Leidsch Dagblad 3 halen, 2 betalen. Nieuwe blokkades ij Franse grens 1 .ctieschip Greenpeace weggesleept VVD wil debat over voetbalvandalisme na Feyenoord-Ajax Voetbalwedstrijd naar euze voor een tientje C(1 Sinaasappelsap, 1 Scholen slepen Ritzen voor rechter TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X AANDAG 25 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland PvdA lijkt om te gaan in discussie over nachtvluchten op Beek 'Kapers Ethiopisch toestel wilden geschiedenis maken' LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leiden i Cultuur en Kunst Bernard Stöxen: Ik denk dat iedereen een eiland is Musical 'Miss Saigon' is nog niet klaar 'DA-Kamerlid pleit voor doorberekenen kosten aan clubs DEN HAAG ANP IVD-Kamerlid Rijpstra wil op korte termijn een debat met de minister Dijkstal (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Terpstra (sport) over het voetbalvandalisme. Rijpstra zei dit vanmor- ;en in een reactie op de ongeregeldheden bij "eyenoord-Ajax van gisteren. Rijpstra is het niet eens met CDA-Kamerlid (an der Heijden, die er gisteren voor pleitte om de kosten van de inzet van politie aan de clubs loor te berekenen. „Het gaat hier om versto- •ing van de openbare orde buiten de stadions. Dat heeft niets met voetbal te maken. Het kan ook gebeuren bij een popconcert of een mara- lion. De overheid is er om de openbare orde te «waren. Met het doorberekenen van de kosten ivordt het geweld niet minder", aldus Rijpstra. De opwinding van de Kamerleden strookt niet met de mening van de Rotterdamse politie, folgens een woordvoerder is de politie tevre den. „Het is allemaal redelijk goed verlopen. Er niet meer gebeurd dan anders tijdens een dergelijke wedstrijd." In totaal werden voor, tij- lens en na de wedstrijd dertig mensen aange- ïouden, voor het merendeel Rotterdamse sup- lorters. De politie zette vierhonderd mensen in. Het ernstigste incident deed zich voor bij aankomst van de Ajax-spelersbus. Die werd be stormd en bekogeld door Feyenoord-suppor- ters. Eén speler van Ajax raakte lichtgewond. De bus raakte zwaar beschadigd. De aankomst van de eerste achthonderd Ajax-supporters bij het stadion ging eerder op de middag ook met het nodige geweld gepaard. De Amsterdammers gooiden met stalen kogels van ongeveer een centimeter doorsnee, en met ringen met ijzeren punten die van een gesloopt hek bij het station kwamen. Voorzover bekend raakte hierbij niemand gewond. Feyenoord- supporters begroetten de bezoekers door een flink stuk vuurwerk naar de politie te gooien. Daarop voerde de politie te paard enkele char ges uit. Burgemeester Peper had in verband met het voetbalduel vanaf één uur een noodbevel uitge vaardigd. Dat hield onder meer in dat iedereen die eruit zag als supporter en geen geldig plaatsbewijs nad, door de politie kon worden weggestuurd. Pagina 15: Ajax vecht zich naar remise Pagina 17: 'Ik ben nog nooit zo bang geweest' Voor de wedstrijd voerde de politie te paard enkele charges uit. FOTO GPD COR VOS Veel files en aanrijdingen in ochtendspits DRIEBERGEN ANP Vooral als gevolg van het slechte weer waren er vandaag in de ochtendspits meer dan veertig aanrijdingen op de autowegen. Tussen kwart over acht en half negen stonden er meer dan veertig files, met een totale lengte van 286 kilometer. Nor maal zijn er op maandag 20 tot 25 files. De gevolgen van de aanrijdingen bleven beperkt tot materiële schade. De 286 kilometer is geen re cord, aldus A. Koot van de poli- tieverkeerscentrale in Drieber gen. „Ik herinner me echter een dag van meer dan 350 kilometer file. Maar deze maandag kan wel in de boeken." De langste file was er één van 31 kilometer, op de A2 (Breda-Utrecht): deze file was een gevolg van een aan rijding op de Lekbrug bij Via- nen. lllDEN/AMSTERDAM JAN WETERINGS (actieschip Sirius van Green- n; ice heeft zaterdagmiddag in Noordzeekanaal het vracht- ip PawNee beschilderd met :en. Later op de dag voerde Sirius een blokkade-actie uit de Westelijke Havens van isterdam. Daarmee probeer- Greenpeace te voorkomen het met genetisch gemani- eerde sojabonen geladen ip zou afmeren. •'adat de politie kapitein Al- bert Kuiken tevergeefs had ge sommeerd te vertrekken, werd de actievoerder gearresteerd. De Sirius werd daarop wegge sleept. Volgens de milieu-organisatie zijn de gevaren van deze met erfelijk materiaal van andere le vensvormen 'bewerkte' bonen onvoldoende duidelijk, terwijl de consument niet wordt geïn formeerd over de producten waarin deze soja wordt ver werkt. Soja wordt gebruikt bij de bereiding van een groot aan tal levensmiddelen, waaronder brood, chocolade, gebak, mar garine en ijs. De PawNee was met haar lading onderweg vanuit New Orleans naar Am sterdam, waar de soja door het bedrijf Cargill wordt verwerkt tot halffabrikaten. Als voorwaar de om de blokkade op te heffen eiste Kuiken van de directie van Cargill een duidelijke verklaring, waarin zij toezegde ten minste 'gewone' en 'bewerkte' soja ge scheiden in te voeren. Na druk telefoon- en faxverkeer met de Sirius werd duidelijk dat direc teur Mok van Cargill niet aan die eis wilde voldoen. Kuiken weigerde daarop weg te varen, waarna de politie ingreep. Greenpeace is vanochtend in Amsterdam bij het hoofdkan toor van Renault Nederland be gonnen met een protestactie te gen het „onnodig grote" benzi neverbruik van auto's en de daarmee gepaard gaande hoge uitstoot van kooldioxide. De milieuorganisatie denkt dat het benzineverbruik van personen auto's met de helft omlaag kan. 'taal-tv-bedrijfwil snel beginnen jfDDORP» AD HEESBEEN -Per-View Nederland BV is plan op korte termijn recht- eks voetbalwedstrijden te uitzenden. Het bedrijf daarover nog onderhan- m met kabelexploitanten. ;ens commercieel directeur 'eschar van het Hoofddorp- letaal-tv-bedrijf zou de kijker oor een tientje per duel eten gaan betalen. onderneming wil in eerste antie uitwedstrijden van ivisieclubs gaan uitzenden ie regio waar die verenigin- vandaan komen. „Het gaat m dat supporters kunnen n om de wedstrijd van hun cJüriete club thuis te bekijken. l3 Qsen betalen voor de wed- die ze kiezen. Dat is het r-'deel van betaal-tv", aldus 3' char. Volgens de directeur N rlegt Pay-per-View met een ot aantal verenigingen. Wel- it zijn wil hij niet zeggen, ar hij laat doorschemeren onder meer NAC, Utrecht en Feyenoord zijn benaderd. Peschar wil niet ingaan op eventuele licentieproblemen. De KNVB heeft een exclusief contract voor het doorgeven van voetbalbeelden met de tele visiezender Sport7. Of de bond dit contract namens alle clubs had mogen sluiten, is op dit moment de vraag. Het gerechts hof in Amsterdam bepaalde en kele weken geleden dat de clubs feitelijk zelf de rechten hebben op televisiebeelden van thuis wedstrijden. De KNVB is bezig de eigen statuten zodanig te wijzigen dat de bond alsnog na mens alle clubs kan optreden. Peschar: „Ik weet niet wat die statuten-wijziging ten aanzien van de rechten en belangen van de clubs gaat inhouden, maar voorlopig staat het de clubs vrij zelf te onderhandelen. Volgens een woordvoerder van Sport 7 lopen er op dit mo ment geen onderhandelingen over een verkoop van uitzen dingen van voetbalwedstrijden aan Pay-per-View. 3 pakken Q C7 a 1 liter 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. oh Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 30 november a s Politieagent met mes gestoken daarna opgepakt. Kort voor vier uur kreeg de politie een melding van de vechtpartij, waarbij ongeveer twintig jongeren elkaar te lijf gingen. Toen de politie optrad, stak de dader in op de agent. De politieman is in het ziekenhuis behandeld. AMSTERDAM ANP Een 31-jarige politieagent is in de nacht van zaterdag op zon dag met een mes in zijn dijbeen gestoken. Dat gebeurde tijdens een vechtpartij in de Amster damse Reguliersdwarsstraat. De vermoedelijke dader is kort Faillissement dreigt voor Nederlandse exporteurs Franse vrachtwagenchauffeurs hebben vannacht op tal van plaatsen in Frankrijk blokkades opgericht of ver scherpt. Ze hinderen met hun acties het vrachtverkeer. Grensovergangen en de veerboten van en naar Calais zijn een belangrijk doelwit. Vandaag is de snelweg tussen Bordeaux en Parijs (AIO) in beide richtingen voor alle vrachtvervoer gesloten. CALAIS/ZOETERMEER AFP-ANP Transport en Logistiek Neder land, de grootste ondernemers organisatie op het gebied van het wegvervoer, heeft transpor teurs aangeraden Frankrijk voorlopig zoveel mogelijk te mijden. De acties drijven het conflict tussen werkgevers en werkne mers in het Franse wegvervoer op de spits. De regering heeft een bemiddelaar benoemd. De vrachtwagenchauffeurs blokkeerden met hun trucks toegangswegen naar Noord- Franse havens en de Franse snelweg A22 bij Tourcoing in de richting van België. In de Elzas zijn nog vijf grensovergangen ten noorden van Straatsburg ge blokkeerd. De Nederlandse transpor teurs hebben door de acties in Frankrijk inmiddels een schade opgelopen van ongeveer dertig miljoen gulden, zo is de schat ting van Transport en Logistiek Nederland. De verladersorganisatie EVO vreest dat Nederlandse expor teurs failliet zullen gaan als ge volg van de staking. De weg blokkades kosten de exporteurs nu zo'n vier tot zes miljoen gul den per dag. F. Fisée en D. Andela, woord voerder van de EVO, de onder nemersorganisatie voor logis tiek en transport in Zoetermeer: „We hebben in het weekend de stand van zaken geïnventari seerd en de zaak staat er triest bij, zeer triest. Een ondernemer in de Leidse regio heeft laten weten dat hij niet meer weet of zijn bedrijf tegen de kerst nog bestaat. Zijn vrachtwagen, die 450.000 gulden kost, heeft be hoorlijke schade opgelopen. De chauffeur heeft zich willen ont worstelen aan de blokkade en toen de Franse chauffeurs, dat merkten zijn ze begonnen met het gooien van stenen en zo. Ze hebben zelfs geprobeerd vrachtwagens in de fik te ste ken. En de lading bloemen die hij vervoert, kan zo in de contai- 'Nieuw systeem financiering deugt niet' HET WOORD IS AAN Balzac In het huweljk moet men voortdurend een alles- verslindend monster bestrij den: de sleur. Mg 40% 20% 60% zwnVXtf 20% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gezondheid Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's13 Sport15 t/m 23 Strips24 Uitgaan25 ner. En dan spreek je van een schade van 75.000 gulden. Toch heeft deze ondernemer ervoor gekozen op Frankrijk te blijven rijden. Daar zit zijn belangrijk ste klant en als hij die niet be voorraadt, gaat hij sowieso fail liet." B. Huurman, woordvoerder van transportbedrijf Berbée in Hillegom: „Er staan zo'n tien wagens van ons vast in Frank rijk. Het is allemaal heel verwar rend. Op het ene traject mogen ze doorrijden, op het andere staan ze weer stil. De schade gaat in de duizenden guldens lopen als zo'n wagen daar drie, vier dagen vast staat. We heb ben bijvoorbeeld een wagen met kaas aan boord en dat wordt precair." „Een ander punt is de brand stofvoorziening. Sommigen blij ven maar gewoon staan omdat er toch nergens dieselolie te krijgen is. Ik hoop dat de zaak niet echt gaat escaleren. Er zijn al vechtpartijen gemeld. Ik heb gehoord dat sommige Franse chauffeurs hun wagen gewoon dwars op de weg hebben laten staan en de trein naar huis heb ben genomen. Het hele conflict begint echt een grirnmig aan zien te krijgen. Als straks de Franse supermarkten helemaal niet meer kunnen worden be voorraad, zou net als vier jaar geleden het leger wel eens kun nen worden ingezet." LEIDEN/REGIO» RUUD SEP Niet minder dan 175 scholen voor voortgezet onderwijs heb ben het ministerie van onder wijs voor de rechter gedaagd. De scholen eisen dat de gevol gen ongedaan worden gemaakt van het nieuwe systeem van fi nanciering, waarmee Onderwijs sinds 1 augustus van dit jaar re kent. De nieuwe 'lumps sum' fi nanciering kost sommige scho len vele honderdduizenden gul dens, terwijl de minister had beloofd dat de nieuwe rekenwij ze 'vrijwel naadloos' zou aan sluiten op de oude. Eén van de scholen die met Ritzen de degens gaat kruisen is College Het Hoge Land, de fu- sieschool waaronder het Visser 't Hooft Lyceum en het Mondri aan College vallen. Het Hoge Land heeft door de overstap op het nieuwe systeem dit jaar een tekort van bijna een half mil joen. In het schooljaar '94/'95 had de school minder leerkrachten in dienst dan waarvoor het mi nisterie betaalde. Daardoor krijgt Het Hoge Land nu min der. „We zaten toen met een dalend leerlingenaantal. Omdat het ministerie de vergoeding betaalt op grond van het aantal Vanaf 1998 moet de school de bezuiniging opvangen door met minder docenten hetzelfde werk te doen. Dat kan door of wel de klassen groter te maken, ofwel de docenten per week meer uren voor de klas te zet ten. Het Valkenburgse Restau rant Shooters verzorgt het lezersmenu waarvooreen kortingsbon op de pagina Uitgaan. NS-personeel nijdig over verziekte sfeer ROTTERDAM GPD De leden van de spoorwegbon den zijn nijdig over de verziekte sfeer met de directie van NS Reizigers, maar zij steunen het bereikte CAO-akkoord. Tijdens een eerste ledenraadpleging, vanmorgen in Rotterdam, werd een (vooraf door de bonden op gestelde) motie aangenomen, waarin de leden zich distantië ren van 'de hetze en verdacht makingen die de afgelopen we ken door de NS-directie' in de media zijn verspreid. De motie moet vooral als een signaal worden gezien, want de instemming met het zaterdag ochtend bereikte akkoord is groot. Dat bleek alleen al uit de opkomst tijdens de eerste le denraadpleging, op Rotterdam CS: slechts 20 van de 800 'Rot terdamse' leden van FNV, FSV en CNV namen de moeite om te komen stemmen. „Wij willen zo snel mogelijk genormaliseerde verhoudingen met de directie", zei bestuurder J. Stevens van de Vervoersbond FNV. Bovendien gaan de bon den nadenken over een betere relatie met de pers. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. leerlingen in het jaar ervoor, moet je bij een dalend leerlin genaantal geld sparen. Want dat heb je weer nodig op het mo ment dat je weer meer leerlin gen krijgt", legt directeur perso neel en beheer A. Tieleman uit. Naast de scholen die in het peiljaar met een dalend leerlin genaantal zaten, is er nog een tweede groep die in de proble men komt. Scholen met veel jonge docenten zijn veel meer kwijt aan periodieke loonsver hogingen dan het bedrag waar mee het ministerie rekening houdt. Als de scholen door de rech ter in het gelijk worden gesteld, betekent dat twee jaar uitstel van de korting. In 1998 loopt de overgangsregeling in de nieuwe financiering af, en krijgen veel scholen sowieso te maken met een kleiner budget. De over gangsperiode was bedoeld om nItuuhrUjkn™rioop Óp8ee'n"kleT ner aantal docenten uit te ko men. Het Hoge Land kan het tekort van dit jaar eventueel nog dek ken uit de reserves. Tieleman: „Maar die waren daar niet voor bedoeld. Die reserves hadden we voor het geval het leerlin genaantal weer gaat groeien." Naam; 1 Adres. Postcode: Plaats; (l-v i. controle bezorging! 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Q Per kwartaal Oautoniatlsch (f. 90,20) I automatisch (f. 31,30) Oacceptgiro (f. 91,20) I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1