Leidsch Dagblad Veel wijken verpauperen 12 'erpstra vindt toch geld voor gehandicapten Het extraatje van Duyvis en Calvé. Treinverkeer gaat vrijwel zeker plat Kanaaltunnel dicht na brand in vrachttrein Zwerver stopt bij Oranje Optimisme over sneltram Gouda-Noordwijk groeit regen Leiden vernoemt tulp naar Jan van Goyen Open tbc in Katwijk DINSDAG 19 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41241 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Ambtenaren klaar 3 voor botsing met Dijkstal Buitenland Vluchtelingenblauw 1 bedekt binnenkort heel jl Rwanda Cultuur en Kunst Stadsgehoorzaal 7 waarschijnlijk verder als BV Leiden Sportcomplex Stevenshof chic, maar niet elitair Onderzoek van Nationale Woningraad: !eker 1,8 miljoen Nederlanders wonen in wijken waar de lefbaarheid ver onder de maat is. Veertig procent maakt ich ernstig zorgen over de criminaliteit en voelt zich on- eilig in de eigen woonomgeving. Dat blijkt uit een groot- cheeps onderzoek van de Nationale Woningraad NWR), die concludeert dat een nieuwe stadsvernieu- ingsgolf onvermijdelijk is om de leefbaarheid te verbe- eren. eh haag gpd63 gemeenten, scoorden onder de maat. Bij elkaar wonen daar )e NWR onderzocht de leef- 1,8 miljoen mensen in omstan- aarheid van 764 wijken en digheden die de leefbaarheid uurten in de honderd grootste ernstig aantasten. De helft van smeenten van het land. Vijf- hen woont in één van de vier en procent van de onderzoch- grote steden, wijken, oftewel 117 wijken in De resultaten van het onder zoek 'Verder dan de voordeur' zijn vandaag in Amsterdam be kendgemaakt door directeur N. van Velzen van de NWR. Hij noemde de bevindingen 'schok kend'. De wijken zijn beoordeeld op dertien punten, zoals kwaliteit van de woning en de woonom geving, de aanwezigheid van voorzieningen, overlast van de buren, vervuiling en criminali teit. Eén op de zeven onder zochte wijken komt als 'onvol doende leefbaar' uit de bus. Op delen van het onderzoek zijn de resultaten nog ongunstiger. Zo wonen 3,9 miljoen mensen in een wijk waar de criminaliteit hoog is. Een bijna even grote groep van 3,8 miljoen mensen heeft ook daadwerkelijk het ge voel in een onveilige omgeving te wonen. Verder hebben 3,4 miljoen mensen hebben last van lawaai van de buren, vin den 3,3 miljoen Nederlanders de buurt asociaal en klagen 3,1 miljoen mensen over verkeers overlast. Opmerkelijk genoeg worden de huizen zelf meestal als 'voldoende' gekwalificeerd. Dat geldt voor 87 procent van de onderzochte wijken. Volgens de NWR investeren 350 woningcorporaties dit jaar Ijax-voorzitter: Sport7 binnen en week gratis 1st «anp jorzitter Van Praag van Ajax st dat inwoners van Eindho- in en Amsterdam Sport7 bin- en een week weer gewoon, inder extra betaling, kunnen ntvangen. „PSV en Ajax vor- len samen 45 procent van de •minuten. Als straks de top er PSV-Ajax rechtstreeks op is, kunnen Eindhovenaren Amsterdammers dat niet In Eindhoven en Amsterdam Sport7 inmiddels achter de ecoder verdwenen. „De KNVB eeft altijd gezegd dat voetbal )or iedereen zou blijven. En ior maar twee gulden per laand. In Amsterdam kost het twintig piek", aldus Van J- De Ajax-voorzitter uitte gis- ren tijdens de najaarsverga ring betaald voetbal in het iVB-sportcentrum forse kri- k op de sportzender, maar «ral op de voetbalbond, die toekomst in zijn ogen te nnig heeft voorgesteld. „Er zouden meer toeschou- ers komen. En meer kijkers, aar de huidige cijfers zijn be hoevend laag. Sport7 zou met gionale vensters komen, met nateurvoetbal en uit de winst lu er twee miljoen naar een isportfonds gaan. Maar er is een verlies en van alle ande plannen is niets terechtge- men. De KNVB kondigde ort7 aan als 'Hosannah in n Hoge', maar de realiteit is iders. Het Nederlandse pu- iek pruimt Sport7 niet", al- is Van Praag. gina 17: Klankbord-com- issie krijgt inzage in contract Gewonden niet in levensgevaar Reddingswerkers vervoeren een van maidstone/calais afp-rtr Door een brand in een trein met vrachtwagens is de Kanaal tunnel tussen Frankrijk en- Groot-Brittannië vandaag afge sloten. Acht personen liepen bij de brand rookvergiftiging op. Twee slachtoffers zijn er ernstig aan toe, maar verkeren volgens een woordvoerder van een zie kenhuis in Lille niet in levensge vaar. Het is het ernstigste incident de gewonden naar een ambulance. sinds de ingebruikname van de 51 kilometer lange tunnel (in de zomer van 1994) en de eerste keer dat de tunnel dicht moest vanwege een ongeval. De brand ontstond gister avond omstreeks tien uur in een vrachtwagen met polystyreen, die achter op een 730 meter lange vrachttrein stond. De trein, op weg naar Dover, stopte op ongeveer negentien kilome ter van de Franse ingang, diep onder het Kanaal. Er werd een crisiscentrum ingericht in de Noord-Franse stad Arras. Hulpverleners behandelden de gewonden (onder wie drie bemanningsleden van de trein) in de diensttunnel tussen de twee spoortunnels en brachten hen vervolgens naar ziekenhui zen. De overige 26 personeelsle den en vrachtwagenchauffeurs in de trein konden de tunnel in een passagierstrein verlaten. Zij zijn uit voorzorg naar zieken huizen gebracht. FOTO EPA OLIVIER MORIN Om kwart over zes vanmor gen verklaarde Eurotunnel dat de brand was bedwongen. Des kundigen beraden zich op de wijze waarop de trein uit de tunnel gehaald moet worden. Gisteren legde Frans perso neel van Eurotunnel (de exploi tant van de Kanaaltunnel) het werk twee uur neer uit protest tegen dreigende ontslagen. wachttijden in de gehandi- ptenzorg kunnen volgend jaar 1' worden bekort. Staatsse- itaris Terpstra van welzijn kt daarvoor veertig miljoen 'den extra uit. Dat bedrag is eenmalige meevaller op haar begroting. Terpstra maakte dit gisteren bekend tijdens het overleg met de Tweede Kamer over het Jaaroverzicht Zorg. Daarin presenteren de bewinds lieden van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS) alle financiële plan nen voor de zorg in 1997. Terpstra kwam vorige week onder vuur van de Tweede Ka mer te liggen, omdat zij in 1997 niets extra's vóór de gehandi capten wilde doen. Zo'n tien duizend gehandicapten wach ten op een vorm van opvang. De Kamer vond dat de'staatsse- cretaris 75 miljoen gulden aan haar collega Zalm (financiën) moest vragen om het probleem op te lossen, maar Terpstra hield vast aan haar budget. De Kamer dreigde daarop Terpstra met een motie te dwingen als nog extra geld uit te trekken. Inmiddels heeft de staatsse cretaris alsnog veertig miljoen 'gevonden' bij de post voor klei ne bouwplannen in de zorgsec tor. Terpstra weet nog niet pre cies hoe ze het geld gaat beste den. Het bedrag is allereerst be doeld om de wachtlijsten te ver minderen. Maar ook voorzie ningen als logeeropvang kun nen ermee worden uitgebreid, om zo de gevolgen van de lange wachtlijsten te verzachten. Het PvdA-Kamerlid Vliegent- hart is tevreden met de meeval ler voor de gehandicapten. „Het is minder dan we hadden ge vraagd, maar met dit bedrag zijn de ergste problemen opge lost. Laten we onze zegeningen maar tellen." Pagina 2: Voorrang voor ge handicapten en bejaarden gezamenlijk zo'n 5 miljard om de leefbaarheid in de Neder landse steden te verbeteren. Van Velzen komt tot de conclu sie dat een nieuwe golf van stadsvernieuwing onvermijde lijk is om de problemen op te lossen en de wijken om te bou wen tot een aangename woon omgeving. „Er zullen de ko mende jaren tientallen miljar den nodig zijn om de Neder landse wijken leefbaar te maken en te houden." osaka anp Ron Zwerver heeft op de ope ningsdag van de World Super Challenge in de Japanse stad Osaka zijn afscheid van het Nederlands volleybalteam aangekondigd. De record-in ternational, die 459 interland wedstrijden op zijn naam heeft staan, speelt in Japan nog vier keer voor Oranje. Daarna is het voorbij. De Amsterdamse aanvaller investeerde tien jaar in het verwezenlijken van een droom: het behalen van olympisch goud. Nadat dit in Atlanta was gelukt, werd het hem steeds duidelijker dat zo'n hoogtepunt niet te ver beteren valt en dat het beter is te stoppen. Zwerver dient zijn contract bij de Italiaanse ploeg Sisley Treviso gewoon uit. Dat loopt nog tot en met volgend sei zoen. HET WOORD IS AAN Liva Willems Museum: culturele sublime ring van historische roof zucht. Wethouder: Lijn niet in tweeën delen Lijn 'in tweeën te knippen' de Leidse wethouder niet. Langen- berg: „Het moet de minister duidelijk worden gemaakt dat het tweede deel, naar de kust toe, net zo belangrijk is. 's Zo mers staan de wegen vol. De Rijn Gouwe Lijn moet worden gezien als één geheel. Boven dien is de sneltram rendabeler als die kan doorrijden naar Noordwijk." De,Leidse wethouder had de minister ook graag wat horen zeggen over een tweede spoor tussen Leiden en Alphen. Als de sneltram moet rijden over rails waarvan de trein ook gebruik maakt, is er volgens hem 'geen meerwaarde meer'. Ook kan de wethouder na gisteren nog niet zeggen of hij zijn plan erdoor krijgt om de tram bij station Lammenschans een kunstwerk af te laten rijden, de Lammen- schansweg op. Langenberg wil de tram door de stad (Bree- straat), van het ene station (Lammenschans) naar het an dere (Leiden Centraal) laten rij den. wim koevoet.jan kuys Met de aanleg van de Rijn Gou we Lijn kan versneld worden begonnen als het traject voor deze snelle tramverbinding tus sen Gouda via Leiden naar de kuststreek, in tweeën wordt ge knipt. Minister Jorritsma (ver keer) zei gisteren in de Tweede Kamer dat het deel tussen Lei den en Gouda kan worden aan gelegd door gebruik te maken van bestaand spoor. „Nieuw is duurder en de aanleg duurt lan ger." Alle woordvoerders van de grote partijen in de Tweede Kamer hamerden op het belang van de sneltramverbinding tussen Gouda en de kuststreek. „De lobby heeft gewerkt", conclu deert de Leidse wethouder ver keer en vervoer, D66'er P. Lan genberg, dan ook. „Zelfs de mi nister schuift met haar stand punt steeds meer de goede kant op, maar ze is nog steeds niet waar waar ik haar wil hebben. Zo bevalt het voornemen van Jorritsma om de Rijn Gouwe 375° 2v6o 2750 70% 70% 60% 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 18 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Consument8 Cultuur7 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio 11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport16,17 Strips8 Uitgaan10 leiden» jan rusdam De gemeente Leiden vernoemt een tulp naar de in deze stad geboren schilder Jan van Goyen. Dat gebeurt op initiatief van het Stedelijk Museum De Lakenhal, waar tot en met 13 ja nuari een tentoonstelling van het werk van deze zeventiende eeuwse meester te zien is. Van Goyen stierf in 1656 on der erbarmelijke omstandighe den. Behalve met schilderen be proefde hij ook zijn geluk in de huizen- en tulpenhandel. Met desastreuze gevolgen. Riskante beleggingen in de tulpenhandel deden hem de das om. Toen hij stierf was hij straatarm. De Jan van Goyen-tulp wordt op 25 november gedoopt door wethouder Langenberg (cul tuur). Inmiddels hebben 19.000 mensen de tentoonstelling 'Jan van Goyen' bezocht, onder wie koningin Beatrix. In verband met de grote belangstelling heeft het museum besloten de openingstijden in het weekein de te verlengen: zaterdag en zondag is De Lakenhal nu open van 11.00 tot 18.00 uur. katwük wim van wanrooy In Katwijk is bij een 65-jarige man een geval van open tbc ge constateerd. Volgens een woordvoerder van de afdeling tuberculose van de GGD Leiden gaat het waarschijnlijk om een 'lichte vorm' van besmetting. Hij wil niet zeggen wanneer de tuberculose precies is vastge steld. De GGD stelt momenteel een onderzoek in. De gezondheids dienst onderzoekt mensen die in contact zijn geweest met de patiënt. Open tbc kan worden vastgesteld door een Mantoux- huidtest of het laten maken van een foto van de longen. De be smetting wordt overgebracht door hoesten. Mensen die tbc hebben klagen ook over ver moeidheid. Behalve veel hoes ten kunnen er bijkomende klachten (zweten en gewichts verlies) zijn. Een controle op tuberculose in Harlingen heeft 75 nieuwe gevallen van besmetting aan het licht gebracht. Dit is gisteren gebleken bij de controle van de Mantoux-test. De kortingsbon is vandaag voor het toneelstuk Vrijdag van Hugo Claus dat het Haagse gezelschap Stella brengt in het eigen theater in de Nobelstraat in Den Haag. VOETBAL OP TV Nederland 3,22.35 uur: Tenerife-Feyenoord (UEFA Cup), rechtstreeks verslag. Tata Mirando (76) overleden arnhem «anp-cpd De orkestleider Johann Meisl Weiss, beter bekend als Tata Mirando, is gisteren op 76-jari- ge leeftijd overleden. De leider van het befaamde zigeuneror kest wordt vrijdag in Arnhem begraven. Het overlijden komt enkele dagen nadat een einde was gekomen aan de vete tus sen de zigeunerfamilies Miran do over de te voeren naam van twee orkesten. De ruzie ging over het gebruik van de naam Tata (vader) Mi rando. De twist over de naam ging tussen de kinderen van de broers Meisl en Adolf Weiss. Beide partijen toerden door het land onder de naam Tata Mi rando. De onenigheid onstond na de dood van Morschi Weiss in 1992, die de feitelijke leiding had over het orkest Tata Miran do. Het oorspronkelijke zigeuner orkest Tata Mirando werd in 1900 opgericht door Josef Weiss, de vader van Meisl (de oudste zoon) en Adolf. =s| en kies uit drie titels: "Dribbels eerste video", "De avonturen van Dribbel" en "Dribbel leeit tellen". utrecht gpd zak 200 gram A OA 20% gratis 2*8 ''Duyvis Knabbelnoten, Orlëntal, Mexlcano of Provengale.O A A zak 250 gram Calvé Borrelnootjes, 11 zak noot,es van Duyvis of Calvé Cocktail. Poesta, Special Mix spannende kindervideo van het "f a A /H >ige hond,e Dribbel voor maar lu/oêratls V [winkelwaarde 1995). Denk aan Nu met Dribbel-video (ter waarde •interklaas, die al heel dichtbij is van 19.95) voor maar 9.95.* ize week alleen bij Albert Heijn. CU Het treinverkeer komt vanaf maandag vrij wel zeker twee dagen en nachten plat te lig gen. De FSV, de grootste bond bij het reizi- gersbedrijf van de Nederlandse Spoorwe gen, roept haar leden op te gaan staken als de directie van NS Reizigers niet voor die tijd komt met nieuwe voorstellen voor een CAO. De twee andere bonden, FNV en CNV, nemen vandaag en morgen een be sluit over een eventuele staking. De kans is zeer groot dat zij zich zullen aansluiten bij de FSV. Ook bij het goederenbedrijf van NS dreigt een staking. Machinisten van NS Cargo zijn het niet eens met de plannen van de direc tie om hen extra taken te laten verrichten, zoals licht onderhoud aan treinen en het opheffen van kleine storingen. Rover, de vereniging van reizigers in het openbaar vervoer, is zeer teleurgesteld in zowel bonden als directie van NS omdat ze het laten aankomen op een confrontatie waarvan de passagiers de dupe zullen zijn. Woordvoerder C. Rotteveel betreurt het dat de partijen nog niet hebben gereageerd op het Rover-voorstel een bemiddelaar aan te wijzen. Volgens Rotteveel gaat een staking iedere reiziger 20 tot 25 gulden extra kosten om toch op de plaats van bestemming te komen. Bonden en directie van NS Reizigers heb ben een conflict over de invoering van de 36-urige werkweek. De NS willen die ge paard laten gaan met een flexibeler inzet van het personeel. De bonden zijn daar te gen. Zij vinden dat het personeel bij NS- Reizigers al flexibel genoeg werkt en niet moet worden opgezadeld met nog meer onregelmatige diensten. Volgens FSV-voorzitter G. Hardeveld zijn de leden van zijn vereniging woedend op de NS-directie, omdat deze in diverse kranten publicaties de bonden ervan hebben be schuldigd leugens te hebben verspreid. CNV-bestuurder P. Böeseken: „Het meren deel van mijn leden heeft me gevraagd een uiterste poging te doen het gesprek met de NS weer op gang te krijgen en een staking te voorkomen. Daar ben ik heel druk mee geweest. Dan zie je aan de andere kant dat het management van NS zich vooral bezig houdt met het nog slechter maken van de sfeer". Morgen hebben FSV, FNV en CNV con tact over een gezamenlijk uit te brengen ul timatum aan de NS-directie. Dat zal in de nacht van zondag op maandag aflopen. Pagina 3: 'De boel gaat plat als ze me uit maken voor leugenaar' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam:Voorletters:M/v 1 Adres: 1 (l.v.m. controle bezorging] 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal i O automatisch (f. 31,30) O acceptgiro 91,20) O automatisch (f. 90, '20)<X) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1