Leidsch Dagblad Beleid voor lager opgeleiden faalt 19. 19 Rechter verbiedt ballonnenactie Studenten minder snel opgejaagd Politie ontmantelt criminele organisatie Landgoed De Horsten verloedert Rellen VS na dood zwarte man Snelle opmars rebellen in noordoosten Zaïre Keytown en Summerjazz van de baan enkele r buien ■■Q^j2SI132Zf%3 sa— VERHUIZEN; Wethouder financiën verricht 'huzarenstukje' ED NIEUWS VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Subsidie-aanvraag 3 schrikt arme mensen af Weg en Wiel Elektrische auto straks belastingvrij Cultuur en Kunst Rob Groen: 'Muziekklimaat in Leiden zoek' E 'Bij Roodenburg heerst grote saamhorigheid' LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 DE ANDERE JUWELIER '2^/T van (jtrnttuj) 'We/iers De Haarlemse rechtbank ver biedt de ballonnenactie die Milieudefensie zondag op Schiphol wil houden. Rechter mr. Guineau heeft het verzoek van de actiegroep om het uitge vaardigde verbod van burge meester Van Houwelingen van Haarlemmermeer op te heffen afgewezen. Milieudefensie zal zich aan deze uitspraak houden en niet overgaan tot het oplaten van ballonnen met zilverpapier om het luchtverkeer twee uur lang stil te leggen. Uit protest tegen de groei van het luchtver keer zal Milieudefensie een an dere soort actie voeren. Welke is nog niet bekend. Ook al had de rechter de actie goedgekeurd, dan zouden er dit weekeinde toch geen ballonnen de lucht in zijn gegaan rond de luchthaven. De actiegroep be sloot op het laatste moment het ballonnenprotest twee weken uit te stellen, omdat de voorbe reidingstijd te krap was. Er zou nog uitvoerig overleg zijn met de luchthaven dere instanties. Planbureau: Maatregelen overheid werken amper Ontheffing "van het minimumloon, premievrijstelling, loonsubsidies en andere financiële overheidsregelingen om werkgevers te stimuleren om lager opgeleide werklo zen aan te nemen werken amper. Daarvoor zijn zowel werkgevers als werklozen te kieskeurig. Dat stelt het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP) in zijn vandaag gepu bliceerde rapport 'Het onderste kwart'. personeel vooral te kijken naar de kwaliteiten van de kandi daat, zoals opleiding en sociale vaardigheden. Ondernemers zoeken vooral naai' goede en niet naar goedkope arbeids krachten. Financiële 'trucs' om de loonkosten te verlagen heb ben daarom maar weinig struc tureel effect, concludeert het SCP. Ook voor werklozen is het geld van ondergeschikt belang. Zij bezien vooral of de aangebo den baan leuk is. Verlaging van Volgens het SCP is alleen een sterke algehele economische groei en daardoor aanzwellende roep om meer personeel een structurele oplossing voor de bestrijding van de werkloosheid onder kansarme werkzoeken den. Tot die categorie behoren volgens het SCP langdurig werklozen, laag opgeleiden en allochtonen. In praktijk blijken werkgevers bij het de uitkeringen om zo de 'winst' van een baan te vergroten, zal de werklozen niet minder kies keurig maken, verwacht het Planbureau. D66-Kamerlid Bakker stelt in een reactie dat het SCP-rapport nog eens laat zien dat het moei lijk is om kansarme werklozen met subsidies aan een baan te helpen. Maar dat premie- of be lastingvrijstelling niet zouden werken, bestrijdt hij. Verder er kent Bakker, met het SCP, dat structurele oplossingen, zoals meer scholing, de effectiefste manier zijn om de werkloosheid te bestrijden. PvdA-Kamerlid Vreeman heeft bedenkingen bij de cbnclusie dat de financiële overheidsmaatregelen amper bijdragen aan vermindering van de werkloosheid. „Sommige in grepen hebben wel degelijk een Studenten krijgen nog even respijt. De paarse coalitie partners PvdA, WD en D66 vinden dat minister Ritzen van onderwijs zijn plan van tafel moet halen om al ko mend studiejaar de presta tiebeurs aan te scherpen. Ritzen wil per september 1997 studenten verplichten om in het eerste jaar zeven tig procent van hun tenta mens te halen om nog in aanmerking te komen voor een prestatiebeurs. Nu moeten zij nog voor vijftig procent van de tentamens slagen om recht te houden op die beurs. De paarse fracties stellen daartegenover dat dan ook de scholen de kwaliteit van het onderwijs moeten ver beteren. PvdA en D66 wil len dat Ritzen de prestatie norm pas volgend jaar aan de orde mag stellen. De WD ziet er bij monde van woordvoerster M. de Vries hoe dan ook weinig in. PvdA'ster Dijksma kondig de aan een motie te zullen indienen wanneer Ritzen de norm van zeventig pro cent niet van tafel haalt. DEN HAAG/SASSENHEIM Een speciaal team van de poli tiekorpsen Hollands Midden en Haaglanden heeft in de nacht van woensdag op donderdag een criminele organisatie ont manteld. Op verschillende plaatsen in Nederland zijn huis zoekingen verricht.- Daarbij zijn elf verdachten aangehouden. Onder hen bevond zich een 33- jarige, in Sassenheim wonende Engelsman. De politie vermoedt dat hij de leider is van de crimi nele organisatie. Bij de huiszoe kingen werden verder grote hoeveelheden drugs, geld en vuurwapens in beslag geno- De politie omschrijft de orga nisatie als zeer gewelddadig. Volgens persofficier S.J. Hors- tink blijkt dat onder meer uit de Laatste weekendl Gratis toegang Monsters van Rijnland Voor de kinderen: video's, computerspelletjes, waterspeelplaats, speurtocht met prijs (CD) Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat. 10 071-5214 224 vondsten van vuurwapens, handgranaten en 940 busjes traangas. Ze sluit verder niet uit dat de bende betrokken is ge weest bij liquidaties in het cri minele milieu. De organisatie hield zich on der meer bezig met de export van drugs uit Zuid-Amerika en het witwassen van geld. Bij de huiszoekingen vonden recher cheurs enkele honderden XTC- tabletten, 1.500 kilo hasj, 40 kilo heroïne en ruim 800.000 gulden aan geld. Tegelijkertijd werd in de Rotterdamse haven een con tainer in beslag genomen. Vol gens justitie zitten hierin 'ver moedelijk enkele honderden ki lo's cocaïhe verpakt in alumini um kisten'. Over de precieze waarde van de drugs kan persofficier Hors- tink nog niets zinnigs zeggen. „De cocaïne moet bijvoorbeeld nog nauwkeurig worden gewo gen. Pas over enkele dagen kun nen we hier iets over melden." Behalve de in Sassenheim wonende Engelsman, arresteer de de politie een vrouw uit Rus land, een vrouw en zeven man nen uit Engeland en een Co lombiaan. De verdachten vari eren in leeftijd van 24 tot 54 jaar. De politie sluit niet uit dat er nog meer arrestaties zullen volgen. wassenaar Het landgoed De Horsten in Wassenaar dreigt te verloederen. Het metselwerk van de ijskel der verbrokkelt, de fundering van het botenhuis en de trappen van de vijver worden steeds verder aange tast en karakteristieke oude bomen dreigen het loodje te leggen. „Er wordt maar wat aangerommeld. Van een goed doordacht beheersplan voor de langere termijn is geen sprake", aldus W. ter Keurs, milieubioloog en lid van de vrijwilligers werkgroep die De Horsten 'onderhoudt'. Pagina 15: Laks beleid bij onderhoud landgoed De Horsten. FOTO HIELCO KUIPERS ST. PETERSBURG Rtr-DPA-A Hevige rellen zijn gisteravond uitgebroken in St. Petersburg in de Amerikaanse staat Florida. De gevechten gingen de hele nacht door, nadat de politie een zwarte automobilist had dood geschoten. Zeker twee huizen, een post kantoor, twee winkels en drie auto's gingen in vlammen op. Een politieagent kreeg een' schotwond in een arm, maar er vielen geen ernstig gewonden. Ruim tien mensen werden in ziekenhuizen behandeld aan lichte verwondingen. De rust is inmiddels aan het terugkeren, zei vanochtend een woordvoer der van de politie. „Chaos, alleen maai' chaos", zo omschreef een getuige de toestand gisteravond laat tegen over de tv-zender CNN. Specia le politie-eenheden gebruikten traangas om de brandweer tij dens het bluswerk te bescher men tegen de woedende me nigte. Het incident dat de aanlei ding vormde tot de straatge vechten, deed zich voor in een overwegend zwarte wijk van de stad. Twee blanke politieagen ten hielden daar een zwarte au tomobilist aan. Toen diens auto plotseling vooruit schoot, meenden de agenten dat de chauffeur hen wilde doodrijden. Daarom openden ze het vuur. Getuigen zeggen echter dat de man niets verkeerds deed, en zijn handen boven zijn hoofd hield toen hij werd neergescho ten. Hij overleed later in e'en ziekenhuis. „Ze hebben hem voor niets gedood, voor niets", zei een ooggetuige voor de ca méra van een plaatselijk tv-sta- „Een menigte verzamelde zich op de plaats van de schiet partij en begon flessen en ste nen naar de politie te gooien", aldus een politiewoordvoerder. Vervolgens verspreidde de on rust zich naar andere delen van de wijk. LEIDEN AAD RIETVELD KIGALI-BRUSSEL-DEN HAAG Rebellen van de Zaïrese Banya- mulenge-stam zijn gisteren na de verovering van enkele steden in het noordoosten opgerukt naar het regionale centrum Bu- kavu. De opstandelingen, die etnisch tot de Rwandese Tutsi's behoren, verklaarden dat in de Rwandese hoofdstad Kigali. Volgens een woordvoerder krijgen de strijders geen steun van het Tutsi-regffne in Rwanda, maar vooral van op standelingen uit de regio. De re bellen vechten onder de naam Alliantie van Democratische Be vrijdingskrachten van Congo- Zaïre tegen Zaïrese legereenhe den. De Tutsi-bondgenoten ver zetten zich al sinds de jaren zes tig tegen president Mobutu. Het noordoosten van het bankroete Zaïre is sinds enkele weken het toneel van gevechten en volksverhuizingen. Hulpver leners zijn verrast over de snelle opmars van de rebellen. Als re actie op de opmars van de Tut si's trekken Zaïrese officieren hun families uit Bukavu terug. Ondertussen ontvluchten steeds meer mensen de strijd tussen de goedgewapende re bellen en de zich terugtrekken de Zaïrezen. De VN-vluchtelin- genorganisatie UNHCR meldde gisteren driehonderdduizend ontheemden. Tienduizenden van hen vluchtten uitgerekend naar de bedreigde stad Bukavu. Veel bevlogenheid heeft Aart van Bochove (40) nog niet kunnen ontdekken in het col lege van burgemeester en wethouders van Leiden. „De verbindende onderwerpen ont breken", zegt de CDA-wethouder financiën, die begin dit jaar zijn partijgenoot Joop Walenkamp opvolgde. Hij looft de discipli ne, maai' mist het enthousiasme. „In de pe riode 1990-1994 waren ze met z'n allen met hart en ziel bezig met de sociale vernieu wing in Leiden-Noord, met veiligheidsbe leid, met het stationsproject. Zulke dingen zijn er niet meer. Nu doen we ons werk ge woon goed." De CDA'er vindt de eerste gemeentebe groting die hij gisteren afleverde een tech nisch deugdelijk stukje werk. Dat een tekort van 6,2 miljoen gulden is gedekt, op inves teringen in werkgelegenheid niet is bezui nigd en er ook nog een miljoen gulden extra is uitgetrokken voor armoedebestrijding, en dat allemaal zonder lastenverhoging, noemt Van Bochove 'een huzarenstukje'. „Als je die dingen doet zonder aan je uitgangspun ten te morrelen, dat vind ik echt een toon beeld van discipline." Maar in de gemeenteraad zal het werk stuk niet veel enthousiasme oproepen, ver wacht de wethouder. „Lastenverlichting, waar mijn eigen partij al een paar jaar op aandringt, zit er gewoon in deze raadspe riode niet in. Op andere beleidsterreinen boeken we geen vooruitgang. Met de uit breiding van de Lakenhal, waar we toch al zes jaar over bezig zijn, de Sleutelhof en de Boommarktgarage komen we niet veel ver der. Dat worden allemaal thema's voor de college-onderhandelingen van 1998. We kunnen het hoge ambitieniveau waarmee dit college in 1994 aantrad niet onverkort handhaven." Het was een hels karwei om het tekort in de begroting 1997 weg te werken, vertelt Van Bochove. Niet omdat het zo'n pro bleem is om iets meer dan zes miljoen gul den te vinden in een begroting met een LEIDEN ERNA STRAATSMA Zowel het Keytown Jazz Festival als Summer Jazz gaat volgend jaar niet door. Daarvoor in de plaats wordt gewerkt aan een nieuw Leids jazzfestival. Het is nog onbekend waar en wanneer dat wordt gehouden. Na negen tien jaar geeft de organisatie van het Keytown-festival er de brui aan omdat de vernieuwde Stadsgehoorzaal niet langer ge schikt zou zijn voor een houden van een groots opgezet festival. „We kunnen de koffiekamers niet meer voor optredens ge bruiken", zegt Henny Kwik, een van de organisatoren van zowel Keytown als Summer Jazz. „De ene koffiekamer is niet meer ge schikt voor optredens en de an dere is nu ingericht als kantoor. Bovendien is de zaalhuur vrij fors." Het Keytown Festival werd elk jaar in januari gehou den en was het hoogtepunt van de Leidse Jazzweek. Summer Jazz was het jaarlijk se zomerfestival in de |poeza- straat en omgeving. De organi satie voelt zich belemmerd door de verscherpte regels ter voor koming van geluidsoverlast. Kwik: „De neiging tot intensief samenwerken ontbreekt en de betutteling ten aanzien van eind- en sluitingstijden is zo groot dat het Summer Jazz Fes tival na elf jaar plezier in de ijs kast wordt gezet." „Er zit een splinternieuw Leids jazzfestival aan te komen dat in alle opzichten in een an der jasje wordt gestoken. Ande re locatie, andere gezichten, en zovoorts. Maar het is nog zo pril dat ik daar verder nog niets over kan zeggen", aldus Kwik. HET WOORD IS AAN H.L. Mencken Vrouwen die eikaar kussen, doen mij altijd denken aan boksers die elkaar de hand geven. weersverwachting 3 714° '713° 7713° 5SK33? 20% 20°/, VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 19 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad22 Regio13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips10 Uitgaan16 Weg en wiel9 Optreden van de Harbour Jazzband tijdens een brunch in Holiday Inn Leiden. Met de bon op de pagina Uitgaan een gratis welkomstdrankje. BEROEPSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-5121072 90% organisatie 10% vervoer Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. V-i ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: [jgjlggl 071-561 7542 Donklaan 61Voorschoten. Fax 561 94 45 Van Bochove verwacht geen enthousiasme Leidse raad voor zijn eerste begroting omvang van zo'n zevenhonderd miljoen. Maar wel omdat er vorig jaar ook al acht tien miljoen aan bezuinigingen op tafel moest komen. „In de zes jaar dat ik in de gemeenteraad zit is dit al de vijfde bezuini gingsoperatie. De rek is eruit, de achterzak ken zijn leeg. En dan moet je dus wéér be ginnen." Twee keer trokken burgemeester en wet houders van Leiden naar 'de hei' om de be groting 1997 te bespreken. Maar in twee da gen Oosterbeek en twee dagen Oegstgeest kwamen zij er niet uit. De begroting zou er, zo was de raad beloofd, op 15 oktober lig gen. Maar het is in Leiden altijd vijf over twaalf voordat het werk gedaan is. „Eigen lijk moet je in de zomer je begroting al in hoofdlijnen klaar hebben, en dan in de herfst de laatste puntjes op de 'i' zetten." VETER ENKELLAARSJE In zwart. Maten 36 - 42. Normaal 39.95 Bristolprij; Geldig t/m 27 oktober 1996 NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abi J Per maand automatisch (f. 31,30) J Per kwartaal D acceptgiro (f. 91,20) Deze aanbieding geldt alleen als u in dc afgelopen 3 maanden g (proef (abonnement heeft gehad. OF BEL 071-5128030 '712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1