Leidsch Dagblad Vuurwerkomzet veel groter 3 halen, 2 betalen. 10 Dirty Harry r signeertw 2,3&4december pakjesavond. Arsenal heeft 175 miljoen gulden over voor Ronaldo Weer rode kaait voor Valk Klapschaats is populair Handgemeen tussen Haagse en Leidse fans voorkomen Nieuwe gevechten in Burundi Koets-O-Theek maakt plaats voor woningen Hersenziekte na eten niet goed verhitte kip Leidse kappers verdienen flink voor Aids Fonds MAANDAG 2 DECEMBER 1996 o OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland i Leiden Transporteurs: 3 Noodfonds na Franse blokkades Britse dakloze wordt gemiddeld maar 42 jaar Jan Willem Bruins: Het leven is een lampje van 40 Watt Cultuur en Kunst Ugly Kid Joe: 'Optreden om te kunnen reizen' londen/barcelona sip In Londen en Barcelona gonst het van de speculaties over een op handen zijnde record- transfer van Ronaldo van FC Barcelona naar Arsenal. De Londense dub heeft 175 mil joen over voor de 20-jarige Braziliaan, vorig seizoen nog actief voor PSV. Daarvan gaat 55 miljoen naar Barcelona en 120 miljoen naar de speler zelf, voor een contract van tien jaar. Als de recordtransfer door gaat, verdient Ronaldo dus twaalf miljoen gulden per jaar. Een miljoen per maand derhalve, dat is 33.000 gulden per dag, ofwel 1.375 gulden per uur. Arsenal sloot onlangs een nieuw, driejarig televisie- contract en ontvangt daar voor 180 miljoen. Barcelona kocht Ronaldo af gelopen zomer voor 35 mil joen gulden van PSV. In zijn contract staat dat hij voor 55 miljoen gulden weg mag. Hij verdient in Catalonië drie mil joen gulden per jaar. Om hem te behouden wil Barcelona het salaris verhogen naar vijf miljoen per jaar. willem spierdijk Volendam-speler Marcel Valk liep gisteren weer tegen een rode kaart aan. De speler uit Koudekerk wond zich op over een beslissing van scheids rechter Luyten. Hij schold de arbiter uit, waarna die naar de zak greep voor de gele kaart. Voordat hij de kaart kon to nen, riep de middenvelder opnieuw iets naar de scheids rechter, die daarop onmiddel lijk de rode prent liet zien. Trainer Van der Zee van Vo- lendam had geen begrip voor de actie van de arbiter. „Schelden doet geen pijn. Wat Valk ook heeft gezegd, een scheidsrechter mag nooit ineens rood geven voor pra ten. Soms moet hij weieens doof zijn. Wat kan nu zo erg zijn dat je na tien minuten een speler eruit stuurt?" Volgens de scheidsrechter waren de opmerkingen van Valk dusdanig beledigend dat hij niet anders kon dan rood te trekken. De Koudekerker verliet al tijdens het duel het stadion. "crenveen anp ,c*ap Havekotte, directeur van schaatsfabrikant Viking, deed het afgelopen weekeinde tij dens de wereldbekerwedstrij den in Heerenveen goede za ken. Vele buitenlandse coaches schaften bij hem een aantal klapschaatsen aan. Uit de Verenigde Staten, Japan, Duitsland, Italië en Roemenië was de vraag groot. De Nederlandse vrouwen ac centueerden het succes van de klapschaats. Tonny de Jong won drie van de vier ra ces tot nu toe. Ook Barbara de Loor, Carla Zijlstra en Mari- anna Timmer boekten opval lende progressie. Tot zaterdag had Viking in tien jaar tijd 150 klapschaatsen verkocht, dat aantal voerde het bedrijf in Heerenveen rijkelijk op. De meeste internationale ploe gen rijden op deze schaatsen uit Weesp. Stefan Gneupel, trainer van verliezer Gunda Niemann, meldde zich ook bij Havekot te. „Hoewel de invloed van de klapschaats niet moet worden overdreven", aldus de Duit ser. „Wij zullen misschien wat testen, maar vooralsnog er niet serieus mee aan de slag Cijfers worden bewust laag gehouden uit angst voor milieuconflicten De omzet van legaal vuurwerk in Nederland is bijna twee keer zo groot als tot nu toe door de vuurwerkhandelaren wordt beweerd. Uit angst voor milieuconflicten' en uit 'politieke overwegingen' beperkte de Federatie Vuurwerk Nederland haar omzetcijfers de laatste jaren bewust tot zo'n 35 a 40 miljoen gulden, terwijl er voor 125 miljoen gulden de lucht in gaat (waarvan vijftig miljoen aan ille gaal vuurwerk). leeuwarden/rotterdam gpd fers van de vuurwerkwinkels in Nederland. Directeur G. Ouden- Dat de omzet te laag is opgege- dag van vuurwerkfabriek ven blijkt uit de aankooporders Schuurmans in Leeuwarden: van Nederlandse handelaren in „Een gemiddelde winkel zet aan China en de globale omzetcij- het eind van het jaar zo'n 15.000 gulden aan vuurwerk om." Er zijn in Nederland ruim vijfduizend winkels waar vuur werk wordt verkocht. Oudendag zegt dat alleen Schuurmans al een jaarlijkse omzet draait van dertig miljoen gulden. Daarnaast is ook impor teur Broekhoff goed voor circa 25 miljoen. De overige handela ren nemen de rest van de legale handel voor hun rekening. Vorig jaar bleek al dat Neder land een kruitvat van illegaal vuurwerk is. Tientallen miljoe nen aan illegaal vuurwerk wer den door Nederlandse handela ren uit China betrokken. De Belgische handel is goed voor zo'n tien miljoen. Belgische handelaren verkopen bijna alles door aan Nederlandse gelegen heidshandelaren die met ge huurde aanhangers, bestelbus jes en grote kofferbakken de strijkers en Chinese rollen over de Belgische grens smokkelen. Ook gerenommeerde hande laren verkopen illegaal vuur werk. Zo werd bij importeur Broekhoff uit Dronten vorig jaar door politie en justitie een inval LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Te goed is slecht voor je. gedaan op verdenking van han del in illegaal vuurwerk, het drijven van een criminele orga nisatie en fraude. Verder zijn vorig jaar tiental len containers met het in Ne derland verboden chloraatvuur- werk in beslag genomen. Veel van die containers staan nog steeds in de Rotterdamse ha ven. Voor de Chinezen is het te rughalen van de vracht te duur. Dan moeten ze opnieuw twintig procent BTW en dertig procent aan vrachtkosten betalen. leiden ad van kaam De samensmelting tussen de voormalige afdelingen Leiden en Den Haag is op lager ni veau nog geen succes. In kor te tijd escaleerden met name in de vijfde klasse al twee duels. Nadat eerder in het sei zoen de wedstrijd tussen WM en Teylingen uit de hand was gelopen, dreigde het gisteren bij FC Rijnland tegen HDV opnieuw mis te gaan. Tijdens de bikkelharde wed strijd liepen de spanningen zo hoog op dat arbiter Maurits tot een afkoelingsperiode van tien minuten besloot. Dat ge beurde nadat hij FC Rijnland n strafschop had toegekend en daarbij heel HDV over zich heen had gekregen. Na afloop van de door Rijnland verloren partij, tevens de eerste neder laag van de koploper, kwam het bijna tot een handgemeen tussen Haagse en Leidse sup porters. De schade viel uiteindelijk nog mee. Na wat duw- en trekwerk over en weer kreeg een bestuurslid van Rijnland, die tussenbeide wilde komen, een tik op zijn neus. Ook een verzorger van HDV moest een klap incasseren. De gealar meerde politie, die voor de zekerheid met twaalf man uit rukte, hoefde echter niet in actie te komen. De briljante ondent?mer Harrv Mens signeert zijn nu al meest lresproken l>oek van Nederland. Dat mag u niet missen. 2 deceml>er van acht tot negen avonds in Sassenheim bij Bruna. Make his day, be there.] 2.3 4 december hebben alle vestigingen koopavond tot 21.00 uur. - Op 5 december is IKEA Delft tot 17.00 uur geopend, de overige [IKEAJ 6 vestigingen tot 18.00 uur. IKEA informatielijn 0184 - 495 555. VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland__5 Cultuur10 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving.8 Randstad11 Regio 7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 24 Strips12 Willemien Ferman vertelt Russische verhalen in 't Voorkamertje van jeugd boekhandel Silvester in Lei den, waarvooreen kortings bon. leiden Hoeveel de precieze opbrengst bedraagt is nog niet hekend, maar duidelijk is wel dat negen Leidse kappers gisteren, op Wereldaidsdag, duizenden guldens hebben bijeen- geknipt voor het Aids Fonds. Ze deden dat in het kader van een landelijke actie waarbij de deelnemende kappers het geld dat ze verdienden met een dag knippen, beschikbaar stel den ten bate van de aidsbestrijding. In totaal offerden 135 kappers in Nederland hun vrije dag op voor dit goede doel. Ondanks het serieuze karakter van de dag was er toch soms tijd vooreen vrolijke noot. Zoals hier in kapsalon 'Why Not' aan de Doezastraat in Leiden, waar zwartepieten het kappersgereedschap ter hand namen. Wereldaidsdag stond voor het eerst in teken van de hoop. De resultaten van de nieuwe combinatietherapie met medi cijnen lijken veelbelovend. Aids is nog niet te genezen, maar de behandelingsmogelijkhe den zijn de afgelopen maanden fors toegenomen. Ongeveer 22,5 miljoen mensen zijn met HIV besmet, het virus dat aids veroorzaakt. In Nederland hebben sinds het uitbreken van de epidemie begin jaren tachtig ruim 4.200 mensen aids gekregen. Het gros daarvan is overleden. Naar schatting achtduizend mensen zijn seropositief. De ziekte aids heeft zich bij deze groep nog niet geopenbaard. Pagina Leiden: Leidse kappers moeilijk te mobilise ren. FOTO DICK HOGEWONING Hevige gevechten in Burundi tussen het door Tutsi's gedomi neerde regeringsleger en rebel lerende Hutu's hebben dit weekeinde een nieuwe vluchte lingenstroom op gang gebracht. Tienduizenden vrouwen en kin deren trokken naar het Tanza- niaanse Kigoma waar al hon derdduizenden Rwandese en Burundese Hutu-vluchtelingen zijn. Leden van het WFP, het We reldvoedselprogramma van de Verenigde Naties, zeggen dat de situatie in Burundi snel ver slechtert en leidt tot nieuwe massale volksverhuizingen. De gevolgen van de ruim drie jaar durende burgeroorlog zijn lange tijd overschaduwd door de massaslachtingen in buurland Rwanda en de problemen in Oost-Zaïre. Maar de oorlog kostte al zo'n 150.000 mensen het leven. In Oost-Zaïre breidt de strijd zich inmiddels steeds verder uit. Honderden Banyamulenge-re- bellen trokken met bussen, vrachtwagens, auto's en motor fietsen naar het enkele honder den kilometers ten zuidwesten van Bukavu gelegen Kamituga. In het weekeinde bleek dat het Oegandese regeringsleger Oost-Zaïre was binnengevallen om bases van de verzetsbewe ging, het Democratische Gealli eerde Front (DGF), in te nemen. De militairen veroverden de stad Kasindi, tien kilometer van de grens, en zeiden in Zaïre te blijven totdat de regering in Kinshasa maatregelen neemt om het DGF te verdrijven. Oe ganda ontkende gisteren dat het leger de grens is overgestoken. Het Katwijkse Bouwbedrijf De Lange-Van der Plas begint vol gende week met de sloop van de Koets-O-Theek, de voormali ge studentendiscotheek aan de Kruisstraat. Ook de huisjes om de hoek (Narmstraat 17 en 19) verdwijnen. Tegelijkertijd met de sloopwerkzaamheden wordt de met olie verontreinigde bo dem schoongemaakt. De omwonenden en bedrij ven in de omgeving krijgen van daag een brief van de gemeente over de sloop. Enkele weken ge leden ontstond onrust nadat op de le Binnenvestgracht brand was uitgebroken in het pand van een studentensociëteit. Be woners van de Narmstraat klaagden erover dat de leeg staande Koets-O-Theek een ge vaar vormt. Onder andere een illegaal georganiseerd house feest in het grotendeels houten pand was hen een doorn in het oog. Na de sloop komen er op de plaats van de Koets-O-Theek vijf eengezinswoningen. Erwin Kroll en de luchten van Jan van Goyen leiden «ad van kaam Vierhonderd jaar geleden kon de schilder Jan van Goyen als geen ander de elementen over zijn doe ken laten razen. Storm, re gen en onweer; bij de landsschapschilder Jan van Goyen was het vrijwel altijd 'vuijl weder'. Van daag de dag is Erwin Kroll in Nederland dé weerdes- kundige bij uitstek, die via het medium televisie de kijkers voorspelt wat hen de komende dagen buiten te wachten staat. De twee, Van Goyen en Kroll, komen samen op 14 december in de Lakenhal, als in het kader van de jan van Goyen-tentoonstelling weerman Kroll zijn licht laat schijnen op de typi sche Hollandse wolken partijen van de zeventien- de-eeuwse Leidse schilder. De lezing van Kroll is van 12.30 uur tot 13.15 uur op de eerste verdieping van het museum. Voor het bij wonen wordt een extra be drag van 2,50 gulden ge vraagd. Reserveren is ge wenst. Onderzoek van Erasmus-universiteit: Het eten van niet goed verhitte kip kan naast de bekende sal monella-vergiftiging ook het Guillain-Barré-syndroom ver oorzaken. Ongeveer honderd mensen worden jaarlijks na het eten van besmette kip getroffen door deze ernstige zenuwziekte. Twee tot drie mensen per jaar overlijden er zelfs aan. Dat heeft onderzoek van prof. dr. F. van der Meché, verbon den aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam, aangetoond. Van der Meché ontdekte dat in ongeveer eenderde van de in to taal twee- tot driehonderd ge vallen van Guillain-Barré sprake was van een maag-darminfectie door de Campylobacter. Deze bacterie wordt volgens de Con sumentenbond vaak gevonden in het Nederlandse kippenvlees. Om de ziekte te voorkomen, moet men de kip goed verhit ten. Het Guillain-Barré-syndroom veroorzaakt gevoelsstoornissen, spierzwakte en verlammingen. Patiënten moeten vaak aan de beademing omdat ook de ademhalingsspieren dienst wei geren. C(1 Huiswijn, rood, wit, wit moelleux, blanc de blancs, rosé of droge rosé, 3 flessen naar 1 1 Q|| keuze a 1 liter XIS5 JLL Jv 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch RATIS 1 HEEN WERE Ja, Ik wil een abonnement op het Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 7 december a s. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: j iDPermaand □Perkwartaal 'Öautonuiiiscli (f, 9(),2ui i i automatisch (I 31,30) Oacceptgiro (1.91.20) W l Nr. hank/giro:Handtekening:ii Bij automatische betaling krijgt u een hanilige r Leidsch J-f-: Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1