Leidsch Dagblad 24 Geen overname Fokker 10 flt ee Katwijk uit de beker Watertorens te koop Bollensector wil geld voor centrum in Lisse EXTRA Overvcchl" Franse regering moet overleg redden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1996 Ajax uitgeschakeld door Heracles OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41249 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Buitenland Spreiding van raadsverkiezingen toch jj niet zo zinvol Verzet tegen Milosevic 7 wordt steeds gewelddadiger Cultuur en Kunst Letterkundig Museum hoopt op jy vrede met Reve Sport Judoka Tamara Meijer eet wat de pot schaft Volgens Zuid-Koreanen te weinig over van vliegtuigfabriek Het bekeravontuur van Katwijk oorbij. De zaterdaghoofd klasser die in de voorronde van de Amstel Cup Quick Boys en eerstedivisionist Haarlem uit schakelde. werd gisteravond in Kerkrade door Roda JC versla gen. De Limburgse middenmo- r in de eredivisie won met 6-2. De overwinning voor de ploeg in oud-Scheveningen trainer Martin Jol was geflatteerd. Kat- ijk toonde zich een half uur lang gelijkwaardig. Een rode kaart voor Hans Zwaan deed de amateurs vervolgens echter de das om. De bonkige spits rukte zich, heftig zwaaiend met zijn alphen aan den run armen, los van Peter van Houdt en trof zijn tegenstander met de elleboog vol op het gelaat. Rood, oordeelde scheidsrechter Mario van der Ende. Overigens beëindigde Katwijk het beker duel met slechts negen man. Ook Edwin Robbers diende na zijn tweede gele kaart het veld te verlaten. Voor Ajax dreigt het seizoen nog voor de winterstop op een compleet drama uit te lopen. De in de competitie al ver te ruggeslagen Amsterdammers werden in Almelo uit de be kerstrijd gegooid door Heracles U-0). Pagina 23: Uitsluiting Hans Zwaan breekt Katwijk op HET WOORD IS AAN Anton van Duinkerken Wat de mens onder meer van het dier onderscheidt, is dat hij welbewust zijn eigen geluk kan vernietigen. De overname van Fokker door het Zuid-Koreaanse con cern Samsung gaat niet door. Van de Nederlandse vlieg tuigfabriek is in de ogen van de Zuid-Koreanen te weinig over voor het ontwerpen van een nieuw toestel, en daar van hing juist de medewerking van de Koreaanse rege ring af. einde al teleurgesteld in Zuid- Korea teruggekeerd. Zij moes- i Samsung die ten rapporteren dat vorige week in Nederland op overname van Fokker Aircraft bezoek was, is afgelopen week- weliswaar ook 650 personeelsle den zouden overkomen, maar dat het daarbij vooral om pro ductiemedewerkers zou gaan. Ze troffen onder het bij Fok ker overgebleven personeel naar hun inzicht te weinig me dewerkers aan voor het beman nen van een onderzoeks- en ontwikkelingsafdeling die groot genoeg zou zijn voor het ont wikkelen van een nieuw vlieg tuig. Daar was het de Koreanen juist om begonnen. Ze hebben het vertrouwen verloren dat met wat van Fokker over is, hun doel nog bereikt kan worden. Een overname van Fokker heeft dan geen zin meer. Formeel zal het consortium rondom Sams ung half december zijn besluit naar buiten brengen, maar in feite is, volgens betrokkenen, de teerling al geworpen. De curatoren wachten van daag nog op bericht van Sams ung uit Korea. Als dat niet komt, Magere buit bij overval Alphen m kuilenburg Een pakje sigaretten, een aan- iteker en nog wat andere per- loonlijke spullen. Dat was gis teravond de buit van een over val op een 35-jarige werkneem- ïen benzinestation aan de Troubadourweg in Alphen in den Rijn. Rond kwart voor elf sloot de itouw de deur. Op het moment dat zij wilde vertrekken, werd zij op straat overvallen door drie gemaskerde mannen. Daarbij werd de vrouw bedreigd. Ondanks dat de Alphense :ich hevig verzette, werd de tas rit haar handen getrokken. Op dat moment kwam een taxi ranrijden, waarna de drie da ders zich via de parkeergarage de Ridderhof uit de voeten naakten. Vermoedelijk dachten de daders dat de vrouw in de tas de dagopbrengst van het benzi- lestation had. Ontwerpfout rzaak ongeluk iet Fokker 100 Schiphol» bill meyer Rijksluchtvaartdienst (RLD) lyaarschuwt alle gebruikers van okker 70 en Fokker 100 vlieg tuigen voor mogelijke proble- met de straalomkeerders de motoren tijdens de 'lucht. Dat is gebeurd naar aan- eiding van de ramp met de 'okker 100 van TAM in Sao 'aulo, Brazilië. Gebleken is dat ils de straalomkeerders niet op lot staan, de vliegers hier niet ittent op worden gemaakt. Dat tot een onveilige situatie eiden. Dat staat in een zogenoemde l/r Worthiness Directive dat de 1LD onder het kopje 'urgent' tegin deze maand wereldwijd luchtvaartmaatschappijen leeft gestuurd. De ramp met de Fokker kost- aan alle inzittenden en aan inkele mensen op de grond het Een deskundige getuige erklaarde onmiddellijk na het ngeluk dat een van de straal- mkeerders die tijdens de anding gebruikt wordt om op baan vaart te minderen ïjdens de start per ongeluk in 'erking trad. Daardoor stortte et vliegtuig neer op een woon- /ijk. Hoewel nog niet onomstote- jk vaststaat dat dit ook daad werkelijk is gebeurd, wijst het erste onderzoek volgens het LD-bulletin wel in deze rich- ng. Onderzoek bij Fokker Avia- on heeft uitgewezen dat een ventueel mankement aan het lot op de straalomkeerders on- pgemerkt blijft voor de be- ïanning. Dat wijst op een ont werpfout in een relais, dat een ergelijk mankement moet oorgeven aan de vliegers. Het ntwerp van het desbetreffende ilais afkomstig uit de ruim- ;vaart— is inmiddels gewij- gd. Het RLD-bulletin geeft nieu we richtlijnen voor de beman ing om de straalomkeerders i andere systemen te controle- tn voor vertrek. Die richtlijnen ïlden totdat het relais in alle lestellen is vervangen. Als lijkt dat bepaalde systemen iet juist functioneren, wordt de emanning aangeraden de start T te breken en voor onderhoud irug te keren naar de hangar. aalsmeer Wie wil er een watertoren? De torens in Kwadijk, Hoogkarspel, Wieringer- een totale inhoud van 1.200 kubieke meter. Belangstellenden kunnen een bod doen op waard, Aalsmeer en BussUm staan te koop. Omdat pompen en ondergrondse waterre- de toren en moeten daarbij ook de nieuwe bestemming aangeven, voorzien van een ver- servoirs hun taken hebben overgenomen, kan het Waterleidingbedrijf Noord-Holland de bouwingsplan. In mei volgend jaar maakt een notaris bekend wie de nieuwe eigenaars gebouwen missen. Gisteren konden belangstellenden het binnenste van de torens bekij- worden. foto anp koen suyk ken. De toren in Aalsmeer is vijftig meter hoog en heeft drie grote waterreservoirs met Dertig miljoen voor innovatiecentrum De bollensector vraagt dertig miljoen gulden van het rijk voor een nieuw Bloembollen Innova tiecentrum in Lisse. Dit cen trum moet in de plaats komen van het huidige Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. Met het geld wordt nieuwbouw gerealiseerd op de plaats van de huidige opstallen bij het proef station. Voorzitter J. Langeslag van de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur (KAVB) deed zijn verzoek giste ren tijdens een hoorzitting van de Tweede Kamer over een nieuwe onderzoeksopzet in de land- en tuinbouw. Langeslag liet daar duidelijk zijn teleur stelling blijken over de gang van zaken rond het onderzoeksbe leid in de bollensector. Na lang onderhandelen is minister Van Aartsen van landbouw er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken met de bollensector over een proefstation bij Cru- quius in de Haarlemmermeer. De minister was bereid 38 mil joen gulden bij te dragen aan het nieuwe proefstation. Afspra ken over een bijdrage van 16 miljoen uit de bollensector ble ven echter uit. Van Aartsen be sloot daarop het bloembollen- onderzoek over te hevelen naar een nieuw Kenniscentrum in Wageningen." Inmiddels is de sector tot de conclusie gekomen dat delen van het bollenonderzoek, zoals onder meer veredeling, wel naar het Kenniscentrum kunnen. Andere onderzoekselementen daarentegen zijn grondgebon den en zouden daarom in de re gio moeten blijven. Als het rijk daar 30 miljoen aan bijdraagt, is het goedkoper uit dan nieuw bouw in de Cruquius, zo rede neerde Langeslag. De Tweede Kamer geeft op 18 december een oordeel over het onder zoeksbeleid in de land- en tuin bouw. KOOPAVOND OP: 29 NOV 2-3 EN 4 DEC Tuincentrum PARUS DPA-Rtr-ANP Stroomstoring treft Katwijk katwuk conny smitsken Rijnsoever, Hoornes en De Krom. Het gebied zonder kabel televisie was groter dan het ge bied dat helemaal geen stroom meer doorkreeg. De storing ont stond omstreeks half negen gis teravond. Vanaf dat tijdstip werd het energiebedrijf EWR bedolven onder telefoontjes van Katwijkers. „E PIZZA BURGER VRIJDAG 29 NOVEMBER 12.00 17.00 uur Een stroomstoring heeft er gis teravond voor gezorgd dat dui zenden woningen in Katwijk gisteravond drie uur lang ver stoken zijn geweest van stroom en kabeltelevisie. De stroomsto ring, waarvan de oorzaak nog wordt onderzocht, trof de wij- de Franse vak bond Force Ouvrière, Mare Blondel, wil dat de regering toch nog een poging doet om de afgelopen nacht gestrande onderhandelingen tussen werk gevers en vakbonden in de transportsector te hervatten. Regeringsbemiddelaar Robert Cros noemde de onderhande lingen een succes en heeft zijn werk gestopt. „De besprekingen moeten doorgaan", zei Blondel voor de Franse radio. Het strui kelblok zijn de looneisen. De bonden eisen loonsverhogingen die oplopen tot 23 procent, ter wijl de werkgevers niet verder willen gaan dan 1 procent. In de onderhandelingen kwam gisteren juist schot. De partijen, onder leiding van Cros, werden het eens over verlaging van de VUT-leeftijd van 60 naar 55 jaar en over kortere werktij den. Er staan over het hele land bijna 250 blokkades. De Nederlandse transportwe reld is de blokkades van de snel wegen in Frankrijk meer dan beu. ,\Dit is nu echt een ramp aan het worden. De chauffeurs die vast zitten hebben er schoon genoeg van", aldus een woordvoerder van de branche organisatie Transport en Logis tiek Nederland gisteren. TLN heeft samen met Ko ninklijk Nederlandse Vervoer en de verladersorganisatie EVO ge vraagd om spoedoverleg met zullen ze moeten beslissen tot liquidatie van de failliete boedel over te gaan. De toeleveranciers van Fokker hebben gezegd tot en met deze week de ontwikke lingen te willen afwachten. Daarna beginnen ze met de af bouw van hun productie. Een woordvoerder van Fokker zei vanmorgen dat er nog slechts één procent kans is dat Samsung het bedrijf o Patrick Kluivert al begonnen aan werkstraf AMSTERDAM ANP-GPD Ajacied Patrick Kluivert blijkt enkele maanden gelden al te zijn begonnen aan de hem op gelegde alternatieve straf we gens het veroorzaken van een dodelijk ongeval. Het hoger be roep tegen het vonnis van de rechtbank in Amsterdam heeft hij ingetrokken. Ook justitie ziet af van hoger beroep. De reclassering heeft de voet baller inmiddels bij een project van een welzijnsstichting ge plaatst. Bij verschillende Neder landse bejaardenhuizen heeft Kluivert al kleine onderhouds werkzaamheden en reparaties voor zijn rekening genomen. De rechtbank veroordeelde Kluivert op 14 mei tot 240 uur dienstverlening, drie maanden voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar en ontzegging van de rijbevoegd heid voor achttien maanden. VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Boeken Buitenland Cultuur Economie 9 t/m 12 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Schrijvende lezers22 Sport23,24,25 Strips Uitgaan 13 Kortingsbon voorde dans voorstelling van choreografe Conny Janssen 'Welk een eer voor het vaderland te mogen sterven' in De Meerse in Hoofddorp. Looneisen chauffeurs struikelblok minister Jorritsma van verkeer en waterstaat. De EVO is giste ren bij staatssecretaris Van Dok van economische zaken op be zoek geweest om haar financië le steun te vragen voor expor teurs die als gevolg van de Fran se blokkades grote schade lij den. Van Dok heeft gezegd met haar collega Vermeend van fi nanciën te zullen overleggen over fiscale tegemoetkomingen bij dreigend faillissement. De EVO heeft becijferd dat het Ne derlandse bedrijfsleven in de tien dagen dat de acties duren een schade van 55 miljoen gul- den heeft geleden. De Vervoersbond heeft ge constateerd dat de spanningen in de blokkades oplopen als ge volg van uitputting van de chauffeurs. De actievoerende Deense vrachtrijders hebben hun blok kades'vandaag uitgebreid. Niet alleen zijn alle grensovergangen dicht, maar ook de havens. Daardoor zijn de veerverbindin- gen voor het vrachtverkeer ge sloten. De voedselvoorziening wordt nijpend. Diverse export bedrijven hebben al werktijd verkorting ingevoerd. Een snelle afloop van de vier dagen oude blokkades is niet in zicht. Voor stellen van minister Koch voor een hogere belastingaftrek voor de buitenlandvergoeding kon den geen genade vinden bij de chauffeurs. Koch gaf gisteren aan dat het zijn eindbod was. Dankersteeg 16 LEIDEN Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. istcocle: Plaats: I:(I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal OaUtomatisch (f. 90.20) automatisch (f. .31,30) Oacceptgiro (f. 91,20) r. bank/giro: - Handtekening: - X sclie betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop. zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 "400114"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1