Leiden 'Deel meelfabriek monument' Onderhoud in Hortus Botanicus Bekende filosoof Van Peursen (76) overleden Drie jaar cel voor 'crime passionnel' Gemakkelijk lenen! Een stadsbarometer in het torentje Lenen bij de specialist! Hoogste punt Noorderlicht Duidelijk lenen! Hek van fietsen Goedkoop lenen! DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 chef* hans jacobs, 071-5356414, f Vandalen beschadigen theehuis leiden Twee Leidse jongens van 14 en 17 jaar zijn gisteravond aangehouden nadat zij vernielingen hadden aangericht aan het theehuis in de Leidse Hout. De eigenaar, die een eerder verniel de buitenlamp net had hersteld, ging 's avonds even polshoogte nemen en trof vervolgens een groep jongens aan. De groep stoof uiteen toen zij de man zag naderen, maar de eigenaar kon wel de 14-jarige in de kraag grijpen. De toegesnelde politie kon ook de 17-jarige inrekenen. Beiden zijn ingesloten op het politiebu- Tweede snelkraak Stevenshof leiden Voor de tweede maal is deze week een bedrijf in de Ste venshof getroffen door een snelkraak. Gisteren werd aan het A. Tinneplein van een zaak de glazen voordeur vernield en werden twee gokkasten opengebroken. Door glasgerinkel gewekte om wonenden zagen drie mannen op twee brommers met een on bekend geldbedrag er vandoor gaan. Jan Duivesteijn weer aan de slag leiden Het hoofd van de sector cultuur en recreatie, Jan Duives teijn, is weer aan het werk. Duivesteijn was enkele dagen uit de roulatie vanwege problemen rond de reorganisatie van zijn af deling. De plannen daarvoor moeten overigens nog door het college van B en W worden besproken. Wethouder H.P. de Goe de, die sport en recreatie in zijn portefeuille heeft, weerspreekt geruchten dat Duivesteijn zou verdwijnen bij zijn afdeling en een andere functie krijgt binnen het gemeentelijk apparaat. ANNO 1896 Zaterdag 24 October De twee-en-een-halfjarige P.L. geraakte bij de eendenkom in de Zoeterwoudsche singelgracht, en werd gered door den aldaar passeerenden wielrijder Johannes Beg, die zich daartoe gekleed te water begaf. De levensgeesten waren nog niet geweken, zoodat het knaapje, naar huis gedragen en vervolgens in een wollen deken gewikkeld zijnde, volgens advies van den inmid dels ontboden geneesheer niet in gevaar verkeerde. ANNO 1971 zaterdag 23 oktober De Vereenigde Touwfabrieken gaan verdwijnen uit Leiderdorp. Ter vervanging van de complexen in Leiderdorp en Le Lis (Bel gië) wordt volgend jaar een geheel nieuwe staalfabriek gebouwd bij de Belgische plaats Hamme. Het personeel is hiervan giste ren op de hoogte gesteld. De consequenties van de concentra tieplannen zullen pas eind volgend jaar merkbaar worden voor de werknemers in Leiderdorp, aldus de directie. In Leiderdorp werken bijna 150 man. De directie noemt de getroffen maatre gelen noodzakelijk om het bedrijf uit de rode cijfers te helpen. In de jaren '69 en '70 werden verliezen geleden van respectievelijk 2,6 en 2,1 miljoen gulden. Boomchirurg Theo Houthof (33) kan de boom in. Hij is gis terenmiddag begonnen met het onderhoud aan de 73-jari- ge plataan in de Leidse Hortus Botanicus. De eeuwenoude collectie planten en bomen van de Hortus wordt door Theo met zorg onderhouden. Regen en wind bleven gisteren uit. De boomchirurg kon ge makkelijk met zijn klimuitrus ting de vijftien meter hoge pla taan snoeien en uitdunnen. Grote en kleine takken vielen rond de dikke, wrattige stam van de boom. Het onderhoud is noodzakelijk voor het be houd van de monumentale planten en bomen. „Als ik deze boom niet snoei, krijgen de binnenste taken geen licht meer waardoor de boom uit eindelijk sterft", meldt Hout hof. Met zijn 73 jaar is deze plataan volgens de bomendeskundige nog niet zo oud. Een plantaan kan wel meer dan 250 jaar oud worden. Houthof steekt zijn bewondering voor de bomen niet onder stoelen of banken. „Ze zijn altijd ouder dan ik ben." Het onderhoud van bomen beperkt zich niet alleen tot snoeien en knippen. De pad destoel is een grote vijand van de bomen van Theo. Onder het kleine lieftallige hoedje schuilt een uitgebreid net van draden en schimmels. De boomchirurg zorgt ervoor dat de paddestoel geen kans krijgt zich in de boom te nestelen. Het snoeien en knippen druist tegen de natuurlijke ont wikkeling van de bomen in. den haag/leiden De filosoof C.A. Peursen is af gelopen zaterdag na een kort ziekbed in Den Haag op 76-ja- rige leeftijd overleden. Van Peursen was emeritus-hoogle raar wijsbegeerte aan drie uni versiteiten, waaronder de Rijksuniversiteit van Leiden. Daarnaast heeft hij een aantal publicaties op zijn naam staan. De bekendste werken zijn 'Lichaam, ziel, geest' (1956), 'Wegwijs in de filosofie' (1957) en 'Cultuur in stroom versnelling' (1975). Later heeft Van Peursen zich ook verdiept in de theologie. Hij publiceer de en was redacteur van het maandblad Wijgerig Perspec tief tot kort voor zijn dood. De in Rotterdam geboren Van Peursen studeerde rech ten en filosofie en promoveer de in 1948 aan de Rijksuniver siteit Leiden. Tot 1953 was hij lector wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Daarna werd hij hoogleraar in de letteren en wijsbegeerte aan de universiteit van Gro ningen. Vanaf 1960 bekleedde hij dezelfde functie aan de Rijksuniversiteit Leiden. In 1982 nam hij op eigen verzoek eervol ontslag. Van 1963 tot zijn emeritaat in 1985 was hij buitengewoon hoogleraar wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. De filosoof heeft een aantal van de grootste wijsgeren van na de oorlog persoonlijk ge kend. Zo sprak hij regelmatig met Heidegger, Sartre en Jas pers. Van Peursen stond voor al bekend door zijn houding ten opzichte van navolgelin- gen van filosofen. Alleen men sen die met iets nieuws kwa men, waren volgens hem inte- Maar volgens Theo is het de enige manier om de monu mentale bomen en planten te behouden. Eigenlijk heeft het groen elk jaar een 'verjongingskuur' nodig. Maar daar heeft de Hortus geen tijd en geld voor. In plaats van de noodzakelijke jaarlijkse con trole houdt de Hortus het op één knipbeurt in de twee tot drie jaar. Een 40-jarige man uit Alkemade is gisteren door de Haagse rechtbank tot 36 maanden cel veroordeeld, waarvan zes voor waardelijk. De man heeft in juli zijn 28-jarige Leidse vriend de keel opengesneden. Dp Leide- naar heeft de verwonding ter nauwernood overleefd. De rechtbank acht bewezen dat de man uit Alkemade zijn vriend met opzet heeft mishan deld. Relatieproblemen zouden de reden zijn geweest voor de aanslag. De 40-jarige beriep zich op noodweer, maar daar van is volgens de rechtbank geen sprake. Officier van justitie D. Kuipers had een celstraf van 3,5 jaar ge- eist. De advocaat van het slacht offer had 10.000 gulden schade vergoeding gevraagd. De rech ter zag echter geen reden om smartegeld toe te wijzen. Monumentencommissie opvallend eensgezind Meer dan de helft van het complex van de Leidse meelfa briek - waarvoor eigenaar Meneba onlangs een sloopver gunning aanvroeg - moet op de gemeentelijke monu mentenlijst worden geplaatst. Het gaat daarbij om de silogebouwen uit 1937, 1938 en 1955, het meelpakhuis uit 1937, de fietsenstalling, het kantoor en de dienstwo ning. Tot dat advies aan burgemeester en wethouders kwam de monumentencommissie gisteravond, na een opvallend korte discussie. lende blokken, werd belangrijk gevonden. .Alleen een paar los se gebouwen laten staan, dat zou een beetje ridicuul zijn", zo merkte één der leden op. „Die staan dan volstrekt in de kou. Je moet de gebouwen in een gro ter kader zien." Daarbij sloot de rest van de commissie zich van harte aan. Het advies van de commissie betekent dat nu alle panden zijn voorgedragen die direct aan de Oosterkerkstraat grenzen. Van de gebouwenblokken aan de waterkant is alleen het rechter- blok (gezien vanaf de Zijlsingel) niet in zijn geheel voorgedra gen. Van dat blok maakt onder meer het karakteristieke witte leiden herman joustra Oorspronkelijk stond alleen de bespreking van drie afzonderlij ke panden op de rol, maar de commissieleden vonden dat er maar meteen spijkers met kop pen geslagen moesten worden. Waarom niet meteen het het gehele complex onder de loep genomen? Alleen de optie het complex in zijn geheel als mo nument voor te dragen, ging het gros van de commissie te ver, maar voor het overige was de eensgezindheid groot onder de leden. De discussie spon zich met name toe op de 'herinnerings- waarde' van de fabriek en veel minder op de architectonische- en cultuurhistorische waarde ervan. Met name de onderlinge samenhang binnen de verschil 071 -516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 ketelhuis deel uit. Voor dat uit 1896 stammende pand werd al in een eerder stadium door de commissie, samen met het silo gebouw uit 1904, een positief advies gegeven voor plaatsing op de Rijksmonumentenlijst. Dat verzoek is echter vorig jaar in eerste instantie afgewe zen. Niet zozeer op inhoudelijke gronden - het Rijk oordeelde dat de twee gebouwen vanuit architectonisch- en industrieel- historisch oogpunt bijzonder waardevol waren - maar omdat het toekomstperspectief voor het hergebruik van de gebou wen onduidelijk was. Maar over zaken als slopen en hergebruik spreekt een monumentencom missie zich niet uit. De commis sie beoordeelt alleen of panden de moeite waard zijn om be schermd te worden. herman joustra Koopappartementen, maiso nettes, kantoren. In navolging van GroenLinks heeft nu ook de WD Leiden een nota opge steld over het hergebruik van de meelfabriek, bedoeld als discussiestuk. Kern ervan is dat het complex volgens de partij een gemengde functie zou moeten krijgen voor wonen, werken en openbaar gebruik. Een greep uit de plannen: de zogeheten Molengebouwen, de bruine gebouwen van rond de Tweede Wereldoorlog aan de centrumzijde, zijn zonder grote ingrepen te verbouwen tot twee aaneengeschakelde, acht lagen hoge kantoorgebou wen. Het buitenaanzicht blijft daarbij ongewijzigd. De voor malige fietsenstalling, het ge bouw direct rechts naast de poort in de Oosterkerkstraat, kan volgens de liberalen wor den gebruikt voor een perma nente expositie over het Leidse industrieel erfgoed. Het silogebouw uit 1904, vanaf de Zijlsingel herkenbaar aan zijn pakhuisachtige gevel, zou zich uitstekend lenen voor bedrijfsmatige activiteiten, of dat nu een squashcentrum of een oosters badhuis is. In het zakkenpakhuis, het bruine ge bouw op de hoek van de Oos terkerkstraat en Zijlsingel, heb ben de liberalen atelierwonin gen en een expositieruimte ge dacht. In de grote witte silogebou wen, de dominerende witte ge bouwen met de zonnewijzer en de twee kwadranten, zullen de wijzigingen het meest in grijpend zijn. Daar moeten moeten volgens de notitie koopappartementen en maiso nettes komen. Er is ruimte voor tien verdiepingen. Om de immense oppervlakten van de ze gebouwen optisch te ver kleinen, moet er naast uitspa ringen voor ramen en balkons ook ruimte voor beplanting worden vrijgemaakt. De wan den worden volgehangen met hangplanten, struiken en klei ne bomen. Een ander opvallend ele ment uit het plan is een nieu we functie voor de grote 'S' op het dak van het complex dat vanuit grote delen van de stad is te zien. oorspronkelijk was dat een theetorentje. Het to rentje zou de functie van 'stadsbarometer' kunnen krij gen, waarbij het in directe ver binding staat met Meteo Val kenburg. Zo zou de 'S' bijvoor beeld blauw verlicht kunnen worden wanneer de weersver wachting voor de volgende dag gunstig zou zijn, rood in het geval van een ongunstige ver wachting en groen voor onbe stendig weer. 071 - 516 77 77 fff-] Stadsbank Leiden S' j Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 leiden nog in een verpleeghuis terecht komen. Het gaat daarbij om mensen die chronisch lijden aan ziekten als multiple sclerose en de ziekte van Parkinson. De verpleeghuiswoningen zijn wil lekeurig over het complex ver spreid en kunnen zowel door één als door twee personen worden bewoond. De verpleeg huiszorg zal op termijn worden verzorgd vanuit het nieuw te bouwen verpleeghuis Overrhyn. Tot de opening van Overrijn zal één van de woningen dienst moeten doen als zorgsteun- punt. De eerste bewoners zullen niet eerder dan volgend jaar zomer hun intrek nemen in het com plex Noorderlicht. Maar de con touren van de ouderenflat an nex kinderdagverblijf aan de Willem de Zwijgerlaan zijn in middels goed zichtbaar. Van middag bereikten de bouwers het hoogste punt van het zes etages tellende gebouw. Noorderlicht is een voor Lei den uniek project. Van de 69 woningen in het complex zijn er 30 bestemd voor mensen die nu 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden I Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 leiden Een langgerekt lint van fietshekken. Daarmee wordt de Morsstraat sinds kort ge sierd. Door de krappe ruimte moesten de nieuwe rijwielstallingen hier parallel aan de rijbaan worden geplaatst. Als ze goed worden gebruikt vormen de hekken voor fietsen daar door samen een hek van fietsen. De fietshekken moeten een vertrouwd beeld worden in de binnenstad. De gemeente streeft naar een zo groot mogelijke uniformi teit in het straatmeubilair. De opstelling van de hekken in een lange rij is overigens niet uniform. Waar de ruimte het toelaat zijn de fietshekken dwars op de rijrichting geplaatst. Aan de Oude Vest is inmiddels te zien hoe dat er uit ziet. De gemeente heeft tot nu toe in de binnen stad ongeveer 220 fietshekken geplaatst. De komende tijd wordt dat aantal nog verdub beld. De Stille Rijn, de Apothekersdijk en de Haarlemmerstraat zullen nog met de nieuwe hekken worden opgesierd. Buiten de singels blijft er nog wel ruimte voor experimenten. Zo verschijnen nog voor het eind van het jaar bij station De Vink en aan de Diamantlaan in totaal tien bijzondere fietsklemmen. De klemmen hebben een inge bouwd slot, waarvan de fietser bij inworp van een muntstuk van vijf gulden het sleuteltje krijgt. De klem geeft het geld terug op het moment dat de fiets weer wordt opgehaald. Het systeem is de afgelopen twee jaar met groot succes toegepast in Zweden en is naar Leiden gehaald door fietsenhandelaar Frans Horst. FOTO HIELCO KUIPERS HONDSDOLLE VOSSEN IN HET PARK, IS DAT NATUUR? Stichting Actief Faunabeheer Aanhouding snelheidsovertreder leidt tot worsteling met politie een snelheid van zo'n 75 kilo meter per uur. Toen de politie man de bestuurder bij de krui sing met de Voorschoterweg stilhield, maakte die de opmer king dat 'de politie maar beter boeven kon gaan vangen'. Daarop ging hij er vandoor. Vervolgens is de man tot stoppen gedwongen. Buiten de wagen verzette de automobilist zich. Dat leidde tot een korte worsteling met de politiemah. Opgeroepen collega's assisteer den uiteindelijk bij de arrestatie. De Leidse politie heeft gisteren met enige moeite een snel heidsovertreder kunnen aan houden. De man ging er aan vankelijk met zijn auto vandoor en verzette zich bij een tweede aanhouding tegen de politie. De automobilist, een 33-jarige in woner van Acquoy, is overge bracht naar het politiebureau voor verhoor. Een surveillerende agent tra ceerde de man op de Churchill- laan, telefonerend en rijden met 071 - 516 77 77 Stadsbank Leiden j Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17