Leidsch Dagblad Nederlandse troepen vellicht naar Zaïre 2 1.79 fZlekker smaakt de nieuwe 2 cRioja Reserva 9,95? Leids ziekenfonds betaalt sportschool Bollendorp in het klein in Voorhout Eeuwenoude fontein ontdekt Grote dorst? Piepklein prijsje. PiMLOKE Ruzie over plaats in grafkelder Raadsels rond stilgezette propeller DDA-Dakota GOED NIEUWS JNDERDAG 7 NOVEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 in. in- Feiten en Meningen Buitenland Bos-variant HSL te danken aan taoïsme van bedenker Nederland krijgt een EMU-pluim van Brussel hef defensiestaf stelt wel voorwaarden iderland stuurt mogelijk enkele honderden militairen ar Afrika om te helpen de crisis in Oost-Zaïre in te mmen. Dat blijkt uit mededelingen die de chef van de iderlandse defensiestaf, generaal Van den Breemen, ii deze krant heeft gedaan. Vien Breemen werkt een voorstel aan het kabinet waarbij het gaat om iderlandse logistieke ondersteuning van een interna- nale missie. HHAAG-WASHiNGTON-KiNSHASA lijk mandaat liggen en er moet een leger onder een eenduidig commando naar toe, dat kracht fensie houdt er rekening mee uitstraalt een Afrikaanse missie de in- Minister Pronk (ontwikke- van enkele honderden Ne- lingssamenwerking) heeft van- landse militairen vergt. De ochtend overigens herhaald dat enigde Naties hebben enkele hij niets voelt voor het zenden ntallen landen gevraagd of ze van een vredesmacht. Volgens eid zijn een internationaal hem is het daarvoor te laat en pijpen in Oost-Zaïre te on- zullen buitenlandse troepen steunen. worden beschouwd als partij in Jeneraal Van den Breemen het conflict. Internationaal ;t dat hij positief staat tegen- wordt druk overlegd over de cri- een verzoek tot actie. Wel sis in Zaïre. De Europese Unie lt hij drie voorwaarden: „Er overweegt troepen te sturen. Uit iet een helder politiek doel Amerikaanse en Franse bron- waarover met unanimiteit nen is vernomen dat ook Was- jesloten, er moet een duide- hington militairen wil inzetten. je n Rioia Reserva uit het uitstekende wijnjaar 1991 log geen tientje1 Dat kan bi| Gall Gall. Zolang irraad strekt kunnen wij u lijke, op hout gerijpte Rioja inbieden uit de gerenommeerde xiegds Fuentoro Dus wie deze htc, volle wijn uit een van de mooi- wijnstreken van Spanje weet te arderen, gaat nu naar Gall St Gall. GALLGALL ken- Altijd iets bijzonders. januari a.s is Gall Gall naas ire koopavond iedere donderdag javond tot 20.00 uur geopend 5 00 uur krijgt u op die avon dien dubbele Air Miles. Geniet, n NO-NCW: lilieugericht jedrijf belonen artlke Jkelen k r één op de amepri, noverv Je voorr >b Jaarlijkse vergoeding van 150 gulden LEIDEN MONICA WESSELING Sporten als vrijetijdsbesteding en daar nog geld voor krijgen ook. Dat kan vanaf 1 januari voor de verzekerden van zie kenfonds Zorg en Zekerheid. Het ziekenfonds geeft als eerste in de regio een vergoeding voor sporten. Die vergoeding maakt deel uit van de nieuwe aanvullende 'ex tra topverzekering'. De premie bedraagt 18,50 gulden per maand. Die geeft, naast tradi tionele zaken als kraam- en thuiszorg, fysiotherapie, ook recht op een vergoeding voor het sporten bij een erkende Fy- siosport-sportschool. Zorg en Zekerheid betaalt in dat geval een bijdrage van 75 procent, tot HAAG ANP lrijven die hun eigen doel- lingen om uitstoot van ieuschadelijke stoffen te ver- ïderen, halen, moeten wor- beloond. Dit vindt de on- nemersorganisatie VNO- W. Bedrijven die zich aan de iraken houden moeten een ting krijgen op de energie- 5ng. Ruim 1.500 bedrijven >ben inmiddels zogenoemde ^rjarenafspraken gemaakt het energiegebruik te ver- ideren. De Tweede Kamer onlangs in een amende- it aangedrongen op een ing, maar minister Wijers economische zaken heeft naast zich neergelegd. Vol- s hem levert dat te veel ad- listratieve rompslomp op. VOORHOUT CONNY SMITS 'Panorama Tulip Land' is de naam van een nieuwe toeristi sche attractie die de Bollen streek volgend voorjaar rijk moet zijn. Een 'bollendorp in het klein' zal worden ingericht in twee hallen van bloembollen- bedrijf Colijn aan de Jacoba van Beierenlaan in Voorhout. Cen traal daarin staat een enorm pa norama van 150 meter breed en vier meter lang dat de skyline van de Bollenstreek voorstelt. Initiatiefnemer Herman van Amsterdam uit Sassenheim is nog in'onderhandeling met een aantal kunstenaars dat het enorme schilderij moet gaan maken. De Hillegomse kunste naar Henk Klinkhamer kreeg al de opdracht voor een kleiner modern panorama. Verder zul len er in Panorama Tulip Land' bollen te koop zijn, worden er films gedraaid, wordt voorlich ting gegeven over bollen en bloemen en zullen er attracties rond 'de tulp' worden georgani seerd. LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Cultuur en Kunst Menno Bentveld kan beter acteren dan voetballen Sport Tiende interland van -J Edgar Davids lijkt j nog ver weg In bodem Leidse Burcht Hoe en wanneer is onduidelijk. Frankrijk is de sterkste pleit bezorger voor een internationa le troepenmacht. De Zaïrese president Mobutu liet gisteren vanuit zijn villa in Zuid-Frank rijk weten dat hij voorstander is van een multinationale en onaf hankelijke vredesmacht. Intussen zijn hulporganisaties verbijsterd dat ze 1,2 miljoen vluchtelingen 'kwijt' zijn. Mede werkers van het Zaïrese Rode Kruis troffen rond Mugunga en Goma een verlaten gebied aan, terwijl ze er massa's vluchtelin gen dachten te vinden. Ver moed wordt dat deze mensen al verder Zaïre zijn ingetrokken. De PvdA wil dat uitgeproce- dureerde asielzoekers uit Zaïre voorlopig niet meer naar hun vaderland worden terugestuurd. Het kabinet moet eerst nagaan of ze geen gevaar lopen, aldus PvdA-Kamerlid Middel. Pagina 2: Zaïre is een staat in ontbinding maximaal 150 gulden per jaar, aan sportschool-kosten. De er kende scholen zijn te vinden in Leiden (Visser Fysiotherapie), in Alphen (Van der Berg) en in Lis- se (fysiotherapiepraktijk Boot). Daar kan fitheidstraining onder deskundige leiding worden ge volgd. De Nederlandse Vereniging voor Fysiotherapie en Sportge- zondheidszorg is nog in onder handeling met andere zorgver zekeraars over het opnemen van de sportlessen in het pak ket. Ziektekostenverzekeraar Zilveren Kruis heeft in eerste in stantie geweigerd. P. Visser, op richter van de gelijknamige Leidse fysiotherapiepraktijk, verwacht niettemin dat andere verzekeraars zullen volgen. Sport7 verkoopt interland aan TV West en AT5 LEIDEN AD VAN KAAM/ANP Voetballiefhebbers uit de Leidse regio kunnen zaterdag de inter land Nederland-Wales (uit de voorronde van het WK) zien op twee televisienetten. Behalve op Sport7 is de wedstrijd namelijk ook te zien op TV West. Deze regionale zender is pas deze week begonnen met uitzenden. TV West zendt de wedstrijd vooral uit voor Haagse kijkers, die Sport7 sinds kort niet meer kunnen zien. Pikant detail is dat de gemeente Den Haag Sport7 liet vallen ten faveure van TV West. Dat weerhield de directie van de sportzender er niet van om de rechten van de interland juist aan TV West door te verko pen. De nieuwe loot aan de om- roepstam neemt de uitzending integraal over. Dus met com mentaar van een medewerker van Sport7. Directeur Jack Kroes van TV West overweegt nog om Nederland-Wales enigszins 'regionaal' in te kle den. De voor- en nabespreking zou dan in handen komen van een regionale coryfee. TV West is niet de enige re gionale zender die Nederland- Wales aanbiedt. Ook het Am sterdamse AT5 zendt de wed strijd uit. In Amsterdam is Sport7 alleen te zien voor kij kers die zich op een pluspakket hebben geabonneerd, waarvoor een decoder is vereist. In Eind hoven, waar de wedstrijd in het stadion van PSV wordt ge speeld, is de wedstrijd niet te zien. Ook daar wordt Sport7 al leen in een pluspakket doorge geven. Onderhandelingen van de sportzender met de plaaste- lijke kabelexploitant leverden geen succes op. Pagina 3: Sport7 wil voetbal slijten aan SBS6 De nog vrijwel gave fundamenten van een eeuwenoude sierfontein zijn gistermiddag blootgelegd in de voor hof van het Leidse monument de Burcht. foto hielco kuipers LEIDEN WIM KOEVOET In de bodem van de zogenoemde voorhof van de Leidse Burcht zijn gistermiddag fundamenten ge vonden van een 17de eeuwse fontein. Het is de tweede opzienbarende vondst bij de renovatie van het monumentale verdedigingswerk. Eerder zijn een waterkelder bij de Burchtheu vel, achter het Koetshuis, alsmede twee waterbas sins gevonden. Wethouder J. Laurier (Groen- Links) en een ambtenarenploegje dat de renova tie begeleidt houden er de theorie op na dat de waterkelder (waaruit het water met een rosmolen werd opgepompt) via een ongeveer 150 meter lange waterleiding in verbinding heeft gestaan met de Visfontein op de Vismarkt. De waterlei ding heeft onder de Rijn doorgelopen. Rijnwater was in de 17de eeuw te smerig om de vis in te „Het wordt een geheel over dekt cultuur-historisch evene ment dat beantwoordt aan de wens het toeristisch beleid in de kuststreek meer invulling te ge ven", aldus Van Amsterdam. 'Panorama Tulip Land' zal voorlopig alleen van 20 maart tot 29 mei geopend zijn, maar er zijn al plannen voor uitbrei dingvan de openingstijden. Van Amsterdam is in gesprek met touroperators om arrange menten te gaan aanbieden, waarbij toeristen op een dag niet alleen dit evenement aan doen, maar bijvoorbeeld ook een stukje gaan varen en een le zing over de geschiedenis van de tulp bijwonen. Over bezoe kersaantallen wil hij nog geen voorspellingen doen. Financieel heeft Van Amster dam het plan nog niet helemaal in kannen en kruiken. „Ik heb, samen met een compagnon, het voortouw genomen. Maar er moeten nog extra investeringen worden gedaan waarvoor zich altijd nog sponsors kunnen aan melden." Alle anderhalve liters Coca-Cola, Coca-Cola Light en Caffeine Free Coca-Cola Light [Z39|, Fanta, Fanta Light, Sprite en Sprite Light |A99] Deze week alleen bij Albert Heijn. \A I u v a Nu óók voor thuis! HET WOORD IS AAN Lichtenberg Er zijn heel veel mensen die alleen lezen om niet te hoe ven denken. minder winden regen V "710° 579° 40% 70% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur14 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Regio17 t/m 21 RTV/programma's15 Schrijvende lezers24 Sport23,25 Strips14 Uitgaan22 Wetenschap Techniek 14 De kortingsbon is voor het Vocaalconcert Nico van der Meel in de EWR-zaal van de Stadsgehoorzaal in Leiden op woensdag 13 november. wassen. Daarvoor werd opgevangen en in de wa terkelder opgeslagen regenwater gebruikt. De nu gevonden fontein, inclusief de bijbeho rende leidingen, heeft vermoedelijk geen functie gehad voor de verbinding Visfontein-Burchtheu vel. Projecüeider C. Jochemsen houdt het er voor lopig op dat de fontein er voor de sier heeft ge staan. „Blijkbaar was de kwaliteit van de binnen stad in die tijd al punt van aandacht van de lokale overheid." De fontein geeft geen antwoord op de grootste vraag die wethouder Laurier en de 'Burchtambte naren' al enige tijd bezighoudt. Ze willen weten waarom het Leidse gemeentebestuur van toen zo'n kostbare en gecompliceerde waterleiding heeft laten aanleggen voor een fontein voor vis- verkopers. „Ze hadden aan de andere kant van de Rijn toch ook regenwater kunnen opvangen?" SCHIPHOL BILL MEYER GRONINGEN ANP Een ruzie over de rechten op de lege helft van een tweepersoons grafkelder is zo hoog opgelopen dat de rechter in Groningen is ingeschakeld. Hij moet beslis sen wie er te zijner tijd op de le ge plaats mag liggen: de enige zoon van de dode of de derde van zijn vier echtgenotes. Zes. jaar geleden overleed de Groninger pianist Tony Hart. Hij ligt begraven op de her vormde begraafplaats in het Groningse Tolbert (gemeente Oldebert). Zijn nu 62-jarige zoon Hen drik Hart heeft de rechter ge waagd de hervormde gemeente Oldebert te verbieden het lege graf aan een ander in gebruik te geven. En dat op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. De ernstig zieke zoon wil niet dat de derde echtgenote van zijn vader ooit op de bewuste plek wordt begraven. Deze me vrouw Steigenga en Hendrik Hart menen ieder dat zij eige naar zijn van het graf. Hij om dat hij daarvan destijds de nota heeft betaald, zij omdat zij van de kerk later het eigendomsbe wijs van het graf heeft gekregen. De rechter doet op 13 novem ber uitspraak. peller van een motor in vaan stand te zetten. Op het moment dat de vlieger gas op de nog werkende motor gaf, verloor hij door de luchtweerstand hoogte en crashte. Vast staat dat de Dakota op normale wijze van Texel ver trok. Kort daarop meldde de be manning aan de verkeersleiding van Den Helder een noodlan ding op vliegveld De Kooy te willen maken. Tevens werd ge meld dat de linker-motor stil was gezet en de propeller in vaanstand was gedraaid. De Dakota draaide daarop in de richting van De Kooy, week ver volgens van de koers af, verloor snelheid en verdween met hoge daalsnelheid van de radar. Het onderzoek wijst uit dat het toestel met hoge daalsnel heid in het water terechtkwam, hetgeen de zware schade ver klaart. De wielen waren inge trokken. Waarom de linker-pro peller niet in vaanstand stond is nog niet duidelijk. Het kan een technisch defect zijn geweest, bijvoorbeeld een defecte pomp, maar een menselijke fout is ook niet uit te sluiten. Woordvoer der R. Hoyng van het onder zoeksteam meldt desgevraagd dat er ook naar een aantal an dere aspecten wordt gekeken. Welke wilde hij niet zeggen. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Dakota van de DDA op de Waddenzee, op 25 september, richt zich op de linker-propeller van het twee- motorige vliegtuig. Gebleken is dat de propeller van de kapotte motor in strijd met wat de bemanning vlak voor de crash melddeniet in 'vaanstand' was gezet. Daardoor veroor zaakte de propeller luchtweer stand, die de Dakota mogelijk fataal is geworden. Het onderzoeksteam stelt in een tussentijds verslag dat de oorzaak van het ongeluk, waar bij 32 mensen omkwamen, nog niet is vastgesteld. Wel zijn in middels een aantal conclusies over de toedracht te maken. In een twaalf punten tellende brief schetst het team wat er tot nu toe met zekerheid is vastgesteld. Gebleken is dat de linker-motor intern zwaar beschadigd was door een defect aan de voorste drijfstanglager. Dat rechtvaar digt het stilzetten van deze mo tor. Het ongeluk vertoont opmer kelijk veel overeenkomsten met de crash van een Saab 340 van KLM Cityhopper, enkele jaren geleden op Schiphol. Toen ver zuimde de bemanning de pro- NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J Per maand automatisch (f. 31.30) 3 Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90.20) OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1