Leidsch Dagblad Harde aanvaring op Aruba 3 halen, 2 betalen. 11 Canada houdt vast aan interventiemacht Zaïre Straathof wint IJsselcup Supporter brengt Hitlergroet Australië opgelucht: Marssonde stort in zee Constantinescu wordt Jresident Roemenië Nog even rust PJ Adelmund wil PvdA wel leiden Cd Steenoven pizza's, GOED NIEUWS MAANDAG 18 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41240 LOSSE NUMMERS ƒ1,75, ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland In hol van de leeuw is er geen kritiek op het Nederlandse drugsbeleid Buitenland 'Nikkers' krijgen miljoenen van Texaco Leiden TIM BROUWER DE KONING Hollandse schaatsers maken al twee jaar de dienst uit in Deventer. Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof nam afgelo pen zaterdag de IJsselcup over van zijn Sassenheimse ploeggenoot Martin Hers man, die een jaar geleden de opening van het Nederlandse schaatsseizoen naar zijn hand zette. Straathof dankte zijn over winning aan een prachtige schaatsmijt. Op de 1.500 me ter sloeg hij met groot machtsvertoon een gat van meer dan twee seconden met zijn concurrenten, van wie Hersman de snelste was (1.56,98 om 1.59,18). In het eindklassement nam Hers man de vijfde plaats in achter Straathof, Ids Postma, Jan Bos en Falko Zandstra. Ondanks de dubbelslag van Straathof en Hersman op de 1.500 me ter werd Zuid-Holland in het klassement slechts tweede achter Friesland. UTRECHT GPD Een 25-jarige man uit Zeist is in de rust van de voetbalwed strijd FC Utrecht tegen Roda JC aangehouden omdat hij politiemensen voor 'vuile na zi's' uitschold en daarbij de Hitlergroet bracht. De sup porter van FC Utrecht daagde samen met drie anderen de aanhangers van Roda JC uit. Toen enkele politiemannen de vier tcrt rust wilden manen, begon de Zeistenaar te schel den. Een 33-jarige plaatsge noot die zich met de aanhou ding bemoeide, werd even eens aangehouden. Ze zijn la ter op de avond heengezon den. Tegen de twee mannen is proces-verbaal opgemaakt. lancering loopt uit op grote mislukking t koers geraakte Russische larssonde is vanochtend vroeg lij Chili in de Grote Oceaan ge- lort. Dat hebben Australische nAmerikaanse autoriteiten ge- neld. In Australië is opgelucht ereageerd. Gisteravond vrees- dat brokken op Austra- zouden neerkomen. Met het leerstorten van de sonde heeft ;est ambitieuze Mars- iroject de geest gegeven. De brokstukken vielen in zee ussen Paaseiland en het Chi- e vasteland. De ruimteson- e Mars-96 had voor de ener- ievoorziening tweehonderd ram plutonium aan boord. Het pul zat in vier vaatjes ter groot evan filmrolletjes. De Mars-96 was zaterdag- vond met een raket vanaf de i Bajkonoer in Kazachstan elanceerd. Na anderhalf uur ing het contact met de raket erloren. De stuwraket heeft lechts twintig seconden ge- rerkt, terwijl dat drie 'x-communist Iliescu bijt in het stof OEKAREST HANS GERTSEN ORRESPONDENT mil Constantinescu, leider van e centrum-rechtse Democratie onventie, wordt de nieuwe resident van Roemenië. De 56- geoloog kreeg bij de ver ezingen gisteren zeven tot procent meer stemmen jn de zittende president, de e ex-communist Ion Aangeslagen erkende escu kort na middernacht zijn mes. Meteen na het sluiten van de embussen gingen in Boekarest andere grote steden duizen- n mensen de straat op om de je van Constantinescu te vie- to' Op het Universiteitsplein in tekarest vierde een menigte diep in de nacht feest. Con- antinescu sprak zijn aanhang e vanaf een balkon. Vanaf 'tzelfde balkon leidde hij in manifestaties tegen Uies- Die werden toen uiteen ge- agen door mijnwerkers. De zege van Constantinescu Het oergevoel van beeldhouwer Frans de Wit Cultuur en Kunst Twaalf uur cultuur en jolijt op derde Leidse theatermarathon De beukenhof Terweeweg 2-4 Oegstgeest tel. 071-5173188 is historisch. Om betekent het d< rechts nu alle macht krijgt. Twee weken geleden veroverde de oppositie al een ruime meer derheid in het parlement. Ilies- cu's. Sociaal-Democratische Partij van Roemenië (PDSR), die het land sinds de decemberre- volutie van 1989 regeert, werd met 23 procent tot de oppositie veroordeeld. Nog opmerkelijker is dat in Roemenië voor het eerst een nationale leider op democrati sche wijze wordt vervangen. Voor zover ze geen natuurlijke dood stierven, zijn staatshoof den in dit land altijd afgezet, vermoord of verbannen. Constantinescu beloofde zijn aanhang vanmorgen vroeg dat hij 'een ander soort president' ,zal zijn dan Iliescu. Tegelijk waarschuwde hij voor te over spannen verwachtingen. Er zijn 'heel pijnlijke hervormingen' nodig on gang te krijgen. PvdA en WD ongerust over rechtshandhaving en democratie op eiland HET WOORD IS AAN ORANJESTAD. GPD WD en PvdA dreigen Aruba onder curatele te stellen als premier Eman geen orde op zaken stelt. D66 en CDA wil len nog niet zover gaan, maar zijn na de aanvaring met Eman wel ernstig bezorgd over het gebrek aan democra tie en rechtshandhaving op het eiland. de oppositie en de Nederlandse procureur-generaal Zwinkels maken de vertegenwoordigers van PvdA, CDA, WD en D66 zich grote zorgen over Aruba. Op het eiland, dat wordt be schuldigd van maffia-, witwas- en corruptiepraktijken, moet 'vrij stevig' worden ingegrepen. Volgens PvdA-voorman Wal- „Onze vermoedens zijn niet weggenomen, integendeel, ze zijn helderder geworden. Ik ga met een ongerust gevoel naar huis", verklaarde WD-leider Bolkestein zaterdag. Na ontmoetingen met het ka binet van Eman, het parlement, lage is Zwinkels 'klemgereden' door de regering van Eman, die al maanden niet meer met de procureur-generaal (pg) praat. Daarmee is de onafhankelijke opsporing en vervolging van criminaliteit feitelijk stilgelegd. Daarnaast is er volgens de frac tieleiders een 'verwevenheid van de politieke en economi sche macht' op het eiland. Ook is van een serieuze de mocratie geen sprake. ,,Ik heb begrepen dat de begroting bin nen enkele minuten met twaalf tegen negen stemmen is aange nomen, zoals vrijwel alle voor stellen het met die verhouding halen. En van de 1.210 vragen van de oppositie zijn er door de regering 24 beantwoord", aldus Bolkestein. De Arubaanse premier Eman vindt op zijn beurt dat er eigen lijk niets aan de hand is en dat Nederland maar eens naar zich zelf moet kijken. Hij suggereer de zaterdag op een persconfe rentie dat Nederlandse soft drugs-miljoenen op Aruba wor den gebruikt om 'hele dure vil la's' te bouwen. Concrete aan wijzingen zijn er volgens Eman niet, 'maar die komen nog wel'. Bovendien heeft Aruba volgens Eman steeds meer last van het Nederlandse gedoogbeleid voor softdrugs. Volgens Eman is Aruba na het gesprek met de Nederlandse delegatie 'uit het beklaagden bankje'. Maar de delegatie vindt dat er nog heel wat gebeuren eer het zover is. „Aruba moet zelf zorgen dat het imago verbe- Pagina 2: Zwaar weer komst voor het koninkrijk De Sacy Vrienden zonder fouten wil len hebben, staat gelijk aan van niemand te willen hou den. RSVERWACHTING had moeten zijn. Pogingen om de Mars-96 in een baan om de aarde te bren gen, liepen op niets uit. Het ruimtetoestel viel met een snel heid van 27.200 kilometer per uur terug in de dampkring. Waarschijnlijk is het grootste deel van de bijna zevenduizend kilo wegende sonde verbrand, maar diverse stukken waren speciaal ontworpen om de lan ding op Mars te overlevën. Die zijn nu in zee gestort. De Russen verzekerden dat ook de bescherming van het plutonium intact zou blijven, maar de Australische overheid trof toch maatregelen. Het leger werd in staat van paraatheid ge bracht en er stonden gister avond ook ploegen klaar om nucleair afval op te ruimen. De Mars-96 had in september volgend jaar moeten aankomen bij de Rode Planeet. Het belang rijkste doel was zoeken naar water op Mars. Bij het onder zoek waren 22 landen betrok ken. Voor de drukke dagen in Nederland aanbreken, rustte Sinterklaas op weg pen aan. Vanwege de drukte doet hij aanstaande zaterdag zijn intocht in een aantal naar Harlingen nog even uit op een rustig plekje aan boord van zijn boot. De goedheilig- plaatsen, waarbij ook Leiden, nog eens over. man arriveerde zaterdag in Nederland en deed nog dezelfde dag tal van steden en dor- foto wfa hans kouwenhoven VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Mode Randstad RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Theater Toverlei speelt Verf, een blijspel met een tragische ondertoon, in de Leiderdorp- se Muzenhof. Een kortings bon hiervoor staat op de pa gina UITGAAN. Portemonnee pieten gerold Twee zwarte pieten zijn zater dag bij de aankomst van Sinter klaas in Raalte bestolen van hun portemonnee. Dat bleek toen de knechten zich na de intocht bij de Sint meldden. Behalve geld en een bankpas missen de pieten ook hun ov-jaarkaart. Sint heeft toegezegd dat de zwarte pieten ondanks dat laatste verlies met de stoom boot mee terugmogen naar Spanje. Karin Adelmund. PvdA-Kamerlid Karin Adel mund is 'in principe' kandidaat voor het voorzitterschap van haar partij. Zij heeft nog geen definitief besluit genomen. Haar antwoord 'neigt evenwel naar ja', aldus een partijwoord voerster gisteren. Adelmund is gevraagd om Felix Rottenberg op te volgen. Die houdt het wegens ziekte voor gezien. Duo-partijvoorzit ter Ruud Vreeman heeft Adel mund gevraagd Rottenbergs plaats in te nemen. Het PvdA- congres neemt in februari een besluit over de nieuwe partij voorzitter. De kandidaatstelling sluit op 2 december. Adelmund meent daarom nog een slag om de arm te hebben om de voors en te- gens af te wegen. Het PvdA-par- tijbestuur steunt de kandida tuur van Adelmund unaniem. Ook fractieleider Wallage liet af gelopen week vanuit de Antillen weten dat hij fervent voorstan der is van Adelmund. Als Adelmund voorzitter wordt, is zij de derde vrouw in die functie in de historie van de PvdA. Ien van den Heuvel (1975-1979) kreeg de halve par tij over zich heen met haar ont boezeming dat de Berlijnse Muur op zich nog zo gek niet was. En Marjanne Sint (1979- 1991) sneuvelde in de WAO-cri- sis, vooral doordat ze tijdens haar vakantie onbereikbaar Zwolse seksbeurs wordt succes ondanks protest Zo'n twintig leden van de Evan gelie Gemeente De Deur heb ben het afgelopen weekeinde voor de hekken van de IJsselhal- len in Zwolle gedemonsteerd te gen de erotische beurs Extra- vanganza. Het religieuze protest kon niet verhinderen dat zeker negenduizend mensen de tien tallen presentatiestands en pi kante seksshows bezochten. Bij de opening van de beurs protesteerde predikant R. van Diermen met 150 volgelingen voor de ingang van de IJsselhal- len. Op last van de politie moes ten de demonstranten hun actie beëindigen. Eerder al was de evangelische fundamentalisten de toegang tot de IJsselhallen ontzegd. Beursorganisator L. Huynen was tevreden over het verloop van de eerste seksbeurs en wil volgend jaar een soortgelijk eve nement organiseren. Stroom Hutu-vluchtelingen lijkt te zijn opgedroogd Con Frutta, Prosciutto Funghi, Salami Piccante ofTre Formaggi, QQO 3 dozen naar keuze 1497 «/.jO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 23 november a s. OTTAWA-GOMA-NAIROBI-DEN HAAG AFP-Rtr-GPD-ANP Canada wil niets weten van her ziening van de plannen voor een multinationale interventie macht in Zaïre. Het land wil vol gens plan troepen naar het ge bied sturen, ondanks het feit dat het overgrote deel van de Hutu-vluchtelingen uit Zaïre is teruggekeerd naar Rwanda. Dat zei de Canadese minister van buitenlandse zaken Axworthy vannacht. Volgens hem zijn er nog ge noeg problemen op te lossen in Oost-Zaïre en Rwanda. Hij zal de situatie opnieuw bekijken na een verkenningsmissie door ge neraal Baril, die de troepen macht gaat leiden. Baril vertrekt vandaag. Woensdag komen de deelnemende landen bijeen in Stuttgart. De Verenigde Staten hebben al laten weten dat zij de plan nen willen herzien, nu de vluch telingen massaal terugkeren. Ook de Tweede Kamer stemt nog niet in met Nederlandse deelname. Aanpassing van het mandaat is ook de wens van veel Afri kaanse staten. Volgens Zuid- Afrika zijn zij vooral ontevreden over de omvang van de macht. Ze willen minder militairen met een ander mandaat. Rwanda vindt dat de interventie hele maal moet worden geschrapt. In plaats daarvan moet het geld gaan naar de opvang van de vluchtelingen in het land. De stroom vluchtelingen droogt inmiddels op. Naar schatting van de VN zijn nu 400.000 mensen de grens over getrokken, en zouden er nog een kleine 100.000 onderweg zijn. Omdat de stroom vluchte lingen zo overweldigend was, is er in de doorgangskampen in Rwanda onvoldoende plaats. Daarom gaan veel Hutu's meteen naar hun dorpen. De exodus kwam vrijdag plot seling op gang. De exacte reden is niet bekend. Waarschijnlijk dwongen Zaïrese Tutsi-opstan- delingen met hun beschietin gen van het vluchtelingenkamp Mügunga de Hutu-milities te vluchten. Leden van deze mili ties, de 'Interahamwe' die in 1994 verantwoordelijk was voor de volkerenmoord in Rwanda, gebruikten de vluchtelingen als menselijk schild. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1