Leidsch Dagblad 'Beleid van Ritzen is armetierig' 5 19 VS waarschuwen Milosevic De Chipknip karavaan komt er aan. Het extraatje van Diamant. oh Strand afgesloten na olievervuiling BEL: 071-5128030 Islamitische school gaat in vlammen op Kamer: Rijke politie moet geld weggeven TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN.. PINSDAG 3 DECEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Extra maatregelen kabinet tegen supportersgeweld 'Wehrmacht telde veel soldaten met joods bloed' Opnieuw grote tentoonstelling Willink in Arnhem Sport Kwart van alle sportclubs is in geldnood LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Nog geen abonnee? Centrum gaat verkeer in hele land begeleiden jriebergen anp •r komt volgend jaar een lande- Ijk verkeerscentrum dat het lichtslibben van het wegennet noet tegengaan. Automobilis- jen horen dan vanuit het ze nuwcentrum in Rotterdam over jües, mist en gladheid. Ze krij ten ook aanwijzingen over de te folgen route. Rijkswaterstaat test het sys teem al. Volgens het Korps Lan- lelijke Politiediensten (KLPD), leelnemer in het centrum met >ndermeer het ministerie van /erkeer en Waterstaat, de UNWB en het KNMI, wordt de jnderlinge samenwerking in tensiever. De infrastructuur voor het centrum Traffic Information penter (TIC) is al grotendeels jianwezig. Waarschuwingen en adviezen roor het verkeer zijn al te vente nen via radio en televisie, rao- Mele telefoons, piepers, sema- ioonhorloges en informatiepa nelen langs de weg. Deze informatie wordt ver- cregen via weerstations, de We genwacht, politie en signale ringssystemen langs de weg. 'Wonder-den' in Staphorst afgezaagd staphorst anp Een Oostenrijkse den in Staphorst, waaraan ge neeskrachtige werking wordt toegedicht, is het af- gelöpen weekeinde door onbekenden tot op één meter hoogte afgezaagd. Gistermorgen bemerk ten medewerkers 'van Staatsbosbeheer dat de boom was omgezaagd en was voorzien van een bij belse tekst. De den stond in een per ceel van Staatsbosbeheer* en werd begin 1995 door de paranormale genezer Wim van de Veen uit Nieuwleusen ontdekt. Mensen met gezondheids klachten uit heel Neder land bezochten de boom de afgelopen maanden om er genezing te vinden. Er kwamen wekelijks honder den mensen, die met de rug tegen de boom gingen staan of ervoor gingen zit ten. De paranormale genezer vermoedt dat het afzagen het werk is van dezelfde mensen die de boom ook eerder dit jaar hebben ver nield. Toen werd de den op bijna dezelfde hoogte rondom vijf centimeter diep ingekerfd. Boven ver wachting bleef de boom le ven. Volgens Van Veen was het herstel te danken aan de heilzame krachten van de boom. De den is nu daadwerkelijk ten dode opgeschreven. alphen aan den run» De brandweer moest gisteravond met groot materieel uitrukken voor een zich snel ontwikkelende vuurzee in de Diamant straat in Alphen. De islamitische basisschool An Noer ging bijna helemaal in vlammen op. De politie van het district Rijn en Aarlanden weet nog niet wat de oorzaak van de brand is. Brandweercommandant!. Molenaar verklaarde vanmorgen dat de brand vermoedelijk is aangesto ken. Pagina 15: Asbest vrij bij brand in Alphen. foto hielco kuipers Washington dreigt met internationale sancties tegen Sen>ië boedapest hans gertsen correspondent De Verenigde Staten hebben de Servische president Milosevic gisteren indringend gewaar schuwd. Als de Servische rege ring het massaprotest met ge weld de kop in drukt, kan Bel grado rekenen op internationale sancties. „Onze regering heeft volstrekt duidelijk gemaakt dat de VS woedend zullen zijn als er ge weld tegen de demonstranten wordt gebruikt", aldus woord voerder Nicholas Burns van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. „De Servi sche regering heeft de verkie zingen gestolen en is de bevol king daarvoor verantwoording schuldig", zei hij. Ook de Eu ropese Unie heeft de Servische autoriteiten gisteren opgeroe pen geen geweld te gebruiken tegen de demonstranten. De waarschuwingen zijn in gegeven door signalen dat hard optreden tegen de betogers aanstaande is. Sinds zondag avond zijn honderden extra po- litie-agenten uit de provincie naar Belgrado gedirigeerd. Daarnaast wordt tegen de de monstranten steeds agressieve re taal gebezigd. In door de staat gecontroleerde media worden ze afgeschilderd als 'ter roristen'. De voorzitter van -het Servische parlement, Dragan Tomic, een vertrouweling van president Milosevic, suggereer de zelfs dat de demonstraties 'een fascistoïde karakter' heb ben aangenomen. Gisteren betoogden zo'n 80.000 mensen opnieuw mas saal tegen Milosevic en de ma nier waarop hij de oppositie van een overwinning bij de ge meenteraadsverkiezingen heeft beroofd. De oppositie eist dat Milose vic de uitslag van de op 17 no vember gehouden gemeente raadsverkiezingen accepteert. Die werden ruim gewonnen door de oppositionele Zajedno coalitie. Door Milosevic gecon troleerde rechtbanken verklaar den de uitslagen in tal van plaatsen echter ongeldig. De protesten, aanvankelijk slechts gericht tegen de verkie zingsfraude, richten zich nu steeds meer tegen Milosevic en diens regime. Herkomst nog onduidelijk katwijk/noordwuk wim wegman De politie heeft gisteravond het strand tussen Noordwijk en Scheveningen-Haven afgesloten voor het publiek. Dat is gedaan nadat op het strand een spoor van olie- en teervervuiling is ge vonden. Rijkswaterstaat, dat de verantwoordelijkheid heeft voor het opruimen van het spul, ver wacht dat de afzettingen nog wel enkele dagen blijven. De olie en teer werden giste ren gevonden. Het goedje ligt in brokstukken van tien tot zestig centimeter op het strand. De vervuiling is het grootst tussen Katwijk en Wassenaar. Bij de Katwijkse Uitwatering liggen zelfs stukken van een vierkante meter op het strand. Overigens is er geen sprake van een aan eengesloten vloed van olie. Om te voorkomen dat wande laars per ongeluk in aanraking De Cliipknip-hostessen demonstreren u graag het gebruik van de Chipknip. Probeer 't zelf en chip gelijk een gratis zakje chocolade muntjes. De Chipknip-karavaan staat op woensdag 4 december vanaf 13.30 uur en donderdag 5 december vanaf 11.00 uur aan het Stadhuisplein. ll!+A-De PINpas met Chipknip. Alles kan tegenwoordig. komen met het goedje en om ervoor te zorgen dat de oprui mers ongestoord kunnen wer ken, is het strand tussen Noord- wijk en Scheveningen-Noord afgezet. Die werkzaamheden zijn vanochtend vroeg onmid dellijk begonnen. De dienst had nog geen idee wie verantwoor delijk is voor de vervuiling. Rijkswaterstaat heeft echter monsters genomen die de ko mende dagen worden onder zocht. Ze hoopt dat dit aanwij zingen oplevert naar de her komst van de vervuiling. „Of we de dader ooit achterhalen, is af wachten", aldus een woord voerder van rijkswaterstaat. „Het is zoeken naar een speld in een hooiberg. Maar soms heb je geluk." Volgens een woordvoerster is een onbekend aantal vogels be smeurd met de substantie. Maar ze wist niet of de dieren daardoor het leven hebben ge laten. De voorzitter van het vo gelasiel in Noordwijk had van ochtend echter nog geen mel dingen binnengekregen over besmeurde vogels. Enkele van de plakkaten olie en teer op het strand van Katwijk. foto dick hogewoninc Rottenberg haalt uit naar PvdA 'er: De PvdA heeft de afgelopen jaren een 'armetierig' onder wijsbeleid gevoerd. Door de jarenlang gevoerde bezuini gingen verkeert het basisonderwijs in een deplorabele staat. Er is sprake van een duidelijke tweedeling tussen rijk en arm. amsterdam anp-gpd Dat verwijt klonk gisteren uit de mond van de onlangs wegens gezondheidsproblemen ver trokken PvdA-voorzitter Felix Rottenberg tijdens een discus siebijeenkomst in de Rode Hoed in Amsterdam. Het minis terie van onderwijs is nu ruim zes jaar in handen van de PvdA- minister Ritzen. De kritiek van Rottenberg wordt ondersteund door de on derwijskundige prof. dr. Roel in 't Veld. In een vandaag versche nen nota ten behoeve van staatssecretaris Netelenbos (on derwijs) schrijft In 't Veld dat de tegenstellingen tussen individu ele leerlingen in het basis- en het middelbaar onderwijs de komende jaren fors zullen toe nemen. In 't Veld pleit er in zijn advies 'De toekomsten van het funde rend onderwijsbeleid' voor dat het basis- en voortgezet onder wijs zich aanpast aan deze ont wikkelingen. Zo zal het onder wijs rekening moeten houden met een toenemend belang van de informatie- en communica tietechnologie. Een gevolg zal kunnen zijn dat er een beeld cultuur ontstaat die de huidige woordcultuur vervangt. Dat be tekent een andere manier van lesgeven, omdat informatie be ter toegankelijk wordt. Rottenberg stelde Ritzen gis teren verantwoordelijk voor het falende onderwijsbeleid. De voormalige partijvoorzitter Arrestatie topcrimineel wekt verbazing haarlem carlo nuveen Als het aan hem zelf ligt, wordt de zondag in Parijs gearresteer de topcrimineel Etienne U. zo spoedig mogelijk aan Neder land uitgeleverd. Dat zegt U.'s raadsman, de Amsterdamse ad vocaat C. Korvinus, in een reac tie op de aanhouding van zijn cliënt. Korvinus nam met verba zing kennis van U.'s arrestatie. Volgens de advocaat kreeg U. een paar dagen nadat bij hem huiszoeking was verricht (juli dit jaar) van justitie te horen dat hem niets ten laste zou worden gelegd. „Ik heb daarna diverse malen contact gehad met justi tie en gevraagd mij te informe ren als er nieuwe redenen tot aanhouding waren." Dan zou U. zich volgens Korvinus meteen zelf melden. Justitie was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Pagina 3: Criminele zakenman met ongekende geweldsdrift Om arme korpsen op het platteland te helpen den haag gpd Rijke politiekorpsen, vooral in de Randstad, moeten geld inleveren ten bate van de arme korpsen in de rest van het land. Een grote meerderheid in de Tweede Kamer, op de WD na, heeft zich gisteren uitgesproken voor deze motie van D66. Politieminister Dijkstal moet nu in de slag met de korpsbe heerders (de burgemeesters van de cen trumgemeenten in de politieregio's) om de ze wens van de Kamer te verzilveren; maar de minister twijfelt op voorhand of hij daar in wel slaagt. Volgens Dijkstal kan zo de situatie kan ontstaan dat korpsen die in het verleden een slecht financieel beheer hebben ge voerd gaan profiteren van korpsen die juist goed.met hun centen zijn omgesprongen. „Het is een beetje moeilijk om te zeggen: U heeft het financieel goed gedaan, nu pak ken wij uw geld." Dijkstal vraagt zich bo vendien af of hij wel bevoegdheden heeft om rijke korpsen te dwingen geld af te staan ten bate van de arme. Verreweg het rijkste politiekorps is dat van Amsterdam, dat vorig jaar vorig jaar zo'n zestig miljoen gulden winst maakte omdat het kampt met onderbezetting: Er wordt voor zevenhonderd formatieplaatsen geld uit Den Haag ontvangen, maar de vele vacatures kunnen niet worden vervuld. Aan de andere kant kampen nogal wat korpsen op het platteland, zoals Groningen, Zeeland en IJsselland met grote tekorten, onder andere omdat zij relatief oud (duur) vindt vooral het basisonderwijs slecht, omdat er een verschil is tussen arm en rijk waarbij kin deren van vaak minder draag krachtige ouders inmiddels een 'mammoetachterstand' hebben opgelopen. Rottenbergs betoog werd van harte ondersteund door de aan wezigen in de bomvolle Rode Hoed. Jonge 'sympathisanten' van de PvdA waren massaal af gekomen op de presentatie van Niet Nix, het pamflet van 21 jongeren die de cultuur van de sociaal-democratische partij willen openbreken. Eén van de opstellers om schreef het pamflet als 'een kei harde aanklacht' tegen het be leid van onder anderen minister Ritzen. De schrijvers bepleiten een veel gedifferentieerder on derwijssysteem, waarin ieder het onderwijs krijgt dat bij zijn of haar niveau past, en een leer plicht voor kinderen van twee tot achttien jaar. Ritzen reageerde welwillend op die pleidooien, maar hij wees erop dat de voorstellen ook binnen de bestaande struc turen van het onderwijs kunnen worden gerealiseerd. Volgens hem heeft het de afgelopen ja ren aan geld ontbroken om het onderwijs te verbeteren. Nu de overheidsfinanciën weer op or de zijn, ziet hij daartoe wel mo gelijkheden. Hij waarschuwde er echter voor dat de verbete ringen niet kunnen worden be reikt met een 'druk op de knop- gedachte'. HET WOORD IS AAN Margaret Mead Als je denkt dat je mooi bent, dan beweeg je je als iemand die mooi is. ienkele r buir r r/5° 2'/6o o-/4o 50% 50% 20% 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagin VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,12 RTV/programma's Sport Strips Kortingsbon voor optreden van de bluesformatie Cuby and the Blizzards in het Kat wijkse Tripodia. VOETBAL OP TV 23.15-23.55 uur, Ned. 2: Feye- noord-Tenerife (UEFA Cup, sa menvatting). Lekker hoor. marsepein. Maar voor de afwisseling wil iets hartigs er toch ook wel in. Een bitterballetje, een kroketje en voor de maaltijd natuurlijk patat! Krokant gebakken in Diamant. Diamant is nu extra voordelig en de leuke Pat AT- puzzel krijgt u er gratis bij. Diamant frituurvet fles 2 liter A98 7.98 ^2.95 pak 1 kilo Nu bij 2 pakken of 1 fles: leuke PAT AT-puzzel grabs. Deze week alleen bij Albert Heijn. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. personeel hebben. De regio's met tekorten moesten het afgelopen jaar zo'n 36 miljoen Ban rente over hun schulden betalen. De problemen hebben mede te maken met de verdeelsleutel voor de politiegelden, die de afgelopen jaren de grote steden sterk bevoordeelde boven het platteland. De Tweede Kamer ging gisteren dan ook una niem akkoord met een nieuwe verdeling van de budgetten, die meer dan in het ver leden rekening houdt met bereikbaarheids- problemen op het platteland. Maar daar mee zijn de problemen nog niet voorbij. Daarvoor zijh de tekorten van een aantal korpsen te groot. Minister Dijkstal heeft voor die korpsen weliswaar een 'knelpun tenpotje' van 44 miljoen gulden maar dat is ook al onvoldoende. i Postcode: - iel: - - Plaats: - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: (QPermuaiid Q Per kwartaal Qfi\itdörtatiscli (f. 90,20) Qacceptgiro (f. 91,20) •automatisch (f. 31,30) I Nr. bank/giro. - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1