Leidsch Dagblad Groot offensief tegen fraude 7 23 Minister Dijkstal: Reality-tv is ontluisterend 14 Overleg metaal-CAO in Duitsland mislukt Herdenking in Hongarije Martelen nog heel gewoon in Zuid-Afrika Vliegtuig neergestort in Ecuador Ontuchtpleger gepakt En voor die prijs hoefje'm niet zelf in elkaar te zetten. 10, WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Binnenland Buitenland Leiden Hoerenloper is voor de 3 buitenwereld nog steeds een viespeuk CDU wil tarieven Duitse belastingen drastisch verlagen Inhoud wint het van vorm bij Leidse Start Sport Jack Charlton schrijft memoires Morgen op grote schaal acties De vakbond had al eerder met acties gedreigd als de werkge vers hun personeel in geval van ziekte slechts tachtig procent van het loon uitbetalen. De Bondsdag stemde onlangs in met het plan van de regering- Kohl om de mogelijkheid te scheppen het ziektegeld te ver lagen. Sommige bedrijven wil den vervolgens zo snel mogelijk gebruikmaken van die regeling, anderen lieten weten het ziekte- geld op honderd procent te handhaven. Justitie lanceert project na advies commissie-Van Traa HET WOORD IS AAN Emanuel Wertheimer Lachen leer je niet, lachen verleer je alleen maar. weersverwachting De onderhandelingen op traal niveau over CAO in de Duitse metaal- en elektrotechniek zijn vanmorgen op niets uitgelopen. Duitslands grootste vakbond IG Metall (drie miljoen leden) heeft voor morgen acties op grote schaal aangekondigd. Breekpunt in het overleg van de afgelopen dagen vormde het ziektegeld. Dat zal nu per be drijf moeten worden geregeld. Bandenprikker slaat weer toe leiden «ruud sep De Merenwijkse bandenprikker heeft de afgelopen nacht op nieuw toegeslagen. Nadat de vandaal de afgelopen nachten actief was in de Forellen, de Grassen en de Wieren, was het vannacht raak in de Karpers. De politie heeft de nachtelijke sur veillance in de wijk verhoogd. Tussen half juli en half augus tus was er ook al een banden prikker actief in de wijk. Toen naast de politie ook een buurt wacht zich in de strijd tegen de vandaal ging mengen, was het plotseling afgelopen met de lek ke banden. Tot het afgelopen weekeinde. De politie heeft nauwelijks aanwijzingen in welke hoek de dader moet worden gezocht. Politiewoordvoerder R. Blom sluit niet uit dat dit in de Me- renwijk zelf is. Maar eigenlijk sluit hij niets uit. Alleen de mo gelijkheid dat de activisten van het Earth Liberation Front (ELF) achter de actie zitten, wordt als onwaarschijnlijk van de hand gewezen. ELF prikt ook geregeld banden lek, maar kiest daarvoor over het algemeen auto's uit die bij dealers staan. Bovendien eist de actiegroep altijd de verant woordelijkheid voor haar acties op. Volgens Blom is het wachten, op het moment dat de vandaal op heterdaad wordt betrapt, of de politie een gouden tip krijgt. „Als mensen tips hebben, dan zijn we daar heel blij mee", al dus Blom. 18° Het Openbaar Ministerie (OM) gaat met een omvangrijk project de financiële criminaliteit in Nederland te lijf. Dat is vanmorgen in Ede bekendgemaakt. Justitie richt zich met het project ('Financieel Rechercheren') vooral op be strijding van bankfraude, verzekeringsfraude, oplichting, merken- en rechtenfraude, faillissementsfraude en frau de met creditcards. ede»anpfinanciële recherche in het ka der van het project de zware cri- Naast fraudebestrijding zal de minaliteit aanpakken en de jacht op criminele winsten ope nen. Op dit moment wordt, met ondersteuning van de Neder landse Vereniging van Banken, de deskundigheid bij politie en OM vergroot. Volgens het college van pro cureurs-generaal in Den Haag moet het project zich „binnen drie jaar hebben ontwikkeld tot een integraal deel van de hand- havingsketen". Bij financiële recherche richt de aandacht van de opsporende instantie zich op geld- en goe derenstromen die met crimina liteit verband houden. De ver kregen informatie kan worden gebruikt als bewijs bij de aan pak van onderliggende strafbare feiten zoals drugshandel, fraude of bankovervallen. „Een grondi ge financiële recherche is een voorwaarde om zicht te kunnen GEWELDIG OPENINGSAANBOD TIENDE FILIAAL boedapest. Een Hongaarse vrouw steekt een kaars aan op de begraafplaats in Boeda- sche regime. Na bijna twee weken van gevechten, maakten honderden Russische tanks pest waar de slachtoffers van de opstand van 1956 liggen begraven. Vandaag is het pre- een einde aan het verzet. Pagina 8: Hongaarse democratie valt bitter tegen. cies veertig jaar geleden dat de Hongaren in opstand kwamen tegen het communisti- foto reuters laszlo baloch (Jencikova) Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) ergert zich aan het ver schijnsel 'reality-tv'. Dijkstal noemde gisteren in de Tweede Kamer de rechtstreekse verslag geving van ongelukken en ram pen „ontluisterend voor de slachtoffers die worden gefilmd, ontluisterend voor de kijker maar bovenal ontluisterend voor de maker en de televisie zender die gebruik maakt van het leed van anderen". Dijkstal gaf toe ondanks zijn kritiek niet veel tegen reality-tv te kunnen ondernemen. De eni ge regel die hij kan vaststellen, is dat hulpverleners niet mogen worden gehinderd door came raploegen of verslaggevers. Het wettelijk inperken van het recht op vrije nieuwsgaring is echter een gecompliceerde kwestie, waar geen van de bewindslie den op zit te wachten. Minister Sorgdrager van justi tie ziet eveneens weinig moge lijkheden om de waarborgen voor de persoonlijke levensfeer, zoals die zijn verankerd in de Auteurswet en de Strafwet, aan te scherpen. Zij ziet meer heil in de jurisprudentie van rechters. Ook staatssecretaris Nuis (cultuur) concludeert dat je „smakeloosheid op zich niet kunt verbieden. De spanning tussen de persoonlijke levens feer en de vrije nieuwsgaring is moeilijk in codes te vangen", meent hij. Wel ziet hij een mogelijkheid in uitbreiding van de bevoegd heden voor de Raad voor de Journalistiek. Nuis is met de journalistenbond NVJ in ge sprek over een versterking van de rol van dit tuchtcollege. Via uitspraken van dit college kan er misschien toch iets van een Wedden dat... een graafmachine in 3 min. 4 spaarlampen in fittingen kan draaien en dat 10 kandidaten een energiezuinige wasmachine winnen? Kijk naar "Wedden dat..?"' met het Spaar Energie Spel van de Energiebedrijven VERONICA, 20.30 uur KLAAR VOOR HET NAJAAR Onze nieuwe najaarskoilektie is nu kompleet. Sportief, zakelijk of perfekte kombinaties. Van Gils, Tenson, Melka en State of Art zetten de toon voor een verrassend najaar. Kom kijken bij Proveste. A.s. zondag KOOPZONDAG van 11.00 tot 17.00 i Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. 071-5121075 johannesburg runa hellinga correspondent Martelen is nog steeds een normale prak tijk in de gevangenissen van Zuid-Afrika. Advocaat Peter Jordie van het Bureau voor Rechtshulp van de Witwatersrand-Univer- siteit schat dat vijf tot tien procent van de gevangenen die hij spreekt, zegt dat ze zijn gemarteld. „En dan praat ik niet over een paar klappen, maar over het toedie nen van elektrische schokken, mensen on der water dompelen en hen op andere manieren langdurig blootstellen aan ex treme pijn." Het zijn-vooral speciale politie-eenhe- den die martelen. „Daar zitten de meer geharde agenten, die bovendien vaak te maken hebben met zware misdadigers." Meer dan negentig procent van de gemar- telden bestaat uit jonge, zwarte mannen. Daarna volgen zwarte vrouwen. Jordie kent maar twee gevallen van gefolterde blanke mannen. Niet alleen verdachten worden gemar teld. Ook hun familieleden en zelfs getui gen lopen risico's. „Ze martelen moeders om de verblijfplaats van hun kinderen te weten te komen of om verborgen wapens op te sporen. Ze martelen onwillige getui gen en er zijn zelfs gevallen, waarbij de slachtoffers van misdaden werden gemar teld omdat de politie dacht dat ze iets ach terhielden." Advocaat Jordie en zijn bureau steunen mensen die zich geen advocaat kunnen permitteren. Hij behartigt jaarlijks de be langen van zo'n twintig slachtoffers van foltering. „Er melden zich veel meer men sen, maar ik neem alleen gevallen in be handeling waarbij de marteling vrij recent heeft plaatsgevonden. Als het te lang gele den is. wórdt het zo moeilijk om aan te to nen." Omdat van vervolging van martelende politiemensen in de praktijk weinig te recht komt, kiest Jordie vaak voor de civie le procedure. Die draait om schadevergoe ding. Slachtoffers krijgen volgens hem ge middeld twaalf- tot twintigduizend gulden uitgekeerd. Belangrijk daarbij is dat er tegenwoordig technieken bestaan waarmee het gebruik van elektrische schokken kan worden aan getoond, althans als het slachtoffer zich binnen enkele weken meldt. „Gelukkig maken ze in dit land vaak gebruik van schokken", zegt Jordie sarcastisch. Het gaat om een Deense techniek. Daarmee kunnen de enzymen worden op gespoord die in het bloed komen als ge volg van spierbeschadigingen door schok ken. Verder kunnen op de huid de sporen van elektroden worden aangetoond en in het bloed metalen deeltjes die tijdens de schok door de huid het lichaam binnen dringen. Martelingen zijn een erfenis uit de tijd van de apartheid, toen de methode ge rechtvaardigd werd met het argument dat er een oorlog tegen terroristen werd ge voerd. Jordie: „Daar komt nu bij dat de politie zich volkomen machteloos voelt te gen de groeiende misdaad. Mensen in Eu ropa kunnen zich niet voorstellen hoe het is om te leven in een zo gewelddadig kli maat." krijgen op de grote, internatio naal opererende misdaadorga nisaties", aldus de procureurs generaal. De projectleiders zijn E. Kolt- hoff (commissaris van politie) en officier van justitie mr. A. S- peijers. Het project is tot stand gekomen op advies van de par lementaire enquêtecommissie- Van Traa. Boven het Ecuadoraanse havenstad Manta is vanochtend vroeg een Ameri kaans vrachtvliegtuig met vier bemanningsleden aan boord ontploft en neergestort. Volgens niet officiële cijfers zijn daarbij ten minste 21 doden gevallen. De Boeing 707 was net aan een vlucht begonnen. Het toestel slaagde er niet in voldoende hoogte te winnen en botste te gen een kerktoren. Het plaatse lijke ziekenhuis meldde dat er twintig gewonden zijn binnen gebracht. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. 30% 30% 50% 20% 30% 20% zicht op pagina 10 VANDAAG24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Ombudsman Randstad RTV/programma's Sport Strips Uitgaan Kortingsbon voor Russisch concert in het Cultureel Cen trum De Oude Vest in Lei den. Imperium speelt eenak ters van Pinter in eigen thea ter waarvoor ook een kor tingsbon. oegstgeest dingen binnengekomen over de De Katwijker bekende inder daad voor die gevallen verant woordelijk te zijn geweest. Hij vertelde de jongens gevraagd te hebben zich te ontkleden voor geld, zodat hij kon zien of ze ge schikt waren voor een model lenbureau. In een aantal geval len had hij de jongens ook be tast. De man wordt ontucht ten laste gelegd. De 'man met de mountainbike', die de afgelopen weken jonge jongens had lastig gevallen in de omgeving van de Morsebel laan in Oegstgeest en de Klinc- kenbergerplas, is in zijn kladden gegrepen. De jeugd- en zeden politie ontbood gisteren een 26- jarige Katwijker op het bureau in Katwijk als verdachte. Bij de politie waren in de afgelopen tijd drie aangiftes en zes mei gedragscode ontstaan en kan de burger beter bewust gemaakt worden van zijn rechten. De raad zou ook een uitspraak kunnen doen over de wenselijk heid slachtoffers eerst schrifte lijk om toestemming te vragen, voordat er beelden van hen op televisie verschijnen. PvdA en D66 drongen daar sterk op aan. Nü Profiteer tijdens de weken van het licht van de vele fantastische üchtaanbiedingen. De weken van het licht bij IKEA. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement:

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1