Leidsch Dagblad Ruilen? Baa#®!® Leidse woningzoeker moet naar Den Haag root nieuws uit Gallië: Obelix slikt toverdrank Ook zelfhulpboek Diekstra blijkt niet van zijn hand Kamer: Meer oudere WAO'ers buiten schot GOED NIEUWS NDERDAG 10 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 «Binnenland Buitenland Leiden Sport Coalitie gebelgd over aantijging schenden geheim Ten Bosch 'Eten van rundvlees nog steeds niet vrij van risico's' Tarieven Rijnland fors omhoog De eerste zorgeloze zege van Ajax waarlijvige held wordt in nieuwste Asterix-album onzichtbaar arcasterix cees van zweeden jjna driehonderd miljoen boe- en van Asterix Obelix zijn er rkocht, en massa's Romeinen de pan gehakt. Als beloning oor gedane arbeid Boem! -al! Pats! mocht Obelix zich eevast te goed doen aan een ozijn everzwijnen. Een slok an de toverdrank waaraan As- rix zijn kracht ontleent, werd belix echter nimmer gegund. daag, de dag waarop het :euwste Asterix-boek is gelan gd. Daarin slikt Obelix voor et eerst de toverdrank. Met, zo n worden onthuld, desastreu- Mm PE BEPROEVING vauOB&SK Met e elix is het als met een Nouveau Beaujolais, de wijn die in de he- Asterix Ob- le wereld op dezelfde dag wordt ontkurkt: de kwaliteit van de in houd is tot dat moment strikt geheim. Slechts één ding wil schrijver/tekenaar Alberto Uderzo kwijt: Obelix slikt tover drank en... wordt onzichtbaar. „Voor mij was het ook een ver rassing", zegt Uderzo, gezeten voor het beeld van een Romein in Pare Astérix bij Parijs. „Ik wist natuurlijk niet dat hij onzicht baar zou worden, toen ik met schrijven begon." Uderzo schiep Asterix bijna vier decennia geleden, maar zelfs hij onderschatte de kracht van de Galliër. Julius Caesar maakte die fout, diens legio nairs ook. Maar dat zelfs Uderzo die fout zou maken, kon twee jaar geleden niemand bevroe den. Het was 1994 toen Uderzo verklaarde nooit meer een Aste rix-album te zullen scheppen. Uderzo was 67 jaar en wilde van zijn miljoenen gaan genieten. Maar daarmee rekende hij bui ten de (aantrekkings)kracht van Asterix. Na zijn besluit om te stoppen, werd Uderzo uitgeno digd door Britse fans. Die drie duizend Britten hadden maar één eis: een nieuwe Asterix Obelix. Uderzo nam de pen weer op, en vandaag wordt het resultaat ontkurkt. Is dit dan echt de al lerlaatste strip? Gevraagd wat hij zelf als beste boek vindt, ant woordt Uderzo: „Het volgen de." Uderzo begon in 1959 met René Goscinny aan de Asterix- strips. Toen Goscinny twintig jaar geleden overleed, ging Uderzo alleen door. Wat is het geheim van Asterix' aantrek kingskracht? „Asterix", zegt Uderzo, „was een kleine man die vocht tegen bureaucratie, belastingen en vreemde over heersing. Veel mensen herken nen zich daarin." Niet voor niets hebben politi ci het wel eens verleidelijk ge vonden zich te spiegelen aan de held die Julius Caesar buiten de deur wist te houden. Charles de Gaulle bijvoorbeeld, die zelf voor de tweede keer president werd toen de allereerste Asterix Obelix verscheen, dweepte met de Galliër. Eens zou de pre sident zo ver zijn gegaan op een kabinetsvergadering alle aan wezige ministers een 'ix' achter de naam te plakken. Een initia tief dat in zeer goede aarde viel bij premier Georges Pompidou 'Pompidix'. Onafhankelijke geesten die zich de bijnaam Asterix aanme ten, doen er echter goed aan ook eens Obelix te overwegen. Want, zegt Uderzo, in het nieuwste album staat Obelix meer op de voorgrond dan ooit. Voor het eerst is zelfs Asterix' naam weggelaten uit de titel van het album: De beproeving van Obelix. Minister wil geen nieuwe bouwlocatie Niet in de Grote Polder in Zoeterwoude, niet in een nieu we stad in de Bollenstreek, niet in de Haarlemmermeer. Als het aan minister De Boer van VROM ligt, komt er geen nieuwe woningbouwlocatie yoor de opvang van woningzoekenden uit de Leidse regio. Zij moeten wat De Boer betreft maar aankloppen in Haaglanden, het gebied rondom Den Haag. Daar kunnen, onder andere in het I nieuw te bouwen Leidschenveen bij Leidschendam, tot het jaar 2010 tussen de acht- en negenduizend woningen worden gebouwd voor 'Leidenaars'. n haag/leiden ruud sep De minister deed haar uitspra- jken gisteren bij de presentatie de voorlopige resultaten het overleg tussen Rijk en [provincies over het ruimtelijk beleid voor de periode 2005- 12010. De Boer deelde mee dat e met de Ranstadprovincies en e vier grote steden 'voor 99,5 procent' overeenstemming heeft bereikt over haar beleids voornemens. De bouwplannen de Leidse regio vallen in de kleine categorie van zaken waarover het Rijk en de betref fende provincie het niet eens zijn. Voor De Boer is bebouwing van de Grote Polder onaan vaardbaar omdat het in strijd is met het behoud van het Groene Hart. Verder speelt mee dat er i de Grote Polder een com pleet nieuwe infrastructuur moet worden polder - die een nieuwe Leidse wijk zou moeten worden - van de rest van Leiden wordt ge scheiden door de rijksweg A4. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) ondersteunde het pleidooi van haar collega. Jorri tsma wil nieuwe woningbouw zo geconcentreerd mogelijk uit voeren. „Op die manier zorg je ervoor dat de bussen vol zit ten", verdedigde Jorritsma haar voorkeur. Met de afwijzing van een wo ningbouwlocatie in de Bollen streek volgen de ministers het gezamenlijke pleidooi van de Bollenstreekgemeenten. In het 'Pact van Teylingen' sprak de regio zich eerder dit jaar uit te gen grootschalige woningbouw en voor natuurbehoud en milieuvriendelijker 'boeren'. De Boer toonde zich gevoelig voor die opstelling. Wanneer De Boer haar zin krijgt, heeft dat niet alleen ge volgen voor woningzoekenden uit Leiden, maar ook voor men sen in de Rijnstreek en de Bol lenstreek. Leiden vangt nu nog een deel van de woningbehoef te uit die regio's op. In de toe komst zouden ook die mensen moeten uitwijken naar de regio Haaglanden. De Zuid-Hollandse gedepu teerde Wolf (PvdA/ruimtelijke ordening) kondigde na de be kendmaking van De Boer aan, te blijven pleiten voor bebou wing van de Grote Polder. Het provinciebestuur stelt zich op het standpunt dat de woningen moeten worden gebouwd op de plaats waar de behoefte is. „We zullen via discussie proberen om de minister daarvan te over tuigen", aldus de gedeputeerde. Wolf zou overigens het liefst zien dat ook vliegkamp Valken burg (het toekomstige Vaker hout) wordt.bebouwd, maar hij beseft dat dat op dit moment een onhaalbare kaart is. „Het koninklijk huis gebruikt het en er landen Orions. Zoals collega Jansen zegt: je moet niet aan een dood paard gaan trekken. En Valkerhout is minstens een diep ingeslapen paard." Pagina Leiden: 'Standpunt De Boer is onbegrijpelijk' Vrij Nederland in nieuwe publicatie: Het omstreden zelfhulpboek 'Je verdriet voorbij, een gids voor jongeren over zelfmoord' van René Diekstra is niet van zijn hand, maar is grotendeels een vertaling van een manuscript van de Amerikaanse psycho loog, Gary McEnery. Diens naam staat echter niet op de omslag van Diekstra's bestseller vermeld. Dat schrijft weekblad Vrij Nederland deze week in een nieuwe publicatie over plagiaat van de Leidse hoogleraar psy chologie. Diekstra zit thuis in afwachting van een onderzoek door een onafhankelijke, door de Rijksuniversiteit Leiden inge stelde commissie. Diekstra ontving in 1994 de NIP/Van Gorcum Media Prijs voor het veelbesproken boek dat in 1991 bij uitgeverij Bruna verscheen. McEnery wordt wel het voorwoord vermeld, maar niet duidelijk is dat de Amerikaan in feite de auteur is van de bestseller. Op enkele pa gina's na is het boek een letter lijke vertaling, inclusief voor beelden en casussen. 'Je Ver driet Voorbij' leidde in 1991 tot veel publiciteit en zelfs tot Ka mervragen. CDA-Kamerlid F. Laning-Boersema wilde dat het boek uit de handel werd geno men omdat het jongeren zou aanzetten tot zelfmoord. Volgens Vrij Nederland heeft McEnery zijn manuscript van A teenage guide for suicide in 1988 zelf naar Diekstra toegestuurd met het verzoek of de hoogle raar een aanbeveling wilde schrijven voor een uitgever. .Daarop zou de Amerikaan niets meer van Diekstra hebben ver nomen. Vervolgens zou hij in april 1991 bij toeval hebben ontdekt dat de Leidse hoogle raar onder zijn eigen naam een boek had geschreven dat vrijwel letterlijk McEnery's manuscript was. Diekstra zou bij navraag op een congres zijn excuses heb ben aangeboden en de Ameri kaan in contact hebben ge bracht met uitgeverij Bruna. De uitgeverij in Utrecht zou vervolgens een geantidateerd contract hebben opgesteld om alsnog de rechten te regelen. De Amerikaan zou ook 1.500 gul den van Diekstra hebben gekre gen. De Amerikaan kreeg van Bruna de vertaalrechten. Bruna beloofde dat zijn naam wel op de omslag van de Duitse verta ling van het boek zou worden vermeld. Volgende drukken van de Nederlandse versie zouden echter alleen Diekstra's naam op de kaft houden. Pagina 3: Vrouw Diekstra: Alles is netjes geregeld door René dusseldorf Een politie-auto passeert een nagebouwde verkeersopstopping in de straten van Düsseldorf in Duitsland. De enkele tientallen wit geverfde personenauto's vormen een kunstwerk van de Duitser H.A. Schuit. FOTO AP KARL-HEINZ KREIFELTS Plannen om uw interieur te veranderen? Bij al uw meu belaankopen krijgt u een leuke INRUILPREMIE voor uw bestaande meubelen. Hoe hoger uw aankoopbedrag, hoe hoger de INRUILPREMIE! Kom snel eens langs, want we hebben veel nieuws in huis. Doe nu uw voordeel met deze inruilaktie! KATWIJK, AMBACHTSWEGI1-13, TEL. 071-4028151 Verzachting in regeling den haag gpd Een meerderheid in de Tweede Kamer wil de herkeuringen van WAO'ers stopzetten die nu 48 jaar of ouder zijn. D66 valt nu PvdA, CDA en Groen Links bij die dit al langer wilden. Volgens de Democraten maken de mee vallers in de sociale zekerheid deze verzachting in de WAO-re- gelingen mogelijk. Bij de WAO-herziening van 1993 werd al besloten geen WAO'ers te herkeuren die op dat moment 50 jaar of ouder waren. Toen bij de herkeurin gen veel meer mensen weer werden goedgekeurd dan was verwacht, opperde de PvdA om Hans Baaijens opvolger van Hennie Koek leiden «ruud sep De PvdA-fractie draagt Hans Baaijens (46) voor als opvolger van Hennie Koek in de functie van wethouder van onderwijs, zorg, emancipatie en personeel. Baaijens is volgens de fractie de meest geschikte persoon om de vertrekkende wethouder op te volgen, omdat hij het best thuis is in haar werkterrein. Koek stapt per 1 januari op als wet houder om in het Amsterdamse stadsdeel Bos en Lommer stadsdeelsecretaris te worden. Baaijens was voor de laatste verkiezingen drie jaar lang frac tievoorzitter voor de sociaal-de mocraten in de Leidse raad. Hij legde destijds die functie neer omdat hij het te druk had als di recteur van een Haagse wel zijnsorganisatie. Sinds april van dit jaar is hij echter directeur af. Bij een reorganisatie heeft hij zichzelf wegbezuinigd. Doordat hij momenteel zon der werk zit, was de keuze voor het wethouderschap snel ge maakt. „Ik was alweer bezig met een nieuwe functie die snel zijn beslag zou krijgen. Als Hennie wat later was opgestapt, was ik niet meer beschikbaar geweest. Maar nu ik de mogelijkheid heb, kies ik graag voor het wet houderschap. Het is immers een heel aantrekkelijk aspect van de politiek", aldus Baaijens. Hij hoopt ook na de verkiezin gen in het voorjaar van 1998 in het college te blijven. Overigens moet de gemeenteraad nog ak koord gaan met het aantreden van Baaijens. Nu Koek wordt opgevolgd door een mannelijke partijge noot, krijgt Leiden na de jaar wisseling een college dat volle dig uit mannen bestaat. Dat wringt met het streven naar ge lijke vertegenwoordiging van mannen en vrouwen, geeft de PvdA'er toe. In verband met het vertrek van Koek wordt de PvdA-fractie aangevuld met Paul Hendriks. Hij is nu actief als duo-raadslid. Banken willen praten over lagere hypotheek De Nederlandse Vereniging van Banken wil op korte termijn om de tafel gaan zitten met de con sumentenorganisaties over ver laging van de hypotheeklimie ten. Met name de Vereniging Eigen Huis kritiseert de banken omdat die veel te gemakkelijk hypotheken verstrekken die de huizenkopers op de langere ter mijn nauwelijks kunnen beta len. Voor de banken zit daar weinig risico aan, omdat die uiteindelijk het huis als onder pand hebben en dat altijd kun nen verkopen wanneer de huis eigenaar zijn verplichtingen niet meer kan nakomen. Directeur Overmars van de NVB wil met de consumenten organisaties, makelaars, verze keraars en het ministerie van economische zaken om de tafel gaan zitten om te bekijken of de hypotheeklimieten niet scherp er gesteld kunnen worden. HET WOORD IS AAN W.H.Auden Een professor is iemand die in een andermans slaap praat. weersverwachting VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland 3 Buitenland5,6 Cultuur9 t/m 12 Economie 16 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad20 Regio17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport 25 t/m 31 Strips14 Vandaag een coupon voor de film A Goofy Movie in de kinderbioscoop in Voorscho ten. Drie kaartjes halen, twee betalen. Groot feest in Leidse parkeergarage Een feestje in een parkeergara ge. Dat unieke plan denkt Lei- denaar Simon Platteel volgend jaar tijdens de Lakenfeesten te verwezenlijken wanneer hij de parkeergarage aan het Ir. Driessenplein ombouwt tot een vijf verdiepingen tellende feest tent. Naast een keur van arties ten, cabaretiers, dichters en an dere kunstenaars die er zullen optreden, is er ruimte gereser veerd voor een salsa-orkest, een country-band en een gamelan. Maar ook voor een tentoon stelling, een grand-café, kinder opvang en een Pasar-Malam- achtig feest. Als het aan Platteel en zijn vijf medewerkers ligt, moet het een feest worden dat zijn weerga in Leiden en verre omgeving niet kent. André Ha- zes is al gecontracteerd en op het verlanglijstje prijken nog namen als de Golden Earring, Rosa King en de Heideroosjes. De kosten worden geschat op drie ton zodat er wel toegangs geld betaald moet worden. De eventuele winst van het 'feestje' gaat naar een goed doel. Daar voor moeten dan wel ten min ste 10.000 mensen de parkeer garage bezoeken. Vrijwilligers kunnen zich melden bij het Kruithuisje aan de Jan van Houtkade. Pagina 8: 'Beter doorsparen Pagina 9: Leidse parkeergarage dan straks op de blaren zitten' wordt partycentrum de groep buiten schot te hou den die in 1993 45 jaar of ouder was. Daarvoor kreeg de PvdA geen steun bij de liberale coali tiepartners D66 en WD. Vooral de WD was fel gekant tegen een verzachting van het herkeu ringsregime. De toenmalige WD-staatssecretaris Linscho- ten van sociale zaken dreigde binnenskamers met aftreden als de keuringen niet zouden wor den doorgezet. Volgende maand wordt in de Kamer een debat gehouden over de her keuring van WAO'ers. Pagina 3: "WAO-cijfers te roos kleurig' )a, dat is goed nieuws. Dus ri e twee weken betaal ik mijn abonnement: J Per kwartaal O acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f.90,20) OFBEL 071-51 28030 '712141 400114" maandag t/m vrijdag PARA NORMAAL BEURS 12/13 okt.. Pieterskerk Kloksteeg. Leiden, 12-19 uur 120 stands en lezingen Mét adv. 2.50 korting!

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1