Leidsch Dagblad Feyenoord en Ajax haken af 15 25 BaaMJüS ,ogo Euro onthuld Tot 2000 geen forensentreinen Lovers L3ClCdllt|C. nsÉok eist meer respect lalU voor drugsbeleid KIJKDAG Erehaag )PRroiL\(i en penning voor een zeldzame gebeurtenis Rechter heft bouwstop woningen Voorhout op TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. l ndi ib- JjDAC 13 DECEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41262 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland •Buitenland •Cultuur en Kunst Netelenbos maakt onderwijs stukje vrijer Problemen voor Britse premier Major steeds groter Grote Prijs Bollenstreek moet werken als koevoet •Sport Frans Koenen vertrekt bij ARC Woedend op PSV na uitbreiden van bijeenkomst over superliga IN/HAARLEM AD HEESBEEN Dublin is gisteren het logo onthuld de euro, de nieuwe Europese nteenheid, die in 1999 in omloop et worden gebracht. Het beeldmerk, bestaat uit een afgeronde E met streepjes, wordt voorlopig alleen ruikt voor publiciteitscampagnes, staat nog niet vast of het vignet het Idmerk van de nieuwe munt wordt, e drie Nederlandse ontwerpers zijn ISI de wedstrijd rond het ontwerp voor toekomstige euro-biljet buiten de boot gevallen. Naast Jaap - upsteen, de hofontwerper van De Nederlandse Bank en Robert naar, Drupsteens voorganger, was er ook een inzending van In- ladlé van gelddrukker Joh. Enschedé. - inmiddag wordt zowel in Dublin (tijdens de Euro-top) als in Kj ikfurt (de zetel van het Europees Monetair Instituut) het win- le ontwerp voor de euro-serie bekendgemaakt. HET WOORD IS AAN Fliegende Blatter Het leven is gelukkig te kort om je alle illusies te ontne men. Ajax en Feyenoord zetten grote vraagtekens bij de wijze waarop PSV de plannen voor een nieuwe profliga wil vormgeven. In Eindhoven hebben morgen de eerste be sprekingen plaats voor een nieuwe structuur in het be taalde voetbal, maar Feyenoord en Ajax hebben al geen trek meer om daarbij te zijn. Ook alle eerste divisieclubs hebben kritiek op de plannen. Rotterdam gpdcompetitie te komen. Nadat be kend werd dat acht clubs (Ajax, Feyenoord en Ajax hadden met Feyenoord, PSV, Heerenveen, hooguit acht clubs willen Twente, NAC, Vitesse en Roda 'brainstormen' over de plannen JC) zaterdag gingen praten over om tot een nieuwe opzet van de een 'superliga' brak bij de ont brekende clubs uit de eredivisie paniek uit. Zij benaderden PSV- voorzitter Van Raaij, de initia tiefnemer van het plan, die ver volgens bijna de hele eredivisie uitnodigde voor de praatsessie in Eindhoven. Dat leidde tot woede bij Ajax en Feyenoord. Beide clubs kon digden na overleg met elkaar aan dat ze morgen niet in Eind hoven zullen verschijnen. „Harry van Raaij, de voorzit ter van PSV, heeft een rare rol in deze affaire", zegt Excelsior- preses Martin de Jager namens de eerste divisieclubs. ,,Ik ver trouw het allemaal niet." Van Raaij: „Ik ben steeds van plan geweest met acht clubs te gaan praten. Maar er belden al lemaal voorzitters op die zich buitengesloten voelden. Men wilde er per se bij zijn. Wat mij betreft zijn die welkom. Ik heb nooit het idee gehad om al tot concrete afspraken te komen. Daarom begrijp ik de paniek niet." Relus ter Beek, oud-minister HAAG-DUBLIN GPD-ANP nier Kok heeft gisteren fel ehaald naar de Europese ners, in het bijzonder ïkrijk, die kritiek blijven ui- op het drugsbeleid in Ne- and. De premier verlangt y ir respect. ,,Ik wil op toon r gelijkheid debatteren. Het ►ken op commandotoon rtdaar niet bij." ;n geïrriteerde Kok zei dat in overleg met de Tweede Ka- kort vóór vertrek naar de )top in Dublin. Daar komt drugsbeleid aan de orde. Als iren Nederland op een be de toon aanspreken, heeft Haag het recht dat ook te 1, zo gaf Kok aan. „Maar ik ieer mijn taalgebruik rustig kiden." premier zei zich te ergeren .^de manier waarop recent in verband met het drugsdos is omgesprongen. Hij hoopt de lidstaten in de toekomst volwassenheid zullen op- igen om slechts 'op basis de feiten te discussiëren', e Franse president Chirac Nederland gisteravond in tv-interview echter op- iw onder vuur. „Vanwege de ilemen met drugs in Neder- i 1. land hebben we de noordgrens niet kunnen openen, zoals was afgesproken in het Verdrag van Schengen", zei hij. Maar minister Van Mierlo van buitenlandse zaken denkt niet dat Parijs op de top dwars zal gaan liggen. „Chirac had zijn verzet dan al eerder naar buiten gebracht, zodat ers.nog ruimte zou zijn voor onderhandelin gen", aldus de minister. Hij zegt zijn analyse te baseren op 'informele aanwijzingen'. In Dublin kwam er gister avond steun voor het Neder landse beleid van de sociaal-de mocratische regeringleiders. De bijeenkomst, bijgewoond door de premiers van Griekenland, Portugal, Finland en Denemar ken, had plaats aan de voor avond van de top. Vorige week haalden de christen-democrati sche leiders in Brussel juist fel uit naar het gedoogbeleid. Pagina 2: 'Uitbreiding EU niet over haasten' Paarse 'zwarte maandag' voor D66 een ramp Pagina 7: t Leiders moeten besluiten over stabiliteitspact euro Zondag 15 december in ons filiaal Roelofarendsveen vanaf 11.00 uur leiden Een erehaag voor de treinreizigers? Het is in elk geval weer eens wat anders voor het Centraal Station. Geen her en der neergekwakte fietsen, of juist een kale vlakte na een grondige 'schoonmaakactie'. Voor de verandering is een keurig nette halve cirkel van fietsen op het voorplein te zien. Omdat de gemeente Leiden daar rekken heeft neergezet. Een tijdelijke voorziening. In verband met werkzaamheden moet de fietsenstalling onder perron 1 (het 'Alphens perron') voor maandag leeg zijn. Bij die stalling staan al een tijdje borden om de fietsers te waar schuwen. Wie zijn rijwiel niet voor maandag van onder het perron heeft weggehaald, is zijn fiets kwijt. Overigens komen er ook extra fietsen rekken onder het Rijnsburgerviaduct en aan de 'AZL-zijde' van het station. De werkzaamheden bij het perron duren tot april 1997. FOTO HIELCO KUIPERS vèn defensie en tegenwoordig commissaris van de koningin in Drenthe, wordt genoemd als nieuwe voorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal. Ter Beek zei gisteren in het tv-pro- gramma Barend en Van Dorp (RTL) dat hij niet is gevraagd, maar dat hij 'niet op voorhand nee zal zeggen' als hij wordt be naderd. Pagina 23: 'Van Raaij is de ge vaarlijkste voorzitter' Flora breekt record van 600 miljoen gulden runsburc wim wegman Bij de bloemenveiling Flo ra in Rijnsburg zijn voor de eerste keer in haar ge schiedenis meer dan 600 miljoen gulden aan bloe men en planten langs de klokken gegaan. De veiling verwacht dat de klokomzet uiteindelijk uitkomt op zo'n 640 mil joen. Dat is negen procent meer dan in 1995. De totale omzet van Flo ra de veiling voor de klokken en de verkoop van bloemen en planten buiten de klokken om over schrijdt dit jaar de 700 miljoen. Ook dat is nog niet eerder gebeurd. Woordvoerder P. Kralt van Flora erkent dat de veiling het wat beter doet dan de andere bloemen veilingen in Nederland. „Een paar procent, wat volgens mij vooral is te danken aan de breedte van ons pakket." Overigens gaat het de hele Nederlandse bloe menverkoop voor de wind, meent Kralt. „Berichten dat de handel onder druk staat, moet ik echt nuan ceren." opklaöügerf Li*-" je STSE' 275c 274° -273° SS5 60% 30% 30% 'Ssèüt 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 26 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur15 Economie6 Kerk en Samenleving10 Randstad12 Regio9,10,11,13 RTV/programma's27 Sport23,25 Strips26 Kortingsbon voor een con cert door 'De Nazaten van Prins Hendrik' in de X. Ook op de pagina Uitgaan een re ductiebon voor het Lezers menu in restaurant Shooters in Valkenburg. Vermiste Haagse blijkt onthoofd lelystad gpd Jagers hebben vorige week in een bos bij Lelystad het lichaam van een sinds 24 oktober ver miste Haagse vrouw gevonden. De vrouw was onthoofd. Het ontbrekende lichaamsdeel is nog niet gevonden. Het heeft bijna een week geduurd voordat de identiteit van het slachtoffer kon worden vastgesteld. De 46-jarige vrouw van Suri naamse komaf werd al langere tijd gemist door haar familie. 'Spelregels voor concurrentie op rail' 4 Mannenmode, van alle bekende merken, voor zéér aantrekkelijke prijzen! BelttSéz® TARTAN SHOP eestraat 152-154, Leiden nkelhof' leiderdorp Breestraat 150, Leiden amsterdam rien polderman Lovers Rail mag tot het jaar 2000 niet met forensentreinen rijden in de Randstad. Dat blijkt uit een rijtje 'spelregels' voor de concurrentie, opgesteld door het ministerie van verkeer en waterstaat. Die spelregels laten tot 2000 niet toe dat op het zo geheten 'kernnet' van de NS be staande treindiensten worden verdrongen. De toeristische trein van Lovers van Amster dam naar de Keukenhof mag waarschij nlijk wel. Als Lovers tussen Hilversum en Amsterdam en op de oude lijn Amsterdam-Rotterdam met eigen forensentreinen zou mo gen rijden, zouden die bestaan de treindiensten van de NS ver dringen. Daar wil het ministerie zeker tot 2000 nog niet aan. Di recteur Sul van Lovers Rail toonde zich gisteren, tijdens een landelijk congres over con currentie in het openbaar ver voer, teleurgesteld over deze keuze. Volgens Sul kunnen de NS nu nog vier jaar lang gemakkelijk achterover leunen. NS-manager Gelissen bestreed dat. De NS hebben die vier jaar als over gangstermijn hard nodig om zich op de concurrentie na 2000 te kunnen voorbereiden. Zij hechten er zeer aan om de vol ledige dienst op het kernnet (het bestaande landelijke inter city- en sneltreinennet) te kun nen blijven uitvoeren, ook na de eeuwwisseling. Daarvan hangt ook af of de NS onrendabele diensten blijven verzorgen, die uit de opbrengst van rendabele lijnen kan worden betaald. De spelregels voor de concur rentie hadden eigenlijk al in no vember bekend moeten zijn bij de Tweede Kamer, vertelde W. Benschop van het ministerie van verkeer en waterstaat. De Kamer had de brief daarover echter nog steeds niet ontvan gen. In de spelregels is ook van belang dat een afgegeven ver gunning per traject geldt. De vergunning voor Lovers voor de Kennemerstrand Expres van Amsterdam naar IJmuiden be tekent dus niet een vergunning voor andere verbindingen over de rails van NS. Na 2000 wordt het menens met de concurrentie. Dan wil het Rijk voor alle aanbieders van treinen (NS, Lovers en wel licht anderen) gelijke monni ken, gelijke kappen laten gel den. En zou naast de NS zo'n andere onderneming inderdaad een vergunning krijgen om trei nen te laten rijden, dan moet die voor meer jaren gelden om te voorkomen dat ieder jaar een gevecht om treindiensten los barst. zerswoudenaar maakt medaille voor diamanten huwelijk Juliana en Bernhard jSWOUDE-RUNDUK RUUD SEP ses Juliana wilde eigenlijk dat er hele- I niks wordt gedaan aan haar diaman- iuwelijk met prins Bernhard op 7 janu- jeen feest, geen vlaggen, geen postze- liks. Voor de Hazerswoudse medailleur to Vis was dat echter onverteerbaar, •ij slaagde erin op Soestdijk de ban te ^.&n- Een door hem ontworpen penning li de enige, door het echtpaar goedge- de, officiële herinnering aan het 60-ja- At iwelijk. It Vis zich zou opwerpen als ontwerper een herdenkingspenning voor het hu- k. lag voor de hand. De Hazerswoude- Bfi maakte de afgelopen decennia een aantal munten voor het koninklijk van de huwelijken van de prinsessen, •e geboorte van Willem-Alexander naar 'ouden huwelijk van Juliana en Bern- en de tachtigste verjaardag van de Vis vond dat er ook bij het aanstaande ju bileum een penning moest worden gesla gen. „Bij alle historische gebeurtenissen zijn er voor het Huis van Oranje penningen geslagen. Dat gebeurde al bij Willem de Zwijger. En dit 60-jarig huwelijk is een zeer zeldzame gebeurtenis. Vis begon dit voorjaar met het plan om een herdenkingspenning te slaan. Via de Bond van Oranjeverenigingen probeerde hij steun te krijgen voor zijn idee. Maar de Bond deed niet mee. En op Soestdijk kreeg hij te horen dat hij maar een briefje moest schrijven aan het prinselijk paar. „Tot mijn verbazing kreeg ik het antwoord dat ze het een leuk idee vonden. Dat was fijn. Van de secretaris van de prins kreeg ik later te ho ren dat het feit dat ze mij en mijn werk al jaren kennen daarbij een belangrijke rol heeft gespeeld", vertelt Vis. Uit oude knipsels in het archief van Soestdijk haalde hij het idee van de orchi- deën die hij in het ontwerp van de penning mengde met de anjers. De bloemen kwa men indertijd voor in het bruidsboèket van de prinses. De opbrengst van de verkoop van de pen ning komt voor de helft ten goede aan het Wereld Natuur Fonds. De andere helft gaat naar de stichting Redt de Kinderen, waar van prinses Juliana nog altijd actief voorzit ter is. De eerste penning wordt de dag voor de huwelijksherdenking geslagen bij de Munt in Utrecht. 'Met man en macht aan de gang De hele maand december kunt u profiteren van de Knallende Kerst-actie bij Baalbergen meubelen! Bij aankoop vanaf f. 1000,- kunt u een keuze maken uit de allermooiste Philips-apparatuur. Hoe hoger uw aankoopbedrag, hoe mooier uw cadeau! Kom nu naar Baalbergen! Want wie is er nou niet dol op een cadeau? op maandag 30 december vanaf 10 u KATWIJK. AMBACHTSWEG 11-13, LEIDERDORP, MEUBELPLEIN 7, DIEMEN, OP DE SNIEP II, INFO-TEL. 071-4028151. voorhout wim van wanrooy Voorhout mag weer gaan bou wen. De rechtbank in Den Haag heeft met onmiddellijke ingang de in mei van dit jaar opgelegde bouwstop voor 246 woningen in Hoogh Teijlingen opgeheven. Die schorsing kwam er op ver zoek van de milieuvereniging Groen en Leefbaar Voorhout (GLV), omdat de gemeente niet had onderzocht welke effecten de woningbouw op het milieu zou hebben. Inmiddels voldoet Voorhout aan de wettelijke eis een milieu effect rapportage (MER) te vol gen. Het gemeentebestuur be sloot daarop vorige week de rechter te vragen de bouwstop ongedaan te maken. De raad deed een dringend beroep op GLV dat verzoek te ondersteu nen. Om de kopers van de wo ningen niet langer te duperen, besloot de milieugroepering daaraan gehoor te geven. Rech ter mr. Zeilmaker ziet nu geen aanleiding meer de schorsing langer te handhaven. Burgemeester M. de Goeij- Smulders zei gisteravond ver heugd te zijn dat GLV zo 'posi tief had gereageerd op de smeekbede van haar en de raad. „We gaan nu met man en macht aan de gang." De werk zaamheden zijn vanochtend hervat. Op 27 januari volgend jaar wordt de woningbouw zelf weer ter hand genomen. (l.v.'nt controle bezorging! 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 90.20) automatisch (f. 31.30) Oacceptgiro (f, 91.20) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1