Leidsch Dagblad Massale steun voor onderzoeksrechter SWIFT Instituten willen keurmerk dienstverlenende sector Grafische industrie sluit 'raam-CAO' Siemerink op 22ste plaats Patrick Heymans op stage bij profclub in Manchester Dikke wolken voor duistere zon PvdA-stichting vraagt steun voor verbod op nachtvluchten HET WEEKEND VOORBIJ! ƒ120,- ir,cl Politie met vuurwapen bedreigd GOED NIEUWS MAANDAG 14 OKTOBER 1996 5 m «i OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41210 Binnenland Buitenland Leiden Cultuur en Kunst Koffielikeurfabrikant -a Bailey's wil af van dodelijk imago Overloper brengt g* John Major in de problemen Vertrekredenen q, wethouder Koek baren opzien Flora Band imponeert i M op muziekconcours in Rijnsburg LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Wintervakantie De belangstelling voor een winter sportvakantie loopt enigszins terug; een reisje naar zon, zee, palmen en hagelwitte stranden daarentegen wordt steeds populairder. Morgen bij deze krant een speciale winlervakan- tie-bijlage met daarin onder meer ar tikelen over de goedkoper wordende Alpen, Puerto Rico als splinternieuwe zonbestemming, winter-arrangemen- ten in Nederland en een overzicht van de vijf grootste skigebieden ter we reld. Boris Becker is terug bij de wereldtop, Jan Siemerink bij de top-25. Dat was het resul taat van de finale van het sterk bezette toernooi van Wenen. Becker versloeg de Rijnsburger in de finale in 2 uur en 43 minuten en vier sets, 6-4 6-7,6-2, 6-3. Door zijn grootse daden in Wenen steeg Siemerink volgens de eerste berekeningen naar plaats 22 op de wereldrang lijst. Siemerink speelde een sterk toernooi in Wenen. Hij ver sloeg Hipfl, Enqvist, Edberg en Boetsch en deed in de eindstrijd tegen Becker twee sets mee. Daarna ging het licht langzaam uit." In de eerste twee sets gaf Sie merink de Duitser uitstekend partij. „Op mijn eerste op- slaggame na", keek hij terug. Die gaf hij met twee dubbele fouten pardoes uit handen. In de eerste opslagbeurt van Becker verwierf hij vier breek punten, de een nog mooier dan de ander, maar verzilve ren deed hij er niet een. Pas op 3-3 in de vierde set kreeg hij zijn volgende en laatste breekkans. Maar in die fase was de glans er bij de Rijns- burger al lang vanaf. In de eerste twee sets produ ceerde Siemerink 15 van zijn 22 aces. „Mijn opslag liep ge smeerd. Becker vond er geen antwoord op." Maar Sieme rink had evenmin een weer woord op de service van Bec ker die in de hele partij niet een keer zijn opslag inleverde. „Boris was gewoon beter", oordeelde Tjerk Bogtstra, de trainer van Siemerink, „con stanter, agressiever". Pagina 15: 'Siemerink opvol ger van Edberg' Seizoen voorbij voor Van Duyn Voor Quick Boys-speler Jaap van Duyn is het seizoen voorbij. Bij een ongelukkige actie liep de verdediger beenbreuken op. Twaalf minuten na rust pro beerde hij de aanvalsopbouw van tegenstander ASWH te on derbreken. Een bal die parallel aan de zijlijn rolde, probeerde hij al glijdend te onderschep pen. Dat lukte met de punt van zijn schoen en hij kreeg voor deze inzet de handen van het publiek op elkaar. De stemming sloeg vervolgens direct om toen bleek welke desastreuze gevol gen de sliding had. Zijn voet was negentig graden ten op zichte van zijn been gedraaid. Hij is zaterdagavond aan zijn onderbeen geopereerd. Voor de sportieve carrière van de 31-ja rige Katwijker wordt gevreesd. Pagina 19: Quick Boys geeft winst weg. leiden gerard baas Patrick Heymans staat als 24- jarige aan het begin van een jongensdroom. De Leidse voetballer vertrekt vanavond naar Bury voor een stage van een week bij de plaatselijke profclub die uitkomt in de 'second division', de Engelse derde divisie. Heymans, die na zeventien jaar Roodenburg deze zomer de overstap naar het Rijswijkse RVC maakte, kan deze week bewijzen de fysiek sterke mandekker te zijn waarnaar de club uit het provinciestadje ten noorden van Manchester op zoek is. De stukadoor is klaar voor de kans van zijn leven: „Ik ben volledig fit en zie dit als een schitterende gelegenheid die ik niet mag laten lopen. Het is alleen al een eer dat ze een amateur-voetballer een week lang laten meetrainen." Bury, dat derde staat in de competi tie, is Heymans op het spoor gekomen via Sparta-speler Alfons Groenendijk, die zelf in 1992 en 1993 anderhalfjaar in Engeland bij Manchester City voetbalde. Heymans wordt tijdens zijn verblijf begeleid door Mike Morris, de man die ook Groenendijk in Engeland begeleidde: „Dat zit dus wel goed. De rest is nu aan Pa trick zelf en hij moet gewoon zijn stinkende best doen. Als het hem lukt en ik kan echt niet zeggen hoe groot die kans is, komt hij bij een erg leuke en ambitieuze club te recht. Ze spelen in een gezel lig stadionnetje, waar om de veertien dagen tienduizend toeschouwers zitten. Katwijkers en Leidenaar slaags geraakt valkenburg Enkele tientallen jongeren zijn zaterdagnacht slaags geraakt voor het jongerencentrum De Peuk in Valkenburg. De moei lijkheden begonnen rond mid dernacht in het centrum tussen een groep Katwijkers en een groep Leidenaars. De politie stuurde vijftien agenten naar het strijdtoneel die er in eerste instantie in slaagden de twee groepen te scheiden. Eenmaal buiten dreigde de situatie op nieuw te escaleren. De politie moest drie honden inzetten om de groepen uiteen te houden. Een 18-jarige Leidenaar werd aangehouden omdat hij weiger de zich van het strijdtoneel te verwijderen. De politie heeft geen idee wat de aanleiding is geweest van de vechtpartij. Spanning in België loopt hoog op brussel. cpd-anp 'Touche pas a mon juge' - Blijf vafl mijn rechter af! Een Waalse huismoeder steekt voor het paleis van justitie in Brussel haar protestbordje woedend in de lucht. Met op tochten en spreekkoren, met ongeveer 300.000 handteke ningen en met een lawine aan geschreven steunbetuigin gen heeft de Belgische bevolking afgelopen weekeinde geprobeerd duidelijk te maken dat onderzoeksrechter Connerotte niet van de zaak-Dutroux mag worden afge haald. der parket over te hevelen, om dat Connerotte de schijn van partijdigheid op zich zou heb ben geladen. Connerotte had volgens Liekendael niet mogen ingaan op de uitnodiging deel te nemen aan een 'spaghetti- feestje' ter ere van Laetitia en Sabine, twee slachtoffertjes van Dutroux. Haar advies werd zaterdag door SP-voorzitter Tobback zwaar op de korrel genomen. En ook ouders van vermoorde en vermiste kinderen in België hebben duidelijk gemaakt dat zij al nun vertrouwen in Con nerotte en zijn officier van justi tie Bourlet blijven stellen. Op het Antwerpse stadhuis In Neufchateau, het arrondisse ment van Connerotte, kwamen ruim tweehonderd oudstrijders van de Ardense Jagers bijeen om te waarschuwen: 'Als Con: nerotte wordt gewraakt, dan zijn we in staat opnieuw de oor log te beginnen!' De spanning is in België hoog opgelopen aan de vooravond van de definitieve uitspraak van het Brusselse Hof van Cassatie in de zaak-Conner rotte. Vorige week adviseerde procureur-ge neraal Liekendael het tot nu toe zeer succesvolle onderzoek naar de bende van pedofiel/crimi neel Mare Dutroux naar een an- hadden burgers tol gistermid dag de gelegenheid briefkaarten af te geven of steunbetuigingen voor Connerotte te schrijven. Naar schatting 3.500 mensen hebben van die mogelijkheid gebruikgemaakt. Connerotte heeft vrijdag nog in een ongebruikelijke actie de Belgische bevolking opgeroe pen hem te helpen bij zijn on derzoek naar pedofilie-netwer- ken. Op een speciaal daarvoor geopend telefoonnummer stroomden het hele-weekeinde gemiddeld dertig meldingen per uur binnen. De Brusselse zakenmap Jean- Michel Nihoul, medeverdachte van Mare Dutroux en be schouwd als organisator, begint bekentenissen af te leggen. Af gelopen weekeinde werd be kend dat hij donderdag al heeft toegegeven diverse orgieën te hebben georganiseerd. Aan de ze zogeheten seksfuiven zouden volgeift Nihoul geen minderja rigen hebben deelgenomen. Wel waren Brusselse en Luikse politici en bekende zakenlieden daar graag geziene gasten. Minister De Boer lijnrecht tegenover Jorritsma veel mogelijk technisch te on derbouwen. De Evert Vermeerstichting heeft dit weekeinde, in een slot verklaring na 23 campagnebij eenkomsten, vastgelegd dat Beek een keerpunt moet vor men in het milieubeleid. Het is onaanvaardbaar dat Nederland bijna een van de koplopers in de uitstoot van C02 dreigt te worden. Een verbod op de nachtvluchten zal een belang rijk signaal zijn voor de geloof waardigheid van Nederland naar de Derde Wereld en met het oog op het voorzitterschap van de EU de eerste helft van volgend jaar, aldus de Stichting. de bilt/leiden De gedeeltelijke zonsverduistering, zaterdagmiddag van 15.04 tot 17.34 uur, is in grote delen van Nederland te zien geweest. Door een zwaar wolkendek bleven alleen de kijkers in sommige delen in het westen en noordwesten verstoken van dit fenomeen. In Leiden had de Leid se Sterrewacht een spiegel zodanig opgesteld dat de zonsverduistering op een scherm voor het publiek was te volgen. Maar de demonstratie die veel belangstellenden trok en waarbij speciale brilletjes werden uitgereiktviel grotendeels in het water door de dikke bewolking. Op de volgen de gedeeltelijke zonsverduistering moeten de liefhebbers 2,5 jaar wachten, namelijk tot 11 augustus 1999. Een volledige zonsverduistering is in Nederland pas op 7 oktober 2135 zichtbaar en wel in het uiterste noordoosten van Groningen. Pagina Leiden: Zonsverduistering onverwacht toch te zien in Leiden. foto hielco kuipers De Evert Vermeerstichting, een aan de PvdA verbonden organi satie, doet een dringend beroep op alle ministers van die partij vast te houden aan een verbod op nachtvluchten op het Lim burgse vliegveld Beek. Zij moe- Huur de Suzuki Swift een heel weekend voor MultiRent Leiden 071 - 531 00 01 Katwijk 071 - 402 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 r De Boer van milieu (PvdA) daarin steunen. Het al dan niet toestaan van nachtvluchten op vliegveld Beek is een slepende discussie waarin De Boer lijnrecht tegen over haar collega Jorritsma van Verkeer staat. Volgens Jorritsma (WD) zijn nachtvluchten nodig voor een rendabele exploitatie van het vliegveld. Het kabinet heeft vrijdag af gesproken dat premier Kok en minister Wijers (economische zaken) proberen de impasse te doorbreken. Zij hopen een al ternatief te vinden door De Boer en Jorritsma te vragen de ver schillende opties voor Beek zo- Auto valt uit parkeergarage amsterdam anp Een automobilist is vanmorgen met zijn auto vanaf de derde verdieping van een parkeerga rage in Amsterdam naar bene den gevallen. Het ongeval had tegen half elf plaats in een par keergarage aan de Petmolen in Amsterdam-Nool'd. De toedracht is nog niet hele maal duidelijk. Volgens een woordvoerder van de politie ramde de bestuurder vermoe delijk een hek of een andere barrière tijdens het verlaten, van de garage. De instituten die keurmerken en kwaliteitsnormen bedenken voor industriële producten wil len zich ook bezighouden met de dienstverlenende sector. De internationale organisaties op dit gebied, waarvan de ISO de bekendste is, hebben het ont wikkelen van kwaliteitseisen voor diensten uitgeroepen tot het thema van de jaarlijkse We- reldnormalisatiedag, die van daag plaatsheeft. De ISO l\udt volgend jaar een groot cöligres over de dienstverlening. Het Nederlands Normalisatie instituut (NNI) heeft 1 keling van een aantal nieuwe normen in de dienstverlening. Een technische commissie is bijvoorbeeld bezig regels op te stellen die de kwaliteit en effi- aantal takken van dienstverle- ciency bij de Europese posterij- ning al kwaliteitsregels uitge werkt waarbij instellingen en bedrijven vrijwillig kunnen aan haken. Zo is er al een keurmerk voor dagverpleging en schoon maakbedrijven. Het NNI is, deels in Europees verband, bezig met de ontwik- moeten verbeteren. Het NNI ontwikkelt verder onder meer een systeem om de dienstverle ning van transportbedrijven te meten. HET WOORD IS AAN Chamfort De meeste lezers zetten hun boeken in hun boekenkast en de meeste schrijvers zet ten hun boekenkast in hun boeken. bewolkt en wat regen r* 7-/140 7-/13° 7712° 40% 50% 70% ÏSStf 20% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 12 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 11 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,8,9 RTV/programma's13 Sport15 t/m 27 Strips Uitgaan Kortingsbon voor musical Carlie in de Leidse Schouw burg en bon voor de film A Goofy Movie in de Voor- schotense kinderbioscoop. Opkrabbelen kost Philips meer tijd Het winstherstel bij Philips zal langer op zich laten wachten dan verwacht. Met die waar schuwing kwam Philips van ochtend terug op de eerdere voorspelling dat het bedrijfsre sultaat van de onderneming in de tweede helft van dit jaar zal verbeteren. Philips zal een aan tal reorganisaties versneld gaan uitvoeren. Beleggers op de Amsterdamse effectenbeurs reageerden ont hutst op de aankondiging van het concern. Het aandeel Phi lips opende met 60,60 gulden vanochtend 4,20 gulden lager dan de slotkoers van vrijdag. .Philips dook afgelopen kwar taal voor het eerst sinds 1992 weer in de rode cijfers: een ver lies van 456 miljoen gulden. Het elektronicaconcern besloot toen tot een ingrijpende reorganisa tie van de divisie Sound and Vi sion, die 800 miljoen gaat kos ten. Bij de bekendmaking van het verlies voorspelde Philips in juli dat de zaken in de tweede helft van 1996 beter zouden gaan. Dat optimisme is met de mededeling van vanochtend weer de kop ingedrukt. Politie-agenten hebben dit weekeinde een 17-jarige Leide naar overmeesterd die dreigde met een vuurwapen. De man reed 's avonds zon der helm met zijn bromfiets over de Oosterkerkstraat en ne geerde het stopteken van de po litie. Omdat zij de man kenden, achtervolgden ze hem naar zijn huis. Toen zij de man aanspra ken, haalde hij een vuurwapen tevoorschijn. Hij is naar het bu reau overgebracht. Meer zeggenschap werkriemers over lonen en werktijden den haag gpd De vijftigduizend werknemers in de grafische industrie (3.500 bedrijven) krijgen het komend jaar veel meer te zeggen over onder meer lonen, werktijden, scholing en vrije dagen. Bonden en werkgevers hebben daarover 'dit weekeinde afspraken ge maakt. In deze nieuwe 'raam- CAO' worden veel minder zaken landelijk vastgelegd. De mantelovereenkomst komt tegemoet aan de eis van werkgevers voor flexibele ar beidsvoorwaarden. Voor de bonden stond voorop dat soe pelheid mooi is, maar dat de bescherming en de zeggen schap van de werknemer daar mee hand in hand gaan. Boven dien moet zijn onderhande lingspositie binnen bedrijven of sectoren gelijkwaardig zijn aan die van de werkgever. De nieuwe afspraken bevat ten alleqn de grote lijnen voor de arbeidsvoorwaarden per 1 januari 1997. Over zaken als de bedrijfstakbrede loonsverho ging, arbeidsduur, looptijd van de CAO of VUT gaan werkge vers en werknemers later apart onderhandelen. De werkgevers willen niet opdraaien voor eventuele meerkosten van de flexibele CAO. Druk en Papier denkt dat de CAO een goed voorbeeld is voor andere sectoren, die worstelen met flexibilisering. Dat zegt FNV-onderhandelaar H. Leisink van Druk Papier. Volgens hem ontkomt geen enkele be drijfstak er aan. Leisink verwacht dat de nieu we CAO langer dan een jaar geldt. Hij mikt op een loonsver hoging tussen de twee en drie procent. De werkweek in de grafische sector, nu 36 uur, kan volgens de raam-CAO tot 40 nog per week, maar soms als het erg druk is in hef bedrijf. Per kwartaal wordt berekend of de werkroosters uitkomen op een gemiddelde van 36 uur. De organisaties van werkge vers en werknemers hebben er meer dan drie jaar over gedaan om dit akkoord te sluiten. De raam-CAO komt in de plaats van de zes afzonderlijke CAO's voor technisch-grafisch perso neel, chefs in het grafisch be drijf, administratief-grafisch personeel, administratief dag- bladpersoneel, \zeefdrukbedrijf en klein-formaat offsetbedrijf. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. e weken betaal ik mijn abonnement: latisch (f. 31,30) J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n de afgelopen 3 maanden geen OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1