Leidsch Dagblad 21 Justitie onderzoekt organisatie CDA Puntgaaf Romeins masker gevonden Onzekerheid over tournee Faithfull Leerkes (Unie 55+): Het flapte er zomaar uit Bos-variant levert HSL drie jaar vertraging op Springtij in Katwijk RADIO WEST Zaïre en Rwanda in oorlog Martin Jol hoofdtrainer Roda JC Greenpeace: Amerikaans atoomproefeiland lekt GOED NIEUWS WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland 'Intimidaties van Heineken een misverstand' Buitenland Enorme overstroming 5 van zuidelijk IJsland dreigt nog steeds Cultuur en Kunst Stadsgehoorzaal 7 Leiden te duur voor amateurs LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Sport Voetballers Feyenoord stuurloos zonder spelbepalers Archeologen doen spectaculaire vondst in polder Roomburg bij Leiden De archeologen die sinds januari naar Ro meinse en middeleeuwse voorwerpen aan het graven zijn in de polder Roomburg bij Leiden hebben de vondst van hun leven ge daan: een puntgaaf Romeins masker van glimmend brons. De archeologen en de machinist van de graafmachine hebben het gezichtsmasker uit de tweede eeuw na Christus - 'het mooiste ooit in Nederland aangetroffen' - gevonden in de gracht van Corbulo. De Romeinen hadden rond het begin van onze jaartelling een ambachtsnederzetting op het terrein dat nu Roomburgerpolder heet. De door hen gegraven Corbulogracht verbond de Maas met de Rijn en diende voor transport van goederen. Het bronzen masker werd waarschijnlijk gebruikt bij rui- terspelen. Volgens archeoloog Tom Hazenberg is de vondst van het bronzen masker nu het eind van de graafwerkzaamheden in zicht komt, 'een unicum'. „Je weet gewoon niet wat je ziet: het is zó mooi, zó ongeschonden en zó indrukwekkend. Iedereen is hier vreselijk opgewonden over. Het masker zal waarschijnlijk ook aan het Leidse publiek worden getoond, verwacht Tom Hazenberg van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Hij weet alleen nog niet wanneer en waar. „Het is onze plicht om zo'n belangrijke en mooie vondst ook aan de Leidenaars te la ten zien. Maar het masker moet eerst nog verder worden onderzocht en geconser veerd. Dat gebeurt in Amersfoort." De Leidse archeoloog leidt sinds januari een team van archeologen en studenten dat in de bodem van de Roomburgerpolder sys tematisch aan het speuren is naar resten van de Romeinse beschaving. Dat heeft vooral veel scherven van aardewerk, leer, touw en dakpannen opgeleverd. Ook mid deleeuwse resten zijn naar boven gekomen: onder meer delen van het 15de eeuwse Sint Margarethaklooster. Maar zo spectaculair als het Romeinse masker heeft Hazenberg het nog niet meegemaakt. haarlem john oomkes 'Statuten in strijd met wettelijke regels Justitie in Den Haag stelt een onderzoeken naar de de mocratische structuur van het CDA.#De statuten van de partij zijn mogelijk in strijd met de wet, omdat leden te weinig invloed hebben. Hoofdofficier van justitie mr. J.A. Blok heeft het CDA inmiddels om opheldering gevraagd. van de Heemstedenaar. Kruijer signaleert in zijn vijf kantjes tekst een aantal onregelmatig heden. Krachtens de wettelijke regels is de algemene ledenvergade ring het hoogste orgaan binnen een vereniging. „Maar die is er bij het CDA niet", zegt Kruijer in een toelichting. „Er is wel een orgaan dat partijcongres heet, maar-dat heeft niet de bevoegd heden die volgens de wet aan de algemene ledenvergadering toekomen." „De algemene ledenvergade ring hoort het bestuur te kiezen, maar dat gebeurt bij het CDA niet. En de algemene ledenver gadering hoort elk jaar de jaar stukken vast te stellen. Maar zo niet bij het CDA. Daar is ook nog wel een partijraad, maar De zaak is bij het openbaar mi nisterie in Den Haag aangekaart door de Heemstedenaar ir. H.S. Kruijer. Hij is lid van het CDA en stelde eerder dit jaar vast dat de interne regels van zijn partij 'faliekant' in strijd zijn met het wettelijk vastgelegde vereni gingsrecht. Het bestuur zou te veel macht hebben. Hoofdofficier Blok zegt na een eerste onderzoek dat 'het niet uit te sluiten is dat de statu ten in strijd met de wet zijn'. Om die reden heeft het opep- baar ministerie de statuten en het huishoudelijk reglement la ten opvragen bij het CDA. Ook heeft Blok het CDA gevraagd nadere informatie te verschaf fen naar aanleiding van de brief Nieuwe stemming benzine-accijns den haag •cpd ik dacht, ik ben tegen de ac cijnsverhoging, dus toen riep ik tegen. Maar het is niet erg. Ik krijg de kans om het recht te zetten", aldus Leerkes. De Ka mer stemt namelijk vandaag opnieuw over de benzine-ac cijns. Niemand is echt boos, want Leerkes is populair op het Bin nenhof. „Het is ook ingewik keld. Je moet voor stemmen als je tegen de accijnsverhoging bent", aldus collega-oudere Nij- pels. Ook de indiener van de motie, het WD-Kamerlid Hoog- ervorst, kon er wel om lachen. Als Bertus Leerkes vandaag maar goed stemt. mij Pagina 3: Kamer steunt WD- n en motie tegen duurdere tabak Natuurlijk was Bertus Leerkes voor. Maar op het moment su prème riep hij 'tegen'. „Ik werd van beide kanten afgeleid. En toen flapte het er zo uit", verde digde de fractievoorzitter van de Unie 55+ zich na afloop van de stemmingen over de verhoging van de benzine-accijns. Terwijl de voorstanders van de WD-motie om het besluit over de verhoging van de benzi ne-accijns uit te stellen al be gonnen te glimmen, kwam er een kink in de kabel. Tot grote ontsteltenis hoorden de voor standers de 74-jarige Leerkes opeens tegen stemmen. „Er heen. Ik hoorde mijn j utrecht ron kragten Thalys, de supersnelle trein van Amsterdam naar Parijs, zal twee tot drie jaar langer aanloopver liezen lijden als de Tweede Ka mer kiest voor aanleg van een hogesnelheidslijn volgens de zogenoemde Bos-variant. Dit zegt directeur F. Marckmann van de exploitatiemaatschappij HST-VEM. Een meerderheid in het parlement lijkt het snelste tracé dwars door het Groene Hart af te wijzen en te kiezen voor de Bos-variant. die parallel loopt aan de rijkswegen A4 en A13. Marckmann gaat er van uit dat de hogesnelheidslijn tussen Rotterdam en Amsterdam er op zijn vroegst eind 2004 of begin- 2005 ligt. Hij heeft het dan over de variant door het Groene Hart. De Bos-variant zal volgens deskundigen niet eerder dan 2007 of 2008 gereed zijn. „Deze variant is nog veel minder uit gewerkt. Er zullen waarschijnlijk tal van zaken boven water ko men die verzet zullen oproe pen", aldus de directeur van HST-VEM. Thalys draait met verlies. „Zelfs als we een bezetting van honderd procent hebben moe ten we er op toeleggen", zegt Marckmann. „Maar het gaat hier om ingecalculeerd aan loopverlies. Zodra de snelle lijn er in Nederland ligt gaan we winst maken en dan kunnen we beginnen met het wegwerken van de aanloopverliezen." daar zit het bestuur zelf in. Ze controleren zo zichzelf, het is in feite twee handen op één buik." Het Heemsteedse CDA-lid zegt tevergeefs te hebben ge probeerd zijn kritiek intern te laten doorklinken. „We hebben na de afgelopen verkiezingsne derlagen een periode van zelf onderzoek gehad. Daar heb ik ook aan meegedaan. Toen ont dekte ik tot mijn ontsteltenis dat er van de statuten niets klopte. Maar met mijn oproep er iets aan te doen, kreeg ik zeer weinig gehoor." „Dat heeft misschien iets met die structuur te maken, maar er gebeurde in ieder geval niets. Toen heb ik in arren moede de officier van justitie maar ge vraagd de zaak te onderzoeken. Het is een stap die ik zeer on gaarne heb gezet, maar ik zag geen andere mogelijkheid", al dus Kruijer. Een woordvoerster van het CDA laat weten nog geen in houdelijke reactie te kunnen ge ven. De zaak wordt intern be studeerd. katwuk. De storm was minder krachtig dan voorspeld, maar dat nam niet weg dat het Noordzeewater gistermiddag hoog werd opgestuwd en vervaarlijk dicht bij de bewoonde wereld kwam. Zoals ter hoogte van de Oude Kerk in Katwijk waar de palen van de afrastering en het helm gras na maanden weer eens het zoute water aan de 'voeten' voelden. Hoewel de zee als gevolg van springtij extra hoog kwam, veroorzaakte de storm nauwelijks schade aan de zeewering. Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Rijnland is dat te danken aan het feit dat de wind uit het zuidwesten kwam. „Dan scheert de storm als het ware langs de kust. Bij een noordwesterstorm is het veel gevaarlijker. Dan beukt de wind pal op de duinen en worden die soms met hele happen tegelijk weggeslagen." foto dickhogewoning De grootste in onze regio Marktaandeel in Zuid-Holland-noord in (Bron: NOS.KLO/lntomart - juli/augustus 1996) R Zware gevechten gemeld aan gemeenschappelijke grens kigali frans v correspondent Zaïre en Rwanda zijn feitelijk met elkaar in oorlog. De legers van beide landen hebben giste ren en vandaag zwaar gevoch ten aan de grens bij Bukavu in Oost-Zaïre. Daarbij werden mortieren, luchtdoelgeschut en zware mitrailleurs ingezet. „We hebben Zaïre nog niet de oorlog verklaard, maar we moeten ons bij een aanval wel verdedigen", aldus een Rwandese officier. Rwanda heeft inmiddels een groot aantal manschappen sa mengetrokken in de grensplaats Cyangugu en de posities aan de rivier Rusizi, die de grens met Zaïre vormt, verstevigd. Intussen komt de val van Bu kavu in Oost-Zaïre steeds dich ter bij. Banyamulenge-rebellen (Tutsi's die al generaties in Zaï re wonen) hebben het stadscen trum bereikt en leverden daar gisteren slag met nog niet ge vluchte soldaten van het Zaïrese leger. Ook bij het dertig kilome ter van de stad gelegen vliegveld is zwaar gevochten. In de Rwandese hoofdstad Kigali is iedereen ervan over tuigd dat het Rwandese rege ringsleger de strijd van de Ba nyamulenge in Zaïre actief steunt. Velen vinden dat ook een goede zaak. „Waar Tutsi's worden bedreigd, moet Rwanda onmiddellijk een helpende hand bieden", aldus een inwo ner van Kigali. De uitspraak van president Bizimungu dat zijn regering de zaak van de Banya mulenge in Zaïre in ieder geval moreel steunt, wordt uitgelegd als een verkapte erkenning van Rwanda's actieve betrokken heid bij het conflict in Zaïre. Dat honderdduizenden Hutu- vluchtelingen hiervan de dupe van worden, wordt nauwelijks betreurd. „Onder hen bevinden zich zoveel moordenaars dat ze best eens goed mogen worden gestraft", menen veel Tutsi's. Persbureaus melden voorts dat de internationale gemeen schap niet lijkt te weten wat ze aan moet met de crisis in Zaïre. De Verenigde Naties zijn er nog niet in geslaagd een gezant voor het crisisgebied te vinden. De Veiligheidsraad van de VN heeft zich nog niet over de toestand in Midden-Afrika uitgesproken. Een humanitaire catastrofe lijkt steeds dichterbij te komen, zo wordt algemeen geconcludeerd. HET WOORD IS AAN Alphonse Karr De liefde is een vogel die zingt in het hart van de vrou wen. dat de Engelse zan geres Marianne Faithfull gister avond zou verzorgen in de Mu- sikhalle Stuttgart is onverwacht niet doorgegaan. Faithfull wordt geplaagd door forse rugpijnen. De klachten zijn het gevolg van een forse val vorige week in Brugge. Daarmee zijn vraagte kens gerezen rond Faithfull's grote Nederlandse tournee, die haar op maandag 4 november naar de Anton Phiiipszaal in Den Haag brengt. VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Natuur en Milieu10 Randstad16 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan9 Angela Groothuizen treedt op in de Leidse Schouwburg met haar nieuwe programma 'Wegwijs in Ikea', waarvoor een kortingsbon op de pagi na Uitgaan. VOETBAL OP TV Champions League, rechtstreeks Glasgow Rangers-Ajax, 20 uur, Nederland 2. kerkrade/den haag gpd Martin Jol wordt de hoofdtrainer van Roda JC. Het is de bedoeling dat de 40-jarige Scheveninger vandaag of mor gen al aan de spelersgroep wordt voorgesteld. De trainer en Roda JC hebben reeds een ak koord bereikt over een contract voor anderhalf jaar. Alleen moet de Kerkraadse club vandaag nog rond de tafel gaan zitten met Schevèningen om te onder handelen over een afkoopsom voor het nog tot het einde van dit seizoen doorlopende con tract van Jol. De Scheveningse amateur club is in principe niet van plan de succesvolle coach, die in zijn eerste jaar prompt de landstitel greep, te laten vertrekken. In een clausule van zijn contract staat dat Jol alleen vrij kan ver trekken naar een club uit de top-5 van de PTT Telecompeti- tie. Momenteel bezet Roda JC de negende plaats. De Limburg se club moet derhalve een af koopsom betalen, maar daar zal de komst van Jol ongetwijfeld niet op stranden. Je voeten boffen. Want tot en met 17 november 1996 krijg je bij aankoop van een zitbank van boven de f 1000.- een bijpassende FOTÖ voetenbank (60 x 60 cm) cadeau." Kijk in de catalogus 1997 welke bank je het mooiste vindt en kom dan snel je voeten verwennen LIKE Al bij IKEA "Max. 1 voetenbank per klant. washington Het Amerikaans atoomproefei land Amchitka voor de kust van Alaska lekt radioactiviteit in de Bering Zee. De regering in Was hington ontkent dat er sprake is van ernstige besmetting, maar heeft Greenpeace wel samen werking toegezegd bij de bestu dering van de bevindingen van de milieu-organisatie. De Amerikanen hielden op Amchitka in de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig in totaal drie ondergrondse kernproeven. Oorzaak van het lekken is volgens Greenpeace dat de ontploffingen te dicht onder de oppervlakte plaats hadden. Zo verdween bij één proef een kreek, White Alice Creek, in de krater van plosie. Daardoor loopt dioactief besmet water in NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. a, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal :eptgiro (f. 91,20) N.B. Deze aanbieding g n als u in de afgelopen 3 ma elop. zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 712141 "400114" maandag t/rn vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1