PTT Telecom krijgt nieuwe concurrentie Economie Beurs Resultaat Volvo zwaar onder druk Duitsers storten zich op aandelen Telekom DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 ECONOMISCH KORT Het aantal faillissementen in DUITSLAND is in de eerste ze ven maanden van dit jaar flink opgelopen. Het aantal onderne mingen dat het hoofd niet meer boven water kon houden, steeg ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar met 17,6 procent tot 14.797. De klappen vielen vooral in de bouw en in minde re mate ook in de handel. De cijfers die het Duitse bureau voor de statistiek gisteren naar buiten bracht, schetsen vooral voor het oosten van het land een somber beeld. Daar schoot het aantal bedrijven dat het loodje legde met 39,6 procent omhoog tot 4.308. In het westen van Duitsland spraken de recht banken met 1.599 in juli 10,4 procent meer faillissementen uit. VOLKSWAGEN, de grootste autoproducent in Europa, heeft in de eerste negen maanden van dit jaar goed gedraaid. Pro ductie, verkoop, omzet en winst lieten een behoorlijke stijging zien. De winst voor belasting ging ten opzichte van de over eenkomstige periode van 1995 omhoog van 948 miljoen mark tot 1,48 miljard mark en het nettoresultaat steeg van 185 miljoen mark tot 465 miljoen mark. De omzet groeide met 14,3 procent tot 74,5 miljard mark. De verkoop van de vier automerken (Volkswagen, Audi, Seat en Skoda) nam toe met 12,5 procent toe tot 2,987 mil joen wagens en de productie groeide met 8,7 procent tot 2,742 miljoen stuks. Het aantal werknemers ging met 836 om hoog naar 243.256. Bij de plaats Camo in MIDDEN- WALES is gisteren het grootste windmolenpark in Europa ge opend. De energiecentrale heeft een vermogen van ruim 33 me gawatt en kan 25.000 huishou dens in de regio van stroom voorzien. Het Britse elektrici teitsbedrijf National Power heeft 26 miljoen pond (zeventig miljoen gulden) in het project gestoken. De 56 windmolens zijn afkomstig uit Denemarken. Ze zijn vijftig meter hoog en hebben rotors met een door snee van 44 meter. DSM neemt de farmaceutische productiefaciliteiten over van geneesmiddelenfabrikant Bristol-Myers Squibb in het Duitse Regensburg. De twee be drijven hebben daarover een principe-overeenkomst gete kend. Slechts een deel van de 350 werknemers verhuist mee naar DSM. De rest krijgt elders bij Bristol-Myers Squibb werk of komt op straat te staan. Eind juni stonden ruim 71.000 VACATURES open bij particu liere bedrijven. Het aantal vaca tures is nagenoeg gelijk geble ven met eind maart. Toen be droeg het aantal vacatures 73.000. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) conclu deert hieruit dat het herstel van de arbeidsmarkt aanhoudt. Het herstel begon in 1994, eerst aar zelend en daarna krachtiger. Zo lag eind 1994 het aantal vacatu res al tienduizend hoger dan een jaar eerder. Eind 1995 was de toename 20.000. Uit de CBS- gegevens blijkt verder dat in het tweede kwartaal van dit jaar 152.000 vacatures ontstonden. Er werden 153.000 vacatures vervuld. Dit zijn de hoogste aantallen sinds 1992. Telfort en EnerTel worden de nieuwe concurrenten voor PTT Telecom. Minister Jorritsma gaf de twee bedrijven de felbegeerde vergunning voor een kabelnetwerk voor telecommunicatie. Global One, de derde gegadigde voor de vergunning, is afgevallen. Het bedrijf voldeed niet aan de wettelijke minimumeisen die voor de vergunning gel den. Het bedrijf overweegt in beroep te gaan tegen de be slissing. vergunninghouders vanaf 1 juli volgend jaar ook landelijke tele foondiensten aanbieden. Met de twee nieuwe landelij ke aanbieders wordt de liberali sering in de telecommunicatie ook op vaste netwerken een feit. Voor mobiele telefonie kwam vorig jaar met de komst van Li- bertel al een eind aan de mono poliepositie van PTT Telecom. Uitgangspunt bij het verlenen van de vergunningen is dat de in Nederland aanwezige kabel Telfort is een samenwerkings verband van de Nederlandse Spoorwegen en British Telecom (BT). In EnerTel zijn de landelij ke energiebedrijven verenigd. Het bedrijf werkt samen met het Canadese Northern Tele com. Naast het aanbieden van allerlei diensten op het gebied van telecommunicatie, zoals dataverbindingen, teleshoppen en internet, mogen de netwerken beter worden ge bruikt. Ook moet concurrentie zorgen voor betere dienstverle ning en lagere tarieven. Van de twee nieuwe aanbie ders zal vooral EnerTel zich in eerste instantie gaan richten op de zakelijke markt. Het bedrijf beschikt via de aandeelhouders over uitgebreide kabelnetwer ken. Telfort steunt op het glas vezelnet van de NS van inmid dels duizend kilometer lang en op de kennis, ervaring en het verkoopapparaat van BT. Het bedrijf wil de komende tijd één miljard gulden investe ren in nieuwe infrastructuur. Het gaat zich ook op de particu liere markt begeven. Telfort streeft ernaar binnen enkele ja ren een marktaandeel van vijf tien procent te veroveren. Zo wel EnerTel als Telfort sluit on derlinge samenwerking niet uit. STOCKHOLM Volvo heeft het bedrijfsresultaat in de eerste ne gen maanden van dit jaar met 74 procent zien kelderen tot 2,32 miljard kroon, 603 miljoen gul den. Vooral de verkopen van auto's en trucks lie pen sterk terug. De omzet daalde met twaalf procent tot 29,5 miljard gulden.- Door de verkoop van belangen buiten de autosector liép de nettowinst met 42 procent op tot 2,77 miljard gulden. Topman Sören Gyll sprak bij de presentatie over 'onbevredigende resultaten' bij de divisie personenwagens. De verkoop van de nieuwe mo dellen S40 en V40, die worden gemaakt bij Ned- Car in Born, verloopt 'gunstig' en komt overeen met de verwachtingen. De totale verkoop van personenwagens verminderde met 7,7 procent tot 264.270 stuks. De afzet van zware vrachtwa gens ging met zestien procent omlaag naar 47.360. In Europa ging het redelijk, maar in de VS kelderde de afzet met 39 procent. MNUUSENBURG CORRESPONDENT Manfred Krug, misschien wel Duitslands beste en populairste acteur, spreekt de tv-kijker toe zoals alleen hij dat kan. Dit is geen gladde verkoper die je iets wil aansmeren. Hier geeft een vriend je een tip waarvoor je hem je hele leven dankbaar zal zijn. „Koop die aandelen Tele kom, want je weet, wie te laat komt wordt door het leven be straft." Het is een boodschap die aanslaat. Na elke uitzending van het spotje wordt Duitse Te lekom overspoeld door tele foontjes van kijkers die niet door het leven willen worden bestraft. Bijna drie miljoen po tentiële kopers hebben zich bij de Telekom aangemeld voor de vijfhonderd miljoen aandelen 25 tot 30 mark die op 18 no vember op de beurs worden ge ïntroduceerd. Het is de grootste beursentree in de Duitse geschiedenis. En deze keer krijgt ook de legenda rische 'kleine man', die nog nooit een aandeel heeft beze ten, de kans om aandeelhouder te worden. Om de 'kleine man' naar de beurs te lokken hebben Tele kom en de banken speciale aan biedingen in petto. Hij krijgt een korting per aandeel en een bonus als hij zijn aandelen op 30 september 1999 nog steeds in bezit heeft. En wie deson danks nog steeds aarzelt, moet met een vet dividend over de streep worden getrokken. Het Niettemin volgen vele beurs analisten operatie-Telekom met meer dan de gebruikelijke scep sis. Het is namelijk zeer de vraag of Telekom een lucratieve belegging kan worden. De onderneming torst een ge weldige schuldenlast mee: ruim honderd miljard mark, bij een jaarlijkse omzet van 76 miljard. Een deel van die schuld heeft het bedrijf opgebouwd door de modernisering van het tele foonnet in de voormalige DDR. Dat is weliswaar geen 'wegge gooid geld', maar wel een zware hypotheek. Ook de winstcijfers over het eerste half jaar vielen tegen. Telekom heeft bovendien een imago-probleem. Zelfs in een land waar klantvriendelijkheid en service zelden als deugden worden beschouwd, scoorde de Telekom bij een enquête het laagst van alle bedrijven die in de dienstverlening werken. De onderneming is in de ogen van het publiek nog steeds een overheidsdienst en de overheid heeft bij vele Duitsers tegen woordig een slechtere reputatie dan een bordeelhouder. De voordelen die de Telekom in het veld kan brengen bestaan vooral uit haar ultramoderne digitale netwerk en de samen werking met andere telecom- municatiegiganten, zoals de Franse Telecom en de Ameri kaanse onderneming Sprint. Extra steun scheepswervei DEN HAAG ANP De overheid steekt dit jaar no eens tien miljoen gulden i bouw van zeeschepen. Met ht geld moeten de Nederlands werven voor de rest van dit jaj opboksen tegen de buitenland se concurrentie, die som wordt gesubsidieerd. Overleg met de bedrijfst^ moet uitwijzen welke wervend extra steun krijgen. Ministe Wijers van economische zake neemt de maatregel omdat ee internationaal akkoord overheidssteun verbiedt blijft. De Verenigde Staten het ben dit nog steeds niet gete kend. De scheepsbouw kreeg oe dezelfde redenen over de eers negen maanden van dit jaar; dertig miljoen steun. De Bj ropese richtlijn voor subsidj aan de bedrijfstak die per 1 ot tober zou aflopen is tot ein 1997 verlengd. Rente Italië lagei De rente in Italië gaat omla^ wegens de gunstige inflatie. 1 centrale baiik maakte gistere bekend dat het disconto e met de Lombard-rente verg; lijkbare tarief met driekvra i procent worden verlaagd. He i disconto gaat van 8,25 naar 1} procent, de Lombard-rente vs 9,75 haar 9 procent. De inflao. i lijkt volgens de bank v eerst sinds 1969 dit jaar ond; de drie procent te belanden. BINNENLANDSEAANDELEN MEEST ACTIEVE FONDSEN OPTIEBEURS 50 88,00 a 79,iI

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 6