Leidsch Dagblad Ruilen? 19 Leiden slaat alarm over gebreken 06-11 Baal tfg Joh. Enschedé geeft toe: Passen-blunder onze schuld (DHulshoff 2* '1 0 'Rijnland' moet heuppatiënten helpen [)e Keukenhof ook in het najaar bloeien Wachten op genezing of de dood Verhoogde paraatheid in Moskou na ontslag Lebed KORTING GOED NIEUWS VRIJDAG 18 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 41214 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Binnenland Europese Unie kan het zelfs niet eens worden over eurostekker Buitenland Britse rechter willigt liefste wens weduwe niet in Cultuur en Kunst Buitenlandse steun Holland Festival Sport PSV zwalkt tussen Noorse fjorden DE ANDERE JUWELIER yWeliers,°~1 leiden/leiderdorp jan westerlaken Het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp en Alphen aan den Rijn moet alsnog tien patiënten een nieuwe heup geven. Ze waren klaar voor die in greep, maar werden naar huis gestuurd omdat het geld op was. De Leidse Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid (Z en Z) heeft het ziekenhuis nu op dracht gegeven de operaties alsnog uit te voeren. In een brief aan de directie van het ziekenhuis zegt de verzekeraar, dat er tot 1 januari 1998 af spraken met Rijnland zijn gemaakt over aanvul lende finciering. „En", zegt woordvoerster Kitty Kuipers van Z en Z, „daar moet het ziekenhuis zich aan houden". In dezelfde brief eist Z en Z dat Rijnland ook onmiddellijk stopt met het schrappen van heup operaties. „Het is voor ons onbegrijpelijk waarom het ziekenhuis dit doet. We hebben duidelijke af spraken over de financiering gemaakt." De verze keraar praat vandaag met Rijnland over de ont stane situatie. De vier orthopeden van het ziekenhuis hebben laten weten dat hun budget voor de operaties on toereikend is. Daarvan hebben ze de patiënten, allen afkomstig uit de Leidse regio, op de hoogte gesteld. Die reageerden verbolgen. Woordvoerster J. Vink van het Rijnland Zieken huis zegt dat sommige patiënten ernstig zijn ge dupeerd door het uitstel. De ingrepen zijn zeker tot begin volgend jaar uitgesteld. lisse. paul van der kopij Voorjaarstuin De Keukenhof werkt hard aan plannen voor een najaarstuin. De tuin moet opbloeien in een bollenveldje tussen de nationale bloemen tentoonstelling en de Lissese rondweg. Van eind augustus tot eind september zouden bezoe kers daar dan kunnen genieten van bloeiende dahlia's, lelies, gladiolen en knolbegonia's, flink wat zomerbloeiers en een heel assortiment vaste planten. „In het voorjaar laten we er tulpen en dergelijke bloeien, ge combineerd met gras, leibomen en bloeiende heesters", meldt Keukenhof-directeur H. Koster. Het bollenveld moet daarvoor wel een gedaanteverandering ondergaan. Zo moeten er aan de noordelijke rand duinen ko men. Die lagen daar immers ook voordat bollentelers over gingen tot afgraven. Volwassen eiken zullen de centrale, half ronde weg van de nieuwe tuin omzomen: De Keukenhof heeft zo'n 120 tien tot twaalf meter hoge exemplaren op de kop ge tikt. Tussen de eikenlaan, nieuwe duinen en vele hagen in, moet het terrein vooral open blijven. Dat maakt het mogelijk de bol len in het voorjaar eens op een andere manier te tonen dan in het oude bos. „Met een totaal nieuw lijnenspelzoals Koster dat noemt. Voor de zomer- en najaarsbloemen is de open ruimte zelfs essentieel. Koster: „Onder de bomen van ons bos doen die het niet goed". De directeur hoopt dat de nieuwe tuin in 1999 voor het eerst open kan. De Keukenhof bestaat dan vijftig jaar. Hoeveel bezoekers de najaarstuin zal trekken, durft Koster niet te voorspellen. „We hebben daar nog geen studie naar gedaan." Feit is wel dat de toeristische sector al jaren vraagt om extra activiteiten in het najaar, zodat in die periode extra toeristen gelokt kunnen worden. HET WOORD IS AAN Stephen Leacock Menig man die verliefd is op een kuiltje in een wang, be gaat de fout het hele meisje te trouwen. new delhi Een zoon ondersteunt zijn zwaar zieke vader in een ziekenhuis in de Indiase hoofdstad New Delhi. Daar woedt een epidemie van de zogenoemde knokkelkoorts, ofwel/dengue'. De ernstige infectieziekte wordt overgebracht door muggen, en heeft zo'n vierduizend mensen getroffen. Er zijn al bijna tweehonderd mensen overleden aan de gevolgen van de ziekte. Artserr in New Delhi denken overigens dat de epide mie inmiddels over haar piek heen is. foto epa douglas curran Raadslid Pechtold (D66) is alle vertrouwen in centrale kwijt SEfTmw' 4*/14° 8714° 5-/15O neerslag 10% 40% 10% zonneschijn 30% 20% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland In Leiden moet een uitgebreid onderzoek komen naar de gebrekkige communicatie tussen de 06-11-centrale en politie, brandweer en ambulance. Dat hebben B en W van Leiden de gemeenteraad gisteren laten weten. leiden aad rietveld Volgens burgemeester en wet houders zijn er diverse proble men met 06-11 geweest. „Het onderzoek naar de toedracht zal daarom niet beperkt blijven tot een enkel telefoontje", aldus B en W. Zo was het alarmnummer op 7 juli een vol uur buiten ge bruik, zonder dat politie en brandweer daarvan op de hoog te waren. Een Leidenaar die die ochtend om hulp vroeg, ving bot bij zowel 06-11 als de brandweer. D66-raadslid a. Pechtold heeft inmiddels zo weinig vertrouwen in 06-11 dat hij zich afvraagt of Leiden wel met het landelijke alarmnummer moet blijven ad verteren. „Misschien is het be ter om mensen meteen de alarmnummers van politie, brandweer en ambulancedienst in Leiden te laten bellen.". Kohnstamm belooft Kamer onderzoek Drukkerij Joh. Enschedé neemt de volle verantwoordelijkheid voor een productiefout in het nieuwe Nederlandse paspoort. Het Haarlemse concern dat met de Staatsdrukkerij (SDU) ver antwoordelijk is voor de aan maak van het reisdocument, er kent dat de controle in het re cente verleden onvoldoende is geweest. Het bedrijf heeft maat regelen getroffen om dit soort missers in de toekomst te voor komen. „In plaats van af en toe een monster te nemen tijdens het productieproces controleren we nu 1 op 1", aldus Herman de Jong, projectleider paspoorten bij SDU/Enschedé Documents en Systems BV (Sédas). Met deze openhartige beken tenis-reageert de onderneming op de verklaring van staatsse cretaris Kohnstamm (binnen landse zaken) gisteren in de Tweede kamer. Kohnstamm gaf toe dat 'Den Haag' zoals deze krant gisteren reeds meldde al langer wist hoe makkelijk een paspoort te vervalsen is. Maar hij verhulde dat Sédas in mei een blunder beging bij de pro ductie van een partij passen. „Een pijnlijke vergissing", aldus de Jong. „In overleg met het mi nisterie is de kwestie stil gehou den. Maar gelet op alle heisa heeft Kohnstamm er goed aan gedaan nu open kaart te spe len." Toch trekt Sédas met ge mengde gevoelens het boete kleed- aan. Met de verzekering van Kohnstamm dat er een on derzoek komt naar de fraudebe stendigheid van de pas kan De Jong leven. Maar dat de onder neming alleen in het stof moet bijten, vindt hij niet terecht: „De leverancier heeft een partij ondeugdelijk folie-materiaal bij ons bezorgd." De fout werd bij controle op Schiphol ontdekt in een pas van een burger. Ofschoon er direct alarm werd geslagen bij het mi nisterie en bij de producent, was het kwaad al geschied. Van 60.000 aangemaakte paspoor ten bleken al 2.000 'foute' exemplaren, verspreid over on geveer 100 gemeenten, in om loop te zijn gebracht. Nog niet uitgegeven 'foute' passen zullen bij de gemeenten worden terug- Pagina 2: Piet-Paspoort: 'Dit is Plannen om uw interieur te veranderen? Bij al uw meu belaankopen krijgt u een leuke INRUILPREMIE voor uw bestaande meubelen. Hoe hoger uw aankoopbedrag, boe hoger de INRUILPREMIE! Kom snel eens langs, want we hebben veel nieuws in huis. Doe nü uw voordeel met deze inruilaktie! katwuk ambachtsweg 11-13 tel. 071 - 4028151 leiderdorp meubelplein 7 tel. 071 - 5414466 diemen op de sniep 11 tel. 020 - 6906679 s hoogenduk correspondent Lichte pantserwagens op enkele kruis punten, veel bewapende patrouilles op straat, maar geen enkel teken van protest in welk vorm dan ook. Deze aanblik bood de Russische hoofdstad Moskou vanmorgen, nadat de Russische presi dent Jeltsin gisteren Aleksandr Lebed als veiligheidsadviseur had ontslagen. Van morgen werd bekend dat de oud-gene raal wel aanblijft als presidentiële afge zant voor Tsjetsjenië. Hoewel Lebed zijn aanhang gister avond had opgeroepen rustig te blijven, sloot de Kremlintop blijkbaar niet uit dat militaire aanhangers van de uiterst po pulaire ex-generaal iets zouden wifien ondernemen. Lebed voorspelde een 'he te herfst': „Iedereen is doodmoe van alle sprookjes. Het wordt tijd dat de rekenin gen worden betaald". De 46-jarige Lebed verklaarde via lega le weg te zullen vechten voor zijn ideaal: het presidentschap. Hij trok een parallel met Jeltsin, die in 1987 ontslagen was uit een toppositie. „De tijden veranderen, maar de techniek niet. Overigens zijn de gevolgen van dat ontslag in 1987 alge meen bekend", aldus Lebed, doelend op Jeltins fenomenale come-back. Met een strak gezicht had de Russi sche president gistermiddag in een di recte tv-uitzending zijn handtekening gezet onder de ontslagbrief. „Ik kan deze situatie niet langer aanvaarden en ik ben gedwongen generaal Lebed te ontheffen van zijn functie als secretaris van de Na tionale Veiligheidsraad", had een bewo gen Jeltsin even eerder gezegd. De presi dent koos met het besluit om zijn 'kroonprins' te ontslaan voor de heer sende Kremlingroep rond zijn eigen staf chef, Tsjoebais, en minister-president Tsjernomyrdin. Lebed reageerde nuchter. Volgens hem is Tsjoebais de drijvende kracht ge weest achter zijn ontslag. Hij zei verder bang te zijn dat de oorlog in Tsjetsjenië, waar hij eind augustus een akkoord had gesloten, weer zal oplaaien. Uit Tsjetsje nië kwamen direct alarmerende berich ten. Het aanblijven van Lebed als afge zant zou bedoeld kunnen zijn om een nieuwe crisis te voorkomen. De directe aanleiding voor het ontslag van Lebed vormden de beschuldigingen van zijn aartsvijand, minister van bin nenlandse zaken Koelikov. Deze opper de dat Lebed met behulp van Tsjetsjeen se rebellen een staatsgreep voorbereid de, en een eigen elite-eenheid van 50.000 man wilde oprichten. Jeltsin ging niet in op die beschuldi gingen. Hij zei dat hij Lebed diverse ke ren had gezegd dat hij moest leren sa menwerken met andere staatsorganen ten hun leiders. „Maar hij heeft deze les niet geleerd. Hij geeft een aantal fouten gemaakt die onvergeeflijk zijn. Er dient een team te zijn dat samenwerkt, dat op treedt als één vuist. Maar nu hebben we een situatie waarin Lebed het team ver deelt, en stappen onderneemt die hij niet met de president heeft besproken. Dat is onaanvaardbaar", aldus Jeltsin. De Leidse politie liet in het verleden al weten dat wie over dag snel hulp wil hebben, beter het politiebureau kan bellen dan 06-11. Volgens B en W wordt een onderzoek gehinderd door 'het ontbreken van een duidelijk aanspreekpunt voor de 06-11-centrale in Den Haag'. Een woordvoerder van Bin nenlandse Zaken zegt dat dit ministerie niet verantwoordelijk is voor communciatiestoornis- sen: „De centrale van het alarmnummer is meestal on dergebracht bij een van de poli tiekorpsen. De gang van zaken in Leiden is niet goed geweest, maar daar hebben wij niks mee te maken". De meldkamer van het poli tiedistrict Hollands Midden zegt sinds 7 juli geen klachten te hebben gekregen over de onbe reikbaarheid van 06-11. „We weten niet of het om incidenten Massa's bellers brengen stem uit op 'Oleta' aalsmeer john oomkes Omstreeks kwart voor elf gis teravond hadden al meer dan 350.000 kijkers hun stem uit gebracht op een van de twaalf finalisten in de Soundmix- show. De 18-jarige Edsilia Rombley uit Lelystad, die met I Jiist Had To Hear Your Voice Oleta Adams nabootste, werd met 28 procent van de stem men de winnares van deze twaalfde tv-talentenjacht. Tweede, met twaalf procent van de stemmen, werd Mart ine Mulder als Celine Dion met Think Twice. De derde plaats ging met elf procent naar Ma rieke Spanjer die Sinéad O'Connor met Troy imiteerde. Deze drie kandidaten zijn di rect genomineerd voor de fina le van de Europese Soundmix- finale. Angelique de Bie, grondstewardess op Schiphol, werd met All I Want To Do van Sheryl Crow achtste. De stemming via speciale, per kandidaat verschillende 06-nummers verliep dit jaar zonder problemen. Vorig jaar raakten de telefoonlijnen naar Aalsmeer verstopt en lag een groot deel van het Nederlandse telefoonnet er urenlang uit. Ditmaal kon het tv-pubüek al vanaf afgelopen zondag stem men. Toen gisteravond de laatste stemmen werden ge teld, liep presentator Henny Huisman maar een kwartiertje op schema achter. Edsilia Rombley wist al tij dens de finale het studiopu- bliek en presentator Huisman op haar hand te krijgen. Ze had ook volgens de professio nele jury de 'stem van een veertigjarige'. Juryvoorzitter Jacques d'Ancona zag in haar 'iemand in de grote traditie van talenten als Marco Borsa- to'. De winnares had geen en kele moeite om de specifieke altstem van Oleta Adams te imiteren. gaat of om een echt probleem. Dat moet het onderzoek uitwij zen", aldus een woordvoerder. Volgens de alarmcentrale had het incident op 7 juli te maken met de aansluiting van een nieuwe telefooncentrale bij 06- 11 in Den Haag. Een kwestie van 'de ene stekker eruit, de an der erin', had de Leidse brand weer rond zeven uur 's morgens te horen gekregen. Een werkje van een paar minuten. Maar uit onderzoek is gebleken dat de centrale een vol uur buiten ge bruik was. Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's11 Sport21,23 Strips 10 Uitgaan Kortingsbon voor het Super Oldtimer Festival Leiden in de Groenoordhallen op de pagina Uitgaan. Tafel vier stoelen. Set van20K'- n Bijpassende salontafel (los leverbaar) van A9S~- nu 595.- Complete set au voor 1990- Voor is oktober woonmaand. En bij Hulshof! Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van uw woongenot. En om ideeën vorm te"geven? uw woonwensen te ondersteunen geven wij op uw aankopen vanaf ƒ2000,-10% korting ol dubbele Woon Waarde Zegels* Wal let u nog uw woon- *Met uitzondering van enkele merken anders denken over wonen Leiden: Nieuwe Rijn. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i. Dus neem ik n - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement Per maand automatisch (f. 31,30) -J Per kwartaal Per kwartaal i i 3 acceptgiro (f. 91.20) J 3 automatisch (f, 90,20; d 3 N B Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1