De Clerck tempert herrie België Buitenland Chirac houdt pleidooi voor Palestijnse staat Denen liggen dwars bij ruzie EU-VS Scheepswrak blokkeert sluis Noorse premier wil met aftreden duidelijkheid scheppen Koningin Elizabeth lanceert Majors verkiezingsprogramma Duitse metaalarbeiders leggen werk massaal neer jewdl zuiveren DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 Arrestaties wegens aanslag Bordeaux parijs In Frankrijk zijn vandaag twaalf mensen aangehouden in verband met de bomaanslag op het stadhuis van Bordeaux, op 5 oktober. Dat heeft het ministerie van binnenlandse zaken mee gedeeld. De aanhoudingen zijn verricht in de regio's Bordeaux en Marseille en op Corsica. Premier luppé, tevens burgemeester van Bordeaux, wordt beschouwd als doelwit van de aanslag. De verantwoordelijkheid daarvoor is opgeëist door het Corsicaanse Nationale Bevrijdingsfront. Suu Kyi mag huis niet uit yangonHet militaire bewind in Myanmar (Burma) heeft oppo sitieleidster Aung San Suu Kyi opnieuw huisarrest opgelegd. Dit heeft de Britse radiozender BBC vandaag gemeld. Suu Kyi had van 1990 tot 1995 al eens huisarrest. Vanochtend bevestigde een hoge functionaris in Myanmar de arrestatie van Kyi Maung, Suu Kyi's Nationale Liga voor Democratie. Russisch maffiakopstuk gepakt genèveMet de arrestatie van de Rus Sergej Michailov op de luchthaven van de Zwitserse stad Genève heeft de politie de peetvader ingerekend van het belangrijkste Russische mis daadsyndicaat, de Solntsevskaya-maffia. De 38-jarige Michailov kwam uit Wenen en wilde zich in zijn van Belgische nummer platen voorziene Rolls Royce naar zijn villa in het dorp Borex bij Genève begeven. Van daar uit dirigeerde hij de operaties van zijn 1.500 leden tellende organisatie. Dole vraagt Perot te stoppen Washington De Republikein Bob Dole heeft de onafhankelijke kandidaat Ross Perot gevraagd zich terug te trekken uit de race om het Amerikaanse presidentschap. Dole vreest dat Perot stemmen trekt die hijzelf nodig heeft om nog een beetje in de buurt te blijven van president Clinton. Die ligt in de peilingen Minister van justitie ontkent politiek akkoord over benoeming rechters De Belgische minister van justitie, De Clerck, heeft ge tracht het rumoer over de benoeming van zes rechters de kop in te drukken. Gisteravond laat zei hij dat er geen po litiek akkoord bestaat over de aanstelling van zes rechters bij de Raad van State. Het Belgische kabinet beraadt zich morgen over de grondwetswijziging die benoemingen van rechters moet loskoppelen van politieke belangen. posten in de Raad van State. Minister Vande Lanotte wekte de stellige indruk dat zon ak koord bestond en verdedigde het ook. Een dergelijke afspraak staat haaks op de toezegging van pre mier Dehaene. Deze zei afgelo- Grote opschudding ontstond gisteren na berichten dat de drie grote politieke stromingen een akkoord zouden hebben bereikt over de onderlinge ver deling van zes vacante rechters- pen zondag dat er een grond wetswijziging moet komen die een einde maakt aan de benoe ming en bevordering van rech ters louter op basis van politieke afwegingen. Dehaene zei dat op de dag van de massale witte mars in Brussel tegen het slecht functioneren van politie en jus titie in onder meer de zeden zaak Dutroux. Bijna alle politie ke partijen schaarden zich maandag achter het voorstel van Dehaene. Diverse politieke kopstukken verklaarden gisteren in een re actie op de consternatie dat eerst een grondig debat moet worden gevoerd voordat rechters worden benoemd. Het Belgische parlement be sloot gisteren een nieuw onder zoek te starten naar de werkwij ze van politie en justitie. Dit maal wordt het onderzoek in de zaak Cools tegen het licht ge houden. De Waalse politicus Cools werd in 1991 in Luik ver moord. Momenteel loopt nog een enquête naar het onder zoek naar de Bende van Nijvel. Morgen begint bovendien een kamercommissie met een par lementair onderzoek naar de zaak Dutroux. In Neufchateau is gisteren een nieuwe onderzoeksrechter aangesteld: Dominique Gerard uit Arlon. Hij moet een deel van het onderzoek in de zaak Dutroux op zich nemen. Minis ter van justitie De Clerck had vorige week al aangekondigd dat het parket van Neufchateau zou worden versterkt. Dat ge beurde nadat het Hof van Cas satie onderzoeksrechter Con- nerotte van de zaak Dutroux had gehaald. Connerotte is ver vangen door zijn collega Langlois. De Franse president Chirac heeft gisteren voor de Palestijn se Raad opgeroepen een demo cratische Palestijnse staat op te bouwen, die naast de joodse staat in vrede leeft. Het was de eerste van een staatshoofd tot het Palestijnse parlement. Chirac zei dat de Israëlische verlangen naar veiligheid moet worden erkend, maar dat een Palestijnse staat daar juist een onderdeel van is. Israël moet ophouden met Palestijnse ge bieden te koloniseren, huizen van Palestijnen te verwoesten en Palestijnse autonome encla ves te omsingelen, aldus Chirac. De Fransman werd gisteroch tend in Israël uitgeleide gedaan door zijn Israëlische ambtge noot Weizman. Het bezoek aan Israël leverde louter irritatie over en weer op. Chirac werd in Ramallah, op de Westelijke Jordaanoever, als juist een held binnengehaald. Ook gistermiddag in de Gaza- strook juichten Palestijnse om standers hem luid toe. Ten aanzien van het vastgelo- brussel paul koopman pen Israëlisch-Palestijnse vre desproces vroeg de Palestijnse leider Arafat Chirac om hulp. De moeizame onderhandelin gen over de terugtrekking van de Israëlische bezettingsmacht in Hebron zijn gisteren in een hotel in Jeruzalem voortgezet. De Jordaanse koning Hussein riep de Europeanen gisteren op een actieve rol in het vredespro ces te spelen. Hun inspannin gen moeten dan wel overeen stemmen met de bemiddeling door de Verenigde Staten. Hus sein zei dat tijdens een diner ter ere van het bezoek van Chirac aan Jordanië. Israël heeft vannacht de Wes telijke oever en de Gazastrook afgesloten. De Israëlische auto riteiten namen de maatregel nadat was gewaarschuwd voor geweld door zowel joodse als Palestijnse extremisten. Enkele honderden Israëlische jongeren hebben gisteravond met een fakkeloptocht in Tel Aviv de moord op de Israëlische premier Rabin herdacht. Vol gens de joodse kalender had de aanslag op Rabin door Yigal Amir een jaar geleden plaats. wenen De scheepvaart op de Donau is gisteren vlakbij Wenen gestremd na een ernstig meer om overlevenden te vinden. De boot v scheepsongeluk, waarbij dinsdagavond acht mensen om het leven kwamen. Een gezon- Ie Freudenau, brak in tweeën en zonk. Een v ken Slowaakse sleepboot blokkeert een sluis, die behoorlijk beschadigd is. Door de hoge gered uit het koude water, waterstand is de berging van het scheepswrak momenteel niet mogelijk. Er is geen kans tegen de sluis van de elektriciteitscentra- de negen bemanningsleden kon worden Koerden zijn weer in gevecht ondanks bestand DEGALA-DUBAIRtr-AFP Militieleden van de Patriotti sche Unie Koerdistan (PUK) hebben vanochtend bij de Noord-Iraakse stad Degala granaten en raketten afge vuurd op stellingen van de Koerdische Democratische Partij (KDP). Dat hebben oog getuigen gemeld. Deze berichten kwamen kort nadat de Koerdische partijen vanochtend juist hadden be vestigd dat ze zich zouden houden aan het bestand dat middernacht van kracht is ge worden. Gisteten had de Amerikaan se bemiddelaar Pelletreau mel ding gemaakt van een princi pe-overeenkomst voor een be stand. Later maakte het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bekend dat inderdaad een staakt-het-vu- ren was overeengekomen. „Het bestuur van de KDP ac cepteert het bestand dat voor ziet in het staken van elk mili tair offensief. De KDP zal zich van elke militaire actie ont houden, met uitzondering van zelfverdediging", aldus een vanochtend gepubliceerd com muniqué van de partij van Barzani. In de Turkse hoofdstad Ank ara verklaarde een woordvoer der van Barzani's concurrent Talabani dat ook de PUK 'het bestand respecteert'. „Het be stuur van de PUK heeft zeer strenge instructies gegeven aan zijn leden dat ze de mili taire operaties moeten stop pen", aldus de verklaring. Abortuswet in Polen wordt minder streng WARSCHAU AFP-Rtr Het Poolse parlement heeft vandaag een abortuswet aange nomen die de zeer strenge rege lingen op dit gebied versoepelt. De grootste regeringspartij, de linkse Alliantie van Demo cratisch Links (SLD), en enkele leden van de oppositie steunen de hervorming. De Boerenpar tij, die met de SLD in de rege ring zit, en de rechtse oppositie stemden tegen. Volgens de nieuwe wet mag een vrouw haar zwangerschap tot de twaalfde week beëindigen als ze financiële of persoonlijke problemen heeft. Premier Gro Harlem Brundtland van Noor wegen kondigde gisteren in het Sorting, het Noorse parlement, haar aftreden aan. Ze zegt met haar aftreden duidelijkheid te wil len verschaffen over het leiderschap van de sociaal-democratische Arbeidspartij bij de verkiezingen van september volgend jaar. Morgen zal ze haar ontslag formeel indie nen, evenals dat van de rest van haar kabi net. Brundtland heeft koning Harald V ver zocht haar partijgenoot Thorbjörn Jagland een nieuwe regering te laten v Sinds oktober 1992, toen ze een maand na de zelfmoord van haar jongste zoon af trad als partijleider, hebben de Noorse me dia herhaaldelijk gespeculeerd op haar te rugtreden als premier. londen. hansgeleijnse correspondent De geloofwaardigheid van de Europese Unie op het interna tionale toneel staat weer eens op het spel. „We lijden gezichts verlies als we het niet snel weer eens worden", waarschuwde de woordvoerder van de Europese Commissie gisteren. Aanleiding:- EU-lid Denemarken is op het laatste moment uit de ring ge stapt waarin de vijftien zich voorbereidden op een princi pieel gevecht over de vrijhandel met de Verenigde Staten. In het al maanden slepende conflict met de VS over de zoge heten Helms Burton-wet trad de EU tot nog toe als blok op. Maar gisteren liet Kopenhagen weten dat het niet langer wil meedoen aan het 'panel' dat de Unie in het leven heeft geroe pen als antwoord op Ameri kaanse strafmaatregelen tegen bedrijven die zaken doen met Cuba. De mededeling kwam als een volslagen verrassing. Het Deen se afhaken betekent dat de Eu- ropese tegenactie niet van de grond kan komen. „Op dit punt is immers unanimiteit vereist. Dit toont eens te meer aan dat der. Naar verluidt zou Kopenha gen problemen hebben met de overdracht van bevoegdheden aan het panel. Dat helpt bedrij ven die Amerikaanse strafmaat regelen juridisch willen aan vechten. Ook kan het panel be drijven opdragen zich niet aan de Amerikaanse handelsbeper kingen te storen. In een poging de plooien glad te strijken, zal de Ierse minister van buitenlandse zaken, Spring, nog deze week contact opne men met zijn Deense collega. ..We moeten met de Denen in discussie voordat maandag de vergadering van ministers van buitenlandse zaken wordt ge houden", liet Spring gisteren weten. Die taak rust op de Ierse minister omdat zijn land mo menteel EU-voorzitter is. PORTRET: GRO HARLEM BRUNDTLAND Populair en gerespecteerd Gro Harlem Brundt land heeft als pre mier Noorwegen een plaats pp de we reldkaart gegeven. De Noren, die enorm respect voor haar hebben, noe men haar liefkozend Gro. De 57-jarige arts werd in 1981 de eerste vrouwelijke premier van haar land en tevens de jongste. In oktober 1990 vormde ze haar derde kabinet. Hoewel ze soms weinig geliefde maatregelen nam, zoals het be zuinigingsprogramma dat ze in 1986 aankondigde nadat de olieprijzen waren gekelderd, is ze altijd zeer populair geweest in Noorwegen. Volgens peilin gen geniet ze het vertrouwen van 90 procent van de bevol- king. Jarenlang was Brundtland de onbetwiste leider van de soci aal-democratische Arbeiders partij. Zelfs na haar grootste ne derlaag de afwijzing van het lidmaatschap van de Europese Unie door de Noorse kiezers bij een referendum in 1994 bleef haar positie als invloedrijkste politicus van het land onaange tast. Tussen de regeringsbedrijven door was ze ook voorzitter van de VN-commissie voor Milieu en Ontwikkeling. Het rapport van die commissie dat in 1987 verscheen, bracht haar interna tionale faam. Onder haar leider schap wisten Noorse onderhan delaars in 1993 een vredesak koord tussen Israël en de PLO van de grond te krijgen. Over haar toekomstplannen liet Brundtland zich gisteren niet uit. Ze is vaak genoemd als mo gelijke opvolger van secretaris generaal Boutros-Ghali van de Verenigde Naties. De VS willen hun vetorecht ge bruiken om een stokje te steken voor een tweede ambtstermijn voor Boutros-Ghali, wiens vijfja rige termijn op 31 december af loopt. De Veiligheidsraad gaat op 8 november over zijn opvol ging praten. Niemand verwacht echter dat de VS Brunddand naar voren schuiven als zijn opvolger. Ze staat bekend staat als een onaf hankelijke politicus die niet be reid zal zijn naar het pijpen van Washington te dansen. Ook een tweede permanent lid van de Veiligheidsraad, China, zal wel niets zien in Brunddand, omdat ze groot belang toekent aan na leving van de mensenrechten. Daar komt bij dat de Afrikaanse landen vinden dat de Egypte naar Boutros-Ghali een tweede ambtstermijn verdient. De kans lijkt dus zeer klein dat Brundt land naar het VN-hoofdkwartier verhuist. PORTRET: THORBJORN JAGLAND Rustig geworden radicaal Thorbjörn Jagland had geen zwaardere opgave kunnen krij gen dan premier Brunddand te moe ten opvolgen. Haar populariteit valt im mers niet te over treffen. In oktober 1992 stapte Brunddand om persoonlijke re denen al af als leider van de Arbeiders partij. Het partij congres wees Jag land aan als nieuwe voorzitter. Hij was de logische keuze, aangezien hij al sinds 1986 secretaris en ideoloog van de sociaal-democraten was. De nu 46-jarige Jagland erkende in 1993 dat hij vreesde altijd in de Brundtlands schaduw te moe ten leven. Als kroonprins werd hij evenwel steeds meer het ge zicht van de partij. Jaglands vader was lasser en ac tief in de Arbeidspartij in zijn geboorteplaats Lier, bij Oslo. Een oom was redacteur van de plaatselijke partijkrant. Jagland sloot zich als 13-jarige aan bij de partijjeugd, die hij van 1977 tot 1981 leidde. Als jong radicaal was hij destijds tegen het Noor se NAVO-lidmaatschap en te gen de Europese Gemeenschap. Op 31-jarige leeftijd werd hij benoemd tot secretaris plan ning van de Arbeiderspartij, hoewel Brundtland dat liever niet had. Jagland werd echter steeds gematigder en wist Brundtlands vertrouwen te win nen. In 1986 belastte ze hem met de belangrijke functie van partijsecretaris en kreeg hij op dracht de partij te modernise- In 1993 was Jagland zover dat Tien minuten moesten Britse politici gisteren zwijgen en luisteren. Die tijd had koningin Eliza beth nodig om in het statige Hogerhuis het nieu we parlementaire seizoen te openen. De regering had haar een toespraak in handen gedrukt die als twee druppels water leek op het verkiezingspro gramma van de Conservatieve Partij. Na de tien minuten vorstin werd het dan ook aanzienlijk ru moeriger: in het Lagerhuis ontbrandde een felle strijd tussen oppositie en regering over het be langrijkste thema uit de troonrede: bestrijding van de misdaad. Zeven van de dertien nieuwe wetten die Eliza beth namens de regering aankondigde, hadden direct of indirect te maken met maatregelen ter bescherming van recht en orde. Een aantal ervan is omstreden, zoals de wet die rechters verplicht tot het opleggen van levenslange straffen aan ver krachters en zeven jaar voor sommige drugsmis- drijven. Even omstreden is een wet die bestuurders van dorpen en gehuchten de bevoegdheid geeft tv-ca- mera's te installeren ter preventie van misdaad. Uit diverse regio's kwam meteen de kritiek dat zo'n Big Brother-benadering wel wat erg veel van het goede is en bovendien praktisch weinig voor stelt, omdat de regering geen geld meestuurt om de aanleg van gesloten tv-circuits te betalen. Maar waar de oppositie het hardst over viel, was dat Elizabeth in haar toespraak zweeg over thema's als pedofilie. Ook in Groot-Brittannië hebben kindermoorden en gestoorden die hun slachtoffers het leven zuur maken met bedreigin gen, achtervolging en andere vormen van intimi datie, grote ontrust veroorzaakt. De regering be nadrukte de afgelopen weken dat ze met strenge wetten de samenleving tegen pedofielen en stal kers zou beschermen. Tot verbazing van de oppositie ontbraken die echter in de troonrede. Premier Major vindt het beter dit soort wetgeving aan initiatieven van par lementsleden over te laten. De oppositie liet zich die kans niet ontglippen en beschuldigde de rege ring van bedrog, incompetentie en ontlopen van eigen verantwoordelijkheid. In het nauw gebracht door de belofte van La- bour-leider Blair dat de oppositie goede wetge ving ter bescherming van burgers zal steunen, kondigde Major alsnog aan dat de regering zelf met voorstellen komt. hij voor de Noorse toetreding tot de Europese Unie kon stem men, al waren de meeste Noren een andere mening toegedaan. De gereserveerde en kalme Jag land is in veel opzichten geheel anders dan de extroverte Brundtland. Brundtland stu deerde aan de prestigieuze Amerikaanse Harvard-universi- teit. Jagland is autodidact. Hij is evenwel ook een behoorlijk skiër, wat hem in Noorwegen het nodige respect oplevert. Brunddand komt uit de betere kringen en houdt altijd het no dige decorum op. Jagland schrikt er niet voor terug om, al dan niet met zijn vrouw Hanne aan zijn zijde, met een keihard tetterende autoradio een benzi nestation binnen te rijden. In zijn hart is Jagland nog altijd een plattelandsjongen. „Ik ben niet op mijn gemak met alle drukte rond een toppoliticus. Ik ben verlegen en hou er niet van op te vallen. Ik droom ervan 's morgens wakker te worden met het gekraai van een haan, en boer te zijn." FBI moet naam Atlanta-verdachte FRANKFURT-HAMBURG DPA-Rtr De werknemers in de Duitse metaalindustrie zijn donder dagmorgen massaal in actie ge komen om af te dwingen dat ze bij ziekte hun volledige salaris behouden. Daardoor kwam de productie ia talrijke bedrijven stil te liggen. De industriebond IG Metall riep gisteren honderdduizenden werknemers in de metaal en de elektrotechniek op tot demon stratieve acties. Dat gebeurde nadat onderhandelingen met de werkgevers over een nieuwe CAO waren mislukt. Breekpunt was het ziektegeld. Een nieuwe wet in Duitsland geeft werkge- vejs het recht bij ziekte slechts 80 procent van het loon te beta len. Vanochtend werden acties gemeldt in de deelstaten Beieren, Baden-Württemberg, Noordrijn-Westfalen, Nedersak- sen en Bremen. De acties blijven voorlopig beperkt tot vandaag. De datum is niet willekeurig gekozen. Pre cies veertig jaar geleden, op 24 oktober 1956, begon in Duits land de langste nationale me taalstaking in de naoorlogse ge schiedenis. Ook toen was het ziektegeld de inzet van het con flict. Na zestien weken eindigde de krachtmeting destijds in een zege voor de werknemers. IG Metall organiseerde eerder deze maand al werkonderbre kingen bij onder meer Merce des-Benz. Die veroorzaakten bij de autoproducent een produc tieverlies van 220 miljoen mark. Na het afbreken van de onder handelingen liet Daimler Benz, het moederconcern van de autoproducent, gisteren weten bereid te zijn het salaris bij ziek te volledig door te betalen. Kanselier Kohl heeft partijen opgeroepen meer met elkaar dan over elkaar te praten. Ook de vakcentrale DGB dringt aan op matiging. ATLANTA EFE-/> Een rechtbank in de Ameri kaanse stad Atlanta heeft giste ren opdracht gegeven de naam van Richard Jewell te zuiveren. Hij werd verdacht van betrok kenheid bij de bomaanslag in het Olympisch Park in Atlanta in juli. Daarbij vielen een dode en 111 gewonden. De rechtbank gaf de recher chedienst FBI opdracht binnen vijf dagen documenten te publi ceren die de reden aangeven waarom Jewell als verdachte werd beschouwd. Jewell werkte in het Olympisch Park en maak te de politie attent op een ver dacht pakketje in een vuilnis bak. Eerst werd hij een nationa le held, meteen daarna ver dachte. Cameraploegen belger den zijn huis. Bewijs tegen Je well heeft de FBI echter nooit op tafel kunnen krijgen. Wie de aanslag wel pleegde, blijft een mysterie.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7