Leidsch Dagblad 3 Kabinet werkt al aan kleinere klas HALLGEL? BOMBERJACKS Leiderdorpse jongen (11) bekent 'seksuele spelletjes' Morgen om 10.03 uur tegen een lamp aanlopen? ZONDAG GEOPEND mus Demonstratie voor Connerotte Sprookjeswedstrijd Leidsch Dagblad groot succes i— 20 OKTOBER ttmtmms B De jackpot staat op springen ie GOED NIEUWS ZATERDAG 19 OKTOBER 1S Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Werkgever selecteert streng op gezondheid Tsjetsjenen ongerust ondanks beloften Leiden Hans Baaijens: hemelbestormer in x jasje en dasje Cultuur en Kunst Jazz-zangeres Fleurine: eersteling moet droomplaat zijn LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Premier Kok streeft naar invoering in schooljaar '97- '98 Het kabinet lijkt nog deze kabinetsperiode te willen be ginnen met het verlagen van het aantal leerlingen per klas op de basisschool. Premier Kok liet gisteren door schemeren te streven naar invoering van kleinere klassen in het schooljaar 1997-'98. men. Daarbij worden ook de wachtgelden betrokken. Het kabinet besloot gisteren te onderzoeken hoe oudere leerkrachten langer voor de klas gehouden kunnen worden. Vol gens de premier zijn de uitke ringsmogelijkheden nu te aan trekkelijk. „Je ziet dat veel men sen er heel graag gebruik van Om die kleinere klassen is door de Tweede Kamer gevraagd tij dens de algemene beschouwin gen, maar toen nog wees de premier op de enorme kosten die dat met zich meebrengt. Kok zei volgend jaar in de Voor jaarsnota met voorstellen te ko- Wij verkopen geen namaak, geen neppers! Alleen Alphad, Fenture en Alphad industries maken. De drempel moet ver hoogd worden." Het kabinet vindt dat de uit kering niet aantrekkelijker mag zijn dan speciale regelingen voor ouderen om korter te gaan werken, of dan het flexibel pen sioen. Onlangs werd bekend dat het aantal wachtgelders de ko mende jaren fors zal oplopen, voornamelijk als gevolg van de vergrijzing. Overigens temperde Kok de verwachtingen van het gebruik van wachtgelders op zeer korte termijn. Met name D66 heeft daarop aangedron gen, maar volgens Kok zijn de mogelijkheden beperkt. Misbruik in gebouw buitenschoolse opvang hier te groot." Wat er precies is voorgevallen, wil Oppelaar niet zeggen. De zaak kwam in juli 1995 aan het rollen, toen een ouder melding maakte van seksueel misbruik van haar kind. Inmiddels heeft de dader de 'seksuele spelletjes' toegegeven. De jongen, die vanwege zijn leeftijd niet juridisch kan worden vervolgd, wordt momenteel begeleid door een in stelling voor maatschappelijk werk. De slachtof fertjes beschuldigen de jongen er overigens ook van geweld te hebben gebruikt. De politie heeft 'geen enkele aanwijzing' voor falend toezicht door personeel van de SKL, aldus Oppelaar. SKL-bestuursvoorzitter Mieke Holier- hoek zegt dat alle mogelijke maatregelen zijn ge nomen om herhaling te voorkomen. „Maar wat hier is gebeurd, had overal kunnen gebeuren. Het gaat om kinderen onder elkaar. In feite zijn alle betrokken kinderen slachtoffer." Zij zegt door de politie niet te zijn ingelicht over een tweede geval van seksueel misbruik. Overigens zijn de kinde ren om praktische redenen inmiddels in twee leeftijdsgroepen gescheiden. Een elfjarige Leiderdorpse jongen heeft vorig jaar twee kinderen (vier en zeven jaar) seksueel mis bruikt in het gebouw van de buitenschoolse op vang van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) aan de Ericalaan. De politie onderzoekt ook nog twee andere zedenzaken waarbij kinderen van de SKL zijn betrokken. Zo zou het dadertje van de eerste zaak (die inmiddels twaalf jaar is en is verhuisd uit Leiderdorp) ook andere kinderen seksueel hebben benaderd. Momenteel loopt er nog een onderzoek naar misbruik van een meisje door een jongen van acht jaar. De politie hield de zaak destijds binnenskamers 'om onrust te voorkomen'. Alleen de ouders wer den op de hoogte gebracht. Nu de zaak is uitge lekt, is woordvoerder J. Oppelaar van de politie bereid opening van zaken te geven. De politie neemt de zaken zeer serieus op. Van het gewone 'doktertje spelen' is volgens Oppelaar beslist geen sprake. „Daar kun je van spreken bij kinderen van dezelfde leeftijd. Maar het verschil in leeftijd is LEGERDUMP BOOGERT Hallenweg 11 (naast Groenoordhallen) Tel. 071 - 5230184 Leiden Irritatie over acties WD tegen accijnsverhoging De acties van de WD tegen de accijnsverhogingen op benzine en tabak begint tot steeds meer irritatie te leiden in de coalitie. Premier Kok zei gisteren het „zeer te betreuren" dat een van de regeringspartijen afstand neemt van het „zeer doortim merde regeringsbeleid Dinsdag komen er in de Tweede Kamer voorstellen van de WD in stemming om de prijsverhogingen af te wijzen of uit te stellen. Zo moet de hogere benzineprijs volgens de WD wachten tot ook Duitsland daartoe heeft besloten. Gisteren werd in Duitsland besloten voorlopig af te zien van verho ging. De WD veryvijst naar het regeerakkoord, waarin staat dat extra verhogingen alleen kun nen „als de ontwikkelingen in de buurlanden daartoe ruimte bieden". Verder wil Kok dat de libera len aangeven met welke belas tingmaatregel het eventuele wegvallen van de verhoging van de tabaksaccijns wordt opge- vangen. De 300 miljoen gulden opbrengst wordt gebruikt voor verlaging van de eerste schijf in de loon- en inkomstenbelasting. De WD vindt dat de premier zich wat moet inhouden. „Kok zit onzin te verkopen. Het niet doorgaan van de verhoging heeft geen enkel gevolg voor de schatlast", aldus Hoogervorst. Volgens de liberaal is de pre mier de laatste tijd bezig „stem ming te maken tegen de WD. Het is spijkers op laag water zoeken". Hugo Claus in het Leidse café De'Bonte koe over zijn nieuwste roman 'De geruchten', Dutroux en gevaarlijke meisjes. Volgens leider Gerry Adams is Sinn Féin het arme achterneef) e van de IRA. Helmut Kohl is van een 'prutser' veranderd in 'de vader' van Duits land. Met kinderen op bede vaart naar Lourdes. Het zou een mirakel zijn als er een keer een wonder gebeurde. Pistolen Paultje werkte mee aan twee staats grepen. Nu is hij er spe ciaal voor 'de dierenbe scherming'. mons» Delegaties van arbeiders uit fabrieken en bedrijven uit de Belgische regio Mons drommen samen op de Grande-Place in di^stad, om hun ongenoegen te uiten over de gang van zaken rond het ontslag van onderzoeksrechter Connerotte in de zaak-Dutroux. Pagina 5: Koning roept Bel gen op te blijven vechten. foto epa Huur een verse Yamaha, vanaf ƒ90,- incl. In het kader van de .kinderboekenweek or ganiseerde Leidsch Dagblad een sprookjes wedstrijd voor kinderen tussen 6 en 12 jaar. Het aantal inzendingen (350) overtrof alle verwachtingen. Maar dat niet alleen. On danks een vaak traditionele benadering ('Er was eens..') was de jury zeer te spreken over de kwaliteit en de originaliteit van het gebo- dene. Opvallend was verder dat vooral meisjes zich aangesproken voelden tot het onder werp; zij namen het merendeel van de in zendingen voor hun rekening. De uitslag is daar trouwens een afspiegeling van. Onder a,ztijz fa j&tzkoopsbik MultiRent Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Hans Verkerk Keukens heeft vandaag en zondag een spectaculaire halfgeldactie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans een echte Kroon keuken voor de helft van de door de leveran cier aanbevolen adviesprijs! Kom nu snel echt geld ver dienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keu ken en het beste ontwerp voor de beste prijs!! De teller op de tv boven de toonbank van sigaren magazijn Fielemon aan het Bevrijdingsplein in Leiden licht op in rode cijfers. Het getal dat ver schijnt, beslaat de gehele breedte van het scherm. Het is een bedrag dat doet duizelen. Dat voor een normaal mens nauwelijks nog valt uit te spreken, laat staan in zijn volle omvang te bevatten. Negen miljoen tweehonderdzesenzeventigduizend tweehonderddrieendertig gulden, staat er. De jackpot van de nationale Lotto is naar een record hoogte gestegen. Dat feit is niet alleen in kringen van mensen die graag een gokje wagen tot gesprek van de dag verworden, het heeft intussen ook een ware run op de formuliertjes doen ontstaan. Zes cijfertjes invullen en van het ene op het andere moment schathemeltjes rijk zijn. Het kan vanavond bij het vallen van de ballen nog gebeuren en het kan ie dereen waar ook in Nederland overkomen. Op voorwaarde dat je meedoet, uiteraard. En meedoen doen ze. bevestigt Teun Fielemon het vermoeden dat er inmiddels sprake is van een ware 'lotto-gekte', ook in Leiden en omgeving. „Er zijn in de afgelopen twee dagen bij ons meer formuliertjes geschreven dan normaal in een week het geval is. Ook mensen die je anders nooit ziet wagen hier in de zaak nu een gokje. Voor drie gulden, maar ook wel voor veertien gulden. Hoe meer rijtjes je invult, hoe meer kans je maakt." Raadsels rond zieke kinderen in Rijsenhout rusenhout richard mooyman Een opmerkelijk aantal jonge kinderen in Rijsenhout kampt met ernstige aangeboren afwij kingen. Consultatiebureau-arts G. Nijenhuis maakt zich zorgen over de mogelijke invloed van milieuvervuiling op ongeboren babies. Volgens Nijenhuis zijn circa tien van de vijftig kinderen uit één jaargang met een afwij- Jting ter wereld gekomen. Volgens de jeugdarts is er sprake van verschillende soor ten verschijnselen, zoals afwij kingen aan het maag-darmka naal, hersenen en chromoso men. Huisarts A. Gercama be vestigt de bevindingen, maar stelt dat het veel te vroeg is om daarover uitspraken te doen. Wel vindt hij deze 'signalen' be langrijk genoeg om aan de GGD Amstelland-De Meerlanden voor te leggen. De GGD zelf reageert scep tisch op de berichten uit het Haarlemmermeerse dorp. Het lijkt directeur R. Brokerhof logi scher dat er erfelijke factoren in het spel zijn. Groen Links wil debat over onderzoek RIOD den haag anp Kamerlid Sipkes (Groen Links) wil de komende week in de Tweede Kamer debatteren over de onderzoeksopdracht aan het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD), waartoe het kabinet gisteren heeft besloten. Groen Links vindt dat de openheid onvoldoende is ge waarborgd, dat de rol van de Kamer te beperkt is en dat het onderzoek te lang gaat duren. „De resultaten van het onder zoek moeten echt binnen deze kabinetsperiode beschikbaar komen aldus Sipkes. Gisteren werd bekend dat het RIOD voor zomer 1997 een overzicht van de stand van zaken in het on derzoek geeft. Minister Ritzen (OCW) verwacht het definitieve eindresultaat pas in de volgen de kabinetsperiode. Pagina 3: Vraag is of de waar heid over Srebrenica ooit be kend wordt de beste tien die in aanmerking kwamen voor de LD-griffel schaarden zich slechts drie jongens. Vandaag in het Zaterdags Bijvoegsel de portretjes van de tien winnaars met daarbij afgedrukt hun sprookjes en hun tekenin gen. Ook Leiden in de ban van de 'lotto-koorts' leiden ad van kaamVan een 'stormloop' op de lotto-briefjes was tot voor vorige week nog niet zo gek veel te merken. „Pas toen de jackpot over de zes miljoen heen ging, ja toen ging het opeens hard", zegt Anne- mieke van sigaren- en tijdschriftenzaak Oud Ley- den in de Stevenshof. „Heel veel vaste klanten die normaal nooit spelen, pikken nu een paar rijtjes mee. Of ik zelf ook speel? Nee, ik niet. Maar zij wel", wijst ze op haar collega Corinne. Die abso luut geen idee heeft wat ze met het pak geld zou doen, mocht ze per ongeluk al die miljoenen van avond ook winnen. „Gewoon doorwerken, denk ik. Lekker ruim leven misschien. Ik weet het ei genlijk niet. Nooit over nagedacht." Wat het effect is van een jackpot die maar niet wil vallen, hebben ze vorig jaar in Duitsland trou wens aan den lijve ondervonden. De miljoenen die er daar per week bijkwamen, hielden gedu rende enkele weken de hele natie in zijn greep. De lottoformulieren waren niet aan te slepen, hetgeen de (hoofd)prijs alleen maar verder op joeg. Toen de klapper uiteindelijk werd gemaakt, incasseerden de winnaars het astronomische be drag van 33 miljoen D-mark. En waren 56 miljoen anderen, of daaromtrent, een illusie armer. Zover zijn we in Nederland nog fiiet. Maar mocht ook vanavond de jackpot er niet uitgaan, dan schroeft dat de prijs op tot ruim boven de tien miljoen. Opnieuw een record. Gewis dat er na de 'gekke koeien-ziekte' dan een ware 'lotto koorts' zal uitbreken. /j^HOUTWERF KEUKENS KEUKEN- STUDIO HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Als de liefdadigheid geen geld kostte en de barmhar tigheid geen hartepijn, dan waren alle mensen heilig. 40% 10% 10% SSft? 20% 40% 50% Jitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Denksport Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13 RTV/programma's8,9 Sport21,23 Strips Toerisme Uitgaan In Voorschoten speelt de film Mighty Aphrodite van Woody Allen. Met de kor tingsbon 3 kaarten halen, 2 betalen. In verwachting Zondag vrij ZIE ADVERTENTIE PAGINA 10 Bij Eurotunnel 600 banen weg calais afp-dpa-anp Eurotunnel, de Frans/Britse maatschappij die de spoortun nel onder Het Kanaal beheert, wil 657 banen schrappen. Dat komt neer op bijna negentien procent van de totale perso neelssterkte van 3.500. Dat is gisteren in vakbondskringen vernomen. De operatie zou alle lagen van het bedrijf raken. De directie van de noodlijdende onderneming zal de maatregel maandag aan de onderne mingsraad voorleggen. Vooraf gaand aan de ontmoeting wilde Eurotunnel geen commentaar geven. De ingreep moet de maat schappij financieel ruimte bie den. Het verkeer dat van de on dergrondse oeververbinding ge bruik maakt, neemt nog altijd gestaag toe en Eurotunnel heeft een fors marktaandeel opge bouwd, maar kan vanwege de enorme schuldenlast van 9,1 miljard pond (25,1 miljard gul den) geen winst maken. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonne Na de eerste twee weken betaal ik mijn abt Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal O acceptgiro (f. 91.20) O automatisch (f. 90,20) iing geldt alleen als u in de afgelopen 3 (proef)abonnement heeft gehad OF BEL 071-51 28 030 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1