Van Gaal laat Dani thuis Peter Mueller, Amerikaanse schaatscoach op Nederlandse sprintmissie Sport Arena-gras oorzaak van liesblessures Staken als naam van 'onbekende' dader niet wordt genoemd PSV zwaait Willem Maeyer uit DINSDAG 29 OKTOBER 1996 Nederland niet in Hopman Cup perth De Nederlandse tennisploeg ontbreekt na jaren in het toernooi om de Hopman Cup, dat rond de jaarwisseling in Perth wordt gehouden. Aan de Hopman Cup doen acht landenteams mee. Voor Nederland speelden Richard Krajicek en Brenda Schultz de laatste jaren in Perth. Voor de huidige editie is titel verdediger Kroatië met Ivanisevic en Majoli als eerste geplaatst. Zwitserland met Rosset en Hingis staat tweede. Duitsland wordt vertegenwoordigd door Graf en Karbacher. Frankrijk komt met Boetsch en Pierce, Zuid-Afrika met Ferreira en Coetzer, de Vere nigde Staten met Reneberg en Rubin, Roemenië met Voinea en Spirlea en Australië met Philippoussis en Bradtke. Rugbyspeler overlijdt londen Een rugbyspeler van de universiteit van Oxford is over leden aan de verwondingen die hij dit weekeinde opliep tijdens een oefenwedstrijd in Londen. Ian Tucker (23) werd zaterdag met ernstig hoofd- en nekletsel opgenomen in een ziekenhuis. Hij kwam tijdens de wedstrijd tegen de Londen Sarracens in botsing met een tegenspeler. Tucker, geboren in Zuid-Afrika, studeerde economie in Oxford. Bridgeheren uitgeschakeld rhodqsDe mannenploeg is op de bridge-olympiade in Rho- dos uitgeschakeld. De ploeg eindigde na 35 wedstrijden op de zevende plaats in poule A. De eerste vier kwalificeerden zich voor de kwartfinales. Nederland kwam gisteren drie keer in ac tie. Van Tunesië werd met 16-14 verloren, van Finland met 21-9 en Guadeloupe met 25-4 gewonnen. De vrouwen plaatsen zich wel voor de kwart eindstrijd. Daarin komen ze vandaag uit tegen de Verenigde Staten of Oostenrijk. Golfteam gediskwalificeerd bilthovenHet Nederlands golfteam is gediskwalificeerd voor het toernooi om de World Cup van 21-24 november in Kaap stad. De Nederlandse Professionals Golfers Associatie heeft alle mogelijke protesten ingediend. Begin deze maand bevochten Ruben Wechgelaer en Chris van der Velde op Jamaica de kwalifi catie voor Nederland. Zij eindigden op de vierde plaats. De NPGA was destijds van zins Joost Steenkamer en Rolf Muntz op te stellen. Tijdens het slotdiner in Jamaica liet Chris van der Vel de zich ontvallen dat hij niet zou meedoen in de eindronde te Kaapstad omdat hij in dezelfde periode wilde proberen zijn kaart voor de Europese Tour te behalen. De organisator van de World Cup zei tegen Van der Velde dat dit niet kon, dat dezelfde spelers de eindronde moesten spelen. Kort daarna kwam bij de NPGA een fax binnen met de mededeling dat Nederland was ge diskwalificeerd. Top-squashers verliezen in New York new york» De Pakistaan Jansher Khan en Michelle Martin uit Australië zijn in de halve finales van het Champions-toernooi in New York uitgeschakeld. Beiden waren als eerste geplaatst. Khan verloor in drie games van de Australiër Craig Rowland. Martin redde het in vier games niet tegen de Engelse Cassie Jackman. De als nummer twee geplaatste Suzanne Horner uit Engeland trok zich na de verloren eerste game tegen de Australische Irving geblesseerd terug. Coret droogt Westlandia af zoeterwoudeHoofdklasser Coret heeft gisteravond in de Kla verhal het zaalvoetbalduel tegen Westlandia met 7-1 gewonnen. Julio Cesar Bello was mer drie treffers de grote man bij de Zoe- terwoudenaren. Ronald van der Maat leverde twee treffers af en Aad van der Hoeven en Edwin Toet ieder een. NBA-vedetten misdragen zich new york Charles Barkley en Charles Oakley hebben een paar dagen voor de start van het Amerikaanse basketbalseizoen schorsingen en boetes gekregen voor een vechtpartij in een oefenpotje. Het tweetal raakte vrijdag met elkaar slaags. Oakley (New York Knicks) kreeg een schorsing van twee wedstrijden en een boete van 17.000 gulden opgelegd. Hij mist de duels tegen Toronto en Charlotte. Barkley (Houston Rockets) kwam er van af met één wedstrijd en 8500 gulden. Hij zit op de tribune als zijn team het seizoen start tegen Sacramento. Over de vergankelijkheid van roem hoeft niemand Dani nog iets te vertel len na afgelopen zondag. Op de snel weg van Arnhem naar Amsterdam nam Ajax-trainer Louis van Gaal, in de spelersbus, de 19-jarige Portugees even apart. Om hem te vertellen dat zijn eerstkomende tegenstander niet Glas gow Rangers zou zijn, maar PSV-2 uit Eindhoven, de nummer zeven uit de eredivisie voor reserveteams. gpd-verslaggever De wegen van Louis van Gaal blijven ondoor grondelijk. Twee weken geleden luidde een tiener uit Lissabon met twee kopdoelpunten tegen Rangers FC een periode van 'Dani-ma- nia' in. Het was herfstvakantie en letterlijk duizenden schoolkinderen stroomden die week richting Amsterdam Arena. Belaagd door pubers en besprongen door mediavolk probeerde Daniel da Cruz Carvalho het hoofd koel en zijn vorm intact te houden. Dat eerste lukte, het tweede niet Direct na zijn spette rende Europese debuut voor Ajax klonk tus sen alle lofzangen door de kritische noot van Louis van Gaal. Gisteren herhaalde de scheidende trainer zijn kanttekeningen. „Ik heb overal gelezen dat Dani zo goed had gespeeld tegen de Ran gers", klonk het cynisch. „In balbezit, ja. Maar bij balverlies niet. Hij is gewend aan de Por tugese competitie en aan zijn status in Por tugal. Alle ballen werden bij hem ingeleverd en als hij die verspeelde, maakte dat niet uit. Bij ons moet iedereen meedoen bij balverlies. Die omschakeling kost tijd." Johan Cruijff, de beoogde opvolger van Van Gaal bij Ajax, orakelde na Ajax-Rangers dat Dani elke week een basisplaats zou moeten hebben. Die opmerking bleek bij Van Gaal nog steeds na te sudderen. „Of denkt u soms dat Johan Cruijff hier al trainer is", counterde hij na een andere vraag over de absentie van Dani. „Luister, als hij de afgelopen weken heel goed had gevoetbald, was hij er in Glas gow gewoon bij geweest. Maar dat heeft hij niet gedaan. Ik heb er het volste vertrouwen in dat Dani bij Ajax tot een topper uitgroeit, maar nu is het nog te vroeg. Mentaal gaat hij goed om met het feit dat hij nu veruit de po pulairste speler van Ajax is. Maar fysiek moet hij bij voorbeeld nog groeien. Het blessureleed bij Ajax heeft evenmin in het voordeel van de Portugees gewerkt. De belangrijkste twijfelgevallen in de Ajax-selec- tie betreft vleugelaanvallers (Overmars en Ba- bangida) en verdedigers (Bogarde en Frank de Boer). Indien zij in Schotland niet fit worden bevonden, heeft Van Gaal behoefte aan ande re spelers dan Dani. Vandaar dat linkerspits Rody Turpijn en verdediger Mario Melchiot gisteren meereisden naar Glasgow, terwijl Da ve van den Bergh op afroep beschikbaar is. Van Gaal: „Die jongens uit het tweede team weten wat ze moeten doen. Voor Dani is het allemaal nog nieuw." Zij allen kregen de voorkeur boven de in stinctieve voetballer Dani die, en dat had Van Gaal ook nog meegewogen in zijn beslissing, zojuist van zijn tijdelijke hotelkamer is ver huisd naar een appartement in Diemen. „Where is Dani", vroegen Schotse journalis ten gisteren op het vliegveld van Glasgow, na dat het Ajax-toestel was geland. „Dani is in Diemen", luidde het antwoord. En met een blik vol ongeloof vervolgden ze hun vergeefse zoektocht naar de smaakmaker van twee we ken terug. Het gras van de Amsterdam Arena hindert Ajax niet alleen bij het spel, de mat lijkt ook de veroorzaker te zijn van blessu res. Maar liefst acht spelers hebben dit seizoen hinder of last gehad van liesblessures. Veldman, Bogarde, Witsch- ge, Ronald en Frank de Boer, Van der Sar, Overmars en Blind hebben dit voetbaljaar al liesblessures opgelopen. Blind moest vorige week zelfs wor den geopereerd. Volgens aanvoerder Frank de Boer is dat geen toeval meer. „Wat denk je van die mat", vraagt de verdediger zich af. Het gras zou te zacht zijn, niet stabiel. Maar ook het gras op het jeugdcomplex van De Toekomst, Ajax' jeugdcom plex, blijkt niet zo goed als ver teld. De Boer: „Wij hebben er een aantal keren getraind. Het is er spiegelglad. Gevaarlijk. Je glijdt zo uit, met alle gevolgen vandien. Vooral je liezen heb ben het dan zwaar te verdu- Volgens clubarts Piet Bon moet de oorzaak echter op een ander vlak worden gezocht. Als de groep kleiner wordt, en de kwaliteit minder, dan wordt de belasting automatisch gro ter. En daarmee ook de kans op blessures." Voorstel rugbyscheidsrechters leiden rob onderwater Er is de Nederlandse rugby scheidsrechters alles aan gele gen om de velden 'schoon' te houden. De NSRS (Nederlandse Sociëteit Rugby Scheidsrech ters) gaat de rugbybond voor stellen om nog tijdens de wed strijd maatregelen te nemen als buiten het gezichtsveld van de spelleider een klap is uitge deeld. De aanvoerder moet met de naam van de 'dader' op de proppen komen. Gebeurt dat niet, dan wordt de wedstrijd on middellijk afgeblazen. Morgen buigt de rugbybond zich over de zienswijze van de arbiters. Het 'wetsvoorstel' is in gediend naar aanleiding van de 'kwestie Kummer', de DIOK- speler die voor twee maanden is geschorst. Op 6 oktober liep de speler Paul van Gorkum van de Oisterwijk Oisters een gebroken kaak op. Scheidsrechter Groe- neveld uit Sassenheim zag de klap niet, maar vermoedde dat Yves Kummer de dader was. Dat meldde Groeneveld nader hand in een rapport, waarop de rugbybond Kummer een schor sing voor twee maanden opleg de. Overigens wijst DIOK alle beschuldigingen van de hand. De bondsscheidsrechters zijn van mening dat dit geweld hard moet worden aangepakt. Leids man Groeneveld: „Het fruste- rende van deze zaak is dat ik het voorval met Kummer en Van Gorkum niet heb gezien, ik heb wel mijn vermoedens. Daarom hebben wij voorgesteld om de aanvoerder te verplichten om met de naam de komen. Het was eerst de bedoeling om de aanvoerder het veld ilit te stu ren als de naam van de dader niet bekend zou worden. Maar dat is onrechtvaardig naar de aanvoerder toe. Nu hebben we voorgesteld om de wedstrijd te staken en het in overtreding zijnde team met twee punten in mindering te straffen. parus Stefan Edberg speelde gis teren als in zijn beste dagen en won in de eerste ronde in Parijs met 6-2,6-4 van de Duitser Mi chael Stich. FOTO RTR De patiënt is geen patiënt meer. En daarvoor hoeven ze hem niet eens te bedanken. Het mooiste afscheidsge schenk heeft Willem Maeijer (67) ruim een week geleden al in ontvangst genomen. Met 7- 2 won PSV de topper van Feye- noord. Een kerngezonde zege, zo luidde de diagnose van Maeijer. PSV kan Europa weer aan. En zal dat ook kunnen met Harrie van Raaij, die gis teravond als zijn opvolger werd benoemd. Hoe anders was het bij zijn aantreden als voorzitter, ruim drie jaar geleden. PSV gold als een tobbende club. Had te lang op het succes van 1988, toen het de Europacup 1 won, geteerd en zat met een verou derde selectie in de maag. Maeijer werd als crisismanager naar voren geschoven en be gon direct met een bedrijfsma tige sanering. Een negental spelers en manager Kees Ploegsma, vervangen door oud-speler Frank Arnesen, dienden uiteindelijk hun bie zen te pakken, Van Raaij keer de als penningmeester terug in het bestuur. Maeijer hanteerde een credo van Philips' president-direc teur Jan Timmer. 'Als je een cultuur wilt veranderen, moet je eerst zorgen voor anarchie'. Als gevolg beleefde PSV zware tijden, niet in de laatste plaats door Maeijers presentatie. Spelers moesten uit het Eind- hovens Dagblad vernemen dat zij naar een andere club kon den uitkijken, omdat de voor zitter in een boze reactie zijn mond ruimschoots voorbij praatte en zichzelf bij een eerstvolgende gelegenheid be- lachelijk maakte door alles hardnekkig te ontkennen. Maeijer kroop vervolgens in zijn schulp. Hield bewust af stand tot de publiciteit. In rela tieve anonimiteit ging Maeijer verder met 'zijn' klus. Tussen tijds kreeg trainer Aad de Mos zijn ontslag, Kees Rijvers heet te de tussenpaus, na het WK van 1994 weekte PSV toenma lig bondscoach Dick Advocaat los bij de KNVB. Onder diens hoede is de rust' op trainings complex De Herdgang en in het Philips-stadion weerge keerd. PSV is momenteel kop loper van de eredivisie, on danks het vertrek van top schutter Ronaldo naar Barcelo na, heeft volop uitzicht op deelname aan de prestigieuze en commercieel aantrekkelijke Champions League en strijdt nog steeds mee in de Europa cup 2. Die feiten liegen er niet om, vindt Maeijer, hij heeft zijn taak met verve volbracht. „Ik heb afgemaakt wat ik wou doen", zei hij onlangs nog. „Als PSV kampioen wordt, heb ik op de tribune toch het ge voel dat ook ik daarvoor heb 'Mooie mop' PSV heeft niet zijn leven veran derd. „Dat zou een mooie mop zijn". Maar andersom heeft Maeijer wél PSV veranderd. Misschien passend in de top van het betaalde voetbal, de Eindhovense club is meer be drijf geworden. Hoe zeer Maeijer tot deze laatste tijd ook zijn best heeft gedaan PSV als een gemoedelijke, typisch Brabantse club te cultiveren. „We zijn een fatsoenlijke club met nette voetballers. Ik ben er trots op dat wij een Brabantse gezelligheidsclub zijn. Maar de spelers moeten wel presteren". Peter Mueller, de eerste buitenlandse coach van de KNSB. Een sprinttraditie opbouwen in Neder land, dat is de missie van Peter Mueller. Als eerste buitenlandse trainer in dienst van KNSB moet de Amerikaan de snelste tak van de schaatssport naar een hoger plan brengen. „Een schaatstalent dat niet Rintje Ritsma maar Gerard van Vel de wil opvolgen. Dat hoop ik in Neder land te bereiken", zegt Mueller. Nederland heeft nog altijd een all roundcultuur. De komst van de wereld kampioenschappen per afstand heeft wel een ander proces op gang gebracht, maar het verschil met de sprinttop is nog groot. Mueller vindt echter niet dat de Ne derlandse coaches het in het verleden verkeerd hebben aangepakt. „De rijders hebben een goede conditie en goede techniek. De schaatsers denken echter niet in sprint, dat is het probleem. Ik ga ze dit aanleren." Tijdens trainingskam pen in afwisselend zijn woonplaats Mil waukee, Calgary en Epe heeft Mueller hier voornamelijk de nadruk opgelegd. Mueller realiseert zich dat zijn sprint- missie alleen kan slagen als de rijders prestaties neerzetten. Komend weekein de nemen de rijders onder zijn leiding voor het eerst deel aan wedstrijden bij de City Bokaal in Utrecht. „De schaatsers moeten het doen. Een winnaar krijgt alles voor elkaar. Ik mag werken met een stel goede jongens en meiden. Ik ben er dan ook van overtuigd dat we dit seizoen al veel podiumplaat sen gaan pakken. Ik hoop de rijders net dat beetje meer te geven dat nodig is om de top te bereiken. De verwachtingen zullen hoog zijn, maar ik was er niet aan begonnen als ik er geen vertrouwen in Zijn Amerikaanse positivisme heeft Mueller in ieder geval al veel successen gebracht. Het meeste heeft hij bereikt als coach van Dan Jansen en Bonnie Blair. Het Amerikaanse tweetal won onder zijn leiding wereldtitels en gouden olympi sche medailles. Ook zelf was hij begena digd sprinter. Hij won olympische goud op de 1000 meter in Innsbruck 1976. De hoogste tree van het podium bij een WK bereikte hij echter nooit. Hij eindigde als tweede en derde. Mueller is nu zestien jaar werkzaam als coach. Hij was al eerder actief in Eu ropa. Hij werkte in Oostenrijk en Duits land en boekte afgelopen seizoen suc cessen met de Franse schaatsers. Vooral Kuentz maakte veel progressie. Mueller had in Frankrijk nog een contract tot en met de Olympische Spelen in 1998 in Nagano. De Nederlandse uitdaging won het echter van de Franse franks. „Als ik aan schaatsen denk, denk ik aan Nederland. Ik kon deze kans niet laten liggen. Ik zie het als een grote eer om voor de Neder landse bond te mogen werken. Mijn droom is uitgekomen." Mueller denkt niet vaak terug aan zijn grote successen. Na de Spelen in Lille- hammer, waar Jansen goud op de 1000 meter veroverde, nam Mueller zelfs af stand van het schaatsen. Hij had er ge noeg van. Hij voelde zich ondergewaar deerd door de Amerikaanse schaats bond. Mueller werd ploegleider van een Amerikaanse wielerformatie, waar de Nederlanders Patrick Eyk en Harm Jan sen onder contract stonden. Schaatsen bleef echter zijn grote passie. „Het is mijn leven." Mueller staat al vanaf zijn derde jaar op het ijs. De uitdaging, de snelheid en de kracht maken schaatsen voor hem de mooiste en moeilijkste sport die er is. Volgens de coach zullen de grenzen van de wereldrecords nooit worden bereikt. „Het kan altijd sneller. Er worden steeds meer onderzoeken verricht naar de schaatsen voor sprinters. Door de verbe tering van de faciliteiten blijven de mo gelijkheden groeien." Volgens de Amerikaan van Duitse af komst kunnen ook de Nederlandse schaatsers een wereldrecord rijden. Op de 1000 meter ziet hij vooral mogelijkhe den voor Van Velde. Mueller vergelijkt zijn nieuwe pupil met' Jansen. Van Velde gaat nogal eens onderuit bij grote toer nooien. Ook Jansen kon de druk vaak niet aan. „Ze hebben dezelfde persoon lijkheid. Bij Dan duurde het lang voordat hij zich realiseerde dat hij kon winnen. Ook Gerard moet dit vertrouwen krijgen. Als het gevoel goed is, weet ik zeker dat hij de prestaties van Dan kan evenaren." Volgens Mueller hangt veel af van de eerste wereldbekerwedstrijd op 7 en 8 december in Muju-Chonju (Zuid-Ko- rea). „Als het daar goed gaat, gaan de rij ders met vertrouwen het seizoen in." Hij realiseert zich wel dat zijn avontuur in Nederland kan mislukken. „Als ik faal, zal het met mijn werkwijze te maken hebben. Ik krijg alle steun en volop mo gelijkheden. Maar ik hoop het zo lang mogelijk te kunnen volhouden." Presteren bij het WK en de wereldbe kerwedstrijden zijn het eerste doel. Daarna volgen de Spelen in Nagano. „Uiteindelijk lijkt het me fantastisch met de Nederlandse ploeg aan de Spelen van 2002 in Salt Lake City te kunnen deelne men. Ik denk dat dat gaat lukken." scorebord sport op tv PRIJSVRAGEN Lucky ,y iu von maandag 28 oktober: 1 - j - - 9 - 15 - 20 - 22 - 35 - 36 - 47 - 48 51 - 54 - 57 - 64 - 66 - 73 - 75 - 77. (on der voorbehoud) Men winnaar ,P3epn|!fc32 winnaars'die'efk f. 1000,00 ontvangen. 4e prijs: 99 win naars die elk f. 250,00 ontvangen. 5e pri|S: 1686 winnaars die elk f. 25,00 ont- 16 winnaars die elk f. 231,40 ontvangen. 3e prijs: 247 winnaars die elk f.37,40 ont vangen. 633. Eindstand poule B: 1. New York. Champions-toernooi. Frankrijk 691, 2. Indonesië 676,5, 3. Po- halve finate: F len 642, 4. Oenemarken 633. Eerste v Zwaar: Kamperveen (BV Schildkamp) Leeuwarden) door opgave ir Tulsa (VSt). Tour Championship, 5,1 mil joen gulden. Eindstand: 1. Lehman (VSt) 268 slagen (66 67 64 71). 2. Faxon (VSt) s 3214V vangen. 6e p^^^zT^wmiaariraie 10,00 ontvangen. 7e prijs: 38.2381 naars die elk f. 5,00 ontvangen. Cijferspel 43:6 cijfers goed: geen winnaar. 5 cijfers goed: 3 winnaars die elk bruto f. 20.000,00 ontvangen. 4 cijfers goed: 40 winnaars die elk bruto f. 2000,00 ontvan gen. 3 cijfers goed: 320 winnaars die elk f. 200,00 ontvangen. 2 cijfers goed: 3098 winnaars die elk f. 20.00 ontvangen. Toto 43A: 1 prijs; geen winnaar. 2e prijs: Rotterdam. NK, finales. Veder: Mehallaoui (Olympia'75 Hoensbroek) w.o.p. (9-5) van Thompson (Boxing'82) Lichtwelter: Amine (BS Groningen) w.o.p. (6-1) van llbay (BT Oost). Welter: Farouni (HBV Kristalijn) 274.3 Stri'il.Hr (VSt) 275, 4 Perrv (VSt) Parijs. Mannen. 4,25 miljoen gulden. Eer- ndearbi- 277, 5. Couples (VSt) 278, 6. Els (ZAf) 279. 21 Woods (VSt) 288, 24. Faldo Edberg (Zwe) - Stich (Dui) 6-2 6-4. (Kraji cek in tweede ronde tegen Berasategui.) Aken. Mannen, Challenger. Eerste r 1 7-5, Makarova (Rus) - Farina (lta/6) 5-i 6-4 6-2, Schett (Oos/7) - Grande (Ita) 6-< 6-4, Dopfer (Oos) - Sung-Hee (ZKo) 6-1 6- pTrab- SCHAATSEN rasategui (Spa) - Furlan (Ita) 6-2 6-2, Chicago. Rhodos. Olympiade. Mannen, poule A derland - Tunesië 14-16 land 21-9. Nederland - Eindstand: 1 Italië 6921 659,3,3. IJsland 652,31 Ritsma 38,61.1500m.R Trainingswedstrijd: 500 i 1 55,00. SQUASH Boetsch (Fra) - Woodbr.dge U /rouwen, 765.000 gulden. Eer- Suarez (Arg) - Horn (ZAf) 6-3 2- 6 7-6, De Ville (Bel) - Poruri (VSt) 6-4 6-7 6-3, Hingis (Zwi/5) - Watanabe (VSt) 6-1 Moskou - HSV 17.00-18.45 Did 1 UEFA-c zonspor-Schalke 18.55-20.45 Did 1 UEFA-cup Monaco- Mönchengladbach 19.30-20.05 BRT 1 Sportnieuws. 20.30-22.30 RAI UNO Sport. 21.00-21.30 NBC World Sports Spe- 22 00-00.00 EURO Voetbal: UEFA- Cup, tweede ronde returnwedstrijden. 22 15-23.00 Ned 3 Feyenoord-Espa- nyol UEFA-cup, samenvatting 23.15-23.55 Ned 2 Studio NC 00.00-01.30 EURO Snooker. 00.25-00.30 RTL Champions League WOENSDAG 08.14-09.00 Ned 1 Sportjournaal. 08.30-09.30 EURO Voetbal: Eurogoals. 09.30-11.30 EURO Indycar: seizoens overzicht. 11.30-12.00 EURO Motorsport Magazi-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 18