Ammonieten en veel zand onder de loep Hese vrouwenstemmen door lekke stembanden Wetenschap Techniek Elke koe heeft zijn eigen loei DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 PETER DE JAEGER. Er is een loeicomputer ontwikkeld, waarmee een boer zijn koeien kan her kennen aan hun geluid. Het systeem is ontwikkeld door de Pool Wojciech Ko- walczyck van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Het computersysteem ver taalt de frequentie van het geloei in vijfenzestig cij fers. Aan de hand van die getallenreeks is vast te stellen om welke koe het gaat. Het systeem wordt samen met Duitse onder zoekers voor de praktijk gemaakt. Als het zover is, kan de boer in zijn stal mi crofoons ophangen en aansluiten op het meetap paraat. Op de computer uitdraai kan hij dan in een oogopslag zien of een koe bijvoorbeeld honger heeft of verkouden is. BEN APELDOORN GPD De Stichting Geologische Activi teiten (SGEA) organiseert zon dag weer een geologisch evene ment met als thema ammonie ten. Deze belangrijke diersoort stierf 65 miljoen jaar geleden uit, samen met die roemruchte, andere kanjers: de dinosauriërs. Waren de meeste dinosauriërs op het land te vinden, de am monieten behoorden tot de ty pische zeefauna. Het waren weekdieren (dieren zonder ske let): ze behoren bovendien tot de oudste zogeheten 'koppoti- gen'. Dit door hun vorm: een 'kop' met daaraan verbonden een serie op poten lijkende ten takels. Ze waren vaak gehuis vest in holle, spiraalsgewijs op gewonden of gewoon rechte, buisvormige 'schelpen' die soms enorme afmetingen kon den bereiken. De eerste fossielen van ammo nieten zijn gevonden in meer dan vierhonderd miljoen jaar oude aardlagen. Dat betekent dat de ammonieten al leefden in het begin van het geologische tijdperk, dat bekend staat als het Devoon. Hun heerschappij duurde dus bijna 350 miljoen jaar, ongeveer honderd miljoen jaar langer dan die van de dino sauriërs. Aangenomen wordt dat ze door dezelfde oorzaak uitstierven: de inslag van één of meerdere reuzenmeteorieten op aarde aan het eind van het Krijttijdperk, 65 miljoen jaar ge leden. Tijdens het evenement wordt door een aantal deskundigen aandacht besteed aan de hon derden miljoenen jaren lange evolutie van de ammonieten waarvan een groot aantal fos sielen is te bezichtigen. Die zijn voornamelijk afkomstig uit het Zuid-Franse Wissant. ,,Er wordt uitvoerig ingegaan op de wijze waarop die fossielen tot stand kwamen", zegt pro ject-coördinator Van Denne- broek van de SGEA. „En om dat te verduidelijken kunnen men sen, tegen een geringe vergoe ding, een afdruk laten maken van een echt fossiel. Daar wordt een snel drogend en uithardend kunststof voor gebruikt. Dat kunnen ze dan mee naar huis nemen." Behalve de ammonieten wordt de aandacht van bezoekers ook het Zandvoortse strand. We le ren de mensen de vele soorten zand met behulp van microsco pen te determineren door frac ties te onderscheiden." Volgens Van Dennebroek is er een levendige handel in de ver schillende soorten zand. „Er zijn mensen die voor hun va kantie in de meest afgelegen ge bieden komen en daar bakjes of potjes zand van meenemen. Die worden dan weer gekocht of ge ruild door andere geologie- amateurs. Het is een leuke, steeds omvangrijker hobby aan het worden." Behalve over ammonieten en zand is er ook informatie te ver krijgen over boeken en gidsen over geologie. Daarnaast is er een beurs te bezichtigen waar mineralen, echte fossielen (niet alleen ammonieten) en edelste nen te zien én te koop zijn. Fossiele afdrukken v oud zijn. n ammonieten die op z'n minst 65 miljoen jaar gevestigd op gewoon zand. Nou broek uit. „Aan de hand daar- ja, gewoon. „Onder de micro- van kun je de verschillende scoop kun je bepaalde mine- soorten zand onderscheiden, raalkorreltjes in het zand onder- Zand, afkomstig van Ameland is scheiden", legt Van Denne- toch echt anders dan dat van HENK HELLEMA GPD „Bij sommige mensen houden stembanden wanneer ze bij het praten tegen elkaar komen te liggen, een opening, een 'lek'. Bij vrouwen komt dat veel vaker voor dan bij mannen. Een vrouw met een relatief groot lek heeft een hese, omfloerste stem. Een prima stem voor een 06- Drs. Arend Sulter, opleiding bij de afdeling KNO van het Academisch Ziekenhuis in Groningen, promoveerde gis teren op een onderzoek naar de manier waarop stemgeluid in het strottenhoofd wordt ge maakt. En daar wordt volgens hem nog te weinig naar gekeken. „In on ze moderne maatschappij waar steeds meer de nadruk op infor meren en communiceren komt te liggen, neemt het belang van een goede stem alleen maar toe." Studie naar hoe stemgeluid ont staat. vereist kennis van de aërodynamica. Sulter heeft daarvoor grote belangstelling. Van jongsaf aan was hij geïnte resseerd in de luchtvaart en dat bracht hem aanvankelijk in Delft om lucht- en ruimtevaart techniek te studeren. Die studie kon hem echter maar een jaar bekoren. Hij zwaaide over naar medicijnen, maar bleek toch blijvend behept met een tik voor aërodynamica. „Bij stern- onderzoek draait het toch ook om luchtbewegingen en lucht druk." Hoe het stemgeluid in het strot tenhoofd precies wordt ge maakt, heeft Sulter bij een aan tal personen zorgvuldig beke ken. Voor dat doel zette hij hen een soort masker op, waarmee heel kleine verschillen in lucht druk kunnen worden gemeten. „De lucht die uit de longen komt, maakt eerst halt voor de gesloten stembanden in het strottenhoofd. Door de toene mende luchtdruk worden de stembanden als het ware ge dwongen van elkaar te gaan. Meer dan honderd maal per se conde worden zo via de wijken de stembanden luchtpropjes de keelholte ingeschoten. Bij mannen gebeurt dat openen en sluiten ongeveer 120 maal per seconde, bij vrouwen zo'n 200 maal. „De frequentie waar mee deze luchtpropjes de stem banden passeren, bepaalt de hoogte van de stem. Die van de man is dan ook lager dan die van de vrouw. Een kwestie van een aangeboren, anatomisch verschil tussen man en vrouw." Overigens spreekt de promo vendus liever over stemplooien dan over stembanden. „Ze be staan niet alleen uit pezen, maar zijn ook opgebouwd uit spier- en bindweefsel en zijn bedekt met slijmvlies en huid." Trillingen van de stemplooien samen met spierbewegingen in keel- en mondholte bepalen uiteindelijk wat er met het stemgeluid wordt gedaan: pra ten of zingen. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Het aannemen van een consti tutie (6); 7. Echt een dans voor haar (5); 8. Bijgenaamd het eer ste brievensnoer (5); 9. Stonden niet op elkaar (5): 10. Sappige kerel (4); 11Net voor het op stootje erop genomen (6); 12. Vreemde boer die maling heeft aan een rund (6). Verticaal: 2. Verbonden met het hoekje om (5); 3. Bevindt zich in thee (6); 4. Vrijer in Overijssel (6); 5. Geen serieuze muziek (4); 6. Oorlogsonderscheiding? (8): 10. Aanslag waar men onder kan zit ten (4); 11. Honger is de beste (3). KRUISWOORDRAADSEL -ondanks - v-io-ui-s ris-r-fit en-mei-ta knol-klam -edal- amen-stil me-lei-eo ent-g-oke n-om-nb-t -primair- Een schorre, ruwe stem zoals die van Joe Cocker heeft een andere oorzaak dan een hese stem. „Een schorre stem heeft te maken met een onregel matigheid in tril lingen van de stemplooien", al dus Arend Sulter, KNO-arts in op leiding. FOTO GPD Het vaker open- en dichtgaan van de stemplooien bij vrouwen heeft z'n nadelen, zegt de aan komende KNO-arts. „Er ont staat meer wrijving tussen beide stemplooien, waardoor de kans groter is dat er op de stemplooi en (eelt)knobbeltjes ontstaan. Niet ernstig, maar de stem van een vrouw wordt er wat heser door." Waarom mensen die veel pra ten een hese stem krijgen? „Dat heeft te maken met de stem plooien die vermoeid raken, wat dikker worden en niet meer, zoals zou moeten, abrupt slui ten." Overigens is een schorre, ruwe stem - als die van Joe Cocker - iets anders dan een hese stem. „Een schorre stem heeft meer te maken met een onregelmatig heid in trillingen van de stem plooien." Sulter heeft niet alleen onder zoek gedaan naar de manier waarop stemgeluid wordt ge maakt, maar ook naar de wijze waarop deze door luisteraars wordt ervaren en gewaardeerd. Daartoe heeft hij 27 derdejaars studentes logopedie uit Nijme gen de stem van verschillende mannen en vrouwen laten be oordelen. „Een mooie stem moet melodieus zijn, moet le vendig zijn, moet helder zijn. Vrijwel alle studentes bleken een mannenstem prettiger te vinden dan die van een vrouw." Volgens hem zouden deze uit komsten als basis kunnen die nen voor het maken van een mooie computerstem. Sulter heeft proefpersonen niet alleen laten praten, maar ook laten zingen. In dat laatste geval moesten bepaalde tonen wor den nagemaakt. Een groot aan tal leden van Groninger zangko ren heeft aan zijn onderzoek medewerking verleend. Tussen de manier waarop geoefende (amateur) zangers en ongeoe fende zangers hun stem gebrui ken, bleek niet zo erg veel ver schil te bestaan. „Geoefende zangers weten hun stemmogelijkheden alleen opti maal te benutten. Dat geldt vooral de omvorming van het stemgeluid in de keel- en mondholte. Ze weten deze zo te gebruiken dat het stemgeluid gaat resoneren. Daarmee berei ken ze een versterking van het stemsignaal." Door het onderzoek van de nor male stemvorming is het nu ook mogelijk afwijkingen aan te to nen, zegt Sulter. „Er komen vrouwelijke leerkrachten bij ons op de poli die zich voor de klas nauwelijks meer verstaanbaar kunnen maken. Onderzoek kan aangeven in hoeverre en in wel ke mate dat te maken heeft met een onvolledige sluiting van hun stemplooien." In feite is daaraan weinig te doen. Volgens Sulter zouden mensen die in hun werk veel van hun stem gebruik moeten maken - als leerkrachten, zan gers en zangeressen - al voor hun eigenlijke carrière bij ons voor advies moeten komen. Ste- monderzoek zou uit kunnen maken of ze daar in feite wel ge schikt voor zijn. Het zou later leed kunnen besparen. ■HMB wmêmêm s T R I TOMPOES Tom Poes en het boze oog De zwarte figuur deed enige passen voorwaarts en nam heer Bommel met een vlammende blik op. „Mijn naam", sprak hij met zware stem, „is Moen. En ik kijk, Heb je daar iets op tegen?" „J-ja!" stamelde heer Ollie. „N-niet doen! U hebt het boze oog!" „Niet één, maar twee!" donderde de ander. „Ach wat vreselijk", hernam heer Bommel handenwringend. „Is het al niet genoeg, dat de Oude 'Schicht een heidekruier heeft aange reden? Mijn maaltijd is bedorven, men heeft een balk op mijn bed ge..- eh..gekeken en mijn auto ligt onder een boom geklemd. En nog steeds kijkt u, als u begrijpt wat ik bedoel. Ik heb u toch geen kwaad gedaan? Ik ben een vreedzame witte heer..." „Wat doe je hier dan in het bos van de zwarten?" riep Moen dreigend uit. „Er is geen plaats hier voor lieden van jouw slag. Scheer je weg!." Met deze woorden strekte hij gebiedend een arm uit en zijn ogen fonkelden zó onheilspellend, dat heer Ollie het angstzweet uitbrak. Met een zwakke kreet zette de ongelukkige het op een lopen. „Ik ben getroffen!' jammerde hij. „Ik voel het; het boze oog heeft toegeslagen!" Nu, daar zag het wel naar uit. Want verblind door nare voorgevoelens schonk de beklagens waardige heer geen aandacht aan zijn omgeving en daardoor struikelde hij over een boomwortel die over het pad groeide. Hij verloor het even wicht en sloeg voorover in een rivier tje dat zich kabbelend door het woud bewoog. „Pas op, heer Ollie!" riep Tom Poes, die het ongeluk had zien aankomen. „Een eindje verderop is een waterval!" Doch het was reeds te laat. Het water sloeg hoog op en sloot zich toen over het hoofd van heer Bommel. H W DOOR JAN VISSER Het is dezer dagen fraai weer maar de hooggespan nen temperatuurverwachtmgen komen niet uit. Woensdagmiddag werd het slechts op een enkele plek in het zuiden van het land ruim 16 graden; bij ons in westelijk Nederland rapporteerde Bloemen- daal aan Zee maximaal 15.0. Oorzaak van de enigszins achterblijvende temperaturen is de posi tie van het hogedrukgebied. Het systeem is name lijk doorgeschoven naar het Oostzeegebied. Daar door is de wind meer oost dan zuidoost geworden met als gevolg aanvoer van lucht die met name door de nachtelijke afkoeling boven het Europese vaste land sterk is afgekoeld. Buiten kijf blijft echter dat het natuurlijk bijzonder mooi weer is. Van morgen af takelt oktober evenwel langzaam af. Met een naar zuidelijke richtingen ruimende stroming wordt nog wel zachte lucht aangevoerd (het kan vrijdag middag 15 graden worden) maar er trekken meer en dikkere wolkenvelden over ons land en later zou daar enige regen uit kunnen vallen. Bewolking eri regen hangen samen met een oceaanfront. Op za terdag waait de wind uit het zuidwesten en wordt het een graad of 14. Verder is het die dag wel droog met af en toe zon. Van zondag af zet het aftake lingsproces zich voort. Een diepe depressie boven Ierland, die deels door tropische energie van de or kaan Lili wordt gestimuleerd, veroorzaakt later op de dag regen en wind. Ook maandag en dinsdag is het wisselvallig bij een verder dalende temperatuur. De voormalige orkaan Lili trekt zelf overigens naar het zuidwesten van Europa en zou daar flink wat re gen kunnen gaan veroorzaken. De gemiddelde okto- bertemperatuur schommelt momenteel rond nor maal. Van de overige maanden dit jaar, januari tot en met september, waren er maar liefst zes te koud of te koel en drie te warm. Voor het eerst in jaren zijn koudere maanden dus in de meerderheid. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Perioden met zon. Vooral aan de kust, vandaag al leen in het noorden, vrij veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Veel wind. Maxima rond 11 graden, in het noorden enkele gra- lager. het noorden ook wolken velden, maar vrijwel overal Denemarken: Flinke perioden met zon. In de nacht en vroege och tend kans op mistbanken. Morgen later meer bewol king, maar tot de avond droog. Middagtempeia- tuur op beide dagen rond 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend bewolkt, van tijd tot tijd re gen en vooral vandaag winderig. Van daag in het oosten van Engeland nog pe rioden met zon en droog. Geleidelijk la gere temperaturen; maxima vandaag rond 17, morgen ongeveer 15 graden. België en Luxemburg: Vandaag droog en zonnig. Morgen meer bewolking en kleine kans op regen. Maxima vandaag rond 19, morgen onge veer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en veel zon. Morgen in de weste lijke departementen meer bewolking en toenemende kans op regen. Langs het Kanaal aantrekkende zuiden- tot zuid westenwind. Middagtemperatuur van daag ongeveer 20 graden, maar langs kust f' Wolkenvelden en een enkele bui, moge lijk ook onweer. Naar het zuiden toe meer zon en droger. Lagere temperatu ren; middagtemperatuur morgen uiteen lopend van 18 graden aan de Costa Ver- de tot 24 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook wat zon en een klei ne kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Droog en overwegend zonnig. In het noordwesten, morgen ook in het westen, wolkenvelden en een enkele bui. Kans op onweer. Minder warm; maxima mor gen van 18 graden langs de Golf van Biskaje tot rond 25 in het zuiden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: Zonnig en droog. Aan zee kans op mist. Middagtemperatuur meest tussen de 25 en 30 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur aan zee tussen 22 en 27 graden. Zuid-Frankrijk: In de nacht en ochtend kans op mist. Verder veel zon en droog. Morgen vooral in het westen meer bewolking en toene mende kans op een bui, misschien ook onweer. Maxima vandaag uiteenlopend van 22 graden bij Lyon tot 27 aan de voet van de Pyreneeën. Morgen van het westen uit lagere temperaturen Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 22 graden. mist. Verder flink wat 2 Maxima rond 18 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige perioden e tussen 13 i 18 Polen: Droog en flinke perioden met zon. In het oosten vandaag eerst ook wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. In de nachten ochtend mistbanken. Middagtempera tuur rond 10 graden, morgen in het wes- TsjechiVerf Slowakije: Droog en veel zon. Vandaag in het uiter ste oosten nog v mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in Slowakije tot 14 in Hongarije: Flink wat zon, maar in het oosten van daag eerst ook wolkenvelden. Droog. In de ochtend hier en daar mist. Middag temperatuur ongeveer 12 graden. VRIJDAG 25 OKTOBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.23 Zon onder 18.23 Maan op 18:04 Maan onder06.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.06 15.31 02.39 15.04 Laag 11.14 23.24 10.55 23.05 Weerrapporten 23 oktober 20 u stapelwolken. K|agenfurt Italië: Afwisselend zon en Droog. Middagtempera sen 17 en 22 graden. Corsica en Sardinië: Tamelijk zonnig en droog. Middagtem peratuur rond 22 graden. Malta: een enkele regen- of onweersbui. In het westen van Griekenland droog en over wegend zonnig. Op de Egeïsche Zee waait een frisse noordenwind. Vooral rond Thessaloniki fris met maxima van 14 graden. Elders middagtemperaturen rond 18 graden. Turkije en Cyprus: dan zon en vooral in het noorden en zuidoosten en op Cyprus enkele pittige regen- of onweersbuien. Middagtempe- 17 graden, en op Cyprus warmer. Duitsland: Overwegend zonnig en droog. In de och tend kans op mist. Pas morgen later op de dag vanuit het westen meer bewol king, maar tot de avond droog. Maxima uiteenlopend van 15 graden rond Berlijn tot 20 in he Zwitserland: Buenos Aires i Casablanca c Johannesburg c AUE0/AAJ)JK Z/M VAM PE JOMEM &VA/T-' PAT /SA/TOP A/S MET MEXEST /S, MAM. /MPE/EM7E 6AOE/- EM ZE WEE# AAM.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12