Leidsch Dagblad Twijfel over vijfde baan op Schiphol Trage besluitvorming nekt Fokker Rode Kruis komt truckers te hulp O McDonald's wil in pand van Tearoom Hendriks TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 'Haal die vlag van je bomberjack, anders krijg je een bekeuring' VRIJDAG 29 NOVEMBER 1996 I w OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Automaat neemt loketbeambte werk uit handen Buitenland Cultuur en Kunst Sport Nixon wilde zwarte presidentskandidaat lanceren Kunstenaar als thermometer van de samenleving Jack Honsbeek barst van zelfvertrouwen Gleiin Helder naar Benfïca Noord-Ierse Shorts haakt af als leverancier vleugels Glenn Helder speelt waarschijn lijk de rest van het seizoen voor Benfica. De 28-jarige ex-inter- national, die bij Arsenal onder contract staat, arriveert vandaag in Lissabon'om een medische keuring te ondergaan. Helder had bij de Londenaren geen ba sisplaats meer. De oud-speler van het Leidse Roodenburg speelde in totaal zestig wedstrijden voor Arsenal. Daarin maakte hij tien doelpun ten. Tijdens het EK in Engeland maakte Helder deel uit van de Nederlandse selectie. In het NOS-sportjournaal wilde hij gis teravond niet ingaan op de mindere periode, waardoor hij bij Arsenal op de reservebank belandde. „Terugkijken doe ik liever niet", aldus Helder. Pagina 25: Glenn Helder slaat zijn vleugels steeds verder uit Door discussie over tweede luchthaven De aanleg van de vijfde start- en landingsbaan op Schip hol komt mogelijk op losse schroeven te staan. Binnen de provincie Noord-Holland bestaat de vrees dat Schiphol deze dure investering zal afblazen als elders snel een tweede nationale luchthaven kan worden gebouwd. vliegveld elders, SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN Gesloten hekken bij de vestiging van Fokker op Schiphol Oost. De discussie over een nieuw liegveld is in een stroomver- ineÏÏing geraakt door premier "ok, die onder meer de Noord- i de Markerwaard als mo- ;elijke plekken heeft genoemd ADor een verdere groei van het liegverkeer in de volgende :euw. President-directeur Smits van Schiphol dringt Isinds kort aan op snellere pro cedures om een tweede lucht haven elders mogelijk te maken. lanleg van de vijfde baan, waartoe regering en parlement jarenlange discussie hebben besloten, biedt het snel groeien de Schiphol slechts tijdelijk soe- Waarschijnlijk kan de startbaan niet eerder dan in 2003 gereed zijn en vanaf -dat jaar de geluidhinder in de regio inigszins verlichten. De ver- vachting is dat Schiphol daarna ipnieuw snel tegen een plafond aanloopt door de wettelijke ge- raifuidszone en het opgelegde maximum van 44 miljoen pas- ;agiers. Schiphol kan dan alleen nog doorgroeien met een geheel waarschijnlijk vele miljarden gaat kosten. Een aantal betrok kenen vreest nu dat Schiphol vanwege het tijdelijke effect gaat twijfelen over de afgespro ken investering van vele hon derden miljoenen guldens in de vijfde baan en taxibanen. Het hele plan om de geluid hinder vanaf het jaar 2003 beter over de regio te spreiden zou daarmee op de helling komen te staan. Zelfs optimisten ^ver wachten niet dat er vóór het jaar 2010 een andere luchtha ven operationeel kan zijn om de groèi van Schiphol op te van gen. Hoofd milieuzaken J. Keur van Schiphol verwacht inder daad een nieuwe discussie over de noodzaak om de vijfde baan aan te leggen, nu het debat over een tweede luchthaven in een stroomversnelling begint te ra ken. Zelf denkt Keur overigens dat de besluitvorming over een nieuw vliegveld opnieuw erg lang zal duren. Schiphol heeft nog geen voorkeur uitgesproken voor de plek van dé tweede luchthaven. Door de uiterst trage besluitvor ming in Korea is een doorstart van het failliete Fokker met Samsung niet mogelijk. Het uit blijven van een besluit heeft tot dusdanige kostenverhogingen geleid, dat voortzetting van Fokker met het huidige busi nessplan niet langer mogelijk is. Samsung weigert voor die extra kosten op te draaien. Ook is de Noord-Ierse vleugelleverancier Shorts afgehaakt. Daarmee zijn de mogelijkheden voor een doorstart tot vrijwel nul geredu ceerd. Samsung heeft vanmorgen gezegd te hopen dat de onder handelingen over een overname van Fokker kunnen worden her vat. „Samsung denkt niet dat de zaak is afgesloten", aldus woordvoerder Park Jong-hyun. Hij voegde daaraan toe dat zal worden geprobeerd de onder handelingen te heropenen. De curatoren kregen gister morgen van Samsung te horen dat een besluit over de overna- aansporingen tot haast, zegt Samsung niet eerder een beslis sing te kunnen nemen. Dat is volgens de curatoren een gevolg van de late bemoeienis van de Koreaanse overheid en de ande re partners (Daewoo, Hyundai en Korean Air) in de onderhan delingen. Volgens de curatoren was hierdoor een situatie ontstaan waarin het niet langer verant woord was de kosten van het instandhouden van Fokker op de boedel af te wenden. Een verzoek om een miljoenenbij- drage van Samsung om de kos ten te dekken, is afgewezen. De Koreanen vonden dat een ver antwoordelijkheid van de cura toren. De Nederlandse overheid noch Stork, beide kandidaat aandeelhouders in Fokker/Samsung, voelde zich geroepen borg te staan voor Fokker. De curatoren besloten daarop de gesprekken met Samsung, op basis van het huidige busi nessplan, te staken. De nog res- BEROEPSKLEDING veiligheidsschoenen Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-5121072 foto anp raymond rutting terende 530 werknemers krijgen de komende maanden geleide lijk ontslag. De eerste vijftig worden binnen een maand ont slagen. De fabriek zal tot eind mei nog elf vliegtuigen (voor KLM, Vietnam Airlines en Ethiopian Airlines) afbouwen, waarna het vermoedelijk defini tief over en sluiten is. De op brengsten van die vliegtuigen komen ten goede aan de faillie te boedel en dus aan de schuld- Vakbonden, personeel en po litiek zijn teleurgesteld in de af loop van Fokker. Toch wilde Wijers nog niet van het defini tieve einde van Fokker spreken. „In dit dossier durf ik geen en kele voorspelling meer te doen. Maar de situatie is er bepaald niet beter op geworden." Vol gens de bewindsman is het ka binet bereid 'heel ver te gaan'. Bedragen wilde hij echter niet Pagina 11: Extra pagina het afspringen van de ove me van Fokker r7J 'minuten T//7J h j i c y p m Llaf rjdz'J ri.o'PT. Koop dus snel uw Staatsloten. Trekking dinsdag 3 december. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - ÏO extra prijzen: J i 1 DEN HAAG-PARIJS Veertien hulpverleners van het Nederlandse Rode Kruis gaan vandaag Nederlandse chauf feurs helpen die met hun vrachtauto vaststaan in de blok kades in Frankrijk. Samen met plaatselijke Franse vrijwilligers brengen zij onder meer kleding, medicijnen, voedsel, peperno ten en chocoladeletters. Het Ro de Kruis werkt samen met de werkgeversorganisatie Trans port en Logistiek Nederland (TLN). TLN schat het aantal Neder landse chauffeurs dat vastzit op zeker driehonderd, verspreid over heel Frankrijk. De werkge vers gaan vandaag zelf naar het midden en zuiden van het land om hen te helpen. Het geduld van de Franse re gering met de actievoerende vrachtwagenchauffeurs begint op te raken. Minister Pons (ver voer) zei 'niet te begrijpen' waarom de acties doorgaan na dat woensdagnacht al een com promis was bereikt. Tegelijker tijd dreigde hij de transporton dernemers tot verdere conces sies te dwingen. Vooralsnog sluit Pons een optreden van de politie tegen de actievoerders uit. Hoewel wijwei nergens pa niek is uitgebroken, beginnen de blokkades grote sche schade aan te richten. In navolging tien andere bedrijven moest een grote voedselhal ten zuiden van Parijs gisteren 1.700 werknemers naar huis sturen. Het nijpende tekort aan brand stof berokkent ook grote schade in de kastuinbouw. De actievoerende vrachtwa genchauffeurs in Denemarken hebben gisteravond besloten de grensblokkades met Duitsland en bij de veerdiensten naar om ringende landen op te heffen. Op een bijeenkomst van twee duizend wachtrijders stemde een ruime meerderheid ervoor een einde te maken aan de pro testen, die vier dagen hebben geduurd. Beboete Leidenaar ontkent extreem-rechtse ideeën te hebben LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 DE ANDERE JUWELIER van^ernau^) y^elie rs VN-tribunaal: Tien jaar cel voor Erdemovic Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag heeft de Bosnische Kroaat Drazen Erdemovic (25) vanmorgen tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het is de eerste uitspraak die het tribu naal heeft gedaan tegen ver dachten van oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië. Erdemovic werd in maart in Servië opgepakt, nadat hij had bekend betrokken te zijn ge weest bij de massale executies bij Srebrenica in juli vorig jaar. Kort daarop werd hij aan het hof in Den Haag overgedragen. Hij stond terecht wegens oor logsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid. Stormloop bij première 'Emily' In de bomvolle Engelenbak lo pen cameraploegen uit Neder land, Duitsland, Denemarken, België en de Verenigde Staten elkaar in de weg. De publiciteit rond het toneelstuk 'Emily of het geheim van Huis ten Bosch' is enorm. Gisteravond ging de voorstelling in Amsterdam in première. Alle voorstellingen van het- amateurgezelschap Toetssteen waren in een mum van tijd uit verkocht. De rel rond staatsse cretaris Nuis, die een subsidie weigerde, heeft hier ongetwij feld a i gees- HET WOORD IS AAN Ralph Waldo Emerson Schilderijen moeten niet te schilderachtig zijn. WEERSVERWACHTING 20% 10% nicht op pagina 14 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Fokker Kerk en Samenleving18 Randstad20 Pagina 23: 'Emily1 i tig koningsdrama RTV/programma's15 Sport 25,27 Strips Uitgaan Kortingsbonnen voor Brahms concert door het Limburgs Symfonie Orkest in de Leidse Stadsgehoorzaal en het lezersmenu in restaurant Shooters. Hamburgergigant in hartje Leiden onder andere een geheel nieu we pui zou moeten worden ge plaatst. De gemeente Leiden moet de bouwplannen nog goedkeuren. Gebeurt dat niet, dan ziet McDonald's van het pand af. De hamburgergigant wil de nieuwe zaak voor een deel 'een heel ander karakter' geven dan de meeste andere zaken van McDonald's. Net als in Rotter dam en Amsterdam moet er een zogeheten Mc-café komen. „Met een sfeervol interieur, met koffie in porseleinen kopjes, met thee in glazen en met rie ten stoelen op het terras", aldus de woordvoerster. Verder wil McDonald's een restaurant in het pand. McDonald's wil zich vestigen in het hartje van Leiden. De ham burgergigant heeft het pand op het hoekje van de Donkersteeg en de Stille Mare op het oog, waarin op dit moment nog Tea room Hendriks is gevestigd. Die zaak, al decennia een begrip in Leiden, sluit op 7 december zijn deuren. McDonald's wil de nieuwe vestiging begin mei in gebruik nemen, zo laat een woordvoer ster van de hoofdvestiging in Amsterdam weten. Of die da tum daadwerkelijk wordt ge haald, is afhankelijk van de ge meente Leiden. McDonald's wil het pand eerst ingrijpend ver bouwen en opknappen, waarbij a, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaat! vJ--: V1.; (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Tiaand Per kwartaal O automatisch (f. 90,20) i Öacceptgiro (f. 91,20) I automatisch (f. 31,30) I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige r< Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, Abonnt 'l7V2i4Ï'",ZobTïï" OF BEL 071-51 28030 Dan moet zo iemand daarnaast discriminerende uitlatingen doen, bijvoorbeeld Maar Michiel houdt voet bij stuk. Volgens hem zijn de laatste tijd meer jongens door de politie aangesproken op hun vlaggetjes. „De meesten trekken direct het 'vlaggetje van hun mouw, willen die boete niet krijgen", zégt hij. „Laatst hoor de ik van een meisje dat ze op school in Oegstgeest niet eens meer rood-wit-blauwe elastiek jes in haar haar mag dragen." M. Sahinbas, zijn vriend, valt hem bij: „Mijn broertjes lopen met een Turkse vlag. Wat maakt het nou uit? We wonen toch in een vrij land?" Zijn Turkse vrienden hebben hem nooit kunnen betrappen op discriminatie of extreem rechtse sympathieën. Zijn werk gever evenmin. Toch kreeg de 21-jarige Leidenaar Michiel Keyzer onlangs op de Haarlem merstraat een forse boete we gens discriminatie. De reden? Het Nederlandse vlaggetje op zijn bomberjack. Michiel gaat niet betalen. Hij wil de zaak la ten voorkomen. Want de prent is volgens hem ronduit belache lijk. „Ik was gewoon even de stad ingegaan om een broek te ko pen. Ter hoogte van de Harte- brugkerk staat er ineens een agent voor mijn neus. 'Je krijgt een bekeuring', zegt hij. Ik vraag nog of ik te hard heb gelopen. 'Nee', zegt de agent, 'je krijgt een bekeuring vanwege het vlaggetje op je bomberjack.' Ik kon kiezen. Direct het vlaggetje, van mijn jack afscheuren, of de' boete betalen." Al ruim een jaar lang staat de combinatie bomberjack/Neder lands vlaggetje tei; discussie. Op tientallen scholen in de Rand stad werd deze typische 'gab ber-dracht' eind vorig jaar ver boden. Voor veel jongeren is de kleding gewoon een mode-\ii- ting, voor een bepaalde groep is het rood-wit-blauw op de bom- berjacks een anti-buitenlander symbool, een teken van White Power, van blanke verbroede ring tegen buitenlanders. Mi chiel kent dat verschijnsel. Maar hij ontkent met kracht dat hij extreem-rechtse sympathieën koestert. De Leidse politiewoordvoer der T. Stuifbergen weerspreekt dat bonnen worden uitgedeeld aan jongeren die een bomber jack met vlaggetje dragen. „Hooguit kunnen scholen in tern een verbod instellen op het dragen van bomberjacks. Hoe hoog was de boete? Tachtig gul den? Dat staat zo ongeveer voor baldadig gedrag. Of voor het je ophouden in portieken zonder duidelijk doel." Regionaal poli tiewoordvoerder F. Vergeer: „Er moet haast wel meer aan de hand zijn geweest in dit geval. Een vlaggetje kan nooit de re den zijn voor zo'n bekeuring. ichiel Keyzer (liggend, met het gewraakte jasje), met vrienden, de roers Sahinbas. „Ik betaal die boete niet." foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1