Leidsch Dagblad 21 Vooruitzicht voor Avonden' geveild voor 160 mille Fokker is somber Akkoord over pensioen met Franse chauffeurs Rpr Vieuwe Diekstra volgende week Stille getuigen van aanhoudend drama Invoering euro kost burger geld ^ieuw type overvaller: snelle greep in de kassa Gewapende overval op bedrijf in Hillegom TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41248 LOSSE NUMMERS 1,7^ ZATERDAG 1,95 Binnenland Buitenland Aidspatiënten kunnen zich weer richten op de toekomst Nieuwe wet legt bom onder gezegde: 'Roken als een Turk' i Cultuur en Kunst Ontslagen dansers: Scapino géén happy family Sport Del Piero is de gevierde man bij Juventus Contracten 65 Fokkerianen opgezegd Mamlscript Reve gered voor Nederland dankzij Letterkundig Museum )e contracten van zo'n 65 Fokker-medewerkers bij de ailliete fabriek op Schiphol worden per 1 december niet erlengd. Het betreft zo'n vijftien procent van de mede- verkers, die nu op Schiphol-Oost nog bezig zijn met het ïfbouwen van een aantal toestellen. Dat bevestigen krin- ;en binnen Fokker. Het feit dat de curatoren de arbeids- :ontracten ook niet tijdelijk verlengen, wijst erop dat zij log weinig heil zien in de overname van Fokker door iamsung. ihiphol. bill meyer curatoren, die vanmorgen bereikbaar waren voor ommentaar, zullen vermoede- ijk morgen maar op zijn laatst rijdag een besluit nemen of zij net de Koreanen doorgaan. Als eind deze week nog geen oncreet en positief signaal uit eoul komt, dan zullen zij tot li- )p gedachten gebracht': zo heet het nieuwe an René Diekstra dat volgende week don-* erdag in de boekhandels ligt. Het boek bevat een electie van de columns die de van plagiaat be- chuldigde hoogleraar heeft geschreven voor on- r meer deze krant. Volgens zijn uitgever Bruna tat ook een boek op stapel over de plagiaataffai- „Wij gaan door met René. U kunt ervan uit- an dat er een boek komt over zijn ervaringen afgelopen maanden." De Leidse hoogleraar psychologie zit sinds sep- imber thuis na beschuldigingen van plagiaat: hij lijnsburger kan iuur niet kwijt quidatie van de failliete boedel overgaan. Daarmee lijkt het lot van de vliegtuigbouw in Neder land definitief bezegeld. De 65 man die vanaf komen de week op straat staan, werken bij de afdelingen productie en verkoop. De toeleveranciers van Fokker zouden bereid zijn tot deze week de ontwikkelingen rond de overname af te wachten. Daarna beginnen zij met de af bouw van hun productieappa raat. Dat betekent dat eventuele alternatieven, een reddingsplan van de Staat of van andere be langstellenden, weinig kans van slagen zullen hebben. De Koreanen toonden enkele maanden geleden belangstel ling voor een overname van Fokker. Er is echter nog steeds geen overeenstemming met be trokkenen over de voorwaarden waaronder de failliete vliegtuig fabriek verder kan. Zo willen de Koreanen ook een financiële bijdrage van de Nederlandse overheid. Daarnaast is de toe stemming vereist van de Ko- regering. zou meerdere van zijn populaire boeken hebben overgeschreven van anderen, zonder bronver melding. De Leidse Rijksuniversiteit onderzoekt of die beschuldigingen terecht zijn. Naar ver wachting ligt er volgende week een rapport op ta fel. Aan de hand daarvan zal de universiteit, Diek- stra's werkgever, een besluit nemen over zijn toe komst in Leiden. Het nieuyve boek, dat al eind septemeber had moeten verschijnen, is op verzoek van Bruna uit gebreid door Diekstra gecontroleerd op bronver meldingen. ,,Gaat u ervan uit dat dat grondig is gebeurd", aldus de uitgever. haarlem homme siebenca Het handschrift van De Avon den, de befaamde debuutro man van Gerard Reve, is gister avond in Haarlem geveild voor een bedrag van 160.000 gulden. Dat is het hoogste bedrag dat ooit op een veiling is geboden voor een manuscript uit de mo derne Nederlandse letterkunde. Koper is het Letterkundig Mu seum in Den Haag. Veilinghuis Bubb Kuyper had de opbrengst van de roman ingeschat op een bedrag tussen de 160.000 en de 180.000 gulden. Het manuscript, dat werd in gebracht door Joop" Schafthui zen, de levenspartner van Van het Reve, omvat het gehele wor dingsproces van de roman: der tien bladen met aantekeningen, 348 bladzijden met verschillen-, de versies van de hoofdstukken en 174 bladen met vele verbete ringen in handschrift. De Avon den (1947) wordt beschouwd als een van de hoogtepunten van de na-oorlogse Nederlandse li teratuur. Gevreesd werd dat het handschrift naar een buiten landse bieder zou verdwijnen en verloren zou gaan voor Ne derland. Tijdens de veiling bleek het Letterkundig Museum echter de enige bieder. Vanwege de enorme belang stelling van pers (er waren on der meer vijf cameraploegen) en potentiële kopers was Bubb Kuyper voor deze veiling uitge weken naar de Haarlemse Vrij metselaarsloge in de Ripperda- straat. Naast het Reve-ma- nuscript kwamen nog tal van andere bijzondere documenten onder de hamer. Ook die ande re hoogtepunten van dezelfde HET WOORD IS AAN Dan Bennett Een baby opvoeden volgens een boek is een uitstekend idee, maar je hebt voor iede re baby een ander boek no- dig, weersverwachting In de Randstad kun je er niet eens een bescheiden eengezinswoning voor krijgen, maar 160.000 gulden voor een Nederlands typoscript is een record en dus lopen de media te hoop. Links de glunderende koper, Anton Korteweg van het Letterkundig Museum. Rechts veilingmeester Bubb Kuyper. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER ceerd werden in de aanloop naar de veiling genoemd als mogelijke tegenbieders. Het museum heeft de aan koop gedaan met steun van de Stichting Vrienden van het Let terkundig Museum en dankzij een schenking van iemand die anoniem wenst te blijven. Kor teweg meldde dat het museum ernaar streeft een wetenschape- lijke uitgave van 'De Avonden' tot stand te brengen. Pagina 9: Leidse antiquaar blij dat het zo gelopen is veilingsessie zijn gekocht door Nederlandse culturele instellin gen. Het Nederlands Theater Instituut in Amsterdam werd voor 15.000 gulden eigenaar van een collectie documenten uit het privéarchief van cabaretier Wim Kan en zijn vrouw Corry Vonk (geschatte waarde 10.000 gulden). De Koninklijke Biblio theek in Den Haag kocht voor een bedrag van '12.500 gulden een collectie brieven en docu menten van de componist Wil lem Pijper (geschatte waarde 11.500 gulden). De Universiteits Bibliotheek van Amsterdam kwam voor een bedrag van 21.000 gulden in het bezit van een verzameling handschriften en typoscripten van dichter- /schrijver J.J. Slauerhoff. Delen van het manuscript van Reve zullen vanaf zaterdag ten toon worden gesteld in het Letterkundig Museum. Direc teur Anton Korteweg toonde zich uiterst opgelucht dat het handschrift niet in buitenlandse handen is gevallen. Amerikaan se universiteiten waar Neder landse letterkunde wordt gedo- Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15,17,19 .11 RTV/programma's Sport Strips 21,23 Kuifje en de Zonnetempel draait in de Voorschotense kinderbioscoop. Met de kor tingsbon drie kaartjes halen, twee betalen. e moet hij nu huur beta- :n? Rijnsburger M. de Mooy, ewoner van een woning aan Baron van Wassenaarstraaj, er maar mee. De gemeente :ft ruim 25 jaar zijn huur ge ld. „Maar onlangs bleek dat de emeente nooit eigenares is ge- /an de woning", zegt ge- ïeentesecretaris G. Visser. Enkele maanden geleden he chtte de gemeente Rijnsburg i dat De Mooy voortaan ijn huur maar aan de familie oekee moest betalen; die fami- volgens het kadaster in oetermeer eigenares van het and. Volgens de huurder wei de familie de maandelijkse r van 65 gulden echter te ntvangen. ,,Ik zet mijn geld nu op de bank. Mijn advo- zegt: wacht het voorlopig af." In 1970 verruilde de oormalige eigenaar T. Boekee ijn huis aan de Baron van Was- inaarstraat voor een plekje in et verzorgingshuis De Vlietste- Rijnsburg. Zes jaar later verleed hij. De gemeente deed, 'ereenkomstig een besliiit van gemeenteraad, een bod en acht de koper te zijn gewor- ,Maar we onderhandel- bleek later, met iemand te verkopen. De overdracht eeft nooit plaatsgevonden", al- Visser. 'agina 17: Rijnsburg 'doet af- van nooit gekochte wo- Ook acties in vliegverkeer en bij spoorwegen De Franse expediteurs zijn bereid chauffeurs met ten minste 25 dienstjaren op hun 55ste met pen sioen te laten gaan. Ze krijgen dan 75 procent van hun laatste loon. De pensioenleeftijd ligt nu op 60 jaar. Daarmee gaan de werkgevers in op een van de eisen van de al tien dagen actievoerende chauffeurs. Roger Poletti van de vakbond Force Ouvrière (FO) maakte het akkoord vanochtend bekend na urenlang beraad in Parijs. De afgevaardigde van de vakbond CFDT was zeer positief. FO sprak van een basis om serieus verder te onderhandelen. De partijen praten, onder leiding van regerings bemiddelaar Robert Cros, nog over de chauffeur- seis voor meer loon. De transporteurs bieden een salarisverhoging van één procent, wat de vakbon den afwijzen. Daarom zit een spoedige beëindi ging van de blokkade-acties er volgens FO niet in. De chauffeurs willen ook doorbetaling van wachturen. Zij maken gemiddeld weken van bij na zeventig uur, maar krijgen daarvan slechts een fractie uitbetaald. Over de derde eis van de truc kers voor kortere werktijden zou Cros aanbevelin gen doen. Het aantal blokkades in Frankrijk is inmiddels opgelopen tot ongeveer tweehonderd. De Franse vrachtwagenchauffeurs hebben gisteren nieuwe blokkades opgeworpen in Le Havre, aan de Belgi sche en Duitse grens en op Corsica. Het vliegend personeel van de nationale lucht vaartmaatschappijen Air France en Air Inter Eu rope zijn vandaag een 48-uursstaking begonnen tegen een voorgenomen reorganisatie. Bij Air France worden nog tweederde van de interconti nentale vluchten en een kwart van de Europese uitgevoerd. Bij Air Inter is darde helft. Ook bij de Franse spoorwegen wordt actie ge voerd. Het verkeer tussen de havenstad Le Havre en Parijs lag vanochtend plat. Kigali Terwijl in Oost-Zaïre opnieuw melding werd gemaakt van een bloedbad onder vluchtelingen, lagen gisteren in de kerk van het Rwan dese Nyanmati nog altijd de stoffelijke resten van honderden slachtof fers van de volkerenmoord in Rwanda, twee jaar geleden. Het gaat om Tutsi's die door de 'Interahamwe', Hutu-bendes, om het leven zijn ge bracht. Bij het bloedbad in Oost-Zaïre dat gisteren werd gemeld, gaat het juist om zo'n vijfhonderd Hutu-vluchtelingen. Zij zouden vorige week door de 'Banyamulenge', Zaïrese Tutsi-rebellen, zijn afgeslacht in het Chemenga-kamp, zestig kilometer ten zuiden van Bukavu. Ruim een week na de terugkeer van meer dan een half miljoen Rwandese vluchtelingen uit kampen rond de Zaïrese stad Goma is een tweede golf ontheemde Hutu's op de terugweg naar hun vaderland. Ze arriveren in kleine groepjes bij de grens en zijn er vaak zeer slecht aan toe. FOTO AP» RICARDOMAZALAN amsterdam Nederlandse banken zullen de kosten voor de omschakeling van de gulden naar de euro doorberekenen aan de consu ment en bedrijven. Dat beves tigde directeur L. Overmars van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Het standpunt van de banken staat haaks op dat van het Euro pees Parlement. Dat wil dat de invoering van de euro geen ex- met zich meebrengt. Minder duidelijk het wisselen van de euro voor andere valuta's. Tot 1 juli 2002 blijven de af zonderlijke Europese munten naast de een half jaar eerder in- wat de gevoerde euro als betaalmiddel ien van bestaan. sden/bollenstreek ad let begint er verdacht veel op te lijken dat riminelen in de Leidse regio hun terrein „jen naar de horeca en andere 'gevoe- ge' objecten. In tijd van nog geen drie da- vormden eerst een snackbar in Hazers- oude, vervolgens een wegrestaurant in issenheim en gisteravond een bedrijf in "egom het doelwit van overvallers. Daar- schuwden ze geweld (of het dreigen aarmee) niet. Maar er waren nog meer overeenkom en. Zowel bij de snackbar in Hazerswou- -Rijndijk, als bij wegrestaurant Pe Uiver Sassenheim, als bij het bedrijf in Hille- )m dienden zich laat op de avond drie ge- laskerde mannen aan die geld eisten. Na- gekregen hadden waarvoor ze geko- taren, relatief kleine bedragen uit de kassa of een wat groter bedrag uit de kluis, verdween het trio in het nachtelijke duister. Tot nu toe zonder een spoor achter te laten. De snelheid van handelen en het gebruik van wapens wijst verder in de richting van kleine professionals. Of er ook daadwerkelijk een verband be staat tussen de zaken durft D. van Buren, coördinator van het roofovervallenteam van het politiedistrict Hollands Midden, nog niet te stellen. „Daarvoor is het allemaal nog te vers", zegt hij. „Het onderzoek is nog in volle gang." Wel stelt Van Buren vast dat er duidelijk sprake is van een verschuiving in het veld. „Vroeger waren banken, postkantoren en pompstations vaak doelwit van overvallers. Die instellingen hebben, onder meer door geldautomaten te installeren, hun maatre gelen op het gebied van beveiliging intus- wel genomen. Wat nieuw type overvaller, dat zich in toene mende mate richt op risicogevoelige objec ten waar snel wat geld te halen is. De klei nere buit neemt hij op de koop toe." Dat nogal wat horecagelegenheden in de ze categorie vallen en derhalve een gemak kelijk doelwit vormen, onderschrijft Van Buren. „Ze liggen vaak geïsoleerd, draaien veelal op risicotijden en er is gewoon sprake van minder sociale controle. Al een aantal jaren zijn we bij Hollands Midden bezig met het geven van adviezen aan bedrijven en instellingen op het gebied van misdaad preventie. We nemen hierbij zelf ook het initiatief, maar we kunnen niet alles cove ren. Vanzelfsprekend staan wij en de wijk en regiobureaus open om daar waar nodig en op verzoek bij te springen", aldus Van Buren. een aanzienlijk geldbedrag en waardepapieren uit. Na de twee slachtoffers te hebben geboeid, 'verlieten de overvallers het pand en stapten ze in een gereed staande perso nenauto, die werd bestuurd door een vierde persoon. De slachtoffers wisten zich na vijf minuten te bevrijden en waarschuwden de politie. Die is na de melding op zoek gegaan nadr de vluchtauto met assis tentie van naburige korpsen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Plaats: e bezorging) 1 Drie gewapende mannen heb ben gisteravond om acht uur een bedrijf in kantoorbenodigd heden aan de Van Limburg Sti- rumlaan in Hillegom overvallen. De mannen deden zich voor als klant en hadden een af spraak gemaakt. Eenmaal binnen dwongen zij de eigenaar en een medewerker onder bedreiging van twee vuurwapens en een mes de kluis van de zaak te openen. Daar haalden ze vermoedelijk Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 90,20) i i automatisch (f, :i 1,30) Ö^cceptgiro (f. 91,20) r. bank/giro: Bij a Handtekening: ische betaling krijgt u een handige recreatiekaarl cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEE OF BEL 071-5128030 712141 "4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1