7 10". liulp voor klagende ondernemer 'Succesvolle onderzoeken op REM-eiland' Toch geld voor peuterspeelzaal Wassenaar Deelnemen aan platform Groene Hart kost geld (D Hulshoff Leiden Regio Raadsleden moeten feest laten schieten Overlegorgaan vandaag geïnstalleerd School Stompwijk moet sportdagen zelf regelen KORTING lONDERDAG 24 OKTOBER 1996 Waterleiding gesprongen leiderdorp Op twee plekken langs de Engelendaal in Leiderdorp wordt vandaag de waterleiding gerepareerd. Bijna twee weken geleden sprong de waterleiding op die plaatsen. De lekken wer- héden provisorisch gerepareerd door er een klem op te zetten en worden nu definitief hersteld. Voor de burgers heeft het lekslaan weinig gevolgen gehad: de lekke leiding zijn zogeheten verdeel- leidingen. In de huizen is hoogstens een lichte drukverlaging merkbaar geweest. Politie doet goede vangst wassenaar De diefstal van drie kratten bier bij een supermarkt in de Wassenaarse Langstraat deed een 30-jarige man de das om. Terwijl hij de kratten probeerde om te wisselen voor geld hield de politie hem aan. Bij de controle bleek hij in het bezit van een auto die in Den Haag was gestolen. Tevens stond hij nog te boek dat hij benzine had getankt zonder te betalen. Insluiper steelt portemonnee leiderdorp In een onbewaakt ogenblik heeft een insluiper gis termorgen een portemonnee met inhoud uit een huis aan de Dr. de Bruijnestraat gestolen. De dief is het pand binnengekomen via een deur die niet was afgesloten. De bewoonster was op dat moment boven. dt op NOORDWÜK CONNY SMITS N VOORPAGINA /oorschoten luistert naar bedrijfsleven ;27 wisj doorschoten komt ondernemers tegemoet, die al tijden dagen over het economisch beleid van de gemeente. Om le bedrijven ruimte te geven moet er minstens vijf hecta- e bedrijfsterrein beschikbaar komen, zo blijkt uit een J inderzoek van de Kamer van Koophandel in Rijnland. En lat gebeurt ook. De gemeente heeft een inhaalslag in >etto. joed - iet Ma vv 5315 'e !o heeft Voorschoten in de be- jroting voor volgend jaar 50.000 gulden uitgetrokken om maatregelen tot stimulering ran de plaatselijke economie' te mderzoeken. „Dat vind ik al ieel wat, want op dit vlak ge leurde er vroeger in Voorscho- in niks", zegt wethouder J. Van e Poel (economische zaken) penhartig in de Kamerkrant in de Kamer van Koophandel. Daarnaast gaat de wethouder geregeld met ondernemers m de tafel zitten om hun lachten en wensen aan te ho- Uit de peiling blijkt bijvoor- :eld ook dat meer dan een de ondervraagde be kijven vanwege het ruimtege- irek denkt aan verhuizing of andere vestiging. Van de 'oei zegt daarom dat hij wat Voelt voor een ontwikkelings- naatschappij Voorschoten met eigen kapitaal. Een samen werkingsverband tussen over- leid en bedrijfsleven die actief markt opgaat om gronden te Daarnaast wil de gemeente in overleg met ondernemers be drijfsterreinen, als de Dobbe- wijk, Starrenburg, Rouwkoop laan en Van der Hoevenpark, nieuw leven inblazen en zo al wat hectare winnen voor het bedrijfsleven. Kortom, het eco nomisch beleid verbeteren. „Het is een supertanker die moet keren, dat duurt wel even", omschreef J. Vos, voor zitter van Ondernemersvereni ging Voorschoten (OW), de omslag eerder in deze krant. Een omslag die echt noodzake lijk is: „Als het zo doorgaat zijn straks alle bedrijven weg", zei hij over het economische be leid. De laatste acht jaar ver dwenen er volgens hem zes honderd arbeidsplaatsen uit het dorp. De wethouder verklaarde ook dat« naast de ontwikkelings maatschappij meer mankracht op de afdeling economische za ken nodig is om het bedrijfsle ven dat nog over is voor Voor schoten te behouden. Op het voormalige REM-eiland werden dit voorjaar al enkele 'zeer succesvolle onderzoeken' gedaan. Oost: „De uitwisseling van het meest bekende broei kasgas, kooldioxide (C02), kon toen met een nog niet eerder bereikte nauwkeurigheid wor den bepaald. En we slaagden erin voor de eerste maal recht streeks de stroom van het gas dimethylsulfide (DMS) te bepa len. DMS is van invloed op de vorming van wolken en daarom van groot belang bij mogelijke klimaatveranderingen. Sinds vorige week is de twee de fase ingegaan van het meet- experiment, dat ruim acht mil joen gulden kost en voor bijna de helft wordt betaald door de Europese Unie. Dit keer wordt opnieuw de stroom van zowel kooldioxide als van andere gas sen gemeten. Ook wordt het Engelse onderzoeksschip HRMS 'Challenger' ingezet, dat een in de zee gebrachte gaswolk gaat volgen om te kijken hoe die ver andert onder invloed van de Voor wie het REM-eiland va rend nadert, doet het nog het meest denken aan een enorm insect op hoge poten dat zijn voelsprieten uitsteekt om de omgeving te verkennen. De po ten zijn de pijlers die het plat form boven de ongeveer acht tien meter diepe zee in het zand gekluisterd houden. De rood met wit gestreepte romp is ver deeld in vele kleine kamertjes, waar de onderzoekers als harin gen in een ton lijken te zitten. Niet op de laatste plaats gezien de enorme hoeveelheid appara tuur die ze hebben meege bracht. Alleen al in één van de kleine ruimten worden tien beeldschermen geteld. De 21 meter lange gele voel sprieten van het insect zijn dat ook in werkelijkheid, omdat ze zijn voorzien van de meest ge voelige apparatuur. Die meet al lerhande zaken, van de stroom van kooldioxide tot die van de waterdamp, de stroom van de warmte tot die van de energie die golven opwekt. Op kleine platforms op de zeebodem is sonarapparatuur gemonteerd, onder een boei hangt een appa raat dat de hoeveelheid gasbel- Het REM-eiland voor de kust van Noordwijk. letjes vlak onder het waterop pervlak meet, terwijl pompen het zeewater van zes verschil lende dieptes omhoog brengen om geanalyseerd te worden. Sommige van de apparaten zijn de paradepaardjes van de onderzoekers, zoals bijvoor beeld de C02-sensoren waar van zowel de Nederlanders als de Amerikanen een zelf ontwik keld type hebben. Oost: „Wil je goed werken, dan moet er con currentie zijn. Zo houd je elkaar scherp. Het grote geluk is dat beide sensoren de afgelopen tijd hetzelfde hebben gemeten. Dat betekent dat we goed bezig zijn. Het bijzondere aan de sen soren is dat ze onderzoeken doen in twintig minuten, waar bij oudere methodes ruim een dag nodig was. Oost: „Tijdens de lange duur van de metingen veranderden de weersomstan digheden, wat het resultaat ver troebelde. Wij zijn erin geslaagd het meetresultaat veel nauw keuriger te maken. De hoeveelheid koolzuur die ter plaatse van de meetpost het water in- en uitgaat is natuurlijk van geen belang voor wat er we reldwijd op de oceanen gebeurt, geeft Oost direct toe. „Wij pro beren uit te vinden hoe groot de invloed van de wind, de golven, de stroming, de temperatuur op die uitwisseling is. Andere we tenschappers kunnen die resul taten gebruiken om te kijken hoe dat uitwerkt als je ze we reldwijd toepast. De politiek zou vervolgens een besluit moeten nemen over de noodzaak van maatregelen om de uitstoot van C02 te be perken. Als je het klimaat verge lijkt met een auto zou je het zo kunnen zeggen: wij kijken hoe de auto werkt, anderen kijken hoe hij verder zal rijden. En de politiek moet beslissen of het een gevaar op de weg is." Over dat laatste heeft Oost wel een persoonlijke mening. „Ik denk dat het heel nuttig is om uit te gaan van het ergste scenario. De energievoorraden olie en gas raken op, dus zullen we hoe dan ook andere energie bronnen moeten gaan gebrui ken. Dan kunnen we daar beter maar zo snel mogelijk op over schakelen. Andere bronnen zijn dan wel duurder, maar tijdens de oliecrisis schreeuwde ook ie dereen moord en brand over de hogere brandstofprijzen. Later bleek het allemaal best te kun- Parkeerplan voor vrachtauto's in Voorschoten nog niet van de baan VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK Voorschoten is, ondanks een tik op de vingers van de commissie bezwaar- en be roepschriften, niet van plan af te zien van de spreiding van parkeerplekken voor vrachtwagens in het dorp. „We hebben het voorstel daartoe ingetrokken en be kijken het beleid opnieuw. Maar, dat betekent niet dat dit automatisch omgaat. De keuze voor negen parkeer plaatsen hebben we bewust gemaakt. De invulling ervan gaan we opnieuw bekijken", zegt een woordvoerder van de gemeente. Voorschoten trok eerder deze week het plan in nadat de commissie het 'te licht voetig en onvoldoende ge motiveerd' had genoemd. De gemeente kreeg de suggestie mee het spreidingsbeleid na der te bestuderen. „Een cen trale parkeervoorziening is daarbij niet onze eerste in valshoek. We gaan de voor gestelde parkeerplekken en de reserve-locaties, stuk voor stuk bekijken. Daarna maken we nieuwe keuzes", zegt de woordvoerder. De negen parkeerplekken in het dorp leverden veel weerstand op, gezien de 98 bezaarschriften die de ge meente ontving na twee hoorzittingen. Die bezwaren zijn, zegt Voorschoten, niet zozeer de reden geweest om het plan in te trekken. Dat lag meer juridisch. Ook een rechter zou immers beslissen dat het plan te lichtvoetig is, zei een ambtenaar eerder de ze week. Luchtbuks in beslag LEIDERDORP De politie heeft gisteravond van een 23-jarige Leiderdorper een luchtbuks in beslag genomen. Een getuige zag de Leiderdorper op de Dubloem in zijn woon plaats met het wapen rondlo pen en waarschuwde de politie. De man kreeg tevens een pro ces-verbaal wegens verboden wapenbezit. De feestelijke bijeenkomst ter ere van de opge knapte Hoofdstraat in Leiderdorp gaat hoe dan ook door. Ondanks het feit dat vele genodigden, zoals burgemeester M. Zonnevylle, de wethou ders en de fractievoorzitters verstek moeten laten gaan. Dat zij een belangrijke begrotingsvergade ring hebben, heeft orgjmisator Ronald Vermeulen zich niet gerealiseerd bij de voorbereidingen voor het feest. Hij voelt er niets voor om de festivitei ten uit te stellen. „Het is in eerste instantie een feest voor de bewoners. Bovendien is het te kort dag. Het feest staat al maanden gepland. Alle be- hebben al een brief gehad en partycen trum 't Oude Dorp is gereserveerd." Vermeulen hoopt dat de leden van de gemeenteraad na de vergadering 'nog tijd hebben om langs te komen'. Vermeulen is secretaris van de Werkgroep Her inrichting Hoofdstraat, die zich steeds sterk heeft gemaakt voor een verfraaiing van de Hoofdstraat en het behoud van de markt. Vermeulen is zeer tevreden over het resultaat van alle inspannin gen. „De straat is heel mooi geworden. We zijn vooral trots dat we van die fraaie lantaarnpalen hebben gekregen. Het feest in partycentrum 't Oude Dorp is mor genavond en begint om 20.00 uur. 3i /ASSENAAR DIMITRI WALBEEK 91 )e stichting Peuterspeelzaal Johan de i Vitt uit Wassenaar heeft, na dreiging een rechtszaak, alsnog een subsidie 4.500 gulden van de gemeente Was- enaar gekregen. Vreemd genoeg was iet juist een ambtenaar van de gemeen- cJedie de stichting aanraadde de subsidie eest an te vragen. Andere ambtenaren wei erden vervolgens de subsidie tot twee ïaal toe omdat de peuterspeelzaal 'bui- ;n het centrum is gevestigd', zoals E. de iraaf, bestuurslid van de stichting, werd erteld. De Zijllaankerk, waarin de peu- erspeelzaal is gehuisvest, ligt echter niddenin een woonwijk, op zo'n vijf honderd meter van het gemeentekan toor. „De kerk ligt net over de brug en dat noemt de gemeente al buiten het centrum", zegt De Graaf verontwaar digd. „Het gedeelte van de Zijllaan waaraan de kerk staat, ligt net buiten het cen trum. Na een gesprek is toch besloten de subsidie te verstrekken omdat de doel groep van de zaal wél uit het centrum komt", aldus een zegsman van de ge meente. Peuterspeelzaal Johan de Witt zwierf de afgelopen twintig jaar al langs diverse locaties in Wassenaar. Het begon in de Johan de Wittstraat en telkens werden de schoolgebouwen te klein voor de groeiende groep peuters, nu 50 in getal. De Zijllaankerk is de eerste plek buiten een schoolgebouw en daarom kreeg de stichting de tip om subsidie aan te vra gen. Een peuterspeelzaal krijgt alleen subsidie als het buiten een schoolge bouw is gevestigd. „De gemeente werd echter ook boos op ons omdat we in die kerk gingen zitten." „Wij hebben een rechtsbijstandverze kering en onze advocate zei meteen dat we naar de rechter moesten stappen. Toen gaf de gemeente wel subsidie", zegt De Graaf. Volgens een woordvoer der van de gemeente wenste Wassenaar de zaak niet voor de rechtbank te laten komen. „Waar gaat het tenslotte om", verwijst hij naar het geldbedrag van 4.500 gulden. Met de subsidie bekostigt de stichting de volgende verhuizing, want ook de Zijllaankerk blijkt een tijdelijke oplos sing. De kerk wordt afgebroken omdat een projectontwikkelaar op de grond huizen wil bouwen. „Wij willen graag te rug in het dorp. De gemeente moet ons nieuwe ruimte geven. Maar dat heeft ze niet. Sommige peuterspeelzalen sukke len in huiskamers. Die peuters kun je toch ook niet op straat zetten", zegt De Graaf. De gemeente heeft toegezegd al les in het werk te stellen om zo snel mo gelijk ruimte voor de speelzalen te vin den. Deelnemers aan het vandaag geïnstalleerde Platform Groene Hart moeten betalen voor hun inbreng. Zij leveren minimaal 0,4 formatieplaats en 12.500 gulden. In ruil daarvoor krijgen zij een zetel in het platform dat een visie moet ontwikkelen op de toekomst van het Groene Hart. Met uitzondering overi gens van de stichting Natuur Milieu, die de door haarzelf te houden acties beschouwt als een betaling in natura. Het hoofdbestuur van de Westelijke Land- en Tuinbouw organisatie (WLTO) was eind augustus hoogst verbaasd over het prijskaartje aan het deelne men aan het bestuurlijk plat form. Te meer, omdat de verte genwoordiger van de land- en tuinbouw uitsluitend mee kon doen in een samenwerkingsver band met ANWB en Natuurmo numenten. De WLTO besloot desondanks deel te nemen, 'want als je niet meedoet ben je dom, hoewel het vrij is van de minister om geld te vragen voor iets dat eigenlijk een veredelde inspraakronde is'. Later is be sloten de WLTO toch een eigen zetel te geven. De ANWB heeft geen moeite met de gekozen formule. Deel name aan het platform mag volgens de bond niet vrijblij vend zijn en daarom helpt vol gens woordvoerder Langeweg een financiële bijdrage aan het bereiken van de gemeenschap pelijke doelen. Voor de ANWB is belangrijk dat recreatie, land bouw en natuur in het platform vertegenwoordigd zijn. Over de financiële inbreng van elke or ganisatie zullen volgens Lange weg later nog knopen worden doorgehakt. Het platform is de opvolger van de Stuurgroep Groene Hart. Van de stuurgroep maakten drie ministeries en de drie randstad- provincies deel uit. Tijdens de maatschappelijke debatten over het Groene Hart bleken meer instellingen en organisaties mee te willen praten over Neder lands grootste stadstuin. Reden om de samenstelling van de stuurgroep te verbreden met andere groeperingen, zoals ge meenten, waterschappen, Ka mers van Koophandel, land- en tuinbouw, milieugroeperingen en ANWB. Die partijen hebben zich ver plicht het bestaande Groene- Hartbeleid uit te voeren en na te denken over de toekomst. Daartoe is een speciaal team van medewerkers in het leven geroepen. Dat ondersteunt de elf Groene-Hartprojecten, doet secretariaatswerkzaamheden en geeft ondersteuning bij het ac tualiseren van het beleid. Het beheert ook de geldstromen voor het Groene Hart. Milieuminister De Boer heeft vandaag in Woerden het be stuurlijk platform officiëel inge steld. 10 uu' )nze fotograaf Mm Dijkman loorkruist dage- jks een groot deel van de g, treek om het lieuws voor de :rant in beeld 'ast te leggen, ïjdens die ritten ömt hij langs r(Alle illerlei 'beeldige' j 'lekjes die niet n lirect hot news l 'ormen, maar 'et zeker waard ee» in om e pre- h( enteren. STOMPWUK ROBBERT MINKHORST Teleurgesteld is directeur C. Ha vik van de Stompwijkse rooms- katholieke basisschool wel, maar onoverkomelijk vindt hij het stopzetten van de school sportactiviteiten niet. De Leids- chendamse gemeenteraad had daar maandagavond toe beslo ten. „Ik vind het heel jammer", zegt Havik. „Vooral omdat het kind op zulke dagen de kans kreeg met leeftijdgenoten in contact te treden. Juist voor Stompwijk is het extra zuur. Het is een geïsoleerd gebied." De schoolsportcommissie van Leidschendam organiseerde al vanaf 1956 de activiteiten voor de kinderen uit de groepen 6, 7 en 8 van de basisscholen. Ze waren bedoeld 'ter bevordering van de teamgeest'. Nu echter het geld op is, zag de gemeente zich genoodzaakt de sportacti viteiten stop te zetten. „Maar dat wil niet zeggen dat de gezamenlijke sportdagen nooit meer doorgaan", aldus schooldirecteur Havik. „Ooit re- va gelden scholen dat al eens zelf." De hoop dat de scholen de draad oppikken, sprak ook de gemeenteraad maandagavond uit. „Dat betekent alleen wel leerkrachten veel meer werk moeten verzetten om alles op de rails te houden." Dat zal overigens niet gemak kelijk gaan, verwacht Havik. „Er zijn nog geen duidelijk omlijnde ideeën over. Omdat de dagen onder schooltijd zijn, is het moeilijk voor de scholen om het een en ander op elkaar af te stemmen." De directeur gaat er wel van uit dat het gezamenlijke voet- en handballen blijft be staan, omdat dat buiten school tijd gebeurt. Leidschendamse sportverenigingen zijn daar trouwens nauw bij betrokken. A. van der Ham, lid van de Dorpsraad Stompwijk, zegt het raadsbesluit ook jammer te vin den. „Maar er zijn belangrijker dingen", relativeert hij dat be sluit. „Bijvoorbeeld het vakon derwijs en het gymmen op school. Dat is waardevoller. Daar wordt gelukkig wel geld voor bewaard." Voor is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van uw woongenot. En om uw woonwensen te ondersteunen geven wij op uw aankopen vanaf ƒ2000,- 10% korting of dubbele Woon Waarde Zegels*. Wat let u nog uw woon- ideeën vorm te geven? 'Met uitzondering van enkele merken. anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rgn

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19