Leidsch Dagblad tmmm Besmet voedsel stroomt EU binnen Diekstra geschrapt uit ECI-catalogus 9. Heer Otitfier 9. leer Olivier Joek zelf 9, geschreven Zes en vier na overval Europa: Blauwhelmen snel naar oosten Zaïre jaar geëist Noordwijk Kameraden en kapitaal Augustus had zijn denarius, Zalm de euro GOED NIEUWS 18 NOVEMBER 1996 SSE i Weg en Wiel OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Wonderschone Peugeot 406 Coupé van meester- ontwerper Pininfarina i Cultuur en Kunst Sport Hans Dulfer geeft #S workshop in Alphen I aan den Rijn Reiziger jaagt journalisten op 2J de kast Rotterdamse Keuringsdienst van Waren slaat alarm iuw-vennep ed blaauw M2f IVOUI 9595 eer Olivier is kwaad. De ex-)meesteroplichter be- veert dat hij zijn boek niet- (0M llectaagse Fraude weldege- k zelf heeft geschreven. Natuurlijk heb ik passages 9 vergenomen uit het boek [he Laundry Man van Jef- ey Robinson, dat ontken ook niet. Maar mijn uit- everij Het Spectrum was inet' aarVan op de hoogte. Dat het boek in zijn geheel ;b overgeschreven, is niet aar." De Nieuw-Venneper op "lijn beurt begrijpt niet aarom de uitgeverij hem jnetrc leeft wijs gemaakt dat ai/ ronvermelding niet nodig .Auteursrechten en 9 lat soort zaken, daar weet i niets van. Ik zeg alleen, j kenden de tekst en wa in op de hoogte van het van dat Engelse oek", zegt hij geïrriteerd. 9 „Maar nu geven ze mij lotseling de schuld van al- 1 's. Ik vind dat niet bepaald itjes. Maar ik begrijp het er staan passages in die iet zo fijn zijn voor bepaal - [e mensen bij justitie. In lijn boek heb ik, terugko- lend op de IRT-affaire, ge- 'ireven dat alle officieren jusititie in mijn ogen irdacht zijn en dat onze linister van jusitie Sorg- tager aan de ziekte vergee- ichtigheid lijdt." Uitgeverij Het Spectrum Utrecht heeft het boek, it in een oplage van drie- uizend exemplaren eind irige week is verschenen, eze week uit de handel ge aaid. Volgens uitgever J. loemsma van Het Spec- tum is aangetoond dat het oek in zijn geheel is over- /niscijeschreven. Bloemsma 'erd getipt door een jour- alist, die het Engelse boek Ïad gelezen. Het Engelse B )oek is in het Nederlands ertaald en verschenen bij 845 itgeverij Elmar onder de 5 tel De Witwassers. „Met rukkosten, het uit de han- el nemen etc. komen we een schadebedrag van irea vijftigduizend gulden ft dat willen terug heb- Bifen." RNÜ ack iavy ft YA/DR M VALKENBURG (Z.H): Voorschoterweg 45a De grenzen van de Europese Unie zijn opengezet voor kankerverwekkende noten en specerijen en ander be smet voedsel. De intensieve controle op niet-veterinaire levensmiddelen in de Europese havens is met onmiddel lijke ingang afgeschaft. Dat is het gevolg van onenigheid tussen de EU-lidstaten. De Keuringsdienst van Waren in Rotterdam vreest dat Europa een dumpplaats wordt van afgekeurd voedsel. De dienst verlangt snel ingrijpen van Brussel. Rotterdam cppen worden nog wel gecontro leerd. De noodkreet geldt niet voor Alleen al in de Rotterdamse vis- en vleesproducten. Die val- haven komt jaarlijks tien mil- len onder een andere regeling joen ton aan levensmiddelen den haag/noordwuk persbureau cerberus Tegen een 25-jarige Boskoper, een 26-jarige Hillegommer en een 26-jarige man uit 's Grave- land zijn gisteren forse celstraf fen geëist voor een brute roof overval in een woning aan de Noordwijkse Randweg, in juli van dit jaar. De Boskoper hoor de voor de Haagse rechtbank zes jaar tegen zich eisen, de twee anderen vier jaar. De Boskoper ontkende giste ren in alle toonaarden dat hij iets met de overval te maken had. Zijn twee medeverdachten wezen hem echter aan als hun leider. De Hillegommer en de man uit 's Graveland verklaar den dat ze 's nachts gedrieën door een raam de woning wa ren binnengeklommen. De be woner van het huis, een eige naar van een tuincentrum, werd door de Boskoper van zijn bed gelicht, in de handboeien gesla gen en bedreigd met een pistool. Beneden werd hij ge- brussel paul koopman correspondent De Europese ministers van ont wikkelingssamenwerking heb ben gisteren tijdens een spoed zitting in Brussel de VN-Veilig- heidsraad gewaagd snel het licht op groen te zetten voor de vorming van een vredesmacht in Zaïre. De Veiligheidsraad zal daar mogelijk vannacht een be sluit over nemen. Ook Groot- Brittannië heeft inmiddels ge zegd troepen te willen leveren. ZonderZo'n 'neutrale' militai re eenheid valt volgens de EU vrijwel geen hulp te verlenen aan de circa 1,2 miljoen vluch telingen die m de regio ronddo len. Minister Pronk reist ko mend weekeinde nog met een zware Europese delegatie naar het gebied, waar zich een hu manitaire ramp aftekent. Pronk toonde zich na een dag vergaderen somber over de kans dat de Veiligheidsraad tij dig knopen doorhakt. „Elke mi nuut telt, maar de grote lidsta ten draaien nog om elkaar heen. Zonder een mandaat van de Veiligheidsraad kunnen we niets. De publieke opinie zal het binnen. Zaken als granen, jam, sojaproducten en zeer veel an dere grondstoffen worden nu niet meer onderzocht. Dat is het gevolg van de Duitse weigering verder mee te werken aan de controles aan de Europese bui tengrenzen. De centrale regering in Bonn zegt geen greep te kunnen krij gen op de Duitse bondsstaten. Uit angst voor valse concurren tie van Duitse havens als Bremen en Hamburg besloot de Internationale Werkgroep Im portcontrole vervolgens om zelf ook geen controles meer uit te voeren. Die controles waren be gin 1995 ingevoerd. Ze waren volgens directeur Jeuring van de Rotterdamse Keuringsdienst van Waren 'zeer succesvol'. „Voor veel producten bleek het een effectief middel om on deugdelijke partijen te onder scheppen. We merkten zelfs dat importeurs kritischer zijn gaan inkopen. We weten dat partijen uit bepaalde landen vaak niet deugen. Zo bevat veertig pro cent van de pistachenoten uit Iran de kankerverwekkende stof aflatoxine", aldus Jeuring. Afgekeurde levensmiddelen worden vernietigd, terugge stuurd naar het land van her komst, verwerkt tot veevoer of doorgestuurd naar Oost-Euro pa. Toen Jeuring onlangs ontdek te dat Duitsland zich niets aan trok van de Europese wetge ving, trok hij aan de bel in Brus sel. Dat leverde echter geen re sultaat op. De Europese Com missie moet volgens de interna tionale werkgroep nu maar la ten zien dat ze ernst maakt met haar eigen wetgeving. dwongen enkele tienduizenden guldens af te geven. Ondertus sen hielden de mededaders een geestelijk gehandicapte zoon van het slachtoffer, zijn dochter en een kind van haar in be dwang. De twee medeverdachten ver telden de rechtbank dat ze wa ren geschrokken van het ge welddadige optreden van de Boskoper. Ze zeiden dat zij dachten dat er maar één man in huis zou zijn en dat er 'niet echt' geweld zou worden ge bruikt. De Boskoper beweerde echter dat de twee hem als hoofddader hebben aangewe zen 'om iemand anders in be scherming te nemen'. De Boskoper hoorde, naast de zes jaar celstraf, ook vijftien maanden cel eisen voor heling van portofoons die uit het poli tiebureau in Boskoop waren ge stolen. Ook had hij enkele dui zenden guldens gepind met een gestolen pas. De rechtbank doet op 21 no vember uitspraak. niet begrijpen als het daarop strandt", aldus de minister. De Zaïrese regering is verder volgens Pronk intern 'ernstig verdeeld' over de ontplooiing van een VN-vredesmacht. Ten slotte weigert Rwanda buiten landse troepen op zijn grondge bied toe te laten. Wel tolereert het de aanwezigheid van onge wapende VN - waarnemers De noodoperatie komt ook maar moeizaam van de grond, omdat de situatie in Zaïre zeer onoverzichtelijk en onveilig is. Zo is het onzeker of de wapen stilstand die Tutsi-rebellen in de provincie Kivu hebben afgekon digd stand houdt. Buitenlandse persbureaus melden intussen dat studenten het parlementsgebouw in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa hebben bestormd, uit woede over de nederlaag van het leger in het oosten van het land. Ook elders zou gedemonstreerd en geplunderd zijn. Daarbij zou den ook vestigingen van brou werij Heineken zijn aangeval len. Pagina 2: 'Wij sterven liever in eigen land' moskou Tegen de achtergrond van een kapitalistische reclameposter marcheerden enkele tienduizen den communisten gisteren door Moskou. De overwegend oudere kameraden herdachten de Oktoberre volutie, die in 1917 Lenin en zijn bolsjewieken aan de macht bracht ten koste van de gematigde rege ring-Kerenski. Communistenleider Zjoeganov hield zijn volgelingen voor dat Rusland tegenwoordig wordt bestuurd door dieven en andere misdadigers. foto reuters cleb caranich Tentoonstelling in Koninklijk Penningkabinet in Leiden leiden ad van kaam Van Romeinse munten heeft Gerrit Zalm, de minister van financiën, niet veel kaas ge geten. „Hoe heet dat ding? Denarius?", zo liet hij zich vlak voor de door hem te ope nen tentoonstelling 'De euro van de oud heid' nog even snel bijpraten door de con servator van het Koninklijk Penningkabinet Jos van der Vin. „Oh, het is goed dat ik het weet. Even bijschrijven in mijn toespraak je." Maar Zalm is door minister-president Kok dan ook niet ingehuurd vanwege zijn kennis van de klassieke oudheid. Hij heeft meer verstand van wat zich vandaag de dag in de wereld van het geld afspeelt en wat dat betreft was hij bij het Leidse Penningka binet toch aan het goede adres. Want daar wordt vanaf vandaag in een speciale ten toonstelling de link gelegd tussen de op handen zijnde introductie van de euro bin nen de vijftien lidstaten van de Europese Unie en de wijze waarop keizer Augustus tweeduizend jaar geleden in het onmetelij ke Romeinse rijk zijn geldzaakjes regelde. De keizer was, zo laat de exhibitie zien, met die denarius zijn tijd ver en ver vooruit. Het verhaal over die oude Romeinen liet Zalm wijselijk over aan een wetenschapper als dr. Van der Vin, de inrichter van de ten toonstelling. Zelf beperkte hij zich in zijn .toespraakje tot de nabije toekomst en tot het verrichten van de officiële openings4- handeling. De euro van morgen - en niet die van de oudheid - stond daarbij centraal. Nu inmiddels twaalf van de vijftien lidsta ten aan het criterium van toelating tot de Europese Monetaire Unie (EMU) hebben voldaan, verwacht Zalm dat tussen nu en 1 januari 1999 de laatste plooien die invoe ring in de weg staan, snel gladgestreken worden. „Zodat in het jaar 2002 de eerste bankbiljetten en munten in omloop kun nen komen. Sceptici uit met name de Vere nigde Staten en Engeland vrezen dat de eu ro tot een recessie in de economie zal lei den. Ik deel die mening niet, ik ben niet pessimistisch. Ik heb het volste vertrouwen dat het uniforme betaalmiddel juist tot meer stabiliteit zal leiden. Wij hopen in elk geval op net zoveel succes als Augustus had met zijn, eh, denarius." Dat het straks vooral wennen zal zijn om van Parijs tot Rome en van Amsterdam tot Madrid met dezelfde munt te kunnen beta len, onderschreef de minister. „Maar voor ons heeft de invoering zeker voordelen. Voorzichtig geschat zal de euro tussen de twee gulden en twee gulden twintig waard zijn. Betekent dat alle prijzen hier in Hol land toch mooi gehalveerd worden." Meer over de tentoonstelling 'De euro van de Oudheid', die loopt van 7 november 1996 tot 31 maart 1997, morgen in het Za terdags Bijvoegsel. Recordverkoop voor musical 'Miss Saigon' scheveningen jan rijsdam Voor de in het Nederlands ver taalde musical 'Miss Saigon' zijn tot nu toe 407.000 kaarten verkocht. Dat betekent dat het Scheveningse Circustheater tot en met juli 1997 zo goed als vol zit. Een nieuw record voor pro ducent Joop van den Ende die in de voorverkoop voor 'Les Mi- sérables' 100.000 kaarten en voor het 'Spook van de Opera' 300.000 kaarten verkocht. De première van 'Miss Saigon' is op 24 november. Van den Ende kondigde giste ren aan dat hij voor honderd procent eigenaar van het Cir custheater wordt. De mede-ei genaren Stardust (Henk van der Meijden) en Xelat-holding zijn teleurgesteld over de wens van Van den Ende, maar zijn wel bereid hun deel aan hem over te doen. Voor hoeveel hij zijn twee voormalige partners heeft uitgekocht, wilde Van den Ende niet zeggen. Er zit Van den Ende ook wel het één en ander tegen. Willem Nijholt, die met 'De Regelaar' één van de belangrijkste rollen speelt, heeft de griep gekregen. De repetities zijn twee dagen vertraagd. Nijholt's vervanger Frans van Deursen liep een zware schouderblessure op toen hij tijdens een repetitie in de or kestbak viel. Hij is op de pre mièredag waarschijnlijk nog niet genezen. Verder zijn in Thailand vervaardigde beno digdheden voor onder meer het in Aziatische stijl verbouwde theaterrestaurant eerst in Frankrijk bezorgd, was er lekka ge en loopt er nog een bijrol op krukken. Pagina 19: Zorgen om 'Miss Saigon' HET WOORD IS AAN Prinses Karadja De wereld is een menagerie waarin men verzuimd heeft de wolven en de lammeren te scheiden. wissplënd weer I 0 y .J* 47io° 5790 6710° 40% 70% 80% 30% 20% 10% I weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -3,5 7 19 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 .13,14,15,17 .11 RTV/programma's_ Smaak Sport Strips Uitgaan .23,25 10 Vandaag kortingsbonnen voor Ay Carmelal, tragi-ko- misch muziektheater in de Leidse Schouwburg en voor een menu bij Restaurant Ja mes, ook in Leiden. Commercieel belang voorop bij boekenclub Europa blijft probleemkind voor Unilever rotterdam anp Unilever heeft in het derde kwartaal een winst behaald van 1,3 miljard gulden. Dat is vier procent meer dan in het derde kwartaal van 1995. De omzet steeg met zeven procent tot ruim 22 miljard gulden. De winst werd gedrukt door de slechte resultaten in Europa. Vooral de slechte zomer zorgde voor een daling van de resulta ten. Unilever is namelijk markt leider in ijsjes en die werden de ze zomer beduidend minder ge geten. Pagina 6: Unilever ziet winst stijgen leiden caroline van overbeeke Boekenclub ECI heeft het boek 'Brainjoggen' van de Leidse psycholoog René Diekstra uit haar laatste catalogus ge schrapt. De boekenclub is voor lopig niet van plan boeken van de van plagiaat beschuldigde hoogleraar in haar assortiment op te nemen. „Als we dat weer overwegen, zullen we daarover eerst uitgebreid vergaderen en ons licht opsteken over de pla giaataffaire. We kunnen ons oordeel niet baseren op hetgeen we in de kranten lezen", aldus Barbara Eggels, hoofdredacteur non-fictie bij de ECI. Het boek Brainjoggen uit 1995 heeft drie kwartalen in de catalogi van de ECI gestaan. „Het heeft een volledig normale levensloop gevolgd, zoals wij dat noemen", aldus Eggels. „Het boek was commercieel niet interessant meer. Boven dien zal de plagiaataffaire de verkoop niet ten goede komen, verwachten wij „De boeken van Diekstra hebben het aardig gedaan bij ons. Vooral het boek 'Pleisters voor de ziel' heeft goed gelopen, maar dat kwam ook door de la ge prijs. Maar wij hebben ook veel andere boeken in dit genre die goed lopen. Het is dus niet zo dat we de plagiaataffaire het zwaarst laten wegen. Voor ons staat het commerciële belang voorop." „Als Diekstra nu met een nieuw boek zou komen, zouden we eerst met de uitgeverij be spreken of het commercieel ge noeg is. Zou het oninteressant zijn, dan zouden we het boek niet opnemen. Is het wel inte ressant, dat zou ik eerst meer informatie over de plagiaatzaak willen hebben voordat we een definitief besluit nemen." Het onderzoek van de Leidse universiteit naar de beschuldi gingen aan het adres van haar hoogleraar, komt naai' verwach ting pas eind november. Aan de hand van de bevindingen in dat rapport, wordt bekeken of Diek stra terug kan keren naar de vakgroep klinische en gezond heidspsychologie. Tot die tijd zit hij thuis. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam:—-Vóórletters;P - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) T automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1