Leidsch Dagblad Coalitie botst over lager minimumloon Wethouder Koek zegt Leiden vaarwel Bosnië verliest historisch voetbalduel van Kroatië Grootste spandoek van Nederland NOV: Stel niet te hoge eisen aan militairen Financial Times wil Financieele Dagblad Demonstranten verstoren forum Pro Patria Salland voor vrouwelijke priesters GOED NIEUWS loENSDAG 9 OKTOBER 1996 6 w OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland PvdA en VVD ruziën weer over de aftrek van hypotheken Economie en Beurs Er moet wat Q minder mayo op O de frites Wetsvoorstel Melkert gaat volgens WD en D66 niet ver genoeg be regeringspartijen PvdA, WD en D66 zijn het volstrekt Ineens over het kabinetsvoorstel voor een tijdelijk lager minimumloon. Pogingen om de crisis tussen de coalitie partners te beslechten zijn tot nog toe mislukt. Woord loerders van de partijen achten de kans op een oplossing jihil. WD en D66 dreigen nu in de Tweede Kamer met je hulp van de oppositie hun gelijk te halen. JjNH en D66 vinden dat het itsvoorstel van PvdA-minister lelkert (sociale zaken) niet ver inoeg gaat. Melkert geeft werkgevers de mogelijkheid een langenomen Jangdurig werklo- ie tijdelijk minder te betalen lan het minimumloon. De verkloze is verplicht dat te ac- ;epteren mits de beloning niet ager is dan de bijstandsuitke- Omdat voor kostwinnaars de pijstand gelijk is aan het mini- jnumloon, heeft het wetsvoor- Sun buigt diep door valse video Diana stel voor hen geen gevolgen. Al leenstaande ouders kunnen ver plicht worden tijdelijk te gaan werken voor negentig procent van het minimumloon en voor alleenstaanden hoeft de werk gever nog maar zeventig pro cent van het minimumloon op tafel te leggen. WD en D66 vinden dat het wetsvoorstel kostwinnaars en alleenstaande ouders onnodig beschermt. Volgens beide par tijen zouden deze twee groepen ook verplicht moeten worden voor zeventig procent van het minimumloon te werken. De sociale dienst kanmet toesla gen eventueel bijspijkeren. Voor de PvdA gaan de ideeën van de twee coalitiepartners 'te ver'. Woordvoerder Van Zijl be nadrukt dat het hier om een principieel punt gaat. Hij wijst erop dat Melkert de kant van de PvdA kiest. Een vertrouwelijk overleg gisteren tussen de coali tiepartners en. Melkert, heeft de partijen echter niet tot elkaar gebracht. De irritatie bij WD en D66 is groot omdat het tijdelijk verla gen van het minimumloon al in het regeerakkoord was aange kondigd. Het steekt beide partij en dat deze zaak nog steeds sleept, terwijl de plannen voor de zogeheten Melkertbanen (een PvdA-wens) wel volop wor den uitgevoerd. Als de coalitie volgende week niet tot een op lossing komt, zoeken WD en D66 steun bij het CDA voor hun plan. BOLOGNA Rtr-SID correspondent Excuses, excuses en nogmaals excuses. Het schaamrood droop vanmorgen van het Jritse boulevardblad The Sun 'sensationele' video van prinses Diana, wild stoeiend minnaar James Hewitt, bleek een vakkundige verval sing. En wellicht het ergste The Sun was dat grote concurrent Daily Mirror dat nieuws kon brengen. De zwart-witfilm leek stie kem te zijn geschoten met een ra die Diana en haar vroegere minnaar Hewitt be spiedde tijdens een intiem sa menzijn. De opnamen kwa- echter uit een studio, en atie die Diana meende te herkennen had van doen met een dubbelgangster. Sun-hoofdredacteur Stuart Higgins liet zijn elf miljoen le- berouwvol weten dat hij zowel Diana als Hewitt zijn verontschuldigingen zou aan bieden. Higgins brieste veront waardigd over 'de grootste ver valsing van het decennium' en de oplichters die 'onze krant er weloverwogen tussen hebben genomen'. Het is niet bekend wat de Sun voor de film heeft betaald. Het commerciële Sky-tv had de video als enige tv-station in zijn geheel uitgezonden, lange tijd als opening van het nieuws. De melding van de vervalsing werd gisteravond evenwel laat in het staartje van de bulletins gebracht. Nu is in elk geval duidelijk waarom I Diana eerder gisteren opge- j wekt een centrum voor aids- k patiënten bezocht. Haar pers dienst liet later laconiek weten dat Diana zichzelf noch Hewitt op de video herkende. De entourage waarin het natio nale voetbalteam van Bosnië gisteren zijn eerste thuiswed strijd in de WK-kwalificatie moest afwerken, was triest. Slechts twaalfhonderd toe schouwers zagen het histori sche duel tegen Kroatië, dat met 4-1 won. Het liefst had Bosnië in het Kosevo-stadion in Saraje vo gespeeld, maar dat is door de oorlog grotendeels verwoest. Dus diende het Dell'Ara stadion in Bologna in Italië als alterna tief. De beladen wedstrijd bracht veel emoties met zich mee. Of schoon met weinigen, lieten de Bosnische supporters zich ho- Het ministerie van defensie moet uitkijken dat het niet te hoge eisen gaat stellen aan het gedrag van nieuwe militairen, zo waarschuwt de Nederlandse Officieren Vereniging (NOV). De afzonderlijke gedragseisen zijn op zich niet uniek, maar als De fensie verwacht dat de toekom stige militair aan alle gestelde Cultuur en Kunst Alan Parsons M en de kunst W van vliegen Sport Tranen, bij onverwacht vertrek Huub Stevens Regelrecht ontdaan waren de leden van studentenweerbaarheid Pro Patria door het optreden van demonstranten bij het forum in het Leidse Academiegebouw. Het forum was belegd om het 130-jarig bestaan van de vereniging luister bij te zetten. Zes demon stranten maakten fluitend en schreeuwend de discussie met onder anderen generaal buiten dienst H. Couzy en oud-minister van buitenlandse zaken P. Kooijmans onmoge lijk. Al meteen aan het begin van de bijeen komst ontrolden twee actievoerders een spandoek met de woorden 'Stop fascisme'. ,,Deze discussie is een schijnvertoning", brulde een van de twee. Forumvoorzitter J. van Baaien probeerde de in totaal zes de monstranten lid van de 'pacifistische' ac tiegroep Pro Liberta Populorum (voor de vrijheid van het volk) te bewegen om te gaan zitten en aan de discussie deel te ne men. Maar hij onüokte ze niet anders dan steeds dezelfde tekst: „Dit is een schijnver toning." Eén van de demonstranten blies daarbij voortdurend op een soort scheids- rechtersfluit. Pagina Leiden: 'Ze hadden best i gen praten' ren op de lege tribunes. Twee entwintig uur hadden ze in de bus gezeten. Alleen om hun hel den te zien verliezen van Kroa tië. Want dat de 'thuisploeg' een nederlaag zou moeten slikken, stond vast. Desondanks geloofden de spelers in een wonder. Ook na de 1-0 voorsprong door Bilic bleef Bosnië, dat de eerste kwa lificatiewedstrijd met 3-0 had verloren van Griekenland, de aanval zoeken. Dat resulteerde in de gelijkmaker. In de 32ste minuut kwam Kroatië op 1-2. Na rust besliste Boksic met twee treffers de strijd. De spits van Juventus scoorde in de 63ste en 84ste minuut. leiden Met behulp van 300 rubberen banden en een groot frame is gisteren een gigantisch spandoek opgehangen aan de muren van de voor malige Leidse vuilverbranding. In opdracht van stedelijk museum De Lakenhal is het 'grootste spandoek van Nederland' bevestigd teneinde treinreizigers te attenderen op de overzichtstentoonstelling 'Jan van Goyen'. Het 23 meter hoge en acht meter brede doek is gemaakt door de kunstenaar Fred Ros. De tentoonstelling van het werk van Jan van Goyen wordt vrijdagmiddag geopend door prinses Margriet. FOTO DICK HOGEWONING normen en waarden moet vol doen, dan komen alleen uitzon derlijke kandidaten in aanmer king voor een functie binnen de krijgsmacht. Op die manier werkt een gedragscode een dis criminerend selectiebeleid in de hand. NOV-voorzitter Stuiver waarschuwde tijdens de jaar vergadering van zijn bond na drukkelijk voor een dergelijke ontwikkeling. GEWELDIG OPENINGSAANBOD TIENDE FILIAAL hoeSspL (JencikovaT; Kwaliteit, design, voordelig^ amsterdam anp Pearson, uitgever van de Britse Financial Times, wil Het Finan cieele Dagblad (FD) ov men. Dat heeft W. de Grefte één van de drie bestuurders de Stichting Beheer van de Aan delen in Het Financieele Dag blad, vandaag bevestigd. Deze stichting heeft de zeggenschap over de aandelen van het FD. Het FD heeft een lange tradi tie van onrust. Binnen de raad die tevens het driehoofdig stichtingsbe stuur vormt, is sprake geweest van een komen en gaan van mensen. Ruzies met de enige certificaathouder Hendrik Sijt- hoff, de coup en het eigenzinnig optreden van commissaris H.B.G. Sijthoff (Bob) in 1994, verzet van de redactie tegen Sijthoffs optreden en de plan nen van de familie Sijthoff om de krant te verkopen, deden veel stof opwaaien. Je voeten boffen. Want van 9 oktober tot en met 17 november 1996 krijg je bij aankoop van een of meerdere zitbanken van boven de f 1000,- een bijpassende FOTÖ voetenbank (60 x 60 cm) cadeau. Kijk in de catalogus welke bank je het mooiste vindt en kom LlKEAJ dan snel je voeten verwennen bij IKEA. WIM KOEVOET De Leidse PvdA-wethouder Hennie Koek (39) legt met in gang van volgend jaar haar functie neer. Ze treedt in dienst van het Amsterdamse stadsdeel Bos en Lommer als stadsdeelse cretaris. „Een gemeentesecreta ris, maar dan van een stads deel." Koek ziet in haar over stap geen promotie. „Laten we het maar gewoon een verande ring noemen." Koek maakt nu negen jaar deel uit van de Leidse gemeen teraad. De laatste vijfenhalf jaar was ze wethouder. Koek is voor al bekend geworden door haar niet aflatende strijd tegen de vorming van 'zwarte' en 'witte scholen', de oprichting van een sociaal pension voor dak- en thuislozen en door het feit dat ze de enige vrouw in het college van burgemeester en wethou ders is. Zelfs voor haar eigen PvdA- fractie kwam het nieuws van het vertrek van Koek als een verrassing. „Over haar opvol ging moeten we het nog heb ben, want daar hebben we ons niet op voorbereid", zegt frac tieleider Ron Hillebrand. „Het is Hennie Koek treedt in dienst van het Amsterdamse stadsdeel Bos en Lommer. „Laten we het maar gewoon een verandering noemen." FOTO DICK HOGEWONING een onveiwacht verlies. We vin den het jammer dat zij weggaat, maar respecteren haai" beslis sing." Van links tot rechts vinden de partijen het jammer dat Koek weggaat. Maar niemand neemt het haar kwalijk dat zij halver wege de rit voor een andere baan heeft gekozen. „Als je zo'n uitgelezen kans krijgt moet je die pakken. Daar heb ik alle res pect voor", zegt WD-fractielei- der Alexander Geertsema. Ook de andere oppositiepartijen treuren om het verlies van wat Geertsema noemt 'een bekwa me vakwethouder'. „Normaal zou ik zeggen: ie dereen die weggaat is mij wel kom", zegt Daan Sloos van de SP. „Want wij hebben niet zo veel op met dit college. Maar van haar vind ik het jammer. Ze laat problemen niet slepen, maar grijpt tussentijds in." Ook Margje Vlasveld van LWG/De Groenen roemt Koek als 'een van de beste wethouders'. Rianne Peeters van Groen- Links en Paul Kluck van het CDA benadrukken dat het voor Koek niet gemakkelijk moet zijn geweest halverwege de vorige raadsperiode de fakkel over te nemen van haai" partijgenote Henriëtte van Dongen. „Voor een beeldbepalende wethouder kregen we een hele stille wet houder in de plaats", zegt Kluck. „Maar ze heeft wel din gen voor elkaar gekregen." Peeters vindt het vooral prettig dat op dit moment de opening van een sociaal pension voor daklozen wordt voorbereid. „Dat wordt nog voor haar ver trek geopend en dat vind ik goed." Geen van de fractieleiders heeft er kritiek op dat, na CDA'er Joop Walenkamp, al weer een dagelijks bestuurder van de stad tussentijds opstapt. De meeste partijen zijn niet van plan zich te bemoeien met de opvolging van Koek. Dat vinden zij een interne PvdA-aangele- genheid. Pagina 14: 'Druk op mijn pri- véleven te groot geworden' LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Uiteindelijk verschenen vier agenten. Éen demonstrant werd naar buiten gesleept, de vier anderen gaven gevolg aan de opdracht zich te verwijderen. Met een 'ga maar lek ker soldaatje spelen' sloeg de laatst vertrek kende actievoerder de deur dicht. De leden van Pro Patria waren verbijsterd. „Op zulke dingen waren we helemaal niet voorbereid. We wisten absoluut niet wat we moesten doen", zei quaestor (penningmeester) R. Goossens. HET WOORD IS AAN Collin d'Harleville Onmogelijk is een woord dat ik nooit bezig. 60% 50' VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Natuur en Milieu Ombudsman Randstad Regio 16 .13,14,15,17 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport21,23 Strips10 Uitgaan 9 Uitstel ritsproef De ritsproef op de A9 ter hoogte van de A205 bij het Rottepolder- plein is met een maand uitge steld. Rijkswaterstaat en het korps landelijke politiediensten zien er weinig heil in het experi ment te herhalen, zolang er bij Badhoevedorp aan de weg wordt gewerkt. Als gevolg daar van mislukte afgelopen maan dag de eerste poging van de po litie om het verkeer in de och tendspits tussen de Wijkertun- nel en het klaverblad beter te la ten doorstromen. Vandaag een kortingsbon voor 'A tribute to... The Blues Brothers' in de Stads gehoorzaal in Leiden. ZWOLLE GPD De ledenvergadering van de 45 parochies van het dekenaat Sal land, gesteund door haar deken Van Doorn, gaat het bisdom Utrecht vragen officieel te over wegen vrouwen in het priester ambt toe te laten. Daartoe wordt vanavond een eerste gesprek gehouden in Utrecht. Het adviesorgaan van het bisdom (DPRU) zal dan be slissen of ze de thematiek offi cieel op de agenda zet. De parochies van het deke naat hebben grote behoefte aan een gesprek over de kwestie vrouwen en priesterambt, zo bleek op de ledenvergadering in juni. Ze willen niet dat de dis cussie hierover wordt stilgezet. Kardinaal Simonis van het bisdom Utrecht volgt echter strikt het beleid van de paus. Het meest recente standpunt van de paus luidt dat toelating van vrouwen is uitgesloten om dat het evangelie dat verbiedt. Het bisdom meldt dat als de DPRU al besluit het vraagstuk officieel te bespreken en daar over aan Simonis te adviseren, de kans nihil is dat de kardinaal bij het Vaticaan vervolgens een lans breekt voor de wijding van vrouwen als priester. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) Per kwartaal i) de afgelopen 3 maanden geen Leidsch Dagblad. Abor OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1