Leidsch Dagblad Jg 12 19 Muiterij van leger dreigt in Rusland carpet-land [VANROYC.S. [Wintertijd 'HSL kan op bestaand spoor wel hard rijden' Snel woningbouw op Slachthuisterrein Morgen om 10.42 uur behoefte aan inspiratie? ZONDAG COMBINATIEDAG Kaatje Cactusbloem leert kinderen 'nee' zeggen 3e VOORLICHTINGSDAGEN l'jLi» radio West GOED NIEUWS Op de vlucht ZATERDAG 26 OKTOBER 1996 3 N OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Leiden Cultuur en Kunst Geen 'Van der Valk-huizen'voor zwerfkinderen Leidschenveen verwelkomt Leidenaars Liesbeth List komt volgende week in Stadsgehoorzaal Sport L'Alped'Huez keert pa volgend jaar terug in Tour de France ADVOCATEN iTel. (071) 5122362 Vannacht kunt u een uur langer slapen. De zomertijd is voorbij en de klok moet een uur worden terug gezet. Om drie uur wordt het weer twee uur. Vannacht wordt de klok ver zet van zomer- naar winter tijd. Dat is in Nederland een maand later dan tot nu toe het geval was. Om in heel Europa op hetzelfde moment de tijd te verzetten, hebben de overige Europese landen zich gericht naar Groot-Brit- tannië en Ierland, die al jaren eind oktober de klok terug zetten. De wintertijd, de wer kelijke tijd, duurt tot 30 maart volgend jaar. Pagina 3: Lichaam is in een dag gewend aan einde zo mertijd Laatste weekend! Gratis toegang Monsters van Rijnland Voor de kinderen: video's, computerspelletjes, waterspeelplaats, speurtocht met prijs (CD) Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat. 10 Graven aan het graf van Archeon. Alphen houdt niet van archeologisch themapark. Caroline Tensen, een gedreven tv-presentatri- ce. 'Maar God, wat moet ik nog een hoop leren'. Van het wereldpodium naar Mokum-tv. En toch is Leo Fuld (84) niet zo zielig als het leek in een televisie-documentaire. Allochtonen komen bij sollicitaties nog steeds niet ver. 'De werkgever kiest liever een blanke'. Onze Taal: Mijn spreuk. Er zit nog steeds muziek in de oude pianofabriek van Grotrian-Steinweg. Bezoek aan een bijzon der familiebedrijf. Rotterdam bouwde een kunsthart en dat heeft ritmestoornis. Manhat tan aan de Maas. Defensieminister Rodjonov waarschuwt: De Russische minister van defensie Rodjonov heeft giste ren gewaarschuwd voor 'oncontroleerbare ontwikkelin gen' binnen de strijdkrachten op korte termijn. Tegen over oorlogsveteranen zei Rodjonov dat, indien het de fensiebudget voor volgend jaar niet wordt aangepast, Rusland zijn strijdkrachten als integraal en actief deel van het staatsbestel dreigt te verliezen 'met alle conse quenties vandien'. moskou hans hoogenpijk Veel Russische militairen heb ben al maanden geen salaris meer ontvangen. De duidelijke waarschuwing voor muiterij van Rodjonov komt kort nadat de vorige week ontslagen veilig- heidsaviseur van president Jelt- sin, generaal Lebed, ook al waarschuwde voor dreigende gewapende opstanden binnen delen van de krijgsmacht. •Precies een week geleden schreven officieren van de Rus sische generale .staf een open brief aan minister Rodjonov, waarin ook zij waarschuwden voor een hete herfst, indien niet eindelijk hun salarissen worden betaald. De stafofficieren be schuldigden mannen rond Jeltsins naaste adviseur Tsjoe- bais 'en andere varkens' ervan het leger te willen ruïneren. De officieren schreven dat in dien ze voor het einde van de maand geen salaris hebben ont vangen en de leiders met nieu we uitvluchten komen, „zij zich beter kunnen terugtrekken naar die plaatsen in het buitenland waar hun kinderen al verblij- De waarschuwing voor moge lijke muiterij van minister Rod jonov kwam slechts een uur na dat de Russische president Jelt- sin er in een korte radiotoe spraak geen twijfels over had la ten bestaan dat hij vier jaar in functie wil blijven. Hij gaf de politici opdracht hun onderlin ge strijd te staken. De 65-jarige Jeltsin repte met geen woord over de spanningen binnen de strijdkrachten. den haag anp Ook op bestaand spoor kan een hogesnelheidstrein in principe snelheden halen van meer dan 160 kilometer per uur. Dat is in strijd met de stelling van het ka binet dat er voor zo'n snelle trein per se een nieuwe verbin ding moet komen. Dat zegt een woordvoerder van de NS-doch- ter Railned, verantwoordelijk voor het onderhoud van het spoor. In Frankrijk halen flit streinen tussen Tours en Bor deaux op bestaand spoor een maximumsnelheid van 220"kilo- meter per uur. ,Aan de Franse situatie zitten wel haken en ogen", benadrukt de Railned-woordvoerder. „Het is dus ook absoluut niet gezegd dat in Nederland diezelfde op lossing is toe te passen." Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zijn de Franse en Nederlandse situ atie totaal onvergelijkbaar. Tus sen Tours en Bordeaux rijden volgens hem slechts twee hoge snelheidstreinen per uur. In Ne derland zal de frequentie hoger zijn en rijden er bovendien veel meer normale treinen. Pagina 20: Kamer via omweg op HSL door Groene Hart leiden ruud sep De gemeente Leiden hoopt al voor de eeuwwisseling een be gin te maken met de bouw van woningen op het Slachthuister rein aan de Pasteurstraat en de Maresingel. Op de bouwplek kunnen tussen de 350 en 375 woningen worden gebouwd. Dat werd gisteren tijdens de maandelijkse buurtborrel van speeltuinvereniging Groenoord bekendgemaakt door projectlei der EWR/Slachthuisterrein L. Meijer. Meijer had nog een tweede nieuwtje voor de inwo ners van de wijk Groenoord. De gemeente heeft het bestuur van de Marokkaanse moskee aan de Rembrandtstraat deze week ruimte aangeboden in het oude verdeelstation van het EWR aan de Flemmingstraat. De moskee zoekt al jaren naar een ander onderkomen. Pagina Leiden: Groenoord ver welkomt uitbreiding bukavu Opstandige Tutsi's hebben gisteren het vliegveld van de stad Uvira in het oosten van Zaïre inge nomen. De verbindingen met de stad zijn verbroken, tienduizenden mensen zijn uit Uvira gevlucht. In de buitenwijken van de stad klonken gisteren de explosies van de gevechten tussen Zaïrese troepen en de Tutsi-rebellen. Commandanten van de rebellen zeiden te verwachten nog voor middernacht de hele stad in handen te hebben. Volgens een hoge Burundese militair, luitenant-kolonel Daradangwe, hebben de op standelingen ook het grootste deel van het grondgebied tussen Uvira en de provinciehoofdstad Bukavu, honderd kilometer noordelijker, onder controle. Op de foto enkele van de 200.000 vluchtelingen, op dertig kilometer van Bukavu. foto reuters corinne dufka Morgen KOOPZONDAG Leiden Zondag 27 oktober zijn IKEA Amsterdam, Heerlen en Eindhoven geopend van 10.00-17.00 uur. De overige 4 vestigingen zijn gesloten. De ideale dag om een bezoekje aan uw schoonmoeder te combineren met het uitzoeken van vloer bedekking en gordijnen. Carpet-land in Leiden is aanstaande zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Kinderrechtenactiviste maakt boekje naar aanleiding van zaak-Dutroux haarlem/houten renee de borst De affaire Dutroux roept veel vragen op. Grote vragen rond het politieke en justitië le gekrakeel bij onze zuiderburen. En na tuurlijk die andere grote vraag: Hoe kun je kinderen in vredesnaam wapenen tegen mogelijk misbruik? Kinderrechtenactiviste Marie-France Botte, als deskundige be trokken bij de zaak-Dutroux, probeert daar in het deze week verschenen kinder boek Kaatje Cactusbloem en haar egel (Uitgeverij Van Reemst, Houten: 10,00) een antwoord op te geven. Het boekje ver scheen in België eerder deze maand en viel volgens de uitgever bij de Belgische overheid zo in goede aarde dat de minis ter van onderwijs 7.500 exemplaren kocht. Hij heeft toegezegd dat elke basisschool in België drie exemplaren krijgt. Het ziet er op het eerste gezicht uit als een lief klein prentenboekje. En dat is het bij nadere beschouwing ook. Maar dit schattige boekje heeft een bloedserieuze ondertoon. Het is dan ook'tot stand geko men met steun van een wetenschappelijk comité met Belgische deskundigen op het gebied van (kinder)psychiatrie, onderwijs eq strafrecht. Kaatje Cactusbloem is een vrolijk meis je, met een herkenbare spontaniteit. Ze beleeft een aantal avonturen met volwas senen. Anders dan de mensen die denken dat je kunt terugvallen op je 'beschermen- geltje', letert Kaatje veel van haar 'be- schermegeltje' Simon. De allerbelangrijk ste les is: 'Wie mij aanraakt krijgt een prik.' Uitgangspunt bij het maken van het boek je was dat elk kind 'een persoontje' is en dus het recht heeft om ingelicht te wor den. Marie-France Botte schreef twee jaar geleden, samen met haar echtgenoot Jean-Paul Mari, journalist bij de Nouvel Observateur, het boek 'De prijs van een kind'. Zij vertelt daarin schrijnende verha len over de vier jaar die zij doorbracht in 'de hel van de kinderprostitutie', Zuid oost Azië. Zij was eerder dit jaar ook weer op een missie in Thailand, maar keerde terug naar haar vaderland vanwege de zaak Dutroux. In Frankrijk werd de socio loge vorig jaar tot vrouw van het jaar geko zen en sinds Koning Albert 2 haar eerder dit jaar in de adelstand verhief mag zij zich barones noemen. Eerder deze maand was zij in het nieuws, toen er ondanks de politiebescherming die zij geniet een aanslag op haar leven werd Belgisch parlement: 'Wetgeving drin gend aanpassen' Advocaat Dutroux: 'Belgische volk is gigantisch gemanipuleerd' Mrs. Einstein naar Eurovisie Songfestival HET WOORD IS AAN Ds. L. Davies Behandel uw predikant niet als een loodgieter en laat hem niet alleen komen als er Iéts gebarsten Is. De close harmony-groep Mrs. Einstein zal Nederland verte genwoordigen tijdens het Euro visie Songfestival op 3 mei vol gend jaar in Ierland. Tijdens het Nationaal Songfestival brengen zij op 23 februari zes liedjes live ten gehore voor de Nederlandse tv-kijkers, waaruit met mede werking van het publiek een keuze zal worden gemaakt. Mrs. Einstein bestaat uit Su zanne Venneker, Paillette Wil- lemse, Saskia van Zutphen, Marjolein Spijkers en Linda Snoeij. De groep heeft een grote bekendheid vanwege hun op maat gearrangeerde popmu ziek, gestoken in een theatrale vormgeving en humorvolle tekstbehandeling. HOUTWERF mogelijk veeLV wind 30% 7713° 7713° 60% 60% 20%- 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina J 8 VANDAAG 40 PAGINA'S KEUKENS KEUKEN- r~1 STUDIO ILJ Binnenland. Buitenland Cultuur 19 Denksport27 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's.-8,9 Sport.21,22,23 Strips Vandaag een kortingsbon voor de try-out van Paul Haenen met 'Frisse Warmte' in de Muzenhof in Leider dorp. Vrijdag 1 en zaterdag 2 november VWO'ers opgelet! Komen, kijken, kiezen Vanaf 9.30 uur (Universiteitscomplex Witte Singel) stelt de Rijksuniversiteit Leiden haar deuren open. Informatie en aanmelding: (071) 527 1111 (op werkdagen bereikbaar van 10.00 tot 17.00 uur) Rijks Universiteit Leiden] Kok: Komende week cruciaal voor Fokker De komende week wordt cru ciaal voor de toekomst van Fok ker. Dat zei premier Kok giste ren na afloop van het kabinets beraad, waarin minister Wijers (economische zaken) zijn colle ga's op de hoogte bracht van de stand van zaken in de gesprek ken met het Koreaanse Sams ung. Dit weekeinde wordt er niet onderhandeld. Premier Kok wilde gisteren niet inhoudelijk op de onderhandelingen in gaan, behalve dat ze in het be slissende stadium aan het ko men zijn. De grootste in onze regio Marktaandeel in Zuid-Holland-noord In - juli/augustus 1996) 070-3 07 88 88: voor adve Sky Radio Radio 3 Radio 10-Gold Radio 2 Overige zenders tel.: 070-3 07 88 00. Naam: Ja, dat is NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT WEKEN GRATIS. neen» ik nu een abonnémént. i. controle bezorging,: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (proef)abonnement heeft gehad. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidscli Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1