Leidsch Dagblad 3 halen, l betalen. 8 Computer bedreigt werknemer Geen angst voor de vloek van de Farao yenoord: Geen compromis i KNVB over tv-rechten mdewiel kan bijtekenen ales in de 'zevende hel' c-vangst in Leiden ftYoghurtdrink, 1 Hoofdredacteur is met dood bedreigd Sparen voor AOW na het jaar 2010 frisse wirid Hulpverleners mogen Oost-Zaïre weer in GOED NIEUWS IDAC 11 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41234 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Buitenland Leiden Antillen zijn bemoeizucht Den Haag zat Berlusconi krijgt miljoen mensen op de been Burgemeester Schoute van Wassenaar laat zich leiden doorzijn intuïtie Cultuur en Kunst Directeur Leidse Schouwburg kiest voor kwaliteit noord is niet van plan tot :ompromis te komen de KNVB in het conflict e tv-rechten. Die harde edeling heeft voorzitter n van den Herik gister- d vanuit Cyprus gedaan, otterdamse club wacht e uitspraak in hoger be- van de president van het chtshof in Amsterdam op icember. Het Hof gaf af- len vrijdag in een tus- rrest al aan dat Feye- d op alle belangrijke juri- ie punten het gelijk aan ijde heeft, waardoor er s een bom ligt onder het ract van de voetbalbond iport?. enoord zoekt geen com- ïis", zegt Van den Herik, er niet nu de berichten iebben bereikt dat de B heel snel de statuten anpassen. Ik vind het al- i ehalve 'koninklijk' om op manier toch nog gelijk te ndam heeft middenvel- iert Aandewiel aangebo- zijn contract met twee :e verlengen. De voorma - leler van Quick Boys is aan zijn eerste seizoen eredivisionist. Zijn con- RDAM MARCEL VAN DER Jonen van den Herik. krijgen. De KNVB denkt de clubs op een bepaald spoor te kunnen zetten en roept straks: 'Zo, nu hebben we Feyenoord toch lekker te pak ken'. Zo werkt het dus echt niet." Pagina 21: 'Jos Staatsen heeft diefstal gepleegd' i willem spierdijk tract loopt aan het einde van dit seizoen af. Aandewiel, die alle wedstrijden in de basis begon, voelt wel voor verlen ging van de overeenkomst. „We moeten nog om tafel gaan zitten, maar ik verwacht dat ik er met Volendam wel uitkom." ■n.hansgeleunse eed over de verpletteren- 1 nederlaag van Wales i Nederland werd in de ilse zondagsbladen ruim [edrukt door de vreugde de 2-0 overwinning van Lscoach Gleiin Hoddle's ivisten op het nietige Ge- Wales raakte in Eindho- om met de Independent jndayte spreken, in de nde hel', maar Engeland lilisi in de zevende he- oGascoigne was onher- aar, hij gedroeg zich ex- nt", aldus de Sunday Ti- it Wales meegereisde [journalisten hadden er af aan het treffen met ïje geen van allen ver- i, meldde de Sun- elegraph. Blessureleed en dan die 'magnifieke Hol landers die de ellende voor Wales alleen maar vergroot ten'. En dat terwijl Vinnie Jo nes, de 'hitman' van Wimble don, ter verhoging van de strijdlust door de spelers zelf tot aanvoerder was gekozen. Nog nooit was Wales zo ver pletterend verslagen in WK- of Europese kwalificatiewed strijden. De Telegraph dook in de geschiedenisboekjes: 6- 1 tegen Frankrijk in 1953. Manager Bobby Gould spreekt in News of the World dan ook van 'de zwartste dag in mijn carrière'. Als club manager van Coventry had hij het één keer nog erger meegemaakt: 8-1 tegen Southampton. itie heeft in de nacht van ag op zondag voor 23.000 aan xtc-pillen gevonden huis van een 38-jarige drugsdealer. De man aangehouden toen hij kwam bezorgen bij een ge Voorschotenaar, die aarvoor in bezit van co- was aangehouden in een in de Voorstraat in Voor- n. In het huis van de Lei- werden behalve 850. pil- ardbeien, framboos, perzik of naasappel, 3 pakken- Q Qr 1 liter naar keuze i>0TO.OO (ds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cd Ruim miljoen beeldschermwerkers lopen kans op arbeidsongeschiktheid HET WOORD IS AAN Ulla Borg De mannen van vandaag zijn verschrikkelijk: vóór de bio scoop plaatsen ze hun wa gen op de stoep en binnen hun hand op de knie van de vrouw die naast hen zit. De computer dreigt de ziekmaker te worden van de jaren negentig. In Nederland worden 1,2 miljoen werknemers die achter een beeldscherm werken, bedreigd met ar beidsongeschiktheid. Dat stelt het Nederlands Insitituut voor Arbeidsomstandigheden (NIA) in een vanochtend gepresenteerd rapport. Het NIA onderzocht de risico's van beeldschermwerk in opdracht van de Dienstenbond FNV. den haag gpd ries) te krijgen. RSI staat voor aandoeningen aan de gewrich- Beeldschermwerkers lopen het ten door steeds herhaalde be- risico RSI repetitive strain inju- wegingen vanuit een ongemak kelijke positie. De klachten ont staan vaak na een periode van werken onder grote haast of druk. Een veelvoorkomend euvel bij beeldschermwerkers is de 'muisarm', pijnlijke en gevoeli ge hand- en armgewrichten als gevolg van telkens herhaald ge schuif met de computermuis onder een verkeerde hoek. An deren lopen nek- en rugklach ten of hoofdpijn op doordat ze hun werk onder verkeerde om standigheden doen. Volgens het NIA telt Nederland inmiddels 150.000 tot 200.000 arbeidson geschikten met RSI-klachten. In de top-tien van de meest computerdichte landen staat Nederland derde, na de Vere nigde Staten en Australië. Van alle Nederlandse werknemers werkt inmiddels 34 procent full time aan een beeldscherm. Het Europese gemiddelde ligt op 18 procent. Bijna de helft van de Nederlandse werknemers (44 procent) werkt de helft van de werktijd aan een beeldscherm, len ook een pistool en 197 scherpe patronen gevonden. Bij de inval in het café werden vier mensen aangehouden. Al leen de 59-jarige Voorschote naar had een kleine hoeveel heid cocaïne bij zich. Dat was voor de politie reden om diens huis te doorzoeken. En juist ter wijl ze daarmee bezig waren kwam de Leidse dealer zijn 'col lega' uit Voorschoten bevoorra den. Hij had zeventig xtc-pillen bij zich. In zijn huis in Leiden werden er nog eens 850 gevon den. Fanaten bezoeken open dag sectie Egyptologie Rijksuniversiteit Leiden Grondig bestuderen, maar niet aanraken. Deze amateur-egyptoloog bezocht zaterdag met ruim sectie Egyptologie en Koptologie van de universiteit. leiden annet van aarsen maken. „Religieuze teksten kan ik inmid dels wel lezen", zegt J.W. Versteeg uit Eindhoven. „Maar het blijft een ontzet tend moeilijke taal. Niemand weet hoe je het uit moet spreken, niemand weet hoe het geklonken heeft. Ik denk dat er ook niemand is, die een poging tot spreken zal wagen. Er worden geen medeklinkers ge schreven." Ze hebben veel met elkaar gemeen, de leden van Sjemsoethot. Praktisch iedereen heeft al vele jaren last van Egypteversla- ving, ruwweg vanaf de middelbare school tijd. „Toen ik achttien jaar was en nog in Leiden woonde, zat er op het Kort Rapen burg een zaakje dat boeken over Egyptolo gie verkocht. Daar is het eigenlijk begon nen", zegt Versteeg. M. Cuypers uit Hel mond: „Bij mij is het begonnen op de LTS. Daar hadden we les in bouwkunde, kre gen we in het kort de hele geschiedenis van de bouwkunst tot heden. Ik ben toen in Egypte blijven hangen." Eigenlijk zouden ze het liefst permanent iri het land aan de Nijl verblijven. Maar de ruim honderd Egypte-fanaten moesten het afgelopen zaterdag - tijdens de open dag van de sectie Egyptologie en Koptolo gie van de Leidse Rijksuniversiteit - doen met lezingen van universitaire onderzoe kers en de schatten in het Museum van Oudheden. De leden van de vereniging Sjemsoethot kenmerken zich door een vergaande Egypte-verslaving en het ontbreken van angst voor de 'vloek van de Farao'. Flink wat bezoekers van de open dag waren nog bruinverbrand van een recente reis naar Egypte. „Eigenlijk zijn we allemaal getikt", zegt een dame, die al zestien maal in het land aan de Nijl is geweest. Ze heeft zich verdiept in het hiëroglie fenschrift en zo lopen er meer bezoekers rond, die zich deze taal eigen proberen te honderd gelijkgestemden de open dag van de FOTO LOEK ZUYDERDUIN En iedereen is natuurlijk naar dat 'magi sche land' geweest. Om de tijd tussen de studiereizen door te komen, bezoeken de amateurs onder andere twaalf keer per jaar voordrachtavonden van de vereniging in Amsterdam, schrijven ze artikelen in het verenigingsblad De Ibis. Maar de rei zen - soms georganiseerd door de vereni ging, soms individueel - blijven het hoog tepunt. Al ergeren de leden van Sjemsoethot zich de laatste paar jaar steeds vaker; aan het massatoerisme, aan de steeds talrijker wordende badgasten. „We zijn eigenlijk allemaal blij dat we ook in de 'goede tijd' nog naar Egypte zijn geweet", zegt mevrouw Van Rooij. Haar vriendin, mevrouw Van Loon uit Arnhem valt haar bij: „Ik kan er zo boos op wor den, op al die strandgasten. Die moeten zonodig een dagje de piramides doen, ra zen even heen en weer naar Luxor. Zie je ze staan krabben aan die mooie muur schilderingen." Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 16 november a.s. SCHIEDAM GPD De leider van de ultrarechtse Nederlandse Volksunie, J. Glim merveen, heeft zaterdag tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Schiedam de hoofdredacteur van de Haagsche Courant met de dood bedreigd. Glimmer veen zei in een toespraak dat hoofdredacteur Jan Schinkels- hoek moet worden opgehangen zodra extreem-rechts aan de macht komt. De journalist zou zich volgens Glimmerveen schuldig hebben gemaakt aan opruiing., Schin- kelshoek had vorige week in een commentaar geschreven dat Justitie harder moet optreden tegen Glimmerveen en consor ten. In een reactie op de drei gende taal noemde Schinkels- hoek het gisteren „een twijfel achtige eer tot mikpunt van de ze lieden te zijn gekozen". Hij zal echter geen aangifte doen van bedreiging. „Ik vind dat een journalist de extreem-rechtse groeperingen in de eerste plaats moet bestrijden met de pen en niet via het gerecht." Tijdens de bijeenkomst in Schiedam herhaalde Glimmer veen ook zijn eerder geuite be dreigingen aan het adres van het Groenlinkse Tweede-Ka merlid Singh-Varma. Het open baar ministerie in Rotterdam zal deze week bandopnamen van Radio Rijnmond beluiste ren, die tijdens de partijbijeen komst van de Nederlandse Volksunie zijn gemaakt. Het is nu nog niet zeker of het open baar ministerie Glimmerveen strafrechtelijk zal vervolgen. Burgemeester R. Scheeres van Schiedam zegt dat de politie de vergadering niet kon verhinde ren en evenmin mensen kon ar resteren. den haag anp Er komt een spaarfonds voor de AOW zodat deze oudedagsvoor ziening ook begin volgende eeuw betaalbaar blijft. De coali tiepartijen WD, D66 en PvdA in de Kamer willen zo voorkomen dat de AOW-kosten te sterk op lopen door de vergrijzing. Het kabinet besloot eerder dit jaar de AOW-premie te bevrie zen en de stijgende lasten van de voorziening uit de schatkist te betalen. Volgens de rege ringsfracties biedt dat plan ech ter niet voldoende zekerheid. PvdA-Kamerlid Van Zijl wijst er op dat ook de kosten voor de volksgezondheid snel zullen stijgen. De AOW zal daarmee moeten 'concurreren'. Daarom is het voor de coalitie 'veiliger' om een spaarpotje voor de oudedagsvoorziening te vor men. Dat zou om te beginnen bij de volgende kabinetsperiode tegen 27 procent gemiddeld in Europa. De financiële dienstverlening (banken, verzekeraars en derge lijke) is in computergebruik koploper. Vier van de vijf mede werkers in deze sector zitten meer dan een kwart van de werktijd achter een beeld scherm. In de zakelijke dienst verlening is dat drie van de vijf. Volgens de Dienstenbond FNV werken veel beeldscherm werkers onder abominabele ar beidsomstandigheden. Justitie Alkmaar vervolgt agent na schietpartij alkmaar anp Justitie in Alkmaar heeft vervol ging ingesteld tegen een hoofd agent van de politie Noord-Hol- land-Noord. De agent schoot op 2 september bij een achtervol ging na een inbraak in Midden- meer gericht op een vluchtende verdachte. Een van de kogels doorboorde daarbij diens long. De verdachte heeft na zijn aan houding aangifte gedaan van poging tot doodslag en zware mishandeling. Ook tegen twee andere agenten die bij de actie waren betrokken is aangifte ge daan. De hoofdagent zou heb ben «gevuurd omdat hij sterk de indruk kreeg dat op hem zou worden geschoten. De Rijksre cherche heeft een onderzoek in gesteld. V J1 778° 378° 278° 60% 30% 20% 20% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gezondheid Kerk en Samenleving Randstad Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Uitgaan27 In de Stadsgehoorzaal in Lei den treedt Montezuma's Re venge op met De Omval, waarvooreen kortingsbon. Kinshasa wil van vluchtelingen af KIGALI-BRUSSEL Rtr-GPD Ruim een week na hun vertrek keren buitenlandse hulpverle ners vandaag terug in Oost-Zaï re. Gisteren gaven de Tutsi-re- bellen die de regio controleren toestemming voor noodhulp aan 1,2 miljoen Hutu-vluchte lingen. De Zaïrese regering .wil de vluchtelingen zo snel mogelijk kwijt. Desnoods moeten ze on der dwang de grens met Rwanda en Burundi worden overgezet. Dit kreeg VN-gezant Chrétien in het weekeinde .te horen in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa. Vandaag tracht een zware Europese delegatie, waar van minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) deel uit maakt, de Zaïrese autoriteiten op andere gedachten te bren gen. Volgens Pronk is de vorming van enkele veilige gebieden.in Zaïre absoluut noodzakelijk om te voorkomen dat tienduizen den vluchtelingen sterven voor ze naar hun vaderland terug kunnen. Maar Chrétien stuitte in Kinshasa op een muur van onwil. „Het is zeer frustrerend voor mij om meer obstakels te zien opdoemen dan oplossin gen te vinden", zei hij. Chrétien moet voor 20 november verslag uitbrengen aan de VN. Daarna buigt de Veiligheidsraad- zich weer over de kwestie. De besluiteloosheid van de Veiligheidsraad leidde zaterdag tot woedende politieke reacties. Minister Pronk zei dat het hem herinnert aan het drama rond de moslim-enclave Srebrenica. „Men kijkt toe, en daar worden de mensen uiteindelijk het slachtoffer van." De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad zijn echter verdeeld over een eventuele mi litaire inteiventie. Frankrijk wenst robuust optreden onder leiding van de VS, waarbij grote groepen Hutu-vluchtelingen te gen Tutsi-rebellen in bescher ming worden genomen. De VS, Groot-Brittannië, China en Rus land zien liever een bescheide ner taak, liefst met instemming van alle partijen in de regio. De Tutsi-rebellen en de Rwandese regering verwerpen elk Frans militair initiatief. Volgens hulporganisaties ver slechtert de situatie onder de vluchtelingen intussen snel. Meer dan 13.000 mensen zou den al zijn overleden. Pagina 2: Wie geluk heeft, komt gewond aan in Rwanda jaarlijks gevuld moeten worden met één tot 1,5 miljard gulden uit de schatkist, aldus Van Zijl. Door van dat geld staatsobliga ties te kopen, telt het spaar fonds ook nog mee als reductie van de staatsschuld volgens de normen die gelden voor de Eu ropese muntunie EMU. PvdA en D66 waren al langer voorstander van een spaarpotje voor de AOW. Ze zijn er zater dag in geslaagd ook de WD te overtuigen van de noodzaak daartoe. Volgens het CDA is een AOW- fonds niet nodig omdat rond 2010, als de betaalbaarheid van de AOW echt een probleem wordt, de staatsschuld een stuk lager is dan nu. Het Rijk heeft dan geld over voor andere za ken. Bovendien ontvangen te gen die tijd veel meer mensen een aanvullend pensioen, waar over ze belasting moeten beta len. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. '——L-Voorletters: t Naam:- :t Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) (I.v.m. controle bezorging) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 "712141"4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1