't Hunkeren van een zwaar romantische vijftienjarige Boeken Rueger inspirerende gids door Muzikale Medicijnkast °mhels me wurg me een beetje De vele levens van middeleeuwer Jacob van Maerlant Bollebozen centraal in Hoera, ik ben hoogbegaafd! crr umtu ut-Enlist lörcetuutttt loeft twUfcat laer-<£riliocti jtmtanöcmi ftacr. ttp tout- Belgen zijn nog niet helemaal van god los DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 BOEK RECENSIE RENEE DE BORST Christoph Rueger - De Muzikale Huisapo theek. Uitgeverij Bijleveld, 288 blz., prijs; 45,00. Johann Sebastian Bach is heel geschikt om op krachten te ko men in geval van onzekerheid. Bij agressie doet u er goed aan ritmische muziek van bij voor beeld Russische componisten tot u te nemen 'Mep van u af alsof u hout aan het hakken bent, op de tonen en ritmen van bijpassende muziek'. Deze 're cepten' zijn afkomstig uit De Muzikale Huisapotheek, melo dieuze recepten voor lichaam, ziel en geest van de Duitse musi coloog Christoph Rueger. Een heerlijk boek om te lezen en als naslagwerk e re liefhebber ziek. Muziek is ei i medicijn de ziel. Dit adagium waarheid als een koe en uit gangspunt voor dit boek. In 32 hoofdstukken behandelt de in spirerende muzikale geneesheer een heel arsenaal aan gemoeds toestanden en gevoelens van afscheid, verlegenheid, hoop en levensvreugde tot verliefdheid, reiskoorts, heimwee en onge duld. Daarbij doet hij dan steeds een greep uit zijn muzi kale medicijnkast. In het hoofd stuk 'Opstaan' bij voorbeeld: 'Ideaal voor een ontspannen, onbekommerd begin van de dag is de kamermuziek van de maestro's van de barok sona tes en concerten voor uiteenlo pende bezettingen. Rueger legt in de 'Opmaat' uit dat hij bij de keuze van de mu ziekstukken twee methoden hanteert. De eerste is afkomstig uit de muziektherapie en geba seerd op het zogenoemde iso- principe voor het behande len van smart moet in eerste in stantie overeenkomstig gestem de muziek worden gebruikt, daarna kan dan de gewenste te genpool worden opgeroepen. Bij de tweede methode, die Rueger de analoge noemt, kan BOEK RECENSIE GERARD VAN PUTTEN Marga Schouten - Hoera, ik ben hoogbe gaafd! Uitgeverij Alpha, prijs, 29,50. Minderheden hebben het per definitie moeilijk in de samen leving. De categorie buiten beentjes die geestelijk verre su perieur zijn aan de grote massa niet uitgezonderd. Om en nabij twee procent van de Nederland se bevolking mag zich rekenen tot de zogeheten hoogbegaaf den. Hun denkvermogen laat zich uitdrukken in een intelli gentiequotiënt van 140 of meer, waar de normalen van geest het moeten doen met een IQ van 100. De Hoofddorpse Marga Schouten, zelf geestelijk boven normaal ontwikkeld, viert haar debuut als schrijfster met Hoe ra, ik ben hoogbegaafd! Voor waar een juichende titel, maar in haar boekje komt tot uitdruk king dat coverteksten lang niet 'Omhels me Wurg me een beetjenieuwe novelle Cees van Hoore 'Het gelukzalige eiland' van com ponist Claude Debussy: ideale muziek om erotische lusteloos heid te bestrijden. KARIKATUUR LUNDLOFF (1913) hij zijn muziekhistorische ken nis ruimschoots kwijt. Deze analoge methode gaat er van uit dat muziek voortkomt uit be paalde situaties en de daarbij behorende gemoedstoestand van de componist. Het isole ment waarin Beethoven door zijn doofheid terecht kwam, komt dan ook aan de orde in het hoofdstuk over eenzaam heid. Terwijl Rueger in het werk van de door verschillende ziek ten geteisterde componist Mau rice Ravel veel pathologische trekken ziet: 'Zo kan het malen de ritme van de Bolero heel goed als manisch worden opge- Het boek wordt afgesloten met een thematisch overzicht van de aanbevolen muziekstuk ken en een discografie. Het is niet als kritiek bedoeld als ik vaststel dat de keuze voor de muziekstukken een persoonlij ke en dus willekeurige is. Voor wie zich door Rueger wil laten inspireren biedt dit boek voldoende handreikingen om zich jarenlang-in goed en slech te tijden en op elk uur van de dag te wentelen in de wondere wereld van de muziek. NOVELLE RECENSIE Gemakkelijk maakt hij het zich niet. Wie de liefde ziet als 'hunkeren, smachten, zuchten, over alle verten heen naar de ander verlangen' desnoods voor die ander wil len sterven, die is misschien wel altijd een zwaar roman tische vijftienjarige gebleven. Een jongen voor wie de ideale vrouw de van ouds bekende belle dame sans merci is, die je verleidt met haar hoerig uiterlijk om je even later aan je treurige lot over te laten. nis. Youp van 't Hek had met zijn snierende persiflage op de man die in zijn midlife crisis zijn eigenste 'huppelkutje' ont moet, nooit zoveel succes kun nen hebben als de situatie ons onbekend zou zijn. Nu gaat na tuurlijk alle grote literatuur over dezelfde thema's en motieven, maar ieder nieuw boek dient daar toch wel iets aan toe te voegen. Voor mij slaagt Cees van Hoore daar nauwelijks in. Zijn analyse van zijn hoofdfi guur bevat alle bekende roman tische ingrediënten. Zijn voor liefde voor de maan die de nachtzijde van het leven sym boliseert. Het zichzelf ervaren als een raadsel, als een gesple- En treurig zijn de dagen van Milan, die in het midden van zijn leven verliefd wordt op de achttien jaar jongere Nadja. Hij verlaat zijn vrouw Anna en hun twee zoontjes, omdat hij einde lijk de vrouw gevonden meent te hebben naar wie zijn heime lijk verlangens op zoek zijn ge weest. Met zijn novelle Omhels me Wurg me een beetje beschrijft Cees van Hoore dus een langza merhand bekende geschiede- ten persoonlijkheid, waarvan de ene, de reële, zich af en toe ook nog als uitzonderlijk 'leeg' er vaart. Zijn jeugdervaringen waarin de vrouw en het jonge meisje altijd een hoerige kant hebben die aantrekt en afstoot. Milan is het slachtoffer van zijn driften en zoals het een roman ticus betaamt, cultiveert, ideali seert en waardeert hij die drif ten bovenmatig. Maar al die gemeenplaatsen en bekende motieven daargela ten: de novelle haalt het vooral niet door de zwakke stijl. Nadja is niet alleen 'de ultieme vrouw', zij is ook 'de ultieme liefde': 'Haar blik stond als staal in zijn hart.' Milan 'wilde geven, alleen maar geven.(...) Ook met de liefde was dat zo. Maar had hij zichzelf ooit wel eens echt aan iemand gegeven'. Hij leeft immers 'in een wereld waarin hij zichzelf als het enige ijkpunt beschouwt.' En in die wereld is dan weer 'een bom gevallen en de wanden van zijn geest zijn geblakerd door het fosforvuur van de liefde.' Vind je het gek dat hij dan tenslotte 'weer de wanhoop voelt die be zit van hem had geno men.'? Het zijn allemaal grote woorden, grote ge voelens en die overdaad schaadt de subtiliteit waar de literatuur het naar mijn mening juist van moet hebben. Milan is een man die overtuigd is van zijn melodramatische kwaliteiten en die daar jarenlang, zon der enig relative ringsvermogen, vooral zichzelf en anderen mee lastig valt. De tekst op de achterkant van de novelle belooft 'zelfspot' en hu mor die 'de tragiek van het leven' be strijdt. Ik ben ze beide helaas niet tegen gekomen. Marga Schouten denkt op eenzame hoogte altijd de inhoud idekkén! Vanuit haar eigen belevingswereld en die van 31 andere bollebozen beschrijft zij met vlotte pen hoe amusant, gecompliceerd en te gelijk tragisch het leven van een knappe kop in elkaar kan zitten. Slimmer zijn dan slim geeft een voorsprong op de rest, waar het gaat om het doorzien van de dagelijkse dingen des levens. Daarentegenover staat niet zel den het beklemmende gevoel door vrijwel niemand begrepen te worden, terwijl een hoogbe gaafde veelal ook het mikpunt is van pesterijen vanwege onder meer de norm-afwijkende inte resses. It's lonely at the top; door de bank genomen is de. boven laag van de denkende natie ge doemd een eenzaam bestaan te leiden. Achterin het boekje is de thuistest van Mensa opgeno men. Voor de meeste lezers her sengymnastiek, voor een enke ling eenABC'tje. LITERATUUR BESCHOUWING NOP MAAS 'Opgaan, blinken en verzinken', zo zou men de drie stadia kunnen benoemen die de reputatie van iedere beroemd heid doormaakt. Dat geldt voor popu laire zangeressen evenzeer als voor de belangrijkste kunstenaars. Als het ver zinken al niet tijdens het leven van de beroemde persoon een aanvang geno men heeft, treedt dit stadium meestal en definitief in bij zijn of haar overlijden. De roem van onze gedood verfde Nobelprijswinnaar Simon Vest dijk bij voorbeeld dachten we enkele decennia geleden onaantastbaar. In middels is de verkoop van zijn werk nagenoeg tot stilstand gekomen en kalft de groep van wetenschappelijke Vestdijkkundigen in snel tempo af. Slechts weinige schrijvers slagen erin hun reputatie over de dood heen naar het nageslacht te brengen. Multatuli is daar een voorbeeld van. Enkele au teurs krijgen een herkansing. Louis Couperus en Marcellus Emants zakten na hun dood weg, maar na de tweede wereldoorlog kwamen zij sterk terug en werden ze zelfs populairder dan ze tijdens hun leven waren. De duur zaamheid van zo'n tweede leven is moeilijk voorspelbaar. Zeker uitzonderlijk is het als een schrijver ten tweede male een come back maakt. Dat is het geval met de dertiende-eeuwse dichter en verhan delaar Jacob van Maerlant. Deze pres tatie vraagt om een nadere beschou wing. De herontdekking van Jacob van Maerlant vond voor het eerst plaats rond de helft van de negentiende eeuw. Daarna bestond hij een eeuw lang alleen maar in schoolboeken en op de literatuurlijst van neerlandici. En dat kun je niet echt 'leven' noemen. Recent staat Maerlant weer in de be langstelling door Maerlants wereld, het zojuist met de AKO-prijs bekroonde boek van de Leidse hoogleraar Frits ^3 tor op aturcmftmëttr wt* f a U<röt*;ttnfc plctnotïtm^r Deze initiaal uit 'Der naturen bloeme' stelt waarschijnlijk de schrijver Jacob van Maer lant v van Oostrom. Beide keren beleefde Ja cob van Maerlant zijn revival terwijl er een bredere golf van belangstelling voor de middeleeuwen was. De tegen woordige aandacht voor de middel eeuwen is onverbrekelijk verbonden met De naam van de roos van Umber- to Eco. De negentiende-eeuwse be langstelling voor de middeleeuwen wordt steeds in verband gebracht met de romantiek (de zucht naar het verre en zonderlinge). Bovendien had het zich emanciperende katholieke volks deel behoefte aan een cultureel refe rentiekader in het verleden. Natuurlijk is dat niet zonder meer voldoende voor een nieuw leven van een individuele schrijver. Jacob van Maerlant droeg zelf bij aan de kansen op een tweede en derde leven door zijn productiviteit en door de kwaliteit van zijn werken. Hij schreef een wereldge schiedenis (de Spiegel historiael la ter zou deze titel herleven in het be kende populair-historische tijdschrift), een natuurencyclopedie (Der naturen bloeme), een vorstenspiegel (Heime lijkheid der heimelijkheden)een rijm bijbel, een leven van Franciscus en nog zo het één en ander. Volgens Van Oostrom introduceerde hij het leerza me vertoog in de literatuur en.vv^l, in een pedagogisch verantwoorde vorm, namelijk door het steeds met verhalen te larderen. Ieder tijdsgewricht heeft de neiging om de geschiedenis voor eigen gebruik toe te bereiden. Een voordeel van Maerlants beroemdheid in de negen tiende eeuw was, dat hij talrijke aan knopingspunten bood voor de ideolo gie die men door middel van de ge schiedenis wenste te legitimeren. Jo hannes van Vloten schreef in 1860 een verslag van de onthulling Van Maer lants standbeeld in Damme. Hij wraak te daarin dat een spreker Maerlant probeerde in te lijven als strijder voor de Vlaamse zaak en als peetvader van een soort groot-Nederlandse gedachte. Maerlant ontmaskerde immers Franse schrijvers als leugenaars en hij verenig de Noord- en Zuid-Nederland door eerst in de buurt van Brugge te wonen, daarna in Maerlant op Voorne en ten slotte weer in Damme. Ook verzette Van Vloten zich tegen de opvatting van de Leidse hoogleraar en feestredenaar M. de Vries, alszou Maerlant de eerste Nederlandse dich- CO Verboden Blake Mortimer-album van superieure kwaliteit HOMME SIEBENGA Ted Benoit/Jean van Hamme - De Zaak Francis Blake Uitgeverij Blake en Mortimer, prijs: 11,25 Guido van Driel - Meneer Servelaat neemt vakantie. Uit geverij Oog Blik/De Harmonie, prijs, 29,95 Jacques Martin - O Alexandrië. Alex-serie nr 20. Uitgeve- nj Casterman, prijs: 9,50 Windig en De Jong - de katten hebben ogen. Heinz - serie deel 16. Uitgeverij óog Blik, prijs: 14,95 Tibet Duchateau - Het uur van de ontvoering. Rik Ringers deel 57. Uitgeverij Le Lombard, prijs: 8,95 Wie verbaast zich nog over juridische blun ders in België? Vorige week verbood een CO Brusselse rechter de ver koop van het schitteren de nieuwe album in de serie Blake Mortimer. De uitgeverij mag het boek niet meer verhan delen zolang er een foto van wijlen Edgar P. Ja cobs op de cover staat. Wat een lariekoek: Striptekenaar Ted Benoit en scenarist Jean van Hamme hebben van De Zaak Francis Blake juist een zorgvuldig eerbetoon gemaakt aan de in '87 overleden geestelijke va der van het stripduo, Ed gar P. Jacobs. Het jaren lange hunkeren van de trouwe fans wordt boven verwachting beloond. De tekenstijl is superieur Jacobsiaans, het verhaalgegeven is ronduit verrassend. De onkreukbare held Francis Blake, chef van de Britse contras pionage, ontpopt zich als dubbelspion. Zijn vroegere collega's staan hem naar het leven en zijn vriend professor Mortimer wordt heen en weer geslingerd tussen trouw aan zijn strijdmakker en trouw aan zijn vader land. Gelukkig ligt het album gewoon in de winkel. Dat de Belgen niet helemaal van god los zijn, mag blijken uit de toekenning van De Prijs De Leeuw zo'n tienduizend gulden aan Amsterdammer Guido van Driel voor zijn album Mijnheer Servelaat neemt vakantie. Het verscheen al in mei maar dit album verdient het, nog even voor het voet licht te worden gehaald. Van Driel is een zeer kunstzinnig tekenaar, met een vol strekt eigen stijl, die graag op het randje van de droomwereld balanceert. Zijn nieuwste album is een hallucinerende psychologi sche thriller, waarin bur german Servelaat tijdens een droomvakantie ont snapt uit zijn grauwe be staan. Goed nieuws voor de liefhebbers van het werk van Joost Swarte. Alweer zo'n twintig jaar geleden tekende hij voor het week blad Jippo een vervolgver haal over het duo Katoen, de goeiige pierrot-achtige clown, en Pinbal, de bra- nie-achtige, onbetrouwba re hond. Het tweetal stort zich met groot enthousias me, maar ook met verplet terende naïviteit op het vlak van de journalistiek. Katoen en Pinbal Achter Het Nieuws was al in een Spaanstali ge versie als album verschenen en is nu sinds vorige week eindelijk ook in het Ne derlands verkrijgbaar. Zoals alle goede jeugdliteratuur ook zeer aan te raden voor volwassenen. Een klassieker in de letterlijke betekenis van het woord is het nieuwste deel in de Alex-serie van Jacques Martin. In OAlexan- drie, deel 20 in de bijna een halve eeuw geleden gestarte reeks, arrangeert Martin een ontmoeting tussen de blonde Romein se hoofdpersoon en de beroemde Egypti sche koningin Cleopatra. Na een stilte van tien jaar laat oude rot Martin zien dat hij nog steeds in staat is de klassieke oudheid in fraaie tekeningen te verbeelden. De ver haallijn is nogal warrig en de tekeningen doen soms wat stijfjes aan, maar de in prachtige kleuren uitgevoerde Egyptische decors en taferelen zijn sfeervol en dankzij Martin's grondige research ook zeer authentiek. Volgende maand gaat in Het Meneer Servelaat neemt vakantie. Koninklijk Penningenkabinet te Leiden een expositie van start over De Euro van de Oudheid. Groot opgeblazen tekeningen van Martin vormen het decor van de tentoon stelling. De moeite waard om nog even te signale ren is het verschijnen van het nieuwe Heinz-album, ...de katten hebben ogen van Windig en De Jong. Voor lezers van deze krant behoeft de onnavolgbaar melige hu mor van deze mollige kat geen verdere in- TEKENING GUIDO VAN DRIEL troductie. Voor stripofielen met een nostalgische in slag ligt er een kersverse Rik Ringers op de schappen, Het uur van de onwoering. Sce narist Duchateau en tekenaar Tibet raken al aardig op leeftijd en zijn inmiddels al aan hun 57ste album toe. Maar Ringers zelf, de onvermoeibare Belgische speurneus met rode koltrui en ouderwetse spuuglok, lijkt met het jaar jonger te worden. ter geweest zijn. Nee, voor Van Vloten verdiende Maerlant zijn standbeeld als een voorloper van de Verlichting, 'als kloek vernuft en edel denker, als man die op maatschappelijk gebied de heil rijkste beginselen, den weldadigsten geest ontwikkelde'. Jacob van Maerlant ijverde voor hel oprichten van scholen en hij had moeilijkheden met de gees telijkheid: twee punten die hem voor Van Vloten onweerstaanbaar inne mend maakte. Jacob van Maerlant kreeg in de vori ge eeuw dus mede een tweede leven omdat hij paste in de ideologieën van Van Vloten en een aantal geleerde tijd genoten. In onze eigen ideologie-loze en ontzuilde dagen is het wéér een hoogleraar die Maerlant zijn derde le ven schenkt. Deze keer is hij het ideale object voor een brede cultuurhistori sche studie. Het, weinige wat van zijn leven bekend is en zijn werken worden geplaatst in de middeleeuwse cultuur, zoals die door modern onderzoek ge reconstrueerd is. En juist de onbe kendheid van veel levensfeiten geeft de verteller Van Oostrom de ruimte om datgene te doen wat hij van Maerlant zelf heeft kunnen leren: het veraange namen van zijn studie door mooie verr halen te vertellen. Bijvoorbeeld door de rol van Maerlant in de vorming van Floris V uit te serveren. Frits van Oostrom noemde de toe kenning van de AKO-prijs goed nieuws voor de middeleeuwen. Misschien reikt deze bekroning wel verder. Hope lijk zal ze het diepgewortelde wantrou wen van kritiek en publiek tegenover (literair)-historische studies helpen wegnemen. Lang niet alle wetenschap pers bedienen zich van krakend proza vol vakjargon. Het beste nieuws zou zijn dat Van Oostroms voorbeeld nóg meer geleerden ertoe zou inspireren, hun bevindingen zo begrijpelijk en leesbaar mogelijk te presenteren. Teksten Herman Finkers gebundeld CABARETTEKSTEN RECENSIE JAMES MCGONIGAL tan Finkers - Ich bin ein Almeloër'. Uitgeverij Novella, prijs 14,90 'Het sneeuwde dat het goot.' 'Jongens met hart voor de zaak dus de goedkoopste.' Wie niet van dit soort grappen houdt, houdt waarschijnlijk ook niet van Herman Finkers. En behoort even waarschijnlijk tot een minderheid, want de Twentse cabaretier is erg popu-. lair. Zo populair, dat zijn uitge ver nu een boekje met gelegen heidsteksten heeft uitgebracht. Het is een leuke bundel van allerlei flauwekul geworden. Finkers verstaat de kunst men sen met een zinswending op het verkeerde been te zetten. Zijn humor is droog en zijn be heersing van de Nederlandse taal (ABN of Twents) voortreffe lijk. Een deel van de bundel bevat teksten uit een kerkblaadje en een preek. Finkers, katholiek huis uit, kwam op verzoek praten in een protestantse kerk in Groningen. Uiteindelijk spreekt hij toch vooral over de- moederkerk, de bidsprinkhaan en de bidsprinkkip en zegt hij behartigenswaardige dingen over dogma's. Kortom: in deze bundel veel nonsens, soms wonderschoon vormgegeven, met wat serieuze elementen en enkele gedachten over geloof en zingeving. Zou de uitgever hebben gedacht dat de feestdagen er aankomen?

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13