Niet iedereen verliest aan Sport' Treurig einde lijkt we een nieu wj aarsreceptif Feiten &Meningen Politiek treurt niet om val sportzender Zwartepiet ligt nu vooral bij het KNVB-bestuur Niets te verliezen en toch verloren MAANDAG 9 DECEMBER 1996 fcNDAC Staatssecretaris Nuis (media) verwacht niet dat de tv- kijker de komende weken verstoken blijft van voetbal wedstrijden. De bewindsman heeft echter geen wettelij ke mogelijkheden om doorgifte af te dwingen, nu de NOS met het faillissement van Sport7 voorlopig haar rechten verliest samenvattingen uit te zenden. De WD- fractie in de Tweede Kamer vindt „een week zonder voetbal op tv geen ramp, hoe spijtig ook voor de kijker". Nuis hoopt dat de KNVB en de NOS snel een regeling treffen om de twee weken tot de winterstop te over bruggen. Lükt dat niet, dan zal D66 de staatssecretaris oproepen te bemiddelen. ,,De kijker moet krijgen waar hij recht op heeft", aldus D66-Kamerlid De Koning. Van Zuijlen (PvdA) vertrouwt erop dat de KNVB en de NOS vandaag of morgen met een 'noodscenario' komen. „Dat is in beider belang. Niet uitzenden benadeelt alle betrokkenen." De partijen benadrukken dat de politiek 'langs de lijn staat'. Van Heemskerck Pillis-Duvekot (WD): „Politieke bemoei enis met een verdraaid populair product als voet bal zou ook hoogst onge wenst zijn." De Tweede Kamer is niet rouwig om de val van Sport7. De Koning: „Het is treurig voor de mede werkers. maar voor de rest vind ik het prima. Ik heb me geërgerd aan de arrogantie waarmee het sportkanaal werd gepre senteerd door Staatsen. De zelfoverschatting bij die man, hoogst irritant." Volgens de CDA'er Beine- ma zijn de KNVB en Sport7 ondoordacht te werk gegaan. „Dat straft zichzelf, en ik kan niet zeggen dat ik dat erg vind." Ook de PvdA wijt het debacle van Sport7 aan 'grote inschattingsfouten'. Van Zuijlen wijst de kritiek van oud-Philips-topman Timmer (president-commissaris Sport7) van de hand, als zou de politiek het sportkanaal hebben opgezadeld met te mime uitzendrechten voor de NOS. „Dat is echt onzin, de politiek had niets met die onderhandelingen te maken. Sport7 heeft zelf on handig geopereerd. Volgens Beinema schrijft de mediawet alleen voor dat de NOS bepaalde sportevenementen mag uitzenden. „Als de heer Timmer het daar niet mee eens is, moet hij in een ander land gaan wonen", aldus Beinema. WD'er Van Heemskerck vindt wel dat de kritiek van Timmer hout snijdt. „De politieke druk op de NOS en het Com missariaat van de Media voor mime sublicenties, be zorgde Sport7 een valse start." Nuis ontkent dit. Hij heeft n&ar eigen zeggen één keer gesproken met de KNVB en Sport7. Nuis en de Tweede Kamer gaan er vanuit dat de KNVB binnenkort met een nieuwe gegadigde overeen stemming bereikt over de uitzendrechten voor de ko mende jaren. Voorwaarde blijft dat de belangrijkste wedstrijden en de samenvattingen van de competitie zonder decoder te zien zijn. Of de NOS of RTL die uit zendingen verzorgt, maakt de Kamer weinig uit. De echte sportfreaks die alles willen zien, kunnen terecht op het 'gesloten net' (decoder), waarvoor ze extra moe ten betalen. DEN HAAG MARC PEEPERKORN Het zwartepieten rond het faillissement van Sport7 is het afgelopen weekeinde in alle hevigheid losgebarsten. Inzet is de bankgarantie van 180 miljoen gulden. Sport7 noemt als één van de hoofdredenen dat de zender uit de lucht moest 'nalatigheid van de KNVB'. Sport7 brak dan ook vrijdagavond eerst met de KNVB, voordat de aandeelhouders besloten met de zender te stoppen. Daardoor vervalt volgens Sport7 de aanspraak die de KNVB kan maken op de bankgarantie. De KNVB be strijdt de filosofie van Sport7 en overweegt naar de rechter te stappen om de misgelopen miljoenen alsnog te kunnen incasseren. De twist rond de miljoenen lijkt voer voor juristen. Het contract dat Sport7 en de KNVB begin februari van dit jaar ondertekenden, laat echter geen ruimte voor twijfel over. Het gelijk ligt (misschien wel voor de eerste keer in haar korte bestaan) aan de kant van Sport7. De KNVB kan naar de miljoenen fluiten. Het contract kent zijn fundament in het gegeven dat 'de KNVB voor zichzelf en namens zijn leden exclusief over de wedstrijden kan beschikken' (lid 2a.) Verder be paalt het contract in artikel 13 dat als de omstandighe den zodanig veranderen dat de waarde van de overeen komst wordt aangetast, partijen nader in overleg treden over aanpassing van de vergoeding die Sport7 aan de KNVB moet betalen. Deze artikelen gaven Sport7' vol doende grond het contract met de KNVB te beëindigen. Verschillende keren is de afgelopen maanden geble ken dat de voetbalbond een te grote broek had aange trokken. Met name Feyenoord betwistte met succes de aantasting van de uitzendrechten op de eigen wedstrij den. En ook Ajax liet zich niet 'de kaas van het brood eten', terwijl PSV, NAC, Cambuur, en FC Utrecht zich bij de twee clubs schaarden in de kritiek op het con tract. Doordat de KNVB zijn afspraken meerdere malen niet kon nakomen, en enkele wedstrijden daardoor niet door Sport7 konden worden uitgezonden, had de sport zender niet alleen ruimte voor een miljoenenclaim bij de KNVB, maar kon zij zelfs legitiem het contract ongel dig laten verklaren. Dat konijn werd dan ook vrijdag in Bosch en Duin in Zeist uit de hoed getoverd. Het is naïef van de KNVB te denken dat het nu inder haast wijzigen van de statuten (waardoor de KNVB als nog in principe alle uitzendrechten van de clubs naar zich toe wil trekken) soelaas zou bieden bij de aan spraak die de voetbalbond meent te kunnen maken op de bankgarantie van de ING-bank. Geen rechter trapt in een zo doorzichtig model als (jurist) Jos Staatsen de voetbalclubs afgelopen zaterdag voorspiegelde. Volgens Staatsen is het van het grootste belang dat de statutenwijziging zo spoedig, mogelijk wordt doorge voerd om de aanspraak op Sport7 niet in gevaar te brengen. Maar Staatsen vergeet dat het contract tussen Sport7 en de KNVB niet meer bestaat, dat Sport7 niet meer bestaat en hij dus te laat is met zijn nieuwe regels. Dat Cambuur, PSV, FC Utrecht en NAC zaterdag in Zeist hun kritiek op de statutenwijziging lieten vallen om de bankgarantie geen gevaar te laten lopen, veran dert daar niets aan. HILVERSUM-ZEIST PETER DE KNEGT Failliet wijst op de onmacht van grote ondernemingen Dat het faillissement van Sport7 'alleen maar verliezers kent', zoals president-commissaris Jan Timmer vrijdagavond dramatisch zei, is niet waar. Er zijn best een paar mensen die verdiend hebben aan het mislukte pionierproject in be taaltelevisie. De grote verliezers, afgezien van het persoonlijke drama voor de 150 medewer kers verdeeld over Sport7 en Endemol, zitten juist bij de 'grote jongens': Philips, KPN, ING en Endemol. De fine fleur v an het Nederlandse be drijfsleven dat met al zijn power geen tv-kanaal van de grond heeft kunnen krijgen. De 20 miljoen aan investerin gen kunnen Philips, KPN, ING en Van den Ende en De Mol makkelijk lijden zonder dat de winsten van hun concerns in gevaar komen. „It's oil in the ga me", zeggen ze bij Philips. „Wij hebben per jaar duizenden pro jecten, waarvan ruwweg de helft mislukt", zo reageert de ING. En het commentaar bij KPN is, op iets bescheidener schaal ('veertig projecten per jaar'), ge lijk. „Je wint er een paar en je verliest er een paar. Maar je moet meedoen om je kansen te kunnen gebruiken." Toch is de schade voor de con cerns vele malen groter dan ze doen voorkomen. Op het ge bied van betaaltelevisie zijn ze terug bij af. „Nederland is in één klap ernstig achterop geko men bij de ontwikkeling van be taaltelevisie", concludeert de woordvoerder van Endemol, Thomas No termans. Uit de ondergang van Sport7 blijkt dat de ondernemers heel slecht weten wat hun klanten, in dit geval de televisiekijkers, bezighoudt, waar ze voor willen betalen en hoeveel. Bovendien blijkt zonneklaar dat ze een be roerd gevoel voor de politieke krachtenvelden en een slechte kennis van de mediawereld in Nederland hebben. Het business-plan viel eigenlijk al meteen in duigen, toen de Vereniging van Kabelexploitan ten (Vecai) weigerde als aan deelhouder in te stappen in de 'gereserveerde' 10 procent. De kabelwereld is complex en ver deeld, met ambtelijke, commer ciële en onafhankelijke exploi tanten. Die hebben soms wel en soms niet een eigen zendmach tiging, soms wel en soms niet een eigen kabelnet, soms wel en soms niet een eigen zender, en vaak een 'programmaraad' waarin burgemeester en wet houders uitmaken welke zen ders op de plaatselijke kabel mogen. Aan de verwoesting van Sport7 is naar hartelust bijgedragen door exploitanten die nota bene eigendom zijn van aandeelhou ders in Sport7. Het Haagse net van Casema, dochter van KPN, weerde Sport7 van de kabel. Amsterdam A2000, voor 50 procent eigendom van Phi lips isoleerde Sport7 achter een decoder a 20 gulden per maand. De Vecai, het gemeen schappelijke orgaan waarin de groten de dienst uitmaken, wei gerde als incassobureau voor Sport7 op te treden én weigert de zeggenschap over de deco der uit handen te geven. 1 Goed, een belang in een bedrijf Ruud Hendriks (rechts) liet zijn opvolger Henk Kivits (links) vooral moeilijkheden na. Bij de komst van Kivits, eind september, ontkende Hendriks nog de berichten in de pers dat er grote problemen zouden zijn. foto anp wil niet zeggen dat dat bedrijf altijd moet doen wat de moeder wil. „Gescheiden operaties waarbij er sprake kan zijn van tegenstrijdige belangen, dat zal altijd zo blijven", zoals Philips- woordvoerder Jacques Reemers het zegt. Maar een 'business plan' dat meteen al onderuit gaat doordat een buitenstaan der, de Vecai, niet de verwachte medewerking verleent, dat lijkt niet solide. Ruud Hendriks, zenderoprich ter namens Endemol, liet zijn opvolger Henk Kivits een voer1 tuig na met opgepompte ban den, maar zonder aandrijving. Van Endemol krijgt Hendriks 'absoluut' geen slechte aanteke ning. Maar van de andere be trokkenen is dat niet zo zeker. „De evaluatie daarvan moet nog gebeuren", zegt ING- woordvoerder Vonk diploma tiek. Bij Endemol heerst 'bitterheid' over de 'eenzijdigheid en partij digheid' waarmee de media en de politiek op Sport7 zijn ge sprongen. „Dat Nova in dat eer ste weekeinde alleen tegenstan ders aan het woord zou laten. Het had de afsluiting moeten worden van een glansrijke tele visieloopbaan. Driejaar lang zou Koos Postema het gezicht van Sport7 zijn. Het werden honderd rumoerige dagen, waarover de grand old man van de Nederlandse televisie op dit moment geen woord kwijt wil. Hij oogt de laatste dag dezelfde. Zijn vrolijke das doet zelfs ver moeden dat er wat te vieren valt, terwijl de laatste uren van Sport7 zijn geslagen. Maar de ondertoon is cynisch. „Kunnen de mensen nog bellen voor het mooiste doelpunt? Zijn de tele foons er nog", informeert Poste ma bij de regie. En dan aan de kijkers: „Een deel van de kle ding van Piet Zoomers (die de Sport7-presentatoren aan kleedt, red.) is namelijk al weg gehaald. Ik ben blij dat u niet kunt zien wat ik onder deze ta fel draag." Op zijn 'oude dag' verruilde de 63-jarige Postema RTL4 voor het avontuur Sport7. Angst voor mislukking van het overhaast opgezette sportkanaal zei hij niet te kennen. „Op mijn leeftijd speelt dat niet meer. Als je vijf endertig bent en aan het begin van je loopbaan staat, heb je nog veel te verliezen. Ik heb nu een leeftijd bereikt waarop ik niets meer kan verliezen." Bijna verloor Postema evenwel zijn rijbewijs, toen hij dronken achter het stuur van zijn auto werd aangehouden. Voor de rechtbank verklaarde de presen tator onlangs dat al het gedoe rond Sport7 hem tot deze on verantwoorde daad had aange zet. Maar dat was meer slim migheid dan oprecht verdriet: de dronkemansrit van Postema zou al plaats hebben gehad toen Sport7 nog geen minuut in de lucht was geweest. Postema heeft te veel avonturen achter de rug om nu echt in zak en as te zitten. De Rotterdamse onderwijzer trad in 1960 op de Dag van de Arbeid als ra dioverslaggever in dienst bij het VARA-programma 'Dingen van de Dag'. Drie jaar later was hij voor het eerst op de televisie te zien bij het actualiteitenpro gramma 'Achter het Nieuws'. Echt naam maakte Postema toen hij begin jaren zeventig in 'Een Groot Uur U' taboedoor brekende onderwerpen op het beeldscherm behandelde, zoals dat André van der Louw zó te keer zou gaan op zijn eigen zen ders, dat de politiek zou eisen dat allerlei topwedstrijden op publieke netten te zien zouden moeten zijn en dat clubbestuur ders bleven roepen hoe slecht het allemaal wel niet was, dat hebben wij niet van tevoren kunnen weten. Met welk busi nessplan dan ook." Voor Jan Timmer, die Philips in het project stortte en na zijn af scheid van Philips het span als president-commisaris zou blij ven mennen, is Sport7 na de te genslagen bij Superclub, dcc en cd-i een nieuwe smet op zijn blazoen geworden. Zijn piece de resistance bij Philips, Operatie Centurion, is ook al door zijn opvolger Cor Boonstra op de schop genomen. Toch zijn er een paar handige jongens die hebben verdiend aan Sport7. In de eerste plaats platenproducent en financieel entrepreneur Willem 'Joost den Draaijer' van Kooten. Op het hoogtepunt van het Sport7- hosanna verkocht hij zijn aan deel van 5 procent met winst aan De Telegraaf, en bleef hij als commissaris achter. Ook Endemol Entertainment heeft verdiend aan Sport 7. Het bedrijf lijdt weliswaar schade doordat het dochterbedrijf En demol Sports zijn enige klant verliest en Endemol de onple zierige taak heeft alle 100 perso neelsleden 'op een nette ma nier' te ontslaan, maar feitelijk verlies wordt er niet geleden. Endemol had een driejarig con tract voor de leverantie van pro gramma's aan Sport7 a 50 mil joen gulden per jaar. Het bedrijf maakte daarvoor kosten, maar ontving van de andere aandeel houders bij de aanvang van de uitzendingen, behalve van de daarvan vrijgestelde KNVB, een 'substantieel bedrag ineens'. Endemol blijft volledig buiten schot bij het afrekenen van de door Timmer op 100 miljoen gulden geschatte 'aanloopkos ten', doordat Endemols 19,5- procentsbelang vorige maand 'met alle lusten en lasten' is overgedragen aan de privé-BV's van Joop van den Ende en John de Mol. Die zagen zich daartoe gedwongen nadat de stijgende aanloopverliezen van Sport7 (175 miljoen extra) moeilijkhe den met de kersverse aandeel houders dreigden te veroorza ken. Joop en John betaalden Endemol de prijs die op de ba lans stond, 20,7 miljoen gulden. De twee partners moeten nu sa men opdraaien voor 19,5 pro cent van de 100 miljoen, plus een evenredig deel van het KNVB-aandeel (10 procent), omdat de KNVB is vrijgesteld van kosten. „Dit kunnen de he ren wel hebben", laat woord voerder Notermans weten. Van den Ende en De Mol 'cashten' bij de beursgang begin novem ber samen 322 miljoen gulden door de verkoop van 6,7 miljoen aandelen (Endemol kreeg 210 miljoen nieuw geld binnen). Maar zelfs als de twee hun por tie braaf hebben betaald, is er geen sprake van een enkelvou dig verlies. Na de overdracht van het belang in Sport7 steeg de koers van het aandeeli, i mol zo, dat die in elk gevpQCr] papier het verlies royaal h gecompenseerd. Joop eriF^r-^ bezitten allebei nog 31,3 P1?, cent van de aandelen Enf Overigens bezit Willem tf0 ie^ Kooten 4,4 procent van delen-Endemol en profitï1/1'1 het opzetten van het vola teld als 'huis, -tuin- en kef TERDAM televisie'. Voor de anderen zijn dei ss is uil zuur. Koninklijke PTT wi laraat ze eraan begon niet hoe i inden 'content', goede program stredei moest maken en weet da de ide dus nog niet. Philips wild kracht Sport7 gebruiken om, in woorden van Cor Boonst zien waar de waarde zit i taaitelevisie". De multin: l laat het voorlopig even a< h deren om uit te zoeken Aha-Erlebnis zit. Philips, KPN en ING won daa net als Joop en John e ^eer geslagen voor 19,5 proce-ei het verlies plus de KNVB- conpr in totaal een kleine 21,5 j jn de cent. Nuon Telekabel bet procent en De Telegraaf! Volgens R. Vonk van ING g het niet vast hoe hoog de zen precies zijn, en betek U 20,7 miljoen op de balan$)at m( Endemol niet dat dat gek irsenir overgemaakt aan Sport7 loten, legraaf heeft als enige we tdrie aandeel gekocht en is de na^s d' prijs kwijt die aan Van Ko 'rzien 1 betaald. De bankgarantie egr°n de aandeelhouders aan It hebben afgegeven en del garantie van ING aan de van 170 miljoen, als borg terqaji leverantie van programm stam zijn door de opzegging v negen contract met Sport7 volgt in n0ri ING vervallen. irtvloe tijd be DEN HAAG FRED VAN ESSEN haaks irigens oed HAAG» overt eder URG» r Koos Postema in een uitzending van 'Klas-Teamgenoten' die de kijker nooit meer zal zien. Het programma rond oud-schaatser Leo Visser was al opgenomen, en stond voor aanstaande vrijdag op het programma. foto anp euthanasie, abortus en seksuali teit van gehandicapten. Na vijftien jaar VARA maakte hij eind 1975 een uitstapje van vier maanden als voorlichter van de toenmalige Rotterdamse burge meester en vriend André van der Louw. Het werden dagen van ledigheid. Hij ging dan ook liever terug naar de toen, in zijn ogen overdreven socialistische VARA. Zijn passie voor sport (Postema is verwoed Feye- noord-supporter en was ooit een verdienstelijke 100-meterlo- per) leefde hij ondertussen uit bij het radioprogramma 'Langs de Lijn'. Toen de VARA in 1986 het tele visieprogramma 'Klasgenoten' te duur vond worden, zocht Postema zijn heil bij de com merciële zenders; eerst bij TV10, het doodgeboren kindje van Van den Ende, vervolgens bij RTL-Veronique, RTL4 en Sport7. Vijf werkgevers in tien jaar tijd. Het zijn woelige nada gen voor Postema, die zijn over stap naar Sport7 eerder om schreef als 'een mooie afron ding van een prachtige carrière'. DEN HAAG PETER DE KNEGT uish oete Poëzie van medewerker Leo Driessen drukt in de laatste minuten van Sport7 het diepste ge voel van de zender uit. Een gevoel van wee moed dat volgens Sport7 straks ook de kijker zal treffen als Nederland het 'weer met Studio Sport zal moeten doen'. De nummers '07' en 'Firestarter' ondersteunen muzikaal de circa 400 namen van de Sport7-crew die langzaam over het beeld rollen. Dan gaat het beeld op zwart. Het is zondagnacht, 24 uur. In het Sportcafé in de Hilversumse Studio 23 hebben zich voor de begrafenis van de zender ruim 200 mensen verzameld. Veel, heel veel jonge mensen, die vandaag op straat zullen staan. Een van de medewerkers omschrijft de sfeer als een 'oud en nieuw-gevoel'. „Niemand is terneergeslagen. Het lijkt wel een receptie. Niemand denkt aan morgen, iedereen wil dit einde toch samen meemaken." Hans Kraay jr. had nooit eerder zo veel gasten in zijn Sportca fé. Buiten probeert de toegestroomde pers tever geefs een glimp op te vangen van de Sport7- ploeg. Het personeel heeft zich volledig afge schermd van de 'boze buitenwereld'. Geen in terview wordt toegestaan, geen collega-journa- list is welkom. „Jullie hebben ons mede kapot gemaakt, dus zijn jullie niet welkom bij ons 'feestje'." De sportzender probeert van de laatste dag te maken wat ervan te maken valt. Op het eerste gezicht is deze uitzenddag alles bij het oude. Overdag herhalingen van eerder uitgezonden programma's en om vijf uur begint, zoals voor gaande weken, de wedstrijd van de week, van daag Feyenoord-De Graafschap. Maar anchorman Koos Postema kan het uiter aard in zijn aankondigingen niet laten. „Sport7 is de eerste Nederlandse zender die het eigen jaaroverzicht niet haalt", aldus een opgewekt klinkende Postema. Supporters van Feyenoord •RSUA/ elzoel ï.Dat :hteli ïttien er dr: lech hebben zich op de tribun? niet onbetuigd j ten: 'Sport7 De ballen' laat een spandoek w ten. De laatste gast van Postema is Jan Timmer, president-commissaris van Sport7. Timme d, mag een half uur lang uithalen tegen de KI en de Nederlandse bekrompenheid. Hoelai doe je er bij Philips over voor de mensen nieuw scheerapparaat hebben ontdekt, wil tema weten. En wat was de grootste fout Sport7? De grootste fout is de grote tijdsdruk gewee antwoordt Timmer. Hebben zakenlieden I voetbal van de gewone man afgepakt? „Ni weet Timmer. „Maar mensen in Nederland grijpen niet dat de voetbalwereld een hard commercieel bedrijf is geworden. Om ons) wordt grof geld voor voetbal betaald. De h< commerciële realiteit is hier niet begrepen, bestaat een gevoel dat iedereen recht heeft voetbal." Timmer zegt het verdriet en de woede bij d werknemers van Sport7 te begrijpen. „Diev de moet zich richten op collega's uit de me en een groot aantal andere instanties." Pos ma dankt tot slot de kijker. „We zijn trots o| wat we hebben neergezet. We hopen weer voor u te kunnen werken." Als om 20.45 uur het satirische programma 'Wat een Week' volgt, ziet de kijker het ovei densbericht van Sport7 ook op de Turkse, aanse en Vlaamse zender. Toch nog iets vs ternationale roem. Na de finale tussen Boi Becker en Goran Ivanisovic en Engels topvo 7 bal worden de laatste minuten gevuld meti U' herhaling. Om daarna, als een dodenlijst na vliegtuigramp, de namen van de slachtoffei het scherm voorbij te laten rollen. Wie heef op zijn geweten? HILVERSUM PETER DE KNEGT >erl ige w edig thaa rdmi De laatste wedstrijd, de laatste klus: Sport7-verslaggever Dick Binnendijk interviewt Feyenoorder Gio vanni van Bronckhorst na de winst op De Graafschap. foto<

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2