Leidsch Dagblad 3 16 19 'Autorijden drie keer zo duur' Het extraatje van Unox. Meerderheid Kamer kiest voor Bos-tracé Roep om militair ingrijpen in Zaïre Michael wordt vader 'Op een gegeven moment is het geduld op' ^teidse onderzoekers al ontdekken migraine-gen Clinton lijkt op tweede periode af te stevenen GOED NIEUWS INSDAG 5 NOVEMBER 1996 M OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41229 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Centraal Planbureau: huizenkopers beter af dan huurders i Buitenland 'Zombies' op 5 bedevaart naar Craxi Cultuur en Kunst Handgemaakte verhalen van Jacob van Maerlant iSport Tijd weer rijp voor Overmars in Oranje laad voor verkeer en waterstaat stelt harde maatregelen voor n Malutorijden moet de komende twintig jaar minstens twee ^)t drie maal zo duur worden. Dat kan door automobilis ten te laten betalen voor gebruik van de snelwegen: het logenoemde rekeningrijden. Zolang dat systeem er nog liet is, moet de benzineaccijns fors omhoog. Als het kan i internationaal verband, maar lukt dat niet dan moet jlederland zijn eigen weg gaan. gpd en de Tweede Kamer adviseert, it staat in een rapport van de n Ma aad voor verkeer en waterstaat 3e T at vandaag is gepresenteerd. e raad, een orgaan dat de mi- te HJister van verkeer en waterstaat negeert met dat standpunt de recente commotie rond de ver hoging van de benzineaccijns. Pomphouders in de grensstreek vrezen de concurrentie vanuit vooral Duitsland. Het kabinet werkt aan een plan om de ac cijnsverhoging in de gebieden bij de grens slechts voor een deel te laten berekenen. In het rapport 'Kiezen en stu ren' stelt de raad voor verkeer en waterstaat dat harde maatre gelen nodig zijn om de Rand stad bereikbaar te houden. Er is geen tijd meer om rustig af te wachten. Het is nodig de groei in het autoverkeer een halt toe te roepen. Tegelijk zal het be schikbare wegennet beter moe ten worden gebruikt. Met rekeningrijden moet vol gens de raad in 1998 op proef worden begonnen. De opbreng sten dienen te worden gebruikt voor de aanleg van nieuwe we gen en voor een beter openbaar vervoer. De raad meent verder dat een beter systeem van openbaar vervoer nodig is dat mensen snel naar de stadscen tra brengt. Voor goederentrans port moeten aan de rand van de steden distributiecentra komen, die 24 uur per dag open zijn. De raad ziet verder in 'werken op afstand' een goede mogelijk heid om het autoverkeer terug te dringen. De komende vijftien jaar zal daarom jaarlijks 3,5 mil jard gulden extra moeten wor den gestoken in de elektroni sche snelweg. Telewerken en - vergaderen dienen zo een extra impuls te krijgen. Bedrijven die ervoor zorgen dat de vraag naar vervoer van de werknemers daalt, moeten een belastingver laging krijgen. Het rijk dient ge meenten en bedrijven wettelijk te dwingen mee te werken aan het beperken van de vraag naar automobiliteit. Droom komt uit voor popzanger LOS ANGELES Rtr-AFP Michael Jackson wordt va der. De popster bevestigde gisteren dat het kind begin 1997 geboren wordt. „Mijn droom komt uit", zei Jack son (36). De moeder van het kind is Debbie Rowe, al meer dan vijftien jaar een goede vriendin van de zanger. Jacksons woordvoerders ontkenden berichten dat hij Rowe betaald zou hebben om zijn kind te krijgen. Ver halen in de Britse boulevard pers als zou Debby kunstma tig zijn bevrucht werden af gedaan als 'compleet fout en onverantwoordelijk'. De zegslieden weigerden echter iets te zeggen over de relatie tussen Jackson en Rowe. Eerder werd gemeld dat Debbie Rowe, een 37 jaar oude verpleegster, een half miljoen dollar zou hebben gekregen om zich kunstma tig te laten bevruchten door de popzanger. Jackson zei in een verklaring 'vreselijk blij te zijn om binnenkort vader te worden'. HET WOORD IS AAN Ninon de Lenclos Als een man een vrouw veel geld of dure geschenken geeft, is dat slechts een te ken van zijn gulheid; maar als hij zijn tijd voor haar op offert, is dat een teken van zijn liefde. I WEERSVERWACHTING j 1 5 VOOR WOENSDAG Boris Jeltsin 'ónder het mes h OSKOU GPD-DPA Rijnwoude en Jacobswoude hoopvol Leiderdorp ziet donkere wolken hartoperatie van de Russi- :he president Jeltsin is vanoch- nd om zeven uur begonnen. I e artsen zouden tot in de mid- ag bezig zijn om drie, mogelijk er, bypasses aan te brengen, anochtend vroeg droeg Jeltsin :r decreet zijn presidentiële ivoegdheden over aan pre- ierTsjemomyrdin. De operatie is nodig om de oedtoevoer naar het hart van b ltsin (65) te verbeteren. Hij ;eft zeker drie lichte hartaan- illen gehad. Terwijl hun presi- »nt op de operatietafel lag, okken vandaag tienduizenden ussische arbeiders en ambte- iren in tal van steden de straat i. Ze eisten uitbetaling van ihterstalligloon. j igina 5: Boris Nikolajevitsj er lastige patiënt letsjermeer Jsland begint overstromen HafiiO Rtr (ku olie IJsland is vanochtend een usachtig meer onder de ootste gletsjer van Europa be- innen te overstromen. De 'erstroming werd al weken irvvacht, na een vulkanische iptie vorige maand onder de ;ap. „De overstroming begon 'n ïgeveer drie uur geleden", liet :n geofysicus van de Universi- it an Reykjavik aan het eind |lan de ochtend weten. DEN HAAG LIESBETH BUITINK Een meerderheid van de Twee de Kamer ziet de hogesnel heidslijn het liefst langs de snel wegen A4 en A13 lopen (het Bos-tracé). PvdA en D66 zagen zich gisteren in de vaste Kamer commissie voor verkeer en wa terstaat gesteund door het CDA en Groen Links. Minister Zalm (financiën) verzet zich fel tegen het Bos-tracé. Volgens Zalm is deze oplossing een miljard gul den duurder dan de tunnelvari ant van het kabinet die zo'n 8,5 miljard kost. Alleen de WD blijft de Groe ne Hart-variant van het kabinet steunen. De ministers Jorritsma (verkeer) en De Boer (ruimtelij ke ordening) wilden gisteren nog niet reageren op het Ka merstandpunt. Zij willen eerst met het kabinet overleggen. Daardoor is het nog onzeker of ze voet bij stuk houden en een crisis willen riskerenof bakzeil halen en met een nieuw tracévoorstel komen. Burgemeester W. van Beek van Jacobswoude en wethouder G. Hoogendoorn (CDA/ruimtelijke ordening) wa ren na afloop van het debat hoopvol. „We hebben nog geen zekerheid, maar de motie van PvdA en D66 voor het Bos-tracé geeft voldoende hoop voor het vervolg. De democratie heeft gesproken: er is een overgrote meerderheid voor het Bos-tra cé. Het kabinet kan alleen nog het 'onaanvaardbaar' uitspre ken", analyseert Van 'Beek. „Ik ben in ieder geval hoopvol." Hoogendoorn hoopt even eens dat haar gemeente ont snapt aan de schade die de ho- Leidenaars met lage inkomens worden ontzien Leidenaars met lage inkomens (ruwweg minder dan 1.400 gul den netto per maand) worden ontzien in de plannen van bur gemeester en wethouders voor 1997. Dat zeggen althans de col legepartijen PvdA, D66, CDA en Groen Links vanavond in hun algemene beschouwingen. Maar volgens de grootste op positiepartij, de WD, legt de ge meente wel degelijk de lasten van 6,2 miljoen gulden bezuini gen op de schouders van de Leidse burger. En een aanzien lijk deel van die besparing, de 1,4 miljoen gulden die burge meester en wethouders willen putten uit de reserves van de Energie- en Watervoorziening Rijnland, is volgens de liberalen boterzacht. Bij die bezuiniging hebben zelfs collegepartijen hun twijfels. Op pagina 13 blikt het Leidsch Dagblad vandaag voor uit op de algemene beschou wingen in de gemeenteraad. mbachjnOX-rOok- 14-"brst is zoals-ie" schiidel" moet. Goed gekruld en ge- L6 uur.fokt en lekker sappig Fantas- jch bi] een echte Hollandse tweefemppot Zeker als u die stamp- ma "it opdient in de gezellig vuur vaste ovenschotel Iter waarde van 29.-1], die u kunt winnen. Kijk op de verpakking! Unox Magere rookworst, Q 1 Q pak 250 g-259" O. J-27 Runder rook- Q /I Q worst, pak 250 g ATT O.T- «7 Unox Rookworst, O CQ pak 250 gram -2C-.kjZJ Nu met kans op een gezellige, sfeervolle ovenschotel.' leze week alleen bij Albert Heijn. Cfl Bewoners Leidse Lusthoflaan nemen recht in eigen hand LEIDEN HANS KOENEKOOP HERMAN JOUSTRA Het is niet goed te keuren, maar het zat er aan te komen. Dat is de veelgehoorde re actie in de Lusthoflaan op de vechtpartij van afgelopen zondagavond. Vijf getergde bewoners sloegen met een honkbalknup pel in op een groep jongeren die al twee jaar in de straat rondhangt en baldadig doet. De daders hebben geen spijt van hun actie, waarbij twee jongeren zwaar gewond raakten. „Ik heb de indruk dat de ze week de bom pas goed barst", zegt hun woordvoerder Jaap Koome. Het is deze bewoners nu echt ernst. „We hebben ons tot nog toe gedeisd gehouden. Telkens zijn we in gesprek gebleven met de politie, de gemeente en de Leidse Wel zijnsorganisatie. Er zijn ons koeien met gouden horens beloofd, maar er is niets van terecht gekomen. Het rumoer, de inti midaties en de geweldpleging blijven maar aanhouden. Dan is op een gegeven moment het geduld op." In een brief aan burgemeester Goekoop eisen zij een straatverbod voor de jongeren, die voor het grootste deel van Marokkaanse af komst zijn. De jongeren komen al ongeveer een jaar of twee bijeen op het pleintje bij school de Dolfijn, in de Lusthoflaan, aan het einde van de middag. De grootte van de groep varieert van tien tot dertig jongens. De jongeren zijn rumoerig, steken soms vuur werk af, plegen vernielingen en beledigen voorbijgangers, zeggen de bewonérs. Een paar weken geleden ontstond er op die manier een vechtpartij tussen een klant van videotheek Video Home Shop en een aantal jongeren dat hem had uitge scholden. Mede dankzij ingrijpen van vi deotheekeigenaar Hollebeek werd de ruzie gesust. De jongeren hebben na het inci dent hun excuses aangeboden en kwamen met een bloemetje aanzetten voor de be ledigde buurtbewoner. „Wat er zondag is gebeurd is overdreven", zegt Hollebeek. „Die jongens zorgen wel voor overlast, maar op zich zijn ze niet zo kwaad. Toen ik zo oud was deed ik precies hetzelfde: een beetje baldadig doen." aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 novembgr a en jjDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE 'Leidse' migraine-gen perspec tieven voor onderzoek naar an dere 'aanvalsgewijs optredende hersenziekten' zoals epilepsie. „We verwachten over een jaar of vijf een medicijn te ontwildce- len dat migraine-aanvallen daadwerkelijk kan voorkomen", aldus een van de leiders van het onderzoek van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL), dr. M. Ferrari. Pagina Leiden: Leids gen door baak bij aanpak migraine lidse onderzoekers hebben n gen ontdekt dat verant- Jordelijk is voor een speciale >rm van migraine. De ontdekking wordt be- houwd als een grote door- iak. Het biedt nieuwe per- ectieven voor de behandeling n migraine, een veelvoorko- ende ziekte die gepaard gaat et heftige hoofdpijn, misse- kheid, braken en overgevoe- jheid voor licht en geluid. Bo- Indien biedt de vondst van het GISENYI-GENÈVE-NAIROBIGPD-AFP Internationaal klinkt de roep om militair ingrijpen in Oost- Zaïre. De ministers van buiten landse zaken van Spanje en Frankrijk willen zo een humani taire ramp tegengaan. Ook top man De Milliano van Artsen zonder Grenzen en de Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen, Ogata, dringen aan op militaire interventie. Spanje en Frankrijk vinden dat een internationale strijd macht hulp aan de 1,2 miljoen Rwandese vluchtelingen moge lijk moet maken. De strijdmacht zou moeten worden gesteund door de Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Een heid. Madrid en Parijs vinden ook Amerikaanse medewerking belangrijk. Washington volstaat echter met het zenden van een speciale gezant naar Afrika. Jac. de Milliano van Artsen zonder Grenzen vroeg gisteren ook om de vorming van een in ternationaal interventieleger. Dat zou een veilige zone moe ten scheppen, zodat de vluchte lingen snel kunnen worden ge holpen. Duizenden levens wor den momenteel bedreigd door cholera en dysenterie. „Het is te laat voor een halfzachte diplo matieke aanpak. Er is hier een humanitaire crisis aan de gang die om harde actie vraagt", no teerde onze correspondent ter plekke, Frans van den Houdt, uit De Milliano's mond. Ogata steunt ook het pleidooi voor instelling van een veilige zone. Tegenover onze corres pondent in Genève, Bob Kroon, liet ze dat gisteravond weten. Kennelijk om internationaal ingrijpen te voorkomen, kon digden de nieuwe machtheb bers in Oost-Zaïre gisteren een wapenstilstand af. Laurant Desiree Kabila, leider van de Al liantie voor Democratie en de Bevrijding van Congo-Zaïre, zei dat het bestand voor drie weken 8-/-I20 5711° «710° 70% 50% 40% SSSSS# 20% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagin VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Consument Cultuur .16 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15,17 RTV/programma's9 Sport19 Strips8 Uitgaan7 Kortingsbon voor een optre den van het cabaretduo Leb bis Jansen in de Muzenhof in Leiderdorp. De andere bon betreft 'Merg' dat wordt ge speeld in het LAKtheater door het Arsenaal. WASHINGTON HANS DE BRUUN gesnelheidslijn bij Benthuizen ven", zegt zij. Toch durft ze nog lijn) ziet de uitkomst van het dens het debat. „Ik ben blij dat en het Westeinde kan aanrich- niet opgelucht adem te halen, debat juist steeds somberder in. de passage nu is genoemd, dat ten. „De ministers hebben de „Enerzijds ben ik hoopvol, an- „Ik ben nog niet zo somber dat nu bekend is dat wij daar zit- indruk gewekt dat ze erg hech- derzijds weet je niet hoe de coa- ik denk dat de zaak al verloren ten." ten aan hun fluweel; dat dat be- litiepartijen elkaar toch nog vin- is, maar er hangen wel donkere langrijker voor ze is dan luiste- den." wolken boven Leiderdorp." Pagina 17: 'Spoorlijn is geen ren naar de bevolking. Dat flu- De Leiderdorpse wethouder Toch vindt Huigen dat Leider- crisis waard' weel zou niet zo mogen kle- C. Huigen (WD/hogesnelheids- dorp wel winst heeft geboekt tij- dig nieuw Huis van Afgevaar digden (435 leden). Volgens de opiniecijfers zal de Senaat zeker in meerderheid Republikeins blijven, maar is er een kleine kans dat de Democraten in het Huis voor een verrassing kun nen zorgen. Clinton en Dole legden giste ren dodelijk vermoeid de laatste etappes af van een 'marathon race', die hen de afgelopen da gen in meer dan twintig staten kris-kras door heel Amerika bracht. Dole, bijna zonder stem en zichtbaar uitgeput, deed een laatste wanhopige aanval op Clinton. Clinton zei dat de Re publikeinen er op uit zijn 'Ame rika te verdelen'. Hij riep op de handen ineen te slaan en nie mand uit te sluiten. Als Clinton vandaag wint, wordt hij de eerste Democrati sche president sinds Franklin Roosevelt (in 1936) die twee achtereenvolgende verkiezin gen wint. De president zal zijn stem uitbrengen en de verkie zingsuitslag afwachten in de hoofdstad Little Rock van zijn thuisstaat Arkansas; Dole reist vandaag naar zijn geboortedorp Russell in de staat Kansas. CORRRESPONDENT Terwijl de Republikeinen hem blijven beschuldigen van be drog en corruptie, lijkt Bill Clin ton af te stevenen op een ruime zege bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen van vandaag. De laatste opiniepeilingen ga ven de Democraat gisteren 50 procent van de stemmen, tegen de Republikein Bob Dole 35 procent en de onafhankelijke kandidaat Ross Perot 8 procent. De Democraten maken zich daarom nauwelijks meer zorgen over de zege, maar hopen alleen dat Clinton er vandaag in zal slagen meer dan de helft van de stemmen te halen, zodat hij tenminste een echt mandaat van de kiezers heeft. In 1992 won hij met slechts 43 procent. De laatste stembureaus sluiten om half twee vannacht (Neder landse tijd). De grote vraag is of de Repu blikeinen er in zullen slagen hun in 1994 veroverde meerder heid in het Amerikaanse Con gres te behouden. De kiezers stemmen vandaag voor 34 nieuwe senatoren en een volle- geldt. Het moet vluchtelingen de kans te geven naar hun haardsteden terug te keren. Als het Zaïrese leger echter aanvalt, zullen de rebellen zich verwe ren. De zieke Zaïrese president Mobutu vertrok gisteren onver wacht uit Zwitserland, waar hij werd behandeld aan prostaat kanker. Hij reisde naar zijn villa aan de Franse Rivièra. Mobutu heeft laten weten dat hij 'de ko mende dagen' zal terugkeren naar Zaïre. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik n (I.v.ni. controle bezorgingj Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: J Per maand automatisch (f. 31,30! D Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1