Leidsch Dagblad Kabinet wijkt niet in debat HSL Gratis hamburger bij parkeerkaartje Leidse 'lawaai-feesten' vragen vergunning Doorbraak in drugsconflict Christmas Deel blokkades opgeheven De bruisende IKEA zondag in Duizenden Serviërs tegen Milosevic r^| LIlj keukens ie Verstappen kiest voor Tyrrell-Ford TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Buitenland Leiden Cultuur en Kunst Sport Gelovigen in de rij voor knipperende Jezus Prijs voor Leidse kankeronderzoeker Peter Devilee Grote Katwijkse inbreng op Nationale Muzikantendag Edberg neemt afscheid met een blessure De beukenhof Terweeweg 2-4 Oegstgeest tel. 071 -5173 188 leiden hans jacobs De eerste keer is het wellicht even schrikken. Na inworp van geld in de Leidse parkeerauto maten rollen er vanaf maandag twee tickets uit. Naast het be kende parkeerkaartje nu ook een reclame- of waardebon, goed voor een gratis hamburger bij een bekende snelle-hapzaak aan de Beestenmarkt. De waardebonnen worden de komende drie maanden bij alle 43 Leidse parkeerautomaten verstrekt. Naar verwachting 'kost' dat McDonald's 300.000 broodjes vlees. Het gaat om een actie van de sector Stadstoe- zicht van de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer. Die geeft via de automaten jaarlijks zo'n miljoen parkeerkaartjes uit en wil de parkeerders met deze geste danken voor de klandizie, al komt die natuurlijk neer op gedwongen winkelnering. Er komen ook 'bonnen' met reclame-uitingen. De opbrengst van de reclame wordt gestort in het parkeerfonds. Leiden ge bruikt dat geld dan weer om het parkeerroute-informatiesys- teem te betalen. Een deel van de reclamebonnen wordt gere serveerd voor het 'goede doel'. Voor zover bekend is Leiden de eerste gemeente die via de automaten naast een parkeer bewijs ook een geschenkbon den haag gpd De komende week gaat het ka binet met de regeringsfracties overleggen om op één lijn te ko men. Het CDA-Kamerlid G. Leers vindt het een buitenge woon slechte zaak dat alleen de paarse fracties daarbij mogen aanschuiven. ,,Zo wordt het een klucht, een onderonsje. Laten we nu maar hopen dat PvdA en D66 hun rug recht houden en bij het tracé langs de snelwegen blijven." Premier Kok wilde gisteren, niet ingaan op de verwachte op stelling van het kabinet in het politiek overleg komende week. „Het gesprek wordt er'zeker niet gemakkelijker op met een publieke aankondiging nu." PvdA en D66 hebben de afge lopen maanden al aangegeven door de knieën te gaan als het kabinet met een crisis dreigt. De regering sprak gisteren voor het eerst sinds het HSL-de- bat over de wensen van de Ka mer. Daartoe was door minister Jorritsma (verkeer en water staat) een brief opgesteld, waar- Amsterdam, Delft, Duiven, Eindhoven, HeerlenSliedrecht en Utrecht Alle vestigingen zijn morgen 1 december T' m mM n geopend van 10.00 -17.00 uur. J| Speciale aanbieding bij Rieten bank met stalen fiame, ecru stóf van £9667- voor 2495.- leiden hans koenekoop Meer dan Tionderdtwintig feesten, festivals en andere activiteiten die lawaai maken, vechten om een plekje op de zogeheten Evenementenkalender van Leiden. Burgemeester en wethouders moeten de komende we ken bepalen welke evenementen in 1997 een vergun ning krijgen om langer herrie op straat te mogen ma ken. Voordat de kalender definitief wordt opgesteld, mogen de burgers uitgebreid hun zegje doen over de verschillende aanvragen. De Evenementenkalender is nieuw voor Leiden en biedt volgens de gemeente twee belangrijke voordelen. Enerzijds weten organisatoren ruim van tevoren of hun evenement kan doorgaan, hoeveel geluid ze precies mogen produceren en tot hoe laat. Anderzijds zijn de omwonenden van zo'n belastend evenement eerder op de hoogte en kunnen ze beter dan voorheen hun be zwaren naar voren brengen. In de onlangs door de gemeenteraad aanvaarde Eve nementennota is bepaald dat er maximaal twaalf eve nementen per jaar op een plein of in een straat mogen plaatsvinden. Zo op het eerste oog lijkt het maken van de selectie niet de zwaarste klus voor het college. Er zijn nauwelijks pleinen en straten waarvoor meer dan twaalf aanvragen zijn binnengekomen. Bij nader inzien ontbreekt echter nog een duidelijk overzicht van het aantal evenementen per locatie. Heel veel festiviteiten zijn niet aan een plein of straat gekoppeld omdat ze zich eigenlijk in de hele binnenstad afspelen. Het gaat met name om de Lakenfeesten en aciviteiten in het ka der van Leiden Cultuurstad '97. Het waterpodium bij Annie's Verjaardag spant de kroon met dertien aanvra gen. Voor het Arsenaalplein, waar doorgaans enkele ke ren per jaar een feesttent wordt neergezet, is slechts één aanvraag binnengekomen. Afkomstig van Stichting Gouden Pet, die er in juli volgend jaar de-finale van het straatmuzikantenconcours wil houden. De midzomer feesten van winkelcentrum De Luifelbaan ontbreken bij de aanvragen. Maar volgens voorzitter S. Scheffer van de winkeliersvereniging is het alleszins de bedoeling de feesten door te laten gaan. „Meestal vragen wij twee maanden van tevoren pas de vergunning aan. Wij heb ben nooit begrepen dat dat nu al moet. We zijn ook nooit benaderd door de gemeente." HET WOORD IS AAN Anonymus Je kunt een mens geen gro ter weldaad bewijzen dan hem de gelegenheid te ge ven wèl te doen. "wissesivaJIig- v.v-vj najaarsweer Mogelijk langere tunnel bij Hoogmade Het kabinet geeft geen duimbreed toe in de discussie over het tracé voor de hogesnelheidslijn. Het blijft vast houden aan het eigen voorkeurstracé via een tunnel on der het Groene Hart - wellicht met een iets langere tun nel bij Hoogmade. Een meerderheid van de Tweede Ka mer, waaronder de regeringspartijen PvdA en D66, wil echter dat de lijn langs de snelwegen tussen Rotterdam en Schiphol komt te liggen. Daarmee gaat de HSL dan ook langs Zoeterwoude en dwars door Leiderdorp. in alle eisen van de Kamer wer den afgewezen. De discussie in het kabinet gaat vooral over de vraag hoe PvdA en D66 overge haald kunnen worden toch voor het Groene-Harttracé te kiezen, zonder dat ze daarbij al te veel gezichtsverlies lijden. Voor waarde is dat er niet nog meer geld in de HSL geïnvesteerd mag worden. Verbeteringen die PvdA en D66 kunnen overhalen, zoals een verlenging van de tunnel bij Hoogmade, moeten worden be taald uit het schrappen van voorzieningen elders langs de lijn. Die verlenging laat een gro ter stuk van het Groene Hart ongemoeid, maar kost 300 a 350 miljoen gulden extra. PvdA- woordvoerder Van Heemst zei tijdens het HSL-debat in een vergelijking tussen beide tracés dat „het kwetsbare deel van de kabinetsvariant in die hoek zit". Premier Kok wilde gisteren na afloop van het kabinetsberaad niet zeggen of er toch nog geld voor bijvoorbeeld een langere tunnel komt. 4 Grote financiële problemen bij veel regio-politiekorpsen. Een aanslag op de i Zoeterwoude bedreigd door annexatie. Wat te doen om de herindelingsdans te ont springen? De 'Muzikantengids', weg wijzer voor de popwereld. 'Het is'gewoon een tak van industrie'. De autotelefoon als gevaar op de weg. De ene handeling beïnvloedt de andere. Eef Hoos: de Frits Bom van de bajesklanten. 'Gevange nissen maken relaties kapot'. 'Sport7 kweekt eelt op je ziel'. Het verdriet van Andy Houtkamp. Onze Taal: Loflied. VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 17 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad 14 Regio11,12,13 RTV/programma's_8,9 Sport21,23 Strips Uitgaan Weg en wiel 19 De kortingsbon op de pagina Uitgaan betreft het a capella zingende 'Intermezzo' met Toar97 in de Leidse Schouwburg in Leiden. Belgrado Meer dan 100.000 Serviërs hebben gisteren in Belgrado ge demonstreerd tegen president Milosevic. Het gebouw waar Milosevic werkt, werd bekogeld met eieren en rode verf. De protesten, die al da gen aan de gang zijn, ontstonden nadat de socialistische regering de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen ongeldig verklaarde. De op positie had in veel van die plaatsen gewonnen. Pagina 5: Oppositie be- reidt staking voor. foto reuters aleksandar stankovic Kom sfeer proeven in onze kerstmarkt! Zondag 30 november geopend van 12-17 uur. Koi WinMn Herenweg 54 I TUINCFNTRIIM I '77 houtwhrf Nederland hoeft van de andere partners in de Europese Unie het eigen gedoogbeleid ten aan zien van softdrugs en cof feeshops niet op te geven. Ook Parijs heeft zich erbij neerge- legd dat Nederland een eigen beleid voert, dat wellicht suc cesvoller is dan de repressie in Frankrijk zelf. De justitieministers van de EU werden het gisteravond in Brussel eens over een gemeen schappelijk actieprogramma, waarin niet meer wordt ge vraagd om aanpassing van het Nederlandse beleid aan dat van de andere EU-staten. De Frans- Nederlands- drugsruzie, die in de afgelopen weken weer op laaide. is daarmee feitelijk van de baan. De definitieve goedkeuring moet op de volgende Eurotop, half december in het Ierse Du blin, gebeuren. Voor die tijd moet zowel het Nederlandse parlement als de Franse presi dent Jacques Chirac er nog mee instemmen. In de gisteren door de justitie ministers aangenomen tekst voor het actieprogramma staat dat „een land maatregelen mag handhaven of introduceren als ze doelmatiger zijn" dan die welke algemeen door de EU-lid- staten worden gehanteerd. Voor Nederland was dit het cruciale In Frankrijk zijn gisteren sommige vrachtwagen blokkades opgeheven nadat over een deel van de grieven van de chauffeurs een akkoord was be reikt. Maar het einde van de actie werd nog niet afgekondigd omdat volgens twee van de vijf be trokken bonden de kwestie van de salarissen een strijdpunt bleef. De twaalf dagen oude staking heeft het goede renverkeer in een groot deel van Europa ont wricht en brandstofgebrek veroorzaakt in Frank rijk. In Spanje en Groot-Brittannië gingen stem men op om de geleden schade op Frankrijk te ver-halen. Volgens Alain Renault van het vakverbond CGT was er nog „geen vooruitgang" geboekt ten aan zien van een beduidende salarisverhoging, of schoon de transportondernemingen hun chauf feurs een eindejaarsbonus van 3.000 franc (bijna 1.000 gulden) hebben aangeboden. Er werd wel overeenstemming bereikt over een betere uitke ring bij ziekte en vervroegde pensionering op 55- jarige leeftijd. Andere vakbondsleiders zeiden hun achterban te zullen aanraden de blokkades op te heffen. Sommige chauffeurs volgden het advies op en voor het eerst sinds dagen zakte het aantal blokkades onder de 200. Gisteren had de Europe se Commissie de actievoerende Franse vrachtwa genchauffeurs opgeroepen collega's uit andere EU-landen door te laten bij hun wegblokkades. Europees commissaris van vervoer Neil Kinnock zei dat hij geen uitspraak wilde doen over de ge oorloofdheid van de acties. Hij toonde zich echter bezorgd over de belemmering van het goederen en dienstenverkeer binnen de unie. Gisteravond werd de blokkade bij de ingang van de Kanaaltunnel naar Engeland in Calais op geheven. Het verkeer kwam onmiddellijk weer op gang en Britse transportorganisaties kondigden aan schadevergoeding te zullen eisen van de Franse overheid. „Wij zijn blij dat de staking afge lopen is, maar nu begint de grote strijd, die van de compensatie", aldus de Vereniging voor Vrachtvervoer van het Verenigd Koninkrijk. De groenten- en fruitindustrie van Spanje raamde de geleden schade op 675 miljoen gul den. De maanden november en december zijn voor die sector de belangrijkste van het jaar. Het Spaanse Agromar charterde iedere dag een vlieg tuig om 22 ton broccoli naar Groot-Brittannië te punt. Ons land heeft steeds be weerd dat het gedoogbeleid minder drugsdoden, minder verslaafden en minder aan drugs gelieerde aids-patiënten oplevert dan het repressieve be leid van andere landen, waar drugsverslaving en drugshandel en -criminaliteit op één hoop worden gegooid. De politie van het Noord- Franse Lille heeft donderdag en gisteren een netwerk van heroï nehandel opgerold. Achttien mensen zijn gearresteerd. Zij hebben bekend twintig kilo he roïne en zeventig kilo hasj te hebben gekocht in Nederland voorverkoop in Frankrijk. heerlen/woking ivo op den camp met Nouveau Tip Culinair 3 tlm 8 december in de Pieterskerk te Leiden Meer dan 60 inspirerende presentaties, de allerleukste decembercadeaus. home decorating, antiek brocante, heerlijke parfums, orginele decoraties, culinaire ideeën, wijnen whisky's, delicatessen, en de hele dag door (kook)demonstraties Open: di. WO, vr 10-21 uur.do.za, zo 10-18 uur, entree 120.- Jos Verstappen is ook volgend seizoen van de partij in de For mule 1. De Nederlander teken de gisteren in het Engelse Wo king een contract voor de duur van één jaar bij het team van Tyrrell-Ford. In de overeen komst is een optie opgenomen voor verlenging van het con tract met twee jaar extra. „Ik ben blij met Tyrrell. Deze kans kon ik niet laten schieten. Het is een heel degelijk team en het totale pakket van auto, motor en financiën belooft veel voor de toekomst", liet Verstappen in een eerste reactie weten. Pagina 23: Jos Verstappen hakt de knoop door Ja, Uc wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. e bezorging; Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomaiisch (f. 40.20; i automatisch (f. 31.30) Qacceptglro (f. 91.20) W Nr. bank/giro:2Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, I OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1