Jorritsma kort minder op openbaar vervoer Ruzie over balsem leidt tot 'zelfverbranding' Jonge Duitsers dumpen wrakken in Nederland Vermiste asielzoekers niet in de prostitutie Binnenland 'Onderzoek borstkanker oudere vrouw heeft zin' Met z'n allen naar Madurodam 'Onderhoud aftrekbaar maken' Man pleegde ontucht na toedienen slaapmiddel DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 Consument hoeft geen chipknip Hilversum Bijna 65 procent van de Nederlanders heeft geen be hoefte aan de nieuwe elektronische portemonnees, de chipknip en de chipper. Dat blijkt uit een enquête in opdracht van EO's Tijdsein. De meerderheid van de ondervraagden mag er dan geen behoefte aan hebben, de namen chipknip en chipper zijn al wel ingeburgerd. Bijna 80 procent weet dat het om een elek tronische betaalmiddel gaat. Technisch is het mogelijk om op de nieuwe betaalpassen allerlei informatie aan te brengen. Van de ondervraagden heeft bijna tweederde bezwaren tegen de regi stratie van persoonsgegevens op de pas. Benzinedief met afwasteiltje op stap ooKKUMEen 28-jarige inwoner van Dokkum heeft op een wel heel bijzondere manier geprobeerd benzine te stelen uit de tank van een auto. De man fietste door Dokkum, gewapend met ha mer, spijker en een afwasteiltje. Hij ging onder een auto liggen en sloeg met de hamer en de spijker een gaatje in de tank. De benzine liet hij in het afwasteiltje lopen. Passerende agenten be trapten de man en namen hem mee naar het bureau. „Hij stonk een uur in de wind", aldus een woordvoerder van de politie. De Dokkumer moet 650 gulden aan schadevergoeding en boete be talen. Politie denkt poema snel te vinden valkenburg De politie in Zuid-Limburg verwacht elk n de poema in het vizier te krijgen die al enkele weken in de bos sen tussen Bunde en Valkenburg rondloopt. Een team van de politie, vergezeld van jachtopzieners en een dierenarts, zoekt in een steeds kleiner kringetje naar het dier dat langzaam moe lijkt te worden. Het dier is de afgelopen dagen telkens in de omge ving van Valkenburg gesignaleerd. De politie heeft drie agenten vrijgemaakt voor de zoektocht en hen van passende oproepna- men voorzien: Daktari 1,2 en 3. Gedupeerde koopt eigen cd's terug den haag Een 25-jarige Hagenaar, die onlangs voor duizend gulden aan cd's kocht, merkte thuis tot zijn verbijstering dat het schijfjes waren die in augustus uit zijn huis werden gestolen. Bij een inbraak werden toen voornamelijk cd's van de Prince ont vreemd. Twee dagen geleden besloot de Prince-fan de lacune in zijn verzameling aan te vullen. Bij een Haagse platenwinkel vond hij veel van zijn gading. Thuis bemerkte hij dat de cd's voorzien waren van een kenmerk dat hij op zijn verzameling pleegt aan te brengen. De eigenaar van de platenwinkel is gear resteerd op verdenking van heling. Hij heeft bekend. Op de Nederlandse wegen rij den minstens enkele tiendui zenden oude, vuile en ondeug delijke auto's, en dat worden er wekelijks meer. De wagens wor den vooral door jonge Duitsers ons land 'gedumpt'. Daarbij treden particulieren en straat handelaren op als tussenperso- Die waarschuwing is af komstig van de ANWB-keu- 'ienst voor auto's. De Bo- vag onderschrijft de noodkreet. Financiële overwegingen brengen de Duitsers tot hun ac tie. Wagens zonder katalysator worden vanaf 1 januari 1997 bij onze oosterburen getroffen •en hoge belasting. Tege lijk zijn de Duitse verzekeraars ertoe overgegaan de premies voor jonge automobilisten sterk te verhogen. Vooral bezitters van sportieve en snelle wagens worden hierdoor getroffen. Invoer in Nederland is vrij eenvoudig, omdat de auto hier alleen wordt gekeurd op basis van de type-eisen zoals die in het bouwjaar golden. Volgens de ANWB-keurders zijn eerdere schades en gebreken aan de au to's vaak slecht gerepareerd. Toch komen de auto's vaak nog wel door de APK heen, omdat niet meteen als 'onveilig' zijn aan te merken. Enkele maan den later begint dan meestal de ellende voor de nfèuwe eige- Bij de ANWB duidt men de auto's inmiddels als 'rommel' aan. Bovag-zegsman Boon meent dat Nederland „de afval bak voor auto's in Europa wordt". Hoeveel oude, vuile en slechte auto's er precies rondrij den weet niemand. Bij de ANWB houdt men het op enke le procenten van het wagen park. Dat omvat 5,7 miljoen personenauto's. Formeel moeten alle auto's ouder dan drie jaar APK worden gekeurd. Of dat ook gebeurt, controleert de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) aan de hand van steekproeven. Gemid deld wordt drie procent van de auto's herkeurd. Wie zich niet aan de keuringsplicht houdt, kan worden beboet. Ook dat wordt steekproefsgewijs gecon troleerd. Om de kwaliteit van de keu ringen te verhogen, kondigde minister Jorritsma van verkeer eerder dit jaar een speciale op leiding voor keurders aan. Het is nog onduidelijk wanneer die van start gaat. Nu wordt naar schatting ruim tien procent van de auto's ten onrechte goedge keurd. Het Nederlandse wagen park telt 4,6 miljoen auto's die ouder zijn dan drie jaar. I Schmitz: Geen harde bewijzen DEN HAAG Vermiste minderjarige asiel- zoeksters komen doorgaans niet terecht in duistere circuits als de prostitutie. Dat liet staatsse cretaris Schmitz van justitie de Tweede Kamer gisteren weten naar aanleiding van een onder zoek door de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). De IND is zover mogelijk het t nagegaan van enkele tiental len meisjes die de afgelopen ja ren verdwenen uit opvangcen tra. Het onderzoek levert vol gens de staatssecretaris 'in het een geen harde bewijzen' dat de ruimhartige toelating door Nederland van minderjari ge asielzoekers in verband zou staan met misbruik van de asielprocedure voor mensen- of vrouwenhandel. Schmitz kan geen 'absolute minderjarige asielzoekster die verdwijnt. Een afdoende onder zoek daarnaar is ondoenlijk. „Met behoud van het open ka rakter van de opvangcentra kan bovendien niet worden voorko men dat mensen uit de opvang centra vertrekken. Dat is bij minderjarigen niet anders dan bij volwassenen." Schmitz meldde de Kamer verder dat het wegwerken van de achterstanden bij de behan deling van asielaanvragen 'ge staag' verloopt. Het aantal eer ste verzoeken tot toelating be droeg op 1 janauri nog 11.200. Deze maand wachten nog 5.900 eerste verzoeken op behande ling. Het aantal beroepszaken liep in dezelfde periode terug van 30.700 tot 11.700. (advertentie) MEER WETEN OVER KIP EN KALKOEN? Hebt u vragen over het veilig bewaren of bereiden van kip en kalkoen? Of wilt u een gratis folder over dit onderwerp aanvragen? Bel dan met de gratis informatielijn van de Productschappen Vee, Vlees en Eieren: 06 - 022 17 30 (van 8.00 tot 23.00 uur). Brandwondencentrum Beverwijk: Dit is erger dan kermisattractie De 18-jarige Daniëlle Puik laat vandaag in Hil versum vrijwillig haar bovenbeen verbranden, in de hoop dat de Nederlandse Brandwondenstich ting (NBS) een omstreden balsem zal goedkeu ren. Haarvader deed vier jaar geleden hetzelfde, maar nog steeds is de discussie over wat de bes te acute behandeling tegen brandwonden is niet beslist. Daniëlle ziet er wel een beetje tegenop. Ze zal zelf het kokende water over haar niet-verdoofde been heengooien. „Maar dat heb ik er voor over. Het wordt tijd dat de zalf algemeen bekend wordt. Vooral kinderen lijden te veel pijn en houden onnodig littekens en trauma's over aan een verbranding. Ik heb het gezien bij een vrien din van mij. Ze voelt zich nu nog niet lekker in een bikini. En dat hoeft helemaal niet als je de wond goed insmeert met deze balsem." Zolang de brandwondenstichting de zalf niet of ficieel erkent, blijven deskundigen twijfelen over de werking ervan. „Er gaan onnodig kinderen de vernieling in", zegt Kees Boegem. Zijn balsem is volgens hem beter dan het meestal gebruikte water. Elke week zijn er veertig jonge kinderen die zich branden. De meeste wonden worden veroorzaakt door hete vloeistoffen, zo blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Maas tricht. Volgens natuurkundig therapeut Boegem voorkomt zijn balsem de ellende die brandwon den met zich meebrengen: pijn, littekens en huidtransplantaties. Dr. R. Kreis van het brandwondencentrum in Beverwijk gruwt van het experiment dat Boegem vandaag met Daniëlle uitvoert. „Dit is erger dan een kermisattractie", zegt hij. Hij blijft zweren bij koud water als het beste eerste-hulpmiddel bij brandwonden. Komend weekeinde gaat de Brandpreventie week van start. Voor Boegem en de Stichting Eerste Hulp Brandwonden (voorheen de Boegem Brandwonden Stichting) reden op nieuw aandacht te wagen voor de zalf. Daniëlle is overtuigd van Boegems gelijk, en brandt daar om graag haar benen. Ook de actrice Anne-Wil Blankers en de sopraan Charlotte Margiono heb ben dit aangeboden. In 1992 onderzocht TNO Zeist de balsem. Acht vrijwilligers staken ieder twee vingers in water van zestig graden celsius, zonder verdoving. Eén vinger werd behandeld met water en de andere met de balsem. Volgens onderzoeker P. Zuidwijk waren de resultaten in het voordeel van Boegem. De balsem voert warmte af, terwijl water de bloedvaten dichttrekt, waardoor de hitte niet meerwegkan. Het Brandwondencentrum in Beverwijk aan vaardt het TNO-onderzoek niet als basis voor een officiële goedkeuring van de balsem „omdat het geen wetenschappelijk bewijs is en het bij vermoedens blijft. Het water was niet heet ge noeg". Boegem denkt dat er andere motieven aan ten grondslag liggen: „In het brandwonden centrum gaan miljoenen guldens op aan het herstellen van de wonden die zijn veroorzaakt door de watermethode. Mijn balsem voorkomt de littekens. De bazen daar willen hun topsalaris niet kwijt." De discussie duurt nu al tien jaar, en nog steeds lijkt er geen schot in de zaak te zitten. De NBS vindt dat de therapeut te simpel denkt over brandwonden: „Hij is ook geen officiële arts." Boegem brengt hiertegen in dat Beverwijk nog nooit wetenschappelijk bewijs heeft geleverd voorde water-methode. De NBS-woordvoerster: „Boegem heeft niet gestudeerd, dus hij kan de medisch-wetenschappelijke artikelen daarover niet lezen." Boegem heeft de NBS voorgesteld om bij ie mand twee armen te verbranden. De ene arm moet dan met zijn balsem worden behandeld, en voor de andere mag een arts uit Beverwijk de kraan openzetten. De NBS gaat echter niet op dit voorstel in omdat één experiment geen we tenschappelijk bewijs zou leveren. Onderzoek: Marktwerking en concurrentie zijn gunstig voor sector Het openbaar vervoer hoeft volgend jaar maar 25 miljoen in plaats van 75 miljoen gulden te bezuinigen. Dat heeft minister Jorritsma van verkeer onder druk van de Twee de Kamer en de openbaar-vervoerbedrijven besloten. De WD-bewindsvrouw benadrukt dat het om een eenmali ge actie gaat. De bezuinigingen voor de volgende jaren blijven voorlopig gewoon staan. den haag-Maastricht gpddie Jorritsma volgend jaar misloopt, zal ze uit het infra structuurfonds voor de aanleg Jorritsma stelt wel een voor waarde aan haar 'gift': de ver voersbedrijven moeten de bus- en tramverbindingen en de ba nen die daarbij horen op peil houden. Bovendien moeten ze wat geld vrijmaken om ge meentelijke vervoerbedrijven te verzelfstandigen. Jorritsma wil daarover met de sector praten, voordat haar begroting eind no vember in de Kamer wordt be handeld. De 50 miljoen gulden van wegen halen. Gisteren werden ook de resul taten van een onderzoek be kend, waaruit blijkt dat conse quent doorgevoerde marktwer king in het openbaar vervoer kan leiden tot beter op de reizi ger afgestemd èn goedkoper vervoer. Het onderzoek is ge houden in opdracht van minis ter Wijers van economische za ken. Door het openbaar i in handen van 'de markt' te ge ven, zou een vijfde op de kosten kunnen worden bespaard. De onderzoekers wijzen op een voorbeeld in het Franse Amiens. Daar daalden de kos ten met elf procent en stegen de opbrengsten met vijftien pro cent, nadat het busbedrijf werd uitbesteed. Ook in Denemarken en Zweden werd op die manier goedkoper gewerkt, terwijl de dienstverlening beter werd. Ook een beetje concurrentie kan geen kwaad, aldus de on derzoekers. Zij legden het qua ruimte en aantal inwoners sterk overeenkomende Engelse York naast Den Bosch. York, waar concurrentie tussen diverse be drijven bestaat, is minder subsi die kwijt, terwijl er meer lijnen zijn dan in Den Bosch. Die concurrentie zou in Ne derland mogelijk kunnen ko men van touringcarbedrijven, die zich actief willen gaan be wegen op de markt van het openbaar vervoer. Op die ma nier kan worden voorkomen dat met name in de winter veel bussen stil staan. Dit zei tou ringcarondernemer D. Vermaat gisteren in Maastricht tijdens de oprichtingsbijeenkomst van Mobis, een werkgeversvereni ging voor bedrijven op het ge bied van collectief personenver- Twee grote touringcaronder nemingen, Oad en Beuk, zijn inmiddels lid geworden van Mobis, dat verder alleen nog de traditionele streekvervoerbe- drijven, stadsvervoeronderne- mingen en NS Reizigers als le den heeft. Kans op stofte 45 procent lager den haag gpd i tussen de 65 en de 75 jaar oud periodiek op borstkanker worden on derzocht, neemt de kans dat ze daaraan sterven met 45 procent af. Ook bij nog oude re vrouwen kan het onder zoek nuttig zijn. Bij hen is het wellicht niet meer mogelijk het overlijden aan borstkan ker te voorkomen, maar wel kan het uitzaaien van de kan ker worden tegengegaan. Zo wordt de kwaliteit van het le ven van betrokken vrouwen verbeterd. Dit stelt drs. J. van Dijck. Zij promoveert op 7 november aan de universiteit van Nijmegen op onderzoek naar de effectiviteit van borstkan keronderzoek bij oudere vrouwen. Minister Borst van volksgezondheid liet deze zo mer weten te overwegen ook vrouwen van 70 jaar en ouder in het nationaal borstkanker onderzoek mee te nemen. Dan moest echter wel eerst vaststaan of dat zin had. Nu worden 600.000 vrou wen tussen 50 en 65 jaar elke twee jaar op borstkanker on derzocht. Daardoor worden jaarlijks 9.000 nieuwe ziekte gevallen ontdekt. Ruim 100.000 vrouwen zijn al voor borstkanker behandeld. Ove rigens is het aantal vrouwen dat wordt onderzocht lager dan nodig is. Door gebrek aan capaciteit komen 40.000 vrouwen niet aan bod. Onderzoekster van Dijck stelt ook dat de kwaliteit van het onderzoek veel hoger wordt als van elke borst niet één maar twee opnamen wor den gemaakt. Door een twee de opname kan in bijna een kwart van de gevallen alsnog borstkanker opgespoord wor den. Zelf bestudeerde Van Dijck 84 gevallen waarbij de vrouw eerder te horen kreeg dat zij geen borstkanker had. Bij herbeoordeling bleek in dertien procent van de geval len dat een foute diagnose was gesteld. den haagMooi weer en herfstvakantie in grote delen van het land. Die combinatie moet wel leiden tot topdrukte bij attracties, zoals hier in het vernieuwde Madurodam. Dat 'mi ni-Nederland' had het dit jaar toch al erg druk. In juli werden twee keer zoveel kaartjes verkocht als in dezelfde maand vorig jaar. foto anp marcel a CDA-remedie tegen zwartwerken: Het CDA wil dat de kosten van groot onderhoud aan het eigen huis weer aftrekbaar worden van de belasting. Volgens de christen-democraten moet dat worden onderzocht, omdat het 'wit' laten schilderen van het ei gen huis onbetaalbaar is gewor den. Dat bevordert zwart wer ken en is slecht voor de werkge legenheid, aldus het CDA-Ka- merlid De Jong. D66-woordvoerster Giskes voelt om die redenen wel iets voor zo'n onderzoek. Maar de Democraten wijzen er wel op dat onderhoud aan de eigen woning op dit moment verre kend is in de woonbelasting die huiseigenaren moeten betalen. Dat huurwaardeforfait zou dus omhoog moeten als groot on derhoud weer aftrekbaar wordt. De WD ziet echter niets in de suggestie van het CDA. Het CDA wil niet alleen het groot onderhoud weer aftrek baar maken, maar vindt ook dat eigenaren van huizen 'ouder dan 25 jaar een lager huurwaar deforfait opgelegd moeten krij gen. Met dat voordeeltje zou den ze de hogere energiereke ningen en onderhoudskosten van hun oude woning kunnen betalen. Maar ook in dat voor stel ziet de paarse coalitie niets. Staatssecretaris Vermeend van financiën verlaagde eerder dit jaar op aandrang van de Ka mer het tarief voor het huur waardeforfait, om te voorkomen dat huiseigenaren veel meer be lasting moesten betalen door dat hun woning flink meer waard is geworden. CDA- woordvoerder De Jong noemt dat gebaar „een sigaar uit eigen doos". Het CDA- Kamerlid weet ech ter niet hoeveel een lager forfait voor oude woningen de schat kist zou kosten, laat staan hoe het betaald zou moeten wor den. Mede daarom wijzen D66, PvdA en WD het idee af. „Je moet wel aangeven waarvan het moet worden betaald. Hier kan ik niets mee", aldus PvdA'er Van der Ploeg. WD-woordvoer- der De Vries: „Het CDA presen teert zich steeds meer als de partij van de ongedekte che ques." annen gpd Een 55-jarige inwoner van het Drentse Annen heeft bekend dat hij vijf vrouwen seksueel heeft misbruikt, nadat hij ze eerst een slaapmiddel had toe gediend. De man zit sinds 8 ok tober vast. Hij deed een sterk slaapmiddel in drankjes die hij de vrouwen voorzette, waarna hij ontuchtige handelingen met hen pleegde. Bij huiszoeking trof de politie een hoeveelheid van een zwaar slaapmiddel aan in de woning van de man. Volgens R. van Driel van de regiopolitie Noord en Midden- Drenthe hebben drie vrouwen inmiddels aangifte gedaan, ter wijl er met één vrouw nog wordt gesproken. Uit politieon derzoek blijkt echter dat er ze ven vrouwen door de man zijn verdoofd en misbruikt. „Het is niet uitgesloten dat er de ko mende tijd nog meer aangiftes komen", zegt Van Driel. „We sluiten zelfs niet helemaal uit dat er slachtoffers zijn die niet eens weten dat ze misbruikt zijn." Volgens Van Driel zijn alle slachtoffers afkomstig uit de vrienden- en kennissenkring van de man, die in Annen enke le kamers verhuurde. De vrou wen zijn rond de twintig jaar oud. De man heeft volgens de politiewoordvoerder ook foto's gemaakt, die vermoedelijk al leen voor eigen gebruik be stemd waren. D66 wil weten wat Kok aan Chirac schreef den haag anp D66 wil inzage in de cijfers waarmee premier Kok heeft ge probeerd de Franse president Chirac over te halen de contro les aan de grens met België en Luxemburg op te heffen. Parijs herstelde die controles dit voor jaar, in een poging de aanvoer van Nederlandse drugs tegen te gaan. D66 is vooral benieuwd naar de resultaten die de Frans-Ne derlandse samenwerking de af gelopen maanden heeft opgele verd. Volgens eerdere berichten gebruikte Kok die cijfers in een brief aan Chirac om Parijs tot een soepeler opstelling te bewe gen. Met de grenscontroles han delt Parijs in strijd met het Schengen-verdrag. Krachtens dat verdrag moet lidstaat Farnk- rijk zijn grenzen openstellen voor 'vrij verkeer van personen'. AID: Dierenleed bij transporten vee valt erg mee Het leed van dieren op weg naar het slachthuis in Neder land valt mee. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Algemene In spectie Dienst en uit een con trole van veetransporten, giste ren bij een slachthuis in Rotter dam. Van de 26 veewagens die de AID nader bekeek, bleken er weliswaar 25 chauffeurs in over treding, maar meestal had dat niets te maken met het welzijn van de dieren. Het ging vooral om technische gebreken van de wagens. In enkele gevallen trof fen de AID en de politie te veel levende varkens aan in vracht wagens. De dienst controleert zo'n duizend veewagens per jaar. Uit het laatste kwartaal van 1995 blijkt dat in die periode 23 van de 217 aangehouden wagens niet in orde waren. Ook hier geldt dat de meeste overtredin gen niet te maken hadden met het directe welzijn van de die- „In het algemeen valt het die renleed op de weg in Nederland erg mee", aldus een woordvoer der. „Zeker als je kijkt naar an dere landen, vooral in Oost-Eu ropa. Daar gebeuren echt treu rige dingen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5