Leidsch Dagblad Akkoord Hebron binnen handbereik Trainer van Teylingen geschopt en geslagen Eerste slachtoffers busongeluk naar huis Massaal wit protest in Brussel Chaotische uitreiking van AKO-prijs op Damrak GOED NIEUWS MAANDAG 21 OKTOBER 1996 Binnenland 6 w OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland 'Nederlands plutonium naar VS voor militair gebruik' Leiden Gematigde Rybkin neemt plaats van Lebed in Petra Unger Qj spreekt bij Leidse O ^tart Sport Katwijk verzuimt meerderheid uitte buiten LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 De beukenhof Terweeweg 2-4 Oegstgeesc tel. 071 -5173188 Voetbalwedstrijd ontaardt in vechtpartij na vierde rode kaart De voetbalwedstrijd WM-Teylingen is gis termiddag door de Leidse arbiter Hans Al- blas gestaakt en vervolgens ontaard in een massale vechtpartij. Trainer Rob Suttorp van Teylingen werd daarbij geschopt en geslagen door toeschouwers. Agenten van de Haagse en Wassenaarse politie moesten de scheidsrechter ontzet ten en hem (evenals de Sassenheimse voetballers) begeleiden bij het verlaten van het WM-terrein. Alblas staakte de wedstrijd in de vijfde klasse in de 89ste minuut, nadat hij een vierde rode kaart had gegeven aan een WM-speler. Verder spelen met zeven man is reglementair niet toegestaan. De stand tussen de club uit Den Haag en Sas- senheim was op het moment van staken 4-4. Trainer Suttorp was gisteravond nog niet helemaal bekomen van de volgens hem 'angstaanjagende taferelen'. „Pas toen ik in Wassenaar was, voelde ik me /eilig", aldus de trainer. Suttorp 3 over pijn in nek en rug. „Ik heb gerend voor mijn leven, maar toen ik zag dat het zinloos was ben ik gaan liggen en heb me klein gemaakt. Ik ben daarna ge schopt en geslagen. Iedereen van ons pro beerde zichzelf in veiligheid te brengen. Toen we in de kleedkamer kwamen, was iedereen over zijn toeren. Gelukkig waren er alleen licht gewonden." Scheidsrechter Alblas zegt dat hij alle wild-west-taferelen op het veld gemist heeft. „Ik zat al binnen, maar hoorde wel een enorm schreeuw buiten. Het was niet meer mijn verantwoordelijkheid. Ik ben ontzet door de politie. Ik fluit al dertig jaar, maar heb me nog nooit zo onveilig gevoeld." Vol gens de leidsman stonden er nog 45 se conden op de klok. „Teylingen had nog een corner te goed." Die zal nooit meer worden genomen. Alblas deelde in totaal zes rode kaarten uit, want hij gaf ook de grensrechter van WM rood en één speler kreeg zelfs twee keer een rode prent voor gehouden. „Er gaat een lijvig rapport naar de KNVB." De fluitist gaf drie jaar geleden vier keer rood in het duel Bernardus- Leidsche Boys. „Toen hoefde ik niet te sta ken, want bij die vierde kaart zat de offi ciële speeltijd er net op." ge- Pagina 17: 'Scheidsrechter de schuldige' Commissie ziet af van opdeling van Rotterdam De regio Rotterdam moet een aparte stadsprovincie worden, met als belangrijkste taak het stimuleren van de economische ontwikkeling van Rijnmond. Dat is de kern van het rapport van de commissie-Andriessen, dat morgen wordt aangeboden aan premier Kok. Het nieuwe bestuur van de stadsprovincie moet zeggen schap krijgen over haven, grote bouwlocaties, infrastructuur, bedrijfsterreinen en grondza ken. De gemeente Rotterdam hoeft niet te worden gesplitst en zal onder meer verantwoorde lijk zijn voor het grote-steden- beleid, sociale zaken en de uit voeringvan de Bijstandswet. Het advies van de commissie komt overeen met de uitslag van het op 7 juni gehouden re ferendum. Daarin sprak 87 pro cent van de Rotterdammers zich uit tegen opdeling van hun stad. Het rapport is niet alleen van belang voor de regio Rotter dam. Ook Amsterdam en Den Haag kijken reikhalzend uit regionale be- Israël en Palestijnen zijn het vrijwel eens Een akkoord over de ontruiming van Hebron door het Is raëlische leger is nog slechts een kwestie van uren of hooguit dagen. Dat blijkt uit meldingen vanuit het Mid den-Oosten. Volgens de Israëlische radio zijn Israël en de Palestijnen het op hoofdpunten eens. De Amerikaanse bemiddelaar Dennis Ross is eveneens optimistisch. GAZA-STAD-DAMASCUS AP-AFP-ANP Ross reisde gisteravond laat on verwacht naar Gaza-Stad voor een gesprek met de Palestijnse leider Arafat. Na het onderhoud toonde hij zich vannacht opti mistisch. „Ik hoop dat we spoe dig resultaat zullen zien", meld de hij. Volgens de Israëlische radio zijn de partijen het eens over al le veiligheidsaspecten van de Is raëlische terugtrekking uit He- bron op de Westelijke Jordaan- oever. Alleen enkele kleinighe den aangaande het civiele be stuur van de stad moeten nog worden opgelost, heette het vanochtend. Officieel is niets bekendge maakt over details van de op handen zijnde overeenkomst. Volgens de Israëlische pers zou den de Palestijnen onder meer hebben toegegeven op het punt van de bewapening van de Pa lestijnse politie in Hebron. Die zou de beschikking krijgen over pistolen en niet over mitrail leurs. De onderhandelaars zou den later vandaag verder pra ten. Over de verhouding tussen Is raël en Syrië viel gisteren ook enig optimisme te beluisteren. Een Israëlisch tv-station meldde dat premier Netanyahu reke ning wil houden met afspraken die zijn voorgangers hebben ge maakt. Vorige maand bevestig de Netanyahu dat zijn voorgan ger Rabin akkoord was gegaan met het idee dat Israël in ruil voor vrede met Syrië de Golan- hoogvlakte zou moeten opge ven. Toen zei Netanyahu nog dat 'hypothetische verklaringen van de vorige regering de huidi ge regering nergens toe ver plichten'. De onderhandelingen tussen Israël en Syrië liepen in februari vast. Syrië heeft Netanyahu's pogingen tot nu toe afgewezen om de gesprekken zonder voor waarden vooraf te hervatten. De Franse president Chirac zei gis teren dat Europa een serieuze rol moet spelen bij de vredeson derhandelingen. Israël ziet daar echter niets in. Jeruzalem zegt geen behoefte te hebben aan andere bemiddelaars dan de VS. Franse politie onderzoekt rol Nederlandse personenauto AMSTERDAM-THIONVILLE Vijf Nederlanders die gisteren betrokken waren bij het buson geluk bij Thionville in Frankrijk zijn met taxi's op weg naar Ne derland. Het geneeskundig team van SOS-International gaf daartoe vanmorgen het groene licht. De vijf verbleven in een hotel in Metz, waarnaar zij afge lopen nacht met tien anderen werden overgebracht. Het is niet bekend wanneer de andere Nederlanders naar huis mogen. H. van Veen, woordvoerster van SOS International, hoopt in de loop van de middag een be slissing over de repatriëring te kunnen nemen. Het is niet ge zegd dat alle betrokkenen al vandaag naar huis terugkeren. Bij het ongeluk kwamen drie Nederlanders om het leven, de chauffeur van de bus, een vrouw en een man. Hun identi teit is nog niet bekendgemaakt. Veertig landgenoten raakten ge wond, van wie veertien zwaar. De bus met 45 passagiers, twee chauffeurs en een hostess, was op weg van het Spaanse Lloret de Mar naar het Limburgse Ne- derweert. Een medisch team van SOS International arriveerde gister avond bij de zes ziekenhuizen waar de gewonden zijn onder gebracht. Vanmorgen hebben ze hun rondes langs de zieken huizen hervat. Het bij het onge- FOTO EPA DENNIS DUPONT val betrokken touringcarbedrijf Van Nood heeft een vervangen de bus gestuurd. De Franse politie onderzoekt de toedracht van het ongeluk en concentreert zich daarbij op de rol van een Nederlandse perso nenauto. Het ongeluk gebeurde nadat deze auto de bus had in gehaald. Volgens ooggetuigen sneed de bestuurster van de personenauto de bus, waarna de touringcar op zijn kant in de berm belandde. Oververmoeidheid van de omgekomen chauffeur wordt door de politie uitgesloten, om dat hij kort voor het ongeluk het stuur van zijn collega had over genomen. De bestuurder was ervaren en had een lange staat van dienst. De bus was nog geen twee jaar oud en technisch in orde, aldus woordvoerder Brouwer van Van Nood. De slachtoffers klaagden er gisteren over dat de Nederlandse hulp verlening traag op gang kwam. Ruim een kwart miljoen Belgen bevolkten gisteren de straten van Brussel. Naar schatting 300.000 Belgen stroomden giste ren in Brussel samen om te demonstreren voor een beter werkend gerecht en absolute openheid in de zedenzaak-Dutroux, die het land al twee maanden in zijn greep houdt. Urenlang stonden de grote avenues van de stad volgepakt met in het wit geklede mensen met witte ballonnen en witte rozen in de hand. De 'witte mars' verliep chao tisch maar ook vreedzaam en waardig. En dat was precies waar de ouders van de vermoorde en ver miste kinderen om hadden gevraagd. De oproep van Marie-Noelle Bouzet, moeder van de nog steeds vermiste Elisabeth, om een 'mars van de hoop' te houden, is uitgelopen op een van de meest massale manifestaties van Bel gië. Alleen bij de betoging tegen de kruisraketten in 1983 waren meer demonstranten (400.000). De Belgische Spoorwegen hadden zaterdag al 80.000 speciale kaartjes verkocht, bij de touringcarbe- drijven in Vlaanderen en Wallonië waren alle bus sen bezet. De demonstratie begon bij het Brusselse Noordstarion, waar lang gewacht moest worden voordat de massa in beweging kwam. De ouders HET WOORD IS AAN Oscar Wilde Eerzucht is het laatste toe vluchtsoord van de misluk keling. 0% 30% •overzicht op pagina -J 4 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 8 Regio 7,8,9 RTV/programma's15 Sport17 t/m 28 Strips14 Uitgaan 13 Vandaag een kortingsbon voor sensuele authentieke Argentijnse tango's in de Leidse Schouwburg door acht dansers, vier musici en een zangeres. Vendex doet belang KBB van de hand AMSTERDAM ANP Na lang aarzelen heeft Vendex besloten zijn belang in KBB (on der andere Bijenkorf en Hema) toch te verkopen. De prijs wordt 117 gulden per aandeel. De ver koop levert Vendex netto 484 miljoen gulden op. De boek winst bedraagt 130 miljoen gul den, aldus het concern. Twee weken geleden kondigde Ven dex aan het belang (36 procent) in KBB te willen verkopen. Vori ge week kondigde Vendex een heroverweging aan, nadat de beurskoers van KBB scherp was van vermoorde en vermiste kinderen zaten in een politiebusje dat van het begin van de demonstra tie naar het eindpunt reed. Onderweg kregen ze ovationeel applaus. Op verzoek van de ouders, die geen 'politieke demonstratie' wilden, waren spandoeken en partijvlaggen niet of nauwelijks te Premier Dehaene ontving aan het eind van de middag de ouders in zijn ambtswoning bij de Wetstraat en beloofde dat het onderzoek naar de bende-Dutroux 'tot op het bot' wordt voortgezet en iedereen die schuld heeft aan blunders wordt gestraft. Voor vrijdag komt er een voorstel tot wij ziging van de grondwet, die een eind moet maken aan de politieke benoemingen en bevorderingen in de magistratuur. Paul Marchal, vader van de door Dutroux ver moorde An, liet gisteren weten dat hij doorgaat met zijn strijd voor een rechtvaardiger en effi ciënter werkende justitie. Pagina 2: Witte mars van Belgische frustratie Van zwarte linten naar witte ballonnen: Chro nologie van een volksopstand Herfstvakantie: Monsters van Rijnland (nu of nooit, laats» weck) voor jongen oud; video's, computerspelletjes, laboratorium, waterspeelplaats woensdag: vanaf 14 uur Water onder de loep proeven met dc microscoop dinsdag donderdag, 14 uur precies Waterschapsfilm (circa 10-12 jaar) Museum Boerhaave„ Leiden Lange St. Agnietenstr, 071-5214224 Leidenaar Frits van Oostrom tot tranen toe geroerd Frits van Oostrom metd teratuurprijs 1996. AMSTERDAM ERNA STRAATSMA De chaos was compleet, maar Sonja Barend bleef zaterdag avond de kalmte zelf. „Dan reik ik de prijs maar op de trambaan uit", zei ze vlak na de bommel ding die een plotseling einde maakte aan een feestelijk avondje in de Amsterdamse Beurs van Berlage. Actievoerders die een live-te levisieprogramma verstoren en een al bijna even rommelige prijsuitreiking als in 1994: Sonja is wel wat gewend. Het geplan de live-programma werd omge zet in een geïmproviseerde tv- uitzending op straat. Een tot tranen toe geroerde Leidenaar Frits van Oostrom, schrijver van 'Maerlants Wereld', werd mid den op'het Damrak tot winnaar van de AKO Literatuurpijs 1996 uitgeroepen. Halverwege een feestelijk di ner liepen de 250 gasten eerst nog een beetje lacherig het ge bouw uit („Hoe moet dat nou met ons dessert?"), maar zagen spoedig dat hun mooie avondje er niet zou komen. Hetzelfde gold overigens ook voor de be zoekers van een concert dat el ders in de Beurs werd gehou den. Charlotte Mutsaers, genomi neerd vanwege haar 'Paarde- jam', was een van de weinigen die zich wel zorgen maakte. „Stel je voor dat om half tien die bom echt explodeert." Frits van Oostrom raakte al snel zijn vrouw kwijt en beklom menig paaltje om haar op te sporen. „Vast een of andere gek die zo iets doet", riep Leon de Winter, die naar het feestje was geko men vanwege zijn nominatie voor 'Zionoco'. Manon Uphoff, uitgenodigd vanwege haar de buut 'Begeerte', hield zich stille tjes op de achtergrond. Sonja begon even na negenen aan een korte, hectisch verlo pende prijsuitreiking, samen met juryvoorzitter H. Vonhoff. Niet iedere genomineerde had nog zin om hieraan mee te doen. En een enkeling bleek on vindbaar. „Wéar is Rudy Kous broek", schreeuwde een hevig zwetende regisseur. Willem Ot terspeer, een van de drie Leidse genomineerden (samen met Frits van Oostrom en Rudy Kousbroek), bleef bewust bui ten de kluwen van journalisten die samendromden rondom Sonja. „Het leek me niet zo prettig om in die mêlee van mensen te gaan staan", zei hij na afloop 1 de 1 du rende, chaotische televisie-uit zending. „Ik dacht de hele tijd: als ik 'm win komen ze me wel halen." Pagina 11: Frits van Oostrom heeft geld eigenlijk niet nodig NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. la, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn Per maand automatisch (f. 31,30) J abonnement: acceptgiro tekening: afgelopen 3 Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1