'Het is beter nu failliet te gaan' 'Even Alphen aan den Rijn bellen...' J Stof deed Kolenbond das om in de winter Laboratorium weet zich gewaardeerd door keurmerk Rijn Veenstreek Symbolisch startsein voor vijfde Tulploop Alternatieve straf voor Hazerswoudse therapeut HANDEL Rfl WANDEL Europatuin in nieuw jasje JONDERDAG 24 OKTOBER 1996 Inbraken bij bedrijven 7wammerdam/nieuwkoopBij een bedrijf aan de Brugstraat in Zwammerdam is gisternacht een klein geldbedrag gestolen. In brekers forceerden een achterdeur om binnen te komen. Ook in een bedrijfspand in Nieuwkoop werd ingebroken, daar wordt vooralsnog niets vermist. De daders vernielden een ruit en doozochten het hele pand, zo constateerde de politie van Rijn en Aarlanden. Vrouw steelt ondergoed alphen aan den run» De politie heeft gisteren een 45-jarige in woonster van Dodewaard aangehouden. Zij had bij een lingerie zaak in de Raadhuisstraat in ondergoed gestolen. Er is proces verbaal opgemaakt. jiOELOFARENDSVEEN Burgemeester Meerburg van J Alkemade heeft gisteren symbo lisch het startsein gegeven voor de vijfde Tulploop, die 24 no vember wordt wordt gehouden. Daartoe plantte hij in het perkje onder de watertoren in Roelo- farendsveen de eerste tulpen- De loopvereniging Plantaris was blij met dit initiatief. De ko mende tijd worden enkele dui- zenden tulpenbollen rond het gemeentehuis en de watertoren worden geplant. De Tulploop mag zich in een stijgende populariteit verheu- - gen. Het eerste jaar deden er 450 deelnemers mee, vorig jaar waren dat er duizend. Voor dit jaar hebben zich inmiddels al een kleine vijftig toppers en subtoppers uit het hele land aangemeld. De geschonken tulpen zijn gedacht een hulde aan alle Alkemadese tulpenbroeiers. Met een productie van 450 mil joen tulpen per jaar geldt Alke made als het grootste tulpen- broeicentrum ter wereld. ,,Het werd tijd, dat al die broeiers eens in de aandacht komen", vond Jos Koek, voorzitter van de Tulploop. Dakdekker valt van vijf meter hoog AIPHEN AAN DEN RUN Een 34-jarige dakdekker uit Delft is gistermorgen van het vijf meter hoge dak van een garagebedrijf aan de Van Foreestlaan in Alphen gevallen. De man viel door nog onbekende oorzaak op zijn hoofd. Het traumateam van de ANWB rukte met de helikop ter uit eerste hulp te verlenen waarna hij met een ambulance naar het AZL overgebracht. De toestand van de man was woens dagmorgen nog kritiek, vandaag werden over de toestand van het slachttofer geen mededelingen gedaan. De arbeidsinspectie is gewaarschuwd zodat die een onderzoek naar de val kan instel len. hazerswoude-runduk pde-, xien maanden cel, waarvan vijf juist., voorwaardelijk. Tot die straf leten heeft de Haagse rechtbank een 44-jarige therapeut uit Hazers- woude-Rijndijk gisteren deeld. De celstraf mag worden omgezet in 204 uur dienstverle ning. De straf komt overeen met officier van justitie D. Kuipers. De rechtbank zag voldoende bewijs dat de man een van zijn jonge mannelijke patiënten seksueel heeft misbruikt. De therapeut had de jongen in huis genomen om hem van zijn fo ri het ineel, bieën af te helpen. Gaandeweg waren aan de therapie weder zijdse massages en seksuele handelingen toegevoegd. Dat de therapeut zich ver weerde door te zeggen dat hij niets tegen de zin van de jongen had gedaan, vond de rechtbank niet belangrijk. Een therapeut kan zich niet baseren op afspra ken met iemand die in een af hankelijke positie verkeert. De advocaat van de therapeut ver klaarde tijdens de zitting dat zijn cliënt bereid was om zich te laten behandelen natieve straf te ondergaan. alter- BENTHUIZEN» KEES V Het Nederlandsch Sportblad was duidelijk. Arie van den Berg mocht op den naam van een mooi rijder geen aanspraak maken. Wel was er bewonde ring voor de enorme kracht van de schaatsenrijder uit Benthuizen. Vooral toen bleek dat ook de destijds beroemde Noor Axel Paulsen de kwalitei ten van Van den Berg bewon derde. You snel sprak de Noor volgens het sportblad uit 1887 onze landgenoot toe. Een stukje sportproza dat is te lezen in een vitrine van de oudheidkamer in Benthuizen. In het molenhuis is de ten toonstelling 'Winter in Bent huizen' ingericht. Weliswaar wat erg vroeg in het seizoen. „Wij organiseren jaarlijks twee tentoonstellingen. Eentje in het voorjaar en de tweede be gint op monumentendag in september. Deze expostitie hebben we al een maand naar achter geschoven. Verder terug kan niet, omdat anders ons schema in de war raakt", zegt voorzitter Wouda Harteveld van de Historische Kring Bent huizen. De belevenissen van schaat ser Van den Berg zijn eefi inte ressant deel van de tentoon stelling. De boer annex veever- loskundige speelde aan het eind van de vorige eeuw een belangrijke rol op sportgebied. Zo behaalde hij in 1890 elf eer ste prijzen. Diverse keren be droegen die een bedrag van 100 gulden. Voor die tijd was dat een aardige opsteker. Op 18-jarige leeftijd behaal de Van den Berg volgens het sportblad in het nabij zijn ge boorteplaats gelegen Soeter- meeral een eerste prijs van 100 gulden. Ook in het buitenland liet hij zijn gezicht zien. Hij versloeg bij internationale wedstrijden in Hamburg alle destijds bekende tegenstan ders. „Nu is dat gemakkelijk gezegd, maar dat was destijds niet gering om zo'n reis te ma ken. Zeker niet voor een een voudige boerenzoon", aldus Wouda Harteveld. Ook later speelde Van den Berg nog een rol in het sport- wereldje van Benthuizen. Hij was jarenlang voorzitter van de IJsclub De Eendracht. In 1933 overleed Arie op 80-jarige leef tijd. De expositie besteedt ook aandacht aan schaatser Jeroen Straathof uit het nabijgelegen Gelderswoude. „We vonden het wel een aardig idee om dat naast elkaar te laten zien. Ten slotte woont Jeroen om de hoek", zegt Wouda Harteveld. De medaille van Straathof die hij kreeg toen hij wereldkam pioen bij de junioren werd, veel kranten- en andere knip sels zijn te bewonderen. Behalve aan de sport worden ook de andere aspecten van de winter belicht: de Benthuizense Kolenbond, bijvoorbeeld. Wouda Harteveld: „Rond 1930 vonden sommige inwoners de plaatselijke kolenboer te duur. Een aantal inwoners haalde geld op waarvan kolen werden gekocht. Op die manier waren ze goedkoper uit. Met handkarren werd het opge haald bij het station in Zoeter- meer. Uiteindelijk bleek het een miskoop. Volgens overle vering was het meer stof dan echte kolen en verdween de kolenbond uit beeld." Opmerkelijk is ook het ver zoek van de ijsclub in 1943 waarin de burgemeester be leefd wordt verzocht vergun ning te verleenen tot het hou den van een jaarvergadering. Er worden geen onderwerpen van politieke aard behandeld wordt er nog aan toegevoegd. Daarnaast uiteraard het nodige materiaal aan schaatsen, kle ding, de broodslee van een bakker uit Zevenhuizen en vele foto's. Ook de kerkstoof die in de koude wintermaanden werd gebruikt is te bewonderen. „Daar werd gloed voor ge bruikt. Een of ander poeder dat in brand werd gestoken en voor de warmte zorgde. Dat was nog wel eens link. Soms vielen er in de kerk mensen flauw die last hadden van de dampen uit die stoof." rbaf' ALPHEN AAN DEN RUN ERIC DE JAGER De klusjesman heeft vaak het imago van een rommelige doe- het-zelver. Maar bij de karwei en onderhoudsdienst KOBUS dat imago allang zich afgeschud. De KOBUS, een initiatief van de Alphense aan nemer G. Gesman, rijdt inmid dels in bijna veertig Nederland sedorpen en steden rond. De getekende klusser KOBUS, die het logo van de klusbus op siert, denkt verder dan het aan- in een schroefje. De onderhoudsdienst staat op de drempel van een grote door braak in de verzekeringswereld. Maar daarbij mag het bedrijf zijn 'roots' nooit vergeten. „Wij lossen alle bouwkundige 'pro blemen op, van klein tot groot. En als we het niet zelf kunnen, zorgen we dat er iemand komt die het wel kan", zegt directeur F. van Geen. Aannemer Gesman ontwik kelde dertien jaar geleden het idee voor de KOBUS. Mensen di die iemand zochten voor een Onderhoudsklusje of karweitje, durfden vaak niet bij een grote aannemer aan te kloppen. bedacht Gesman 'KO BUS', een besnorde klusjesman, t die zijn bus voorrijdt en elk kar- f wei, van het vervangen van een slot tot het repareren van een ekkend dak, binnen een uur klaart. KOBUS bleek een groot succes. „Er bellen nog altijd mensen, die vragen of meneer ;er» kobus aanwezig is", zegt Van Deen met een glimlach. De for mule van de KOBUS (een afkor- dng voor 'karwei- en onder- boudsbus'J, met zijn bereik baarheid van 24 uur per dag en jdle ambachten verenigd in één "h, sloeg goed aan. Tiental len bedrijven, van het Groning se Middelstum tot Maastricht, sloten zich aan bij de landelijk organisatie van de onderhouds dienst, de vereniging KOBUS Nederland: De landelijke dekking van KOBUS opent nu perspectieven voor een nieuwe markt. Het be drijf sloot onlangs een contract met verzekeraar Centraal Be heer (bekend van de slogan: 'Even Apeldoorn bellen'). Wan neer een klant schade meldt, stuurt de verzekeraar de dichtstbijzijnde KOBUS. De vakman van KOBUS mag zelf de omvang van de schade taxeren en tot vijfduizend gulden zon der expertise reparaties uitvoe ren. „Het is voor de verzeke ringsmaatschappijen een vorm van klantenbinding. Zij nemen hun klanten een zorg uit han den", zegt de Alphense direc teur. „In die filosofie past ook het plegen van planmatig on derhoud. Goed onderhoud en inbraakbeveiliging kunnen veel ellende voorkomen. Aannemers die ook een kar- weibus willen laten rijden, kun nen zich aansluiten bij de lan delijke vereniging. Van Geen roept vooral de kleine aanne mersbedrijven op, zich bij de KOBUS-groep te voegen. „Vertegenwoordiging in zoveel mogelijk plaatsen wordt steeds belangrijker, nu de grote ont wikkelingen in de verzekerings wereld voor de deur staan. Voor Archeon-directeur G. Geertsma: Dat het doek valt voor themapark Archeon wil er bij di recteur G. Geertsma niet in. Met een laatste redmiddel, een nieuw overlevingsplan, treedt hij nu naar buiten. Voor het eerst ook spreekt hij openlijk over een faillisse ment. ,,Dat zou ons van een zware last verlossen." alphen aan den run voor de ondergang te behoe den. „Met een park van 6,2 ha kunnen wij uit de voeten. Daar voor is maar vijf miljoen gulden nodig." Een schijntje voor ABN- Amro Projectontwikkeling (de financier) en de gemeente, meent de directeur, want de winst op de grond die vrijkomt voor woningbouw 'loopt in de miljoenen'. Het overlevingsplan behelst een flinke verdichting van de drie tijden: de prehistorie, de Romeinse tijd en de Middeleeu wen. De entree verhuist naar het laatste tijdperk, omdat de overstap van de huidige, het Ex- po-gebouw, naar de prehistorie te verwarrend is voor de bezoe kers. Het Expo-gebouw stoot Geertsma het liefst af. „De Mid deleeuwen zijn herkenbaar voor de mensen. Dat is een logischer begin van hun bezoek." Van daaruit belandt de bezoeker in de Romeinse tijd. Het huidige amfitheater zal in het nieuwe park veel dichterbij de overige Romeinse huizen staan. Afge schermd van de Romeinse stad ligt, omzoomd door groen het prehistorisch dorp. Daar eindigt de reis door de tijd. Voor de totstandkoming van het overlevingsplan zocht Geertsma de kennis niet alleen robbert minkhorst Het archeologisch themapark in Alphen was van begin af aan al een zorgenkindje. De eerste ge luiden repten van een bezoe kersaantal dat tot aan de mil joen liep. Het zou een spektakel worden in de Alphense polder. Nu draagt de directeur die erfe nis van vroeger met zich mee. Hij erkent dat Archeon destijds te grootschalig is opgezet. „Ik heb altijd gezegd: hoe klein mag het park zijn om toch de thema tiek, het educatieve en het we tenschappelijke, ervan te kun nen blijven uitdragen." „Bezoekersaantallen zijn niet belangrijk. Het gaat erom of mensen een leuke dag hebben gehad. Ik ben hier aangesteld om een strategie voor de toe komst neer te zetten. Om Ar cheon te ontwikkelen tot een rendabel, exploitabel park. Niet om bezoekers te tellen." Een eerder reddingsplan, waarbij Archeon ook een deel van zijn gebied zou afstaan, was afgeketst omdat zowel de finan cier als de gemeente geen brood meer zag in Archeon. Met een nieuw overlevingsplan denkt Geertsma een sterke troef in handen te hebben om Archeon Archeon lonkt naar Oudheden ALPHEN AAN DEN RUN Een 'buitenmuseum' van het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leiden. Directeur G. Geertsma van het noodlij dende Archeon ziet er wel wat in. Om zijn park over eind te houden, probeert hij allerlei oplossingen te vin den. Volgens hem zou Ar cheon een nauwe band met RMO kunnen aangaan. Di recteur R. Magendans ziet de voorstellen van Geertsma graag tegemoet. in eigen huis. Zo werd Ch. Kruys, ervaren in het ontwerpen van parken, bij het plan betrok ken. De lagune in het Harder- wijkse Dolfinarium komt bij voorbeeld deels van zijn hand. „Betrokkenen hebben gezegd dat het een realistisch plan is. We zullen nu proberen een zo breed mogelijke steun hiervoor te krijgen." „En een faillissement, dat is iets waar we dan maar even doorheen moeten", besluit de directeur. „Het is beter nu fail liet te gaan. Dan zijn we van de zware financiële last verlost, zo dat we helemaal opnieuw kun nen beginnen." DE OERSTERKE LAND ROVER DEFENDER Kopieën zijn vaak minder van kwaliteit dan 't origineel. Neem nou de Land Rover Defender. Een automobiel waar van tal van knappe imitaties bestaan die echter zijn veelvuldig geroemde robuustheid ontberen. Er rijden nu nog Defenders rond van veertig jaar geleden. Van alle ooit gefabriceerde Defenders is zo'n 75% nog steeds in bedrijf. De Defender is gewoon een sterke en zeer betrouwbare Four Wheel Drive. En da's echt geen sterk verhaal maar simpelweg de conclusie van een groot aantal tests. R0MIJN FOR ROVER, PR. MARIANNELAAN 2, VOORBURG, TELEFOON 070 - 3694040. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36, F ROELOFARENDSVEEN CHRIS BAKKER Zeven dikke mappen vol bere keningen en beschrijvingen van toegepaste onderzoeksme thoden hebben er voor ge zorgd dat aan Laboratorium Van der Sprong in Roelo- farendsveen het zogenaamde Sterlab Accreditatie-certificaat is uitgereikt. Het duurde ruim vijf jaar voordat het bedrijf vol deed aan de hoge kwaliteits eisen die aan dit Europese keurmerk worden gesteld. Voor kwaliteitsmanager Ri chard Granneman betekent de toekenning van het certificaat „een waardering van het werk waar we' ons als bedrijf de afge lopen jaren voor hebben inge zet". Elk onderzoek dat het la boratorium verrichtte, moest voldoen aan de richtlijnen van stichting Sterlab die jaarlijks een groep deskundigen naar het pand aan de Schoolbaan stuurde. Daar controleerden zij de gebruikte methoden, ma chines, hulpmiddelen en bij voorbeeld de afvalverwerking. Ondertussen produceerde Granneman, in samenwerking met directeur M. van der Sprong en de analisten van het lab, de dikke rapporten. Sinds de oprichting in 1981 richt het commerciële labora torium zich op het chemische en microbiologische onder zoek van levensmiddelen. Ana listen bepalen, in opdracht van bedrijven, het aantal calorieën in een bepaald product of be kijken via een ingenieus sys teem van kolfjes, ovens en computers hoeveel bacteriën een levensmiddel bevat. Vanaf begin jaren negentig zijn de werkzaamheden uitgebreid met een tuinbouwgedeelte. Zo onderzoeken de medewerkers momenteel onder meer een middel dat de houdbaarheid van bloemen verhoogt. In twee lokalen staan daarom rijen wit te en rode rozen, anjers en an dere kleuren bloemen, die ge leidelijk aan verwelken. In totaal telt het laboratori um 26 werknemers, die per dag ongeveer tweehonderd monsters nemen. Samen moe ten zij ervoor zorgen dat de kwaliteit van hun werk gewaar borgd blijft, zegt de microbio loog Granneman. „Het certifi caat is een goed begin. We hebben nu een hoge kwaliteit bereikt, maar die moeten we behouden, onderhouden en verbeteren. Het grootste gevaar is dat je blijft stilzitten. We moeten daarom de nieuwste ontwikkelingen in de weten schap bijhouden en daar op inspelen." de 'kleine aannemer op de hoek', die vroeger werd inge schakeld bij schade, maar die dat werk straks aan een door de verzekerar erkend bedrijf moet laten, kan het lonend zijn, om onze organisatie te versterken." KOBUS Karwei- en onder houdsdienst, Ondernemings weg 3, 2404 HM Alphen aan den Rijn, tel. 0172-433171. leidschendam kees van kuilenburg Europatuin in Leidschendam opent donderdag 31 oktober een nieuw tuincentrum. Het nieuwe complex aan de Veurse- straatweg 292b is herrezen op de plaats waar ook het oude centrum is gevestigd. Geduren de de bouwactiviteiten is de verkoop van tuinartikelen tijde lijk in een pand aan de overkant van de weg. Als voorbereiding voor de ver huizing naar de nieuwbouw is het centrum van maandag 28 tot en met 30 oktober geheel ge sloten voor het publiek. Ook de tijdelijke winkel. Een dag later opent het geheel vernieuwde tuincentrum weer de deuren. In de nieuwe hal, die een dertig jaar oude kas vervangt, is alles veel economischer ingericht. Ook is er een betere route voor het publiek. Op de dag van de opening begint ook weer de tra ditionele kerstshow. Behalve ve le artikelen in de traditionele kleuren rood en groen, is er ook aandacht voor de modernere kleuren, zoals fel oranje. Voorlichting in Holiday Inn over BTW in de EU De Leidse Kamer van Koophan del houdt dinsdag 29 oktober een bijeenkomst over BTW in de EU. Tijdens de bijeenkomst (in Holiday Inn in Leiden) wor den de BTW-regeling en de ad ministratieve verplichtingen toegelicht. De kosten bedragen 125 gul den. Aanmelden: tel. 071- 5250500.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21