mm 1^1 Heerenveen beleeft weinig lol aan Jol MVr< Gullit en Chelsea gaan door diep dal Volendam zet opmars via Sparta voort Jeroen Piket heeft zijn vorm terug Sport Vedetten op bezoek bij vedette Feyenoord nog niet van schrik bekomen DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 rob onderwater, c F 1 Het noodlot teistert Ruud Gullits Chelsea. Honderden huilende fans brachten giste ren een bloemenhulde bij de hekken van Stamford Bridge voor de dinsdagavond bij een helikopterongeluk omgekomen Mat thew Harding, geldschieter en vice-voor- zitter van de club. Harding vloog terug van wat zijn laatste Chelsea-wedstrijd zou worden: uit voor de beker tegen Bolton Wanderers. Gullits team werd uitgescha keld, de vierde nederlaag al van de laatste zes wedstrijden. Menselijk, sportief en financieel drama komen hier samen. De kleurrijke 42-jarige Harding stak een vermogen in zijn grote voetballiefde. Meer dan 39 miljoen pond (zo'n honderd miljoen gulden) investeer de 'Mr. Chelsea' in spelers van Gullit tot Vialli en stadion. Hij was na zijn voor malige rivaal en clubvoorzitter Ken Bates ook de grootste aandeelhouder in Chelsea Village, de maatschappij die Stamford Bridge in beheer heeft. Bates zei gisteren dat de financiële toe komst van Chelsea niet in gevaar was. Matthew had alles goed achtergelaten, zijn financiële betrokkenheid bij Chelsea werd niet bedreigd door dit noodlottige ongeval, aldus de bejaarde voorzitter. Maar in de City werd daar gisteren anders over gedacht: de Chelsea-aandelen deva lueerden meteen met tien procent. Het Chelsea-bestuur had unaniem be sloten om de nieuwe Noord-tribune de naam van Harding te geven, zei Bates. Dit eerbetoon klonk niet helemaal oprecht, want Bates heeft er lang alles aan gedaan om Harding zo ver mogelijk van bestuur en club te houden. Op een gegeven mo ment liep de strijd om controle over de club zelfs zo hoog op, dat Bates de sup poosten opdracht gaf Harding van de ere tribune te weren. De voetbalgekke Harding vergaarde een vermogen in de verzekeringsindustrie, dat hem de 89ste plaats op de ranglijst van de 100 rijkste Britten bezorgde. Een flink deel van zijn op 500 miljoen gulden geschatte vermogen wilde hij gebruiken om van Chelsea een Europese topclub te maken. Anders dan de op het stadion verzotte Ba tes concentreerde hij zich op het spelers materiaal, één van de redenen voor zijn populariteit bij supporters, spelers en trai- Gullit was gisteren naar eigen zeggen ronduit depressief over het noodlottige ongeval van Harding. „Hij was eigenlijk geen echte directeur. Hij was vooral een supporter, iemand die het liefst met het team zou meespelen", zei hij. Veel treurende supporters herinnerden zich Harding als de man die bij de sterren hoorde, maar ook geregeld een biertje meedronk in de Chelsea-pub 'Imperials Arms' aan Kings Road. Harding, vanaf zijn achtste jaar Chelsea-supporter maar pas de laatste drie jaar betrokken bij het be stuur van de club, maakte er ook een ge woonte van om, getooid in Chelsa-outfit, met de supporterstrein mee te reizen naar uitwedstrijden. Maar ook buiten het voetbal was Har ding zeer bekend. Oppositieleider Tony Blair en premier John Major kwamen gis teren met rouwbetuigingen. Major omdat hij een fervente Chelsea-supporter is. Blair omdat Harding alle voorpagina's haalde met een gift van 1 miljoen pond aan de Labour-partij. Hij deed het met de bra voure van een volksjongen. „Ik wil iets aan dit land teruggeven. Ik wil iedereen laten zien dat het mogelijk is om rijk te zijn en niet automatisch voor een partij van de rijken te kiezen, maar voor een partij die het welzijn van de hele bevolking voor staat". Volendam zet zijn opmerkelijke opmars voort. Na het verrassen de gelijke spel zondag in de Are na tegen Ajax (1-1) vernederden de Noordhollanders gisteren Sparta op het Kasteel. De ploeg van Hans van der Zee won met 3-0. „Vooral het gelijkspel tegen Ajax heeft ons veel vertrouwen gegeven", verklaarde Van der Zee de opmars van Volendam. De Rotterdammers hadden in de eerste helft wel een veldover- wicht, maar echte grote kansen kregen ze niet. Arjan van der Laan kopte een keer over en een keer naast. Hij verloor zoveel zelfvertrouwen dat hij later, in vrije positie voor doelman Zoe-' tebier, niet zelf durfde te schie ten. Hij legde af op De Nooijer. Volendam kon optimaal pro fiteren van de ruimte die het aanvallende Sparta achterin bood. Plugboer kreeg al na drie minuten de kans om de score te openen. Metgod redde. Een half uur later schoot Samardzic uit een mooie vrije wel raak. Sparta moest in de tweede helft meer risico nemen. Maar nog voordat de Rotterdammers aan een ge lijkmaker konden denken, zet ten Govedarica zijn ploeg op 2- 0. Ten Gate haalde daarop ver dediger Marilia naar de kant voor aanvaller Dennis Krijgs man. Samardzic strafte deze tactische zet echter onmiddelijk af. Met zijn tweede treffer van de avond stelde hij de verdien de zege voor Volendam veilig. Roda JC - Vitesse Roda mist Huub Stevens. Sinds het vertrek van de trainer naar Schalke gaat het slecht met de ploeg uit Kerkrade. Gisteren stonden elf Limburgers 83 mi nuten tegenover tien Vitesse- spelers. Alleen door een geluks treffer via de rug van van Sibon werd het negen minuten voor tijd nog 1-1. Vitesse loerde na al een rode kaart in de zevende minuut voor Vierklau op de counter via de snelle Makaay en Laros. Aan speelpunt Curovic paste niet in dat concept. Beenhakker haalde hem halverwege de eerste helft naar de kant en bracht Van Wanrooij in. Makaay profiteer de vlak voor de rust van een fout van Doomernik, die de bui- tenspelval deed mislukken. De Vitesse-aanvallerscoorde. NEC - Fortuna Sittard weet nauwelijks hoe het is om Fortuna punten te zien pakken. Buitenshuis gaat dat de Limburgse eredivisieclub een stuk beter af. Het elfde punt op vreemde bodem en het dertien de in totaal kreeg gisteren in Nijmegen gestalte. De 1-1 was een gevolg van een zwakke par tij tegen het even machteloze NEC. Bij een wegdraaiende voorzet kroop het jonge talent Ricksen in de 37ste minuut voor zijn bewaker. Van dichtbij pas seerde hij Roorda. De 1-1 liet maar zes minuten op zich wachten. Graef kreeg zijn been eerder tegen de bal dan een Limburgse verdediger. Via het lichaam van Van Zwam was het raak. NAC - Groningen NAC, vooraf gezien als een goe de subtopper, blijft vooralsnog niet meer dan een wat grauwe middenmoter. De club uit Bre da liet in het Fujifilmstadion de overwinning tegen FC Gronin- gen twee minuten voor tijd glip- pen, toen Sion gelijkmaakte: 1- 1. NAC kreeg weliswaar meer kansen, maar moest ruim een half uur wachten op de ope ningstreffer. Die viel na een schot van afstand van Brood. Na rust gebeurde voor ruim elf duizend toeschouwers niet al te veel. Jalink zag een schot eindi gen op de vuisten van doelman Lodewijks, Gorter knalde tegen de paal. Twee minuten voor tijd kwam FC Groningen onver wacht gelijk, toen Sion een lan ge dieptepass over doelman Ka- relse kopte. Johannesburg» Oude tennistij- den herleefden gisteren in Zuid- Afrika. Een aantal grote spelers uit het verleden speelde een toer nooi in Johannesburg. Uiteraard de het zelfs zelf een balletje te kon president Nelson Mandela slaan. Hij deed dat wel met een daarbij niet ontbreken. Mandela, racket uit het verleden: een hou- een groot sportliefhebber, waag- ten. Op de foto wordt Mandela geflankeerd door Björn Borg, John McEnroe en Yannick Noah, die het toernooi op zijn naam schreef. foto reuters Barcelona weer koploper madrid» Barcelona is weer koploper in de Spaanse competitie. Het sterrencollectief van trainer Robson won gisteren de uitwed strijd tegen het laag geklasseerde Sevilla met 1-0. Verrassend was de afgang van kampioen Atletico Madrid op eigen veld tegen Rayo Vallecano: 1-3. Barcelona hoefde over geluk niet te ldagen. De enige treffer van het duel was van Luis Enrique. Op dat mo ment waren al twee doelpunten van Sevilla wegens buitenspel afgekeurd. Fusieclub Limburg komt er niet sittard De fusieclub FC Zuid-Limburg is van de baan. De be sturen van de eredivisieclubs Fortuna Sittard en Roda JC hebben de onderhandelingen gestaakt. Eerder had eerste-divisieclub MW al laten weten een samenwerking niet te zien zitten. Nu de plannen zijn opgeborgen, kunnen de betrokken clubs hun eigen accommodaties gaan verbeteren. Roda JC zal een nieuw stadion bouwen op de locatie Beitel/De Locht in Kerkrade. Fortuna Sit tard wil wel op dezelfde plek blijven, maar zal De Baandert in grijpend renoveren. Strijd in World Series weer open atlanta De strijd in de World Series in het Amerikaanse honk bal ligt weer volledig open. Vannacht trokken de New York Yan kees met een 8-6 overwinning in het vierde duel met de Atlanta Braves de stand gelijk: 2-2. De Yankees lieten in AÜanta zien over een flinke dosis wilskracht te beschikken. In de vijfde in nings keek de ploeg nog tegen een 6-0 achterstand aan. Een fout van Ryan Klesko hielp de Yankees bij de stand van 7-6 definitief aan de overwinning. Hij had een bal van Charlie Hayes moeten vangen, maar liet hem vallen. Brad Clontz bezorgde de Yankees het achtste punt. „Dit was niet onze avond", zei Bobby Cox, manager van de Atlanta Braves, na de tweede nederlaag op rij. „Door fouten hebben we de wedstrijd volledig uit handen gege ven. Maar we slaan in het volgende duel terug." Vervolg van voorpagina tilburg »gpp Dat Van Wely en Piket elkaar het leven op de slotdag zo zuur hebben gemaakt, stond voor in gewijden vooraf zo vast als een huis. Het zijn tenslotte geen Russen. Gastgrootmeester Gen- na Sosonko vergeleek de onder linge verstandhouding tussen zijn twee Nederlandse collega's met die van de tennissers Boris Becker en Michael Stich. De Duitsers zijn öp de baan de grootste rivalen en erbuiten wil het niet bepaald klikken. Dat geldt tot op zekere hoogte ook voor Van Wely en Piket. Ze staan niet bekend als dikke vrinden en eenmaal achter het bord staan ze elkaar veelal naar het leven. Sosonko: „Het was vandaag dan ook meer een psy chologisch dan een schaaktech- nisch gevecht." „Het was heel moeilijk alles goed te berekenen. Tien zetten voor het einde was ik nog onze ker over de afloop," aldus de ge lukkige toernooiwinnaar. Hij voegde er aan toe: „Anderzijds heb ik vandaag geen moment het gevoel gehad dat ik in ge vaar heb verkeerd. Ik had lange tijd het initiatief. Dat Loek waarschijnlijk remise had kun nen afdwingen, lijkt me duide lijk." Jeroen Piket (27) genoot van zijn succes. De Leiderdorper heeft twee magere jaren achter de rug en hij verspeelde zoveel Elo-punten dat hij op de we reldranglijst een vrije val door maakte. Maar de kentering kon digde zich al eerder aan. „De tweede helft van het jaar heb ik goed gespeeld. Ik heb het toer nooi in Antwerpen gewonnen (samen met o.a. Van Wely, red) en nu dus Tilburg. Het bewijst dat ik mijn vorm weer te pakken heb. Dat geeft me nog meer vol doening dan de gewonnen Elo- punten. Daar was het me zeker niet in de eerste plaats om te doen," aldus Piket, die zijn suc ces vergeleek met zijn hoog ge waardeerde winst in het sterk bezette toernooi van Dortmund in '94. Loek van Wely likte zijn won den. Hij was ongetwijfeld de smaakmaker van het toernooi en kan terugzien op een paar prachtige overwinningen, waar bij eentje op wereldkampioen Anatoli Karpov. Dat was voor hem het hoogtepunt. „Deze ne derlaag tegen Jeroen was het dieptepunt," merkte de Tilbur- ger zuur op. Zaterdag gaat hij op vakantie naar zonniger oor den. „Ik ben er hard aan toe. Deze ontknoping doet pijn. Het was ook niet nodig geweest, ik heb duidelijk kansen op remise gehad." Het laatste dagje in het Bra bantse was toch al een bijzon dere, niet in de laatste plaats door het feit dat het commen taar in de (overvolle) publieks- zaal van het Tilburgse Ónderne- mingshuis werd verzorgd door grootmeester Jan Timman. Voor Neerlands sterkste schaker van de laatste jaren, naar wiens ana lyses ademloos werd geluisterd, betekende dat een debuut op vaderlandse bodem. Timman: „Ik heb tien jaar geleden een keer in Londen commentaar ge geven bij de match Karpov- Kasparov, maar dat is toch iets anders, omdat het maar één partij betrof. Dit is weer iets an ders: het is een soort simul- Timman stond, uiteraard, het langst stil bij de partij van de dag, een klassieke Konings In diër met een scherp vervolg, waarbij zwart (Piket) op de 17de zet zijn d-pion offerde voor goed spel. Timman sprak van een 'interessante strategie', ze ker toen wit zijn rochade opgaf. „Ik ben zelf huiverig voor dit soort stellingen en velen met mij," aldus de Amsterdammer, „maar Van Wely is iemand die er geen moeite mee heeft. Je moet durf hebben en dat heeft Loek. Zijn optimisme is niet ka pot te krijgen. En hij heeft altijd de ambitie om te winnen." Zijn zonnige kijk op het schaakleven mocht de Braban der ditmaal evenwel niet hel pen. Piket nam het initiatief over en belandde in een eind spel waarin hij in het voordeel was. De afwikkeling was hem wel toevertrouwd. Timman: „Jeroen is bijna twee jaar uit vorm geweest, maar zijn spel is tegenwoordig weer solide. Hij heeft met dit succes veel goed gemaakt." rotterdam gpd „Je moet de puntjes tegen de kleintjes pakken", zei Cruijff ooit. Wat dat betreft voldeed Feyenoord gisteravond tegen AZ aan de opdracht. Voor de vijfde keer deze competitie le den de Alkmaarders een 1-0 ne derlaag. De nationale nummer twee bleek gisteravond tegen AZ nog niet van de schrik van Eind hoven bekomen. De dreun tril de nog hevig na in de Kuip, waar het een dooie boel was. De 25.000 Rotterdamse toeschou wers hielden voornamelijk hun hart vast. Het hoogtepunt van de avond was een door Ronald Koeman in de laatste minuut van de eer ste helft benutte strafschop. Scheidsrechter Schaap talmde geen moment toen doelman Moens wild en onbehouwen de doorgebroken Taument atta queerde. De onbezonnen actie riep herinneringen op aan de manier waarop ooit, op het WK '86 in Spanje, de Duitser Schumacher de Fransman Bat- tiston vloerde. Taument kwam er, anders dan Battiston, zonder kleer scheuren vanaf. Moens moest boeten met een gele kaart en vervolgens capituleren voor de elfmeter-trap van Koeman. De misgreep van de talentvolle doelman zou de Alkmaarders fataal worden. Voor Feyenoord telde na de afstraffing in Eindhoven maar één ding: een overwinning (en drie punten) halen. De wijze waarop Zijn door blessures en schorsingen zwaar gehandicap te team dat zou klaarspelen, kon Haan gestolen worden. Haan miste gisteravond drie (Van Gastel. Sanchez en Van Wonderen) van z'n vaste vier middenvelders, hij vond het echter niet nodig voor die linie vervangers aan te wijzen. Onge veer in z'n eentje bestreek Van Bronckhorst centraal in het nie mandsland de soms enorme ruimte tussen aanval en verde diging. Alleen Koeman verleen de hem zo nu en dan assisten- Vijf verdedigers en vier aan vallers, het was een merkwaar dige mengeling, een tactiek die niet iedereen begreep. Van een evenwichtige veldbezetting was in elk geval geen sprake. Elke andere ploeg zou in de Kuip hebben geprofiteerd, niet AZ dat van de onverwachte kan sen alleen maar leek te schrik ken. Pas in het laatste kwartier drong de ernst pas tot de Alk maarders door. Maar toen was het te laat. De Amerikaan Ama- ni Dovi tekende, drie minuten voor het einde, als enige voor een vliegend schot. De Goeij redde bekwaam. Feyenoord: De Goey; Friiser, Koeman, Claeys en Graff; Zwijnenberg (87. lo- nes), I^irsson (74. Saganowski), Van Bronckhorst en Iwan (63. Farouk); Taument en Vos. AZ: Moens; Doesburg, Wijker, Heus (53. Snijders) en Fortes Rodriquez; Do ve. Goudmijn (46. Mutsaers), Hesp en Obdam; Latuheru en Bociek (70. Kooij- man). Scheidsrechter helpt PSV een handje door geven én onthouden van strafschop Zo is het alles. Zo is het weinig tot niets. In drie dagen kan er bij PSV veel veranderen. Na de 7-2 overwinning in de topper van zondag tegen Feyenoord ging de Eindho- vense koploper gisteravond bij Heerenveen met de hak ken over de sloot (0-1). Omdat scheidsrechter Dick Jol een helpende hand toestak en Luc Nilis vanaf elf meter geen problemen kende. Heerenveen, voor een redelijk onschuldige val van Marciano Vink. PSV's rechtermiddenvel der schampte het lichaam van Jan de Visser, voor Jol was het voldoende. Tot, opnieuw, erger nis van De Haan, die Nilis in de 28ste minuut de penalty zag be nutten. „Ik vond het geen pin gel. Dat heb ik Jol in de rust ge zegd. Blijkbaar is de scheids rechter niet de bewaker van de spelregels. Maar hij heeft zo zijn eigen spelregels. Dat gevoel heb ik wel vaker. In mijn ogen wordt er momenteel over de hele linie slecht gefloten." Heerenveen kwam dit seizoen pas één keer in een thuiswed strijd tot winst. Dat was uitgere kend tegen Ajax (2-0). Veel meer viel er voor de Friezen op eigen veld niet te vieren, met twee ge lijke spelen en twee nederlagen. De ambiance in het bijna altijd volle Abe Lenstra Stadion mag dan voortreffelijk zijn, Heeren veen kon het thuispubliek nau welijks iets bieden. Dat was gisteravond al niet veel anders. Met name in de verdediging, waar Tom Sier (schorsing) en Roberto Straal (blessure) ontbraken, ging Heerenveen veel te onzeker aan het werk. De Deen Ole Tobiasen en Johan Hansma zagen Bou- dewijn Zenden, in plaats van de chronisch geblesseerde René Eijkelkamp, als diepste PSV'er tegenover zich. Beurtelings ke ken de Heerenveen-verdedigers elkaar niet begrijpend aan en vroegen zich dus af wie de man dekking van Zenden voor zijn gpd-verslaggever Het gevoel voor rechtvaardig heid van de Friezen kreeg een fikse knauw. Scheidsrechter Jol had in de slotfase twee keer naar de strafschopstip kunnen wijzen. Maar hij deed dit niet, tot grote woede van het thuispubliek dat hunkerde naar de gelijkmaker. Spreekkoren met 'toto select, toto select' een verwijzing naar de gokaffai- re waarvoor Jol onlangs werd vrijgesproken daalden op het veld neer. Beide malen danste PSV's in valler Chris van der Weerden op het slappe koord. In de tachtig ste minuut buitelde hij onstui mig over de rug van Marco Roelofsen, die luid protesterend naar de grond ging. En in de laatste minuut 'rook' een actie van Van der Weerden, op de rand van het strafschopgebied, naar hands. Hij blokte een schot van de Noor Borre Meinseth met de arm. Heerenveen-trainer Foppe de Haan voelde zich duidelijk be nadeeld. „Jol had ons net zo makkelijk een pingel kunnen geven. Vooral bij dat moment met Roelofsen. Wij hebben deze avond dus weinig lol met Jol ge had." PSV-trainer Advocaat kon zich gedeeltelijk in die kritiek vinden. „Dat eerste moment was zeker een strafschop." De eerste strafschop was dus meteen doorslaggevend. En die gaf Jol, wrang genoeg voor rekening zou nemen. De Haan: „Zenden ging voortdurend van links naar rechts. Daardoor kwam vooral Hansma in de problemen." Binnen een kwartier had PSV op ruime voorsprong moeten staan. In dat tijdsbestek kregen de Eindhovenaren maar liefst zes mogelijkheden. Een knal van Nilis, op de doellijn ge keerd, was daarbij het gevaar lijkste moment. Zenden had daarna, in de 21ste minuut, een levensgrote kans bij de tweede paal. Maar zijn optredens moe ten trainer Advocaat zo langza merhand een doorn in het oog zijn. Mogelijkheden krijgt de kleine, snelle aanvaller door gaans in overvloed, zonder dat het tot treffers leidt. Ook om die reden moest PSV genoegen nemen met een 1-0 voorsprong bij de rust. De wed strijd glipte de Eindhovenaren langzaam maar zeker uit han den. „De tweede goal bleef maar uit", constateerde Advo caat. „En dan ga je tegen Heerenveen altijd een moeilijke avond tegemoet. Het speelde al les of niks." Het werd voor de Friezen dus voor de derde keer op eigen bo dem niks. Ook al omdat Heerenveen zelfs een gelukje niet was gegund. Een van rich ting veranderd schot van Mein seth belandde in de 49ste mi nuut op de lat. „De jongens hebben prima gewerkt", zo gaf De Haan zijn ploeg een compli ment. „We kregen alleen weinig echte kansen. Ach, soms zit het mee, soms zit het tegen." Heerenveen: Vonk; Tevreden, Tobia sen, Hansma en De Vissen Meinseth, Tomasson, Pastoor en Karkov (83. Pander); Nygaard en Kornejev (54. Roelofsen). PSV: Waterreus; Vampeta, Stam, Valckx en Numan; Vink (64. Van der Weerden), Degryse, Jonk en Cocu; Nilis en Zenden. PSV'er Chris van Weerden torpedeert Marco Roelofsen. Geen strafschop oordeelde scheidsrechter Jol. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 27