Leidsch Dagblad -Onpartijdigheid •echt in geding 3 20 23 'Ha Henny Eman, hoe is het met jou?' Leidse politie begeeft zich op dievenpad 1 Stranden eer open Chirac torpedeert akkoord over drugs Actie tegen Martinair Minister Dijkstal wil af van Zondagswet Bedrijven strijden om rechten betaal-tv Beklimming Leidse kerk 'voor de kick' Veel overlast door grote stroomstoring ITIS *LD OM U HEEN. sJDERDAG 5 DECEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Buitenland Economie en Beurs Randstad Het Franse leger is een bot wapen tegen terrorisme Paul Krugman: 'Economen slaan borrelpraat uit' Verandering naam 'ramp' voor ArenA Sport Ajax heeft iets om naar uitte kijken Preventieproject tegen zakkenrollers deze week begonnen leiden annet van aarsen [enten Adri en Tjeerd, verkleed als Zwarte Piet, demonstreerden gisteravond in winkels rond de Haar- nmerstraat hoe eenvoudig zakkenrollers te werk kunnen gaan. foto dickhogewoning Midden op de Haarlemmerstraat schuift heel voorzichtig een hand in een tas. De eigenares van de tas heeft niets door. Maar dat duurt maar even. Plotseling draait de vrouw zich - als door een wesp gestoken - om. De zakkenroller is een po litieman, Wim Durieux van bureau bin nenstad. De Leidse politie op dievenpad? Het lijkt erop bij het preventieproject tegen zak kenrollers, dat begin deze week is begon nen. De politie doet dezer dagen graag een greep in de bezittingen van de meest onvoorzichtige winkelaars. Om te laten zien dat die volle beurs maar beter op een veilige plek kan worden weggestopt. „We zijn natuurlijk geen getrainde zak kenrollers", zegt Durieux. „Maar onze po gingen zetten veel mensen wel aan het denken." Hij is deze koopavond op stap met collega Rien Lems en twee als Zwarte Piet verklede agenten, Tjeerd en Adri. De mannen speuren naar even op de grond gezette tassen in winkels. Een makkelijke prooi, in een fractie van een seconde mee genomen. Ook de openstaande tassen, die her en der op straat over een schouder hangen, hebben de onverdeelde aandacht van de vier. Ze delen gele waarschuwings kaartjes uit, geven tips om het de profes sionele zakkenrollers moeilijk te maken. En nu en dan doen ze een graai naar de portemonnee. Even tevoren hebben ze op het politie bureau nog eens naar de instructievideo gekeken. Opnamen van dertien situaties waarin zakkenrollers hun slag slaan. De jas over de arm om de buit te verstoppen, de seintjes die de veelal in duo's opereren de zakkenrollers elkaar geven, het opval lend onopvallende gedrag. Als je het op vi deo ziet, als je weet waar je op moet let ten, zijn de daders in veel gevallen makke lijk te herkennen. De slachtoffers op straat en in de winkels hebben meestal echter niets door. „Zakkenrollers kiezen hun slachtoffers goed, letten op de mensen die hun han den vol hebben aan pakjes en tasjes en daardoor het zicht op hun portemonnee helemaal kwijt zijn", zegt Lems. Durieux: „Ik ben ervan overtuigd dat - als iedereen heel goed op zijn spullen zou letten - zak kenrollers geen kans krijgen." Pagina Leiden: Aantal slachtoffers van zakkenrollers verdubbelt in dure decem bermaand HET WOORD IS AAN Een berooide huisvader Als ik 'm vanavond zie, dan is ie nog niet jarig! ,g derzoek naar belangenverstrengeling in rechtspraak rocaten van vooraanstaande Nederlandse kantoren iben, als rechter-plaatsvervanger, grote invloed bin- i rechtbanken en gerechtshoven. Banden met verze- <iars roepen twijfels op rond de onafhankelijkheid van rechtspraak. Klagen tegen deze praktijk is in feite zin- s, in beroep gaan uitgesloten. Terdam gpd raadslieden die hun (ex)-kan toorgenoot zijn. De werkgroep heeft 6.500 ge rechtelijke uitspraken onder de loep genomen 'waarin rechters en aangeklaagden elkaar be roepshalve goed kenden', aldus mr. P. P. M. Ruijs, medeopstel ler van het rapport. De werk groep vermoedt dat partijdige rechters-plaatsvervangers niet door advocaten worden 'ge wraakt' (een andere rechter ei sen), omdat de rollen bij een volgende rechtszaak gemakke lijk omgedraaid kunnen zijn. „Advocaten zijn gediend met concludeert de werkgroep jntruste Burgers (VeB) in m rapport Integriteit Rechter- Macht. Het rapport is van- aangeboden aan de Twee- Camer, de Hoge Raad en het .isterie van justitie, jens de werkgroep ligt de tel van het kwaad in de op- ïst van advocaten als rech- plaatsvervanger. Er zijn ;r plaatsvervangers (1.417) n 'echte' rechters (1.322). strdoor staan 484 advocaten ;geld als rechter tegenover harmonische verhoudingen en wellevendheid. Wraking is niet te verwachten, ook niet als het voor de cliënt nodig is", aldus Ruijs. Verder ondervond de VeB dat klagen over het gedrag van een rechter vruchteloos is. In de pe riode '91-'94 wees de procu reur-generaal bij de Hoge Raad alle 317 klachten af. Van de 230 klachten wegens niet-verdere vervolging door het openbaar ministerie sneuvelden er bij het Amsterdamse hof 227. De werkgroep wil met haar rapport de Tweede Kamer en juridisch Nederland wakker schudden. Ruijs: „De burger heeft recht op recht. Het komt aan op de werkelijke integriteit van de individuele rechter." Pagina 2: Integriteit rechter geen automatisme feïwuk/noordwuk iJM wegman fe stranden tussen Scheve- ngen en Noordwijk zijn indaag weer opengegaan, ijkswaterstaat had ze'afge- ioten nadat er maandag en forse hoeveelheid olie n teer op was aange- poeld. Zo'n veertig mede werkers van de dienst zijn Bronnen binnen Buitenlandse Zaken. den haag gpd eweest om de verontreini- ing op te ruimen. In totaal ebben ze 25 kubieke me- Ijr olie en teer van de stran- en afgehaald. De herkomst van het spul nog altijd niet duidelijk. Iet Justitieel Opsporings- :am Milieudelicten Noord se is daar een onderzoek aar begonnen. Enkele ientallen vogels zijn het lachtoffer geworden van e vervuiling. De gemeente ïoordwijk waarschuwt /andelaars dat er, ondanks Ie opruimactie, nog steeds "eine hoeveelheden olie en eer op de stranden kunnen ;ggen. De Franse president Chirac tor pedeert mogelijk het Europese drugsakkoord dat vorige week in Brussel werd bereikt. Dat melden volgens het dagblad de Volkskrant bronnen binnen het Haagse ministerie van buiten landse zaken. Officieel doet het departement er het zwijgen toe. Chirac zou het compromis, dat werd bereikt tussen de Eu ropese ministers van justitie en binnenlandse zaken, verwerpen omdat het Nederland te veel ruimte biedt voor een eigen ge doogbeleid. Premier Kok hecht te vorige week vrijdag grote waarde aan het opnemen van de passage in de compromis tekst, waarin de mogelijkheid van een eigen nationaal drugs beleid werd geboden. Het ministeriële akkoord over een Europese aanpak van de drugsproblematiek kwam tot stand nadat de Fransen zware druk hadden uitgeoefend op Nederland om het gedogen van softdrugs op te geven. Nog een dag voordat in Brussel een ak koord tot stand kwam, zou Chi rac duidelijk hebben gemaakt dat hij grote problemen had met het Nederlandse gedoogbe leid. In Den Haag is met verbazing gereageerd op het bericht dat Chirac nog altijd dwarsligt, om- dat de Franse minister van jus titie Toubon vorige week na mens de Franse president de onderhandelingen heeft ge voerd. Als Chirac voet bij stuk houdt, dan komt het drugsdos sier toch op tafel te liggen tij dens de top van Europese rege ringsleiders later deze maand in Dublin. '"Vv- \aSi schiphol» Zo'n zeventig actievoerders van het Autonoom Centrum hebben gisteren enige tijd een deel van het hoofdkantoor van Mar tinair op Schiphol bezet. Zij betichten de luchtvaartmaatschappij er van in opdracht van justitie groepen uitgeprocedeerde asielzoekers naar het buitenland te vliegen. Martinair is woedend over de actie. Zij peinst er niet over de vluchten te staken. foto anp paul vreeker Arubaanse premier op herhaling in Leids Café De Bontekoe EXTRA {KOOPAVOND OP: 9 t/m12 DEC leiden cees van hoore Henny Eman, de premier van Aruba, puft even uit van het overleg met de fractielei ders in Den Haag. Onberispelijk gekleed staat hij aan de toog van het Leidse café De Bontekoe, waar hij in zijn studententijd me nig vaasje heeft getapt. „Hé joh, hoe is het met jou?", vraagt een heer met een druileri ge knevel. „Aan je buik te zien goed." „Het is alleen maar eerlijk bier,' hoor", antwoordt Eman lachend. En hij laat snel nog zo'n gele jongen in het glas dommelen. Eman is misschien de enige premier in de wereld die zichzelf ook kroegbaas kan noe men. In Leiden bezit hij nog steeds twee' florerende etablissementen, te weten: het Keizertje en De Marepoort. Café De Bonte koe en La Bota heeft hij destijds Overgedaan aan de huidige eigenaars. „Na de middelbare school ben ik rechten gaan studeren in Leiden. Nou ja studeren, ik ben een tijd lang voornamelijk kroegbaas geweest. We woonden met een aantal stu denten in het Pelcomplex aan de Morsweg. Op een gegeven moment nam een aantal vrienden van mij het initiatief om daar een barretje te beginnen. Na een paar maanden bleek dat we erg succesvol waren. Die tent was elke avond stamp- en stampvol. Na een van die succesavonden, toen we aan het doorzakken waren, zeiden we tegen elkaar: zou het niet beter zijn als we een echte tent gingen beginnen?" „Op de een of andere manier kwam alles op mijn naam te staan. Toen ik een aantal maanden naar Aruba ging voor de verkie zingscampagnes en daarna terugkwam, was de tent bijna failliet. Hij stond op mijn naam, dus ik ben als de gesmeerde bliksem aan het werk gegaan om uit de rode cijfers te komen. Dat lukte. Het succes was inmid- CDA en RPF ongelukkig met uitlatingen den haag anp Minister Dijkstal van binnen landse zaken meent dat de Zon dagswet, waarin de christelijke godsdienstbeleving is veilig ge steld, wellicht ter discussie moet worden gesteld. „Ook ik ben van mening dat je wetten die voor een deel een dode let ter zijn, niet te lang moet hand haven", zei hij gisteren in de Tweede Kamer. Dijkstal wees op de ontwikke ling van de Nederlandse maat schappij tot een multiculturele samenleving en stelde zich de vraag of je naast de Zondagswet niet ook een Vrijdagswet of een Zaterdagswet zou moeten heb ben. De vrijdag is voor de isla mitische godsdient een rustdag, de zaterdag voor de joodse. De minister reageerde met zijn opmerking op het betoog van PvdA'er Rehwinkel in een verder technisch debat over de verankering in andere wetten van de grondwetsherziening van 1983. Die erkent, naast de vrijheid van godsdienst, ook de vrijheid van levensovertuiging als grondrecht. Rehwinkel wierp de vraag op of de Zondagswet niet moet worden ingetrokken dan wel ge wijzigd nu gemeenten handha ving van bepaalde artikelen, die de rust op deze christelijke dag garanderen, achterwege laten. Hij noemde in dit verband on der andere het zondagse pop festival Pinkpop in Landgraaf. De PvdA'er vroeg zich verder af of de Zondagswet de beoefe naars van de christelijke^gods- dienst niet in onaanvaardbare mate bevoordeelt boven de aanhangers van andere overtui gingen en godsdiensten. Dijk stal wilde daarover niet uitge breid in discussie, maar zei wel dat de komende jaren niet valt te ontkomen aan een princi pieel debat over deze kwestie. Profiteren werkelijk alle burgers gelijkelijk van de rechten die in de Grondwet zijn verankerd, zo vroeg hij zich af. De woordvoerders van CDA en RPF toonden zich niet geluk kig met de opmerkingen van Dijkstal. dels zo groot, dat mij allerlei andere cafe etjes werden aangeboden." „De formule die wij hadden, de combina tie van studenten en burgerij, was nieuw in Leiden. Wij hebben daarin voor een door braak gezorgd. Leiden is een heerlijke stad. Ik kom er ook elk jaar zeker een paar keer terug. En dan is een van mijn vaste plaatsen café De Bontekoe, waar ik heb gewerkt." „Ja, ik ben dus inderdaad een van de wei nige premiers die ook kroegbaas is. Mijn politieke tegenstanders hebben me er des tijds enorm op aangesproken. Ze suggereer den dat de kroegen die ik heb niet alleen maar gewone bruine kroegen zijn, maar ook nog voor iets anders dienen. Onzin?' Pagina 18: 'Mijn haar wordt er niet blon der op' hoofddorp ad heesbeen Twee Hoofddorpse bedrijven zijn met elkaar in de slag om de gunst van de voetbalminnende tv-kijker. Pay-Per-View Neder land en FilmNet/SuperSport, onderdeel van het onlangs door Canal+ overgenomen Nethold, willen beide de rechten verwer ven op het rechtstreeks uitzen den van betaald voetbalwed strijden. Ze willen dat doen in de vomi van betaal-tv. Dat be tekent dat de mensen tegen be taling en met behulp van een decoder een duel naar keuze kunnen bekijken. Beide ondernemingen heb ben onafhankelijk van elkaar in middels alle betaald voetbalor ganisaties benaderd. Dat heeft in een aantal gevallen tot af spraken geleid met (top)clubs. Pay-Per-View zegt dankzij een overeenkomst met kabelaar CasemaPlus en afspraken met leiden maarten keulemans Aan de ene kant de Hooglandse Kerk op en aan de andere kant er weer af. Drie Delftenaren hebben tegenover de politie be kend dat dat precies is wat ze de afgelopen nacht 'voor de kick' hebben gedaan. De geveltoeris ten werden rond vier uur aan gehouden op de Hooglandse Kerkgracht, omdat ze zich bij het zien van de politie plotse ling verstopten. De Delftenaren, allen twintigers, bleken rugzak ken bij zich te hebben met bergbeklimmersspullen. De politie heeft geen schade aan de kerk geconstateerd. Het drietal is naar huis gestuurd. Sport7 snel te kunnen begin nen. Op korte termijn hoopt het bedrijf nog een zakenpartner te kunnen presenteren. Die relatie zou volgens directeur Peschar uit de kring van nationale tv- zenders kunnen komen. De KNVB heeft inmiddels een brief van het advocatenkantoor van Pay-Per-View ontvangen. In de optiek van het bedrijf heeft de voetbalbond op onjuiste gronden een reeks voorgeno men proefuitzendingen verbo den. De profclubs nemen voorals nog een afwachtende houding aan. Ze wachten de uitslag af van de bondsvergadering van zaterdag. Op die bijeenkomst moeten ze zich uitspreken over wie de rechten hebben op tele visiebeelden van thuiswedstrij den. Pagina 2: Betaal-tv kwestie van lange adem °74° -173° "272° 10% 10% 10% 40% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Boeken12 Buitenland6,7 Cultuur9,10,22 Economie16 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Ombudsman13 Randstad 20 Regio17,18,19.21 RTV/programma's15 Schrijvende lezers13 Sport22,23 Strips14 Uitgaan8 Kortingsbon voor de in de Leidse Stadsgehoorzaal zin gende lyrische sopraan Ro berta Alexander met haar programma 'American Jour ney'. katwuk» peter van der hulst Katwijk, Valkenburg en een klein deel van Rijnsburg hebben gistermiddag zo'n drie kwartier zonder stroom gezeten. Een storing in een transformatorsta tion legde huishoudelijke appa raten, verkeersinstallaties en be- drijfsmachines tijdelijk lam. Zo keken bij Ouwehand's Rederij en Visverwerking, de grootste particuliere werkgever in Kat wijk, zo'n 150 personeelsleden tijdelijk werkeloos toe. De storing ontstond in een transformatorhuis nabij de In dustrieweg en Koningin Juliana- laan in Katwijk. Drie trafo's zor gen er daar gebruikelijk voor dat elektriciteit van 50.000 volt wordt teruggebracht naar 10.000 volt. Een van die trans formators was tijdelijk voor on derhoud uitgeschakeld. Tijdens de werkzaamheden weigerde een tweede trafo spontaan dienst, waarop het derde appa raat al het werk moest doen. De machine kon dat niet aan. Door de stroomstoring moes ten winkels tijdelijk de deuren sluiten en kwamen productie bedrijven stil te liggen. Hoeveel schade zij hebben opgelopen is niet duidelijk. De politie in Kat wijk hoefde geen particulieren te helpen. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Nnain: -- VA.-'A - V»i<iri>nrprs M /V j 1 Ach os:iv 'i - i1 PostcodePlaats- 1 TM:" y' Na dc eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: j D Pér maand Per kwartaal Oautotnatlsch 90,20) i i automatisch ff. 31,30) 'Oacceptgiro (f. 91,20) Handtekening: i ll.v in. controle bezorging) l Nr. bank/giro i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. velop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 '712141 "4001 1 4

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1