Leidsch Dagblad 27 Philips gaat weer flink bezuinigen Nieuwe vluchtelingenstroom in Oost-Zaïre Leiden klem tussen plannen en beloften Voorproefje ballonnenactie Leidenaar zwaar gewond na klappen met schop Nuis: hoogte kijkgeld afhankelijk van inkomen Broeikasgassen meten op REM-eiland Paus erkent evolutietheorie CAS3A GOED NIEUWS DONDERDAG 24 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Meisje overgiet been opzettelijk met kokend water voor proef Cultuur en Kunst Paolo Conté: Ik voel mij geen popmuzikant Leiden 'Met kruiwagen kans x O op snelle Q behandeling' Sport Feyenoord nog niet van schrik bekomen Nieuwe operatie Centurion nodig Philips-president Cor Boonstra heeft vanochtend van de presentatie van de slechte kwartaalcijfers gebruikge maakt om een nieuwe Operatie Centurion aan te kondi gen. Tegen alle gewoonten in onderbrak hij de perscon ferentie van financieel topman Dudley Eustace om een nieuwe ingrijpende saneringsronde aan te kondigen, die het concern in al zijn geledingen zal raken. leiden «hans jacobs Weinig vrolijke dingen in vanmiddag gepresenteerde begroting 1997 nenhalen die het gevolg is van de gestegen waarde van het onroerend goed, verlaagt Leiden de tarieven. Het kan dan ook bijna niet anders dan dat de grootse plannen van dit college projecten als de Sleutelhof en de Lakenhal in de knel komen. Het uit stellen van grote investeringen lijkt immers de enige manier om de begroting sluitend te krijgen zonder opnieuw in aanvaring te komen met de provincie. Tenslotte is er nog één beleidsonderdeel waarbij B en W bijna verplicht zijn extra geld uit te trekken. Met de schokkende uit komsten van het armoede-onderzoek nog vers in het geheugen, is het niet te verkopen wanneer de gemeente nu geen ferme maat regelen aankondigt om de tweedeling in de stad een halt toe te roepen. Aart van Bochove zal geen vrolijk gezicht trekken wanneer hij aan het einde van de middag de begroting van de gemeente Lei den presenteert. De CDA-wethouder, die eerder dit jaar het roer overnam van Joop Walenkamp, heeft in zijn eerste werkstuk weinig 'leuke' dingen kunnen doen. Leiden moet bezuinigen en dat zal blijken bij de presentatie, al zal het gemeentebestuur een aantal snij-operaties ongetwijfeld op crea tieve wijze wegpoetsen. Tot twee maal toe trokken de collegele den zich terug 'op de hei' om het gat te vul len dat de begroting dit voorjaar nog ver toonde. Met een week vertraging is vanmid dag het resultaat van die sessies bekendge maakt. De opgave waarmee het college aan de slag ging lijkt op zich niet zo moeilijk: zoek 6,2 miljoen in een begroting van 700 miljoen. Een bezuiniging van minder dan één procent. Maar wel één die komt na een hele serie van bezuinigingen. Vorig jaar moesten B en W nog het mooie bedrag van 18 miljoen schrappen. Daarbij werd toen aan alle kanten de trucendoos opengetrok ken. Dat ging zo ver dat de provincie de be groting 1996 uiteindelijk pas gisteren offi cieel goedkeurde. Wat het extra moeilijk maakte, waren de randvoorwaarden waarop het college zich had vastgepind. De belangrijkste daarvan is de belofte lasten niet zo maar voor iedereen te verhogen. Terwijl de meeste gemeenten vrolijk een hogere belastingopbrengst bin- eindhoven cpd Bovenop de in het vorige kwar taal al geresérveerde achthon derd miljoen gulden voor de in grepen in de divisie Sound Vi sion (televisies, video's en ge luidsapparatuur) wordt in het vierde kwartaal nog eens één miljard uitgetrokken voor reor ganisaties bij de andere secto ren van het concern. De ingrepen zijn een reactie op de zeer teleurstellende kwar taalcijfers van Philips. Het be drijf heeft in het derde kwartaal een nettowinst behaald van 123 miljoen gulden op een omzet van zestien miljard. Dat is ruim 75 procent minder dan in het derde kwartaal van vorig jaar. Over de eerste negen maanden van het jaar is de winst 359 mil joen, tegenover 1.866 miljoen vorig jaar. Boonstra kondigde een streng regime van kostenbewaking aan, maar meldde niet hoeveel banen zullen verdwijnen. De herstructurering zal zich richten op het snijden in het manage ment. Bestuurder A. Verhoeven van de vakbond voor middel baar en hoger personeel sprak eerder van een verlies van dui zend banen extra bij Philips. Dat aantal komt volgens hem bovenop de zesduizend ar beidsplaatsen waarvan Philips eerder aankondigde dat die zul len vervallen. De tegenvallende cijfers zijn voor een belangrijk deel te wij ten aan vertraagde groei in de chipsverkoop, de slechte presta ties van de divisie Sound Vi sion, met een prijsverval van vier procent, en ook Polygram. De verwachte verbetering van de winst zal volgens Philips in de tweede helft van dit jaar niet intreden. Het aandeel Philips opende vanmorgen 3,60 gulden lager op 53 gulden, bij een slot- koers van 56,60 gisteren. Pagina 2: Philips moet op zoek naar grote klapper leiden robbert minkhorst Een 31-jarige Leidenaar is giste ren zo hard met een schop op zijn hoofd geslagen, dat hij daarbij zwaar gewond is ge raakt. De man is nog niet buiten levensgevaar. De aanleiding van de poging tot doodslag vormde een op stootje in de Sweelincklaan. Daar reden gistermiddag even na vieren een 48-jarige man uit Leiden met een 27-jarige plaats genoot. Toen de oudste van de twee in de bosjes nabij een bus halte een sanitaire stop maakte, kwamen net een 25-jarige vrouw met haar kind in een kin derwagen voorbij. De urineren de man draaide zich om, waar door zijn geslachtsdeel zicht baar werd. De man zou op dat moment ook 'opmerkingen naar de vrouw hebben ge plaatst', aldus de politie. Die opmerkingen leidden tot een confrontatie met de echtge noot van de vrouw en een fami lielid. Vervolgens haalde de 48- jarige man een schop uit zijn wagen en sloeg daarmee het fa milielid, de 31-jarige, op het hoofd. Zijn collega bedreigde de echtgenoot met een stootijzer. De twee mannen gingen er vervolgens vandoor. Kort daar na meldde het duo zich vrijwil lig bij de politie. KNVB pleit voor inperken van sublicentie NOS bussum homme siebinga Het contract van Sport7 met de NOS wordt mogelijk openge broken om de kwaliteit van de programma's van het sportka- naal te kunnen verbeteren. Dat meldt KNVB-voorzitter Jos Staatsen vandaag in een inter view met De Telegraaf. De hui dige overeenkomst zou te veel in het voordeel van de NOS uit vallen, waardoor er te weinig hoogwaardige aanbod voor Sport7 overblijft. De NOS heeft momenteel uit zendrechten voor een samen vatting (30 minuten) van de in terlands die Oranje thuis speelt, samenvattingen (30 minuten) van wedstrijden die Ajax, Feye noord en PSV onderling spelen en exclusieve uitzendrechten van drie duels per competitie ronde. Jeroen Piket wint in Tilburg tilburg «anp/gpd HET WOORD IS AAN Peter Sirius Wie tegen het naakte in op stand komt, omdat het naakt is, bewijst dat hij uit het pa radijs der schoonheid is ver dreven. weersverwachting VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie ste Fontys- Tilburg ge in de laatste Wely, tegen Gelfand het e schaaktoernooi wonnen. Piket partij van Loek Gelfand speelde re Judith Polgar. Voor de finale van het toer nooi werd verwacht dat Piket en Van Wely het op een akkoordje zouden gooien. Bij een zouden beiden de tweede plaats delen achter Gelfand. Na zes uur verbeten strijd sleepte Piket de zege in de wacht. Pagina 27: Jeroen Piket heeft zijn vorm terug Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport26,27 Strips Uitgaan .25 Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor het concert door Württembergische PhilharmonieReutlingen in de Stadsgehoorzaal. haarlem Actievoerders van Vereniging Milieudefensie gaven gisteren voor de deur van de rechtbank in Haarlem een voorproefje van het voor zondag aangekondigde ballonnenprotest op Schiphol. Binnen diende het kort geding waarmee Milieudefensie onder het actieverbod van de burge meester van de Haariemmermeer probeert uit te komen. De rechter doet daarin morgen uitspraak. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER BABETTE STAPEL KNMI leidt onderzoek voor de kust van Noordwijk Staatssecretaris Nuis (media en cultuur) wil de omroepbijdrage verhogen en deels afhankelijk maken van het inkomen. Hij schrijft dit in een uitgelekte concept-reactie op het advies van de commissie-Ververs over de toekomst van de publieke omroep. Het kabinet bespreekt Nuis' reactie morgen. De kans dat het kabinet zich voetstoots achter Nuis zal scha ren is klein. Verwacht wordt dat de WD-bewindslieden zich te gen het plan zullen keren. Nuis vindt hogere omroepbij dragen noodzakelijk om de om roepen minder afhankelijk te maken van de inkomsten uit re clame. correspondent Paus Johanne Paulus II heeft gisteren in een brief aan de Pauselijke Academie voor We tenschappen geschreven dat het katholieke geloof niet tegen de evolutietheorie is zoals ge formuleerd door Charles Dar win. Deze stellingname wordt beschouwd als een belangrijke doorbraak, omdat voor de ka tholieke kerk immers al het le ven zijn oorsprong in God heeft. Enkele Italiaanse geleerden zei den gisteravond dat de breuk die ten tijde van Galileo Galilei tussen geloof en wetenschap is ontstaan nu definitief is her steld. Volgens de paus hebben 'nieuwe ontdekkingen' hem er toe aangezet te erkennen dat de evolutietheorie meer is dan 'een hypoüiese'. noordwuk conny smits Meer inzicht krijgen in de uit wisseling van broeikasgassen tussen de atmosfeer en de oce aan. Dat is kort gezegd het doel van een internationaal meetex- periment dat het KNMI op het moment leidt op het voormali ge REM-eiland, ongeveer negen kilometer van de Noordwijkse kust. Op het eiland, dat ook dienst doet als de Meetpost Noordzee van Rijkswaterstaat, werken en verblijven gedurende vijf weken zestien onderzoekers, de platformbeheerder, een kok en koksmaat, hutje bij mutje op nog geen 25 bij 15 meter. Eenmaal in de vijf dagen doet het Scheveningse vissersschip 'Albatros' de Meetpost Noord zee van Rijkswaterstaat aan, om spullen te brengen en ter afwis seling van de wacht. Ruim een uur varen is het naar het plat form, dat in de jaren zestig werd gebouwd voor een illegale tv- zender die zich later ontwikkel de tot de TROS. „We zijn de TROS nog steeds dankbaar", zegt dr. W.A. Oost, leider van het KNMI-project. „De Meet post Noordwijk is namelijk een van de allerlaatste platforms ter wereld waar dit soort experi menten kan worden gehouden. Ons onderzoek moet op zee ge beuren omdat een gedeelte van de broeikasgassen daar weer in het water wordt opgenomen en oplost. Aangezien de oceanen zeventig procent van het aard oppervlak beslaan, vormen zij een belangrijke factor in de kli maatbeheersing." Door de groei van industrie en wegverkeer zijn er de afgelo pen tientallen jaren steeds meer gassen als kooldioxide in de lucht gekomen, die zorgen voor een opwarming van de aarde. „Op zich moeten we dankbaar zijn voor dit broeikaseffect", al dus Oost. „Want zonder dit ef fect zou de temperatuur op aar de dertig graden lager liggen en was het ontstaan van leven on mogelijk geweest. Probleem is dat de hoeveel heid broeikasgassen in de at mosfeer zo langzamerhand wel erg sterk begint toe te nemen. „Zoveel, dat het natuurlijke pro ces zo langzamerhand de spui gaten uitloopt", aldus de weten schapper. „Wat wij nu vooral uitzoeken is hoe snel het kool dioxide door het water wordt opgenomen of afgestaan. Dat is belangrijk om te weten, wil je de dreiging van een klimaatsveran dering goed kunnen inschat ten." Naast het KNMI nemen aan de onderzoeken ook TNO en het Nederlands Instituut voor Onderzoek ter Zee deel, en verschillende wetenschappelij ke instituten uit Denemarken, Duitsland, Ierland, Engeland, de VS en Canada. Pagina 19: 'Succesvolle onder zoeken op REM-eiland' BIJ CASBA WONEN superieur in interieur ZAÏRE regio Coma 3 700.000 vluchtelingen f J^Kivu- rer regio i _J Bukavu m r' 312.000 r vluchte- s lingen Bukavuo °Cyangugu Vrachtwagens met hulpgoederen kunnen steden niet meer bereiken Clbitoke io Uvira^\ 220.000 T /V*&, regio UviraS V c 220.000 - vluchtelingen >w- Uvira c/fc DBuJumbura iKiliba Mitumba r ~- bergketen j g - stroom gevechten nairobifrans v correspondent Drie tot vier dagen hebben ze gelopen. Met wat schame le bezittingen op hun rug en hoofd, soms op een fiets of kruiwagen. Mannen, vrou wen en veel kinderen. Voor de tweede keer in twee jaar van een gewapend conflict op weg naar veiliger oorden. De 40.000 Rwandezen en 10.000 Zaïrese vluchtelingen die gisteren het Oost-Zaïrese Bukavu bereikten, zijn uitge put maar opgelucht. Grote vraag is echter hoe lang de hulpinstanties nog voor deze ontheemden kunnen zorgen. Voedsel en medicamenten worden schaars en de ge vechten tussen het Zaïrese leger en Banyamulenge-re- bellen (Zaïrese Tutsi's) ver spreiden zich snel. Vanwege de aanhoudende gevechten in het gebied zijn vrachtwagens met hulpgoe deren er al enkele dagen niet meer in geslaagd de steden Uvira, Bukavu en Goma te bereiken. De belangrijkste toegangswegen zijn te ge vaarlijk of afgesloten door de rebellen. Hulpverleners waarschuwen daarom voor hongersnood en ziekten. En de situatie wordt als maar nijpender nu in het kielzog van de vluchtelingen ook de Banyamulenge-rebel- len vanuit Uvira noordwaarts trekken in de richting van Bukavu en de strategisch ge legen bergketen Mitumba. Het Zaïrese leger is nauwe lijks in staat weerstand te bieden. De naderende strijd en de komst van tienduizenden nieuwe vluchtelingen heeft voor paniek gezorgd onder de hier al verblijvende Rwan dezen en Burundezen, die vervolgens hun kampen heb ben verlaten en westwaarts zijn getrokken. Medewerkers van de VN-vluchtelingenor ganisatie UNHCR doen hun uiterste best de rondzwer vende ontheemden ervan te overtuigen dat ze het beste af zijn als ze naar hun vader land terugkeren, maar slechts weinigen tonen voor alsnog belangstelling. De hoop bestaat echter dat als gevolg van de algehele ver warring, de greep van mili tante Hutu-leiders op de vluchtelingen dusdanig is verslapt dat hun stamgeno ten nu eindelijk kunnen doen wat ze zelf willen. In doctrinatie, bedreigingen en waarschuwingen dat ze een poging naar huis terug te ke ren met de dood moeten be kopen, hebben de 1,2 mil joen Rwandese Hutu's in Zaïre er van weerhouden naar Rwanda te gaan. De UNHCR heeft deson danks de nodige maatrege len getroffen in West- Rwanda om een mogelijke toestroom van vluchtelingen adequaat het hoofd te kun nen bieden. Zo zijn in de grensplaats Cyangugu door gangscentra ingericht, waar teruggekeerde vluchtelingen de nodige levensmiddelen en andere basisvoorzieningen krijgén. Vrachtwagens staan klaar om hen vervolgens naar hun dorpen terug te brengen. Het is nog maar de vraag of ze ook daadwerkelijk zullen worden ingezet. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la. dal is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. controle bezorging) Na de eerste iwee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30] Per kwartaal O acceptgiro ff. 91,20) O automatisch tf. 90,20) B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 n (proef)abonnement heeft gehad. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1