Leidsch Dagblad m 11 23 NS praten och weer net bonden BiaWffi! 2 Burgemeester Jonkman vertrekt uit Rijnsburg Themapark Archeon op korte termijn failliet winters^ buien Risico's van airbag al 30 'jaar bekend Zwemmen in armoede Uitkeringsorganisatie Cadans schrapt ruim 2.000 banen Nixon beval inbraak in onderzoekscentrum 'PvdA moet snel terug naar af Boek Bredero brengt 28.000 gulden op Baal bergen VERHUIZEN; TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. /RIJDAG 22 NOVEMBER 1996 w OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Feiten en Meningen Binnenland Leiden Kamerlid Otto Vos: Franse kijk op drugs lijkt veel op de onze Vijftien jaar cel geëist Stegen man die kind van flat zou hebben gegooid Uitstel van nieuwbouw LVC dreigt Sport De Graafschap wil volgend jaar Europa in unsburg paul de vlieger Insburg moet op zoek naar en nieuwe burgemeester. Per 6 januari volgend jaar vertrekt e huidige eerste burger, Jonkman, naar Waddinxveen. jnkmans benoeming in de uid-Hollandse gemeente, die i oppervlakte gezien vier keer groot is als Rijnsburg en on teer twee keer zo veel inwo- ers telt, is gisteren officieel ge- orden. Als Jonkman (55) half januari aar Waddinxveen gaat, is hij ts minder dan twaalf jaar bur gmeester van Rijnsburg ge weest. Voordat hij naar het bloemendorp kwam, was hij ruim tien jaar gemeenteraadslid in de Friese gemeente Smallin- gerland, waarvan zeven jaar als wethouder. Oorspronkelijk komt hij uit het onderwijs. In zijn nieuwe gemeente Waddinxveen wordt verheugd gereageerd op de komst van de CDA'er, die unaniem door de vertrouwenscommissie was voorgedragen. In Rijnsburg zelf en in de regio Jonkman is sinds negen jaar voorzitter van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek wordt het vertrek van Jonkman be- Burgemeester F. Jonkman. foto dick hogewoning treurd, hoewel niemand hem deze promotie misgunt. In een eerste reactie roemen collega politici uit Rijnsburg en de streek Jonkman om zijn grote inzet en om het feit dat hij een bestuurder is die 'dicht bij de burgers' staat. Alphense wethouder blijft hopen op uitweg alphen aan den run/den haag robbert minkhorst Het einde is in zicht voor het archeolo gisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn. Het park zal op zeer korte ter mijn, mogelijk vandaag nog, failliet wor den verklaard. Bewindvoerder H. Bouma is er niet in geslaagd nieuwe financiers voor het noodlijdende park te vinden. De kans is groot dat het faillissement het defi nitieve einde van Archeon zal betekenen. Het faillissement betekent om te begin nen dat het personeel van het themapark op straat komt te staan. Volgens zijn woordvoerder zal Bouma vervolgens de rol van curator op zich nemen en gaan werken aan de afwerking van de schulden van het park. In die rol zal hij zich niet meer inspannen voor een eventuele door start van Archeon in afgeslankte vorm. Het initiatief op dat vlak ligt nu volledig bij de ABN AMRO, de grootste schuldeiser en te vens eigenaar van de grond. Een grote rol voor de curator ziet hij niet. „Bank en in tweede instantie de gemeente zijn nu aan zet. Zij moeten eruit komen." Volgens de bewindvoerder zullen de gemeente en de bank dan wel andere posities moeten in nemen dan de afgelopen weken het geval was. De Alphense wethouder D. van der Veen Meerstadt is er echter nog niet van overtuigd dat het nu echt voorbij is voor Archeon. ,,Er komt iemand die de hele zaak zal overnemen. Misschien meer op commerciële wijze. Een park met Romein se Big Macs met kaninefatensaus." Directeur G. Geertsma van het park had eerder al aangegeven dat een faillissement niet automatisch het einde van Archeon betekent. Hij zette onlangs in op een com pact park van ongeveer zeven hectare groot. En een faillissement, 'dat is iets waar we dan maar doorheen moeten', zei Geertsma toen. HET WOORD IS AAN Mahatma Gandhi Het zwijgen is het scherpste wapen tegen beledigingen en geweld. natste poging om staking te voorkomen Ie Nederlandse Spoorwegen gaan toch met de vakbon en overleggen om de voor maandag en dinsdag aange- ondigde staking bij het reizigersbedrijf te voorkomen, ij reageren hiermee op een gisteravond door FSV, FNV CNV verstuurde brief, waarin de bonden aangeven dat zondagavond tijdens vertrouwelijk overleg een ope- hg hebben geboden in het CAO-conflict. NS-directie stelt die opening t te hebben gesignaleerd en nu een nadere toelichting, isteren wezen de NS een ver- ik van de bonden om te gaan iten nog af. Over de zondag boden opening doen de bon- schimmig. Woordvoerder Rus van de Vervoersbond IV spreekt van 'een uiterste het gesprek weer op ng te brengen'. Gisterochtend kwam de NS- Kectie met een verbeterd eind- 1 en een voorstel het CAO- inflict op te lossen door het ior te leggen aan een arbiter. NS zijn bereid zich neer te ggen bij het oordeel van deze lafhankelijke persoon en vra- de bonden hetzelfde te •en. In een uiterst korte eerste N actie schreven de bonden dat H in de brief die ze van NS ont- iks j washington afp-anp 8il De Amerikaanse regering i en de auto-industrie heb- i ben bijna dertig jaar ver zwegen dat de airbag klei- ne kinderen in zitjes kan }Vi verwonden of doden. Dat 102 roeldt de Washington Post (donderdag op gezag van i documenten van het mi- nisterie van verkeer. Pas in december 1991 eï waarschuwde de Ameri- 45 kaanse regering voor het I gevaar dat het plaatsen i van kinderzitjes op de voorbank met zich mee brengt. De overheid had dit tot dan toe verzwegen, 5 omdat zij het gebruik van de airbag wilde bevorde- y ten. In Nederland drong bet nieuws pas vorig jaar ,A loor. '2- De laatste tien jaar heeft de airbag aan vijftig men- I ten in de Verenigde Staten bet leven gekost, onder wie g dertig baby's of kinderen. H daarentegen overleefden '100 mensen een ongeluk dankzij de airbag. l' Uit praktijkproeven die inö ven zestal Europese consu mentenorganisaties in J'995 hebben uitgevoerd, i bleek dat bij een botsing e airbag met zo'n kracht litklapte dat een kleine Passagier zeker gedood vingen 'aanknopingspunten zien om verder te onderhande len'. NS-onderhandelaar Lan- tain zei toen echter dat de bon den moesten kiezen: ingaan op het eindbod of arbitrage. Inzet van het conflict zijn de voorstellen van NS om het per soneel van het reizigersbedrijf bij invoering van de 36-urige werkweek flexibeler te laten werken. In het1 eindbod hebben de Spoorwegen nog eens duide lijk hun bedoelingen geformu leerd om de misverstanden uit de weg te ruimen, die volgens de directie bij de bonden en op de werkvloer zijn ontstaan. Zo is nu onder meer zwart op wit ge steld dat de NS de garantie ge ven dat er geen gebroken dien sten komen. Pagina 2: Ik mis de trein nu al Pagina 3: Directie NS schaakt op hoog niveau leiden Twee cabaretiers in badpak demonstreren in hun rol als uitkeringstrekkers hoe zij dankzij de bijzondere bijstand toch kunnen gaan zwemmen. Het tweetal trad op tijdens het stadsgesprek over armoede in de Leidse Waag. Aanleiding daarvoor was een studie naar de armoe deproblematiek in Leiden. Uit dat onderzoek 'Rondkomen in Leiden' van de Universiteit van Amsterdam, blijkt dat 22 procent van de Leidse huishoudens een inkomen heeft van niet meer dan 125 procent van het sociaal minimum. Bovendien heeft 25 procent van de Leidse huishou dens met een laag inkomen een schuld van gemiddeld 3.500 gulden. „Het is eigenlijk gênant", beoordeelde SP-fractievoorzitter D. Sloos het stadsgesprek, „ledereen roept hier dat de gemeente slechts beperkte middelen heeft, dat de rijksoverheid beperkingen oplegt. De zaal zit vol met politici. Maar ik heb niet de indruk dat die naar hun vrienden in Den Haag toe stappen met het verzoek om iets aan die beperkingen te doen. We praten over lapmiddeltjes. Eenmaal vijftig gulden om de koopkrachtdaling een beetje te compenseren." „Veel gelul", zegt C. Mast van de organisatie Vrouwen in de Bijstand. „Ze weten allang waar de problemen liggen, toch? Dat hoeven we ze toch niet meer te vertellen tijdens een stadsgesprek? Maar ze dragen geen echte oplossingen aan." Pagina Leiden: 'Doen wat we kunnen', foto holvast/mark lamers DIERKOP PANTOFF in zwart en eognai Maten 30 - 45. Normaal 14 95 Bristolprijs 9.95 Per paar Concurrentie speelt bedrijf parten utrecht gpd Cadans, de uitvoeringsorganisa tie voor sociale verzekeringen, gaat de komende vier jaar 2.150 van de 4.300 banen schrappen. Dat heeft de directie gisteren aan het personeel meegedeeld. Cadans ontstond begin dit jaar door een fusie van de bedrijfs verenigingen BVG (zorgsector) en Detam (detailhandel). De Dienstenbond FNV spreekt van een 'dramatisch verlies' aan arbeidsplaatsen. De reorganisatie wordt noodzake lijk geacht om in de toekomst slagvaardiger en efficiënter te gaan werken. De instelling on dervindt in toenemende mate concurrentie. Het is ook niet langer vanzelfsprekend dat BVG en Detam de uitvoering van de sociale zekerheidswetten over laten aan Cadans. Daarnaast heeft de instelling minder werk te doen omdat door aanpassin gen in de wetgeving minder mensen recht hebben op een uitkering. Over twee jaar mogen ook private verzekeringsmaat schappijen zich op de markt - WASHINGTON AFP-Rtr 0u zijn. De Amerikaanse president Ri chard Nixon gaf in 1971 per soonlijk het bevel tot een in braak in het progressieve on derzoekscentrum Brookings In stitute in Washington. Hij wilde documenten over de oorlog in Vietnam te pakken krijgen. „Breek in en neem ze mee", zei NLxon tegen Bob Haldeman, de stafchef van het Witte Huis. De ontmoeting is vastgelegd op een van de bandjes die het Amerikaanse Nationaal Archief maandag vrijgaf. De nabestaan den van de in 1994 overleden president hebben vergeefs ge probeerd dit te voorkomen. De krant San Francisco Examiner heeft de tekst van het gesprek vandaag gepubliceerd. Het is het eerste bewijs dat Nixon een inbraak beval om ge voelige informatie te bemachti gen of zijn tegenstanders in dis krediet te kunnen brengen. NLxon verdacht het Brookings Institute ervan achter de ver spreiding van voor de regering pijnlijke documenten over de oorlog in Vietnam te zitten. Het staat niet vast dat de inbraak daadwerkelijk heeft plaatsge had. Op 17 juni 1972 werd een in braak gepleegd in het Waterga- te-gebouw, waar zich het bu reau van de Democratische Par tij bevond. De Republikein Nixon werd ervan beschuldigd deze inbraak te hebben toege dekt en zag zich op 8 augustus 1974 gedwongen af te treden. Oud-wethouder Paul Bordewijk in boek: leiden wim koevoet De PvdA moet zo snel moge lijk terug naar af, anders is de partij ten dode opgeschreven. Dat schrijft, Paul Bordewijk, oud-PvdA-wethouder van fi nanciën van de gemeente Lei den, in zijn boek dat vanmid dag wordt gepresenteerd on der de titel 'Markt, markt en nog eens markt'. In plaats van louter markt denken voorop te stellen, dient volgens Bordewijk zijn partij zo snel mogelijk weer de sociale principes uit te dragen die voorschrijven dat de col lectieve lasten omhoog moe ten. Zodat er weer bejaarden verzorgsters, gezinshulpen, straatvegers, conducteurs en politieagenten kunnen worden aangesteld. „De PvdA is in hoog tempo verworden tot een neo-kapitalistische partij en heeft bijgedragen aan het eerherstel voor de rol van het geld." In zijn niet van cynisme g speende, conference-achtige beschouwingen, neemt Paul Bordewijk niet alleen zijn par tij, maar de hele samenleving op de hak. Hij doet dat aan de hand van rake voorbeelden en hilarische hoofdstukken waar in hij onder meer het krakke mikkige milieubeleid, de Melkert-banen, een stuntelen de NS en de Europese Unie aan de kaak stelt. Pagina 2: 'Ik vraag me af waarom ik nog PvdA-lid ben' leiden anp Een 17e eeuws boek van de Am sterdamse rederijker Bredero heeft gisteren tijdens een veiling in Leiden 28.000 gulden opgele verd. De bundel minneliederen dook begin dit jaar op in een nalatenschap. Tot dan toe was maar één exemplaar bekend. Dat bevond zich in de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag. De koper is een Nederlandse particulier die anoniem wil blij ven. Het veilinghuis Burgersdijk Niermans had het Geestigh Liedt-Boecxken (1621) ge taxeerd op zeven- tot achtdui zend gulden. De waarde is moeilijk te bepalen, aldus me de-eigenaar A. Steenkamp. Het boek, dat in een uitstekende staat verkeert, is nooit eerder onder de hamer gekomen. De bundel verscheen enkele jaren na de dood van Gerbrand Adriaensz Bredero (1585-1618). Het telt 282 pagina's en beVat ook een portret van de schrijver. Wie Leolux LEOLUX 'T'c LWIUA kent voelt zich thuis bij... Om de persoonlijke benadering Om de unieke presentatie 60% 80% 70% 30% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .3,5 7 11 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Multimedia25 Randstad20 Regio 17,18,19,21 RTV/programma's Smaak Sport Strips Uitgaan Weg en wiel Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor Magie Frankie en Kaz Lux in de Stadsgehoorzaal. Ook een kortingsbon voor het lezers menu in restaurant James. Amsterdam gaat XTC te lijf amsterdam anp Justitie en de politie in Amster dam beginnen binnenkort een offensief om het gebruik van XTC tegen te gaan. Cafés en dis cotheken krijgen een brief waarin staat dat het verbod op handel en gebruik van XTC streng moet worden nageleefd. Dat heeft persofficier N. Schaar van justitie vandaag bevestigd. De politie gaat in samenwer king met wijkteams intensief controleren en zonodig invallen doen. Als in een uitgaansgele genheid XTC wordt ontdekt, krijgt de uitbater de eerste keer een waarschuwing. Bij een tweede keer gaat de zaak onher roepelijk dicht. Daarnaast komt er een voor lichtingscampagne op scholen. van sociale verzekeringen (WW, WAO) gaan begeven. Cadans wil in die concurren tieslag niet ten onder gaan. Daarom moeten onder meer de kosten ten opzichte van 1995 met 25 procent omlaag. Verder dient het cijfer voor 'klanttevre denheid' minimaal een zeven te worden, dat is nu een zesje. De directie heeft toegezegd de overtollige werknemers zoveel mogelijk aan een andere baan te helpen, binnen of buiten het bedrijf. 90% organisatie 10% vervoer Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: 071-561 7542 Donklaan 61, Voorschoten. Fax 561 94 45 la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. fl.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Oau'omarisch (L 90.20J Oacceptgiro (f. 91.20) l automatisch 'f. 31,30) I iNr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch 5® Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1