Leidsch Dagblad Ruilen? BaaWnff 23 Sport7 wil mes zetten in zendtijd Ivoren vangst Plan markthal en tunnel van de baan Oegstgeest verwelkomt 20.000ste inwoner Amerikaans busbedrijf wil meer concurrentie 'Amateurs zullen niks vinden' Minister niet alleen in kritiek op Rekenkamer GOED NIEUWS DONDERDAG 31 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 1 Binnenland Nederland spaart F* zich gek voor een ZJ goed pensioen Buitenland Overleg nodig over oorlog Zaïre- Rwanda Cultuur en Kunst Het haar van Jennifer Batten is bekender dan haar gitaar Sport Ajacied Arnold Scholten velt Schotten LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Lisse-trainer Paul Bahlmann op non-actief FC Lisse heeft trainer Paul Bahl mann met onmiddellijke ingang op non actief gesteld. Het be stuur van de zaterdaghoofdklas ser wil geen toelichting geven op het besluit. Wel is duidelijk dat de spelersraad van FC Lisse het bestuur heeft meegedeeld dat er onvoldoende vertrouwen was in Bahlmann. De Alphense trainer was aan zijn eerste sei zoen bezig in Lisse. FC Lisse kende een teleurstel lende seizoenstart, mede omdat er veel nieuwe spelers moesten worden ingepast en Bahlmann de speelwijze van de ploeg wil de veranderen. Vorige week stapte de spelers- raad (bestaande uit Stephan Spruyt, Leon van der Zwet, Bert van Duivenbode en Ralph Pol man) naar het bestuur om de onvrede te ventileren over de trainer. Omdat het bestuur wil de weten of dit binnen de gehe le selectie leefde, werd door de spelersraad aan elke speler ge vraagd hoe hij over de trainer dacht. Op grond van het resul taat van deze enqüete besloot het bestuur de trainer de laan uit te sturen. Bahlmann noemt de hele gang van zaken merkwaardig. „Ik heb het idee dat de spelers raad een onjuist beeld heeft ge schetst bij het bestuur. Ik had de pech dat die jongens die daarin zitten, vanaf het begin niet op mijn hand zijn ge weest." Pagina 25: Paul Bahlmann: 'Ik ben verbijsterd' <3* Kamsteeg Amsterdam De douane op de luchthaven Schiphol onderschepte gisteren bij een controle zes olifanten- slagtanden. De grootste was 1,75 meter lang en woog ruim 67 kilo. De vracht was afkomstig uit Tanza nia en bestemd voor Bangkok. Op de vervoersf>apieren stond dat het ging om scheepsbenodigdheden. Het is op grond van de Wet bedreigde uitheemse dier- en plantensoorten verboden om in slagtanden te handelen. Pagina 3: Sorgdrager wil illegale dierenhandel aanpakken. foto anp sjoerd van delden hans koenekoop stad op verschillende punten aantrekkelijker wor den gemaakt. Er zullen 'ankerpunten' bij moeten komen om een duidelijke looproute voor het win kelend publiek uit te stippelen." Het CML vindt dat die ideale route moet lopen via Haarlemmerstraat, Hooglandse Kerkgracht, Burgsteeg, Koornbrug, Breestraat, Aalmarkt en Vrouwensteeg. In de huidige situatie ontbreken volgens CML de schakels tussen Breestraat en Haarlemmerstraat: de Vrouwensteeg, Aalmarkt en Hooglandse Kerkgracht zijn doodse stukken, terwijl de drukbezochte markt juist de doorstro ming naar de Breestraat verstikt. De twee meest ingrijpende maatregelen om het zo gewenste loopcircuit tot stand te brengen, zijn nu in de centrumvisie naar de verre achtergrond verdwenen. Een verkeerstunnel van een kilome ter lang, die grofweg ter hoogte van het Gangetje de grond induikt en na de Webster University weer bovenkomt, werd geopperd als de ideale manier om de Breestraat te ontlasten van verkeer en de Leidse binnenstad beter bereikbaar te ma ken. In de tunnel zouden aftakkingen moeten ko men naar ondergrondse parkeergarages. Een verkeerstunnel onder de Nieuwe Rijn en de Oude Rijn in de Leidse binnenstad is geen haal bare kaart. Een overdekte markthal op de Kaas markt evenmin. Het Centrum Management Lei den (CML) heeft de twee meest in het oog lopen de plannen om het Leidse winkelcentrum aan trekkelijker te maken, zo goed als geschrapt. „Voor deze dure tunnel zijn zeer waarschijnlijk geen investeerders te vinden", zegt voorzitter W. Bleijie van CML, „en tegen het plan om de markt te verplaatsen naar een hal bestaat zoveel weer stand bij de ambulante handel, dat het niet zinnig is daar nog energie in te steken." De uitgangspunten die in de visie van het CML - het overlegplatform waarin vertegenwoordigers van de gemeente, Kamer van Koophandel, mid denstand, banken, ambulante handel, VW en ho reca zitting hebben - zijn neergelegd, staan vol gens Bleijie nog recht overeind. „Leiden is een belangrijk marktaandeel kwijtgeraakt, de koop kracht verdwijnt naar elders. Óm aan die zorgelij- i einde te maken, moet de binnen- Jaar lang gratis kijken blijkt lege dop Sport7 overweegt fors te snijden in zijn zendtijd. Mogelijk gaat de zender terug van zeventig uur televisie naar der tig uur per week. Een jaar lang gratis kijken, het 'cadeau tje' waarmee Sport7 afgelopen weekeinde Nederland ver raste, blijkt inmiddels een lege dop. „Sport7 kan dat aan bod niet waarmaken", aldus Ronald Jutten, hoofd juridi sche zaken van de VECAI in Dordrecht. Bij de VECAI is 95 procent van de kabelexploitanten aangesloten. Sport7 weigert ieder commentaar. commercieel directeur Roland Pelle van Sport7 onlangs dan ook toegeven dat de zender wel een heel breed programma aanbod heeft. „Wij bekijken voor het komend jaar de moge lijkheid terug te gaan in het aantal uitzenduren", aldus Pelle die aangaf dat de directie zich buigt over meer scenario's (zoals dagtelevisie) om de slecht bekeken zender populairder te maken. Het terugschroeven van de correspondent In een poging te redden wat er te redden valt, wil de sportzen der voor de zoveelste keer in korte tijd zijn koers wijzigen. De zeventig uur televisie bleek al direct bij aanvang te veel, te slecht en te onduidelijk voor de Nederlandse kijker. Op een bij eenkomst van de International Advertising Association (IAA) in Ouderkerk aan de Amstel moest oegstgeest maarten keulemans De 20.000ste Oegstgeest heet Nienke Pauline Vermeer, weegt 3020 gram en is, volgens de trotse moeder A. Stiggelbout, 'ontzettend lief. Het meisjes werd afgelopen za terdag al geboren, maar wordt vandaag officieel verwelkomd door burgemeester S. Scheen- stra en zijn vrouw. De burgerva der zal Nienke een knuffelbeer aanbieden en een spaarbank boekje met 20.000 cent erop. Moeder Stiggelbout is een beetje overrompeld door alle aandacht. „Ik dacht altijd dat Oegstgeest maar 17.000 inwo ners had. Dan sta je raar te kij ken als je ineens te horen krijgt dat je dochter de 20.000ste is. Al is zoiets natuurlijk puur toeval: het maakt het allemaal toch wat specialer." Hoewel Oegstgeest zich met baby Nienke erbij officieel '20.000-plus gemeente' mag noemen, levert de mijlpaal de gemeente geen extra financiële voordelen op. De geboorte heeft wel invloed op de samenstelling van de gemeenteraad. Omdat de grootte van de raad afhangt van het inwonertal, krijgt Oegst geest er na de volgende verkie zingen twee raadsleden bij. De gemeenteraad telt dan negen tienleden. Vancom dreigt Nederland te verlaten Kwartaalwinst Shell stijgt met 31 procent De winst van Shell is in het der de kwartaal van dit jaar met 31 procent gestegen tot 3,47 mil jard gulden. De winst per aan deel steeg van 3,16 gulden tot 4,13 gulden. Op basis van de ge schatte actuele kosten was de winstverbetering minder groot. Volgens deze berekening, waar bij „oneigenlijke" winsten door stijgingen van de olieprijs bui ten beschouwing zijn gelaten, steeg de winst in het derde kwartaal met 11 procent tot 3,13 miljard gulden. De omzet in het derde kwar taal steeg met 23 procent tot 53,2 miljard gulden. Over de eerste negen maanden van het jaar heeft Shell nu 10,9 miljard gulden verdiend, een stijging van 19 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. De omzet over de eerste drie kwar talen komt 18 procent hoger uit op 154,4 miljard gulden. Plannen om uw interieur te veranderen? Bij al uw meu belaankopen krijgt u een leuke INRUILPREMIE voor uw bestaande meubelen. Hoe hoger uw aankoopbedrag, hoe hoger de INRUILPREMIE! Kom snel eens langs, want we hebben veel nieuws in huis. Doe nil uw voordeel met deze inruilaktie! KATWUK AMBACHTSWEG 11-13 TEL. 071 - 4028151 LEIDERDORP MEUBELPLEIN 7 TEL. 071 - 5414466 DIEMEN OP DE SNIEP 11 TEL. 020 - 6906679 den haag gpd De Amerikaanse schappij Vancom dreigt zich van de Nederlandse markt terug te trekken als er niet meer mo gelijkheden komen voor con currentie in het openbaar ver voer. Vancom is nu met bus diensten actief in Groningen en Zuid-Limburg, maar zij wil haar activiteiten aanzienlijk uitbrei den. Directeur Terry van der Aa van het bedrijf zegt vandaag in het dagblad Trouw teleurgesteld te zijn over de vorderingen die politiek Den Haag maakt met het invoeren van concurrentie. Tot nu toe blijft dat beperkt tot slechts de twee genoemde proefgebieden. Aanvankelijk zouden dat er twaalf zijn. De besluitvorming in Den Haag loopt met name stuk op twijfels over wie uiteindelijk de conces- *sies voor nieuwe maatschappij en moeten verlenen: rijk, pro vincies of gemeenten. De dis cussies gaan verder over de duur van de concessies, vijf jaar of meer, en de gevolgen voor het personeel bij afloop van zo'n concessie. Ook verschillen in de politiek de meningen over welke eisen aan de busmaatschappijen ge steld mogen worden in ruil voor een concessie. Minister Jorrits- ma (verkeer en waterstaat) heeft ondanks eerdere beloften zelf nog geen standpunt ingeno men. Vancom heeft miljoenen dollars geïnvesteerd in Neder land, in de verwachting dat snel meer concessies verkregen zou den worden. Als die mogelijk heid er niet komt, keert Vancom ons land de rug toe. Schatgraven in Leidse Roomburgeipolder heeft geen zin leiden herman joustra Amateur-archeologen, kunst liefhebbers en handelaren die stiekem willen gaan graven in de Leidse Roomburgerpolder kunnen zich de moeite bespa ren. De kans dat de komende tijd nog meer bronzen Romein se maskers worden gevonden - of andere voorwerpen van ver gelijkbare historische en cultu rele waarde - is vrijwel uitgeslo ten. De Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) stuitte puur bij toeval op het masker. „En zoals je weet is het toeval niet te manipuleren", zegt voorlichter Arne Haytsma. „Het is volstrekt zinloos te ver wachten dat er meer ligt." „De ROB zelf graaft ook niet in het wilde weg, maar gericht", verduidelijkt hij. „Alleen daar waar we denken specifieke za ken te kunnen vinden. Wat ver wacht je aan te treffen als je gaat graven in een oude gracht, zoals in de Roomburgerpolder? Een beschoeiing, een schip mis schien. Of de restanten van ie mand die verzopen is. Maar in elk geval geen masker. Wie nu gaat zoeken, vindt misschien een kraspennetje of een muntje dat iemand ooit in het water heeft laten vallen bij het wisse len. Meer niet waarschijnlijk." Haytsma voegt daar nog aan toe dat zoeken alleen zin h^eft met de juiste apparatuur. Schep en rubber laarzen zijn volstrekt ontoereikend. .Alles in de pol der ligt onder dikke lagen veen en klei. Amateurs kunnen gra ven wat ze willen. Ze zullen niks interessants boven de grond ha len." Pagina 17: 'Romeinse Gordon' roept veel vragen op Minister Wijers (economische zaken) staat niet alleen in zijn kritiek op de Rekenkamer over het onderzoek naar steun van de overheid aan Fokker, DAF en Nedcar. Ook de regeringspartij en PvdA en D66 hekelen de 'boekhoudkundige' benadering van de Rekenkamer. „Ze kun nen hun harde conclusies niet onderbouwen", aldus PvdA'er Van Gelder. D66 is met name boos over de kritiek op de technolease, de 'belastingtruc' die nu wellicht weer voor Fokker gebruikt gaat worden bij een eventuele over name door Samsung. Volgens D66'er Van Walsem heeft de Kamer daar al lang mee inge stemd en dreigt de Rekenkamer nu Samsung af te schrikken. Minister Wijers heeft nog ge probeerd publicatie tegen te houden. Hij noemt het rapport 'inadequaat en suggestief. De geïrriteerde bewindsman voelt zich door de Rekenkamer in een lastig parket gebracht, nu de onderhandelingen met Sas- mung over de overname van Fokker op het punt staan te luk ken of mislukken. Hij hoopt dat de ophef over het stuk de on derhandelingen geen schade berokkenen. In het gisteren gepresenteer de rapport van de Rekenkamer staat dat 'Den Haag' niets heeft geleerd van het RSV-debacle. Achtereenvolgende kabinetten hebben zich tussen '87 en '94 niet aan de regels gehouden bij vijf pogingen om DAF, Nedcar en Fokker overeind te houden. Zo was onbekend hoeveel ba nen behouden bleven met de miljoenen staatssteun. De Ka mer werd daarnaast volgens de Rekenkamer onvoldoende gein- HET WOORD IS AAN Frans spreekwoord Alleen zij die niets uitvoe ren, vergissen zich nooit. 13° voor vrijdag voorlopig j onbestendig \A/PPr r/14° 117150 97130 80% 80% 70% ctchtf 10% 10% 20% VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Boeken Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio 17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport23,25 Strips uitzenduren tot misschien der tig per week, is een van de mo gelijkheden. Waar in dat geval de klappen vallen in de pro grammering van Sport7, is on duidelijk. In ieder geval worden de vaak langdurige voor- en na beschouwingen bij voetbalwed strijden en de vele herhalingen kritisch onder de loep geno- Inmiddels is het grootse ge baar dat de Sport7-directie af gelopen weekeinde naar de kij ker maakte, door de VECAI doorgeprikt. „Het is niet aan Sport7 of ze gratis op een open net te zien is. Ook niet of en wanneer Sport7 in een betaald pluspakket achter een decoder komt te zitten. Die beslissing is voorbehouden aan de kabelex ploitant", aldus Jutten van de VECAI. Pagina 2: Sport7 speelt voor nep-Sinterklaas Uitgaan 22 formeerd. De technolease, de belastingtruc die Fokker in 1994 aan 412 miljoen gulden hielp, was onwettig. Het CDA is het eens met de opmerkingen over de technole ase. Wel vindt woordvoerder Mateman met Wijers dat het rapport op een ongelukkig mo ment komt. Aan de andere kant vindt het CDA wel dat het insti tuut enkele goede punten aan de kaak stelt. Het CDA vindt een parlementaire enquête naar Fokker nu helemaal nodig, de regeringspartijen niet. De Kamer besluit volgende week wat er verder moet gebeu ren met het Rekenkamer-rap port. Groen Links wil een ple nair debat. Pagina 2: Rekenkamer steunt Wijers juist Wetenschap Techniek 14 Kortingsbon voor voorstel ling van de Leidse toneel groep Het Arsenaal dat 'Merg' speelt van Judith Hertzberg in het LAKtheater. VOETBAL OP TV EC II, rechtstreeks PSV-FK Brann Bergen, 19.45 uur, Sport 7. Comité verwijt justitie België nalatigheid brussel «anp-gpd Slachtoffers van seksueel mis bruik in België, verenigd in het comité Pour Nos Enfants (Voor onze kinderen), hebben de ko ning een ultimatum gesteld. Als hij hen niet binnen veertien da gen audiëntie verleent, brengen ze de namen van een aantal pe dofielen en nalatige rechters in de openbaarheid. De slachtoffers hebben het Belgische hof vier dossiers toe gestuurd over pedofiliezaken. Daaruit blijkt volgens het comi té ernstige nalatigheid van het gerecht. Eén van de dossiers bevat in formatie over een man die zich als kinderarts voordoet en be weert de meest geschikte thera pie tegen bedwateren te hebben ontwikkeld. De man nam naaktfoto's, ging met de kinde ren in bad en heeft ook kinde ren verkracht. De Belgische premier Jean- Luc Dehaene wil nog voor het eind van dit jaar een besluit over een centrum voor opspo ring van vermiste en misbruikte kinderen in Brussel. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. e weken betaal ik mijn abonnement: nd automatisch (f .1 J Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) N B Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef)abonnement heeft gehad. Leidsch Dagblad, Abonnee OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1