Leidsch Dagblad 17 Fokker: Stork werkt met dubbele agenda 1 Psycho medische praktijk in Leiden failliet verklaard Israël vreest voor oorlog met Syrië Bosbrand bedreigt Malibu Wederopstanding Leids spreekuur Kamerleden Het extraatje van Joris en Maaike. ArenA investeert vijftien miljoen gulden 13.99 GOED NIEUWS DINSDAG 22 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland i Buitenland Leiden Feyenoord-supporters verkleden zich tegenwoordig Belastingconflict bederft feestje voor Helmut Kohl De lijdensweg van een heuppatiënt Sport Feyenoorder Van Gastel pas in maart terug Duur schilderij gestolen in Wassenaar wassenaar judy nihof Uit een woning aan de Jonker laan in Wassenaar is gister avond een zeer kostbaar schil derij verdwenen. De bewoner was gewoon thuis, maar heeft niet gemerkt dat iemand een deur openbrak en binnensloop. Het gestolen schilderij, een ech te 'Goedvriend', dateert van be gin deze eeuw en is ongeveer een ton waard. Amateurschilder hangt stiekem in Spaans museum Veel kunstenaars klagen t dat het moeilijk is r ken in de wereld va musea. De Spaanse amateur schilder Victor Ruiz Roizo heeft zo zijn eigen methode bedacht om een voet tussen de deur te krijgen in de kunstwereld. De 39-jarige man heeft het klaargespeeld een van zijn schilderijen vier dagen lang in een van de bekendste musea van de wereld, het Prado in Ma drid, te hangen. Op het drukste moment van de dag plakte hij zijn doek met lijm op de muur in een zaal vol werken van ze- ventiende-eeuwse meesters, onder wie Rembrandt. Een me nigte Japanse toeristen onttrok hem aan het oog van de sup poost. Zijn schilderij stelt een menselijke schedel met wor men voor. Pas na vier dagen viel het oog van een alerte bezoeker op het metalen plaatje bij Ruiz' schil derij. Daar stond te lezen dat het een twintigste-eeuws werk was. Het Prado heeft nog niet op het incident gereageerd. Vol gens de Spaanse media zit het museum met het voorval in zijn Onderzoek naar voorrang fietsers van rechts Fietsers van rechts krijgen voor rang op snelverkeer en overal in Nederland gaat het verkeer op rotondes straks voor. Minister Jorritsma (verkeer en water staat) heeft dit gisteravond toe gezegd tijdens een overleg met de Tweede Kamer over de ver keersveiligheid. De Kamer had de minister anderhalf jaar gele den al om deze twee maatrege len verzocht. Jorritsma voegde daar aan toe dat het er voor fietsers wel veili ger op moet worden. Daarom zal ze eerst een onderzoek in stellen. Volgens de minister moeten gemeenten en provincies goed zijn voorbereid. Bovendien moet de maatregel gepaard gaan met verkeerstechnische veranderingen aan kruispunten en dergelijke. Pagina 3: Kamer bezorgd over onveiligheid in het verkeer los angeles Het Amerikaanse Malibu, woonplaats van veel acteurs, wordt bedreigd door bosbranden. Ten zuiden van Los Angeles zijn al vijftien luxe huizen afgebrand. Dat hebben de autoriteiten bekendge maakt. De bosbranden worden door de harde wind aangewakkerd. Honderden brandweerlieden probe ren het vuur onder controle te krijgen. Daarbij worden vliegtuigen en helikopters ingezet die grote hoe veelheden waterlozen. FOTO AFP FREDERIC BROWN Machinebouwer kan Samsung dwars zitten HET WOORD IS AAN Honoré de Balzac Uit de botsing der karakters, niet uit de strijd der denk beelden worden de antipa thieën geboren. Bij Fokker bestaat de vrees dat Stork, eigenaar van vier voormalige Fokker-bedrijven, met een dubbele agenda aan tafel zit bij de onderhandelingen met Samsung. Stork zou liever met Airbus in zee gaan bij de bouw van de su perjumbo A3XX. Daartoe zou de machinebouwer aan spraak maken op dezelfde ontwikkelingsgelden die Samsung wil gebruiken voor de ontwerp van een nieuw Fokker-vliegtuig, de F 130. gemaakt tussen beide projecten voor wat betreft de werkgele genheid en de benodigde fond- schiphol. bill meyer Samsung maakte gisteren be kend met het Amerikaanse Boeing samen te zullen werken aan de ontwikkeling van de nieuwe, vergrote Boeing 747, de concurrent van de A3JOC. Deel name van de combinatie Fok- ker-Stork onder Koreaanse vlag aan twee concurrerende projecten lijkt uitgesloten. De resterende zeshonderd Fokker-werknemers maken zich dan ook ernstige zorgen over de rol van Stork bij de onderhan delingen, die nog altijd geen re sultaat hebben opgeleverd. Bij Fokker is intern een vergelijking Een deelname van slechts en kele procenten aan het Airbus- project zou rond vierhonderd miljoen gulden kosten aan ont wikkelingsgeld. Fokker zou in het Airbus-scenario niet meer zijn dan toeleverancier van bij voorbeeld de bewegende delen van de vleugels. De bezorgde Fokkerianen voelen daarom meer voor Samsung als partner. Temeer daar de verkoopver wachtingen van de A3XX naar hun mening zeer geflatteerd zijn. Boeing en McDonnell Douglas denken dat de markt (en dus de werkgelegenheidsef fecten) voor een superjumbo slechts half zo groot is. Stork nam na het faillisse ment van Fokker onder meer de vestiging in Papendrecht over, waar delen van de romp en de cockpit van de Fokker 100 wordt gebouwd. Medewerking van Stork aan de overname door Samsung is cruciaal, hoe wel de curatoren hebben be dongen dat Stork de bedrijven moet teruggeven als zij samen werking met een nieuwe eige naar onmogelijk acht. Stork zou in Den Haag echter druk lobbyen om het Airbus scenario door te drukken. Als de onderhandelingen met Sams ung mislukken, zou Stork de failliete boedel rechtstreeks van de curatoren kunnen kopen. Stork zou dan mogelijk aan spraak kunnen maken op 1,4 miljard fiscaal compensabele verliezen van Fokker. VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's Sport Strips Uitgaan leiden caroline v De Psycho Medische Gezond heidszorg Leiden (PMGZ) is fail liet. De particuliere instelling voor geestelijke gezondheids zorg in de Stevenshof sluit op 18 november definitief haar deu ren. Dat betekent dat zo'n 22 medewerkers en achthonderd cliënten op straat staan. De PMGZ zoekt nog naar oplossin gen om cliënten elders onder dak te brengen voor psychothe rapeutische hulp. Een aantal therapeuten overweegt een ei gen praktijk te beginnen. De PMGZ aan de Theda Mansholtstraat is een niet door de overheid erkend particulier instituut voor therapeutische hulp aan mensen met psychi sche problemen. De curator heeft de bv failliet verklaard. De Wassenaarse psy chiater dr. H. Jongeneel, oprich ter van het bedrijf, is als direc teur ontslagen. Hij heeft nog wel een eigen 'psycho medische praktijk' aan huis in Wassenaar. Zijn taken bij de PMGZ zijn sinds enige tijd overgenomen door psychiater dr. M. Tóth. Het instituut heeft een dependance in Voorschoten dat ook dicht gaat. Volgens J. Godee van het managementteam van de PMGZ is het instituut flink in de problemen gekomen doordat de overheid de mogelijkheid heeft afgeschaft patiënten kos teloos van een psychiater door te venvijzen naar een onder zijn/haar verantwoordelijkheid werkende therapeut. „Die zoge heten verlengde arm-structuur mag niet meer: dat betekent dat psy- mensen die niet bij i chiater maar bij een van onze andere therapeuten in behan deling zijn, de kosten voortaan zelf moeten betalen. En dat is natuurlijk problematisch." Daarbij zou het bedrijf Jonge neel boven het hoofd zijn ge groeid. De Wassenaarse psychi ater was niet bereikbaar voor een reactie. Godee: „Jongeneel is failliet verklaard, maar kan in Wasse naar nog gewoon zijn beroep uitoefenen. Dat is ook niet ver boden. maar velen begrijpen dat niet. Voor de medewerkers is dat best zuur omdat de ellen de bij de PMGZ in het verleden is ontstaan. Het lijkt nu of de psychiater vrijuit gaat. Filmploegen actualiteitenprogramma 's geconfronteerd met onverwachte aanloop leiden ruud sep Ze waren gekomen om de begrafenis van het Kamerleden-spreekuur te filmen, maar in plaats daarvan waren ze getuige van de wederopstanding van het bijna vergeten uur. Voor het oog van de came ra's van Den Haag Vandaag en Middage ditie meldden zich niet minder dan negen gegadigden voor een praatje met een par lementariër. De vier Kamerleden alle maal aanwezig op verzoek van de televi siehadden er hun handen vol aan. Vorige week nog verklaarde het Leidse Tweede-Kamerlid Jan Hoekema (D66) in deze krant dat het spreekuur op sterven na dood was. Het initiatief van de vier re gionale volksvertegenwoordigers trok zo weinig publiek, dat langer rekken geen zin had, was de strekking van zijn verhaal. Na een redelijke start in februari van dit jaar, kwamen er sinds mei niet meer dan onge veer drie bezoekers per maand op het we kelijkse spreekuur af. De berichten over de mislukking van het Leidse initiatief trok de aandacht van de redacties van de beide actualiteitenru brieken, maar ook van de gewone Leide- naars. „Op één ochtend hadden we daar door evenveel bezoekers als op alle spreekuren in de maanden mei, juni en september bij elkaar", vertelt initiatiefne mer Hoekema. De plotselinge opleving in de belang stelling gaf een nogal onverwachte draai aan de televisie-uitzendingen. Maar vol gens Hoekema is het nog te vroeg om meteen conclusies te trekken voor de toe komst van het spreekuur. „Ik ben heel be nieuwd hoe het volgende week, wanneer de publiciteit weer een beetje is weg geëbd, zal zijn. Pas daarna gaan we ons formeel beraden over de vraag hoe we nu verder moeten." Middageditie, dat gisteren voorafgaand aan het spreekuur al wat mokkende Ka merleden had gefilmd, heeft het item nog uitgezonden. Bij Den Haag Vandaag is het materiaal als onbruikbaar in de vuilnisbak beland. Deze actualiteitenrubriek begon pas met filmen toen het spreekuur al over laden was met bezoekers. Pagina 15: Burgemeester Houdijk doet beroep op Kamerleden jeruzalem. afp In Israël groeit de vrees dat het na de Amerikaanse presidents verkiezingen tot een gewapend treffen met Syrië kan komen. Dat schrijft de krant Haaretz De onrust is aangewakkerd doordat een Syrische hoog waardigheidsbekleder voor de Israëlische tv verklaarde dat zijn land is voorbereid op een oorlog als het vredesproces na de ver kiezingen in de Verenigde Sta ten niet wordt voortgezet. „De Syrische troepen hebben hun defensieve stellingen al ingeno men. Zij kennen de prijs van de Teneinde klachtenstroom in te dammen oorlog, maar weten dat ook Is raël een hoge tol zal moeten be talen." Het Israëlische leger heeft in middels voorgesteld de defen siebegroting voor 1997 met 300 miljoen dollar (ruim een half miljard gulden) te verhogen. Voornaamste struikelblok in de onderhandelingen tussen Is raël en Syrië is de terugtrekking van de Golanhoogvlakte, die Is raël tijdens de Zesdaagse Oor log in 1967 bezette. De Verenig de Staten hebben Israël gewaar- schuwd dat het voortduren van de patstelling in de onderhan delingen kan leiden tot een mi litaire escalatie. Pagina 5: flebron-overleg in slop Kortingsbon op de pagina Uitgaan voor concert door meesterpianist Aldo Ciccoli- ni in de Stadsgehoorzaal. Wina Born erelid Broederschap Wijnvrienden vlaardingen gpd Schrijfster, culinair pionier en wijnkenner Wina Born is giste ren benoemd tot erelid van de Nederlandse Broederschap van Wijnvrienden. Zij trad 'met de handschoen' toe tot het illustere gezelschap, omdat zij een paar uur voor de plechtigheid onwel was geworden. De grijze nestor van de vaderlandse culinaire pers liet zich vertegenwoordi gen door een stand-in: Ghislai- ne Hosman, dochter van de Vlaardingse wijnhandelaar Fons Hosman. De afwezige eregaste werd geprezen om het publici taire pionierswerk dat zij vanaf het begin van de jaren vijftig heeft verricht op het gebied van eten en drinken. Dankzij haar inspanningen kwam er naast de boerenkool soms ook aarzelend coq au vin of bouillabaisse op tafel, mét een bescheiden glaas je wijn erbij. Volgens de broe derschap heeft de lyrische stijl van Wina Bom er in niet onbe langrijke mate dat Nederland met 'het i glas en de betere maaltijd' ken nis durfde te maken. Wina Bom is niet de eerste oprechte liefhebber die door de kring van wijnhandelaren tot de broederschap is toegelaten. Kenners als prins Bemhard, wijnschrijver Hubrecht Duijker, topkok Cas Spijker en de actrice Wieteke van Dordt maken er al deel van uit. Het ere-lidmaat- schap is ook verleend aan de burgemeesters van verschillen de grote Franse steden. Als u nu een pak AH- luiers koopt krijgt u er een vreselijk leuk, vrolijk en leeraam, Joris-of Maaike-boekje gratis bij. U kunt kiezen uit Joris bakt koekjes, Joris en het toverpotje. Maaike en Ie tandenborstel en Maaike gaat in bad. Luiers, boy of girl, Het gratis Joris-of Maaike- boekje.' oen haag - gpd Deze week alleen bij Albert Heijn. Ctl De Amsterdam ArenA moet voor verbeteringen aan het sta dion op korte termijn vijftien miljoen gulden investeren. De directie van de ArenA bevestig de vanochtend dat dit bedrag minimaal moet worden uitge trokken om de enorme stroom aan klachten van het publiek in te dammen. In het bedrag zijn niet de kosten voor een nieuwe grasmat meegerekend. Begin volgend jaar moet een studie uitwijzen hoe het veelbespro ken gras het best kan groeien. De directie verbrak gisteren een weken durende informatie stop. Voor 1997 zullen veel er gernissen echter nog niet zijn opgelost. Volgend jaar zal de vaste boarding rond het veld worden verlaagd (nu zien de mensen op de onderste rijen te weinig). Er komen extra video schermen (een deel van het pu bliek kan ze niet zien). De vuile tribunes en omlopen worden opnieuw geschilderd en de ha perende omroepinstallatie wordt vervangen. Of er meer lif ten kunnen komen, wordt on derzocht. Rond het stadion komen ver kooppunten voor kaarten. Be zoekers krijgen meer informatie over de gewraakte ArenA-card, het enig geldige betaalmiddel in het stadion. Er komen ook meer verkooppunten voor de card. Onderzoek moet uitwijzen of de horecaprijzen in het stadion te hoog zijn. Er zullen maatregelen genomen worden om de ver keersstromen van en naar de ArenA beter te regelen. Door het hele land komen verkooppun ten voor parkeerkaarten. Met Ajax wordt besproken hoe de club nauwer bij de Are nA kan worden betrokken, zo dat men herkenbaarder wordt voor de buitenwereld. Met de acht bedrijven die de bouw van de ArenA mede mogelijk maak ten is een gesprek gestart over problemen die zij hebben. De grasmat in het stadion heeft vanaf het eei niet gedeugd. Eerst waren er groeiproblemen met ingezaaid gras. Daarna is de toplaag ver vangen door graszoden. Nu is besloten nieuwe zoden aan te brengen. Er zullen blokzoden van een vierkante meter opper vlakte en zeven centimeter dik te worden gelegd. Daarnaast wordt bezien hoe gegarandeerd kan worden dat dit gras zo goed mogelijk groeit. In de afsluitba re ArenA zijn licht, lucht, voch tigheid, bodem en microklimaat een probleem. Overigens praat de ArenA-top over een 'onver wacht kwetsbare' grasmat. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. a, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal ■eptgiro (f. 91.20) N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1