Leidsch Dagblad 8 'Politie schiet vaak onnodig' 11 Siemerink verdient goed Feyenoord boos op Sport7 Roda JC wil Rijsbergen RADIO WEST ea" fl" Ballonnenprotest Zaïre: Half miljoen vluchtelingen GOED NIEUWS MAANDAG 28 OKTOBER 1996 5 w OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland Leiden Cultuur en Kunst Mediaspektakel rond lichaam Caroline Pino In Cairo nog tientallen 5 slachtoffers onder puin van ingestort flatgebouw Leidse universiteit leert marktgericht denken Voldoende variatie voor bezoekers AlphenseJazznight stuttgart anp Jan Siemerink incasseerde za terdag de grootste cheque uit zijn tennisloopbaan. Zijn hal ve finale-plaats in Stuttgart le verde hem 92.300 dollar op. Van zijn prijzengeld (nog aan gevuld met 5.500 dollar voor het dubbelspel) moest hij overigens dertig procent voor de Duitse belastingdienst achterlaten. De Rijnsburgse tennisser ver loor in Stuttgart met 6-3,6-4 van Pete Sampras, de num mer één van de wereld. Na het verlies was hij niet echt teleurgesteld. „Verliezen van de nummer één van de we reld is geen schande. Ik heb Sampras ook laten werken." Spijt had Siemerink slechts van het begin van de tweede set, waarin hij na een break door de service van Sampras met 2-0 leidde, maar daarna de eigen opslag verloor. Door zijn prestaties van afge lopen week-(hij won van Dreekman, Kafelnikov, Furlan en Ivanisevic) stijgt Siemerink naar de zestiende plaats op Jan Siemerink ziet de bal via de netrand centimeters naast de lijn vallen en valt om van verbazing. foto rtr de wereldranglijst. Zo hoog stond hij nog nooit. Deze week speelt Siemerink in Pa rijs, waar hij in de eerste ron de op Paul Haarhuis stuit en bij winst opnieuw Ivanisevic treft. rotterdam gpd Het is oorlog tussen Feye noord en Sport7. De Rotter damse club is woedend om dat de commerciële zender tijdens de programma's al herhaaldelijk een rechtstreek se uitzending van de compe titiewedstrijd Feyenoord-Ajax (op 24 november) heeft aan gekondigd. De kaartverkoop voor die wedstrijd moet nog beginnen en Feyenoord vreest dat het stadion niet volloopt als een rechtstreekse uitzending vaststaat. Feyenoord claimt van Sport7 het verschil in inkomsten tus sen een vol en een halfvol sta dion. Volgens Feyenoord- voorzitter Van den Herik is de kans anders klein dat de wed strijd rechtstreeks op televisie komt. „Het gerechtshof in Amsterdam heeft ons vorige week nog duidelijk gemaakt dat clubs een uitzending,uit hun stadion kunnen tegen houden." Feyenoord en Ajax kregen in het verleden van de NOS een aparte honorering voor recht streekse uitzendingen van hun onderlinge wedstrijden. Van den Herik: Er bestond een apart contract, waarbij 75 procent voor ons was en 25 procent in de pot van de an dere clubs ging". Feyenoord beslist vandaag of de Europa Cup-wedstrijd met Espanyol morgenavond rechtstreeks kan worden uit gezonden door de NOS. Van morgen waren daar 17.000 kaarten voor verkocht. Feye noord hoopte op een volle Kuip, maar knijpt zijn handen dicht als er morgenavond 35.000 betalende bezoekers zijn. De Rotterdamse club heeft met de NOS een exclusief contract voor de Europa Cup. Daarbij is bepaald dat beide partijen overleg voeren voor dat een beslissing wordt ge nomen over rechtstreekse uit zending. Sport7 blijft nog tot 1998 gratis te zien Spórt7 wacht tot het beeld op zwart gaat Finales LD-Cup in Noordwijk De finales van het toernooi om de LD-Cup worden dit jaar in Noordwijk gespeeld. Op zaterdag 23 mei spelen ongeveer veer tig ploegen de slotwedstrijden van het bekertoernooi van het district West 3 op het terrein van de w Noordwijk. De finaledag wordt voor het eerst niet op Hemelvaartsdag gehouden. Een week later wordt eenzelfde toernooi gehouden in Naaldwijk, op de velden van Westlandia. eindhoven gpdnu het de ex- international in Breda niet meer zo voor de Roda JC is op zoek paar een wind gaat. Daarom was Hen- sterke man. Een dag nadat driks gistermiddag bij Willem PSV de Limburgse club in II-NAC. Volgens Hendriks is Eindhoven verpletterde (8-0) een groot probleem is dat kondigde bestuurslid techni- Rijsbergen niet van plan is te sche zaken Nol Hendriks-aan verhuizen. Hij woont in Lei- op zoek te zijn naar een 'type den en zou alleen bij een club Wim Rijsbergen', iemand die op een uur rijden van Leiden net als de vertrokken Huub willen werken. Rijsbergen Stevens van discipline en dui- noemde dit laatste gister- delijkheid houdt. avond nonsens. Hij zegt nog Roda JC hoopt Rijsbergen op geen enkel contact gehad te zeer korte termijn los te we- hebben met Roda JC. ken bij zijri huidige club NAC, De grootste in onze regio Onderzoekers merken dat veel schietincidenten niet worden gemeld varieert dat van een kleine boe te tot een lichte celstraf. Dat staat in het rapport 'On der Schot' dat in opdracht van het ministerie van binnenland- De politie schiet te snel en vaak onnodig. In veertig pro cent van de gevallen oordeelt het openbaar ministerie (OM) dat het wapen onbevoegd is afgevuurd, maar slechts in een fractie van de gevallen leidt dat tot vervol ging. Veel schietincidenten worden niet gemeld aan het ministerie van binnenlandse zaken. Dat laatste geldt niet voor schoten die op mensen worden afgevuurd. den haaghet komt tot een veroordeling annalaura molducci/anp De kans dat een 'schietgrage' agent wordt veroordeeld, is nog minder dan één procent en als Bandenprikker in Merenwijk aangehouden leiden maarten keulemans Autobezitters in de Leidse Me renwijk kunnen opgelucht ademhalen. De 'bandenprikker' die sinds afgelopen zomer tien tallen vernielingen aanrichtte aan auto's in de wijk, is naar alle waarschijnlijkheid opgepakt. Het gaat om een 46-jarige Lei- denaar uit het noordelijke ge deelte van de Merenwijk. De man heeft inmiddels een be kentenis afgelegd. Hij verklaar de dat hij stemmen in zijn hoofd hem opdracht gaven de vernielingen aan te richten. De man werd in de nacht van zaterdag op zondag aangehou den nadat een getuige had ge zien hoe hij een band lekprikte van een auto aan het Fakkel gras. De gewaarschuwde politie betrapte hem vervolgens op he terdaad. De Merenwijker had twee schroevendraaiers op zak. Aanvankelijk ontkende dë Leidenaar dat hij 'de banden prikker van de Merenwijk' was. Pas toen hij voor de tweede keer werd verhoord, gaf hij toe dat hij behalve voor het leksteken van de banden in het afgelopen weekeinde ook verantwoorde lijk was voor de vernielingen van de afgelopen zomer. De bandenprikker was vanaf half juli met tussenpozen actief in de Merenwijk. In die tijd had hij het gemunt op tientallen au to's in de buurten Wieren,- Fo rellen, Karpers, Horsten en Ro- des. Hoewel hij een voorkeur had voor het lekprikken van banden, sloeg hij soms ook au- stuk. se zaken is gemaakt en vandaag is gepresenteerd. Het onderzoek is uitgevoerd door de Vrije Uni versiteit van Amsterdam. Vol gens de leider van het onder zoek, prof. dr. J. Naeyé, gaat het bij het overtreden van de 'schietinstructie' in alle gevallen om het lossen van waarschu wingsschoten of gerichte scho ten op wegrijdende auto's, on der het mom van noodweer. Vaak blijkt noodweer echter een onzinargument, omdat er veel schoten worden gelost op de zij- of achterkant van de au to, waarbij dan van noodweer geen sprake kan zijn. De schie tincidenten worden wel bij de korpschef gemeld, maar wat die ermee doet verschilt erg per korps. Wat in de ene regio door de vingers wordt gezien, kan in een andere tot ontslag leiden. De interesse bij korpsbeheer ders is minimaal. De meeste burgemeesters laten de controle aan de politie zelf over. De onderzoekers hebben 3.300 voorvallen van politieel Alphenaar na val overleden alphen aan den run marieta kroft Een 35-jarige Alphenaar is gis teravond in buurtcentrum De Ridder in zijn woonplaats na een val over een balustrade overleden. Het slachtoffer kwam met zijn hoofd op de grond terecht. De man overleed ter plaatse aan zijn verwondin gen. Even na half acht vertrokken de laatste gasten uit een ruimte op de eerste verdieping van het gebouw aan de Concertweg. Leunend over de balustrade in het trapportaal heeft de Alphe naar vermoedelijk zijn even wicht verloren en is vervolgens over het hek gevallen. De balustrade is ongeveer ne gentig centimeter hoog en staat vijf meter boven de begane grond. Volgens politiewoord voerder H. Schimmel voldoet het bouwwerk aan de wettelijke richtlijnen. Vermiste man na tien jaar terug apeldoorn anp schiphol» Met oorverdovend tromgeroffel in Vertrekhal 1 op Schiphol bewees Milieudefensie gistermid dag net zoveel herrie te kunnen maken als de vliegtuigen buiten. Op het hoogtepunt van het ballonnen- protest tegen de groei van Schiphol was de bomvolle hal compleet gevuld met demonstranten die een woud van vijfduizend ballonnen aan staarten van zilverpapier vasthielden. Luchtreizigers liepen ver dwaasd door de hal, opgeschrikt door voortdurend gesis van ontsnappend heliumgas. Dienstmededelin- gen van omroepsters werden in muziek gesmoord en het baliewerk in de vertrekhal werd een kleine twee uur volledig lamgelegd. foto united photos de boer jur encelchor nairobi frans v Een 62-jarige inwoner van Apel doorn die al tien jaar als vermist te boek stond, is boven water. De politie in Italië trof de man aan bij een routine-controle. De man besloot in 1987 door Euro pa te gaan reizen, maar hij liet zijn familie in het ongewisse over zijn lotgevallen. Via de op sporingsregisters van Europol ontdekte de Italiaanse politie dat de man werd1 correspondent Terwijl het leger van Zaïre dit weekeinde troepen versterkingen naar haar oostelijke grens stuurde, slaagden de Banyamulenge-rebellen er in de bui tenwijken van Bukavu te naderen. Zowel zaterdag als zondag is er rondom de stad zwaar gevochten. De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR schat, dat er nu een half miljoen mensen, Rwandezen, Burundezen en Zaïrezen ronddwalen in Oost- Zaïre. Zaïrese soldaten die Bukavu de afgelopen da gen hebben hejpen verdedigen sloegen op de vlucht. Voor de lokale bevolking en honderddui- zendèn Hutu-vluchtelingen uit Rwanda en Bu rundi wordt de situatie steeds uitzichtlozen De Verenigde Naties hebben zaterdag al hun inter nationale hulpverleners geëvacueerd en een noodvlucht met hulpgoederen werd vanwege de gevaren geannuleerd. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, Sadaka Ogata, deed gisteren een be roep op de Zaïrese autoriteiten om in de regio 'safe corridors' in te stellen, zodat de vluchtelin gen veilig naar hun vaderland kunnen terugke- wapengebruik boven water ge haald. In 61 procent daarvan ging het om aanhouding van een verdachte, ruim een kwart had betrekking op noodweer en dertien procent op andere situ aties, zoals herstel van de open bare orde. Ongeveer een op de tweehonderd agenten maakt jaarlijks gebruik van zijn pistool. De Politiebonden NPB en NCP zijn 'geschrokken' van het onderzoek en willen maatrege len tegen het ongewild schieten. Slotoffensief Leiderdorp tegen Bos-tracé HSL leiderdorp aap rietveld Met advertenties in het NR- C/Handelsblad en de Volkskrant heeft de gemeente Leiderdorp afgelopen zaterdag een laatste poging gedaan de Tweede Ka mer te overtuigen van de on wenselijkheid van het Bos-tracé voor de hogesnelheidstrein. In een verdeelde Tweede Kamer begonnen vandaag de debatten over het tracé van de HSL. „Het is nog allerminst een ge lopen koers", verklaart woord voerder W. Vogel van de ge meente het slotoffensief van Leiderdorp. Alle Kamerfracties kregen een brief, waarin Leider dorp uitlegt waarom zij de door het kabinet gekozen Groene Hart-variant steunt. En zaterdag was er die simpele advertentie op de voorpagina's: HSL door Leiderdorp: NEE. Een keuze voor de Bos-vari- ant zou desastreuze gevolgen hebben voor de Oranjewijk en de Kerkwijk. Honderden huizen zouden er tegen de vlakte moe ten voor de supersnelle trein. „Dus hebben wij nog eens ge motiveerd waarom de Al-vari ant, met een tunnel door het Groene Hart, de voorkeur moet krijgen", zegt Vogel. Alleen de WD-fractie in de Tweede Kamer kiest onomwon den voor het Groene Hart-tracé en steunt daarmee het kabi netsstandpunt. PvdA en D66 hebben een voorkeur voor de Bos-variant. De PvdA is het stel ligst in die keuze. De fractie van D66 lijkt bereid het kabinet te volgen. Het CDA is voorstander van een HSL over het bestaande spoor en heeft het Bos-tracé op de tweede plaats staan. Maar het christen-democratische Ka merlid Leers heeft al laten we ten dat hij grote twijfels heeft bij die variant, vanwege de effecten voor de woningbouw. Hf I WOORD IS AAN Channing Pollock Geluk is een tussenstation tussen te weinig en te veel. WEERSVERWACHTING VOOR DINSDAG ESTSE' <712° '712° 7711° SS& 40% 70% 70% ronn«chijn 30% 20% 20% Uitgebreid weerover zicht op pa 'gina-12 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .11 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad 10 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Uitgaan Vandaag een kortingsbon voor de nieuwe concerttour 'Noach' van Liesbeth List in de Stadsgehoorzaal. Fokker wacht op groen licht vanuit Seoul schiphol bill meyer De onderhandelaars van de overheid en het Koreaanse Samsung zijn het op hoofdlij nen eens over de overname van Fokker. De Koreaanse onder handelaars overleggen vandaag in Seoul met hun superieuren over de tekst van een voorlopig koopcontract. De top van Sams ung moet uiterlijk donderdag het groene licht voor de overna me geven. De overheid en de curatoren van Fokker spreken berichten tegen dat er reeds een overeen komst is bereikt. Volgens krin gen binnen Fokker zijn de on derhandelaars het wel eens. Op papier zou alles rond zijn. De overheid heeft van de onder handelaars van Samsung garan ties voor de werkgelegenheid gekregen, die oploopt tot 3.300 banen in het jaar 2004. In ruil daarvoor geeft de overheid 440 miljoen gulden aan ontwikke lingskrediet voor de nieuwe in Korea te bouwen Fokker 130. Verder is afgesproken dat de overheid een lening van circa 100 miljoen ter beschikking stelt voor het startkapitaal. De Ko- reanen doen voor eenzelfde be drag mee, terwijl nog eens 200 miljoen bij de banken wordt ge leend. De overheid stelt tot slot nog eens 100 miljoen aandelen kapitaal ter beschikking, waar voor zij 15 procent van de aan delen krijgt. ren. Ze deed ook een beroep op de strijdende partijen om geen burgers aan te vallen. De laatste paar dagen zijn slechts 3.000 Rwan dezen vrijwillig naar huis teruggekeerd. Veel gro tere aantallen trekken echter de heuvels in of westwaarts, verder weg van de grens. Het zijn niet langer alleen de vluchtelingen uit Uvira en Buka vu die doodsbang hun kampen hebben verlaten en op zoek gaan naar veiliger oorden. Ook tien duizenden ontheemden uit het Kibumba-kamp nabij het noordelijker gelegen Goma zijn op drift geraakt. Waarnemers menen dat het Rwanda is dat de vluchtelingenkampen aan haar grens met Zaïre systematisch aanvalt om de vluchtelingen verder het binnenland in te drijven en zo een veilig heidsgordel in het grensgebied te creëren. Dit jaar zijn bij grote regelmaat vanuit de opvangkampen aanvallen uitgevoerd op Rwandese dorpen en mi litaire doelen, door in Zaïre verblijvende leden van het voormalige Rwandese leger en Hutu-mili- ties (Interahamwe). Volgens sommige hulpverleners heeft Rwanda nu zelfs een eigen militair kamp in Oost-Zaïre, vanwaar uit het leger acties kan uitvoeren. Kigali ontkent dit ten stelligste. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. (ï.v.m. controle bezorgingl ia de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: 1 Per maand automatisch (f. 31.30) J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90.20) cn als u in de afgelopen 3 maanden get OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1