Nederland geeft minder geld uit aan onderwijs GOED KOOP INDONESIË - JAVA De man die niet meer linksaf kon Binnenland KRAS <S>. Grootste sleephopperzuiger 'Nederland verwend landje met pruillip" Van den Broek wil scherper drugsbeleid •99 _JN IDAG 9 DECEMBER 1996 ;tra gas bij waarschuwingsbord Borden met de oplichtende tekst U rijdt te hard, die weg filters moeten aanzetten hun snelheid te matigen, hebben fcjuist het tegenovergestelde effect. Volgens de politie in jnte willen automobilisten het gaspedaal juist wel even extra Jappen vlak voor zon bord, bijvoorbeeld om hun passagiers hponeren. Alleen daadwerkelijke controles of fysieke maat- felen als verkeersdrempels leiden tot het temperen van de Iheid. ïderlander gepakt voor kinderporno ihout De politie van het Belgische Turnhout heeft een Ne- ander aangehouden op verdenking van ontucht met jongens En iet ma^en van kinderporno. Dat heeft een woordvoerder van lolitie in Turnhout zaterdag bevestigd. De verdachte uit Til- J gzou de afgelopen twee jaar misbruik hebben gemaakt van er vijftien tot twintig jongens, in de leeftijd van 14 tot 16 jaar. lal gebeurde dat tegen betaling'. Het misbruik werd in een Dezi{ta^ gevallen op video vastgelegd, r hen ngercamera niet meer te huur ;rdam De vingercamera van de Rotterdamse Stichting i dei ss is uit de verhuur gehaald. Volgens de organisatie was het T wi: laraat vanwege ondeskundig gebruik in de afgelopen twee hoe ;anden te vaak kapot. Het gebruik van de vingercamera was gram streden omdat de privacy in het gedrang kon komen. Eén et da de ideeën was scholieren het apparaat te laten huren om wild krachten te volgen. Het plan zorgde voor veel protesten. H irigens werd het apparaat maar vijf keer verhuurd. ,i„n! »ed doel verbetert imago bedrijf en ^haag Acht van de tien Nederlanders vinden dat bedrijven goed doel moeten steunen. Zeven van de tien zijn zelfs be over te stappen op een ander merk van dezelfde kwaliteit zij daarmee indirect een goed doel steunen. Ook zouden ze meer voor hun vaste keus willen betalen. Dit blijkt uit een isumentenonderzoek dat woensdag wordt gepresenteerd op i congres van het Instituut voor sponsoring en fondsenwer- bei gin 8ezon^e^szor8 (ISFG). raaf; iNG ederlanders branden vaker kaarsjes )g de iPtptyuRGNederlanders branden vaker een kaarsje of waxinelicht- alansDat meldt de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten in de t geli irsenindustrie, waarbij vijftien kaarsenproducenten zijnaan- ort7 iloten. De fabrikanten zagen hun verkoop het afgelopen jaar we tdrie procent groeien. De productie in Nederland steeg, de nals de uitvoer, met vijf procent. De kaarsenfabrikanten Ko >rzien een verdere groei maar ook hogere prijzen door duur- e grondstofprijzen. uishouden al eeuwen onderschat b°rg iTERDAMDe lage waardering voor typische vrouwenberoe- 11111111 stamt al uit vroeger eeuwen. Huishoudelijk werk was al in ng v< negentiende eeuw geen echt werk en dienstboden waren v°l§( n normale arbeidskrachten. Alle beroepen die min of meer irtvloeien uit de zorg voor het huishouden, worden al sinds tijd beschouwd als vrouwelijk en dus minderwaardig. Arbeid haaks staat op huishoudelijk werk gold in de vorige eeuw al mannelijk en telde wel mee. Die conclusie trekt J. Poelstra in proefschrift 'Luiden van een andere beweging. Huishoudelij- arbeid in Nederland (1840-1920)'. letcs voor 25 voetbalsupporters )LLE« De 25 voetbalsupporters die vrijdagavond rond de lekderby FC Zwolle - Go Ahead Eagles waren aangehouden, dit weekeinde met een boete van 400 gulden op zak naar gestuurd. Een aantal supporters moet later voor de rechter schijnen. De supporters hadden vernielingen gepleegd of wa in het bezit van verboden wapens. De politie had enkelen hen opgepakt wegens het uiten van racistische taal of het igen van de Hiüer-groet. II erblijfsvergunning na lang wachten' rt]VERSUMVluchtelingen die al langer dan anderhalfjaar in een elzoekerscentrum zitten, moeten een verblijfsvergunning krij- Dat zei voorzitter Jan Nico Scholten van Vluchtelingenwerk Ierland gisterochtend voor de IKON-microfoon. Volgens ditelingenwerk loopt het aantal asielzoekers dat al meer dan ïttien maanden in een centrum verblijft, op. In maart waren er drieduizend, in juli tienduizend. 1 echtziende verzint mishandeling De 24-jarige slechtziende vrouw uit Apeldoorn die ige week aangifte deed van mishandeling, blijkt dit verhaal ledig te hebben verzonnen. Volgens de politie wilde de vrouw it haar verhaal aandacht krijgen. De vrouw beweerde dat zij 'l rd mishandeld toen ze bij het binnenkomen van een waren- ia is tegen een jongen opbotste. Deze zou haar daarop zo hard j het gezicht hebben geslagen dat ze op de grond viel. De poli argwaan toen niemand reageerde op een oproep om uigen. Leraren krijgen naar verhouding laag salaris Nederland is het enige land in de geïndustrialiseerde we reld dat de afgelopen tien jaar minder geld per leerling is gaan uitgeven. Toch is het Nederlandse onderwijs zeker niet slecht. De leraren moeten hier echter met een lager salaris genoegen nemen dan veel van hun collega's in andere hoog ontwikkelde landen. Een en ander blijkt uit het onderzoeksrapport 'Educatie in vogelvlucht', dat de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) vanmiddag heeft gepubliceerd. Een goed opgeleide beroepsbe volking mag dan geen garantie zijn voor economische voor spoed, het is er wel een voor waarde voor. Nederland heeft volgens het onderzoek een goed opgeleide beroepsbevolking, een prestatie die wordt geleverd met betrek kelijk weinig geld. Van de ons den haag gpd De onderzoekers van de OESO benadrukken opnieuw hoe be langrijk onderwijs voor deze landen is. Niet langer is de in dustrie de grote banenmotor, in rap tempo neemt de diensten sector die rol over. Kennis wordt daardoor steeds belangrijker. omringende landen besteedt Nederland het kleinste percen tage van het nationaal inkomen aan onderwijs. Dat komt omdat leraren hier maar matig worden betaald, terwijl de klassen ver houdingsgewijs groot zijn. Zo deden de leraren volop mee aan de algehele loonmati ging in de onderzochte periode, van 1985 en 1993. De gemiddel de klassengrootte nam in die tijd met bijna twee leerlingen toe. Met een gemiddelde van 22,4 kinderen per klas staat Ne derland op de derde plaats, na Turkije en Ierland. Kwalitatief kan het Neder landse onderwijs nog altijd pri ma meekomen, zo blijkt uit het onderzoek. In de exacte vakken scoren Nederlandse leerlingen Reclameverbod zet juist aan tot roken den haag gpd Jongeren beginnen sneller met roken als de overheid tabaksre clame weert, beweert dr. J. Luik, verbonden aan het Niagara In stitute, een onafhankelijke edu catieve instelling in Canada. Luik heeft talrijke publicaties over roken en reclame op zijn naam staan. „Als je jongeren wilt aanmoe digen om te roken, moet je re clame verbieden", zegt Luik, die op uitnodiging van de Stichting Sigarettenindustrie en de Ver eniging Nederlandse Kerftabak industrie een bezoek brengt aan Nederland. In Canada bijvoorbeeld be gonnen meer jongeren met ro ken toen tabaksreclame verbo den was. Als oorzaak van dit ge drag noemt Luik rebellie van jongeren. Bij een Je-zou-niet- moeten-rokencampagne beden ken jongeren dat ze juist moe ten gaan roken, omdat volwas senen het afkeuren. Andere oorzaken van roken zijn volgens Luik onder meer: Bij de groep willen horen, veel stress, weinig zelfvertrouwen en slechte schoolresultaten. 'Justitie schiet tekort bij tbs' den haag anp Er zijn te weinig plaatsen voor geestelijk gestoorde criminelen die door de rechter ter beschik king van de regering (tbs) zijn gesteld. Daardoor zitten tot tbs veroordeelden te lang in een ge wone gevangenis. Die kritiek uit de Nationale Ombudsman in een zaterdag gepubliceerd rap port. Een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen meent dat de rechters veel va ker tbs zijn g Prachtige 15-daagse rondreis s staat PRIJSKRAKER'! KRAS SterVa- al jarenlang bekend om haar aanbiedingen. En dit is er weer zo eze keer zijn wij erin geslaagd om aagse rondreis door mystiek JAVA stellen voor 1998.-. En we hoeven niet te vermelden, maar deze prijs naai DUIZEND GULDEN ONDER DE RE MARKTPRIJS!!'! En LET OP; is INCLUSIEF vliegreis per Kuwait de modernste vloot ter wereld), volledige rondreis met bijbeho- sies en entrees. INCLUSIEF verblijf jeristenklasse hotels, INCLUSIEF )p basis van logies en ontbijt en diensten Nederlands sprekende De LEZERS VAN DEZE KRANT bie- ogelijkheid om te b.oe- deze aanbieding. Wilt u mee? Bel 072-5203040 of ga langs bij onze in Alkmaar of Haarlem IN VOGELVLUCHT vliegen we met Kuwait Airways s grote en indrukwekkende stad. Be- jn natuurlijk de houthaven Sunda Klapa t Nationaal Museum. U zult versteld n het dagelijks leven. Vervolgens rei zen we verder naar BOGOR. beeter bekend als het voormalige Buitenzorg. We bezoeken hier natuurlijk de wereldberoemde botanische tuin. We reizen verder naar BANDUNG (de hoofdstad van West-Java), de vulkaan TANG- KUBAN PRAHU, de geneeskrachtige warmwa terbronnen in CIATER. de muziekschool PAK UJO en CILACAP, een natuurlijke havenplaats. De reis wordt vervolgd naar YOGYAKARTA. het voornaamste culturele centrum van Java. Natuurlijk bezoeken we hier het paleis van de Sultan, de 'Prambanan' en.de BOROBUDUR, één van de zeven wereldwonderen. Na dit ab solute hoogtepunt gaan we naar Wonosobo en het wonderschone natuurgebied van het DIENG PLATEAU. We sluiten de reis af met bezoeken aan CIREBON (een interessante oude havenplaats aan de noordkant van West- Java) en het INDONESIË MINIATUUR PARK. een groot openluchtmuseum over de natuur, cuiltuur en tradities van de "Gordel van sma- Toeslag p.p. 1-pers.kamer 395.- veiligheidstoeslag/toeristenbelasting 49.- VERTREKDATA REIS HW 726 Januari 21 1998.- Februari 4-18 1998 - Maart 4-18 1998.- April 1-15-29 1998 - INBEGREPEN:* vliegreis Amsterdam-Jakarta v.v. (met overstap) met Kuwait Airways. rondreis door Java in airconditioned touringcar. verblijf In goede toeristenklasse hotels in 2-persoonskamer met minimaal douche en toilet en meestal ook met airco en telefoon. verzorging op basis van logies en ontbijt. volledige rondreis met excursies en bijbeho rende entrees.Nederlands sprekende reisbegeleiding gedurende de rondreis in Indonesië. bagage-afhandeling in hotels NIET INBEGREPEN; niet genoemde maaltijden, verzekerin gen, evt. fac. excursies, vertrekbelasting te betalen in Jakarta 18.-. Min. aantal deelne mers 30. Uiterste termijn van ann bij onvold. deeln. 14 dagen voor vertrek. Op onze reizen zijn de ANVR-reisvoorwaarden van toepassing. Noot. in de touringcar mag niet gerookt worden. VRAAG UITGEBREID PROGRAMMA. REIS HW 726 BEL: 072-5 20 30 40 OF: 023-5 51 29 78 heusden Op de Verolmewerf in Heusden heeft prinses Margriet zaterdag de grootste sleephopperzuiger ter wereld gedoopt. Het schip, gebouwd in opdracht van Bos Kalis/ Westminster heet W.D. Fairway. Het is 173 meter lang, 32 meter breed, en kan baggerwerk doen tot een diepte van 120 meter. De bouw kostte 160 mil joen gulden. foto anp hans steinmeier ANP Algemeen Nederlj zelfs bijzonder goed, zeker ge zien de beperkte tijd die daar voor op scholen wordt inge ruimd. In een reactie op het rapport wijst minister Ritzen van onder wijs erop dat aan hogere lera rensalarissen wordt gewerkt. Ritzen bereikte enige tijd gele den met de bonden een ak koord waarbij een miljard gul den extra wordt uitgetrokken voor de salarissen. Ook wordt gestreefd naar kleinere klassen op de basisschool, vooral in de onderbouw. Maar, aldus Ritzen, het lage niveau van uitgaven is wel een 'reden voor zorg'. „Ken nis is immers onze belangrijkste grondstof'. Ed van Thijn op symposium: amsterdam alexander munninghoff „Europa is een lachertje. Luis ter naar de manier waarop in Bosnië door de mensen over het toekijkende Europa wordt gesproken. Zie het dédain in Washington ten aanzien van de Europese machteloosheid. Kijk naar de clowneske rondreis van de Franse presi dent in het Midden-Oosten die tevergeefs probeert om iets van invloed op het vre desproces aldaar uit te oefe nen. Je schaamt je soms bijna om Europeaan te zijn!" Ed van Thijn, ex-burgemees ter van Amsterdam, heeft een klein halfjaar lang in Sarajevo gezeten om, namens de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OV- SE), de Bosnische verkiezin gen voor te bereiden en te ob serveren. Een periode die Van Thijn wat betreft de Europese Unie niet hoopvoller heeft ge stemd: „Daar ben ik gaan be seffen hoe essentieel een krachtige EU is en hoe erg het is, dat zo'n EU niet bestaat. Want zie nu eens wat de EU voorstelt: hooguit kun je zeg gen dat het een landbouwor ganisatie is. Daar gaat het geld van de grote structuur fondsen immers grotendeels naartoe. Nou, dat vind ik uit de tijd". Het 'Europa van de Burger' was zaterdag het onderwerp van een druk symposium in de aula van de Universiteit van Amsterdam. Grote afwe zige was de wel uitgenodigde minister Van Mierlo. Officieel heette het dat de minister nog in Brussel verbleef en zulks al enkele maanden geleden zou hebben laten weten. In de wandelgangen werd gezegd, dat premier Kok in deze laatste weken voordat Neder land het EU-voorzitterschap overneemt, geen risico meer wil lopen. Deelname van een van zijn teamleden aan dit soort vrije gedachtenwisselin- gen voor een open, ongecon troleerd forum wil Kok eventjes vermijden. WD-leider Bolkestein. de zer dagen juist op aanvarings- koers met Van Mierlo vanwe ge het drugsbeleid en Frank rijk, miste dus een belangrijke toehoorder bij zijn pleidooi voor het behoud van het ei gen Nederlandse drugsbeleid. Volgens Bolkestein moet dat eigen beleid 'zwaarder wegen dan een overeenkomst straks in Amsterdam' (waar in juni, aan het eind van het Neder landse voorzitterschap, een vervolgconferentie op die van Maastricht wordt gehouden Bolkestein is het niet eens met opvatting van hef kabi net-Kok dat ook in de EU be sluiten met meerderheid van stemmen moeten worden ge nomen. „We moeten behoed zaam zijn met de overdracht van bevoegdheden aan Brus sel. Het laatste woord behoort bij het nationale parlement te liggen. De Nederlandse de mocratie mag niet onderge schikt worden gemaakt aan de Europese integratie", aldus Bolkestein. Van Thijn viel hem daarin bij: „De EU ligt niet in Brussel, maar in de dertig voorportalen van de Europese hoofdsteden Bolkestein deed daar nog een schepje bovenop door voor een vetorecht van EU- lidstaten te pleiten: „Als En geland, Frankrijk en Duits land het eens zijn, is er op eens sprake van een gemeen schappelijk EU-beleid. Met andere woorden: de grote drie hebben een vetorecht. Dat wil ik ook." Een wens met een hoog Calimero-gehalte, het geen aardig aansloot bij Van Thijns observatie van Neder land als 'een klein verwend land met een pruillip 'Gedogen ideologisch troetelkind' den haag gpd-anp Nederland moet zijn drugsbe leid zeer kritisch bezien en des noods aanscherpen onder druk van het buitenland. Dat advi seert Europees commissaris Van den Broek het kabinet om een verder isolement van Ne derland in de Europese Unie te voorkomen. Volgens de voor malige CDA-minister van bui tenlandse zaken is het Neder landse drugsbeleid „een ideolo gisch troetelldnd" dat kunstma tig op de been wordt gehouden. Van den Broek meent dat de discussie tussen Nederland en Frankrijk over het drugsbeleid zich op een 'ramkoers' bevindt. Eind deze week spreken de Eu ropese leiders elkaar in Dublin. Om te voorkomen dat die ont moeting in een knallende ruzie tussen premier Kok en presi dent Chirac ontaardt, zou Ne derland zich deemoedig moe ten opstellen. Volgens de Eurocommissaris is daar ook reden toe omdat volgens hem de voordelen van het Nederlandse gedoog- en co- ffeeshopbeleid (minder ver slaafden, minder HIV-besmet- tingen) niet opwegen tegen de nadelen (drugstoerisme en drugshandel). Van den Broek Cursus helpt automobilisten van fobie af amsterdam wessel penning Bang om een tunnel in te rijden. Zweten omdat die vervaarlijk naar links hellende vrachtwagen gepasseerd moet worden. Als de dood om dat drukke verkeersplein te slechten. Of domweg bevreesd zijn om een bocht naar links te nemen. Nee, niet ieder mens kruipt voor zijn lol achter het stuur. Voor automobilisten, die zich in hun auto niet (meer) thuis voelen bestaat sinds een paar jaar een cursus die ze van hun fobieën afhelpt. Wil (36) reed jarenlang waarheen ze wil de. Als 't moest met een aanhanger achter de auto langs de grachten - het maakte niet uit. Tot ze elf jaar geleden een kind kreeg. Of het iets van doen had met de moeizame bevalling zal wel altijd ondui delijk blijven, maar ze raakte zomaar een deel van haar zelfvertrouwen kwijt. Ineens durfde ze niet langer auto te rijden. Ze meed het stuur, bedacht uitvluchten en, als ze toch rijden moest, schrok Wil van ieder straatje dat aan de nauwe kant was. „Ik vond alles te smal. Dacht dat ik ner gens tussendoor kon. Ik wist natuurlijk wel beter, maar kon het gewoon niet. Ik voelde me stom en onzeker." Deze week heeft Wil voor het eerst sinds lange tijd weer auto gereden. Ze is er zelfs weer mee naar haar werk gegaan. Met succes sloot ze een fobie-cursus af van instructeur W. van de Zei van de Samenwerkende Auto rijscholen Nederland. Van de Zei zegt bij zijn cursussen geen gebruik te maken van psychologische ken nis of wat dan ook, maar vooral te putten uit zijn vakmanschap en ervaring in het verkeer. Degenen die een heuse fobie voor autorijden hebben ontwikkeld, dan wel last hebben van een bepaalde angstpsy chose achter het stuur, kunnen langsko men. Voor tweehonderd gulden krijgen ze dan een drie uur durende les. Zoals die man die nooit bochten naar links maakte. Hij was ooit op een tram gebotst en dacht: 'dat nooit meer'. Voortaan sloeg hij slechts rechtsaf om op een bepaalde plek te ko men. 'Het duurde wat langer', zei hij, 'maar ik kwam toch altijd op de juiste plek'. Of neem die automoblist die de snelweg niet meer aandurfde en daarom uitslui tend over binnenwegen de meest onwaar schijnlijke afstanden aflegde. Of de vrouw met tunnelvrees die had gezworen nooit meer met de auto een tunnel in te rijden. Van de Zei: „Je moet iemand eerst leren kennen. Je moet precies weten wat voor 'spoken' ze zien. Want zij zien iets, ik niet. Anders kun je verrast worden: nader je op de snelweg een tunnel, trapt zo iemand pardoes op de rem. Blijkt het iemand te zijn die aan 'tunnelvrees' lijdt." Voor dat soort gevallen plakt Van de Zei voor de al lereerste les daarom maar even een 'L' achterop de auto. Het gaat erom, zegt hij, dat je de cursist duidelijk maakt dat het probleem geen probleem is, dan wel sim pel oplosbaar is. Meestal verloopt de les gemakkelijk. „Dan blijkt alles te maken te hebben met een ongeluk of een andere traumatische ervaring die men ooit had. Dan zie je bij voorbeeld dat de spanning toeneemt als we de plek van het ongeval naderen. Maar over het algemeen blijkt wel dat ze ge woon goed kunnen rijden." Bijna altijd is het bezoek aan Van de Zei door derden aan de bestuurder opgelegd. Niet zelden ook neemt hij de rijvaardig heid van de werknemers van een heel be drijf (een koeriersdienst bijvoorbeeld) on der handen of wijst hij, meestal op ver zoek van een verzekeringsmaatschappij, een 'recidiverende' brokkenpiloot op de fouten in zijn rijstijl. Lang niet iedere au tomobilist is zich bewust van de eigen fouten. En de bereidheid om die ook nog te erkenen is helemaal zeldzaam. Van de Zei: „Het is een taboe. Vaak zeggen men sen: 'Ik ben blij dat ik hiervoor helemaal naar Amsterdam moet komen. Kan nie mand van thuis me zien'." vindt dat Nederland bereid moet zijn het beleid aan te pas sen. Het kabinet en de coalitie partijen voelen daar echter niets voor. Morgen bespreekt de Ka mer de tekst van het Europese actieplan tegen drugs, waarover de ministers van justitie vorige week een compromis bereikten Volgens minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) heeft Chi rac echter nog steeds zijn ja woord niet gegeven aan de tekst. Nederlandse diplomaten melden dat Chirac dat ook nier van plan is. Ondertussen wil de WD het zogenoemde Mobiel Vreemde lingen Toezicht (MVT) inzetten tegen drugstoerisme. De libera len denken zo het drugstoeris me te ontmoedigen en het bui tenland te laten zien dat Neder land de aanpak van het pro bleem serieus neemt. Als de re gering al volgende week dit voorstel volgt, zou dat de sfeer op de aanstaande Eurotop in Dublin ten goede komen, meent de WD. CDA-leidei Heerma meent dat "de overheid moet beginnen met het fors te rugdringen van het aantal cof feeshops. De CDA'er denkt dat Nederland steeds meer vast loopt in zijn eigen gedoogbe leid. WITTE PUNTJES zak 10 stuks RUNDERSAUCUZEN «*qo 500 gram van j843" HEAVEN TEMPLE CHINESE BONEN 0 blik 400 gram van ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3