Real dompelt Barcelona in rouw Jubilaris Jansen steunpunt van Oranje Blomdahl weer terug als beste driebander Sport Scholten strandt bij Masters Spanje wil EK van 2004 Vriesekoop naar finale Pro Tour Nederlanders blijvi veldrijden dominer K Tennissers terug op hoogs niveau van EK Landentes Zijn bijrollen in de eerste fase van de wereldbeker driebanden hebben Torb- jöm Blomdahl de motivatie teruggege ven. De Zweedse titelverdediger won in Antwerpen gisteren zijn 21ste toernooi in elf jaargangen. De Turk Semih Saygi- ner had nauwelijks iets in te brengen bij de titelverdediger, die door zijn overwinning in vier sets ook de leiding in het klassement nam. Over twee we ken volgt in Istanbul de beslissing. Blomdahl was dit seizoen niet echt op dreef. In Oosterhout en Taegu (ZKo) bleef hij buiten de finales. Voor iemand die tot dit seizoen 26 keer de eindstrijd van een wereldbekertoernooi bereikte een moeizame start. In Antwerpen liep het in eerste in stantie ook niet echt lekker. De Neder lander Bert van Manen hield hem vijf sets* bezig, de Belg Stroobants eentje minder en tegen Sang Chun Lee moest hij zelfs een achterstand van 2-0 goed maken om verder te komen. Sayginer was daarna in de finale het eerste ge willige slachtoffer. De ontwikkelingen in Antwerpen, waar de nummers één (Zanetti), twee (Burgman) van het wereldbekerklasse ment al snel verdwenen en de nummer drie (Jaspers) in de kwartfinales strui kelde, maken van Istanbul over twee weken een zinderd slottoernooi. Blom dahl begint het evenement, waar meer wereldbekerpunten dan normaal te verdienen zijn, met 38 punten voor sprong op Jaspers, 39 op Zanetti en 40 op Burgman. Alles is dus nog mogelijk in de Turkse stad, waar voor de win naar negentig punten klaarliggen. Say giner tikte vrijdag Dick Jaspers duizelig. In de halve eindstrijd vloerde hij de Belgische nestor Raymond Ceulemans in drie sets. Ceulemans redde in laatste instantie het doorgaan van het toernooi in zijn land. Als organisator verdeelde hij zijn tijd tussen het blauwe laken en de rekenmachine voor de inkomsten en uitgaven. Sayginer was gistermiddag vrij kans loos. Dat de partij vier sets duurde lag aan de inzinking van Blomdahl aan het einde van de derde set. De Zweed liet vier matchballen ongebruikt, ging zelfs tegen zijn natuur in met zwaar verdedi gend spel. Na zijn laatste misser maak te Sayginer de set uit. In de vierde kwam de Turk opnieuw door klungel werk van de Zweed terug. Van 13-4 naar 13-11. Maar het eerste matchpunt was toen wel besteed aan de wereldbe kerhouder. MAANDAG 9 DECEMBER 1996 Charlton tot Ier 'geridderd' dublin» In zijn hart was Jack Charlton (61) al jaren een Ier, maar sinds zaterdag is hij het officieel. De Engelsman en zijn vrouw Peggy kregen uit handen van de Ierse vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Dick Spring het Ierse paspoort. Charl ton is in zijn tweede vaderland razend populair omdat hij als bondscoach met de Ierse voetballers in tien jaar diverse succes sen behaalde. Zijn laatste interland was vorig jaar december op Anfield Road in Liverpool tegen Nederland. Havelange kondigt vertrek aan Barcelona Joao Havelange heeft zijn vertrek als voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA aangekondigd. De bejaarde Brazi liaan (80) stopt na het WK in 1998 in Frankrijk. „Ik wil niet blij ven tot mensen zeggen dat ik kierewiet ben."' Havelange is sinds 1974 voorzitter van de FIFA. Als eerste niet Europese preses volgde hij na een lange monopolie de Engelsman Sir Stanley Rous op. „Ik heb aan het uitvoerend orgaan van de bond mijn besluit bekendgemaakt. Het is mijn eigen beslissing en het is de finitief. Het belangrijkste is niet datje weet wanneer je moet aantreden, maar wanneer de tijd is gekomen om te vertrekken." Een van de belangrijkse kandidaten om de Braziliaan op te vol gen is Lennart Johansson, de huidige voorzitter van de Europese voetbalunie UEFA. Ook Franz Beckenbauer en Issa Hayatou, vice-voorzitter van de FIFA, worden genoemd. McCoist Schots topscorer aller tijden Glasgow Ally McCoist mag zich sinds zaterdag de topscorer al ler tijden in Schotland noemen. Met zijn twee treffers in het duel met Hibernian (4-3) bracht de aanvaller van Glasgow Rangers zijn totaal in de Schotse competitie op 265 doelpunten. Het na oorlogse record stond met 264 naam van op Gordon Wallace. McCoist maakte 243 doelpunten voor de Rangers. De andere 22 produceerde hij in het shirt van St. Johnstone. Dit seizoen scoor de McCoist tot nu toe 16 keer. Japan en Zuid-Korea zijn er uit Barcelona» Japan en Zuid-Korea hebben overeenstemming be reikt over de gezamenlijke organisatie van het WK voetbal in 2002. In Barcelona tekenden beide landen onder voorzitterschap van de FIFA een werkovereenkomst van tien punten. De ope ningswedstrijd is in Zuid-Korea (Seoul), de finale in Japan (Tokyo), de strijd om de derde plaats in Zuid-Korea. De twee landen zijn automatisch verzekerd van een startbewijs. Naast de titelverdediger van het WK 1998 in Frankrijk resteren er dus 29 kwalificatieplaatsen. Brazilië prolongeert zaaltitel Barcelona Brazilië heeft gisteren bij het WK-zaalvoetbal de ti tel geprolongeerd. De Zuid-Amerikanen versloegen in de finale gastland Spanje met 6-4. Het brons ging naar Rusland. De vice- Europees kampioen won met 3-2 van Oekraïne. Nederland kwam niet verder dan de kwartfinales. Club Brugge uitgebekerd brugge» Club Brugge heeft de eerste ronde van het Belgische bekertoernooi niet overleefd. De landskampioen verloor zater dagavond op eigen veld na verlenging met 3-2 van Lierse SK. Lierse verdiende de zege in Brugge. Het raakte achter door een treffer van Vermant, maar boog die achterstand om door treffers van Peeters en Snoeckx. Zeven minuten voor het einde schoot Spehar de thuisploeg naar de verlenging. Daarin tekende Snoeckx, de beste speler in de ploeg van trainer Gerets, voor de verrassing van de dag: 2-3. Standard Luik had het moeilijk tegen tweedeklasser Patro Eisden, 3-2. Doelman Maes van Standard kreeg rood. Hij haakte aanvaller Ghiro van Patro bij de gelijkma ker, 1 -1Met tien tegen elf slaagde Standard er in de tweede helft in door twee doelpunten van Condé alsnog de tweede ronde te bereiken. Bayem München viert herfstkampioenschap Clarence Seedorf beleefde zaterdag zijn eerste Real Ma drid - Barcelona en kwam als winnaar uit de strijd. De 20-jarige blonk bovendien uit en gaf de pass op de 2-0 van Mijatovic. Het was de 45ste thuiszege van Real in 67 beurten tegen de rivaal. Real heeft nu vier punten voor sprong op Barcelona. Deportivo is tweede, op twee pun ten. De Galiciërs wonnen gisteren met 1-0 van Valencia door een doelpunt van de Fransman Martins. BUITENLANDSVOETBAL Ronaldo miste in een kolkend Bernabeu een paar prachtige kansen. Real nam al na 25 mi nuten een voorsprong door Su- ker. De topschutter uit Kroatië evenaarde daarmee het totaal van Ronaldo, dertien. Vlak na de pauze scoorde Mijatovic. Re- al, met de 20-jarige Victor San chez als revelatie, was beter, on danks een periode van twintig minuten hevige Catalaanse druk. Daarin raakte Barcelona twee keer paal en lat en miste •Ronaldo nog een mega-kans. Seedorf maakte bijna een eigen doelpunt. „We hebben tech nisch een perfecte wedstrijd ge speeld", vond Capello. „We lie ten Ronaldo en Giovanni niet vrijuit spelen. Het was een mooie wedstrijd tussen twee grote ploegen." Atletico Madrid, tegenstander van Ajax in de kwartfinales van de Champions League, heeft 1- 1 gelijkgespeeld bij Atletic de Bilbao. Bij de rust leidde de landskampioen door een treffer met het hoofd van Pantic. In de 68ste minuut zorgde Etxeberria voor de verdiende gelijkmaker voor de Basken. Duitsland Jürgen Klinsmann heeft Bayem München naar het herfstkam pioenschap in de Bundesliga geleid. Met zijn 100ste treffer in de Duitse competitie verzeker de de aanvaller de formatie uit München in het duel met Borussia Mönchengladbach van de overwinning én de herfstti- tel. Bayem München profiteerde ih de laatste speelronde voor de winterstop van misstappen van de concurrentie. Leverkusen verspeelde vrijdag al twee pun ten bij VfL Bochum (2-2). VfB Stuttgart ging zaterdag verras send met 2-0 onderuit bij hek kensluiter Armina Bielefeld. München leidt nu met 36 pun ten uit 17 wedstrijden. Bomssia Dortmund en Leverkusen vol gen op twee punten. Stuttgart staat vierde met 31 punten. De overwinning van Bayem Mün chen leverde de club de tiende herfsttitel in de geschiedenis op. Engeland De Fransman Vieira heeft zater dag in de strijd om de Engelse landstitel een belangrijk punt gered voor Arsenal. In blessure tijd trok hij in de wedstrijd te gen Derby County de stand ge lijk: 2-2. De Londenaren voeren de ranglijst aan met 35 pmiten uit 17 duels. Wimbledon en Liver pool, dat met 1-0 verloor van Sheffield Wednesday, volgen op vier punten, maar beide clubs hebben een duel minder ge speeld. Newcastle United loopt twee wedstrijden achter. De club, die vandaag speelt Not tingham Forest, kan op gelijke hoogte komen met Arsenal als de twee duels worden gewon nen. Op Highbury opende Adams in de 45ste minuut de score voor de thuisploeg. Sturridge en Powell maakten na rust twee treffers voor Derby County. De gastheren leken Arsenal de der de nederlaag van het seizoen te gaan bezorgen. In de extra tijd maakte Vieira zijn belangrijkste doelpunt sinds zijn debuut half september en redde toch nog een punt. De terugkeer van Regi Blinker na zijn internaüonale schorsing inspireerde Sheffield Wednes day. Het team won met 1-0 van Liverpool door een treffer van Whittingham. Door de neder laag verloor Liverpool een punt op Arsenal. Chelsea speelde met 2-2 gelijk tegen Everton. De productie voor de ploeg van Gullit kwam op naam van de Italianen. Zola maakte zijn eer- 'Bewaker' Secretario pakt wonderkind Ronaldo genadeloos aan. ste treffer voor Chelsea. Vialli bracht zijn totaal in de Engelse competitie acht. Italië AC Milan heeft zich enigszins hersteld van de blamage tegen Rosenborg. Vier dagen na de uitschakeling door de Noren in de Champions League, won Milan met 2-1 van Udinese. Het was de eerste zege voor de nieuwe trainer Arrigo Sacchi, die een week in dienst is. De nieuwe koploper Juventus won in Genua met 1-0 van Sampdo- ria. Ferrara scoorde na ruim een half uur. Topper van de week was Vicenza - Inter, 1-1. Vicen- za, de verrassing van het sei zoen, staat gelijk in punten met Juventus maar heeft een duel meer gespeeld. Inter volgt op een punt. Schotland Glasgow Rangers heeft zaterdag de koppositie in de Schotse competitie verstevigd. De for matie van Van Vossen won met 4-3 van Hibernian. Celtic ver loor met 2-1 van Motherwell, de nummer zeven van de ranglijst. De ploeg van Van Hooijdonk leek in het begin van het sei zoen serieus de strijd om de ti tel aan te gaan met aartsrivaal Rangers. Na de derde nederlaag van deze voetbaljaargang lijkt Celtic af te haken. De achter stand op Rangers bedraagt acht punten. Het enige doelpunt voor Celtic kwam op naam van Hay. Davies en Ross scoorden voor Motherwell. Beker, eerste ronde: Brugge Cercle -Til. Luik 2-2, Denderlej mei 2-0, Gent - Antwerp 1-1,3 4-0, Hamme - Beerschot 3-0j Anderlecht 0-2, Poederlee -Hm Genk -Kortnjk 0-1. (Til.Luik er HSV -Düsseldorf 2-1, Koln -Do|^ Stand aan kop: Bayern M. mund 17-34, Leverkusen 17-3 17r31Karlsruhe 17-28, Bod s Arsenal -Derby C 2-2, Chelsea 2, Coventry -Tottenham 1-2, Blackburn 1-1, Liverpool -She' Middlesbr -Leeds 0-0. Southi Vil. 0-1, Sunderland-Wimbledo Ham -Man.United 2-2. Stand: flU 35. Wimbledon 16-31, Liver; Aston Vil. 17-30, Newcastle n.United 16-27, Chelsea 16; 16-24, Sheff Wed 16-24, Tof 23. Derby C. 16-22, Le Leeds 16-20, West Ham 1 land 16-17, Middlesbr 17-15 16-13, Southampt. 17-13, C 10, Nottingham 15-9 Auxerre -Bordeaux 2-1, Bastii Cannes -Montpell. 1-0, Le Hi bourg 2-0, Metz -Marseille 1 Guingamp 0-0, Lyon -Caen 3-i Lille 2-0. Stand aan kop: Mon Paris SG 21-42, Bastia 213 21-35, Bordeaux 21-34, Strj naa 34. h*~ irlaa 5.' Bologna-Piacenza 1-1, Caglia 3tie I-1, Fiorentina-Perugia 4-1,1,1 >t Z se 2-1, Napoli-Verona 1-0, Pam^., 0-0, Sampdoria-Juventus 0-1, ter 1-1, Lazio-Roma 0-0. Stan fle II-22, Vicenza 12-22, Inter ogna 12-20, Napoli 12-20, Fic 18, Milan 12-18, Roma 12-17, 12-16, Lazio 12-16, Place: en tie D da- Beker, vierde ronde: S. Maria Maritimo -P.Ferreira 1-0, Ben' raes 3-2 nv, G. Vicente-Porto rense -Amadora 1-1 nv, Rio* 1-4 nv. Leiria -Chaves 1-2, Ma gt pi gueiros 1-2, Espinho -Lamego L Torreense2-l, Portalegre-Bele 111 8st< S iprc bra Real Madrid-Barcelona 2-0, Bi' FOTO RTR drid 1-1, Celta-Gi|on 2-1: Dep; cia 1-0, Espanyol-Zaragoza 3 dur-Valladolid 1-1, Santander 2, Vallecano-Compostela 0-1, nes 5-1, Oviedo-Tenerife 1-3 1^, kop: R. Madrid 16-38, Depo !C< Barcelona 16-34, Betis 16-32 - 16-28, Sociedad 16-27, Bilba Sariyer-Dardanel 8-0, Trabzon 0, Antalya-Besiktas 3-2, Burs Fenerbahce-Genclerb. 2-0, tinburn 5-1, Kocaeli-Denizli ziantep 0-1. Stand aan kop: Gi 41, Trabzon 16-38, Fenerbetü: Besiktas 16-34, Bursa 16-"" 16-29, Kocaeli 16-27. Barcelona, finale: Brazilié-Spa 1). Om derde plaats: Rusland-C (1-1). LONDEN ANP Roland Scholten is in het toer nooi om de World Masters in Londen gestrand in de halve fi nales. De Haagse darter verloor daarin van de Engelsman Colin Monck, die het evenement ook wist te winnen. In de kwartfina les had Scholten nog de Engels man Paul Williams verslagen met 3-0. De Hagenaar neemt waarschijnlijk wel na dit resul taat de eerste plaats in op de wereldranglijst. Samen met stadgenoot Van Bameveld en Amsterdammer Stompé is Scholten ingeschreven voor het WK dat 4 januari in Engeland van start gaat. BARCELONA DPA Spanje heeft zich als eerste land gemeld voor de organisatie van het Europees kampioenschap voetbal in 2004. De Spaanse voetbalbond heeft gisteren haar kandidatuur bekendgemaakt. In het jaar 2000 is het EK in Neder land en België. DEN HAAG ANP Bettine Vriesekoop neemt deel aan de finale van de ITTF Pro Tour van 12 tot en met 15 de cember in het Chinese Tianjin. In het toernooi zouden 's we relds beste zestien bij de man nen en vrouwen in 1996 in actie komen. Vriesekoop (35) be hoorde daar niet toe. Ze was tweede reserve. Door afmeldin gen van Geng Lijuan (Canada) en Chen Jing (Taiwan) is de Ne derlandse nummer 29 van de wereld alsnog uitgenodigd. Vriesekoop dankt die invitatie aan haar plaatsen in de kwartfi nales op de Open Engelse en Open Japanse, en de derde ron de in de USA Open. Het prijzen geld in Tianjin bedraagt 125.000 gulden. Derde zege voor Groenendaal De Nederlandse renners blij ven de wereldbeker veldrijden domineren. Richard Groenen daal behaalde gisteren in Nommay zijn derde overwin ning in de cyclus voor de Itali aan Pontoni en de Belg De Clercq. De nationaal kam pioen nam door de zege de leiding in de stand van de we reldbeker over van teamge noot Adri van der Poel. Groenendaal nam met zijn overwinning revanche voor de veldrit om de Superprestige vorige week in Gieten. De ren ner werd in Drente in gunstige positie uit de wedstrijd ge haald omdat hij op de verkeer de plaats van rijwiel had ge wisseld. „De zege heeft na die commotie van vorige week toch wel een bijzondere bete kenis"* vond de nationaal kampioen. De buitenlandse 'concurrentie' lijkt ondertus sen met de wedstrijd wanho piger te worden van de over macht Vein Groenendaal en Van der Poel. „Ik vrees dat we er de komende maanden niet tussen kunnen komen. Alleen bij een mindere dag kunnen we ze misschien overtreffen", zei de Belg Mare Janssens, ze vende in Frankrijk, noot De Clercq heeft wel een beetje vertrou „Ze werken nu goed Maar ik geloof niet d de hele winter vol houden". In Nommay bewet neridaal echter dat zonder de hulp van Poel kan winnen. De kampioen blokkeerde eerste twee ronden w< naweeën van een liet ontsteking. Hij zette h; ge de wedstrijd nog inhaalrace in en eind vijfde met 54 seconden stand op zijn ploegm; De Clercq, winnaar eerste veldrit om de prestige in Pilzen, m; het heuvelachtige onder een tempratuur graden het tempo in ronde. Groenendaal ni konden al snel eet slaan met de rest van Tot de achtste rond ten de Italiaan en de lander goed samen om deren voor te blijven, halve ronde voor hei reed Groenendaal bij devluchter weg. „Ik lie naar boven dan Daarmee heb ik mijn pakt", wist Groenendaï Na een afwezigheid van een jaar heeft het Nederlandse te star Dennis van Scheppingen en Peter Wessels weer een pla dwongen in de hoogste afdeling van het EK Landente naam suggereert meer dan waar het evenement voor sti mei Becker zal men er niet tegenkomen. Evenmin als Richard „Je moet het zien als een doorgeefluik. Dit zijn de jongej subtop, die op het punt staan door te breken", aldus Mid pet; pers, die zich 'warmloopt' voor de baan van Davis Cup-caf inki Met al die plannen en ambities was het een tegenvallen ld. met Denis van Uffelen een beul van een vent stuurde, die |jk0 tegels uit het trottoir sloeg. Eenmaal de schrik te boven rest van de deelnemers van het modale soort met wie De Scheppingen (21) en Peter Wessels (18) wel raad wisten. De enige die zich het slachtoffer kon noemen van de John van Lottum. De Jong Oranjespeler werd na zijn I door Schapers naar het dubbel overgeheveld, waar hij aarfip, van Tom Kempers, die er zes jaar geleden al bij was, ee troc 'om de eer' mocht spelen. Zowel zaterdag tegen Oostenrijl Brje dag tegen Zwitserland zorgden Van Scheppingen en Wesjder de enkelspelen voor een beslissende voorsprong. Hij speelde voortreffelijk in zijn honderdste interland. Toch ging de eretitel van man van de wed strijd aan hem voorbij. De vak jury koos voor Teun de Nooijer. Doelman Ronald Jansen kon er niet mee zitten. „Ach, als de hoofdprijs een auto was ge weest, had ik er misschien an ders over gedachtgrinnikte de bijna 33-jarige jubilaris. Het Nederlands mannenhoc keyteam begon zaterdag in Ma dras goed aan de achttiende editie van de Champions Trop hy. In het duel der giganten won de Olympisch kampioen met 2-0 van wereldkampioen Pakistan. Dat ging echter min der gemakkelijk dan de uitslag doet vermoeden. Oranje gaf veel ruimte weg, miste legio kansen en liet zelfs twee strafballen onbenut. Step- han Veen en Jacques Brinkman waren de boosdoeners. Ook Bram Lomans kwam uit vier korte hoekslagen niet tot sco ren. Pas in de 62ste minuut viel de eerste treffer, nota bene van de stick van verdediger Wouter van Pelt. Uit een vlekkeloze strafcorn- ervariant maakte De Nooijer kort daarna de wedstrijd op fraaie wijze af. Dat leverde „Neut" een gouden penning op. Hoewel de 20-jarige stilist van Bloemendaal in de tweede helft enkele sterke acties had, was Jansen toch de beste man van veld. Met een reekst van knappe reddingen hield hij de nul. niet kort op elkaar", meende hij. „Het leek soms meer op een hardloopwedstrijd dan op een hockeyduel. En dat is tegen een counterploeg als Pakistan le vensgevaarlijk. Deze wedstrijd had net zo goed in ons nadeel kunnen uitpakken. Na de rust kreeg het spel van Nederland eindelijk vaart en va riatie. Het vernieuwde en ver jongde Pakistan, dat in Atlanta als zesde eindigde, snakte naar adem in de drukkende hitte. Aan alle kanten stoven Remco van Wijk, De Nooijer en Veen voorbij. Ook Brinkman excelleerde. Maar de dertigjarige midden velder, die zijn 236ste interland afwerkte, was ongelukkig in de afwerking. In een tijdsbestek van amper vijf minuten miste hij vier mooie kansen, waaron der een strafbal. „We hebben te lang gewacht met scoren", er kende bondscoach Roelant Olt- mans. „Daardoor leek Pakistan sterker dan het in werkelijkheid was. We hebben niettemin kracht en karakter getoond. Er zat tot aan de laatste minuut overtuiging in ons spel. Dat stemt dik tevreden. Doelman Jansen was minder positief. „We hebben nog geen fameuze indruk gemaakt, stelde hij. „Maar dat kan nog komen. Wij zijn tenslotte Olympisch kampioen. En ook al hebben we een nieuwe ploeg, we moeten hier gewoon de Champions Trophy winnen. Na veertien jaar is het onze beurt weer eens." FOTO ANP spel van zijn teamgenoten in de eerste helft. Terecht, want Ne derland maakte aanvankelijk een lome, slordige en ietwat plichtmatige indruk. Jansen vond vooral de middenlinie, met Veen, Brinkman en Sander van Heeswijk, veel te aanval lend ingesteld. „De linies sloten daardoor „Toch wel leuk als je net een ju bileum viert", sprak de immer betrouwbare routinier. Jansen was na afloop in de kleedkamer het middelpunt van een klein Oranje-feestje. Aan voerder Veen zei wat aardige dingen, waarna de doelman van Den Bosch geestig counterde. Met het kado van de spelers, een driver voor zijn golfset, toonde Jansen zich ingenomen. Kamergenoot Jeroen Delmee zorgde later voor een feestelijke ontvangst in het hotel, met toe ters, feestmutsen en bellen. „Ze zijn goed voor mij bezig ge weest", gaf Jansen toe. De onverschrokken sluitpost was minder content met het Remco van Wijk slalomt door de Pakistaanse defensie.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 18