je rijk C&AAKDIG 'Konmar steelt milj* oenen salaris van personeel' =49.- 55: .Reken Binnenland Bankpersoneel niet erg deskundig over leningen Gewelddadige overval op Chinees restaurant Consument verbruikt 134 liter water per dag Veel werklozen moeilijk plaatsbaar in Melkertbaan Flevobrood voor premier Kok Scholen krijgen 27.000 afgedankte computers Dochter (18) en vriend verdacht van dubbele moord in Bennekom Pluimveesector gaat zelf salmonella te lijf DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 Zwolsman mag niet op familiebezoek den haag Uit vrees dat drugshandelaar Zwolsman tijdens zijn verlof opnieuw strafbare feiten begaat, staat de rechtbank hem niet toe zijn straf zestig uur te onderbreken. De Haagse recht bankpresident Punt liet gisteren in een kort geding het maat schappelijk belang zwaarder wegen dan de belangen van Zwols man. De ex-coureur die over enkele maanden vrijkomt, wilde met spoed orde op zaken stellen in het gezin van zijn ex-vrouw dat in psychische nood verkeert. Personeel geveld door koolmonoxide tilburg Negen personeelsleden van het Tilburgse textielrecy- clingsbedrijf Listexzijn dinsdag in het ziekenhuis opgenomen met koolmonoxidevergiftiging. Dat maakte de politie gisteren bekend. De vergiftiging is mogelijk ontstaan door uitlaatgassen van twee vorkheftrucks die in een afgesloten en niet-geventileer- de ruimte werkten. De atbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Vondelingetje verdwijnt spoorloos arnhem Een pasgeboren baby uit Druten is spoorloos verdwe nen, nadat de moeder de baby op 2 september 1994 te vonde ling legde in een park in Hilversum. Politie, justitie en de Raad voor de Kinderbescherming staan voor een raadsel. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Arnhem, waar de officier van justi tie vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk, eiste tegen de 23-jarige vrouw. Direct na de geboorte legde de vrouw het kind op een plek waarvan ze wist dat er veel mensen langskwa men. Het kan zijn dat passanten het kind hebben meegenomen of dat het is opgegeten door honden of andere dieren. Kamer aanvaardt Koppelingswet den haag Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer heeft geen overwegende bezwaren tegen invoering van de Koppe lingswet, een stelsel van wetswijzigingen dat illegaal verblijf in Nederland moet ontmoedigen. Alleen Groen Links vindt de wet overbodig. D66 en PvdA vragen zich wel af of de geplande invoe ringsdatum van juli 1997 niet te ambitieus is, zo bleek gisteren bij een Kamerdebat. De woordvoerderder van die fracties vragen zich af of de regering alle problemen tegen die tijd heeft opge lost. Weed-tuin op reformatorische beurs Dordrecht Het evangelische centrum voor verslaafden De Hoop staat deze week met een weed-tuin op de reformatorische gezinsbeurs Wegwijs '96 in Utrecht. Met de actie willen de hulp verleners wijzen op de gevaren van het in hun ogen te tolerante softdrugsbeleid in Nederland. Jongeren kunnen in Nederland, volgens De Hoop veel te gemakkelijk en te goedkoop zelf soft drugs kweken. De beurs duurt nog tot en met zaterdag. Mensenhandelaar krijgt 2,5 jaar cel Groningen De rechtbank in Groningen heeft een 26-jarige Ha genaar gisteren wegens mensenhandel veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 2,5 jaar. Er was vier jaar geëist. De man, die zichzelf graag identificeert met Jack The Ripper, heeft-drie jonge vrouwen voor zich in de prostitutie laten werken. Als teken dat ze zijn eigendom waren, liet hij de aanduiding 7ack 187' op een van hun borsten tatoeëren. De drie minderjarige slachtoffers stonden tijdens hun werkzaamheden voortdurend onder bewa king van een camera of mannen die door de Hagenaar waren in gehuurd. Dijkstal voorstander islam-onderwijs den haag Openbare en bijzondere scholen zouden islamitische kinderen les in de Koran moeten geven. Minister Dijkstal van binnenlandse zaken denkt erover dat idee op te nemen in de Minderhedennota die binnenkort naar de Tweede Kamer gaat, zei hij gisteren tegen EO's Tijdsein. Volgens hem komt islam-on- derwijs de integratie van Turkse en Marokkaanse kinderen ten ELKE WEEK IETS BIJZONDERS Zoekt u een blue jeans of juist een black jeans? Stone washed of sand washed? Eentje met rits of met kno pen? Een wijde, gewone of een strakke? Wat u ook kiest, de perfecte jeans vindt u bij C&A. Jinglers jeans, spijker- shirts en westernjacks in diverse wassingen. Q Jinglers jeans, in \J diverse pasvormen en wassingen. Gekleurde jeans met leuke Flintstones-borduursel, maat 128-152. HET IS NOG STEEDS KASSAKORTING BU C&A. DUS: NOG EVEN PROFITEREN VAN DIE LANG NIET KINDERACHTIGE KORTINGEN! Fashion More FNV: Supermarkt discrimineert, pikt pauzes in en heeft te weinig personeel De Dienstenbond FNV heeft sterke vermoedens dat su permarktketen Konmar jaarlijks 'ettelijke miljoenen' sa laris van het personeel achterhoudt. Ook op andere on derdelen van de CAO gedraagt Konmar zich volgens de bond 'diep beschamend'. leeftijd, laten doorwerken in de pauzes en niet voldoende men sen aannemen om de langere openingstijden op te vangen. Konmar noemt dit alles on juiste aantijgingen die het be drijf eenvoudig kan weerleggen. „Ons zijn geen klachten be kend. Medewerkers kunnen al tijd contact met personeelsza ken opnemen. Zij vinden daar een willig oor", aldus een De Dienstenbond maakt dit op uit een eerste inventarisatie bij een van de zogenoemde super stores van Konmar. Sommige medewerkers krijgen daar vol gens de bond eenderde van hun loon niet uitbetaald. De Dien stenbond tekende ook een veel heid aan andere klachten op. Konmar zou discrimineren op dordrecht. anp Een Chinees restaurant aan het Rivierenplein te Dordrecht is gisteravond overvallen. Een vrouwelijk personeelslid raak te gewond toen ze werd ge schopt, een mannelijke gast kwam met de schrik vrij om dat het wapen dat een van de daders op zijn hoofd richtte niet afging. De twee daders drongen om streeks half tien 's avonds de eetgelegenheid binnen. Gasten en personeel werden onder be dreiging van een vuurwapen Ongeveer 95 procent van de Nederlandse huishoudens heeft geen flauw idee hoeveel water ze dagelijks verbruiken. Zo'n vijf procent geeft een juiste schat ting. Opvallend is dat negentig procent wèl graag zou willen weten hoe er op water kan wor den bespaard. Dit blijkt uit een onderzoek dat Novem BV (Ne derlandse Ondernemingen voor Energie en Milieu BV) heeft la ten uitvoeren. Deze organisatie begint daar om eind deze maand een con sumentencampagne geheel ge richt op waterbesparing. No vem BV houdt de campagne 'Water, elke druppel telt!' samen met de Vereniging van Neder landse Installateurs en de doe- het-zelfbranche. In Nederland gebruikt een persoon gemiddeld 134 liter wa- den haag gpd Een aanzienlijk deel van de langdurig werkozen blijkt niet of moeilijk plaatsbaar in een Melkertbaan of banenpool. Dat komt enerzijds door de slechte lichamelijke of geestelijke ge steldheid van veel kandidaten en anderzijds door de te hoge functie-eisen voor veel gesubsi dieerde banen. Hierdoor bleek vorig jaar in de vier grote steden 35 tot 85 procent van de gese lecteerde kandidaten voor een banenpool of Melkertbaan on geschikt voor het te verrichten werk. Dit concludeert de Reken kamer in een vanmorgen ver schenen onderzoek naar de werking van de banenplannen. woordvoerder van het bedrijf. De Dienstenbond zegt ai ja renlang met Konmar overhoop te liggen over uitvoering van de CAO. De supermarktketen zou zich stelselmatig schuldig ma ken aan onderbetaling van vooral het parttime-personeel. Het bedrijf berekent hun toeslag volgens de bond veel lager dan wat de CAO bepaalt. FNV-bestuurder Van Hees uit Rotterdam zegt al talloze malen met een zaak naar de rechter te zijn geweest nadat rechtstreeks contact met de bedrijfsleiding niets had opgeleverd. „Konmar is bij ons op het kantoor een soort werkgelegenheidsproject geworden. Het bedrijf c niceert niet op basis van intel lectuele vaardigheden en we derzijds respect maar puur met machtsvertoon." Konmar heeft in totaal 4.500 medewerkers in 25 vestigingen. De Dienstenbond roept hen op volgende week naar Rotterdam en Eindhoven te komen om hun klachten in te zamelen. De bond wil met die gegevens in de hand 'scherpe gesprekken' voe ren met Konmar en Vendex Food Groep, waarvan de super markten een dochteronderne ming rijn. De Dienstenbond zegt over Vendex geen klagen te hebben maar vindt dat Konmar de goede naam van door het slijk haalt. Onderzoek van Consumentenbond: den haag anpadvies te geven. De Postbank kwam nog het beste uit de bus. Opvallend is dat verschillende filialen van dezelfde bank vaak afwijkende adviezen geven. Zo weigerde het ene filiaal van de Rabobank een doorlopend kre diet te geven voor een tweede hands auto, terwijl het andere filiaal dit juist aanraadde. Over het feit dat elke lening wordt geregistreerd bij het Bu reau Krediet Registratie (BKR) in Tiel hult de meerderheid van het bankpersoneel zich in stil zwijgen. Alle folders van de banken maken melding van het door hun zelf opgerichte BKR. Maar de folder van het BKR zelf, waarin duidelijk staat beschre ven wat het bureau doet, welke gegevens het registreert en wat de rechten en plichten van de lener zijn, is nauwelijks voor handen. Baliemedewerkers bij de grote banken weten onvoldoende over leningen. Klanten die met een verzoek voor een lening ko men, krijgen geen deskundig advies. Het verschil tussen een veel duurdere persoonlijke le ning en doorlopend krediet wordt nauwelijks gemaakt. Bo vendien vragen de bankmede werkers onvoldoende naar per soonlijke omstandigheden van de klant, zoals salaris en woon lasten. De Consumentenbond liet proefklanten 129 filialen van de zes grootste banken bezoeken met het verzoek een lening van tienduizend gulden af te sluiten voor de aankoop van een twee- dehands auto. Behalve ABN- AMRO en de Rabo deden de banken nauwelijks moeite een Personeelslid geschopt, pistool weigert gedwongen om portefeuilles en sieraden af te geven. Ook nam het duo de inhoud van de kassa mee en verdween. Van de daders ontbreekt elk spoor. Zij droegen zwarte kleding en bivakmutsen. De politie heeft speurhonden ingezet. Perso neel en gasten van het restau rant zijn opgevangen door Buro Slachtofferhulp. Het is niet de eerste keer dat de gemeente Dordrecht door een dergelijke overval wordt opgeschrikt. De afgelopen twee weken vond een reeks soortge lijke incidenten plaats. Vijf procent kent eigen waterverbruik ter per dag, oftewel 50.000 liter per jaar. Het meeste gaat op aan douche, bad, toilet en wasma chine. Meer dan de helft van het water in huishoudelijk gebruik wordt bovendien verwarmd. Novem geeft al een tip om via bezuinigingen direct de porte monnee te spekken. „Een ge middelde douche kost 57 liter water per keer. Met een water besparende douchekop kan zo'n vijftig procent worden be spaard op de energiekosten. Een gezin met vier personen kan jaarlijks tot 160 gulden be sparen." De campagne belicht overi gens ook andere waterbespa rende zaken, zoals de volume- stroombegrenzer, waardoor kranen een minder dikke straal geven, energiezuinige wasma chines, en toiletten met een be perkt waterreservoir en een spoelknop. Opvallend is ook dat dertig tot veertig procent van de jon geren die in aanmerking komen voor een baan in het kader van het jeugdwerkgarantieplan (JWG) afhaakt wegens door on der andere psychische proble men, arbeidsongeschiktheid of desinteresse. Het ministerie van sociale zaken laat inmiddels on derzoek verrichten naar deze problematiek. De Rekenkamer is 'gematigd positief over de banenplannen omdat vorig jaar in de vier grote steden ondanks alles toch 15.000 langdurig werklozen aan een gesubsidieerde baan zijn geholpen. In de vier grote ste den zijn 120.000 mensen lang durig werkloos. lelystad Premier Kok bracht gisteren een werkbe zoek aan de provincie Flevoland en bezichtigde in Lelystad de herbouwde Oost-lndiëvaarder Batavia. Met een knipoog naar de discussie over armoede en de al dan niet moreel te rechtvaardigen diefstal van een broodje, boden de organisatoren Kok een Flevo-brood aan. De bewindsman deed het versge bakken grof volkoren van de Vakbakker weer netjes in het zakje terug. Lekker voor thuis. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Moeders voor Moeders zoekt Vlaamse urine Moeders voor Moeders wil ook in België urine gaan inzamelen van zwangere vrouwen, en vrouwen die ouder rijn dan 55 jaar. Eind dit jaar begint een proef in Turnhout, die moet uit wijzen of Vlaamse vrouwen hun urine willen afstaan ten behoe ve van vrouwen die moeilijk zwanger raken. Uit de urine van zwangere vrouwen kan in de eerste vier maanden het hormoon HCG worden gewonnen. Vrouwen die de overgang achter de rug hebben, produceren het hor moon HMG. HCG bevordert de eisprong, HMG de productie van eicellen. Beide hormonen worden gebruikt bij in vitro fer tilisatie (IVF, reageerbuisbe vruchting). Daarbij wordt de ei cel buiten het lichaam be vrucht, waarna het embryo in de baarmoeder wordt geplaatst. Volgens N. de Vries van Moe ders voor Moeders is de vraag naar IVF de laatste tijd zo groot, dat meer urine-donoren nodig zijn. In Nederland doet één op de vier zwangere vrouwen mee. „Eén op de drie is nodig om aan de vraag te voldoen", aldus De Vries. Landmacht krimpt sneller in dan verwacht De komende jaren zal de land macht mogelijk sneller inkrim pen dan tot nu toe werd aange nomen. Daardoor kunnen bij sommige eenheden (bakkers, verplegers en elektrotechnici) tijdelijke tekorten ontstaan. Daarvoor zal Defensie dan tij delijk personeel inhuren, zo be vestigt een Defensiewoordvoer der. De landmacht moet slinken tot 36.000 militairen in het jaar 2000. Aanvankelijk wilde het le ger die reorganisatie realiseren door een soort geleidelijk ver loop. Die uittocht komt echter vooralsnog niet op gang. De personeelssituatie leidde daar naast tot zoveel onrust 'op de werkvloer', dat legerbevelheb ber Schouten heeft besloten in juli 1997 iedere landmachtmili tair te laten weten of hij in de toekomst mag blijven of niet. Maximaal belastingvoordeel halen uit uw hypotheek? Hy potheekSc van Bruggen Adviesgroep baalt méér uit uu? hypotheek 'Het zijn supersnelle neusjes van de zalm Be belastingdienst schenkt de komende jaren 27.000 gebruikte computers aan scholen. Dat zegt staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) vanmorgen in De Volkskrant. „Het zijn moderne computers die maar een paar jaar zijn gebruikt. Vergeleken bij wat de scholen nu hebben zijn ze razendsnel. Het is het neusje van de zalm, echt geen afdan kertjes", aldus de staatssecreta ris. De eigen scholingsinstituten van de fiscus zouden docenten kunnen leren om te gaan met de apparatuur, suggereert ze. De Inspectie voor het Onder wijs constateerde deze zomer dat de meeste scholen slecht voorzien zijn met computers en bijbehorende randapparatuur. Gemiddeld zouden basisscho len slechts één computer heb ben per 38 leerlingen, ondanks allerlei campagnes in het verle den van het ministerie van on derwijs om het computerge bruik in de klassen te stimule ren. Dit jaar heeft het departe ment dertig miljoen gulden ex tra gekregen om scholen beter toe te rusten met de informati- catechnologie. MuziekRiksen gespaard? Sla dan nu je slag en wissel je MuziekRiksen in. Elke MuziekRiks geeft recht op f 2,50 korting* op ieder tientje dat je besteedt! Da's tot 25% korting op de mooiste CD's! De MuziekRiks. Geld waar muziek in zit. De politie in Ede heeft gisteren twee verdachten aangehouden van de moord op een echtpaar in Bennekom. Het gaat om de 18-jarige dochter van de man en haar evenoude vriend. De vrouw is ingesloten in een poli tiecel in Ede, haar vriend zit vast in het politiebureau in Arnhem. Over het mogelijke motief van de daders zegt de politie niets. Vanaf het begin van het onderzoek stond echter al vast dat van roofmoord geen sprake was omdat er niets uit de wo ning van het echtpaar werd vermist. Het echtpaar werd op 17 september bij hun woning aan het Moftbos in Bennekom door collega's van de man le venloos aangetroffen. De man lag voor de woning, de vrouw (stiefmoeder van de verdachte) werd in haar slaapkamer ge vonden. Beiden bleken 'door slagen op het hoofd' te rijn ge dood. De twee kinderen van het echtpaar - één en drie jaar oud - werden in ontredderde toestand in hun bedjes gevon den. Omdat de politie er vanuit gaat dat de moord op zondag avond is gepleegd, zijn zij bijna 36 uur aan hun lot overgelaten geweest. Het gaat de beide peuters, die inmiddels bij fami lie rijn ondergebracht, naar omstandigheden goed. De politie wilde gisteravond geen mededelingen doen over het mogelijke moordwapen. Bekend is wel dat tijdens het technisch onderzoek in en rond de woning van het echt paar een met bloed besmeurde steen is gevonden. Enkele we ken na de moord vonden spe lende kinderen op ruim acht honderd meter van de villa twee bijlen. Ei, vlees, boerderij en slachter aangepakt De pluimveesector legt de laatste hand aan een ambitieus actieplan om besmetting met de salmonella-bacterie terug te dringen. De kern van het plan is een drastische aanscherping van de hygiënemaatregelen. De Productschappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) hebben dig van daag bekendgemaakt. Het maatregelen beginnen met de aanpak van de vleeskui- kensector. Daarbij gaat het om broederij, pluimveehouderij, slachterij en transport. Na de pluimveesector is de eiersector aan de beurt. Een onafhankelijke inspectie dienst zal de naleving van de hygiëneregels gaan controleren. Op overtredingen moeten zwa re straffen komen te staan, vindt de pluimveesector. Volgens de PVE is dit een absolute voor waarde om als bedrijfstak in ei gen kring orde op zaken te kun nen stellen. De productschappen wijzen erop dat de consument ook nu geen enkel gezondheidsrisico hoeft te lopen. „Bij een goede behandeling zijn kip en kal koen beslist veilig om te eten. Zorg ervoor dat rauw pluim veevlees in de keuken altijd ge scheiden blijft van bereid vlees. En let er bij de bereiding op dat de kip en de kalkoen goed gaar rijn." Staatssecretaris Terpstra (volksgezondheid) dreigde be gin deze week nog met een ver bod op de verkoop van pluim vee ais de pluimveehouders niet binnen afzienbare tijd het probleem van de salmonella besmetting effectief aanpak ken. Volgens schattingen van het ministerie gaan er jaarlijks tien mensen dood aan de be smetting. Uit recent onderzoek van de Consumentenbond blijkt 23 procent van alle kipfi let in de winkel besmet met salmonella en zelfs driekwart is besmet met Campylobacter- bacillen die beiden voedselver giftiging veroorzaken.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3