Leidsch Dagblad 25 Moeizaam overleg NS en bonden bevSSr5rief van de drie? TOT 60, 'Asielzoekers-hotel' )verval op inackbar in lazerswoude Landen op Schiphol steeds gevaarlijker Jij keukens ie Jomanda straalt Leids bier per vat in keuken studio TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Personeel kinderopvang wil steun ouders X Leidsch ëÊkDagblad ATERDAG 23 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Vreeman laat niets heel van ~j kritiek Bordewijk Einde van machtsstrijd in F" Wit-Rusland is nog niet J in zicht Hoogtevrees bij te boek gestelde Leidse j muurgedichten Krajicek in halve finale van WK lans op staking lijkt kleiner te worden Katwijk ontvangt anoniem schrijven )e Nederlandse Spoorwegen en de drie betrokken vak- ionden hebben vannacht tot diep in de nacht met elkaar ;esproken over het CAO-conflict bij het reizigersbedrijf ll.000 medewerkers). Bij het ter perse gaan van deze rant leek het erop dat de kans op een staking maandag n dinsdag kleiner was geworden. Om half drie vannacht ieten de NS weten dat een nieuw aanbod van de bonden pnoeg aanknopingspunten biedt voor nadere onder- landelingen. ITRECHT ANP-GPD icht optimistisch schoven de irectie van de NS en de vak- onden gisteravond rond half egen om de tafel. Voorafgaan- 1 aan het overleg zeiden zowel iS als woordvoerders van de rie vakbonden (FSV, FNV en NV) het gevoel te hebben dat partijen de intentie hadden 1zerswoude-rundijk Irie gemaskerde mannen heb- sn gisteravond rond half elf n overval gepleegd op een lackbar aan de Da Costasingel I Hazerswoude-Rijndijk. Eén in hen bedreigde de vrouw die hter de toonbank stond met ts dat volgens de politieverkla- ng op een pistool leek. De annen zijn er te voet vandoor igaan met een onbekend geld- edrag. De politie zette onmid- ïllijk na de melding een lekactie in, maar van de ver- ichten ontbrak elk spoor. iiekenhuizen in Jroot-Brittannië iet erg veilig arlijks raken meer dan «een iljoen patiënten, verpleegkun- gen en artsen gewond door igelukken in Britse ziekenhui- n, Driekwart van de slachtof- zijn patiënten. Dat blijkt uit n rapport van de Britse reken- imer over de veiligheid van de itse gezondheidsinstellingen. De vakbonden van verpleeg- indigen en artsen zijn blij met :t rapport. Woordvoerder Ri- lards: „Patiënten komen in it ziekenhuis om beter te wor- n, niet om gewond te raken." 'bonden dringen al jaren aan verbetering van de veilig- id. onderzoekers hebben der- Britse ziekenhuizen bezocht, slechts dertien daarvan zijn veiligheidsmaatregelen goed. ilgens het rapport raken de eeste patiënten gewond bij 1-, glij- en struikelpartijen. De langrijkste oorzaken van ver- indingen bij het verplegend rsoneel zijn onhandig om an met een naald of ontleed- ïs. Ook raken gezondsheids- erkers soms gewond doordat itiënten of bezoekers fysiek weid tegen hen plegen. eruit te komen en zo een trein staking op maandag en dinsdag te voorkomen. Woordvoerder K. Nieuwenbroek van NS Reizi gers deelde wel mee rekening te houden met een zeer lange praatsessie. In eerste instantie ging het gisteravond om wat de NS een 'luistergesprek' noemden. De bonden hadden aangegeven dat ze afgelopen zondag in een ver trouwelijk beraad met de NS-di- rectie een opening in het con flict hadden gehoden. De top van NS Reizigers had die ope ning op dat moment niet ont dekt en vroeg de bonden nu om een nadere toelichting. Afhan kelijk van de inhoud daarvan wilden de NS bepalen of ze be reid waren opnieuw te gaan on derhandelen. In de ogen van de NS-directie kon van onderhan delingen pas weer sprake zijn als de vakbonden openingen zouden bieden in het conflict over de flexibilisering van de roosters. Na een schorsing werden de gesprekken gisteravond om elf uur voortgezet. Beide partijen wilden ook toen nog niet van een hervatting van de onder handelingen spreken, maar hadden het over 'een nadere inkleuring'. Donderdag brachten de NS een eindbod uit en stelden zij voor een arbiter het CAO-con flict te laten beslechten. Deze scheidsrechter zou een keuze moeten maken tussen het eind bod van NS, met daarin behalve een 36-urige werkweek ook voorstellen voor een flexibeler inzet van het personeel en de voorstellen van de bonden die tot nu toe niets moesten heb ben van verdere flexibilisering. Volgens deskundigen kunnen de bonden niet naar een pu blieksvriendelijker actiemiddel dan een staking grijpen. Het niet meer controleren van de kaartjes, de afgelopen week ge opperd in praatprogramma's en in ingezonden brieven in kran ten, zou door de rechter meteen worden afgestraft, zo menen zij. Ondanks de onderhandelin gen bereidde Nederland zich gisteren voor op een staking. Rederijen zetten op verschillen de trajecten boten in. Een ra dioprogramma riep automobi listen op om maandag gedu peerde reizigers op te pikken van de stations. Het is nog niet duidelijk hoeveel mensen van plan zijn een snipperdag te ne men, als de staking doorgaat. In het Zaterdags Bijvoegsel: NS'ers gescheiden door een diepe kloof van wantrouwen katwijk paul de vlieger Politie, brandweer en de ge meente Katwijk hebben extra maatregelen genomen ter be veiliging van het Katwijkse hotel Riche. Deze beslissing is geno men nadat gistermorgen op meerdere adressen een anonie me dreigbrief is binnengeko men, gericht tegen het hotel. Ri che doet al jaren dienst als tij delijke opvang voor asielzoe kers. De anonieme dreigbrief kwam gistermorgen binnen bij het gemeentehuis, het politie bureau, de brandweerkazerne en een aantal kranten. „Voor het einde van 1996 zijn wij ge noodzaakt om het Riche-com- plex aan de Voorstraat met be woners, eigenaar en personeel van de aardbodem te laten ver dwijnen. Vuur is heet en verstik kend", zo luiden de eerste twee zinnen. De gemeente wil niet zeggen welke 'extra maatregelen' de Katwijkse burgemeester B. van Wouwe in overleg met brand weer en politie heeft genomen. De politie onderzoekt de her komst van de brief. Bebouwing stoort signalen landingssysteem bordeaux* Op de snelweg richting Bordeaux vormen duizenden vrachtwagencombinaties een kilometerslang lint. De Franse truckers voeren al dagen actie voor meer geld en verlaging van de pensioenleeftijd. Buitenlandse combinaties kregen tot middernacht de gelegenheid weg te rij den uit de blokkade. Pagina 5: Werkgevers willigen eis van Franse truckers in. foto reuters regisduvignau TZ IIOUTWHRF Medium onverstoorbaar tijdens bezoek aan studentenvereniging Koningin Julianalaan 46 Voorschoten Showroommodellen. 60% Voor de feestdagen in huis! Verdam straat 6 fho.ok Hog, n ;p.| [k^Loidon Tr/lefoon (071) 5142 421 leiden marina van den berg Stel, Jomanda vereert een Leid- se studentenvereniging met een bezoek. Wat vraag je haar dan? Niet of ze een suf glaasje water wil ir^tralen. Welnee, een vat bier natuurlijk. Dus staat er op het morsige podium voor de hooggeëerde gast een vat heer lijk helder klaar. „Dat sluiten we straks, aan op de bijzondere tap", licht bestuurder L. Fis- scher toe. Fisscher is in driedelig pak gehuld en een beetje, nerveus, want Jomanda eet eerst een hapje mee met het bestuur. Voor de echte fans: ze heeft lek- kerbekjes gegeten, want op vrij dag volgt de keuken van Augus- tinus blijkbaar de oeroude ka tholieke gewoonte. Het zal wel tussen hemel en aaide blijven: wat Jomanda er toe bewoog een hele avond voor niks vol te praten voor Leidse studenten. Ze nodigden haar uit en ze kwam, zo simpel was het. En ze is de kritische vragen van de televisie beu, zo blijkt. „Hier is gemotiveerd pu bliek", antwoordt het medium één van de vele vragenstellers. De opkomst is groot en ieder een staat geïnteresseerd te luis teren. Ze imponeert, lijkt dwars door je heen te kijken. Dat klopt wel een beetje, want ze ziet overal 'witte gedaanten' door de ruimte zweven. Huh, huiveren de vele meisjes. Ze vinden het ook wel eng. „Ik durf me er mis schien niet aan over te geven", griezelt een studente, terwijl ze haar jas aantrekt. „Straks voel ik zo'n hand op mijn schouder." Toch er is ook nuchterheid, van zowel Jomanda als het pu bliek. Waarom ze altijd die blauwe jurk aan heeft? „Dat is gewoon gemakkkelijk als ik de hele dag in Tiel sta, hóef ik niet nadenken over wat ik aan moet", lacht ze. Nu heeft ze een oer-hollandse wintertrui aan, met knalrode pumps en opval lende oorbellen. Onverstoor baar praat ze door geroezemoes en gelach heen, de enige ma nier waarop je een zaal vol stu denten stil krijgt. En ze is onver moeibaar: als na twee uur staan de eerste gaapjes weerklinken, staat het medium maar door te bemiddelen. Ze wordt niet moe omdat ze alles 'door' krijgt van die andere wereld, en dat kost geen energie. „Ach, d'r komt zo een mo ment dat ze niet meer stil zijn te houden", zegt Fisscher, zijn medestudenten kennend. Hij onderschat het werkelijke talent van Jomanda: gevoel voor show. „Er staat een grote gedaante achter me", zegt ze ineens. „Ziet iemand dat?" Het wordt muisstil, dat is wel spooky zeg. De eerste sceptici gaan naar huis. „Ik heb thuis ook een PC, hartstikke multimedia", zegt ie mand. den haag gpd Het landen op Schiphol wordt voor vliegtuigen steeds gevaar lijker. Door de toenemende kantoorbouw rond de luchtha ven werkt het instrument lan dingssysteem (ILS) niet meer zoals het zou moeten. Deskun digen van de Luchtvaartinspec tie hebben dit erkend. Het ILS op Schiphol is erop gebouwd om vliegtuigen tot een zicht van 75 meter veilig te laten landen. De kantoorbouw stoort de ILS-signalen echter steeds meer. Daardoor is het systeem nu alleen nog bruikbaar tot een zicht van 125 meter. En dat wordt nog groter, aangezien er steeds meer kantoren rond Schiphol zullen komen. Door een slechter functionerend ILS wordt landen op Schiphol ge vaarlijker. Piloten zullen meer zelf moeten doen. Van alle vliegtuigongelukken gebeurt het overgrote deel bij starts en lan dingen. Volgens de laatste statistieken is zestig procent van de onge vallen met vliegtuigen toe te schrijven aan fouten van de be manning. In ruim twaalf pro cent van de gevallen was er iets mis met het vliegtuig. Vijf pro cent van de ongelukken is te wijten - aan slecht onderhoud van het toestel. Slecht weer is ook voor rijf procent van de ge vallen de oorzaak. Geblunder door luchthavenpersoneel of de verkeersleiding is bij vier pro cent van de ongelukken de oor zaak. Veertien procent van de vliegtuigrampen kent meerdere, soms onbekende, oorzaken. Van de Nederlandse onderne mingen noemen luchtvaartin specteurs Transaria de veiligste. Air Holland zit daar vlak bij. Martinair is minder. De slecht ste beoordeling krijgt de KLM, mede door de strakke hiërar-' chie. Bij het testen van een vei lige uitvoering van de vlucht wordt juist steeds meer gelet op collegiale samenwerking in de cockpit. In een interview met deze krant geeft E. Hofstee, directeur luchtvaartinspectie bij de Rijks luchtvaartdienst (RLD) toe dat er eigenlijk geen controle is op hier landende, krakkemikkige vliegtuigen. Er bestaan plannen om daar vanaf midden 1997 twintig man mee te belasten. Pagina 2: De schijn van veilig vliegen A.s. zondag KOOPZONDAG van 12.00 tot 17.00 uur dordrecht* anp 'APK-keuring' voor Sinterklaas De Consumentenbond denkt dat er nauwelijks greep is te krijgen op de Sinterklazen- markt, vooral omdat het een overwegend particuliere aange legenheid is. Het Sint-Nicolaas Centrum Dordrecht wil een landelijk cen trum oprichten om de goedhei ligman jaarlijks aan een strenge kwaliteitscontrole te onderwer pen. Volgens het centrum is dat dringend noodzakelijk gezien het aantal klachten over het ui terlijk van de Sint. Volgens het centrum wordt het ook tijd de tarieven gelijk te trekken. NR. 41245 'LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 IVANROYC.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 Gy Leiden (Tel. (071)5122362 HET WOORD IS AAN Cyriel Verschaeve God en Satan bevechten el kaar in het menselijk hart. Burgemeester Van Wouwe was gisteren niet voor commen taar bereikbaar. Loco-burge meester J. ten Hove, die de brief als 'meer dan misselijkmakend' bestempelt, zegt het volkomen eens te zijn met de beslissing om maatregelen te nemen. „Hoewel ik hoop dat dit een loos bericht was, moeten we na tuurlijk het zekere voor het on zekere nemen." Inmiddels zijn de eigenaar en de bewoners van Riche en de direct-omwonenden op de hoogte gebracht. Tot een pa niekreactie bij de bewoners heeft dat volgens eigenaar M. Dalhuizen niet geleid. „Maar dat neemt niet weg dat dit heel vervelend is. De mensen komen immers voor rust en voor poli tiek asiel naar Nederland." Vol gens Dalhuizen komt de brief volkomen onverwacht. „Van problemen of klachten is geen sprake. Integendeel." Riche is sinds augustus 1990 in gebruik als opvang voor asiel zoekers. Momenteel vinden 52 asielzoekers, vooral gezinnen met kinderen uit Irak, Iran en Somalië, er een tijdelijk onder komen. kanszo w sneeuw,., hageuen- onweer 3°/6° 3°/6° 377° 80% 70% 80% 10% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport 5,7 17 29 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport23,25 Strips Toerisme Uitgaan De kortingsbon betreft een optreden van de Flairck ge naamd 'De Gouden Eeuw' in de Stadsgehoorzaal in Lei den. r- Relus ter Beek en Hans Couzy na het optrekken van de kruitdampen. 'Onze gezamenlijke ergernis was Buitenlandse Zaken'. Première van twee bijzóndere theaterproducties: 'Miss Saigon' en 'Emily'. In gesprek met Seth Gaaikema en Ger Beukenkamp. Weeshuis Bareltadeeb in Kabul. Een trieste kinderwereld in beeld. 'Vluchtweg Zwitserland'. Hoe Henk Pelser joden de weg wees naar de vrijheid. Onze Taal: Wie. Arbeidsconflict in Leiderdorp muurvast I Postcode: 'Tel: Ja, Ik wil een abonnement op liet Leidsch Dagblad. (I.v.iïi. controle bezorging) Zondag 24 november zijn IKEA Amsterdam,- Duiven en Heerlen geopend van 10.00 -17.00 [IKEA uur. De overige 4 vestigingen zijn gesloten. edere woensdag, donderdag en vrijdag hebben alle vestigingen koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0184-495 555. wim koevoet judy nihof De leidsters van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) kunnen ouders niet langer ga randeren dat hun kind bij de SKL goed wordt opgevangen. Daarvoor zijn de arbeidsver houdingen té zeer verstoord, schrijft het personeel in een pamflet dat gisteren is uitge deeld aan de ouders. Het arbeidsconflict dreigt hiermee volledig uit de hand te lopen, stellen de leidsters. Zij hebben gisteren te horen gekre gen dat het bestuur hun eis het vertrek van directeur A. Westerinkftiet inwilligt. Het personeel wil Westerink niet meer omdat zij zich schul dig zou maken aan machtsmis bruik, verdeel- en heerspolitiek en onhoffelijkheid. Volgens L. Fortuin van de Ab- vakabo, die door de leidsters is ingeschakeld, blijft het SKL-be- stuur ontkennen dat er een pro bleem is. „Hoogst onverstan dig", vindt Fortuin. „Het kan bijna niet, maar het bestuur is erin geslaagd om het probleem nóg groter te maken." Fortuin wil nu dat CDA-wethouder C. Kerner (welzijn, CDA) een onafhankelijk onderzoek instelt naar de ellende bij de SKL. De leidsters hebben zich in hun pamflet ten einde raad ge wend tot de ouders om hulp. Ze vinden van zichzelf dat ze .alles hebben gedaan wat ze konden doen, maar het bestuur geeft geen krimp. Volgens voorzitter Holierhoek 'is er geen enkel grond aanwezig voor het begin nen van een ontslagprocedure tegen de directeur' in wie 'het bestuur het volste vertrouwen heeft'. Westerink ontslaan is volgens Holierhoek bovendien juridisch onmogelijk. Pagina 13: 'Holierhoek geeft niet aan hoe probleem moet worden opgelost' Na de eerste twee weken betaal ik' mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 90,20! I automatisch (I 31,30) Oacccptgiro (f. 91,20) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart. cadea DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1