Leidsch Dagblad grote Taxivervoer steden morgen plat Zwarte doos Leids bedrijf maakt verkeer veiliger üeisje slikt guldens in 't Is winter ïerste deel Christina-veiling irengt 1,8 miljoen gulden op Ajax dreigt met Europese vlucht Dak TNO-hal ingestort na hevige regen 1ELECTIE 'Haagse Kees' zet laatste stukje anonimiteit overboord TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 «Buitenland •Amsterdam Onenigheid over 7 opvang Rwandese vluchtelingen Zes dagen lang in 9RAI-hallen: alles over kamperen Cultuur en Kunst Sport Muzikant Robert Jan Stips begint aan egotrip Feyenoord houdt op Tenerife de deur stevig dicht Vrije jongenshekelen deregulering et taxivervoer in de grote steden ligt morgen voor een rroot deel plat. Ongeveer achthonderd taxi-chauffeurs lemonstreren dan in Den Haag tegen de ingrijpende ver- inderingen die binnen hun branche op stapel staan. tl) HAAG GPD lan de actie doen alleen zoge- oemde 'eigen rijders' (chauf- iurs die eigen baas zijn) mee. ij zijn voornamelijk in Amster- am, Utrecht, Den Haag en otterdam te vinden. Vanuit die leden vertrekken de rijders tus- sn tien en elf uur 's morgens in ngeveer zeshonderd auto's aar het Haagse Malieveld, aar zij om half één verzame- Actieleider Peter Jacobs voor- ielt dat de taxi's voor de 'ondspits weer weg zijn. In de issentijd houden de chauffeurs ■n optocht naar het ministerie in Economische Zaken en wil- zij een petitie overhandigen an verkeersminister Jorritsma Kamerleden. woede van de chauffeurs cht zich tegen een plan dat irritsma samen met haar colle- aWijers (Economische Zaken) eeft gemaakt. Zij willen de odbranche dereguleren: dat wil van de meeste regels ntdoen. Hoe dat moet staat in informeel nog geheime nota. Uitgelekt is al dat de bewinds- iden de 42 regionale taxige- eden om willen vormen tot leiden hans koenekoop Het is alsof de directeur naast zijn werk nemer plaatsneemt op de voorbank. De 'zwarte doos' is het ideale instrument om misbruik van de zakenauto tegen te gaan. „Big brother is watching you Daar heeft het wel wat van weg, ja. Maar aan de andere kant; heeft een werkgever niet het volste recht om de kosten van zijn wagenpark in te tomen? En wie niets te verbergen heeft, kan de zwarte doos niet vervelend vinden. Wetenschappelijk on derzoek heeft uitgewezen dat bedrijven met de 'black box' twintig tot dertig pro cent kunnen besparen op de totale auto kosten." Frank van Diesen is verkooplei der van Qubix, een klein Leids bedrijf dat sinds een jaar een vernuftige zwarte doos voor personenauto's op de markt brengt. Qubix gaat gouden tijden tege moet als het voorstel van het ministerie van financiën om in alle auto's van de zaak een zwarte doos aan te brengen, wordt aangenomen. ,,Of dat zo is, valt nog te bezien. Maar feit is dat onze zwar te doos veel voordelen heeft ten opzichte van alle andere systemen die er op dit gebied zijn. Hij is klein, goedkoop en zeer gebruiksvriendelijk." Saillant in dit geval: juist het ministerie van financiën heeft onlangs zeven testdozen van Qubix laten installeren in de stafauto's. Van Diesen vindt niet dat de nadruk van de zwarte doos te veel op het fiscale aspect moet liggen. „Wij leggen liever de nadruk op de verkeersveilige effecten van de zwarte doos. Het is bewezen dat chauffeurs in lease-auto's tamelijk roe keloos rijden en niet al te zorgvuldig met het voertuig omgaan. Ze rijden het hardst van allemaal en maken de meeste brokken. Op wild rijgedrag kan de zwarte doos van Qubix een hele positieve in vloedhebben." Een klein metalen doosje wordt in de auto gemonteerd. Bij het instappen wordt een plug ingebracht. Deze plug neemt tijdens het rijden alle gegevens van de rit op: vertrektijd, afstand, snel heid, aankomsttijd, privé of zakelijk ge bruik. Als extraatje heeft Qubix het compu terprogramma van de zwarte doos een rekenmodel meegegeven. Op basis van de metingen van snelheid, optrekken en afremmen krijgt de chauffeur een rap portcijfer. „Sommige bedrijven maken elke maand de top drie bekend maken van de 'engeltjes' onder de chauffeurs." één nationaal gebied en daarbij alle tariefbepalingen willen schrappen. Chauffeur en klant zouden zelfs over de ritprijs kunnen onderhandelen. Jacobs vreest dat als heel Nederland één taxigebied wordt de chauf feurs alleen nog plekken zullen opzoeken waar zij veel klanten verwachten. De in die regio's actieve chauffeurs Hijgen het dan extra moeilijk. „Veel jon gens komen dan in de proble men en gaan failliet", aldus de actieleider. De afdeling taxi van de werk geversorganisatie Koninklijk Nederlands Vervoer ziet de vrije tarieven ook niet zitten, maar vindt de tijd niet rijp voor ac ties. „Wij zoèken liever de poli tieke weg en zijn nog in overleg met de regering", aldus een woordvoerder. Een woordvoerster van Jorri tsma vindt de chauffeursactie voorbarig. „Het is vooruitlopen op iets dat nog besproken wordt". Volgens haar buigt het kabinet zich volgende week over de plannen. Pas in de vol gende eeuw zou dan een regel loze taxiwereld moeten ont staan. ipoging tv-truc te imiteren AARTSLUIS GPD mdat ze het in het programma her de Roooie' bij SBS6 had zien, probeerde Sandra Nij- ihuis (9) het thuis in Zwart- uis ook even uit: kun je een apeltje van vijftien guldens op tong laten balanceren? Een lorbijganger in het SBS-pro- amma verdiende er zomaar ïizend gulden mee. Maar bij Sandra liep het verkeerd af: ze slikte twee guldens uit het sta peltje in. Röntgenfoto's wijzen uit dat de guldens nu in haar maag zit ten. De kinderarts hoopt dat ze via de nauwe maaguitgang als nog in de darmen komen en over een week of drie in de wc- pot zullen opduiken. Zo niet, dan moet Sandra geopereerd worden. 'Drugs-vlucht' uit Suriname onderschept schiphol «ad heesbeen Afgelopen maandag speel den zich ongewone tafere len af bij de Haarlemse rechtbank. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wa ren verhoorden liefst twee rechtercommissarissen een groep van vijftien mensen. Ze werden voorgeleid om dat ze drie dagen eerder op de luchthaven van Schiphol door douane en marechau- see aangehouden toen ze poogden honderd kilo ver dovende middelen en een aanzienlijke hoeveelheid geld het land binnen te smokkelen. De aanhouding van het gezelschap, deels passagiers van een vlucht uit Surina me en deels 'ophalers', leid de tot chaotische toestan den en een opgewonden sfeer. Daarbij zouden de ar restanten zich heftig heb ben verzet en hebben ge probeerd sommen geld op slinkse wijze te laten ver dwijnen. Een woordvoerder van de marechaussee wilde dat laatste vanmorgen niet be vestigen. Wel gaf hij toe dat er sprake was geweest van een 'onoverzichtelijke situ atie, omdat het om een re latief grote groep mensen ging'. In het kader van het on derzoek wilde de woord voerder evenmin medede lingen doen over de hoe veelheid in beslag genomen geld en over de herkomst en leeftijd van de smokke laars. eerste van de drie veilingen spullen van prinses Christi- gisteravond bij Sotheby's in nsterdam, heeft 1,8 miljoen 'den opgebracht. Dat was Igens een woordvoerster van veiling boven verwachting. Toch deed zich een aantal ike tegenvallers voor op inbare verkoop die werd ge il door de Britse Sotheby's-di- weg, bleek later. Ze had met de veiling een minimum-op brengst voor het schilderij afge sproken. Opvallend veel schilderijen bleven flink onder de prijs die Christina en Sotheby's hadden verwacht. Maar ook twee con- 12.000 gulden, maar bracht tot grote verbazing van de aanwe zigen maar liefst 134.000 gulden op. Een telefonische bieder, die niet bekend is gemaakt, is de gelukkige. Bij de veiling heeft men geen idee waarom twee mensen de beelden zo graag Hilversum gpd haarlem 'Boodschappen doen, 't is soms geen pretje, je waait van de weg weg, je valt met je netje'. De SRV-man zong het ooit in een reclamespot. Gisteren was het meer dan waar; de winter deed plots zijn intrede soesterberg gpd in Nederland met veel regen, hagel en natte sneeuw. De komende dagen zijn er nog meer winterse buien te verwachten. foto united photos de boer poppe de boer soles in de stijl van Lodewijk XV wilden hebben, dat ze bijna ein- haalden het streefbedrag niet. deloos tegen elkaar bleven op- Christina kreeg er 110.000 gul den voor, terwijl Sotheby's haar had voorgerekend dat ze toch :teur George Bailey. Een. minstens 125.000 gulden kon hilderij van Cornelis van verwachten. Onverwacht groot was echter de opbrengst van twee tuinbeel den van Hercules en Diana. Het paar was geschat op hooguit larlem, dat Mars en Venus orstelt, was geschat op min- ns een half miljoen gulden, moest echter al bij vier ton mden afgehamerd. Daar deed prinses het werk niet voor bieden. De veiling begon heel goed met de verkoop van Delfts aard ewerk met voorstellingen uit de Oranjegeschiedenis. De spullen brachten bijna allemaal veel meer op dan Christina en de veiling hadden durven hopen. Praag. „Of het nu gaat om de invoering van de clubkaart of om het supportersbelgid, de clubs Ajax is klaar voor een Europese competitie. „We zullen nooit met elkaar op één lijn komen, omdat hebben het stadion, een sponsor die wil helpen de eigen belangen zo uiteenlopend zijn." en het geld", zei Ajax-voorzitter Michael van Van Praag waarschuwt voor een afkalving van Praag gisteren. „De clubs en de KNVB moeten de vaderlandse competitie. De vernieuwde niet raar opkijken als Ajax zegt: zoek het maar Champions League met meer clubs vormt in de lekker uit." ogen van de voorzitter van Ajax slechts een tus- Door gebrek aan visie en onderlinge solidariteit senstap naar een Europese competitie. „Het is in het betaalde voetbal worden topclubs als Ajax, toch logisch dat Ajax liever speelt tegen An- Feyenoord en PSV, maar op termijn ook Vitesse derlecht of Barcelona dan tegen RKC." en Heerenveen het land uitgejaagd, vindt Van Het dak van een hal van het on derzoeksinstituut TNO in Soes terberg is vannacht ingestort. Vermoedelijk is het bezweken onder het gewicht van een grote hoeveelheid regenwater. Volgens de brandweer is in één ldap driehonderd kubieke meter water naar binnen ge stroomd. De schade bedraagt ongeveer één miljoen gulden. TNO verichtte in de hal simu- latieproeven. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Te veel bescheidenheid is een halve kapsones. Experiment met hasj-verkoop in Duitse apotheek bonn peter van nuusenburg De regering van de Duitse deel staat Sleeswijk-Holstein wil vol gend jaar een experiment met de verkoop van hasj en mari huana door apothekers begin nen. Minister van gezondheid Heide Moser zei gisteren dat ze een vergunning zal aanvragen bij het federale bureau voor me dicijnen en medische produk- ten in Berlijn. Het staat nog niet vast hoe lang het experiment gaat duren en hoeveel hasj of marihuana er mag worden verkocht. Ook is niet duidelijk wie de in Duits land als harddrugs geldende cannabis-producten zal produ ceren. Aanvankelijk was er spra ke van dat de regering een eigen hasj-plantage zou opzetten, maar dat lijkt nu van de baan te zijn. Het is de tweede keer dat de regering in Kiel plannen presen teert om hasj door apothekers te laten verstrekken. Ook vorig jaar werd er met die gedachte gespeeld. De mogelijkheid werd besproken op een conferentie van de ministers van gezond heid van de zestien deelstaten, waarna werd besloten dat Sleeswijk-Holstein een proef project zou opzetten. Het plan stuitte echter op grote bezwaren van de regering in Bonn. Ook de belangenvere niging van apothekers zag er weinig in, omdat haar leden geen 'dealers' wensten te wor den. Pagina 3: Nederland niet ak koord met Europees drugsbe leid 276° 175° 0770 70% 70% 50% 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Natuur en Milieu10 Ombudsman20 Randstad16 Regio 13,14,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers20 Sport21,23 Strips10 Uitgaan Kortingsbon voor Tip Top, een programma van onster felijke, nostalgische liedjes, gezongen door o.a. Jenny Arean en Frits Lambrechts in het Stadstheater Zoetermeer. VOETBAL OP TV Nederland 2, 20.25 - 22.30 uur, Ajax-Auxerre (Champions Lea gue), rechtstreeks verslag. Koude douche voor vrouwelijke scheidsrechter londen Rtr De Engelse voetbalbond heeft een vrouwelijke scheidsrechter geschorst omdat ze met man nelijke voetballers onder de douche had gestaan. Dat ge beurde na afloop van een wed strijd in Exeter, in het zuidwes ten van Engeland. Bij het veld van de plaatselijke club was geen aparte douche-gelegen heid voor vrouwen. Volgens de Engelse voetbal bond had de vrouwelijke scheidsrechter, de 41-jarige Ja- net Fewings, zich in de auto kunnen verkleden en thuis kun nen douchen. Volgens de bond hangt de vrouw een boete bo ven het hoofd. „Ik hoop dat de spelers mij steunen, maar ik vrees dat de FA me op een zij spoor zet en alleen wedstrijden laat fluiten waar aparte douche cabines voor viouwen beschik baar zijn", aldus Fewings. „Dan kan ik net zo goed stoppen. Er zijn immers nauwelijks ge- scheidden doucheruimten in de accommodaties waar ik kom." IRT-informant adverteert openlijk met foto, naam, adres en telefoonnummer dio september liet zij na vragen van Tweede Kamerleden weten 'om veilig heidsredenen' geen mededelingen te kunnen doen over een onderzoek naar de verbijfplaats van Haagse Kees. De duivenmelker ontkent ook de per soon te zijn die de paar miljoen kreeg. „Nee dat ben ik niet. Ik ben gewoon met mijn duivenbusiness bezig. Wat de men sen voor de rest van me denken, interes seert me echt geen bal. Ik ga voor nie mand opzij en loop met opgeheven hoofd over straat." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode- 'Tel: - Plaats: haarlem allard besse en jan kuys Een van voormalige IRT-informanten 'Haagse Kees', heeft zijn anonimiteit vol ledig aan de kant gezet. De geheime bron van de criminele inlichtingendienst van de Haarlemse politie heeft in de lan delijke editie van het duivenmelkersblad De Vredesduif een grote advertentie ge zet met zijn portret, adres en (geheim) telefoonnummer. Haagse Kees kreeg in 1994 bijna twee miljoen gulden van justitie, waarmee hij anoniem kon onderduiken. De infor mant zou destijds in levensgevaar verke ren, omdat door een publicatie zijn rol als informant was onthuld. De adverten tie maakt de hele justitiële afkoop- en beschermingsoperatie tot een lachertje. Afgelopen zomer werd al bekend dat de voormalige informant gewoon in Naald wijk woonde. De duivenmelker, in meer dere publicaties aangeduid met zijn ini tialen, was daar met de gemeente ver wikkeld in een juridische procedure rond een duivenhok. Met de door hem zelf aangeboden ad vertentie in de 6 november-editie van De Vredesduif wordt ook de laatste bescher ming, zijn uiterlijk, weggenomen. De ge portretteerde Haagse Kees biedt onder eigen naam 'een nieuw fondhok met ouddoffertje' aan. Ook voordat de woon plaats van de informant was onthuld, zette hij al dergelijke advertenties. Haagse Kees ontkent dat hij informant is of was van de politie. Verontwaardigd hoemt hij de beweringen 'indianenverhalen'. „Jullie moeten eens naar de echte informanten gaan zoeken. Waar nog geen dubbeltje publiciteit aan is gegeven. Als er iets van waar is, had ze me niet.... euh, hoe heet ze? Die vrouw van justitie (minister Sorgdrager, red.) had het dan heus wel anders gedaan." Minister Sorgdrager van justitie zag zich kort na haar aanstelling gedwongen Haagse Kees twee miljoen te geven. Me- (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik inijn abonnement: iD Per maand /L D Per kwartaal Qaiuómatisch (f. 90.20) 1 1 automatisch (f. 31,30) Öacceptgiro (f. 91,20) 1 Nr. bank/girc - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt 11 een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch dlfe Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1