Leidsch Dagblad 25 NS willen arbitrage CAO-conflict Brand Hong Kong eist tientallen levens ÏO^JCORTING carpet-land Taxichauffeurs massaal in actie in Den Haag Daalbergen Oma van Dam, een vrouw om 'u' tegen te zeggen Sectiebestuur KNVB dreigt met opstappen PONDERDAG 21 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Rechter verbiedt in tuinen loslopende en poepende katten Buitenland Glaxo vindt 7 effectief middel tegen malaria Cultuur en Kunst De hippie-musical Hair blijft nog steeds veel mensen trekken Sport Ajax takelt tegen Auxerre verder af AMSTERDAM ANP Honderden taxichauffeurs hebben vandaag op het Ma lieveld in Den Haag actie ge voerd tegen de plannen van minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) om de concurren tie in het taxivervoer te bevor deren. Vanuit vooral Amsterdam, Rotterdam en Utrecht reden de taxi's in optocht naar Den Haag. Minister Jorritsma wil op den duur een losser tarief systeem. Ook zullen als het aan haar ligt regionale ver- voersgrenzen vervallen en komt er een eind aan de 24- uursplicht voor het taxiver voer. Het kabinet bespreekt de Taxinota volgende week vrij dag. De nota is opgesteld na overleg met de taxibranche, maar heeft niet de instem ming van die branche. Zo is Koninklijk Nederlands Ver voer Taxi gekant tegen de no ta. Deze grootste werkgevers organisatie van Nederlandse taxiondememers staat echter afwijzend tegenover de lande lijke demonstratie van taxi chauffeurs. Ze vindt de actie voorbarig. FSV reageert welwillend op voorstel HET WOORD IS AAN Fliegende Blatter Opvoeden is: de strijd tegen zichzelf voortzetten in zijn kinderen. De Nederlandse Spoorwegen willen dat een onafhanke lijke, door beide partijen aanvaarde arbiter zich uit spreekt over het geschil met de vakbonden over flexibeler arbeidstijden. De scheidsrechter moet kiezen uit het eindbod van NS en het ultimatum van de bonden. De bonden beraden zich op een reactie. FSV-voorzitter G. Hardeveld reageert in een eerste reactie welwillend op het arbitragevoorstel. tijd wordt verkort tot 36 uur. Ook garanderen de NS dat er UTRECHT GPD De NS-directie is vanochtend in geen 'gebroken diensten' wor- haar laatste bod de bonden iets den ingevoerd. De Spoorwegen tegemoet gekomen bij de ver- zeggen nog niemand op het oog deling van de extra vrije dagen, te hebben om het Salomons- die het gevolg zijn als de werk- oordeel te vellen, maar dat de arbiter in elk geval voor zowel NS als bonden aanvaardbaar moet zijn. De bonden hebben een algemene spoorwegstaking voor maandag en dinsdag aan gekondigd, omdat zij het on eens zijn over de consequenties die NS wil verbinden aan de flexibeler arbeidstijden en de 36-urige werkweek. De Vervoersbond FNV heeft gisteren als laatste van de drie spoorbonden besloten mee te doen aan de staking omdat de leden de voorstellen voor een nieuwe CAO bij NS Reizigers (11.000 medewerkers) afwijzen. Vooral de voorstellen voor een flexibeler inzet van het perso neel, als keerzijde van de 36-uri- ge werkweek, worden afgewe zen. Eerder kondigden om de zelfde reden de Vervoersbond CNV en de Spoorweg Vakbond FSV al een staking aan. De drie bonden hebben een ultimatum naar de NS-directie gestuurd. Dat komt er op neer dat NS Reizigers nog tot het be gin van de reizigersdienst maandagochtend vroeg (om streeks vier uur) de tijd heeft een opening te bieden in het conflict. Gebeurt dat niet dan wordt in eerste instantie twee keer 24 uur gestaakt. De tweede kutoreparatie ^uur Pas na twintig uur onder controle ceel duurder Joor EU RUSSEL PAUL KOOPMAN ORRESPONDENT lutoreparaties dreigen veel luurder te worden. Dat komt loor nieuwe Europese regels. Garage-nota's kunnen met ijftig procent omhoog gaan", raarschuwt de Britse Royal Au- omobile Club. Steen des aanstoots is een oorstel dat fabrikanten ver- liedt originele reserve-onder- elen na te maken. Ze mogen at straks alleen nog als ze 'ont- perprechten' betalen. Ook pordt voorgesteld dat in de toe- omst alleen officiële dealers apparatuur mogen ebben waarmee defecten in uto's kunnen worden opge- poord. De woordvoerster van Euro- ees commissaris Mario Monti nterne markt) bevestigde gis- :ren dat de Europese indus- ieministers een richtlijn over ndustriële ontwerpen en mo llen' zo willen aanpassèn, dat et recht om reserve-onderde- 'n na te maken fors wordt in- eperkt. ,,Dat zal leiden tot ho- prijzen, omdat de concur- intie wordt teruggedrongen", Idus de woordvoerster. Commissaris Monti had eer- ir dit jaar voorgesteld zaken Is V-snaren, dynamo's en kop- elingsplaten vrij te stellen van ntwerprechten. De industrie- linisters vinden echter dat de- eenvoudige onderdelen niet akkeloos mogen worden ge- Dpieerd. De Europese Federatie van utomobielverenigingen (FIA) verontrust. „Fabrikanten van uto-onderdelen moeten geen onopolie krijgen", aldus 'de A in een gisteravond uitgege- in verklaring. Wie Leolux kent voelt zich thuis bij... Om de persoonlijke benadering Om de unieke presentatie HONC KONG AP-AFP-Rtr Een vuurzee in een winkel- en kantorencomplex van zestien verdiepingen in Hong Kong heeft het leven gekost aan zeker 39 personen, onder wie een brandweerman. Bij de brand, een van de ernstigste in de ge schiedenis van de Britse kroon kolonie, raakten tachtig mensen geWönd. Veel van hen hebben rookvergiftiging opgelopen. De identificatie van de slachtoffers verloopt moeizaam. De brand ontstond op de be gane grond. Het vuur verplaats te zich via liftschachten snel naar boven. In de hoop op red ding klommen mensen op ri chels en airconditioners tegen de buitenmuren van het ge bouw (het Garley Building aan de winkelstraat Nathan Road in het district Kowloon) Tweehonderd brandweerlie den hadden grote moeite met de brand, die gistermiddag (Ne derlandse tijd) uitbrak en pas vanmorgen, twintig uur later, onder controle was. Volgens de brandweer had het gebouw geen moderne brandbeveili ging. Veel deuren en ramen in het dertig jaar oude complex waren vergrendeld, waardoor de rook binnen bleef hangen en mensen niet weg konden. Red dingswerkers troffen op de vijf tiende verdieping minstens ze ventien verkoolde lijken aan. Tientallen mensen werden door Muur slooppand Katwijk waait om De zijwand van een voormalige koelcel aan de Synthese in Kat wijk is gistermiddag gedeeltelijk omgewaaid. Het ging om een stuk van veertig bij acht meter. De brokstukken kwamen te recht op twee geparkeerde au to's. Die werden totaal vernield. Met behulp van een shovel werd de omvergewaaide wand opgetild om te controleren of er niemand onder was gekomen. Dit bleek niet het geval. De brandweer haalde het resteren de deel van de muur ook neer. De nieuwe eigenaar van de koelcel, een bedrijf uit Oot- marsum, laat het gebouw de monteren om het elders weer op te bouwen. Volgens de politie hebben omwonenden eerder al ge klaagd dat de muur niet goed vastzat. De politie licht hierover de Arbeidsinspectie in. Helikopters cirkelen boven de brandende flat in Hong Kong. foto epa brandweerlieden gered, sommi- De brand deed onmiddellijk veiligheid van gebouwen. Veel hebben geen goede brandbevei- gen per helikopter. de discussie oplaaien over de oude gebouwen in Hong Kong liging. - BIJ CARP ET-LAND. noG mjw Wie nog vóór 25 november naar Carpet-land komt ontvangt 10% korting op ons hele assortiment vloer bedekking en gordijnen. De korting geldt voor besteding vanaf f 750,- en duurt nog maar drie dagen. I (020) 355 59 44 voor de dichtstbijzijnde vestiging. Leidse met 109 jaar de op één na oudste van het land De gang van een vorstin. Oma van Dam hoffelijk begeleid op weg naar buurthuis Groenoord. foto henk bouwman LEIDEN HERMAN JOUSTRA Daar zit ze dan in haar eigen leunstoel. Als een vorstin, sierlijk wuivend en knikkend naar haar kinderen, kleinkin deren, achterkleinkinderen, vrienden en vriendinnen die, vol eerbied, lichtjes gebogen langschuifelen. Mevrouw Cat- harina Van Dam-Groeneveld, oftewel Kaatje van Dam, ofte wel Oma van Dam heeft de haast ongelooflijke leeftijd van 109 bereikt. Een leeftijd en een vrouw om 'u' tegen te zeggen. En dat doet iedereen dan ook in buurthuis Groen oord, de plek die ze voor de zpveelste keer heeft uitgeko zen om haar feestje te vieren. Burgemeester Goekoop komt vol ontzag binnenlopen en voelt onmiddellijk zijn ambtsketen naast haar parel ketting verbleken. Hij biedt haar een gigantische bos ro zen aan. „Voor een levenslan ge geliefde. Het zijn er 109. U mag ze natellen." „Oööh", giechelt oma en ze schudt meewarig haar hoofd. Ze zegt het niet, maar je ziet haar denken: wat een ondeugende burgemeester! „Hoe gaat het met u?" Zel den zal een vraag, zo wel doordacht en welgemeend zijn gesteld. Ook door de bur gemeester. „Goed hoor", zegt oma. „Maar ik kan niet meer lopen. En mijn ogen zijn slecht." Daar sta je dan als burgervader, met een boe- kenbon voor de jarige. „Dan moet uw zoon u maar voorle zen", bedenkt Goekoop ter stond. Die zoon, Cor, 67 jaar jong, bij wie Oma in huis woont in de-Groenoordstraat, heeft een andere oplossing. „We gaan een boek kopen met grote letters." Oma van Dam knikt. „Zulke grote let ters." En ze houdt haar duim en wijsvinger een paar centi meter uit elkaar. Haar ogen en benen mogen dan niet meef zo best zijn, voor de rest is ze dik in orde, zegt ze. Op 3 oktober is ze zelfs nog met Cor op de ker mis geweest. Omdat ze daar zin in had. Ze vindt nog zo veel dingen leuk. En geestelijk is ze helemaal bij. „Ja hoor." Ze tikt met de stelen van een zojuist gekregen bos bloemen op haar hoofd. „Dit werkt nog goed." Prachtig, die bossen bloe men, zegt ze. Schitterend dat gelukstelegram van de konin gin. Heerlijk al die felicitaties. Opwindend die tv-camera. „Oööh, hoe laat kom ik op tv? Maar al die vragen over haar leeftijd hoeven voor haar niet zo nodig. Ja, ze is nu de oudste inwoner van Zuid- Holland. Ja, ze is nu de op één na oudste inwoner van Ne derland. „Maai- het is toch geen wedstrijd? Van mij mag die andere winnen. Het is toch ook wat, 109. Hou toch op." Nee, dat serieuze gedoe is niks voor haar. Geintjes, daar kan ze beter mee uit de voe ten. „Gefeliciteerd met je ze ventigste verjaardag", zegt een wat oudere heer in pak. Oma gniffelt. „Oööh." Ze zegt het niet, maar je ziet haar denken: wat een ondeugende man! dag wordt bekeken of de sta kingstermijn met 24 uur moet worden verlengd. Zo gebeurt dat vervolgens dagelijks. Er is wel nagedacht over pu blieksvriendelijke acties, maar de bonden hebben geen strate gie kunnen bedenken waarmee ze de directie van NS Reizigers treffen en de reizigers ontzien. De treinen laten rijden zonder de passagiers te laten betalen, is volgens woordvoerder FNV- woordvoerder Duijm geen alter natief. „Deze vorm is in 1982 door de rechter afgewezen.'' Hillegommer verongelukt bij aanrijding HILLEGOM CONNY SMITS Een 34-jarige Hillegommer is vanochtend rond half zes om het leven gekomen bij een on geval op de N207, de nieuwe weg tussen de A4 en Hillegom. De man reed daar in zijn per sonenauto, toen hij frontaal werd aangereden door een be stelbusje, bestuurd door een 28- jarige man uit Aarlanderveen. Deze was tijdens een hevige ha gelbui in een slip geraakt en op de verkeerde weghelft terecht gekomen. De Hillegommer overleed ter plekke; de man uit Aarlander veen is met een gebroken arm naar het VU-ziekenhuis in Am sterdam gebracht.' Ten gevolge van het ongeval is de N207 tot negen uur vanochtend afgeslo ten geweest voor het verkeer. 70% 50% 80% 20% 30% 20% VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Boeken Buitenland Cultuur -3,5 13 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 18 Randstad23 .17,18,19,21 RTV/programma's_ Sport 25,27 Strips12 Uitgaan20 Wetenschap Techniek 12 Kortingsbon voor gevarieerd programma van het Jeugd- kamerorkest in de Lokhorst- kerk in Leiden. Ajax en Feyenoord niet onder de indruk Het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB wil dat van alle clubs het voorstel steunen tot wijziging van de statuten inzake de kwestie van de tv-rechten. Zoniet, dan stapt het op. Dat staat in een brief die de clubs gisteren van het sectiebe stuur kregen. „Met deze brief doen we een ultiem appèl op het verantwoordelijkheidsge voel van alle afgevaardigden. Het bestuur blijft zijn beste doen een ramp voor het betaald voetbal af te wenden. Dat lukt slechts met medewerking van allen. Lukt dat niet, dan kan niet nog langer verantwoordelijk heid worden gedragen. Het sectiebestuur stelde maandag tijdens de najaarsver gadering voor de statuten zo te wijzigen dat de rechten van rechtstreekse uitzendingen van voetbalwedstrijden het collec tieve eigendom van de bond zijn en blijven. Dat voorstel was een reactie op het tussenvonnis van het Amsterdamse gerechts hof, twee weken geleden, waar in werd bepaald dat deze rech ten vooralsnog aan de individu ele clubs toekomen. Het hof ba seerde zich daarbij op de statu ten van de KNVB. De voorzitters Van Praag (Ajax) en Van den Herik (Feye noord) zeiden gisteravond niet onder de indruk te zijn van het dreigement van het sectiebe stuur. Van Praag: „Wij komen op voor onze fundamentele rechten. Het gaat ons er niet om meer geld te krijgen. Het gaat ons erom waar de rechten lig gen. Als het sectiebestuur met z'n portefeuille wappert, doet het dat maar. Dat is de arrogan tie van de macht. Elke club een even grote stem geven, kan van daag de dag niet meer. Als Ajax moeten wij met AC Milan duel leren. Dat kan niet als er wordt genivelleerd". Van den Herik zegt deze stap van het sectiebestuur niet te hebben verwacht. „Ik kan dit bestuur niet meer volgen. Vol gens mij is het de weg volko men kwijt. Wij willen alleen on ze rechten behouden en verder met respect met elkaar omgaan. Als het bestuur de portefeuille- kwestie stelt, dan moet dat maar." Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisdi (f. 90,20) l automatisch (I. 31,30) Oacceptgho (f. 91,20) - Bi] automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1