Leidsch Dagblad Kwart Leidse bevolking arm 9 Het extraatje van onze slager. Stakingen na wegsturen onderzoeksrechter in België r Weekje zon of sneeuw Gewapende overval op Alphens echtpaar Einde in zicht voor Leids spreekuur Kamerleden Oegstgeester driemiljoenste lid ANWB-Wegenwacht Strontarmada onder zeil Doelman wacht straf na 'grappige' Hitlergroet Gerechtshof stemt toe in piramidespel GOED NIEUWS ilNSDAG 15 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG ƒ1,95 >7 Binnenland VVD wil bossen en akkerlanden in uitverkoop gooien mmgmmmhrngmgmtgt Buitenland Cultuur en Kunst iSport Kwart van Russen leeft onder bestaansminimum Het aantal Nederlanders dat in de wintermaanden een weekje naar de sneeuw of de zon afreist stijgt nog altijd sterk. Het tot voor kort onvoorstel bare aantal van vier miljoen vakantiegangers komt langzaam maar zeker in zicht. Daarom vandaag bij deze krant een speciale wintervakantie-bijla- ge met daarin onder meer artikelen over de 'zandloper-ski', die een rage lijkt te worden, het paradijs de Maldiven, het zonnigste skidorp van Oos tenrijk en winter-arrangementen in Nederland. Speciale aandacht is er voor wintersportdorpjes (in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk) waar goede ski-mogelijkheden worden gecombineerd i M Gewapende en gemaskerde overvallers hebben afgelopen nacht omstreeks vier uur een echtpaar aan de Van Lenneps- traat in Alphen aan den Rijn in hun slaap verrast. De slachtof fers, een 57-jarige vrouw en haar 75-jarige man, waren zo overstuur, dat zij de politie van morgen zelfs niet met zekerheid konden vertellen hoeveel over vallers hun slaapkamer waren binnengedrongen. De daders zijn er met een onbekend geld- LEIDEN. RUUD SEP Het wekelijkse spreekuur van Tweede-Kamerleden in het Leidse stadhuis is geen lang le ven meer beschoren. Het spreekuur, een initiatief van vier Kamerleden uit de Leidse regio, trekt de laatste maanden nau welijks bezoekers meer. Daar om zullen de vier binnenkort een besluit nemen over de toe komst van het spreekuur. „Zoals we het nu doen werkt het kennelijk toch niet", beseft de Leidse D66'er Jan Hoekema. „We moeten óf overstappen bp een andere formule, óf kap pen." BADHOEVEDORP «ANP Bijna de helft van de 6,4 miljoen huishoudens is lid van de ANWB-Wegenwacht. Dit zei ANWB-hoofddirecteur P. Nou- wen vandaag bij de huldiging van het driemiljoenste lid. De feestvarkens, een samenwo nend stel uit Oegstgeest, kregen onder meer een miniatüur praatpaaltje, een gratis levens lang lidmaatschap van de De Leidse Stadsgehoorzaal is haar nagalm kwijt Quick Boys-speler Jaap van Duyn denkt even niet aan voetbal Onderzoekers vrezen grote problemen voor minima HET WOORD IS AAN Mark Twain Laten wij proberen zo te le ven dat, als wij komen te sterven, het zelfs de begra fenisondernemer zal spijten. De kloof tussen arm en rijk in Leiden wordt steeds groter. Bijna een kwart van de Leidse bevolking wordt als arm beschouwd, terwijl 44 procent welvarend is. De situatie is het meest nijpend onder de 3.500 eenoudergezinnen. Meer dan de helft van deze groep is arm en heeft de grootste moeite om rond te komen. RUUD SI Een en ander wordt geconsta teerd in een rapport dat in op dracht van de gemeente Leiden werd uitgevoerd door de Uni versiteit van Amsterdam. De ge meente wil een aantal maatre gelen nemen om de armoede te bestrijden. Gedacht wordt aan automatische kwijtschelding van gemeentelijke belastingen voor mensen met een bijstands uitkering. De gezinnen die als arm wor den beschouwd, moeten rond zien te komen van 2.200 gulden netto per maand. Een derde deel van dit inkomen gaat op aan kale huur. Bovendien heb ben veel arme gezinnen ook nog eens schulden. De schuld bedraagt gemiddeld 5.000 gul den. Overigens ligt het percen tage armen in Leiden iets boven het landelijk gemiddelde, maar nog altijd ruim onder het cijfer van de vier grote steden. De maatregelen die de ge meente tot nu toe nam om de kloof te dichten, hebben weinig effect gehad. De gemeente geeft mensen met een minimum-in komen korting op het gebruik van voorzieningen als de biblio theek, de bioscoop, het zwem bad of het theater. Uit het on derzoek blijkt dat het inkomen nauwelijks een rol speelt bij de beslissing om bijvoorbeeld naar de bibliotheek te gaan. Van veel grotere invloed is bijvoorbeeld de aanwezigheid van kinderen, opleiding, leeftijd en geslacht. De onderzoekers verwachten dat steeds meer mensen finan- bedrag vandoor gegaan. Het echtpaar, wakker ge schrokken van het gestommel, keek opeens in de lichtbundel van eèn zaklantaarn. De Alphe- naren gingen de overvallers te lijf, maar staakten hun verzet toen er een vuurwapen op hen werd gericht. De daders, vol gens de politie waren het er ten minste twee, maar mogelijk ook drie of vier, gingen er met van door met een geldbedrag dat de slachtoffers in de slaapkamer bewaarden. De gealarmeerde politie had het nakijken. De laagdrempelige om een zaak aan te kaarten bij een 'echte' parlementariër be staat sinds februari van dit jaar. Naast Hoekema doen zijn par tijgenoot Thom de Graaff, de Voorschotense CDA'er Cees Bremmer en de PvdA'er Gerrit- Jan van Oven uit Oegstgeest mee aan het initiatief. Om beur ten nemen de vier volksverte genwoordigers op maandag van tien tot elf uur 's ochtends hun intrek in de koffiekamer van het stadhuis. De laatste vijf maan den zaten de Kamerleden daar het merendeel van de tijd voor spek en bonen. De deelnemers a i de Strontrace, een wedstrijd voor zeilende vrachtschepen van Workum naar Warmond en terug, gingen giste ren onder welhaast ideale omstandigheden onder zeil. Vanmorgen was dat anders: toen meerden de schepen met miezerig weer aan bij park Groot Leerust in Warmond. Als eerste kwam rond negen uur het skütsje 'Lutgerdina Smeltekop' van schipper Rob de Gooijer uit Huizen aan, gevolgd door het 'Rust en Arbeid' uit Muiden. In de zware klasse lag vanmorgen de 'Gea' van Arne Hartingh uit Stavoren op kop. De Strontra ce, georganiseerd door de Stichting Zeilvaart Warmond, herinnert aan de tijden dat per schip natte koemest vanuit Friesland naar de Hollandse bollenkwekers werd gevoerd. foto anp ANWB en een reischeque van vijfhonderd gulden. De Wegenwacht, die dit jaar vijftig jaar bestaat, krijgt jaarlijks 900.000 pechmeldingen te ver werken. De achthonderd We genwachters krijgen een ge strande auto of motor in negen van de tien gevallen ter plekke aan de praat. Startproblemen zijn de meest voorkomende pechgevallen waarvoor de We genwacht wordt gebeld. Onze Yorkham, onze Bretonse ham en onze Slagersachterham zijn on gelooflijk lekker, (En niet alleen op de boterham.l Deze week zijn ze ook nog ongelooflijk voordelig EN alle drie voorzien van een extraatje In de vorm van een heel leuk en lekker receptenfoldertje. Geniet ervan! Yorkham, Bretonse ham IMOt of Slagersachterham J359I, O Af} verpakt 100 gram Z.T'U Met gratis receptenfoldertje.* Deze week alleen bij Albert Heijn. cni De Engelse voetbalbond en de politie bleken gisteren niet be reid een oogje dicht te knijpen voor wat miljoenen tv-kijkers in Engeland en ver daarbuiten hebben kunnen zien. Mark Bosnich, de Australische doel man van Aston Villa die de Hit- Ier-groet brengt aan supporters van Tottenham Hotspur. De bond beschuldigde Bosnich gisteren officieel van wangedrag, nadat de scheids rechter hem afgelopen zaterdag had geboekt voor 'onbehoorlijk optreden'. Het kan Bosnich een zware schorsing plus een geld boete opleveren. Bovendien is er de kans dat hij voor de rech ter moet verschijnen, nadat de politie op aandringen van jood se supporters van Tottenham een onderzoek instelde. Bosnich kroop het afgelopen weekeinde en gisteren bijkans door het stof om zich te veront schuldigen. Het was allemaal bedoeld als een grapje, als een reactie op de Tottenham-fans die hem uitjouwden en 'Klin- smann' schreeuwden om de doelman te herinneren aan de zware overtreding die hij ander half jaar geleden tegen de door gebroken Tottenham-spits maakte. Waar Bosnich blijkens een gisteren verstuurde excuusbrief geen rekening mee hield, was dat hij een stuk minder grappig overkwam dan John Cleese die tegenover Duitse gasten niet over de oorlog wil praten in een beroemde aflevering van de tv- serie Fawlty Towers. ,,Ik deed Basil na, en ik besefte absoluut niet dat dit iemand zou kwet sen", schrijft hij. BRUSSEL PAUL CORRESPONDENT Met spontane werkonderbre kingen, nachtwakes bij justitie paleizen en een grote 'protest mars voor de waarheid' wordt in België gereageerd op het be sluit van het Hof van Cassatie in Brussel om onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte van de zedenzaak-Dutroux af te halen. Connerotte heeft deelgenomen aan een spaghettifeestje ter .ere van de twee uit handen van Dutroux bevrijde meisjes Laeti- tia en Sabine. Hij heeft daar door volgens het Hof de schijn van partijdigheid op zich gela den. Het 'Permanent comité Lim burg voor verdwenen en mis handelde kinderen' heeft de be volking opgeroepen donderdag ochtend om elf uur uit protest tegen de beslissing van het Hof het werk neer te leggen. Van ochtend staakten al het perso neel van de Waalse vervoers maatschappij TEC en de och tendploeg van Volkswagen in Vorst. Ook de nachtploeg van de fabriek in Vorst had het werk onderbroken. De werknemersacties hebben tot nu toe niet de steun van de vakcentrales, die nog hun beleid moeten bepalen. Wel wordt ver wacht dat in het Luikse staal- bekken, waar de vader van het door de bende-Dutroux ver moorde meisje Mélissa woont, spontane acties zullen uitbre ken. De verontwaardiging onder de Belgische bevolking over het besluit van het Hof van Cassatie is bijzonder groot. Na rumoeri ge demonstraties voor de justi tiepaleizen in Brussel en Ant werpen hielden vannacht klei nere groepjes demonstranten een nachtwake. Deze nacht wakes worden volgehouden tot zondagmiddag, als in Brussel een demonstratie wordt gehou den waarvoor alle 'verontruste burgers' zijn opgeroepen. Naar het arrest van het Hof van Cassatie was met ingehou den adem uitgezien. Diverse politici, onder wie SP-voorzitter Louis Tobback, zeiden voor een volksopstand te vrezen als het Hof zou besluiten Connerotte te wraken. De woede onder de de monstranten voor het justitie paleis in Brussel luwde echter toen bleek dat het Hof Con nerotte weliswaar van de zaak- Dutroux had afgehaald, maar tegelijkertijd besloot dat zijn onderzoeksteam in Neufcha- teau het werk mag voortzetten. Na dit Salomonsoordeel riepen premier Dehaene en justitiemi nister De Clerck de bevolking onmiddellijk op de uitspraak te respecteren. Ook zegden beide politici toe dat het parket in Neufchateau versterking krijgt, mogelijk van een tweede onder zoeksrechter. „Ik ben onthutst dat Con nerotte van het onderzoek is af deel in de problemen zullen ko men. Veranderingen in de soci ale zekerheid en voortdurende huurverhogingen richten aan de onderkant van de samenle ving veel schade aan. Huurver hogingen komen daar extra zwaar aan, doordat mensen met een laag inkomen naar verhou ding erg veel kwijt zijn aan hun huisvesting. Pagina Leiden: 'Meer doen dan pleisters plakken' VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Het piramidespel, een ketting briefachtige activiteit, is geen gokspel. De organiserende stichting Coin Liberte uit Nieu- wegein maakte zich dan ook niet schuldig aan een misdrijf. Het gerechtshof in Amsterdam bevestigde gisteren dat vonnis van de rechtbank in Utrecht. De Nieuwegeinse stichting organiseerde een kettingbrief achtig geldspel. De deelnemers konden een veelvoud van hun inleggeld incasseren als zij vol doende nieuwe spelers wisten te vinden. De officier van justi tie in Utrecht noemde het spel een vorm van volksverlakkerij; een kansspel waarvoor geen vergunning was aangevraagd. Dus was er sprake van een mis drijf, zo meende de officier en daarom diende de rechtbank Coin Liberte te veroordelen tot een forse geldboete. De rechtbank in Utrecht deel de dat oordeel in februari niet en kwam tot vrijspraak. Terecht, zo oordeelde het gerechtshof in Amsterdam gisteren in hoger beroep. Het piramidegeldspel is geen kansspel, want de spelers kunnen het verloop ervan zelf bepalen als ze maar voldoende hun best doen om nieuwe deel nemers te vinden. Door alle publiciteit rond de rechtszaak besloot de stichting zichzelf op te heffen. De 65.000 betaalcheques a 300 gulden van de deelnemers gingen naar een administratiekantoor in Bergen dat de zaak zou afwikkelen. In brekers wisten echter de hand te leggen op de waardepapieren en hebben inmiddels de nodige cheques weten te verzilveren. Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad17 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport18,19 Strips8 Uitgaan14 Kortingsbonnen voor 'Op tisch Bedrog' in het Leider- dorpse theater Muzenhof en eenakters van Pinter door de Leidse toneelvereniging Im perium in haar theater aan de Oude Vest. VOETBAL OP TV Man met zes promille alcohol in zijn bloed Afgelopen donderdagavond werd een rode Ducati gestolen. Bij terugbezorgen kan gerekend worden op een riante beloning. Tel.: 071-5013123 De politie in Lelystad heeft het afgelopen weekeinde voor een horecagelegenheid in die plaats een 43-jarige inwoner aange troffen met een alcoholpromil lage van 6.0 in zijn bloed. De dienstdoende GGD-arts gaf geen toestemming tot insluiting van de man. Hij werd ter obser vatie overgebracht naar het zie kenhuis. Om drie uur 's nachts ontwaakte de drinker. Hij te kende een formulier waarmee hij afzag van medische zorg en ging er vandoor. De politie van Lelystad heeft het voorval giste ren naar buiten gebracht. Het aangetroffen alcoholpromillage is geen record. In september 1995 werd een Haarlemmer met een promillage van 7.2 in het ziekenhuis opgenomen. De Amsterdamse Jellinek-kli- niek voor Alcoholverslaving zegt dat iemand een bijzonder geoe fend drinker moet zijn om bij een promillage van boven de vier a vijf niet in coma te raken. tar gelukkig dat het dossier in Neufchateau blijft", reageerde Paul Marchal. vader van het door de bende-Dutroux ontvoerde en vermoorde meisje An. Na de moord op socialisten leider André Cools in 1991 zorg de de overplaatsing van het dossier van Neufchateau naar Luik voor zeker twintig maan den vertraging en ontsporing van het onderzoek dat al ver was gevorderd. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dal is goed nieuws. Dus n i abonnement. i. controle bezorging; Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31.30) Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) automatisch (f. 90.20) iing geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden get Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1