Noordzee lang niet leeggevist Philips moet op zoek naar grote klapper Feiten M eningen Stoelendans verdeelt Kok en PvdA-fractie Even gevechtspauze DONDERDAG 24 OKTOBER 1996152 PUKSr/H tfÉQT'f Y$» oen tlffWP] \UL&&N< 'minister PÉWCwne. en f&SWxMW*,. V£! 'TZWN He*4? VA'è ANHEfc wcow VeMoCWtB^ Beperkt treinverkeer Dordrecht - Roosendaal Dordrecht - Breda Zaterdag 26 oktober vanaf 16.30 uur aan sporen, Zondag 27 oktober de gehele dag In Utrecht CS wordt een wisselcomplex vernieuwd. Hie worden aangepast. Intercity's rijden wel. maar met ver minderd. In Utrecht CS stoppen veel treinen langs and Reist u per Intercity Den Helder - Amsterdam - Utrecht - Arnhei Amsterdam - Utrecht - Eindhoven - Maastricht v.v.? In de richting VAN Amsterdam NAAR Utrecht en verder rijden deze ting komen deze Intercity's tot 12.00 uur met een vertraging van 5 t< Duivendrecht en Amsterdam CS. Aansluitingen kunnen hierdoor ver Reist u met de "zondagavond-sneltreinen" Maastricht-Eindhove Groningen/Leeuwarden? In de richting Zuid-Noord rijden deze treinen direct van 's-Hertogent in Utrecht CS. Voor reizen van/naar Utrecht CS reist u van 's-Hertoge naar Amersfoort per Intercity. Rampscenario het gevolg van verkeerde uitleg VN-rapport Overbevissing en visserijconflicten, je leest en hoort er steeds vaker over, De verhalen doen denken aan die over de kaalslag van tropische regen wouden. Is er een catastrofe op komst, een door overbevissing leeg ge raakte zee? Dat beeld is te somber. Visserij zal nooit leiden tot een zee zonder vis. De wereldvisvangst zal zeker nog toenemen. De verwarring over de gevolgen van overbevissing is waarschijn lijk mede het gevolg van het feit dat de term doet denken aan leegvissen. Overbevissing bete kent echter in de meeste geval len slechts dat de visstand klei ner is dan bij een biologisch juiste visserijpraktijk. Om op een heldere manier over overbevissing te spreken maken visserijbiologen onderscheid tussen groei-overbevissingen re- cruitment-overbevissing. Bij groei-overbevissingwoidt de vis te jong gevangen. De hoe veelheid te vangen vis in zee is afgenomen en er zijn naar ver houding minder volwassen vis sen. Het zou economisch ver standiger zijn om de vis nog een tijdje langer te laten zwemmen. Dan kunnen duurzaam hogere vangsten worden behaald. Ook bij groei-overbevissing kan ech ter ieder jaar opnieuw sprake zijn van een behoorlijke oogst en dus van een rendabele visse rij. Over recruitment-overbevissing wordt gesproken wanneer de hoeveelheid geslachtsrijpe die ren zo klein wordt, dat de voort planting mogelijk vermindert. Er kan dan een neerwaartse spi raal ontstaan, waarbij een afne mende hoeveelheid vis jaarlijks steeds minder nageslacht voort brengt. Deze vorm van overbe vissing komt echter zelfs bij een hoge visserij-intensiteit niet snel voor. Veel commerciële vissoorten produceren ieder jaar een enorm aantal eieren. De hoe veelheid jonge vis die hieruit voortkomt is vooral afhankelijk van de overleving in het ei- en het laryenstadium. Er is dus geen rechtstreeks verband tus sen de hoeveelheid volwassen vis en de hoeveelheid jonge vis. Ook een relatief klein paaibe- stand kan een grote nieuwe ge neratie produceren, waarmee de vissers weer jarenlang voor uit kunnen. De Noordzee kan, als een van Het Wereld Natuur Fonds (WNF) beweert dat zeven tig procent van de visge- bieden op aarde is leegge vist en uitgeput. Deze stel ling is volgens Leidenaar Bert Keus onjuist. Volgens het hoofd van de afdeling natuur en milieu van het Productschap Vis worden FAO-cijfers verkeerd uitge legd. de meest intensief beviste zeeën ter wereld, als voorbeeld die nen. De hoge visserijdruk heeft hier geleid tot groei-overbevis sing op enkele populaire soor ten. Daarnaast bevindt zich een aantal voorraden (waaronder die van haring en schol) op of onder de door biologen bepaal de ondergrens. De overheid staat momenteel de jaarlijkse vangst van slechts kleine hoeveelheden van deze soorten toe, zodat de voorraad in zee zich weer kan herstellen. Ondanks de overbevissing op enkele belangrijke soorten is de totale opbrengst uit de Noord zee, na een daling, de afgelopen jaren gestegen. Die toename is toe te schrijven aan grotere vangsten aan, bijvoorbeeld, ma kreel en sprot. Het lijkt erop dat die hebben geprofiteerd van de vermindering van de aantallen kabeljauw in zee. Visserij leidt blijkbaar niet tot een afname van de totale vis- productie. Een verklaring hier voor is, dat de-verschillende vis soorten afhankelijk zijn van de zelfde voedselbronnen. W$t de ene sp.Qtipiet .cojpsurpe^rt korpt ten goede aan een andere soort. Visserij zou zelfs tot een hogere visproductie kunnen leiden om dat vissen aan het eind van de voedselketen vaak de meest waardevolle zijn. Kabeljauw en wijting eten op hun beurt veel andere vis. Samen consumeren zij jaarlijks evenveel als de tota le internationale vangst in de Noordzee. Het bevissen van de-, ze soorten leidt dus tot grotere overlevingskansen voor andere soorten. Visserij, kortom, heeft geen 'le ge' zeeën en oceanen tot gevolg, De jaarcijfers van de Wereld voedselorganisatie van de Vere nigde Naties (FAO) bevestigen dit. De noodkreet van het WNF, dat reeds zeventig procent van alle visgebieden op aarde is leegge-1 vist, berust dan ook op een ver-! keerde interpretatie van cijfers uit een FAO-rapport van verle den jaar. Deze VN-instelling wilde met dat rapport waarschuwen dat de visvangst weliswaar nog steeds groeit, maar dat het pla fond duidelijk in zicht is. De FAO deed dat met het oog op de groei van de wereldbevolking en de daaruit voorkomende voedselproblematiek. Uit de FAO-rapportage blijkt dat ne- gen procent van de belangrijke commerciële visvoorraden wordt aangemerkt als uitgeput. Er is op het terrein van het in ternationale visserijbeheer zelfs sprake van belangrijke vooruit gang. De uitbreiding van de vis- serijzones naar tweehonderd mijl in de jaren zeventig, heeft veel visvoorraden onder natio- naai toezicht gebracht. Dat een! effectieve regulering van de vis-! serij hierdoor mogelijk is, heeft bijvoorbeeld Noorwegen duiden lijk aangetoond. De Noorse ha ring- en kabelj auwvoorraden zijn momenteel uitstekend als gevolg van een zeer strict ge- j hapdfi^afd visserijbeleid. Aan j internationale vangstafspraken en,p,ontrol^ bufren de weehop-, derdmijlszone wordt gewerkt. De internationale ontwikkelin gen gaan niet op alle fronten even snel. Ze geven echter, in combinatie met de aard van de overbevissingsproblematiek, ze ker geen reden tot pessimisme; leiden bert keusj_ NIEUWSANALYSE De verwachte benoeming van Tweede-Kamervoorzitter Wim Deet- man tot burgemeester van Den Haag werpt haar schaduw vooruit. Nog voor de prominente CDA'er zeker is van zijn nieuwe baan, is de strijd om zijn huidige stoel reeds losgebrand. Dat heeft onder meer geleid tot verdeeldheid tussen de PvdA-fractie en premier Kok. Na maanden van overleg en geruzie achter de schermen zal het kabinet op aanbeveling van minister Dijkstal vrijwel zeker met Deetmans benoeming instemmen. De vertrouwenscommissie uit de Haagse gemeenteraad leverde eind vorige week uiteindelijk toch een unaniem advies af bij de minister. Een advies vóór Deetman, waar ook de commissaris van de koningin in Zuid-Holland haar ze gen aan gaf. Met zoveel neuzen die dezelfde kant op wijzen is het voor Dijk stal onmogelijk hiervan af te wijken. Hij zou dat overigens wel wil len. Dijkstal is niet echt gecharmeerd van Deetman, weten nauw betrokkenen. Bovendien zou de minister in één van de vier grote steden een vrouw als eerste burger willen hebben. Maar voor de bühne heeft Dijkstal zijn best gedaan. Deze benoeming zet een banencarrousel in beweging die politiek Den Haag al langer bezighoudt. Naast het Tweede-Kamervoorzit terschap komt immers binnenkort ook één van de meest invloed rijke posten in Nederland vrij: die van vice-president van de Raad van State. De huidige vice-president Scholten (CDA) vertrekt eind mei en als zijn opvolger wordt steevast dé PvdA'er Tjeenk Willink genoemd, nu voorzitter van de Eerste Kamer. De verdeling van prestigieuze politieke baantjes heeft veel weg van schaken op verscheidene borden. Zoveel borden soms, dat een partij verdeeld raakt over de vraag welke slag het eerst moet wor den geslagen. Dit geldt nu de PvdA en haar leidsman Kok. De premier heeft zijn zinnen gezet op de benoeming van Tjeenk Willink bij de Raad van State. Alle wetsontwerpen van zijn kabinet worden van commentaar voorzien door de Raad van State en bij kabinetsformaties speelt de vice-president als adviseur van de ko ningin een belangrijke rol. De voorkeur van Kok is volgens ingewij den zo sterk, dat hij het voorzitterschap van de Tweede Kamer daarvoor wil opofferen. Beide functies in PvdA-handen gaat im mers de andere partijen te ver. Kok kan zijn zin binnenkort doordrukken. Vrijwel gelijktijdig met de benoeming van Deetman verlaat namelijk staatsraad Borman de Raad van State. Tjeenk Willink zou deze plek kunnen opvullen en zich zo kunnen warmlopen voor het echte werk vanaf 1 juni 1997. De PvdA-fractie is weinig ingenomen met de koers van Kok. De fractie verkiest een PvdA-voorzitter in de Tweede Kamer boven een partijgenoot als vice-president bij de Raad van State. „De fractie en de premier trekken in deze zaak gescheiden op", luidt het eufemis me over het sluimerende conflict binnen de PvdA. De PvdA-fractie heeft de Haagse mores aan haar zijde. Volgens die ongeschreven regels levert de grootste partij in de Tweede Ka mer (PvdA) de voorzitter aldaar. Partij nummer twee (CDA) mag de voorzitter voor de Senaat uit haar midden kiezen. Maar die onge schreven regels kunnen genegeerd worden. Niettemin houdt de PvdA-fractie dit keer vast aan de mores. Kan didaten genoeg: de Kamerleden Van Nieuwenhoven, Vliegenthart, Zijlstra en Kalsbeek worden allen genoemd. Voorwaarde is wel dat één van de kandidaten een meerderheid krijgt. De WD zal haar steun weigeren als zij gepasseerd wordt voor het voorzitterschap van de Eerste Kamer. Hoewel niet de tweede partij in de Tweede Kamer, is de WD wel de grootste in de Senaat. Én in de opiniepei lingen. Met de keuze voor een PvdA'er als voorzitter in de Tweede Kamer en een liberaal in de Senaat wordt het CDA echter ernstig geschoffeerd. De christen-democraten - nog steeds potentiële re geerders - moet je niet alles in één keer ontnemen: zowel het Ka mervoorzitterschap als de post van vice-president bij de Raad van State. En omgekeerd geldt: is een PvdA'er op deze beide posten niet wat al teveel van het goede? Waarschijnlijker is dan ook dat iedere partij iets krijgt: de PvdA wordt het vice-presidentschap bij de Raad van State toebedeeld (Tjeenk Willink), het CDA levert de voorzitter van de Tweede Ka mer (Bukman) en de WD die voor de Senaat (Korthals Altes of Dees). Kok haalt dan zijn gelijk met een oer-Hollands compromis volgens beproefd recept. Minstens houdbaar tot de verkiezingen van mei '98. den haag harm harkema marc peeperkorn Met de aankondiging dat de be zem erdoor gaat op het Eindho- vense hoofdkantoor, doet Cor Boonstra wat van hem wordt verwacht: Het door jan Timmer gekaasschaafde Philips verder omvormen tot een slagvaardige, wendbare en klantgerichte on derneming. Maar waar de be leggers met smart op wachten is een Grote Klapper, een nieuw product in een nieuwe markt, dat Philips Electronics eindelijk weer eens een boven gemiddel de winstgroei bezorgt. Tot twee keer toe moest Philips de winstverwachting dit jaar al temperen. De eerste keer in het voorjaar door lan Timmer, de tweede keer afgelopen week door Boonstra. Niet goed voor het vertrouwen van de beleg gers/aandeelhouders. Boonstra wil de bedrijfsprocessen en de instelling van de werknemers drastisch aanpakken. „De hele business moet zich laten inspi reren en leiden door het belang van de klant en van de uiteinde lijke consument", schreef hij aan zijn directeuren. De koers van het toch al niet bijster sterke aandeel Philips hangt nu rond de 53 gulden, ver onder de piek van meer dan 80 gulden in juni vorig jaar. Philips kon toen over 1995 een recordwinst bekendmaken, van vier miljard gulden bruto en 2,5 miljard netto. En Timmer mocht in een interview met de gezaghebbende zakenkrant Wall Street Journal zijn triomf uitschreeuwen. 'Centurion' had gewerkt en Philips was er weer helemaal bovenop, zei Timmer, men kon weer aan groei gaan denken. Die voorspelling is niet uitgeko men. De chipsmarkt stortte in, de verkoop van televisies en huishoudelijke apparaten stagneerden. Dochter Grundig is op sterven na dood met de 302 miljoen gulden reorganisa tiekosten over '96 (een verlies post van een miljard) en de fa lende cd-i bezorgde Philips in de VS een afschrijving een mil jard dollar. Het rendement op het eigen vermogen zakte van ruim twintig procent vorig jaar tot ruim beneden de tien pro- eent dit jaar. Er gaat geen jaar voorbij of Phi lips wint wel een prijs voor een 'tv van het jaar.' Philips maakt ook de meeste en de beste kleu renbeeldbuizen ter wereld, maar toch worden die steeds vaker in een ander merk tv ver kocht. Wie televisievakzaken binnenwandelt, moet Philips (en Grundig) op de achterste planken zoeken, terwijl de aan dacht wordt opgeëist door breed uitgestalde design-kasten van Loewe - gebouwd met Phi lips onderdelen - en de breed- beeldapparaten van Sony. Boonstra gaat nu ingrijpen bij Sound Vision, zoals de afde ling geluidsapparatuur, televi sies en videorecorders heet. Vo rig jaar was consumentenelek tronica goed voor een derde van de omzet van Philips, maar slechts voor drie procent van de winst. Philips heeft achthon derd miljoen gulden vrijge maakt voor de reorganisatie, waarbij in anderhalf jaar zes duizend van de 38.000 banen vervallen. De modellen worden gestan daardiseerd, waardoor er min der verschillende onderdelen nodig zijn en minder arbeid. Daarnaast wordt het aantal Eu ropese distributiecentra ver kleind. De productie van de vi- deofabriek in Neurenberg wordt verplaatst naar Oostenrijk en Polen. Centurion was een bezuini gingsoperatie. De loonkosten zijn gedaald, de schulden ver kleind. Koelkasten en wasma chines zijn verkocht aan Whirl pool, lampen en componenten aan Matsushita. Hollandsche Signaal Apparaten ging naar het Franse Thomson, de pc-pro- ductie naar Digital Equipment. De nieuwe herstructurering die Boonstra heeft ingezet, moet overbodige schakels wegsnijden uit de Phüips-hiërarchie. De be noeming van reclameman Ge rard Dufour (ex-Young&Rubi- cam) tot senior-marketingdirec teur, die vorige week bekend werd gemaakt, past in het plaat je van Boonstra's zoektocht naar de consument. Volgens Boonstra moet Philips veel Hussein kot» Een Afghaanse vluchteling en zijn zoontje maken, zo'n twintig kilometer ten noorden van de hoofdstad Kabul, gebruik van een van de zeldzame korte gevechtspauzes om te ontkomen aan het ge weid tussen de Taliban aan de ene kant en de troepen van de voormalige minister van defensie Masud aan de andere. FOTO REUTERS meer 'anticiperen op en tege moet komen aan de wensen van de markt'. Maar reorganisaties en kosten reducties zijn niet genoeg voor een commerciële machtsgreep. Ook al innoveert de Light-divi- sie nog zo geweldig (zoals met de nieuwe, dunne tl-buis en de 'power'-lampen die met hun witblauwe straling steeds vaker op de snelweg te zien zijn in topmodellen van Mercedes en BMW), voor het hele concern worden daarvan geen spectacu laire gevolgen verwacht. Op de bestaande markten wordt heftig geconcurreerd en marktaande len worden moeizaam veroverd. Philips heeft voor de komende jaren meer ijzers in het vuur, maar of daar een klapper bij is, durft niemand te voorspellen. De digitale video disc (DVD) wellicht? Of Web-tv, een appa raat waarmee je via je tv op het Internet kunt surfen. De Trime dia-chip misschien, de strategi sche component in digitale de coders, nodig voor betaaltelevi sie? De tientallen miljoenen die Phi lips vorig jaar opeens in de fa- bricage van draadloze telefoons stak (fabrieken in Le Mans en Singapore, plannen voor een fa briek in Indonesië), komen vol gens velen te laat. De leidende specialisten als Motorola, Nokia en Ericsson hebben al moeite om nog iets op hun draagbare telefoons te verdienen. Analis ten van ABN-AMRO verwachten niettemin dat Philips erin zal slagen de weg naar winstgroei: opnieuw in te zetten. den haag fred van essen WIM STEVENHAGEN ui,) Mn wel LUJ|C£ OVBZ.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2