Leidsch Dagblad Kans op overname Fokker gering 12 Vrees voor geweld na aanslag Noord-Ierland Vreugde in AZL over Nobelprijs geneeskunde Russisch vrachtvliegtuig neergestort bij Turijn Kruitdampen bij lustrum Pro Patria Wekenlang vloeibaar voedsel na kaakslag Lagere straf en TBS voor ziekenverzorgster Ernstig ongeluk bij knooppunt Rotterdam GOED NIEUWS plNSDAG 8 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 '"a Samsung vraagt overheid bijdrage van 600 miljoen Feiten en Meningen DAF blij met 2 overname door Paccar Buitenland Leiden Turkse premier 5 Erbakan gaat voor schut in Libië Vrouwen laatste slachtoffers apartheid Sport Pierre van Hooijdonk ja .<r naarbijvelden verbannen hoewel de onderhandelingeh nog moeten beginnen lij- cen de kansen op een overname van Fokker door het Ko- -eaanse Samsung zo goed als verkeken. Samsung vraagt van de overheid een bijdrage van 600 miljoen in de ont wikkeling van een nieuw vliegtuig. Een toestel dat nota )ene in Korea zal worden gebouwd. Als Samsung vast houdt aan deze eis, dan doet de overheid zo goed als ze ker niet mee. )l» bill MeyerKoreanen. Hierin moet volgens EZ-woordvoerder L. van Zijp l Vandaag krijgt het ministerie duidelijk worden wat de over- van economische zaken het de- heid voor haar eventuele bijdra- finitieve businessplan van de ge krijgt. Zo wil minister Wijers werkgelegenheidsgaranties. En die kunnen de Koreanen tot nu toe onvoldoende geven. De Ko reanen zeggen zelf ook zeshon derd miljoen aan de ontwikke ling van de Fokker 125 te spen deren. Woordvoerder Knüppe van de curatoren van Fokker, die het plan van de Koreanen steu nen, benadrukt dat de ontwik keling van het nieuwe vliegtuig de Fokker 125 in Neder land gebeurt. Dat betekent voor vijfjaren hoogwaardige werkge legenheid. Maar voor de werk gelegenheid op lange termijn kan Samsung geen garanties ge- Ook de financiële opbouw van een Fokker 2 komt in de plannen van de Koreanen on voldoende uit de verf. De Ko reanen willen zelf slechts zeven tig miljoen in het eigen vermo gen van de vliegtuigfabriek ste ken. De overheid en Stork zou den elk vijftien miljoen op tafel moeten leggen. De rest, zo'n tweehonderd miljoen, moet van de banken komen. Bovengenoemde cijfers staan in een vertrouwelijke brief van minister Wijers aan de Kamer. De brief is vorige week verzon den. De overheid vindt de eisen van de Koreanen buiten alle proporties. Naast een bijdrage in het eigen vermogen en de zeshonderd miljoen aan ont wikkelingskredieten, moet Den Haag ook nog eens garant staan voor eventuele verliezen van een nieuw op te richten lease maatschappij. De Koreanen wil len tevens exportkredieten op de verkoop van Fokker-vliegtui gen, zo'n 42 per jaar. EZ-woordvoerder Van Zijp benadrukt dat de onderhande lingen nog moeten beginnen. Hij verwacht overigens niet dat Samsung zijn eisen in het defi nitieve businessplan heeft bij gesteld. De curatoren willen de ze week nog resultaten boeken in de gesprekken met de over heid. Zij hebben zich tot eind deze maand de tijd gegund om tot een voorlopig overname- contract te komen. Zeker 31 gewonden na explosies legerbasis Reddingswerkers dragen slachtoffers weg van de aanslag op het Britse hoofdkwartier in Noord-Ierland. londen» hans geleijnse correspondent Anarchie en geweld dreigen in Noord-Ierland, nadat gisteren twee bommen ontploften op het zwaarbewaakte hoofdkwar tier van het Britse leger in Lis- burn. Er vielen 31 gewonden, onder wie 20 militairen. Vier mensen zouden er ernstig aan toe zijn. De aanslag zal mogelijk leiden tot opzegging van het be stand door de protestante para militairen in Noord-Ierland. Die dreigden daar vorige week al Niemand heeft zich nog ver antwoordelijk gesteld, maar Da vid Trimble, de leider van de grootste protestante partij in Noord-Ierland, zei er zeker van te zijn dat de IRA of andere Re publikeinse organisaties achter de aanslag zitten. Sinn Fein, de politieke tak van de IRA zei van morgen echter niet te weten wie verantwoordelijk is. Het stafhoofdkwartier in Lis- burn bij Belfast geldt als één van de best beveiligde gebou wen in Noord-Ierland. De bom men ontploften in het hart van de basis, één op het parkeerter rein, de tweede vijf minuten la ter vlakbij het medisch centrum waar de gewonden van de eer ste explosie werden heenge bracht. Volgens premier Major heeft de Britse regering aanwijzingen over de manier waarop de bom men de basis zijn binnenge bracht. Er was volgens Major echter geen duidelijkheid over de daders van 'deze barbaarse aanslag'. De bomaanslag is de tweede in Noord-Ierland sinds de IRA in februari eenzijdig een be stand verbrak. Dat gebeurde met een zware bomontploffing in de Londense Docklands. Bij de aanslag op de legerba sis, waar luitenant-generaal Sir Rupert Smith held van de Golfoorlog en Bosnië het be vel voert, werd vooraf geen tele fonische waarschuwing gege ven. De IRA heeft de gewoonte alleen zulke waarschuwingen af te geven als de aanslag is ge richt op burgerdoelen. Immunohematologen verrast en verbaasd leiden caroline v Immunohematologen in het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) zijn aangenaam verrast ook verbaasd over de toe kenning van de Nobelprijs voor de geneeskunde aan de Zwitser Rolf Zinkernagel en Australiër Peter Doherty. Zinkernagel is een goede bekende van het AZL. De Zwitser verricht onder zoek dat in grote lijnen over eenkomt met dat van prof. dr. C. Melief in het AZL. Beiden be studeren de werking van het af weersysteem bij virussen, met name via cellen van proefdie ren. Op de afdeling immunohe- matologie is verheugd gerea geerd op de toekenning. Hoog leraar prof. dr. R. de Vries ziet het als waardering voor het vak gebied waarop Zinkernagel, Melief en anderen werkzaam zijn. de geneeskunde is toegekend voor een ontwikke ling op hetzelfde terrein. Toen ging het om afweerreacties bij transplantaties. Voor de hoogle raren in het AZL was die benoe ming een teleurstelling. Prof.dr. J. van Rood, tot april voorzitter van het door hem opgerichte Eurotransplant, en sinds vijf jaar emeritus hoogleraar im- munohematologie, had volgens zijn AZL-collega's absoluut in de plaats moeten komen van één van de drie prijswinnaars van 1980 (Benacerraf, Dausset en Snell). Hoogleraar De Vries: „Toen voelde hij zich wel ge passeerd. Nu zal hij het als een grote eer beschouwen dat zijn geesteskind opnieuw tot een Nobelprijs heeft geleid." Van Rood verblijft momenteel in het buitenland. Pagina 5: Onderzoek win naars Nobelprijs van belang voor bestrijding aids Pagina Leiden: Nobelprijs voor toevallige ontdekker Brand verwoest strandpaviljoen in Katwijk KATWIJK PETER VAN DER HULST Het Katwijkse strandpaviljoen 't Centrum heeft de afgelopen nacht zware schade opgelopen bij een uitslaande brand. De strandtent lag opgeslagen in een loods op de hoek van de Rogstraat en Industriekade. De komende dagen moet blijken of de schade aan het paviljoen van strandtenthouder Jaap Schipper nog kan worden hersteld. Jan Schipper, broer van de gedupeerde Katwijker en zelf ook strandtenthouder, heeft daar weinig hoop op. Hij gaat er van uit dat 't Centrum 'zo goed als verloren mag worden be schouwd'. Machines voor hout bewerking die eveneens in de loods stonden, zijn volledig ver- De dertig meter lange opslag ruimte zelf is onbruikbaar ge worden. De totale schade scha de wordt geschat op ruim één miljoen gulden. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. leiden Kruitdampen hingen gistermiddag op de Garenmarkt in Leiden, waar de studentenweerbaarheid Pro Patria haar 130-jarig bestaan vierde. Met schoten uit twee stuks geschut brachten de Gele Rijders uit Arnhem een saluut aan de studenten in hun negentiende-eeuwse uniformen. Meteen mars, een balken- en sterrenborrel en een lustrumdiner vierden zij hun jubileum. Vice-admiraal J. van Aalst, inspecteur-ge neraal van de krijgsmacht, nam de inspectie af. En commandant Van Loon van het garnizoen Den Haag gaf praeses R. Quarles van Ufford de bladmuziek van een speciaal voor de gelegenheid gecomponeerde mars. De rotte tomaten waarmee de met sabels en geweren met bajonet gewapende studenten in de Leidse Breestraat werden bekogeld misten doel. Ze spatten uit elkaar op het wegdek en werden tot moes gereden door de tank, die door de koninklijke marine naar de lustrumviering was gestuurd. Pagina Lei den: 'Ze gaan defileren voor de hoge heren'. foto dick hogewoning Verloren seizoen voor rugbyer van Oysters Een Russisch vrachtvliegtuig is vandaag kort na de start vanaf de luchthaven Caselle bij het Italiaanse Turijn neergestort, zo hebben Italiaanse persbureaus gemeld. Over het lot van de naar schatting twintig inzitten den van het Antonov-toestel was vanochtend nog niets be kend. Er waren ook nog geen meldingen van slachtoffers op de grond, maar volgens de om roep RAI zou het toestel in be woond gebied zijn neergestort. leiden willem Analyse legercommandanten den haag anpj_ doende functioneren mag De fensie niet schromen comman- Het functioneren van comman- danten uit hun functie te ont- danten die uitgezonden kunnen zetten. Dat zegt generaal Van worden voor vredesmissies Baal, de vice-chef defensiestaf moet in de toekomst scherper van de Nederlandse krijgs- worden geanalyseerd. Bij onvol- macht. Begrijpen doet Dirk van Gorkum het niet, waarom hij juist afgelopen zondag het slachtoffer werd van een kaakslag van DIOK-speler Yves Kummer. „Blijkbaar heb ik iets gedaan wat hem niet zinde, maar ik zou niet weten wat", aldus de speler die een dubbele kaakfractuur opliep bij het inci dent. De 19-jarige speler van Oysters uit Oister- wijk werd gisteren uit het ziekenhuis ont slagen, nadat zijn kaak met een metalen plaat werd vastgezet. Hij mag zes tot acht weken alleen maar vloeibaar voedsel tot zich nemen. Het is vrijwel uitgesloten dat hij dit seizoen nog in actie komt. Moeizaam pratend vertelt hij dat de wed strijd tegen DIOK (die door de Leidenaars met 47-0 werd gewonnen) niet anders ver liep dan andere wedstrijden; voor zover zijn ervaring reikt tenminste, want de Braban der was pas aan zijn vijfde duel in de erek lasse bezig. „Het was niet eens zo'n harde wedstrijd. Ik had ook geen problemen met Kummer." De vader van Van Gorkum heeft inmid dels aangifte gedaan bij de politie in Oister- wijk. Hij is woest. „Wat mij betreft komt die speler nooit meer in het veld." Volgens Van Gorkum sr. werd DIOK door de scheids rechter beschermd. „Al in de eerste minuut had er een speler naar de kant moeten wor den gestuurd, maar dat gebeurde niet. Vlak voor tijd stuurde de scheidsrechter wel een DIOK-speler van het veld, blijkbaar een Minder lawaai in regio door 'glijvluchten' leiden/schiphol» richard mooyman De nieuwe proef met een 'stille' manier van landen op Schiphol verloopt redelijk succesvol. Het aantal klachten over nachtelijke lawaaihinder in de regio Leiden is fors afgenomen. De daling is volgens de Commissie Geluid hinder Schiphol te danken aan een experiment met het landen in glijvlucht op de Kaagbaan. Mogelijk zal deze naderingspro cedure vanaf volgend jaar ook op de Zwanenburgbaan worden toegepast. Bij deze zogenoemde Conti nuous Descent Approach (CDA) nadert het vliegtuig de baan van grote afstand in glijvlucht, in plaats van trapsgewijs te dalen waarbij meer motorvermogen nodig is. Deze manier van lan den vergt echter veel extra in spanningen van de verkeerslei ding en kan daarom alleen maar in de relatief rustige nach telijke uren worden uitgevoerd. Momenteel wordt de metho de bij gunstige weersomstan digheden op de Kaagbaan toe gepast tussen elf uur 's avonds en vijf uur 's ochtends. De Com missie Geluidhinder Schiphol wil dat de proef in de toekomst wordt verlengd tot zes uur 's ochtends. Een uitbreiding tot zeven uur 's ochtends acht de commissie vooralsnog niet haalbaar. „Tussen zes en zeven uur wordt het te druk", aldus een woordvoerster. HET WOORD IS AAN Lichtenberg Niets maakt sneller oud dan altijd van de gedachte ver vuld te zijn dat men ouder wordt. 15° weersverwachting VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur 17 Economie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad16 Regio11,12,13,15 Kortingsbon op pagina Uit gaan voor musical Carlie met hoofdrolspelers Joke de Kruijf en Joop Onderdelinden in Leidse Schouwburg. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft vandaag een 43-jarige zie kenverzorgster veroordeeld tot vier jaar cel en TBS met dwang verpleging wegens moord op vier patiënten in het verpleeg huis Vliethoven in Delfzijl. De rechtbank in Groningen legde de vrouw eerder negen jaar cel en TBS met dwangverpleging op. Dit eiste ook de procureur- generaal. Volgens het hof is het echter van groot belang de vrouw zo snel mogelijk te be handelen. Zij was in hoger beroep ge gaan omdat zij sneller behan deld wil worden. Een lange ge vangenisstraf zou de genezings kansen van de verminderd toe rekeningsvatbare vrouw sterk verminderen, aldus deskundi gen. Bovendien is de kans op herhaling levensgroot als er geen behandeling komt. De politie hield de vrouw eind vorig jaar aan nadat in het ver pleeghuis een reeks dubieuze sterfgevallen was geconstateerd. Al snel bleek dat dit het werk was van de alom gewaardeerde ziekenverzorgster, die al ruim twintig jaar in het tehuis werkte. Met insuline had zij, naar eigen zeggen, negen mensen doodge spoten „uit medelijden". De patiënten hadden de vrouw niet gevraagd een einde aan hun leven te maken, maar zij „las" de doodswens in hun ogen. Uit medelijden „hielp" zij hen te sterven. Van de negen moorden legde justitie er haar slechts vier ten laste. ROTTERDAM ANP Bij werkzaamheden aan het nieuwe verkeersknooppunt Rid derster bij Rotterdam zijn van ochtend enkele mensen zwaar- gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de plaats waar de A15 en de A16 zich met elkaar verstrengelen, in de richting van de Van Brie- nenoordbrug. Vermoedelijk is een deel van de bekisting voor een betonnen wegdeel naar beneden geko men. Volgens een woordvoer der van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond ziet de situatie er ernstig uit. Brandweer, GGD en andere hulpdiensten zijn on derweg naar de plaats van het ongeluk. Hoeveel gewonden er zijn is niet bekend. Fransman. De referee zei tegen de aanvoer der: 'Zeg tegen die speler dat hij het veld uit kan'. De aanvoerder antwoordt: 'Ga maar een cursus Frans volgen, dan kan je het hem zelf vertellen'. Dat laat je je als scheids rechter toch niet zeggen?" Dirk van Gorkum heeft nog niks van Yves Kummer vernomen en ook bij DIOK rea geert men koeltjes op het incident. Voorzit ter Bert van Veen: „Ik wil eerst eens horen wat er is gebeurd. Niemand van DIOK heeft het gezien en de scheidsrechter heeft niets op het wedstrijdformulier vermeld. Ik ben niet van plan iemand te slachtofferen voor dat ik er alles van weet. Misschien heeft Kummer wel 45 klappen gekregen en heeft hij er eentje teruggegeven." NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS, ju, dat is goed nieuws. Dus neem Ik nu een abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: r maand automatisch (f. 31.30) J Per kwartaal (l.v.m.'controle bezorging) Nr. bank/giro: N.B. Deze aanbieding gel 11 de afgelopen 3 maanden geen OF BEL 071-51 28030 712141 400114 maandag t/mvri|dag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1